Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-12, 15:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation Πρόβλημα μετά τις διακοπές...

Καλησπέρα σε όλους!!!
Πριν φύγω για διακοπές είπα να φροντίσω λίγο τα φυτά μου. Επειδή βρίσκομαι εν' όψη αλλαγής ενυδρείου δεν ήθελα να ρίξω πολύ χρήμα. Το ήδη υπάρχον είναι ένα μικρούλι 60άρι. Του έκανα μια γενική ανακαίνιση γύρο στα 70¤. Έτσι αποφάσισα:

  1. να πάρω μια σακούλα φυσικό ψιλόκοκκο χαλίκι. Το έβαλα σε δύο μπολάκια (για να κερδίσω ύψος) και μεταφύτεψα τα φυτάκια μου.
  2. Έβαλα καινούργιο φίλτρο (flubal U2). Στο φίλτρο έβαλα το παλιό μακαρόνι και τα σφουγγαράκια τα βύθισα στη μούργα από αυτά του παλιού φίλτρου. Επίσης πρόσθεσα τόσο στο μακαρόνι όσο και στα νέα σφουγγαράκια από λίγες σταγόνες Sera filter biostart (http://www.sera.de/gr/pages/sera-ser...-biostart.html) για μεγαλύτερη βοήθεια του νέου μου φίλτρου.
  3. Επίσης πρόσθεσα μέσα στο καλαθάκι με το μακαρόνι και ένα σακουλάκι το οποίο (υποθετικά πάντα) κρατάει το φώσφορο, για αποφυγή αλγών. Το σακουλάκι είναι αυτό: Green-X Phosphate Remover (http://fisharoundltd.com/products/53700--hagen-green-x-phosphate-remover-4g.aspx).
  4. Έφτιαξα (με επιτυχία) ένα DYI σύστημα CO2 και το τοποθέτησα ακριβώς κάτω από το φίλτρο με αερόπετρα ώστε να μην ανεβαίνουν στην επιφάνια κατευθείαν οι φυσαλίδες. Οι φυσαλίδες είναι αρκετές και ακόμη και μετά από 12 ημέρες βγάζει με πολύ καλό ρυθμό.
  5. Αντικατέστησα τη μία και μοναδική λάμπα με μια καινούργια Sera Plant Color T8 15W (http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/in_category/2670/product/sera-plant-color-t8.html).
  6. Τέλος έβαλα στο χαλίκι λίπασμα σε ταμπλέτες (3) Sera Florenette A (http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/product/sera-florenette-a-5.html) και στικάκια (6-7, δεν θυμάμαι ακριβώς) TetraPlant InitialSticks (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=972).
Το αποτέλεσμα; Αποκαρδιωτικό... . Δείτε τις φωτογραφίες....
Για να προλάβω ερωτήσεις σας:

  • Μετρήσεις νερού δεν έχω κάνει. Δεν έχω τεστ. Αύριο παραλαμβάνω kit test από τον Γιώργο.
  • Θερμοκρασία δεν νομίζω να σήκωσε πολύ γιατί είχα βάλει ανεμιστηράκι το οποίο κρατάει τη θερμοκρασία κάτω από 26 βαθμούς. Το ανεμιστηράκι βέβαια, επειδή έλειπα όπως σας είπα το είχα βάλει να κλείνει κάποιες ώρες για ασφάλεια. Συγκεκριμένα το είχα κλειστό από τις 01 ως τις 05, από τις 09 ως τις 10, από τις 14:00 ως τις 14:30, από τις 17 ως τις 18 και τέλος από τις 21 ως τις 22:30 (στις 21:45 τάιζα). Χθες που γύρισα στις 20:30 η θερμοκρασία ήταν στους 21 βαθμούς.
  • Ο φωτισμός άναβε στις 17 και έκλεινε στις 01. Δεν άλλαξα τις ώρες καθόλου. Τις άφησα όπως ήταν και πριν.
  • Το CO2 δούλευε 24 ώρες λόγο DYI.
  • Οξυγόνο (αεραντλία) δούλευε στο πολύ χαλαρό 24 ώρες για ασφάλεια τόσο από θέμα θερμοκρασίας όσο και από την εγκατάσταση του DYI CO2 που δεν ήξερα πως θα δουλέψει όσο έλειπα.

Τί να έφταιξε και έγιναν έτσι τα φυτάκια μου ; Το φίλτρο που έβαλα (Flubal U2) έχει ένα μικρό στρώμα άνθρακα σε κάθε σφουγγαράκι (Χ2) του. Λέτε να έκανε ο άνθρακας αυτή τη ζημιά ; Τα ψαράκια μου είναι μια χαρά!!! Ζωηρότατα και χωρείς κανένα σημάδι ασθένειας. Ίσα ίσα, μια ξιφοφορίνα που μου είχε γεμίσει ασπράκια τώρα δεν έχει το παραμικρό !!! Αυτό είναι το μόνο που με παρηγορεί. Τι να κάνω; Τί έχει πάει λάθος. Υπάρχει περίπτωση να μου έχουν κάνει τη ζημιά τα σαλιγκάρια; Τα σαλιγκάρια προϋπήρχαν όμως και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα. Τα μείωσα πάρα πολύ μετά το νέο στήσιμο. Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου γράψει εδώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2260007.jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  78,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2260005.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  47,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2260004.jpg
Εμφανίσεις:  455
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2260003.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2260002.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy Σάπισμα κρυπτοκορινών

Διάβασα το εν λόγο άρθρο (http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html) και έπεσα σε κατάθλιψη. Λέτε να έπαθα την ασθένεια Σάπισμα κρυπτοκορινών;
Οι αιτίες ταιριάζουν όλες.

  1. Περίσσεια Νιτρικών μπορεί να υπάρχει ή να υπήρξε τις πρώτες μέρες λόγο τοποθέτησης νέου φίλτρου. Έβαλα όμως το παλιό μακαρόνι, βύθισα τα καινούργια σφουγγαράκια στην μούργα των παλιών και έριξα και σταγόνες βακτηριδίων.
  2. Απότομη πτώση θερμοκρασίας μπορεί να υπήρξε μιας και το ανεμιστηράκι δούλευε χωρείς έλεγχο. Όταν ήμουν σπίτι μόλις η θερμοκρασία έφτανε 24 το έκλεινα. Χθες το βράδυ που γύρισα ήταν στους 21!
  3. Ξαφνικές αλλαγές στο περιβάλλον σίγουρα έγιναν μιας και έβγαλα τα πάντα μέσα από το ενυδρείο και το έστησα από την αρχή.
  4. Συχνές μεταφυτεύσεις δεν έγιναν αλλά έγινε μεταφύτευση...
  5. Ανεπαρκής φωτισμός δεν νομίζω να υπάρχει. 15W ήταν και η προηγούμενη λάμπα με τη μόνη διαφορά ότι η παλιά πρέπει να ήταν καμιά 3ετία επάνω και ήταν απλή λάμπα (φωτισμού δωματίου). Η καινούργια έχει πολύ πιο απαλό φωτισμό (καμία σχέση με την παλιά) και κάπως ροζ, σε αντίθεση πάλι με την παλιά που ήταν έντονο λευκό.
  6. Μεγάλη αλλαγή νερού μετά από μια μεγάλη περίοδο φυσικά και έγινε αφού έστησα το ενυδρείο από την αρχή. Όλο το νερό ήταν καινούργιο σε συνδυασμό με του ότι είχα να κάνω μερική αλλαγή νερού πάνω από 2 μήνες μιας και κάθε μέρα συμπλήρωνα γύρω στο 1 1/2 λίτρο νερό λόγο εξάτμισης από τον ανεμιστήρα. Καμιά φορά το άφηνα για 2-3 μέρες και του έβαζα 3-4 λίτρα.
  7. Αλλαγή των λαμπτήρων φωτισμού, αφού οι παλιοί έχουν εξαντληθεί εντελώς επίσης έγινε. Η παλιά λάμπα η οποία αντικατέστησα πρέπει να είχε πάνω από 3 έτη λειτουργίας.
Λέτε να έχω αυτή την ασθένεια; Τι να πω... Πήγα να τα κάνω καλύτερα και τα έκανα χάλια.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-12, 16:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το 7 μαλλον δεν ισχυει αφου καλυτερευσες το φωτισμο.

Εγω χωρις να ειμαι ενυδρειογεωπονος (μαλλον πιο πολυ απο τυχη τα φυτα μου ειναι σε καλη κατασταση) θα ελεγα μηπως πασχουν απο ελειψη ιχνοστοιχειων αφου ολο αυτο το διαστημα δε συμπληρωσες ουτε αλλαξες νερο να πεις πως κατι θα μπει μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-12, 16:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ποσο καιρο εχει που εγινε η μεταφυτευση(τα φυτα θελουν λιγο καιρο να προσαρμοστουν σε μεταφυτευση με αλλαγη υποστρωματοςΕσυ αλλαξες και λαμπα).Λιπαινεις(περα απο τις ταμπλετες);Ο ανθρακας να ξερεις δεσμευει καποια στοιχεια της λιπανσης.Το green-x phosphate remover δεν χρειαζεται.Για να κρατας τα φωσφορικα(τα οποια ειναι μερος της λιπανσης) σε χαμηλα επιπεδα,κανε αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο καιρο εχει που εγινε η μεταφυτευση(τα φυτα θελουν λιγο καιρο να προσαρμοστουν σε μεταφυτευση με αλλαγη υποστρωματοςΕσυ αλλαξες και λαμπα).Λιπαινεις(περα απο τις ταμπλετες);Ο ανθρακας να ξερεις δεσμευει καποια στοιχεια της λιπανσης.Το green-x phosphate remover δεν χρειαζεται.Για να κρατας τα φωσφορικα(τα οποια ειναι μερος της λιπανσης) σε χαμηλα επιπεδα,κανε αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.
Την έκανα την τελευταία μέρα πριν φύγω για διακοπές. Στις 19 του μηνός. Επέστρεψα και είδα αυτό το χάλια αποτέλεσμα. Όχι δεν λιπαίνω πέρα από τις ταμπλέτες και αυτός είναι και ο ένας λόγος που άφησα τον άνθρακα. Έχω διαβάσει ότι ο άνθρακας κρατάει τα λιπάσματα αλλά από τη στιγμή που το λίπασμά μου (ταμπλέτες) αφορά τις ρίζες υπέθεσα πως ο άνθρακας δεν θα επηρεάσει. Το Green-X δηλαδή κάνει κακό που το έχω; Πρέπει να το βγάλω;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το 7 μαλλον δεν ισχυει αφου καλυτερευσες το φωτισμο.

Εγω χωρις να ειμαι ενυδρειογεωπονος (μαλλον πιο πολυ απο τυχη τα φυτα μου ειναι σε καλη κατασταση) θα ελεγα μηπως πασχουν απο ελειψη ιχνοστοιχειων αφου ολο αυτο το διαστημα δε συμπληρωσες ουτε αλλαξες νερο να πεις πως κατι θα μπει μεσα
Εγώ νομίζω πως ισχύει. Γράφει: Αλλαγή των λαμπτήρων φωτισμού, αφού οι παλιοί έχουν εξαντληθεί εντελώς. Η παλιά μου λάμπα δούλευε για πάνω απο 3 έτη. Οπότε απο τη στιγμή που την άλλαξα, ισχύει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 30-08-12 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-12, 21:29
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω πως τα φυτά σου προσπαθούν να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες.Να ξέρεις πως δεν είναι σίγουρο ότι θα ανακάμψουν τα φυτά σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-12, 22:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω πως τα φυτά σου προσπαθούν να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες.
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, αν και φοβάμαι πως δύσκολα θα διορθωθεί αυτή η κατάσταση. Όπως βλέπεις τα φύλλα έχουν καταστραφεί τα περισσότερα σε ποσοστό άνω του 40%. Μερικά μάλιστα πλησιάζουν το 100%. Θα δείξει.... Το θέμα είναι μήπως κάτι πάει λάθος όπως φωτισμός, ιχνοστοιχεία, γενικότερες συνθήκες. Μήπως κάτι χρειάζονται όπως σίδηρος, κάλιο, μαγνήσιο κτλ ή κάτι τους κάνει κακό όπως άνθρακας, Green-X, οξυγόνο κτλ.
-------------------------
Μια γνώμη από κάποιον έμπειρο μποστανά που να έχει γνώσεις πάνω σε ασθένειες - συμπτώματα φυτών για να κάνει μια διάγνωση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 30-08-12 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-12, 01:45
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Ο αντιφώσφορος δεν έχει καμία θέση σε φυτεμένα ενυδρεία...αν ανησυχείς για άλγες, βάλε περισσότερα φυτά, ίσως και φυτά επιφάνειας, πρόσεχε τη φωτοπερίοδο σου, κράτα καθαρό το βυθό και αν δεις κάτι ανησυχητικό αύξησε το co2...αν και δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με 15w φωτισμό στα 60 λίτρα.

Τα περισσότερα φυτά σκοτώνονται δύσκολα και αν βρίσκονται σε σωστές συνθήκες σιγά σιγά θα ανακάμψουν, οπότε μην ανησυχείς ιδιαίτερα.

Σε φυτεμένα ενυδρεία(και γενικά ενυδρεία γλυκού νερού) τον άνθρακα καλό είναι να τον χρησιμοποιείς μόνο μετά από θεραπείες για την απομάκρυνση των φαρμάκων απ'το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-12, 02:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κι εγω πιστευω πως ο ανθρακας κι ο αντιφωσφορος τραβηξαν ολα τα απαραιτητα για τα φυτα.

Σχετικα με το θεμα αλλαγης λαμπας εμενα δε μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο, βεβαια δεν αποκλειω να συμβαινει, ουτε τις αφηνω 3 και 4 χρονια (βασικα παιζω με διπλες λαμπες, μια με φασμαγια φυτα που την αλλαζω τακτικα και μια κανονικη λευκη που την αφηνω χρονια οσο παει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-12, 08:10
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ο ανθρακας να ξερεις δεσμευει καποια στοιχεια της λιπανσης και απορροφά και πολλά από τα θρεπτικά συστατικά που χρειαζονται τα φυτά.Το green-x phosphate remover γιατι το βαζεις??? Σε ενα στρωμενο ενυδρειο με φυτα και με σωστη ρουτινα δεν χρειαζεται να επεμβαινεις εσυ!!! Τον απορροφουν τα φυτα σου και πρεπει να ειναι σε ισοροπια με τα νιτρικα σου...πιστευω να τα ξερεις αυτα οποτε δεν προχωρω.

Τωρα απο τις φωτο που βλεπω πιστευω οτι τα φυτακια σου εγιναν ετσι η λογω έλλειψης φωσφορου σε συναρτηση με χαμηλα νιτρικα και πιθανον και καλιο !! δηλαδη γενικα εχεις προβλημα στη λιπανση....

Για εμενα τη ζημια στην εκανε ο ανθρακας που δεσμευει θρεπτικα συστατικα....

Επισης αν και τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα ο φωτισμος νομιζω ειναι απογοητευτικος.....πρεπει να τον αυξησεισ τουλαχιστον κατα 5-8 watt .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-12, 13:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Arrow Λίπανση

Λοιπόν απ' ότι βλέπω έχω πρόβλημα ιχνοστοιχείων, που σημαίνει άμεση λίπανση και αφαίρεση άνθρακα και Green-X. Ελπίζω να έχω καταλάβει από αυτά που γράψατε. Σπίτι (αυτή τη στιγμή) έχω διάφορα μπουκαλάκια - κουτάκια τα οποία δεν ξέρω ακριβώς τι απ' όλα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Σας τα παραθέτω και μου λέτε. Αν χρειάζεται να αγοράσω κάτι ακόμη μου λέτε. Απλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι (!) προσπαθώ να μην μπω σε νέα έξοδα μιας και πριν 15 μέρες όπως ανέφερα και παραπάνω έδωσα πάνω από 70¤. Αν παρόλα αυτά χρειάζεται να αγοράσω κάποιο λίπασμα, μου λέτε και θα το κάνω. Δεν φαντάζεστε πόσο πολύ τα λυπάμαι που γίνανε έτσι... . Λοιπόν. Τα προϊόντα μου είναι τα εξής:
  1. Sera Florenette A (http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...nette-a-5.html)
  2. Tetra Plant InitialSticks (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=972)
  3. Tetra Apua EasyBalance (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=936)
  4. JBL Ferropol (http://www.petshopdamigos.gr/index.p...ion=04&id=1854)
  5. JBL Algol (http://www.my-petshop.gr/37-%CE%95%C...JBL-Algol.html)
Κάνω τίποτα με αυτά; Χρειάζονται όλα; Πόσο (60L) και κάθε πότε; Χρειάζομαι κάτι άλλο άμεσα; ¶νθρακα και Green-X τα βγάζω. Με το φωτισμό θέλει δουλειά για να μπορέσω να κάνω κάτι. Επίσης επειδή θα πάρω το 120άρι, πρώτα ο Θεός, τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη δεν νομίζω πως αξίζει να μπω στη διαδικασία να πατεντάρω το καπάκι για να βάλω δεύτερη λάμπα. 60 λίτρα είναι, αξίζει να δώσω χρήματα και κόπο για να βάλω δεύτερη; Θα χαλάσω και το καπάκι... Μήπως να αυξήσω τις ώρες;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-12, 13:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλο λιπασμα ειναι αυτο
http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...a-florena.html
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο λιπασμα ειναι αυτο
http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...a-florena.html
Μου προτείνεις δηλαδή να πάω να πάρω αυτό και να μην χρησιμοποιήσω τίποτα από τα παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-12, 13:37
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ναι.Ειναι καλο γενικο λιπασμα.Παντως,οπως εγραψα και πιο πανω,αν το προβλημα ειναι απο την μεταφυτευση,τα φυτα σου μπορει και να μην επανελθουν...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-12, 13:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το jbl ferropol που εχεις ειναι ιχνοστοιχεια, μαλλον αναλογο του seachem trace, δεν εχει σχεση με τα γενικα λιπασματα, αλλα χρησιμοποιειται παραλληλα.
Στην προτεινομενη λιπανση της seachem αν θυμαμαι καλα λεει 1 φορα τη βδομαδα ιχνοστοιχεια και γενικο λιπασμα το σπαει σε παραπανω δοσεις, νομιζω 2
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-12, 13:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι.Ειναι καλο γενικο λιπασμα.Παντως,οπως εγραψα και πιο πανω,αν το προβλημα ειναι απο την μεταφυτευση,τα φυτα σου μπορει και να μην επανελθουν...

Θα πρέπει να τα ξηλώσω δηλαδή ;
Τώρα που διαβάζω τις οδηγίες χρήσης από το Sera Florenette A, γράφει:
Προσθέστε 5ml Sera Florena ή 1 ταμπλέτα Sera Florenette A για κάθε 20 λίτρα νερού μια φορά την εβδομάδα. Επιπρόσθετα προσθέστε 1 ταμπλέτα Sera Flore Plus για κάθε 20 λίτρα νερού (την ίδια μέρα με το Sera Florenette A) κάθε δεκαπενθήμερο.
Από τη στιγμή που το Sera Florenette A το πήρα πριν 15 μέρες και έχω χρησιμοποιήσει μόνο 3 ταμπλέτες (από τις 24), μήπως θα ήταν πιο ορθό να πάρω το Sera Flore Plus και να τα συνδυάσω όπως γράφει;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-12, 13:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αν εχεις ηδη βαλει ταμπλετες παρε αυτο που προτεινει η sera και ριξε το 1/3 της δοσολογιας που λεει.Δεν χρειαζεται να ξηλωσεις τιποτα.Υπομονη χρειαζεται....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-12, 14:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το jbl ferropol που εχεις ειναι ιχνοστοιχεια, μαλλον αναλογο του seachem trace, δεν εχει σχεση με τα γενικα λιπασματα, αλλα χρησιμοποιειται παραλληλα.
Στην προτεινομενη λιπανση της seachem αν θυμαμαι καλα λεει 1 φορα τη βδομαδα ιχνοστοιχεια και γενικο λιπασμα το σπαει σε παραπανω δοσεις, νομιζω 2
Οπότε το JBL Ferropol μπορώ να το χρησιμοποιήσω ανεξάρτητα από τα οτιδήποτε άλλο. Μήπως μπορώ να αντικαταστήσω το Sera Flore Plus με το Tetra Plant InitialSticks; Τι στο καλό έχει μέσα αυτό δεν ξέρω. Δεν μπορώ να βρω πουθενά. Αυτό για τι ακριβώς πράγμα είναι; Γνωρίζει κανείς; Επίσης γνωρίζει κανείς κάθε πότε βάζω JBL Ferropol; Τις δόσεις τις βρήκα. Για εμένα (60Lit.) πρέπει 15ml αλλά κάθε πότε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-12, 16:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για αρχη αφαιρεσε ανθρακα και αντι-φωσφορο και κανε μια καλη αλλαγη νερου!
Απο λιπασματα μια που δεν εχεις πολυ φως να μη το παρακανεις ... πιο καλα ταμπλετες στις ριζες τους που δεν ερχονται σε επαφη με την στηλη νερου και οι αλγες δεν μπορουν να τις "εκμεταλλευτούν" παρα μονο τα ιδια τα φυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-12, 17:36
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη αφαιρεσε ανθρακα και αντι-φωσφορο και κανε μια καλη αλλαγη νερου!
Απο λιπασματα μια που δεν εχεις πολυ φως να μη το παρακανεις ... πιο καλα ταμπλετες στις ριζες τους που δεν ερχονται σε επαφη με την στηλη νερου και οι αλγες δεν μπορουν να τις "εκμεταλλευτούν" παρα μονο τα ιδια τα φυτα!
Ok! Παίρνω μετρήσεις νερού (εντάξει για το βράδυ, θα έχω αυτοκίνητο για να περάσω να τα πάρω) για έχω μια τωρινή εικόνα της κατάστασής μου και μετά:
  1. Αφαιρώ άνθρακα και αντι-φώσφορο
  2. Κάνω μια αλλαγή νερού της τάξης του 70%
  3. Λιπαίνω

Τώρα το θέμα είναι. Sera Florenette A θα βάλω. Tetra Plant InitialSticks να βάλω ή να πάω να πάρω Sera Flore Plus; JBL Ferropol λέω να ρίξω 15ml αλλά κάθε πότε πρέπει να επαναλαμβάνω; Τώρα που θα κάνω αυτή τη μεγάλη αλλαγή θα ρίξω και:
  1. 2ml Seachem Prime
  2. 15ml Tetra Aqua Easy Balance
  3. 15ml JBL Algol

Τα λέω σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-12, 17:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω θα αφαιρουσα ανθρακα-αντιφωσφορο, θα εκανα μια αλλαγη νερου και θα εβαζα τις ταμπλετες (Tetra Plant InitialSticks)

Τα: Tetra Aqua Easy Balance και JBL Algol δεν θα τα χρησιμοποιούσα - δεν θα υπήρχε λογος ...

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 χαρη στο DIY CO2 εισαι στη κατηγορια Low-light High-tech οποτε ακολουθεις την τακτικη για αυτη τη κατηγορια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα αφαιρουσα ανθρακα-αντιφωσφορο, θα εκανα μια αλλαγη νερου και θα εβαζα τις ταμπλετες (Tetra Plant InitialSticks)

Τα: Tetra Aqua Easy Balance και JBL Algol δεν θα τα χρησιμοποιούσα - δεν θα υπήρχε λογος ...

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 χαρη στο DIY CO2 εισαι στη κατηγορια Low-light High-tech οποτε ακολουθεις την τακτικη για αυτη τη κατηγορια!
Πολύ καλό το θέμα σου!!!! Συγχαρητήρια!!!!
Ωραία τα initialSticks θα τα βάλω. Τις Sera Florenette A να μην τις βάλω ; Ούτε να ρίξω JBL Ferropol ;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και οι Sera Florenette A ταμπλετες δεν ειναι? (Δεν τα εχω χρησιμοποιησει προσωπικα αλλα αν ειναι ταμπλετες μπορεις να βαλεις και αυτες)
Το JBL Ferropol ουτε αυτο το εχω χρησιμοποιησει -απο οτι βλεπω εχει σιδηρο και Καλιο και ιχνοστοιχεια ... Νομιζω για αρχη οι ταμπλετες θα σε καλυψουν βλεποντας και κανοντας στο μελλον αν δεις ελλείψεις τοτε ισως χρειαστει λιγο απο αυτο!

Γενικα διαβασε το παραπάνω θεμα -προσπαθώντας να ξεχωρισεις τις διαφορετικες κατηγοριες ενυδρειων για να μη μπερδευτεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-12, 19:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι Sera Florenette A ταμπλετες δεν ειναι? (Δεν τα εχω χρησιμοποιησει προσωπικα αλλα αν ειναι ταμπλετες μπορεις να βαλεις και αυτες)
Το JBL Ferropol ουτε αυτο το εχω χρησιμοποιησει -απο οτι βλεπω εχει σιδηρο και Καλιο και ιχνοστοιχεια ... Νομιζω για αρχη οι ταμπλετες θα σε καλυψουν βλεποντας και κανοντας στο μελλον αν δεις ελλείψεις τοτε ισως χρειαστει λιγο απο αυτο!

Γενικα διαβασε το παραπάνω θεμα -προσπαθώντας να ξεχωρισεις τις διαφορετικες κατηγοριες ενυδρειων για να μη μπερδευτεις!!
Ναι ταμπλέτες είναι και αυτές . Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια. Το είχα διαβάσει και παλαιότερα το εν λόγο άρθρο. Το κοιτάω ξανά τώρα. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-12, 19:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τη μερα της αλλαγης δε χρειαζεται να βαλεις τιποτα, τουλαχιστο απο υγρα λιπασματα, το νερο της βρυσης υποτειθεται περιεχει σχεδον ολα τα απαραιτητα.
Αν χρειαζεται προσθηκη ιχνοστοιχειων αυτο αν θυμαμαι καλα γινεται την τεταρτη η την πεμπτη μερα (τουλαχιστο συμφωνα με το στανταρ συστημα λιπανσης που δινει η seachem για φυτεμενο υψηλων προδιαγραφων)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τη μερα της αλλαγης δε χρειαζεται να βαλεις τιποτα, τουλαχιστο απο υγρα λιπασματα, το νερο της βρυσης υποτειθεται περιεχει σχεδον ολα τα απαραιτητα.
Αν χρειαζεται προσθηκη ιχνοστοιχειων αυτο αν θυμαμαι καλα γινεται την τεταρτη η την πεμπτη μερα (τουλαχιστο συμφωνα με το στανταρ συστημα λιπανσης που δινει η seachem για φυτεμενο υψηλων προδιαγραφων)

Την τέταρτη μέρα λιπαίνω και την έβδομη κάνω πάλι αλλαγή δηλαδή. ¶ν κάνω τις αλλαγές, λέω να τις κάνω 50άρες (50%), κάθε Κυριακή, κάθε πέμπτη θα λιπαίνω. Θα δίξει. Δοκιμάζοντας και βλέποντας.... . Τουλάχιστον δεν έχω ασθένεια... πάλι καλά!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-12, 21:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν λεω για το λιπασμα (αυτο μπορεις να υπολογισεις ακομα και καθημερινες δοσεις και να βαζεις με ακριβεια με συριγγα) αλλα για τα ιχνοστοιχεια.
Ιχνοστοιχεια εχει μεσα το νερο ηδη, οποτε την τριτη τεταρτη μερα ΑΝ χρειαζεται κανεις καποια προσθηκη.
Σε περιπτωση τακτικων αλλαγων ισως δε χρειαζεσαι καθολου τετοιες προσθηκες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν λεω για το λιπασμα (αυτο μπορεις να υπολογισεις ακομα και καθημερινες δοσεις και να βαζεις με ακριβεια με συριγγα) αλλα για τα ιχνοστοιχεια.
Ιχνοστοιχεια εχει μεσα το νερο ηδη, οποτε την τριτη τεταρτη μερα ΑΝ χρειαζεται κανεις καποια προσθηκη.
Σε περιπτωση τακτικων αλλαγων ισως δε χρειαζεσαι καθολου τετοιες προσθηκες
Το JBL Ferropol τι είναι; Εννοώ σε ποιά κατηγορία κατατάσσεται; Θεωρείται λίπασμα, ιχνοστοιχεία ή συνδυασμός αυτών των δύο;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-09-12, 00:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ιχνοστοιχεια, δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι αλλα σιγουρα περιεχει ολα τα βασικα που χρειαζοννται σα συμπληρωμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-09-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ιχνοστοιχεια, δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι αλλα σιγουρα περιεχει ολα τα βασικα που χρειαζοννται σα συμπληρωμα
Οπότε θαα ρίξω λίγο και απο αυτό. ¶λλωστε στην κατάσταση που είναι τι χειρότερο μπορούν να πάθουν...
ΥΓ Πλάκα κάνω - οι άλγες παραμονεύουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ασθένεια, πρόβλημα, νέο, φυτά, φύλλα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσες γαρίδες σας μείνανε μετά τις διακοπές??? kifinas Γαρίδες 20 11-09-11 17:40
διακοπές.. kelly__ Διατροφή 7 21-07-11 14:15
Διακοπές zidane1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-12-08 17:52
Διακοπές. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-06-08 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11284 seconds with 16 queries