Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-12, 08:53
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Unhappy sos !!! βοηθεια! τερατα στη λιμνη μου

σημερα το πρωι επεσε μια γλαστρα μεσα στη λιμνη, οταν την εβγαλα βρηκα αυτο που ειναι τουλαχιτον μικους 5 μετρων... τι ειναι ??

πειτε μου αν μπορειτε το συντομοτερο για να ξερω αν πρεπει να το βαλω παλι μεσα η να το αφαιρεσω ... αν ειναι λιβελουλες τις θελω!!

αλλα δεν νομιζω ενα εντομο αν εκανε 1 κιλο αβγα..

η μηπως ειναι αβγα απο το βατραχο μου? αλλα τοσα πολλα??? θα γινουν αμετρητα!
μηπως ειναι καποιο ειδος σαν αυτα που εμφανηζονται στη θαλασσα το καλοκαιρι ειναι ειναι γλυωδες και μιαζουν με τσουχτρες?



Uploaded with ImageShack.us
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-12, 09:10
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ειναι αμετρητα!!! τι να κανω? ειναι κι αλλα μεσα παρα πολλα!

χιλιαδες!
να τα αφησω ? η θα εχω προβλημα?

θα βγουν ολα αυτα???
-------------------------
βασικα πρεπει να ειναι φρυνοι.. εχουμε παρα πολλους γυρω απ το σπιτι , ακομα και πριν τη δεξαμενη ειχαμε , μηπως θα εχω προβλημα αν αφησω ΟΛΑ τα αβγα?
στο αλλο ποστ μου καποιος ανεφερε οτι θα εχω προβλημα αν εχω πολλα βατραχια, σε τι αναφερεται?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 08-04-12 στις 09:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-12, 09:32
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν θα επιβιωσουν ολα οι γυρινοι, υπαρχουν πολλα εντομα που τους τρωνε. θα δεις οτι θα εμφανιστουνε προνυμφες λιβελουλας, υδροβια σκαθαρια κ.τ.λ., και θα υπαρχει μια ισορροπια. τωρα βεβαια μπορεις να πεταξεις τα αυγα και μονος σου και να ξεμπερδευεις. για αυτο το ειδος φρυνου που λες, ειναι ενας μεγαλος μαυρος η καφε βατραχος που εμεις εδω το λεμε μπρασκα, δεν ξερω τι συνηθειες εχει και αν θα γινει επικινδυνος για τη λιμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-12, 09:47
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

τα ξαναεβαλα μεσα στη δεξαμενη, αν και ειμαι σιγουρη οτι αυριο θα εχει αλλα τοσα... ακουω τουλαχιστον 5-6 διαφορετικους φρυνους, εχουν βρει τον παραδεισο τους εδω.. αυτο ειναι καλο βεβαια γιατι ειναι ευχαρηστος θορυβος.

το αρνητικο ειναι οτι τα αβγα βρωμανε τρελλα , ελπιζω να μην βρωμαει ετσι και η
δεξαμενη οταν γινουν τοσοι πολλοι βατραχοι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα επιβιωσουν ολα οι γυρινοι, υπαρχουν πολλα εντομα που τους τρωνε. θα δεις οτι θα εμφανιστουνε προνυμφες λιβελουλας, υδροβια σκαθαρια κ.τ.λ., και θα υπαρχει μια ισορροπια. τωρα βεβαια μπορεις να πεταξεις τα αυγα και μονος σου και να ξεμπερδευεις. για αυτο το ειδος φρυνου που λες, ειναι ενας μεγαλος μαυρος η καφε βατραχος που εμεις εδω το λεμε μπρασκα, δεν ξερω τι συνηθειες εχει και αν θα γινει επικινδυνος για τη λιμνη σου.
ειναι πρασινος.
εχω δει ενα μερικες φορες , αλλα ηταν βραδυ , καθεται το βραδυ σε μισοεπιπλεοντα φυτα , το θεμα ειναι οτι ακομα και να βγαλω τα αυγα , εδω ειναι εξοχη και αγροτικη περιοχη, εχει και καποια ρυακια κοντα, οποτε παλι θα εμφανιστουν..

μολις τα ξαναδω , θα βγαλω φωτογραφιες για να δουμε ποιο ειδος ειναι

παντως οταν ειδα τα αυγα ομολογω οτι επαθα μεγαλο σοκ και οτι ακομα εχω αναγουλα... φανταστηκα αυτα τα απεσια που εμφανιζονται καθε καλοκαιρι στις παραλιες και σιχενεσαι να κολυμπησεις.. καπως ετσι μιαζαν ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 08-04-12 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-12, 10:32
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλυτερα ασε τα αυγα σε κανενα ρυακι, γιατι αμα γεννανε καθε λιγο και λιγακι, στο τελος το σπιτι σου θα μοιαζει σαν να επεσε πληγη του φαραω με τα βατραχια οπως οι ταινιες στην τηλεοραση. εγω νομιζα οτι απλα ετυχε να γεννησει ενας βατραχος.
βαλε φωτο μολις δεις κανενα απο αυτους. και εγω σε αγροτικη περιοχη μενω και οπου και να κοιταξεις ποταμια και ρυακια εχει, και οι φρυνοι κυκλοφορουν παντα βραδυ σε περιοχες με πολυ υγρασια και ας μην υπαρχει ποταμακι τριγυρω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-12, 13:55
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

αν εχεις ψαρια στην λιμνη αμφιβαλω να επιβιωσουν οι γυρινοι! μολις εκκολαφλουν τα αυγα βατραχουν θα αρχισουν να τα τρωνε τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-12, 10:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να αφαιρέσεις όσα περισσότερα μπορείς.

Για να αποφύγεις το πρόβλημα, πρέπει να δημιουργήσεις μια μικρή και χαμηλή περίφραξη περιμετρικά της λίμνης σου με μεταλλική πλέξη, όπως αυτή που χρησιμοποιούμε στην κατασκευή κλουβιών για πουλερικά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-12, 11:38
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

τωρα την αδειασα ολη και την πλενω..
στο βαθος εχει εγκλοβιστει ενα ζευγαρι φρυνοι αν τους θελει κανεις ειναι δικοι του

μολις καθαρισω και την γεμισω παλι απο την αρχη, με ελαφροπετρα μονο αυτη τη φορα στις γλαστρες, χωρις τυρφες και χωματα , θα δουμε τι θα γινει με το ζευγος.

αληθεια , ειναι κακο να τους μεταφερω σε ενα ποταμακι 10 λεπτα απο σπιτι μου που εχει και αλλους, η να τους χαρησω σε καποιον χομπιστα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-12, 12:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το καλο με τους φρυνους ειναι οτι πλησιαζουν το νερο μονο για την περιοδο της αναπαραγωγης. δεν ειναι σαν τους βατραχους. και οπως σωστα παρατηρησες ειναι αυγα φρυνων και οχι βατραχων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-12, 12:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια , ειναι κακο να τους μεταφερω σε ενα ποταμακι 10 λεπτα απο σπιτι μου που εχει και αλλους, η να τους χαρησω σε καποιον χομπιστα?
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τους επιστρέψεις στη φύση της περιοχής σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-12, 21:43
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

τελικα δεν τη γλυτωσα.. παρ ολο που μετεφερα τη μαμα με τα μωρα σε μια οαση για φρυνους εδω κοντα.. βρηκα σημερα μεσα στο φιλτρο ενα μικρο γυρινο ... δηλαδη μετριος μικρο!
δεν το συμφερει να παει στη λιμνη γιατι εχω 2 χρυσοψαρα.. να του ριχνω καμια νιφαδα απο τις νιφαδες για γκαπι ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σημεια και Τερατα σε 7500 λιτρα Pritanis Γλυκό νερό - Γενικά 18 05-10-11 16:16
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
Εγκαταλελειμμένα χρυσοψαρα στη λιμνη ... βοηθεια sunny Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 10-05-11 14:22
βοηθεια για λιμνη asteris_veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 58 31-08-08 17:44
2 Τερατα.... Help!!!! valblanis Γλυκό νερό - Γενικά 33 31-10-06 20:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05073 seconds with 15 queries