Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-10, 17:16
johns741 Ο χρήστης johns741 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ- ΣΟΥΡΜΕΝΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Τεχνιτη Λιμνη Βυρωνα ή Καισαριανη

Πριν κανενα χρονο ειχα παει 1 βολτα στον Υμηττο, στο δρομο απο Καρεα με κατευθυνση προς γλυφαδα, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν Βυρωνας ή καισαριανη, και συναντησα στους προποδες του βουνου 1 τεχνητη λιμνη.Ειχε μέσα χρυσοψαρα και μου φανηκε και πολλα black mollies,Δεν νομιζω κουνουποψαρα ηταν αρκετα μεγαλα.Εχει παει κανεις ξερει καποιος τπτ?

Σορυ οι φωο ειναι απο κινητο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02012010(002).jpg
Εμφανίσεις:  710
Μέγεθος:  36,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02012010(003).jpg
Εμφανίσεις:  884
Μέγεθος:  92,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-10, 17:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johns741 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και πολλα black mollies,Δεν νομιζω κουνουποψαρα ηταν αρκετα μεγαλα...
Όταν λες μεγάλα, πόσο εννοείς... από την πρώτη φωτογραφία πάντως, μπορώ να πω με επιφύλαξη ότι φαίνονται για gambusia affinis. Αν ήταν μέχρι και τα 5 εκ. είναι δυνατόν να ήταν κουνουπόψαρα.

Όσο για τα γκαπάκια, λίγο δύσκολο να τα φανταστώ σε μια τέτοια λίμνη, χωρίς μια οποιανδήποτε τεχνητή υποστήριξη θέρμανσης. Όπως και να' χεί τώρα τελευταία εισάγονται ακόμα περισσότερα είδη ψαριών που μπορούν να ζήσουν άνετα σε ένα περιβάλλον εξωτερικού τεχνητού συστήματος, δίνοντας μας παράλληλα ακόμα περισσότερες επιλογές "ψαροσύνθεσης".
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-10, 17:37
johns741 Ο χρήστης johns741 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ- ΣΟΥΡΜΕΝΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Οπως ειπα απο πανω εμοιαζαν με black mollies, τετιοιο μεγεθος.Αν ηταν κυπρινοι θα ηταν μεγαλυτεροι και θα ειχαν αλλο σχημα.
Εχω ακουσει για black mollies στη λιμνη της βουλιαγμενης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-10, 17:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johns741 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ειπα απο πανω εμοιαζαν με black mollies, τετιοιο μεγεθος.Αν ηταν κυπρινοι θα ηταν μεγαλυτεροι και θα ειχαν αλλο σχημα.
Εχω ακουσει για black mollies στη λιμνη της βουλιαγμενης
Μιλάς δηλαδή για μεγέθη 8-10 εκατοστά? Πάντως, καθώς τα βλέπεις κάποιος από πάνω, δεν διαφέρει και πολύ η σιλουέτα των δύο ψαριών που προαναφέρθηκαν. Ανάλογα ψάρια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μια λίμνη είναι και τα Leucaspius delineatus. Τα τελετυαία μάλιστα, μπορούν να αναπτυχθούν στα μεγέθη των μόλλυς και ταυτόχρονα έχουν παρόμοια επίσης εικόνα (από πάνω).

Όσο για τα μαύρα μόλλυς στη συγκεκριμένη λίμνη, από μια συζήτηση που είχαμε εδώ στο παρελθόν διαφάνηκε ότι εκεί υπήρχαν θερμές πηγές, όπου ανέβαζαν την γενική θερμοκρασία του νερού...μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος παιδιά...ας μας διαφωτίσει κάποιος γνώστης πάνω σε αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-10, 18:00
johns741 Ο χρήστης johns741 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ- ΣΟΥΡΜΕΝΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Περιπου τετοιες διαστασεις, παντως και το ψαρι που αναφερεις εχει μαυρο στη ραχη οποτε θα μπορουσε να ειναι και αυτο, αν και μου φανηκε οτι ηταν ολο μαυρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-10, 18:14
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

απαραδεκτη ελαφρως λιμνη θα το καταλαβεις αμα πας καλοκαιρι.

χρυσοψαρα παλιοταιρα ειχε και κοι. τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα. και μαζι με αυτα και νεροχελωνες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-10, 19:23
Το avatar του χρήστη reef
reef Ο χρήστης reef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

καλησπερα την περιοχη αυτη την επισκεπτομαι πολλα χρονια.τα μαυρα ψαρακια νομιζω οτι ειναι γονος απο χρυσοψαρα .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-10, 09:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reef Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα την περιοχη αυτη την επισκεπτομαι πολλα χρονια.τα μαυρα ψαρακια νομιζω οτι ειναι γονος απο χρυσοψαρα .
Δεν μπορεί όμως, στα 10 εκατοστά κάποια από αυτά θα είχαν ήδη πάρει χρώμα. Επίσης, ένα χρυσόψαρο έχει πολύ διαφορετική εμφάνιση (από πάνω) από ένα μόλλυ ή ένα κουνουπόψαρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

την έχω δει αυτή την λιμνούλα, είναι υπερυψωμένη, αφημένη στην φυσική της λειτουργία δεν ξέρω πως, πάντως έχει πάρα πολλά ψάρια.
ο Υμηττός έχει πολλά ωραία και εύκολα περπατήματα και η εποχή τώρα είναι ιδανική. Το σημείο που βρίσκουμε την περιοχή αυτή είναι αφού περάσουμε πίσω από το μοναστήρι της Καισαριανής. Κοντά στην λίμνη είναι το κάπως περίεργο εκκλησάκι των ταξιαρχών με τα πολλά τάματα κρεμασμένα , λίγο δρόμο πιο κει το καλύβι με την σκωπτική επιγραφή και το αισθητικό δάσος όπου τα παιδιά του σχολείου έχουν κάνει αναγνώριση δέντρων και φυτών και υπάρχουν αρκετές επιγραφές τους, πολύ όμορφα χειροτεχνήματα, όσες δεν χάλασαν από τον καιρό ή από την ανθρώπινη σαχλαμάρα. είναι δυο βήματα από την Κατεχάκη κι όμως βρίσκεσαι γρήγορα σε άλλο πλανήτη. αν πάτε μην περπατήσετε στην άσφαλτο, πάτε μεγάλη παρέα και βρείτε πρώτα στο ιντερνετ τα μονοπάτια να περπατήσετε σ αυτά. ακόμα και το πιο απλό περπατημα πίσω από την καλοπούλα , το κιόσκι, μέχρι το πυροφυλάκειο είναι πανέμορφο.
σας βάζω κάποιες φωτογραφίες από το ίντερνετ γιατί έχω αλλάξει pc και δεν έχω κατεβάσει ακόμα τους drivers της φωτογραφικής μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dasos-kaisarianhs2.jpg
Εμφανίσεις:  605
Μέγεθος:  94,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΔΑΣΟΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ 048.jpg
Εμφανίσεις:  663
Μέγεθος:  71,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κατάλογος.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  8,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μονοπατιimages.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  10,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μονοπατι2images.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  13,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  9,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-13, 08:26
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Τεχνιτη Λιμνη Βυρωνα ή Καισαριανη

Πρόσβαση εκεί από που υπάρχει? Απο την Εθνικής Αντίστασης ψηλά? Για πείτε μήπως το κάνουμε εκδρομούλα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-13, 09:10
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

για να κάνετε καλύτερα την διαδρομή κανονικά χρειάζεστε δύο αυτοκίνητα. αν πάτε με ένα και σταματήσετε στο μοναστήρι Καισαριανής , θ ανεβείτε τα σκαλιά δεξιά όπως είμαστε στην είσοδο και θα πάρετε το μονοπάτι αριστερόστροφα, θα περαπατήσετε όσο θέλετε υπολογίζοντας και τον χρόνο της επιστροφής. αν περπατάτε πάνω απο τρεις ώρες και έχετε δύο αυτοκίνητα, παρκάρετε το ένα στο πυροφυλάκειο ή το μοναστήρι της Καισαριανής και το άλλο στο μοναστήρι του Αστερίου και κατεβαίνετε όλο το κατάφυτο κομμάτι του βουνού μέσα από μια καταπληκτική και αρκετά εύκολη διαδρομή.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-13, 10:18
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Τεχνιτη Λιμνη Βυρωνα ή Καισαριανη

Δυστυχώς, έχω μόνο ένα αυτοκίνητο. Μάλλον θα πάω μια αναγνωριστική μόνο με το σκυλί και αν το δω εύκολο θα πάρω και τα παιδια μαζί.... Thanks !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-13, 10:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γίνεται και με ένα. το αφήνεις μοναστήρι καισαριανής, προχωράς πίσω και προς τα πάνω να δείτε λιμνούλα, ταξιάρχη κτλ και βλέπετε πόσο θα προχωρήσετε και άλλη φορά το κάνετε διαφορετικά. είναι βατό δεν έχετε πρόβλημα με τα παιδάκια. είναι ανεξάντλητο το βουνό, έχετε πολλές επιλογές σε μικρά ή μεγαλύτερα κομμάτια. καλά να περάσετε και αν γνωρίζετε φυτά και τα υποδεικνύετε στα παιδάκια, δίνουν μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρονται
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-13, 11:26
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Τεχνιτη Λιμνη Βυρωνα ή Καισαριανη

Ναι , νομίζω ότι με το πρώτο άνοιγμα του καιρού θα πάρουμε τα βουνά! Χεχεχε! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-13, 11:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς, έχω μόνο ένα αυτοκίνητο. Μάλλον θα πάω μια αναγνωριστική μόνο με το σκυλί και αν το δω εύκολο θα πάρω και τα παιδια μαζί.... Thanks !
πανευκολο μπροστα στη λιμνη παρκαρεις, εχει και καφετερια εκει,Καλοπουλα λεγεται το σημειο απο ζωγραφου εισαι 10 λεπτα.για βολτα το σκυλο συνεχιζεις λιγο πιο πανω με το αμαξι και εχει πολλα ωραια σημεια,και κιοσκια να αραξεις και να τον αφησεις να τρεχει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-13, 12:46
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
πανευκολο μπροστα στη λιμνη παρκαρεις, εχει και καφετερια εκει,Καλοπουλα λεγεται το σημειο απο ζωγραφου εισαι 10 λεπτα.για βολτα το σκυλο συνεχιζεις λιγο πιο πανω με το αμαξι και εχει πολλα ωραια σημεια,και κιοσκια να αραξεις και να τον αφησεις να τρεχει
χα χα η λιμνούλα που λέμε δεν είναι στην καλοπούλα είναι κοντά στο εκκλησάκι των Ταξιαρχών της φωτογραφίας. στην καλοπούλα τελειώνουμε συνήθως την βόλτα μας ν αναπληρώσουμε ό,τι χάσαμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-13, 12:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
χα χα η λιμνούλα που λέμε δεν είναι στην καλοπούλα είναι κοντά στο εκκλησάκι των Ταξιαρχών της φωτογραφίας. στην καλοπούλα τελειώνουμε συνήθως την βόλτα μας ν αναπληρώσουμε ό,τι χάσαμε
η πρωτη φωτο ειναι σιγουρα στην καλοπουλα αμα προσεξεις δεξια φαινεται η στροφη με τα κολονακια και απο κατω το καφε φαινεται η δορυφορικη κεραια τουΔεν επιμενω παντως, μιας και στη δευτερη λιμνη που λες δεν εχω παει παντως στην καλοπουλα πινω καφε 3 φορες το μηνα
-------------------------
παντως οπου και να παει στον υμητο ειναι ωραια ,θα παω κι εγω να δω και την λιμνουλα στο εκκλησακι
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 16-02-13 στις 12:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-13, 13:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι ο Υμηττός είναι πανέμορφο βουνό και παρ όλο που ένα μέρος του είναι πετρώδες έχει και πολλά άγνωστα σε πολλούς, κατάφυτα μονοπάτια και σημεία.
δεν επιμένω οτι αυτή η φωτό είναι από την λίμνη στους ταξιάρχες γιατί δεν είναι από αυτές που έχω τραβήξει η ίδια. απλά για να δώσω μια ιδέα έψαξα στο ίντερνετ αφού δεν μπορώ στην παρούσα φάση να κατεβάσω τις δικές μου.
τι κάνουν τα στρουμπουλά σκυλιά της καλοπούλας? έχω κανα δυο χρόνια να πάω εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-13, 13:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

πριν κανα μηνα που πηγα ολα καλα εχει και μια χελωνα κατω στο καφε δεν την ειχα προσεξει τοσο καιρο ,αλλα να μου πεις δεν βλεπω και πολυ καλα ,:μιας και δεν παω για καφε αλλα για μπυρες και στραπατσαδα με τον κουμπαρο μου

ουτε κι εγω επιμενω απλα τ αναφερα γιατι μου μοιαζει πολυ αλλα τωρα που το λες σαν πολυ φωτεινο ειναι το σημειο ενω εκει που λεω εγω εχει πολυ σκια απο τα πευκα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-13, 13:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εντάξει λοιπόν ευκαιρία να ξαναπάμε να διευκρινίσουμε τι γίνεται αλλά πριν τις μπύρες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοινωνικο φουλ φυτεμενο 3η παρουσιαση..... (2 μιση μηνες μετα) douran_p Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 27 27-11-10 01:01
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Τεχνιτη βροχη aiptek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 05-01-10 09:29
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08734 seconds with 16 queries