Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-12, 16:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Παράξενη συμπεριφορά χρυσόψαρων

Μεταφερω το..προβλημα εδω, γιατι κατα την αποψη μου παρουσιαζει ενδιαφερων. Εχω σε ενα 'ενυδρειο' 50 λιτρο 2 χρυσοψαρα εδω και 6 μηνες. Οι μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων ειναι 0, τα ντιτρικα εμφανιζονται λιγο παραπανω. Το ενα ψαρακι παρουσιαζει μαλλον δυσκοιλιοτητα, αν κρινω απο τις πολλες εκαθαρσιες που κανει, μακριες και σκουροχρωμες. Εμφανιζει κι ενα μικρο πρηξιμο στην κοιλια του. Ελπιζω με νηστεια και αρακα, να φτιαξει. Σημερα δεν εχει κανει καμια ακαθαρσια ως τωρα.
Απο το σαββατο το πρωι ομως, παρουσιασε ανησυχητικη συμπεριφορα και το αλλο. Παει και καθεται συνεχως στον πατο και διπλα απο το φιλτρο. Κανενα απο τα 2 ψαρακια δεν παρουσιαζει κατι αλλο, οπως π.χ. σημαδια ή εξογκωματα ή οτιδηποτε αλλο.
Εκανα λοιπον σημερα το εξης: απομονωσα το ψαρακι που καθεται στον πατο. Το αλλο το εβαλα σε εναν 15λιτρο κουβα με νερο και αντιχλωριο και αεραντλια.
Λοιπον εδω αρχιζουν τα εξης παραδοξα: Το ψαρακι που καθοταν συνεχως στον πατο, και με λιγη δικη μου παρακινηση, ξεκινησε να κανει τις βολτες του, σαν να μην ειχε τπτ. Το αλλο ψαρακι που το ειχα στον κουβα, εμφανιζε μετα απο λιγες τασεις αυτοκτονιας. Προσπαθουσε συνεχως να πηδηξει εξω. Το πηρα και το ξαναεβαλα με το αλλο μαζι. Οσο ειναι μαζι και τα 2, ποτε δεν αντιληφθηκα ταση να πηδηξουν.
Και τωρα πλεον συμβαινει το εξης: Το ενα ψαρακι καθεται συνεχως στον πατο και το αλλο το ...κοιταζει απο μια αποσταση. Συχνα πυκνα παει διπλα του, το κουναει λιγο μεχρι να αρχισει να κινειται. Και τοτε το κυνηγαει λυσασμενα και προσπαθει να τριφτει κατω στην κοιλια του. Το κυνηγητο αυτο, εχει αρχισει απο τον Μαιο, αρχικα σποραδικα αλλα με τον καιρο συνεχισε να γινεται ολο και πιο εντονο, με κορυφωμα τον τελευταιο καιρο, που πλεον δεν το αφηνει σε ησυχια.
Σαφως και ολα αυτα που λεω, μπορει να ειναι...αρλουμπες. Με την εννοια οτι σαν απειρος που ειμαι, μπορει το ψαρακι που παρουσιαζει 'ατονια΄ να εχει καμια βακτηριακη λοιμωξη και εγω να μην το ξερω. Επειδη ομως δεν παρατηρω κατι αλλο που να δηλωνει κατι τετοιο, εκτος απο την 'περιεργη' συμπεριφορα του αλλου ψαριου, θα ηθελα να ακουσω και την δικη σας γνωμη. Εχω βαλει και 2 φωτος του ψαριου που καθεται στον πατο, στην γενικη κατηγορια για τα χρυσοψαρα, στο 'θεμα' μου στην τελευταια σελιδα, δεν ξερω αν διακρινετε τπτ...περιεργο στο σωμα του.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-12, 17:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eδω οι φωτογραφιες του φιλου για να τις βρισκουμε πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-12, 17:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

1) αν εχει δυσκοιλιοτητα ΠΩΣ κανει πολλες ακαθαρσιες βρε?

2) τα χρυσοψαρα αν δουν αλλο ψαρι να καθεται ακουνητο πανε και το τσιμπανε. Αυτο γινεται πολυ εντονα μολις πεθαινει καποιο και πανε και το τρωνε.

3) στην πρωτη φωτογραφια βλεπω ενα αρκετα ταλαιπωρημενο χρυσοψαρο αν και μπορει να κανω και λαθος. τα βραγχια φαινονται κοκκινα πολυ και τα λεπια να εξεχουν το οποιο δεν ειναι καλο.

4) οι τασεις να πηδηξει εξω μπορει να ειναι νορμαλ αφου εχασε το ταιρι του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-12, 18:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

1) Εχω διαβασει πως μερικα απο τα συμπτωματα της δυσκοιλιοτητας ειναι οι μακριες ακαθαρσιες και το πρηξιμο στην κοιλια, για αυτο και υποθετω πως αυτο εχει. Χτες και σημερα που δεν το ταισα, δεν ενεργηθηκε, εκτος πριν λιγο που ξεκινησε να ενεργειται.
2) Δεν ανεφερα πουθενα πως το τσιμπαει. Αν τσιμπημα βεβαια θεωρουμε πως κατι κανει με το στομα του. Το 'πειραζει' μονο οταν ειναι εν κινησει, προσπαθει συνεχως να τριφτει κατω στην κοιλια του. Αν ειναι ακινητο δεν το ενοχλει καθολου. Το ΄παιχνιδι΄ αυτο εχει ξεκινησει περιπου απο τον Μαιο, και εχει κορυφωθει τον τελευταιο καιρο.
3) Δεν παρατηρω κατι απο αυτα που λες. Και ιδιως τα λεπια του, μια χαρα μου φαινονται. Αλλα καλο θα τανε να εχουμε κι αλλες αποψεις.
4) θα συμφωνησω οτι για αυτο τον λογο ηθελε να πηδηξει. Στην αρχη για κανα 20 λεπτο, εκοβε βολτες, οταν ομως αντιληφθηκε οτι κατι του λειπει, δεν κρατιοταν με τπτ μεσα. Ευτηχως ειχα βαλει διχτυ, ειδα τουλαχιστον 5-6 προσπαθειες να πηδηξει. Αναρωτιεμαι βεβαια, αν τυχον το αλλο ψαρακι πεθανει, ποια θα ειναι η συμπεριφορα του;
Το βασικο βεβαια ερωτημα ειναι αν το αλλο ψαρακι που φαινεται και στις φωτος εχει κατι και τι μπορει να ειναι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-12, 18:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά διάβασες για τα συμπτώματα. Παρακολούθησέ το και κάνε αλλαγές νερού να πέσουν και τα NO3.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-12, 19:58
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

μήπως είναι ερωτικά παιχνίδια;
λέω εγώ τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-12, 20:16
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καποιος απο τους εμπειρους να μας πει αν οντως βλεπω καλα τα λεπια ανοιχτα στην πρωτη φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-12, 22:38
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αλλαγες νερου ναι, θα κανω πιο συχνα για τα no3
Μου χει περασει και μενα απο το μυαλο, μην και τυχον ειναι στο σταδιο αναπαραγωγης. Το κυνηγητο εχει ξεκινησει, απο τον Μαιο, περιοδο δηλ. που ανεβηκε αισθητα η θερμοκρασια, αλλα ολο το καλοκαιρι δεν εχουν σταματησει να κυνηγαει το ενα το αλλο. Κραταει αραγε τοσο πολυ η διαδικασια αναπαραγωγης; Και αν υποθεσουμε οτι αυτο συμβαινει, γιατι παει και καθεται κατω; (που αυτο με ανησυχει εντονα εδω και 3 μερες)
Φιλε vangelis21 αν στην 1η φωτο τα βλεπεις ανοιχτα, τοτε θα πρεπει και στην 2η. Μηπως σε ξεγελαει το οτι η 1η φωτο ειναι με φλας και με λιγο διαφορετικη οπτικη γωνια;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-12, 06:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγες νερου ναι, θα κανω πιο συχνα για τα no3
Μου χει περασει και μενα απο το μυαλο, μην και τυχον ειναι στο σταδιο αναπαραγωγης. Το κυνηγητο εχει ξεκινησει, απο τον Μαιο, περιοδο δηλ. που ανεβηκε αισθητα η θερμοκρασια, αλλα ολο το καλοκαιρι δεν εχουν σταματησει να κυνηγαει το ενα το αλλο. Κραταει αραγε τοσο πολυ η διαδικασια αναπαραγωγης; Και αν υποθεσουμε οτι αυτο συμβαινει, γιατι παει και καθεται κατω; (που αυτο με ανησυχει εντονα εδω και 3 μερες)
Φιλε vangelis21 αν στην 1η φωτο τα βλεπεις ανοιχτα, τοτε θα πρεπει και στην 2η. Μηπως σε ξεγελαει το οτι η 1η φωτο ειναι με φλας και με λιγο διαφορετικη οπτικη γωνια;
δεν ξερω τι με ξεγελαει και τι οχι. σου λεω τι βλεπω επειδη ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχω μια καποια εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο (που να μην την ειχα). μακαρι να κανω λαθος.

Οσο για την αναπαραγωγη, τοσους μηνες, και ΤΟΣΑ χρυσοψαρα που εχω/ειχα αναπαραγωγη δεν ειχαμε. υποθετω στα χρυσοψαρα δεν ειναι οπως στα αλλα ψαρια. εχουν πολλες διαφορες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-12, 10:02
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν μου φαίνονται ανοιχτά τα λέπια..
Τι θερμοκρασία έχεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-08-12, 11:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Θερμοκρασια 26.6-26.7 με ανεμιστηρα και ελεγχομενη με ελεγκτη θερμοκρασιας.
Το αλλο ψαρακι παει συνεχως και το ΄πειραζει΄
Παρατηρω κι ενα αμυδρο ομως μαυρισμα του πτερυγιου του. Το μετεφερα για λιγο στον κουβα, να δω πως θα αντιδρασει κι εκει, και μου κανε εντυπωση οτι κατα την...μεταφορα με αποχη, δεν σπαρταρισε καθολου. Τωρα τα εχω και τα 2 μαζι. Συνηθως καθεται στον πατο και διπλα στο φιλτρο και αραια και που κανει καμια βολτα.
Σκεφτομαι να δοκιμασω να βαλω αλατι. Δεν νομιζω να εχω να χασω και τπτ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Tο αλάτι είναι για παράσιτα βασικά.. τρώει το ψάρι? κάνε καμια αλαγή νερού..
νιτρικά πόσο έχεις?
αν τρώει δωσε λίγο σκόρδο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-12, 12:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Γνωριζω για το αλατι, αλλα επειδη ειδα ενα αμυδρο μαυρισμα στο κατω πτερυγιο του, λεω μην ειναι τπτ καψιμο ή παρασιτο. Εφαγε αρακα σημερα
Νιτρικα εχω ανεβασμενα
Σκορδο; 1η φορα το ακουω αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-12, 12:37
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δώσε λίγο σκόρδο αφού τρώει, και αφού έχεις ανεβασμένα γιατί δεν κάνεις μια αλλαγή??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-08-12, 12:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εκανα αλλαγη την παρασκευη και θα κανω ή σημερα ή αυριο. Ελεγα να το συνδυασω και με αλατι....
Αν βρω σκορδο, ας του βαλω κι αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-12, 00:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

'Έφαγα΄ ολο το νετ ψαχνοντας για παρομοια συμπτωματα με τα δικα μου, αλλα δεν μπορω να πω οτι βρηκα κατι. Το ψαρακι παραμενει ληθαργικο, καποιες φορες αποφασιζει να βολταρει, κυριως για αναζητηση τροφης. Τα λεπια του μια χαρα ειναι, το κατω πτερυγιο του ομως, εχει ενα αμυδρο μαυρισμα. Με ανησυχει και το γεγονος πως οταν το εβγαλα εξω, δεν σπαρταρισε καθολου, λες και ηταν ψοφιο.
Σκεφτομαι να τους ριξω και αλατι. Υπαρχει περιπτωση αυτο να χειροτερεψει την κατασταση;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-08-12, 01:36
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αλλαγή έκανες??
Μπορείς να βγάλεις ένα βίντεο να δούμε πως είναι..
Βγάλε και μια φώτο απο το μάυρισμα που λες..
το μάυρισμα μαζί με τα βράγχια που βλέπω στην φώτο, ίσως να είναι κάψιμο απο αμωνία..
είναι σίγουρο οτι η αμωνία σου είναι μηδέν??
μήπως ανέβηκε για κάποιο λόγο??
-------------------------
το φίλτρο σου πως το καθαρίζεις??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 23-08-12 στις 01:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-08-12, 01:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Aλλαγη εκανα ναι.
Φωτο θα προσπαθησω να βγαλω, αλλα πολυ δυσκολο να δειξει το μαυρισμα που εχει. Μολις και μετα βιας διακρινεται με το ματι.
Η αμμωνια πιστευω να ειναι 0. Εχω το τεστ της salifert, δεν ειναι και ευκολο να διακρινεις αν ειναι 0 ή π.χ. 0.1. Αν υποθεσουμε οτι ανεβηκε οριακα, δεν ξερω αν αυτο εγινε στο 8 ημερο που ελειπα, μεταξυ 4-11 αυγουστου.
Το φιλτρο το καθαριζω με νερο ενυδρειου. Εχει μεσα ενα σφουγγαρι και μια καλτσα με βιολογικο υλικο. Την καλτσα δεν την πειραζω. Το σφουγγαρι μονο ξεπλενω με νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-08-12, 01:53
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν είναι κάψιμο, νομίζω θέλει καιρό έκθεση, και αρκετή αμμωνιά..
Δεν το έχω δει ποτε λαιβ όμως.. μόνο φωτογραφίες..
βάλε εσυ μια φώτο να μας πει κάποιος που ξέρει, και συνέχισε να κάνεις αλλαγές 10-15% καθημερινά για καλό και για κακό...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-08-12, 02:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ειναι ενα αμυδρο μαυρισμα στις ακρες του κατω πτερυγιου του. Δεν ξερω καν αν θα φανει στην φωτο. Αλλαγη να κανω καθημερινα 10-15% ε; Να μην ξεκινησω και με αλατι, εστω και...προληπτικα;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-08-12, 02:04
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν ξέρω, μπορείς να βάλεις και αλάτι, αλλα αφού δεν είναι κάποιο παράσιτο εγώ δεν θα έβαζα..
Δες αυτά μέχρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει
http://www.kokosgoldfish.invisionzon...-ammonia-burn/

Typical Symptoms
The effects of ammonia burns usually do not appear until 2 or 3 days after being exposed. Signs to look for are ragged or frayed fins, cloudy eyes, rapid gilling, and a lack of appetite. Red blotches or streaks may also appear on a fish's body, which is a typical symptom
http://saltaquarium.about.com/od/sal...704ammonia.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-08-12, 02:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60988
Εδω ειχα βαλει μια φωτο με μαυρισμα που μου χε παρουσιασει το αλλο ψαρακι πριν λιγο καιρο. αν προσεξεις το πισω και κατω φτερο του στην ακρη ειναι μαυρο. Ετσι ειναι κι αυτο που τωρα παρουσιαζει ληθαργικοτητα, αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο, ισα που διακρινεται το μαυρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-08-12, 10:56
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Σε άλλο σου θέμα, λες οτι το φιλτράκι σου μπουκώνει συχνά.. μήπως όταν μπουκώνει ανεβαίνει η αμμωνία?? ή μήπως είναι μικρό και δεν μπορεί να σηκώσει το τάισμά σου??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-08-12, 12:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το φιλτρακι εχει μεσα ενα σχετικα μικρο σφουγγαρι, το οποιο ειχε μειωθει κατα το 1/5 περιπου, για να μπορεσει να μπει και μια καλτσα με substrat. Στις αρχες μου μπουκωνε συνεχεια και δεν ηξερα γιατι. Τελικα εφταιγε η καλτσα γιατι ακουμπουσε στην φτερωτη και ετσι μπουκωνε. Αυτο το ελυσα βαζοντας αναμεσα τους, ενα λεπτο pad. Γενικα ομως το καθαριζω περιπου καθε 10 μερες. Το σφουγγαρι του πολυ ευκολα....στουπωνει.
Παραθετω 2 νεες φωτο απο το ψαρακι οπου πελον φαινεται ξεκαθαρα πως αρχιζει και μαυριζει το κατω του πτερυγιο (δοκιμασα να βαλω κι ενα βιντεακι, αλλα δεν ξερω εδω πως μπαινει)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2158.jpg
Εμφανίσεις:  717
Μέγεθος:  24,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2159.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  21,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-08-12, 12:14
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το κιτρινο εχει ανοιχτα λεπια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-08-12, 12:37
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν φαίνονται ανοιχτά τα λέπια.. Αν το δεις απο πάνω σου φαίνονται ανοιχτά??
ποιο φίλτρο έχεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-08-12, 12:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν εχω αναλογη εμπειρια ξανα, αλλα να πω την αλήθεια ουτε εμενα μου φαινονται ανοιχτα. Τα μονα ευδιακριτα για μενα, ειναι το μαυρισμα στο κατω πτερυγιο του, που μερα με την μερα γινεται πιο εντονο, και φυσικα η ληθαργικοτητα που παρουσιαζει. Φιλτρακι εχω αυτο: http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2573 Στο οποιο ομως εχουν γινει καποιες τροποποιησεις: μεσα ειχε σφουγγαρι και ανθρακα. Ο ανθρακας εφυγε, το σφουγγαρι μειωθηκε περιπου κατα το 1/5 και μπηκε μια καλτσα με substrat
Αν ειναι να κανω κατι, πρεπει να το κανω ΑΜΕΣΑ. Ειναι ηδη στην 6 μερα σε αυτη την κατασταση. Καμια...ιδεα παιδια;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-08-12, 14:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

κωτσο ποσα ψαρια σου ειχαν ανοιχτα λεπια? καλυτερα να το προσεξει πολυ. εστω και ΛΙΓΟ ανοιχτα να ειναι ειναι προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-12, 14:46
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ευτυχώς κανένα..
Ειπα πως δεν βλέπω ανοιχτά λέπια, αλλα αυτή η φώτο δεν βοηθάει.. μια απο πάνω θα μας πει σίγουρα..
-------------------------
Συνέχισε να κάνεις καθημερινά αλλαγές νερού, και μέτρα συχνά την αμμωνία σου.. μέτρα κάποια ώρα μετά το τάισμα, αφου πλύνεις το φίλτρο κλπ.. εγώ νομίζω απο αυτό προκλήθηκε το πρόβλημα..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 23-08-12 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-08-12, 14:54
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eιτε ειναι ανοιχτα τα λεπια ειτε οχι, δεν ξερω και τι μπορω να κανω πια...
Ετοιμασα ενα δοχειο με αλατι, θα το ριξω μεσα μπας και κανει τπτ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2161.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  20,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2162.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  20,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 19-10-09 17:36
Παράξενη συμπεριφορά clown-βοήθεια sp67 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 25-06-09 17:50
Παράξενη συμπεριφορά Gourami - Αρρώστια???? raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-10-08 17:50
Παράξενη συμπεριφορά.... pani Γλυκό νερό - Γενικά 12 29-09-06 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07882 seconds with 14 queries