Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-06, 14:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Η πρώτη γέννα

1/4 απόγευμα έκαναν τα αυγά.
2/4 πολύ λίγα είχαν ασπρίσει τα υπόλοιπα νομίζω σκούρηναν λίγο
3/4 κάποια από τα άσπρα έχουν πιάσει fungus και επειδή οι δίσκοι δεν τα απομακρύνουν τα βγάζω με ένα ξυλάκι (όχι και όλα).Αυτοί τα τρώνε καθώς πέφτουν, φρικάρουν λίγο αλλά πολύ γρήγορα συνεχίζουν να φροντίζουν τα υπόλοιπα.
Εδώ να πω ότι όλες αυτές τις μέρες τα φροντιζουν συνέχεια και ποτέ δεν τα εγκαταλείπουν και οι 2 μαζί.
4/4 κατα τις 10 το πρωί ρίχνω μια ματιά στο ενυδρείο και δεν βλέπω τους δισκους στη θέση που ήταν, αλλά να ασχολούνται με ένα φύλλο εκει δίπλα και να ψάχνουν στο βυθό από κάτω.
Πλησιάζοντας βλέπω ότι εκεί που ήταν τα αυγά τώρα υπάρχουν μόνο σαλιγκάρια (τις προηγούμενες μέρες όποιο πλησίαζε το απομάκρυναν).
Στην αρχή νόμισα ότι τα αυγά φαγώθηκαν αλλά μετά κοιτάζοντας πιο προσεκτικά το φύλλο βλέπω να κρεμοντε από αυτό 11 αυγά τα οποία κουνιόντουσαν (προφανώς είχαν βγάλει τις ουρίτσες).
Την ώρα μάλιστα που τα κοιτούσα ένα έπεσε κάτω και οι δίσκοι έψαχναν να το βρουν.
Στις 12 που ξαναγύρισα σπίτι δεν είχε μείνει κανένα και οι δίσκοι τριγυρνούσαν σα χαμένοι.
Πιστεύω ότι τελικά το λάθος που έκαναν ήταν ότι μετέφεραν τα αυγά στο φύλλο που είχε κλίση προς τα κάτω με αποτέλεσμα να πέσουν στο βυθό που είναι σ αυτο το σημείο πυκνοφυτεμένος.
Τώρα την επόμενη φορά που θα ξαναγίνει σκέφτομε να βάλω κοντά στα αυγά μια ρίζα ή μια λεια πέτρα για να τα μεταφέρουν εκεί (αν βέβαια το κάνουν).Η πάλι να τα αφήσω και ότι κάνουν μόνα τους;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-06, 15:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η απάντηση δεν είναι εύκολη! Μια πρόταση όμως αν πιστεύεις οτι έχεις όντως ζευγάρι είναι να τους φτιάξεις ένα ενυδρείο γεννήστρα να μεταφέρεις το ζευγάρι σου από τώρα έχοντας τις ίδιες συνθήκες νερού με το κύριο ενυδρείο. στο νέο ενυδρείο γεννήστρα μην βάλεις υπόστρωμα ούτε πολλά φυτά (ίσως και καθόλου) βάλε και έναν κώνο για να βάλουν τα αυγά και υπομονή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-06, 17:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλα μιλαμε οτι θα πρεπει να παιξεις κανα λοττο!!!!!! ΠΡωτη γεννα σου και τα αυγα σκασαν και πηρες και μικρα;;;;;;; Αυτο και αν ειναι ...... Απο τη στιγμη που τα πραγματα πηγαν τοσο καλα με την πρωτη λογικα ολα θα εξελιχθουν ομαλα πολυ συντομα..... Τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-06, 18:30
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Καλα μιλαμε οτι θα πρεπει να παιξεις κανα λοττο!!!!!! ΠΡωτη γεννα σου και τα αυγα σκασαν και πηρες και μικρα;;;;;;; Αυτο και αν ειναι ...... Απο τη στιγμη που τα πραγματα πηγαν τοσο καλα με την πρωτη λογικα ολα θα εξελιχθουν ομαλα πολυ συντομα..... Τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;;;;
Οντως και εγώ τελευταία έχω εκπλαγεί με την τύχη μου
1.Με την αρρώστια που με ταλαιπωρούσε 1 μήνα + βρέθηκε λύση και όλα καλά
2.Ενώ έλειπα όλη μερα στις 1/4 με το που γυρνάω σπιτι αρχίζει το ζευγάρωμα
3.Ενω τα πρωινά λειπω από το σπιτι, σημερα έτυχε να είμαι εδώ το πρωί αλλιως δεν θα είχα καταλάβει τι έγινε και θα ψαχνόμουν.
Στο ενυδρείο τώρα είναι 8 δίσκοι(σύντομα θα μείνουν 6 αφου πρώτα προσθέσω 2 άλλους και βγάλω 4)
Είναι ακόμη 8 cardinal, 2 ancistrus πολύ μικρά και 20 γαρίδες Amano(και αρκετά σαλιγκάρια)
Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ανάμεσα στους δίσκους που θα έβγαζα ήταν και ο αρσενικός, όμως μετα απο αυτά το ζευγάρι θα πάει μαζί ή θα το κρατήσω ή θα το δώσω.
Εχω και στην αποθήκη το rio 240 και ίσως το ξαναστήσω.
Πάντως νομίζω ότι έπαιξε ρόλο ότι τα έχω από μικρά (6μήνες +)με αποτέλεσμα να προσαρμοστούν καλά στα όχι και ιδανικά νερά μου(gh11, kh 6 ,ph 6,8 θερμ 27,5)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-06, 19:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Με τετοιο στησιμο ειναι σχεδον απιθανο να μεινουν μικρα (αν και σε βλεπω οτι εχεις ενα σχετικο φαρδος..) με ανσιστρους και γαριδες.....Απο τη στιγμη που εχεις αλλο ενυδρειο καλο ειναι να χωρισεις το ζευγαρι και να το βαλεις εκει....Παντως με τετοια σκληροτητα πως γονιμοποιηθηκαν τα αυγα ειναι αξιοπεριεργο........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-06, 22:56
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Από τις γαρίδες δεν υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος, το αντίθετο μάλιστα.Οταν τις πρωτοέβαλα πριν 1 μήνα περίπου,καθώς έκαναν τις πρώτες τους βόλτες οι δίσκοι τους επιτέθηκαν (αυτές βέβαια τινάχτηκαν και τους ξέφυγαν).Από τότε πέρασαν 20 μέρες μέχρι να ξαναδώ γαρίδα και ποτέ στα ανοιχτά, πάντα χωμένες στα φυτά.
Τα ancistrus είναι πολύ μικρά 3-4cm και μόνο με την άλγη ασχολούνται προς το παρόν.Οταν μεγαλώσουν βλέπουμε.
Με τα σαλιγκάρια που το φοβόμουν μια χαρά τα κατάφεραν και μόλις πλησίαζε επικίνδυνα κάποιο το έριχναν.
Με τους άλλους δίσκους, όταν κάποιος πλησίαζε τον έδιωχναν.
Ο κινδυνος να φαγωθουν ειναι πιστεύω από τα αυγά μέχρι να αρχίσουν να κολυμπούν μόνα τους οπότε μέχρι εκεί με τα τωρινά δεδομένα είναι οκ.
Μετά με τις τροφές είναι άλλη ιστορία.
Πάντως προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγη (ήταν απλά ένα ευχάριστο διάλειμμα) αλλα το set up του ενυδρείου μια και τα κλαδέματα έχουν μείνει πίσω όπως και τα γρασίδια που τα περισσότερα με περιμένουν μέρες στα γλαστράκια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-06, 18:27
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Πολυ τυχερός είσαι αδερφε μου. Με τετοιο στησιμο και πηρες μικρά??
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-06, 19:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το τι βλεπεις εσυ με αναμενα φωτα εχει μεγαλη διαφορα απο το τι συμβαινει τη νυχτα μεσα στο σκοταδι.....Οι γαριδες βασιλευουν τη νυχτα!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-06, 20:03
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το τι βλεπεις εσυ με αναμενα φωτα εχει μεγαλη διαφορα απο το τι συμβαινει τη νυχτα μεσα στο σκοταδι.....Οι γαριδες βασιλευουν τη νυχτα!!!!!
Σίγουρα όπως φαντάζομε και τα σαλιγκάρια θα κάνουν πάρτυ τη νύχτα. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δε φαγώθηκε κανένα αυγό.Ηταν δηλαδή τόσο μεγάλη τύχη και δεν θα ξαναγίνει;Μήπως έπαιξε ρόλο ότι κάθε βράδυ είχα αναμένο φως στο χώρο του ενυδρείου (αρκετά δυνατό) και οι γονείς είναι σούπερ και ξενυχτούσαν προσέχοντας τα αυγά;
Πάντως απ ότι βλέπω σύντομα θα έχω πάλι νέα μόνο που αυτή τη φορά θέλει να πάρει μέρος και 3ος (ο αρχηγός του ενυδρείου) και είμαι πολύ περίεργος για το τι θα γίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-06, 20:26
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αλλο πραγμα τα αυγα και αλλο τα μικρα..... Τα μικρα μολις βγουν απο το αυγο σκορπιζουν και οι γονεις δεν μπορουν τοσο ευκολα να τα μαζευουν.... Ειδικα την τριτη μερα που αρχιζουν και ψευτοκολυμπουν θα ειναι πολυ δυσκολο οι γονεις να τα προσεχουν.... Βεβαια με την τυχη που εχεις εσυ ποιος ξερει.... Σιγουρα το οτι ειχες παντα φως για το γονεις ηταν πολυ σημαντικο.....ΠΑντως ειναι κριμα αφου βρηκες ζευγαρι σουπερ και εχεις αδειο ενυδρειο να μην πας πιο οργανωμενα για αναπαραγωγη......Αδικια ρε γμτ..... Εμεις να παλευουμε και εσυ να τα πετας .......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-04-06, 20:38
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Αλλο πραγμα τα αυγα και αλλο τα μικρα..... Τα μικρα μολις βγουν απο το αυγο σκορπιζουν και οι γονεις δεν μπορουν τοσο ευκολα να τα μαζευουν.... Ειδικα την τριτη μερα που αρχιζουν και ψευτοκολυμπουν θα ειναι πολυ δυσκολο οι γονεις να τα προσεχουν.... Βεβαια με την τυχη που εχεις εσυ ποιος ξερει.... Σιγουρα το οτι ειχες παντα φως για το γονεις ηταν πολυ σημαντικο.....ΠΑντως ειναι κριμα αφου βρηκες ζευγαρι σουπερ και εχεις αδειο ενυδρειο να μην πας πιο οργανωμενα για αναπαραγωγη......Αδικια ρε γμτ..... Εμεις να παλευουμε και εσυ να τα πετας .......
Φίλε Pritanis νομίζω το έχω γράψει αλλά εχω σκοπό να κάνω αρκετές αλλαγες στο ενυδρείο. Ενας από τους λόγους που δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή είναι γιατί ακόμη και να τα καταφέρω (πολύ δύσκολο) δεν θα έχω τι να κάνω τα μικρά.Εσεις Αθηναίοι, Θεσαλονικεις κλπ είστε πολλοί οπότε όλο και κάπου θα έχετε να τα δώσετε.Εγώ εδώ τι να τα κάνω; Είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να το δώσω το ζευγάρι.Αν τότε σε ενδιαφέρει και μπορείς να βρεις τρόπο να στο στείλω πολύ ευχαρίστως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-06, 10:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Εσεις Αθηναίοι, Θεσαλονικεις κλπ είστε πολλοί οπότε όλο και κάπου θα έχετε να τα δώσετε.Εγώ εδώ τι να τα κάνω;
Μην το λες αυτό. Στην Κρήτη υπάρχουν 18 εγγεγραμμένα μέλη του Συλλόγου συν πόσοι δεν έχουν γραφτεί ακόμα. Αν κοιτάξεις τη λίστα μελών του GAB θα διαπιστώσεις πως υπάρχουν αρκετά μέλη από την Κρήτη!
Μην απογοητεύσεσαι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-06, 14:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Ενας από τους λόγους που δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή είναι γιατί ακόμη και να τα καταφέρω (πολύ δύσκολο) δεν θα έχω τι να κάνω τα μικρά.Εσεις Αθηναίοι, Θεσαλονικεις κλπ είστε πολλοί οπότε όλο και κάπου θα έχετε να τα δώσετε.Εγώ εδώ τι να τα κάνω;
μην το λες αυτο.....εμεις ακομη μικρα δισκακια αναπαρωγης ΔΕΝ ειδαμε απο κανεναν ακομα....και μιλαω για την πολη μου το τελευταιο 6μηνο........εκτος και αν με διαψευσει κανας συναδελφος δισκας....εεε???? ειπατε τιποτα........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-06, 11:52
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

AΠΙΣΤΕΥΤΟ
Πριν 15 περίπου μέρες χωρισα το αρχικό ζευγάρι (εδωσα το αρσενικό-και άλλο ενα δίσκο για να μείνω με 6)
Σε πολύ λίγες μέρες ο θυληκός ζευγάρωσε με ένα άλλο.Δεν έδωσα σημασία και το βράδυ δεν άναβα φως στο δωμάτιο όπως έκανα και στις προηγούμενες γένες και τα αυγά χανόντουσαν σε 1-2 βράδυα.
Πριν από κάποιες μέρες που ξαναγένισαν είπα να κρατήσω το φως αναμμένο λίγες μέρες απλα για να δω αν θα γονιμοποιηθούν τα αυγά.
Για να μην πολυλογώ εδώ και 3 ή 4 μέρες βγήκαν οι ουρίτσες και σήμερα άρχισαν να ψιλκολυμπούν. Οι γονείς τους έχουν αλλάξει 3 φορές θέση, ο αρσενικός δεν τα αφήνει ούτε για να πάει για φαγητό (3 μέρες νηστικός).
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-06, 07:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπράβο, είσαι σε καλό δρόμο. Βέβαια όσο και καλοί γονείς να είναι, αν τα έχεις σε ενυδρείο με άλλα ψάρια, μην περιμένεις να επιζήσει κάποιο από τα μικρά. Η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις να δεις πώς θα πάνε για μερικές φορές ακόμη και μετά ή να τα βάλεις σε ένα άλλο ενυδρείο μόνα τους ή να κάνεις το κόλπο με τη σήτα.
Καλή επιτυχία!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-06, 12:28
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μπραβο ρε Λεωνιδα...... ΚΑλο ειναι τωρα να μην κανεις τιποτα στο ενυδρειο γιατι οι γονεις ειναι στα προθυρα νευρικη κρισης και καθε αλλαγη μπορει να τους κανει να παρατησουν ή να φανε τα μικρα...... Ετοιμασε μια γεννηστρα και βαλε το ζευγαρακι σου μεσα......Προσεξε να δεις αν τα μικρα θα αρχισουν να κολλουν στους γονεις για να τραφουν....... Το βραδυ αφηνε το φως νυκτος αναμενο και ταιζε πολυ κοντα στους γονεις για να μην απομακρυνονται .......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-06, 14:33
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα νέα είναι πολύ ασχημα
Χθες για να ταίσω και τον αρσενικό έριξα από πάνω του tetra bits και με πολύ απαλές κινήσεις έτρωγε όποιο πλησίαζε κοντά του.
Το απόγευμα ενώ όλλα πήγαιναν μια χαρά μου ήρθε η ιδέα να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή νερού. Με το που σβήσαν τα φώτα και ξεκίνησα τη διαδικασία ο κυρίαρχος δίσκος του ενυδρείου άρχισε μια τρομερή επίθεση στο αρσενικό του ζευγαριού.Αναγκάστηκα να πάρω μια ξύστρα άλγης και να τον χτυπήσω μερικές φορές για να σταματήσει η επίθεση .Γρήγορα γρήγορα τέλειωσα την αλλαγή με την ξύστρα στο χέρι να απειλώ το δίσκο κάθε φορά που πλησίαζε.
Οταν τέλειωσα και ξαναάναψα τα φώτα είδα ότι είχαν σκορπίσει πολλά μικρά και οι γονείς στρεσαρισμένοι έψαχναν για πολύ ώρα, πάντως η επίθεση του άλλου είχε σταματήσει.
Πέρασα κάνα δίωρο μπροστά στο ενυδρείο για να δω τι θα γινει και ν ασιγουρευτώ ότι όλλα θα είναι οκ.
Είχαν χαθεί αρκετά μικρά αλλά μετρησα 30-40 και οι γονείς ξεπέρασαν μου φάνηκε το σοκ και συνέχισαν να τα προσέχουν (κυρίως ο αρσενικός που αποδείχτηκε πολύ στοργικός αλλά και πολυ έυπνος).
Παρατήρησα βέβαια ότι κάποια που έπεφταν κάτω αργούσαν πολύ να τα δουν.
Το βράδυ βγήκα αφήνοντας αυτή την κατάσταση και όταν γύρισα αρκετά αργα είδα κάτι να μην πάει καλά, ο αρσενικός δεν ήταν ακριβώς δίπλα στα μικρά και οθυληκός να είναι αρκετά μακρυά.Αναψα λίγο το φως και είδα ότι υπήρχαν μικρά αλλά πολύ λιγότερα.
Ομως σήμερα όταν ξύπνησα μικρά-τέλος, δεν υπήρχε κανένα-μεγάλη απογοήτευση.
Ετσι όπως έγιναν τα πράγματα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι συνέβει.
Σίγουρα η αλλαγή ήταν μεγάλο λάθος.Μήπως πάλι κουράστηκαν από τα πολλά ξενύχτια(και τους πολλούς κινδύνους που υπάρχουν στο ενυδρείο για τα μικρά)
Οσο μεγάλωναν τα μικρά τόσο πιο κινητικά γινόντουσαν οπότε και οι απαιτήσεις προσοχής τους μεγάλωναν.Μήπως έγινε και άλλη επίθεση όταν έλειπα;
Eίναι πάντως πίκρα-σήμερα περίμενα να δω έστω κάποια από τα μικρά να κολησουν στους γονείς και αντι γι αυτό να μην υπάρχει κανένα.
Αυτό με τη σίτα το έχω δει στο περιοδικό αλλά δεν ξέρω πόσο εφαρμόσιμο είναι στο ενυδρείο μου (ετσι οπως είναι).
Σίγουρα στην επόμενη γέννα δεν θα κάνω τίποτα περισσότερο από το να ρίχνω φαγητό.Οσο δεν ασχολιόμουν και δεν έκανα τίποτα 'ολλα πήγαιναν καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-06, 18:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Αναγκάστηκα να πάρω μια ξύστρα άλγης και να τον χτυπήσω μερικές φορές για να σταματήσει η επίθεση .Γρήγορα γρήγορα τέλειωσα την αλλαγή με την ξύστρα στο χέρι να απειλώ το δίσκο κάθε φορά που πλησίαζε.
την αλλη φορα να χρησιμοιησεις πατοφτυαρο.....αδελφε και συναδελφε...τα ψαρια δεν τα απειλουμε....ουτε τα εκβιαζουμε...γιατι απλα δεν μας καταλαβαινουν...χρησιμοποιησε την αλλη φορα ''αλλους τροπους''οπως η σιτα η φτιαξε μια δισκογεννηστρα χωρις υποστρωμα με κανα κωνο μεσα,και σταματα το''r you talking to me?''στους δισκους σου....αντε και με το καλο στην επομενη φορα......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-06, 19:40
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

....περαστικα σου κριμα να τα χασεις ετσι αφου εχεις και δευτερο ενυδρειο ετοιμασε το να κανεις την δουλεια σου ομορφα χωρις αγχος......καλη επιτυχια στην επομενη......καλα αυτο με την ξυστρα εγραψε......τι??? τα μαλωνεις τα ψαρακια???δεν θα καταλαβουν το μονο που θα καταφερεις ειναι να τα τραυματησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-06, 20:23
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Πλάκα-πλάκα η ξύστρα την έκανε τη δουλειά της...Με το πήγαινε να επιτεθεί την έβαζα στο νερό και με το που την έβλεπε άλλαζε δρόμο
Μάλλον πάντως με βλέπω να αρχίζω να ετοιμάζω τη σίτα σιγά σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-06, 07:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι ακόμα πολύ νωρίς να στενοχωριέσαι. Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να επιβιώσουν δισκάκια σε ενυδρείο με άλλα ψάρια μέσα. Επίσης ακόμα και τα φίλτρα κάνουν την δουλειά τους…
Το θέμα είναι να προσφέρουμε στους γονείς ένα περιβάλλον χωρίς στρες, στο οποίο να μπορούν να μεγαλώσουν εύκολα τα μικρά τους.
Εμείς θέλουμε να κρατήσουμε όλα τα μικρά, κάτι που βέβαια δεν συμβαίνει στη φύση. Εκεί μόνο ένα ελάχιστος αριθμός μικρών επιβιώνει τελικά, συμβάλλοντας έτσι στην σωστή διαιώνιση του είδους, μόνο με τους ισχυρούς.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
...45 ημέρες αργότερα, και η πρώτη γέννα!!!! mmbuna Malawi 4 22-05-05 23:39
Η πρώτη μου αβαρία, το πρώτο σφουγγάρισμα! ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-02-05 09:53
Γέννα Apistogramma Cacatuoides Juan ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 31-12-04 02:25
Άλλη μια γέννα... Fonamstel Ζωοτόκα 10 22-06-04 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07432 seconds with 13 queries