Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-16, 16:44
ForshakeN Ο χρήστης ForshakeN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 1
Talking Νέος στα Φυτεμένα (Ερωτήσεις).

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι νέος στά Φυτεμένα και έχω μερικές απορίες.Ημουν για αρκετά χρόνια κάτοχος 90λιτρου ενυδρείου αλλα είχα μεσα Oscar και αργότερα guppies και οι απαιτήσεις δεν ήταν τοσες πολλές σε σχέση με ενα φύτεμενο η τουλάχιστον μπορεί εμένα να μου φαίνονται αρκετες μιας και τώρα αρχίζω και μπαίνω στο κλίμα.

Έχω ένα μικρο ενυδρείο στα 25 λίτρα 40χ25χ25 και σκέφτομαι σαν project στο aquascape να βάλω carpet Monte Carlo + πέτρες μέσα στυλ Iwuagumi από εκεί και πέρα ένα μικρο Power Filter Αquaclear 20 και φωτισμό Led που να καλύπτει τις απαιτήσεις του Micranthemun monte carlo.

Τωρα σχετικά με τις ερωτήσεις.

Τι αλλο φυτο μπορει να συνδυαστεί σε iwagumi?

Εχει κανεις καποια προταση για Φωτισμο Cliplight που να καλυπτει αυτες τις απαιτήσεις ως τωρα βρήκα αυτο

http://www.solidrop.com/product/finn...cliplight.html
και περιμένω απο την εταιρία να μου στήλει τα Lumens του συγκεκριμενου φωτιστικου.

Η προσθήκη Co2 πρέπει να είναι καθημερινή??
Τι με συμφέρει περισότερο ετοιμο kit diy Co2 η να παρω καμια ετοιμη αδεια μπουκαλα πυροσβεστήρα να κανω τις μετατροπες και απλα να πηγαινω να την γεμίζω?

Απο τεστ τι χρειαζομαι PH KH και με βαση αυτον τον πινακα θα βλεπω και τα επιπεδα Co2?Και καθε ποσο θα πρεπει να κανω τα συγκεκριμενα τεστ σε ενυδρειο?


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  co2 levels.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  123,5 KB


Tα λεγόμενα Drop Checker ποσο συχνα πρεπει να τα χρησιμοποιεις?

Σχετικα με την λίπανση τι θα χρειαστώ και καθε ποσο θα πρεπει να βάζω?

Τελος για τον ταπητα υποστρωμα τυπου Powder + dry start για ξεκινημα ειναι οτι καλυτερο?

Aυτα

Φιλικα
Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-16, 19:11
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δες τις απαντήσεις παρακάτω με κόκκινο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ForshakeN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι νέος στά Φυτεμένα και έχω μερικές απορίες.Ημουν για αρκετά χρόνια κάτοχος 90λιτρου ενυδρείου αλλα είχα μεσα Oscar και αργότερα guppies και οι απαιτήσεις δεν ήταν τοσες πολλές σε σχέση με ενα φύτεμενο η τουλάχιστον μπορεί εμένα να μου φαίνονται αρκετες μιας και τώρα αρχίζω και μπαίνω στο κλίμα.

Έχω ένα μικρο ενυδρείο στα 25 λίτρα 40χ25χ25 και σκέφτομαι σαν project στο aquascape να βάλω carpet Monte Carlo + πέτρες μέσα στυλ Iwuagumi από εκεί και πέρα ένα μικρο Power Filter Αquaclear 20 και φωτισμό Led που να καλύπτει τις απαιτήσεις του Micranthemun monte carlo.

Τωρα σχετικά με τις ερωτήσεις.

Τι αλλο φυτο μπορει να συνδυαστεί σε iwagumi?
Υπάρχουν διαφόρων στυλ iwagumi και φυτά με διαφορέτικό βαθμός δυσκολίας. Αν υποθέσω ότι μιλάμε για εύκολα ή μέτριας δυσκολίας φυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις (εκτός απο Monte Carlo) διάφορα χορτάρια πχ Parvula, Lilaeopsis (όχι για γρασίδι αλλά για "δέσιμο" γύρω απο τις πέτρες), Blyxa, moss, μικρά φυτά όπως staurogyne αλλά και μεγαλύτερα πλην όμως λεπτεπίλεπτα φυτά όπως η rotala ή micranthemoides. Αν ψάξεις στο internet, θα βρεις κι άλλα πολλά...

Εχει κανεις καποια προταση για Φωτισμο Cliplight που να καλυπτει αυτες τις απαιτήσεις ως τωρα βρήκα αυτο

http://www.solidrop.com/product/finn...cliplight.html
και περιμένω απο την εταιρία να μου στήλει τα Lumens του συγκεκριμενου φωτιστικου.
Αποψη έχω αλλά όχι προσωπική εμπειρία γιατί χρησιμοποιώ μόνο ενυδρειακές λάμπες. Οπότε καλύτερα ας σου απαντήσει κάποιος που έχει δοκιμάσει τέτοιο φωτισμό.

Η προσθήκη Co2 πρέπει να είναι καθημερινή??
Αν εννοείς υγρά υποκατάστατα εξαρτάται απο τον φωτισμό και τον βαθμό δυσκολίας των φυτών που θα επιλέξεις. Αν μιλάς για DIY ή για φιάλη τότε αυτά δεν μπαινοβγαίνουν. Δουλεύουν καθημερινά. Οχι απαραίτητα όλες τις ώρες αλλά καθημερινά...
Τι με συμφέρει περισότερο ετοιμο kit diy Co2 η να παρω καμια ετοιμη αδεια μπουκαλα πυροσβεστήρα να κανω τις μετατροπες και απλα να πηγαινω να την γεμίζω?
Τα έτοιμα κιτ, δεν συμφέρουν οικονομικά. Καλύτερο είναι να αγοράσεις τα εξαρτήματα (φιάλη, μανόμετρα κλπ) ένα-ένα.

Απο τεστ τι χρειαζομαι PH KH και με βαση αυτον τον πινακα θα βλεπω και τα επιπεδα Co2?Και καθε ποσο θα πρεπει να κανω τα συγκεκριμενα τεστ σε ενυδρειο?
Τα βασικά είναι αυτά που λες+ τεστ νιτρικών+ δείκτη CO2 . Ψάρια θα έχεις μέσα θα είναι μόνο φυτά; Αν μπουν ψάρια, θα χρειαστείς κι άλλα.


Συνημμένο Αρχείο 76336


Tα λεγόμενα Drop Checker ποσο συχνα πρεπει να τα χρησιμοποιεις?
Οταν έχεις φιάλη CO2 αποτελούν μέρος του εξοπλισμού σου που βρίσκεται σε συνεχή λειτουργία...

Σχετικα με την λίπανση τι θα χρειαστώ και καθε ποσο θα πρεπει να βάζω?
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται απο τα φυτά, τον φωτισμό, το διοξείδιο. Πάντως ένα καλά φυτεμένο high tech ενυδρείο χρειάζεται τακτικά λίπανση. Αν δε αυτή στηρίζεται μόνο σε υγρά, τότε μπορεί και κάθε μια-δυο-τρείς ημέρες.

Τελος για τον ταπητα υποστρωμα τυπου Powder + dry start για ξεκινημα ειναι οτι καλυτερο?
Δεν θα το έλεγα. Απο την στιγμή που έχει φως+co2 τότε μπορείς να κάνεις μια χαρά iwagumi με απλό υπόστρωμα και χωρίς dry start.

Aυτα

Φιλικα
Νικος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος με ερωτήσεις!!! gallos Αρχάριοι γλυκού νερού 45 25-02-13 21:11
νέος με διάθεση και ερωτήσεις MIKE2 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 9 15-02-13 17:57
Ερωτήσεις ενός νέου χομπίστα harilaos Αρχάριοι γλυκού νερού 28 16-11-06 09:51
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03646 seconds with 14 queries