Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-04-09, 18:15   #1
Ξύλα από τη φύση για ενυδρείο. Βοήθεια??!!
 
Το avatar του χρήστη stdev
stdev
Member
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος 06-04-09, 18:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας.
Λόγω της δουλειάς μου βρίσκομαι αρκετά συχνά στο βουνό και λόγω του ότι ψάχνω υλικά από την φύση για την διακόσμηση του ενυδρείου μου, βρήκα κάποιες ρίζες από πρίνο. Τώρα να σας πω την αλήθεια το δέντρο αυτό εμείς εδώ στην Κρήτη το λέμε πρίνο... δεν ξέρω πώς αλλιώς μπορεί να λέγεται σε άλλες περιοχές!
Ποιά είναι η γνώμη σας. Μπορεί να μπει στο ενυδρείο χωρίς φόβο? Οι ρίζες ήταν ξερές και εκτεθιμένες για πολύ καιρό (προφανώς) στο βουνό (σε ένα βραχώδες μέρος με τα μόνα φυτά να είναι πρίνοι). Να τονίσω ότι λόγω του υψομέτρου χιονίζει πολλές φορές το χειμώνα, άρα οι ρίζες έχουν εκτεθεί σε χιόνι και βροχή αρκετά άρα δεν πιστεύω ότι θα μουχλιάσουν.
Α επίσης τις ρίζες φυσικά τις βρήκα στην επιφάνεια μόνες τους. Δεν τις έβγαλα μέσα από τη γη.
Ελπίζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει??
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Εμφανίσεις: 4193
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-09, 20:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ο πρίνος λεγεται κοινως και πουρνάρι. Απο το δευτερο συνθετικο της λατινικης του ονομασιας (Quercus prinus) λεγεται και πρίνος, οπως στην Κρητη.
Περιεχει πολλες τανινες γι αυτο χρησιμοποιειται και στην βυρσοδεψια.
Καποτε, οταν δεν υπηρχαν pet shop και ξυλα mopani, mangrove κλπ ειχα χρησιμοποιησει μια ριζα στο ενυδρειο μου με τα Κριμπενσις και εκανε το νερο κατακοκκινο,λες και εριξα χρωμα στο ενυδρειο, αν και την ειχα βυθισει μεσα στην στερνα μας για μηνες. Κακο στα ψαρια δεν εκανε, αλλα την αφαιρεσα μετα απο λιγο καιρο γιατι το εφε του κοκκινου νερου δεν ηταν και ο,τι καλυτερο.
Αν ειναι εντελως ξερα και αφυδατωμενα τα ξυλα που βρηκες ισως να μην βγαλουν χρωμα, αλλα θα σαπισουν αρκετα γρηγορα, επιβαρυνοντας το νερο.
Οποτε ειτε ετσι , ειτε αλλιως δεν μπορεις να τα βαλεις ,χωρις να ρισκαρεις την υγεια του ενυδρειου και των ψαριων σου.
Χωρια που μπορει να εισαγεις καποιο παθογονο οργανισμο.
Γενικα αποφευγουμε να βαζουμε οτιδηποτε απο την φυση, και δεν υπαρχει και λογος αλλωστε αφου βρισκονται πλεον στα καταστηματα πολλων ειδων ειδικα ξυλα,ριζες και πετρες για ολα τα γουστα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-09, 21:22
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα βγουν ουσίες βλαβερές για τα ψάρια από τις ρίζες, το χρώμα που πιθανόν να βγει θα απομακρυνθεί (ή μειωθεί) από τις αλλαγές του νερού και από την φίλτρανση? Ή θα παραμείνει εκεί για πάντα? Οι ρίζες δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες... Είμαι ακόμα υπό σκέψη για τό τι να κάνω... Μ'αρέσουν πολύ οι ρίζες που βρήκα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-09, 21:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Είναι ένα αρκετά διφορούμενο θέμα, από όσα μπορεί κανείς να διαβάσει με μία αναζήτηση στο φόρουμ.. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

- Τα ξύλα που κυκλοφορούν στο εμπόριο, έχουν υποστεί μια μεγάλη διαδικασία απολύμανσης, και αφαίρεσης κάθε παθογόνου μικροοργανισμού, με αποτέλεσμα να μήν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης κάποιας ασθένειας στα ψαράκια σου..
- Από την άλλη, πάρα πολλοί έχουν χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιούν ξύλα από τη φύση, μαζεμένα από "καθαρές" και "ασφαλείς" περιοχές (όπου δεν υπάρχουν φυτοφάρμακα, μολυσμένα νερά, κ.τ.λ.), χωρίς καμία συνέπεια στα ψαράκια..

- Επί πλέον, μετά από ειδικές κατεργασίες (ίσως παίζει ρόλο και το ίδιο το ξύλο - μοπάνι κ.τ.λ.), τα ξύλα του εμπορίου δε σαπίζουν στο ενυδρείο (ή σαπίζουν μετά από πάρα πολλά χρόνια)..
- Από την άλλη, μή έχοντας υποστεί κάποια κατεργασία, τα φυσικά ξύλα (ανάλογα με το είδος τους), κάποια στιγμή θα σαπίζουν, και θα χρειαστούν αντικατάσταση..

Από κει και πέρα, η επιλογή είναι δική σου.. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει τα ξύλα να είναι τελείως ξερά (αφημένα για πολύ καιρό στον ήλιο), και μαζεμένα από περιοχή που να είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρή..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-09, 22:03
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Η περιοχή που βρήκα τις 2-3 μικρές ρίζες είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρή, δεν υπάρχει υποψία φυτοφάρμακου ή οποιουδήποτε φάρμακου γιατί πολύ απλά είναι ένα βουνό με υψόμετρο 1300-1400 μέτρα χωρίς το παραμικρό δέντρο (εκτός από μερικά πρινάρια εδώ και εκει), χωρίς την παραμικρή καλλιέργια αλλά και χωρίς το παραμικρό ίχνος αθρώπου (εκτός από εμένα λόγω δουλειάς ). ¶ρα για το θέμα "καθαριότητας" μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα σίγουρος. Επίσης τα άφησα περίπου 2 ημέρες μέσα σε διάλυμα χλωρίνης και έπειτα τα ξέπλυνα πολύ καλά με καθαρό νερό.

Τώρα όσο αφορά το θέμα ξήρανσης δεν μπορώ να είμαι πολύ σίγουρος για πόσο χρόνο ήταν εκτεθημένα στον ήλιο, απλά υποθέτω ότι θα έιναι αρκετούς μήνες, γιατί είναι ρίζες που βρέθηκαν σε άσχετο μέρος (εννοώ χωρίς πρινάρια πολύ δίπλα) και μάλιστα ήταν τελείως ξερές.

Ευελπιστώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα... Επίσης έχω σκοπό να τις βάλω πρώτα στο ενυδρείο μόνες (χωρίς ψάρια) ώστε να κάνω ένα είδες τεστ ας πούμε για να δω κιόλας κατά πόσο και αν θα χρωματιστεί το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-09, 22:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
(εκτός από εμένα λόγω δουλειάς ). . Επίσης τα άφησα περίπου 2 ημέρες μέσα σε διάλυμα χλωρίνης και έπειτα τα ξέπλυνα πολύ καλά με καθαρό νερό.
αν τα εβαλες σε διαλυμα χλωρινης και εχεις σκοπο να τα χρησιμοποιησεις..οχι μονο ξεπλυμα με νερο..αφησε τα σε δοχειο με νερο και πολλαπλασια δοση αντιχλωριου..

ειμαι περιεργος τι δουλεια κανεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-09, 06:57
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι περιεργος τι δουλεια κανεις...
Ηλεκτρολόγος μηχανικός και δουλεύω σαν μηχανικός συντήρησης σε ανεμογεννήτριες!! Ως γνωστό οι ανεμογεννήτριες συνήθως εγκαθιστούνται στα όρη στα άγρια βουνά!!
Φοβερό τοπίο αυτό για το οποίο μιλάω. Ξερότοπος, βραχώδες, χωρίς καθόλου δέντρα (μόνο σποραδικά μερικά πουρνάρια). Εγώ και οι wind turbines μου κυκλοφορούμε εκει!!

Μετά το διάλυμα χλωρίνης απλά τις ξέπλυνα πολύ καλά με καθαρό νερό αφήνοντας τις μέσα σε κουβά 1-2 μέρες και μετά κάτω από ροή καθαρού νερού.
Θέλει και αντιχλώριο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-09, 08:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θέλει...εγώ θα έβαζα και βραστό νερό
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-09, 22:28
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικό. Αν είναι να χρωματιστεί το νερό από τα ξύλα που θα μπουν θα γίνει άμεσα με την τοποθέτηση των ξύλων ή θα γίνει σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου??
Δηλαδή αν περάσουν οι 1-2 πρώτες μέρες και δεν δούμε χρώμα την γλυτώσαμε??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-09, 23:14
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Στα ξύλα του εμπορίου, τουλάχιστον, ναι, αν δε βγάλει τις πρώτες μέρες χρώμα είναι απίθανο να βγάλει πιο μετά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για μικρό ενυδρείο!!! Leviathan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 30-03-09 11:23
Βοήθεια για νέο ενυδρείο Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-10-08 22:21
Νέο ενυδρείο - επιλογές - βοήθεια! aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-08-08 23:04
Ξύλα στο ενυδρείο και μαλάκωμα του νερού. noe Γλυκό νερό - Γενικά 18 18-01-08 21:22
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04686 seconds with 13 queries