Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-01-12, 19:41   #1
Συγκάτοικος :)
 
Το avatar του χρήστη Spartan14
Spartan14
Junior Member
Εγγραφή: 08-01-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Spartan14 Ο χρήστης Spartan14 δεν είναι συνδεδεμένος 10-01-12, 19:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας με λένε Χάρη και είμαι 13χρονών.

Το καλοκαίρι πήρα ένα μονομάχο(betta) που ζούσε σε μια γυάλα .
Σχετικά με τους μονομάχους έχω διαβάσει σε εγκυκλοπαίδειες(θαυμαστό κόσμο των ζώων κλπ) αλλά και στο internet για αυτούς.

Τα Χριστούγεννα σαν δώρο ζήτησα ένα ενυδρείο από τον πατέρα μου.Μου πήρε ένα 25λιτρο(ήθελα 120λιτρο αλλά τι να κάνουμε ).
Το ενυδρείο το έφτιαξα και είναι έτοιμο(χαλίκια,ένα καραβάκι μικρό και ένα αληθινό φυτό.

Σχετικά με αυτό έχω διαβάσει στα ποστ που ανεβάζεται αλλά και σε άλλες πηγές ότι ο μονομάχος διεκδικεί χώρο 15-30λίτρων και το ενυδρείο είναι είδη 25λίτρα! Οπότε θα ήθελα να καταλήξω στην εξής ερώτηση:Μπορώ να πάρω στον Glady (το όνομά του ) μία θηλυκια μονομάχο η κάποιο άλλο ψάρι;
Το ξέρω ότι έχετε αναφερθεί σε αυτό το θέμα στο παρελθόν αλλά θέλω να μου πει κάποιος τι να κάνω.
Εμφανίσεις: 4767
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-12, 19:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αν έπαιρνες το 120άρι, τότε θα μπορούσες με ένα σωστό στήσιμο να φιλοξενήσεις και περισσότερα θηλυκά από ένα. Στο 25λιτρο δυστυχώς τίποτα ζωντανό δεν θα το ανεκτεί ο ψάρης σου, εκτός από κανένα σαλιγγαράκι και αυτό με κάθε επιφύλαξη. Θερμαντικό σώμα έχεις στο ενυδρειάκι σου? Γνωρίζεις κάτι για τη χημεία του νερού που απαιτούν τα ΒΕΤΤΑ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-12, 19:59
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

όπως σου είπε και ο in the pond σε μεγαλύτερο κάτι θα μπορούσες να κάνεις. Εκεί μόνο για καμία αναπαραγωγή και προσωρινά θα μπορούσες να βάλεις, αν και δε θα στο πρότεινα σαν αρχάριος να το δοκιμάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-12, 19:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας μπραβο που ψαχνεις τις απαιτησεις του φιλαρακου σου και δεν μενεις με τις "συμβουλες ειδικων" για γυαλες, σφηνοποτηρα, δεκαπεντολιτρα και αλλα τετοια νοστιμα.
Στα οσα ειπες μονο το καραβι λιγο με χαλαει, δε θα ηταν καλυτερα μερικα φυτα, ξυλα, πετρες κτλ? τεσπα...
Τα 25 λιτρα ειναι ηδη ελαφρως κατω του οριου οποτε συγκατοικοι απαγορευονται, αλλα οσον αφορα κανενα σαλιγκαρακι αυτο εξαρταται απο το χαρακτηρα του ψαρη σου.
Τωρα το μονο που θα σου επεσημανα ειναι πως ελπιζω να εχεις διαβασει για στρωσιμο, κυκλο αζωτου κτλ... γιατι απ οτι καταλαβα απλα πηρες το ενυδρειο και μετακομοισες το ψαρακι. Τι εχεις κανει για τη βιολογια? Χρησιμοποιησες μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Spartan14
Spartan14 Ο χρήστης Spartan14 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Δεν βάζω ούτε σαλιγκαράκι επειδή έλεγαν ότι θα το πεθάνει απ το άγχος(κυριολεκτικά)
Θερμοστάτη έχω(αν εννοήσατε αυτό)που κρατά τη θερμοκρασία του ενυδρείου στους 25-27βαθμούς.
Γνωρίζω ότι το Ph του νερού πρέπει να είναι κάτω από 7.3 και όσο για τα νιτρόδι ότι πρέπει να ρίχνω τις πρώτες 10 ημέρες βακτήρια και κάθε μία εβδομάδα λίπασμα για το φυτό.
Επίσης αντιχλωρικό κάθε φορά που αλλάζω το 1/3 του νερού.
Αν είπα κάτι λάθος διορθώστε μαι .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα οσα ειπες μονο το καραβι λιγο με χαλαει, δε θα ηταν καλυτερα μερικα φυτα, ξυλα, πετρες κτλ? τεσπα...
Τωρα το μονο που θα σου επεσημανα ειναι πως ελπιζω να εχεις διαβασει για στρωσιμο, κυκλο αζωτου κτλ... γιατι απ οτι καταλαβα απλα πηρες το ενυδρειο και μετακομοισες το ψαρακι. Τι εχεις κανει για τη βιολογια? Χρησιμοποιησες μπολι?
Φυτό έχω βάλει ένα αληθινό.Και πέτρες κάπως μεγαλούτσικες αλλά έχεται δίκιο.
Το ξέρω πως πρέπει να μοιάζει όπως το φυσικό του περιβάλλον αλλά ήταν ωραίο σε σχέση με κάτι καρύδες κίονες και κολοσέα.
Για το στρώσιμο έχω διαβάσει αλλά για το κύκλο του αζώτου για να είμαι ειλικρινής όχι αλλά θα το κάνω!Μπόλι νομίζω είναι οι αποικίες βακτηρίων για να σκοτώνουν τα νιτρόδι,ναι χρησιμοποίησα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spartan14 : 10-01-12 στις 20:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-12, 21:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αντι για "βακτηρια" (τα οποια κατα τη γνωμη μου και πολλων συνχομπυστων ειναι μια σαχλαμαρα και μιση) παρε με τα χρηματα που θα δινες γι αυτα μερικα ακομη φυτα και κατα προτιμηση γρηγορης αναπτυξης (που εκει ολοι συμφωνουμε πως βοηθανε).
Φυσικα το ιδανικο ειναι να βρεις καποιο μπολι, (το οποιο δεν ειναι ψαρι :P αλλα λιγη βρωμα και ισως και λιγο υλικο απο ενα στρωμενο φιλτρο απο ενυδρειο που τρεχει εδω και καιρο) αν θες βαλε καμια αγγελια και ολο και καποιος συνχομπιστας θα μενει κοντα σου να σου δωσει λιγο μπιχλα απο το φιλτρο του. Αν βρεις φροντισε να κανεις τη δουλεια οσο πιο γρηγορα μπορεις ωστε να παρεις οσο γινεται περισσοτερη βιολογια ζωντανη.
Σε αντιθετη περιπτωση θα υποβαλεις το φιλαρακο σου σε μια επωδυνη διαδικασια να σου στρωσει αυτος το φιλτρο με αποτελεσμα να καουν τα βραγχια του, και ειδικα αφου μιλας για αλκαλλικο νερο (ph πανω απο 7)
(η αμμωνια οσο πιο αλκαλικο ειναι το νερο τοσο πιο τοξικη ειναι, ενω οσο πιο οξινο τοσο πιο ακινδυνη)

Επισεις το ιδανικο θα ηταν ΣΤΑΔΙΑΚΑ αν μπορεις (με φτιαξιμο νερου με ριτινες ή τυρφη, ισως με προσθηκη αποσταγμενου, ξυλα, ριζες, φυλα catappa ή και απλα πλατανοφυλλα κτλ) να προσπαθησεις να ριξεις το ph σου σε οξινο. Οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο και θα το εκτιμησει ιδιεταιρα, και δε θα εχεις προβληματα με παρασσιτα και αρρωστιες, και αν παθεις καμια ζημια στη βιολογια δε θα εχεις τοξικη αμμωνια, αλλα οταν (και αν) μπεις σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να προχορας πολυ αργα μεχρι το τελικο αποτελεσμα ωστε να μην εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα (ph stress... υπαρχουν αναφορες που μπορει ακομα και να σκοτωσει το ψαρι)

Επισεις επι του παροντος οσο ειναι αστρωτο ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ το ψαρακι σου για να μην ερθεις με το επομενο ποστ σου και μας λες "βοηθεια ο μονομαχος μου ειναι αναποδα", απο πεινα δεν πεθανε κανενα ψαρι, και φροντισε να βρεις μπολι (εστω και λιγο) και πολλα φυτα και ΔΙΑΒΑΣΕ ολα τα υπομνηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-12, 21:43
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

φιλε μου αν μενεις καπου κοντα στην Νικαια μπορουμε να βρε8ουμε να σου δωσω και μπολι αλλα και μερικα κλαδεματακια. μονο πες μου αμεσα γιατι το Σαββατο κα8αριζω το φιλτρο..
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-12, 23:12
Το avatar του χρήστη Spartan14
Spartan14 Ο χρήστης Spartan14 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δυστυχώς μένω μακριά, στην αντιθετη κατευθυνση ....
Ευχαριστώ πολύ πάντως

(Ερώτηση, αν πάρω ενα φυτό από ενα πετ σοπ, το νερό από το ενυδρείο του είναι κάτι σαν μπολι ; )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-12, 23:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spartan14 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Ερώτηση, αν πάρω ενα φυτό από ενα πετ σοπ, το νερό από το ενυδρείο του είναι κάτι σαν μπολι ; )

Όχι! Νερό από το petshop ποτέ στο ενυδρείο σου! Και το νερό σκέτο περιέχει ελάχιστα ωφέλιμα βακτήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-12, 23:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το νερο δεν ειναι μπολι και δεν μεταφερει σχεδον καθολου βακτηρια.
Μονο κακο θα κανεις αν ριξεις αυτοι το πραμα στο ενυδρειο σου.
Καλυτερα πες μας την περιοχη σου ή ακομα καλυτερα βαλε αγγελια για μπολι (κι εγω Νικαια ειμαι και την αλλη βδομαδα θα καθαρισω φιλτρα εκτος απο ενα που θα το καθαρισω αυριο αλλα το μπολι του ειναι ηδη "ποιασμενο" )
Σιγουρα καποιος θα ειναι ειτε κοντα σου ειτε καπου που να βολευει να προμηθευτεις λιγακι μπιχλα. (την οποια οσο πιο γρηγορα μπορεις θα ριξεις απ ευθειας μεσα στο φιλτρο σου)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
betta, συγκάτοικος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος συγκάτοικος.. help ? :) nonliner Bettas 46 30-08-08 00:45
Νέος συγκάτοικος - Αναγνώριση filoxenos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 16 06-07-06 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04858 seconds with 15 queries