Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-10, 10:53
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή περίεργη συμπεριφορά;

Παιδιά καλημέρα!
Κάθομαι και παρατηρώ με τις ώρες τα ψαράκια μου (4 γκάπυ και 4 πλάτυ νεοαφιχθέντα το Σάββατο) και έχω δει τις εξής δύο συμπεριφορές που δεν ξέρω αν είναι κάτι σημαντικό ή όχι, γιατί μια βδομάδα έχω τα ψαράκια μόνο! Λοιπόν, αρχικά παρατηρώ ότι σε κάποιες φάσεις τα πιάνει μια αναλαμπή και κάνουν πάνω-κάτω στο τζάμι συνεχώς! Αυτό είναι κάτι που το κάνουν όλα τα ψάρια (όχι ταυτόχρονα), περιστασιακά...Διάβασα σε παλιό ποστ κάτι για ενδεχόμενη ύπαρξη τοξίνης, αλλά δεν ήταν σαφή αυτά που έλεγε...
Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα, είναι ξαφνικά τινάγματα στο βυθό σαν να ξύνονται (μόνο σε δύο ψάρια). Αυτό το χω παρατηρήσει 2-3 φορές και δεν νομίζω να το έβλεπα αν δεν καθόμουν με τις ώρες να τα χαζεύω!
Πρόκειται όντως για προβληματική συμπεριφορά (να κάνω ποστ στις ασθένειες) ή είναι κάτι φυσιολογικό; Δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα κατά τα άλλα. Ευχαριστώ!
-------------------------
Βρήκα σε ξένο σάιτ μια θεωρία που εξηγεί και τα 2 συμπτώματα:
http://community.discovery.com/eve/f...8/m/1671908738
Υποστηρίζει ότι οι κινήσεις αυτές γίνονται για να δημιουργήσουν μπουρμπουλήθρες! Λέει ότι χρειάζεται αερόπετρα προσαρμοσμένη στην αεραντλία, έτσι ώστε να δημιουργούνται μπουρμπουλήθρες που θα "σπάνε" την επιφάνεια του νερού και θα αποβάλονται οι τοξίνες! Δηλαδή δεν το θέτει ως πρόβλημα οξυγόνωσης, αλλά ως πρόβλημα συσσώρευσης τοξινών! Εγώ έχω τις εξόδους των 2 φίλτρων να κάνουν ανατάραξη στην επιφάνεια, αλλά μήπως λόγω όγκου νερού (300 λίτρα), αυτό δεν είναι αρκετό; Να πάρω και μια αεραντλία;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 15-03-10 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-10, 10:55
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Και εμενα θα με ενδιέφερε καποια γνωμη, γτ έχω ακριβώς τα ίδια ψαράκια κ κανουν ακριβώς τα ιδια,εδώ κ πολύ καιρο.. όλα δείχνουν φυσιολογικά. Ισως να μην μην ειναι παράξενη συμπεριφορά κ να προκειται για φυσιολογικες κινήσεις των ψαριών
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-10, 11:00
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ναι, το σκέφτομαι κι εγώ αυτό... Ειδικά σχετικά με το πάνω-κάτω, μοιάζουν να κοιτάνε το είδωλό τους όταν το κάνουν και σκέφτομαι μήπως παίζουν...Θα μας πουν οι παλιότεροι ως πιο σοφοί!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-10, 11:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλημερα μαρια.
λοιπον τα ψαρακια πανε και "κολλανε" στο τζαμι συνηθως επειδη θελουν να φανε (στο 99% των περιπτωσεων το κανουν οταν βλεπουν εσενα γιατι πιστευουν πως θα τους δωσεις φαγητο) ή επειδη νομιζουν πως εχει "συνεχεια" το ενυδρειο και οταν αντιλαμαβανονται οτι το τζαμι ειναι εμποδιο στρεφονται αλλου.
ΑΝ υπηρχε προβλημα με ακαταλληλο νερο απο τα οποιο τα ψαρια θελουν να ξεφυγουν...αυτο το κανουν πηδωντας συνηθως απο την επιφανεια...
οσο για το τριψιμο στο χαλικι ή καποια αντικειμενα-φυτα...αυτο σημαινει πολυ συχνα εξωπαρασιτα και θα πρεπει να συνεχισεις την παρακολουθηση..
αυτο με την αεραντλια δε το εχω ξανακουσει...αλλα ΑΝ ισχυει και η λογικη ειναι πως αποβαλονται με την αναταρραξη των φυσαλιδων (αεριες ειναι οι τοξινες?? ) τοτε το ιδιο γινεται και με την αναταραξη αποτο φιλτρο. δε νομιζω οτι χρειαζεσαι αεραντλια γι'αυτον τουλαχιστον το λογο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-10, 11:23
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα μαρια.
λοιπον τα ψαρακια πανε και "κολλανε" στο τζαμι συνηθως επειδη θελουν να φανε (στο 99% των περιπτωσεων το κανουν οταν βλεπουν εσενα γιατι πιστευουν πως θα τους δωσεις φαγητο) ή επειδη νομιζουν πως εχει "συνεχεια" το ενυδρειο και οταν αντιλαμαβανονται οτι το τζαμι ειναι εμποδιο στρεφονται αλλου.
ΑΝ υπηρχε προβλημα με ακαταλληλο νερο απο τα οποιο τα ψαρια θελουν να ξεφυγουν...αυτο το κανουν πηδωντας συνηθως απο την επιφανεια...
οσο για το τριψιμο στο χαλικι ή καποια αντικειμενα-φυτα...αυτο σημαινει πολυ συχνα εξωπαρασιτα και θα πρεπει να συνεχισεις την παρακολουθηση..
αυτο με την αεραντλια δε το εχω ξανακουσει...αλλα ΑΝ ισχυει και η λογικη ειναι πως αποβαλονται με την αναταρραξη των φυσαλιδων (αεριες ειναι οι τοξινες?? ) τοτε το ιδιο γινεται και με την αναταραξη αποτο φιλτρο. δε νομιζω οτι χρειαζεσαι αεραντλια γι'αυτον τουλαχιστον το λογο.
Ευχαριστώ Πάνο για την απάντηση! Αυτό με την αεραντλία κι εμένα μου έκανε εντύπωση, όσο για το θέμα με τις τοξίνες φαντάζομαι ότι εννοεί ότι μπορούν να υπάρχουν και σε αέρια φάση και βρίσκονται διαλυμένες στο νερό και με την ανατάραξη "φεύγουν", τι να πω, δεν ξέρω καν ποιές μπορεί να είναι αυτές οι τοξίνες...Αυτό που μου κανε εντύπωση όμως, είναι ότι στην ουσία δεν προτείνει την αεραντλία (θεωρεί ότι ήδη υπάρχει), αλλά την αερόπετρα! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε αεραντλία, ούτε αερόπετρα και δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργούν.
Η κίνηση των ψαριών δεν είναι για φαϊ σίγουρα (την κάνουν όντως και την κίνηση για φαϊ μόλις με βλέπουν και τις ξεχωρίζω). Είναι πιθανόν πάντως να θέλουν να "προχωρήσουν" παραπέρα, όπως είπες (τι να κάνουμε, ένα τόσο δα μυαλουδάκι το χουν ). Θα χω το νου μου γι αυτό που λες για τα εξωπαράσιτα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-10, 15:31
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ω ναι παιχνιδιάρικα γκαπάκια, είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή.
Που να δεις τι έχει να γίνει όταν γίνουν πολλά με τις γέννες που θα ακολουθήσουν, συνωστισμός στο τζάμι και όταν θα είναι ώρα να ταΐσεις το πλήθος θα νομίζεις ότι θα φάνε και τα τζάμια.
Όσο για το ξύσιμο μπορεί να υπάρχει κάποια ενόχληση-παράσιτο, αλλά αν δεν το κάνουν συνέχεια τότε δεν είναι κάτι επίφοβο, εσένα δεν σε πιάνει φαγούρα ποτέ ;
Αν δεις ότι το κάνουν όλο και περισσότερα θα είναι καλό να προσθέσεις λίγο αλάτι για να τα ανακουφίσει.
Τα δικά μου το κάνουν που και που αλλά μέχρι εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-10, 15:41
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

χαχα καλα τα δικα μου εχουν χρονοδιακοπτη
με το που παει 7 η ωρα μονο καμπανα δεν βαρανε...
ολα στην επιφανεια καβαλα το ενα στο αλλο

αυτο με το ξυσιμο το κανουν και τα δικα μου, αλλα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα στα ψαρια μου...
βεβαια η συχνοτητα που το κανουν δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλα το εχω παρατηρησει...
επισης εχω παρατηρησει οτι το κανουν πολυ συχνα μετα το φαγητο...
εκει συνηθως κατεβαινουν ολα στο βυθο και τον γυρνανε τουμπα να βρουνε
βυθισμενη τροφη..
εγω το ερμηνευω ως ενα τροπο να ανακατευουν τον βυθο για να βρουνε τροφη... τουλαχιστον μεχρι να εκδηλωθει καποιο προβλημα, μακρυα απο μας...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-10, 16:20
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ok! Να στε καλά παιδιά, με καθησυχάσατε (προς το παρόν )! Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-10, 18:32
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Λιγο οφφ τοπικ αλλα το πιο κορυφαιο ειναι το μαχαιροψαρο που εχουμε στην δουλεια...καθε φορα που ανοιγω το καπακι να ταισω κανει γυρω γυρω στο ενυδρειο πολυ γρηγορα..σαν τους καρχαριες γυρω απο την λεια τους !!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-10, 01:34
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

παντως και μενα ετσι κανουν...
το ενα βεβαια αεχισε και φοβαται... και κρυωεται κατω απο μια πετρα...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περίεργη συμπεριφορά harris samos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 22-10-09 20:03
Περίεργη συμπεριφορά.. lucky13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-07-09 09:12
Περίεργη συμπεριφορά guppy gmanes Ζωοτόκα 9 08-03-09 22:57
Περίεργη συμπεριφορά Firemouth kpanos Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 12-12-05 14:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04883 seconds with 13 queries