Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-08, 17:36
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή DIY απ την αρχή ως το τέλος!!

Είμαι νέος στο hobby ωστόσο το έχω ερωτευτεί. Δεν έχω ενυδρείο. Σκοπεύω όμως να αποκτήσω σύντομα. Κατέληξα πως θέλω να το φτιάξω μόνος μου. Τα χέρια μου πιάνουν(λόγο δουλείας κιόλας). Σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός(όπου να σαι τελειώνω) και έχω στα σκαριά μια σκέψη… να φτιάξω ένα πρόγραμμα που θα υπολογίζει το πάχος των τζαμιών του ενυδρείου, θα κάνει αναλυτική κοστολόγηση κατασκευής συμπεριλαμβανόμενου του βασικού διάκοσμου (άμμος). Θα κάνει υπολογισμό κατασκευής με ή χωρίς κόντρα καθώς και τις διαστάσεις αυτής και το σημείο τοποθέτησης. Επίσης βάση τν προηγούμενων θα δίνει τη μελέτη της μεταλλικής κατασκευής για την έδραση του ενυδρείου. Όλη η μελέτη θα γίνεται φυσικά με μέθοδο υπολογισμού μηχανολογικών κατασκευών. Αυτό σημαίνει πως θα υπολογιστούν όλες οι δυνατές δυνάμεις και φορτία που μπορεί να ασκηθούν σε όλη την κατασκευή του ενυδρείου. Όπως καταλαβαίνεται θα υπάρχει καλύτερη σχέση κόστους κατασκευής(θα αποφεύγονται οι υπερβολές ή τα ενδεχόμενα λάθη)και ποιότητας με εξασφαλισμένη την ασφάλεια της κατασκευής(σε ότι αφορά τους υπολογισμούς)αξίζει τον κόπο? πώς το βλέπεται? Αξίζει? μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-08, 17:51
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

ένα πρόγραμμα που να υπολογίζει το πάχος τον τσαμιών σύμφωνα με το μέγεθος και το ύψος είναι αρκετό.
Αλλά υπάρχει ήδη όποτε όλα τα αλλά τα θεωρό πολύ υπερβολικά κρίμα ο κόπος σου. Από την άλλη αν πάλι γουστάρεις να το κανείς, δε σε σταματά κανείς
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-08, 17:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Βρε καλώς το συνάδελφο μηχανικό (αν και δεν είμαι μηχανολόγος εγώ, από "στατικά", όλο και κάτι ξέρουμε )!

Δεν έχω καμία σχέση με το θέμα "κόλληση ενυδρείων", αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα.. Και απ'ό,τι βλέπω, οι περισσότεροι εδώ τα υπολογίζουν εμπειρικά..

Δε νομίζω πάντως ότι είναι και τόσο απλό να κάνει κάποιος τη σχετική μελέτη.. Για τις φορτίσεις, πες, ΟΚ, υπάρχουν σχέσεις για υδροστατικές και υδροδυναμικές πιέσεις.. Το ίδιο και για τις αντοχές των τζαμιών (αν και τίθεται ένα ερώτημα και για την αντοχή της κόλλησης).. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχει απλή και πλήρης αναλυτική λύση (αν θες να φτιάξεις προγραμματάκι, θας αναλυτική λύση) για τριέρειστη (ή τετραέρειστη αν συνυπολογίσεις κόντρες) ορθογώνια (μή-τετραγωνική) πλάκα (περί αυτού πρόκειται), η οποία μάλιστα να δίνει και βέλος κάμψης (γιατί δε μας ενδιαφέρει μόνο η μή θραύση του τζαμιού, αλλά και η "κοιλιά" που δημιουργείται)..

Υποθέτω ότι οι μεγάλες εταιρίες (π.χ. Juwel) έχουν κάνει τις σχετικές μελέτες για τα δικά τους ενυδρεία.. Οπότε, το πιο απλό είναι να δει κανείς πάχος τζαμιού που αυτοί επιλέξανε για παραπλήσιων διαστάσεων ενυδρείο, και ίσως επιλέξει και κάτι λίγο πιο παχύ.. Δεδομένης και της αρκετής συσσωρευμένης εμπειρίας πάνω στο θέμα, δε νομίζω ότι αξίζει τόσο πολύ τον κόπο να μπει κανείς σε αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία που περιγράφεις.. (εκτός κι αν το κατέχεις πολύ καλά το θέμα ελαστική ανάλυση πλάκας, και νομίζεις ότι αυτούς τους υπολογισμούς θα καταφέρεις να τους κάνεις αρκετά γρήγορα..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-08, 02:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Κάθε τι που μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι ευπρόσδεκτο ...
Οπότε αν πιστεύεις πως έχεις τις γνώσεις, τον χρόνο και την όρεξη ... περιμένουμε με χαρά να δούμε την προσπάθεια σου
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-08, 02:52
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1195126023

μου το ειχε δωσει ο Tkagem... πολυ χρήσιμο...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-08, 15:54
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1195126023

μου το ειχε δωσει ο Tkagem... πολυ χρήσιμο...
Το έχω δει το πρόγραμμα αυτό η προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή. Αν κατάλαβα όμως καλά η μεθοδολογία βασίζεται σε εμπειρικές τιμές. Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές. Θα το περάσω στο excel (αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά και αυτό εφικτό είναι) και θα το αναρτήσω στο site του ΤΕΙ οπότε θα πάρω και κανένα βαθμό. Επιπλέον θα το έχει ελέγξει και ο καθηγητής μου. Για να μην σας κουράζω, αν όλα πάνε καλά(που θα πάνε) και το ολοκληρώσω θα σας το δώσω και έχω σκοπό να κάνω κάτι ανάλογο που θα υπολογίζει υπερχείλιση, φίλτρα, αφαλατώσεις, διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας τα πάντα!!!! Όλα τα κομμάτια που αφορούν τις κατασκευές αυτές είναι μαθήματα στο ΤΕΙ μου!(στατική, τεχνολογία νερού και αφαλάτωσης, τεχνολογία ψύξης). Αν έχετε καμία απορία αν θέλετε να υπολογίσετε κάτι και να το σχεδιάσετε με ασφάλεια και σωστό κόστος… πείτε το είμαι(εννοείτε στο τσάμπα ε.γουστάρω πολύ . έχω πωρωθεί με το hobby λέμε)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-08, 16:31
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω δει το πρόγραμμα αυτό η προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή. Αν κατάλαβα όμως καλά η μεθοδολογία βασίζεται σε εμπειρικές τιμές. Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές. Θα το περάσω στο excel (αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσκολία, αλλά και αυτό εφικτό είναι) και θα το αναρτήσω στο site του ΤΕΙ οπότε θα πάρω και κανένα βαθμό. Επιπλέον θα το έχει ελέγξει και ο καθηγητής μου. Για να μην σας κουράζω, αν όλα πάνε καλά(που θα πάνε) και το ολοκληρώσω θα σας το δώσω και έχω σκοπό να κάνω κάτι ανάλογο που θα υπολογίζει υπερχείλιση, φίλτρα, αφαλατώσεις, διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας τα πάντα!!!! Όλα τα κομμάτια που αφορούν τις κατασκευές αυτές είναι μαθήματα στο ΤΕΙ μου!(στατική, τεχνολογία νερού και αφαλάτωσης, τεχνολογία ψύξης). Αν έχετε καμία απορία αν θέλετε να υπολογίσετε κάτι και να το σχεδιάσετε με ασφάλεια και σωστό κόστος… πείτε το είμαι(εννοείτε στο τσάμπα ε.γουστάρω πολύ . έχω πωρωθεί με το hobby λέμε)
μας είσαι πολύ χρήσιμος

καλό θα είναι και δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία από ενυδρεία, πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια κάνεις, να παίρνεις γνώμες από εδώ που θα σε βοηθήσουν και να μην κάνεις περιττό κόπο, αλλά και το όποιο αποτέλεσμα να είναι στο μέγιστο δυνατό, χρήσιμο και εφαρμόσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-08, 17:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο υπολογισμός όποιας δήποτε κατασκευής είναι κάτι το όποιο το διδάσκομαι. Σήμερα το είπα και σε ένα καθηγητή μου του έδειξα τις μετρήσεις και της πράξεις και μου είπε πως είναι σωστές.
Είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα! Μπορείς να περιγράψεις (εν συντομία έστω) τι παραδοχές έκανες για τους υπολογισμούς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-08, 19:02
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα! Μπορείς να περιγράψεις (εν συντομία έστω) τι παραδοχές έκανες για τους υπολογισμούς?
Βασικά ξεκινάω από τις διαστάσεις. Όταν λέμε ενυδρείο 60*30*30 αν έχω καταλάβει καλά αναφερόμαστε στο σύνολο της κατασκευής συμπεριλαμβανομένου των τζαμιών. Εγώ στους υπολογισμούς λαμβάνω υπόψη μου σαν 60*30*30 τις εσωτερικές διαστάσεις(καθαρός όγκος νερού)ώστε να βρω την πίεση που ασκείτε σε κάθε τζάμι δεξιά αριστερά. Θέλω να κάνω δόκιμες να δω ανάλογα με τις διαστάσεις αν είναι καλύτερο το τζάμι να πατάει πάνω στο τζάμι του πατώματος η όχι. Ανάλογα με την πίεση λοιπόν θα πρέπει οι κολλήσεις να έχουν ορισμένο μήκος πλάτος πάχος εφαρμογής προκειμένου να αντέξουν. Αυτό υπολογίζεται σύμφωνα με τα δεδομένα της σιλικόνης. Για παράδειγμα κάθε σιλικόνη θα πρέπει να αναγράφει πόση δύναμη αντέχει μία ίντσα κόλλησης. Κι αν δεν αναγράφεται(στις κόλλες παρμπρίζ αναγράφεται για παράδειγμα) στο σωληνάρια θα λέει κάπου στη συσκευασία. Έτσι θα ξέρουμε αν η σιλικόνη μας είναι κατάλληλη για τη δική μας κατασκευή. Για το τζάμι του πατώματος πέρα τον κλασικών το βάρος του νερού της επιτάχυνσης της βαρύτητας υπολογίζω και το βάρος του κάθε τζαμιού αν αυτό ακουμπά πάνω σε οποιοδήποτε σημείο(για να υπολογίσω τη δυσμενέστερη φόρτιση) και επιπλέων αν θέλω ο διάκοσμος να είναι 6-7 εκατοστά ανάλογα το υλικό πόσο βάρος θα φορτώσω το ενυδρείο + τον βράχο ενδεχόμενος η ότι άλλο. Αυτό που δεν υπολογίζω είναι το βάρος των ψαριών το οποίο καλύπτεται από τους διάφορους συντελεστές ασφαλείας και οι ενδεχόμενες δυνάμεις που ασκούνται λόγο κίνησής τους η διαμάχης τους. Αφού τελειώσει αυτή η διαδικασία θα κάνει επανάληψη και θα υπολογίζει την περίπτωση τοποθέτησης κόντρας τις διαστάσεις που θα πρέπει να μπει και πως μεταβάλλονται τα αποτελέσματα(πάχος τζαμιού) μετά την τοποθέτηση της. Τέλος θα παίρνεις τις τελικές διαστάσεις μαζί με το επιλεγμένο βάρος τζαμιού και θα γίνετε μελέτη μεταλλικής κατασκευής έδρασης. Θα δίνει αποτελέσματα για τις διάφορες ποιότητες γυαλιού κρυστάλλου ψημένου τζαμιού θα βάζεις τιμή μέτρου και θα δίνει κόστος σε κάθε περίπτωση(ήταν πιστεύω μια καλή παρουσίαση ε? αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση ή διόρθωση παρακαλώ πείτε. θα με βοηθήσετε πολύ)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-08, 13:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν.. Αν και εξακολουθώ να αμφιβάλλω για το κατά πόσο έχει νόημα ένα τέτοιο εγχείρημα, δεν παύει να μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, οπότε, για τη χαρά της διαδικασίας και μόνο (και όχι για πρακτικούς σκοπούς) προτίθεμαι κι εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ.. Εξάλλου, αν θα μπορέσεις να το κάνεις και σα θέμα για κάποιο μάθημα, ή, έστω, για διπλωματική ή κάτι τέτοιο, ακόμα καλύτερα!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΑΤΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ, ΜΗΔΕΝΙΚΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ! ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΚΡΥΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ!

Έχουμε και λέμε:

- Σε πρώτη φάση, θα ξέχναγα τελείως τη σιλικόνη.. Και θα εστίαζα στα τζάμια, όπως εξάλλου κάνουμε σε όλες τις κατασκευές (π.χ. σε ένα μεταλλικό κτίριο, διαστασιολογείς το φορέα, υπολογίζεις ροπές & τέμνουσες στις συνδέσεις των τεμαχών και μετά κάνεις διαστασιολόγηση των κοχλιώσεων, κ.τ.λ.)..

- Παράλληλα, θα ξέχναγα και το περιεχόμενο του ενυδρείου και θα έμενα μόνο στο νερό.. Με τα κατακόρυφα φορτία γενικά δε θα έχεις πρόβλημα, θα μεταφερθούν κατευθείαν, μέσω του κάτω τζαμιού στη βάση, στην οποία αυτό θα εδράζεται.. Τα οριζόντια φορτία είναι αυτά στα οποία θα πρέπει να εστιάσεις, και οι οριζόντιες ωθήσεις λόγω του υποστρώματος είναι νομίζω αμελητέες σε σχέση με τις υδροστατικές και υδροδυναμικές πιέσεις..

- Πάμε τώρα στο φορέα.. Έχεις ουσιαστικά 4 πλάκες.. 2 μπρος-πίσω και 2 πλαϊνές.. Οι δυσμενείς είναι προφανώς οι μπρος-πίσω, άρα σε αυτές θα πρέπει να εστιάσεις.. Αν δε βάλεις κόντρες, μπορείς να τις θεωρήσεις τριέρειστες.. Αν βάλεις κόντρες, θα τις θεωρήσεις τετραέρειστες, και θα υπολογίσεις τις κόντρες ως δοκούς.. Απαιτήσεις θα πρέπει να είναι οι εξής:
α. η μέγιστη ροπή στο κέντρο της πλάκας να μήν ξεπερνά τη ροπή αντοχής (εδώ θα χρειαστείς την εφελκυστική και θλιπτική αντοχή του τζαμιού, που θα πρέπει να ψάξεις να βρεις).. Επίσης, θα θέλεις και κάποιο συντελεστή ασφαλείας.. Ας γίνουν τα υπόλοιπα και το βρίσκουμε αυτό..
β. το μέγιστο βέλος κάμψης να μήν ξεπερνάει κάποιο όριο.. για να μή σχηματίζεται κοιλιά (εδώ θα χρειαστείς ένα μέτρο ελαστικότητας για το τζάμι, που επίσης θα πρέπει να ψάξεις να βρεις).. Κι εδώ θα χρειαστείς κάποιο κριτήριο.. Πιθανότατα ως "ποσοστό" του μήκους της πλάκας..

- Και σε ό,τι έχει να κάνει με τη φόρτιση:
α. Υδροστατικές πιέσεις (απλό)
β. Υδροδυναμικές πιέσεις, που αναπτύσσονται αφενός λόγω κυκλοφορίας του νερού και αφεταίρου λόγω οποιουδήποτε "χτυπήματος" από έξω.. Εδώ νομίζω το μόνο που υπάρχει στη βιβλιογραφία (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι σχέσεις για αντισεισμικό σχεδιασμό κρηπιδότοιχων, που σου δίνουν ουσιαστικά μια κατανομή πιέσεων, συναρτήσει ενός συντελεστή οριζόντιας επιτάχυνσης.. Το ποια επιτάχυνση θα πρέπει να θεωρήσεις, είναι ένα καλό ερώτημα..

- Με τις δοκούς-κόντρες μπλέκουνε αρκετά περισσότερο τα πράγματα, καθώς αναπτύσσεται πέραν των ροπών και στρέψη.. Οπότε, άσε να δούμε πρώτα τι τέμνουσες και ροπές μεταφέρουν σε αυτές οι πλάκες, και βλέπουμε μετά τι μοντέλο θα θεωρήσει κανείς..

- Αν πάμε, τώρα, στο κάτω τζάμι, θα πρέπει σε αυτό να αναπτύσσονται κάποιες ροπές, μεταφερόμενες από τα πλαϊνά.. Και οι οποίες όμως (διαισθητικά) φαντάζομαι ότι θα εξισσοροπούνται από το κατακόρυφο κατανεμημένο φορτίο λόγω του βάρους του περιεχομένου του ενυδρείου.. Κρίσιμη απαίτηση νομίζω θα είναι να μπορεί το ενυδρείο να μεταφερθεί (άδειο, προφανώς).. Το οποίο σημαίνει ότι τα περιμετρικά τζάμια θα πρέπει να πατάνε πάνω σε αυτό.. Νομίζω ότι θα μπορούσε απλοποιητικά να αναλυθεί και ως δοκός, με κατανεμημένο φορτίο το βάρος των δύο μεγάλων τζαμιών, και 2 σημειακά φορτία στις άκρες, ίσα με το βάρος των πλαϊνών τζαμιών.. Και το πάχος του θα πρέπει να υπολογιστεί, έναντι αστοχίας λόγω καμπτικών ροπών, θεωρώντας 2-3 διαφορετικές περιπτώσεις στηρίξεων..

Κάπως έτσι έχουνε νομίζω τα πράγματα.. Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι δεν είναι τόσο απλό όσο το φαντάζεσαι.. Γι'αυτό και δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο μια τόσο μεγάλη δουλειά, για κάτι που χρόνια τώρα γίνεται εμπειρικά, με πλήρη επιτυχία.. Α! Και κάτι άλλο σημαντικό: πριν κάνεις ο,τιδήποτε, θα πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό ψάξιμο, διεθνώς, μήπως έχει κάνει ο,τιδήποτε αντίστοιχο κάποιος άλλος! Αυτές οι εμπειρικές σχέσεις στο excel-ακι παραπάνω, δε μπορεί, από κάπου θα προέκυψαν! Και τέλος, σίγουρα, για να είσαι πλήρης και αξιόπιστος, θα πρέπει να γίνει σύγκριση των αποτελεσμάτων σου με τη συνήθη πρακτική και τις εμπειρικές μεθοδολογίες!

Αν επιμένεις να το συνεχίσεις, καλά κουράγια, και ό,τι χρειαστείς ενημέρωσε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-08, 18:14
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν.. Αν και εξακολουθώ ...
Αν επιμένεις να το συνεχίσεις, καλά κουράγια, και ό,τι χρειαστείς ενημέρωσε!
Αγαπητέ συνάδελφε και συνhobbyστα. Καταρχήν, χαίρομαι πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα και τεκμηρίωσες την άποψή σου. Τα όσα αναφέρεις γενικά είναι σωστά. Όλα ισχύουν, και ευχαριστώ για την όρεξή σου και το χρόνο σου για προβληματισμό. Τα όσα αναφέρεις αποτελούν εμβάθυνση τύπων. Η ουσία είναι η έξης. Η πίεση που ασκείτε και στα τέσσερα τοιχώματα του ενυδρείου είναι ίδια! Και υπολογίζεται από τον τύπο Ρ(πίεση)=ρ(πυκνότητα υγρού)*g(επιτάχυνση της βαρύτητας)*h(ύψος νερού από την ελεύθερη επιφάνειά του). Το μόνο που μεταβάλλεται είναι το ύψος και μάλιστα γραμμικά. ¶ρα έχουμε άσκηση τριγωνικού φορτίου. Αυτό ασκείται στα 2/3 του μήκους της επιφάνειας όταν έχουμε σαν αρχή την πλευρά της ελεύθερης επιφάνειας του νερού. ¶ρα δεν είναι στο κέντρο του τζαμιού η μέγιστη φόρτιση! βρίσκουμε λοιπόν την πίεση. Βλέπουμε πιο πάχος τζαμιού το αντέχει(το πώς είναι άλλο θέμα, οι εξισώσεις και το βέλος κάμψεις βγαίνουν από την ίδια μέθοδο υπολογισμού). Το τζάμι του πατώματος το υπολογίζουμε από τη σχέση Ρ(πίεση)=β(βάρος)/Α(εμβαδόν επιφάνειας ) και ακολοθούμε την ίδια διαδικασία με πριν. Αυτά τα βασικά είναι πολλά ακόμα. Πιστεύω πως αν σου εξηγήσω το σκεπτικό μου από κοντά θα καταλάβεις ευκολότερα από το να το διαβάζεις. Πιστεύω είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους θέλουν να φτιάξουν κάτι δικό τους με ασφάλεια και ποιότητα. Έχω σκεφτεί ένα ολοκληρωμένο project το οποίο το δουλεύω και πιστεύω σε κανένα 6μηνο 8μηνο θα δεις μέσα σ αυτό ψαράκια!!! Μου αρέσει πολύ να μιλώ γι αυτό αλλά πιστεύω πως για τους περισσότερους ακούγετε βαρετό. όποιος ενδιαφέρετε και ψήνετε κερνάω καφέ…. για ανταλλαγή απόψεων βοήθειας και εμπλούτισης της ιδέας. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος να συμμεριστεί την τρέλα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-08, 20:06
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Προφανώς για να στα γράφω τα παραπάνω ξέρω ποια είναι η κατανομή των υδροστατικών πιέσεων, όπως αντίστοιχα των υδροδυναμικών είναι ανάλογη της ρίζας του βάθους και έχει σημείο εφαρμογής 0.4Η από τη βάση..

Σαφώς η μέγιστη δύναμη δεν ασκείται στο κέντρο του τζαμιού.. Μιλάμε για κατανεμημένο φορτίο σε μία πλάκα/τζάμι, επαλληλία 2 φορτίων, ενός γραμμικού (υδροστατικές) και ενός μή γραμμικού (υδροδυναμικές).. Σε τετραέρειστη πλάκα, δλδ πλάκα η οποία στηρίζεται σε τέσσερις πλευρές (στο κάτω τζάμι, στα 2 διπλανά και στην κόντρα), η μέγιστη καμπτική ροπή αναπτύσσεται στο κέντρο και βάσει αυτής γίνεται η διαστασιολόγηση, συναρτήσει και των αντοχών του τζαμιού.. Αν δεν το έχεις καταλάβει αυτό, μάλλον είσαι μικρό εξάμηνο, ή η σχολή σου έχει μηχανολογικό περισσότερο αντικείμενο και όχι δομοστατικό..

Και πάλι, όμως, ακόμη και να υπολογίσεις ροπές, το πρόβλημά σου θα είναι το βέλος κάμψης.. ¶ρα θα χρειαστείς έναν τύπο για να το υπολογίζει αυτό.. Πιθανώς να υπάρχει τέτοιος τύπος από θεωρίες ελαστικών κελυφών (θέλει ψάξιμο), αλλά και να υπάρχει θα αναφέρεται σε αρθρωτές στηρίξεις, κάτι που απέχει από την πραγματικότητα, καθώς υπό το υφιστάμενο επίπεδο τάσεων και παραμορφώσεων οι στηρίξεις είναι πακτώσεις..

Μή βιάζεσαι λοιπόν να βγάλεις συμπεράσματα, δεν είναι όλα "υπολογίζουμε υδροστατικές πιέσεις" και τελειώσαμε..

Και όσο για το δάπεδο, όντως, αυτή είναι η τάση που του μεταφέρεται, και αυτό με τη σειρά του τη μεταφέρει στη βάση όπου πατάει.. ¶ρα δε γίνεται βάσει αυτής η διαστασιολόγηση!

Κοινώς.. έχεις μπόλικη δουλειά ακόμη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-08, 13:30
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-08, 14:40
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πω πωωω πρώτη φορά ακούω Klingon να μιλάνε μεταξύ τους.

YΓ Μάκη να συμπληρώσω "Βρήκε ο Φίλιππος τον Ναθαναήλ"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-08, 15:59
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Εγώ από την άλλη πολλές φορές
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-08, 16:01
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν και δεν είμαι μηχανολόγος εγώ, από "στατικά", όλο και κάτι ξέρουμε
΄

Φαντάσου ...να τα ήξερε καλά ...και να ήθελε να εμβαθύνει στο θέμα....
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-08, 14:25
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

γεια σας. να μαι πάλι. λοιπόν έχω ενα διαθέσιμο χώρο 195*70*300
Προκειμένου να στήσω ένα ενυδρείο. Θαλασσινό. Σκέφτομαι να το κάνω 190*50*100. Πως σας ακούγεται είναι καλές οι διαστάσεις. Θέλω να το φτιάξω όμως όλο εγώ. Σκέφτομαι υπερχείλιση και sump. Συνάδελφε xontreθα βοηθήσεις στους υπολογισμούς? περιμένω τις προτάσεις σας. Θέλω κάτι σωστό και πλήρες σε ότι αφορά τον εξοπλισμό και τη λειτουργιά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-08, 14:34
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

θα έλεγα να κόψεις σε ύψος και να δώσεις σε πλάτος

τι θα ελεγες για 195*70*70
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-08, 14:42
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα έλεγα να κόψεις σε ύψος και να δώσεις σε πλάτος
με προβλημάτισες τώρα. maximum που μπορω να φτασω ειναι το 195(μήκος). ειναι υπερβολικό το ύψος?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα έλεγα να κόψεις σε ύψος και να δώσεις σε πλάτος

τι θα ελεγες για 195*70*70
αν έτσι θα είναι καλύτερο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 08-12-08 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-08, 16:04
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αν και δεν είμαι θαλασσινός, έχω καταλάβει ότι το πλάτος είναι αυτό που μετράει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-08, 19:45
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και δεν είμαι θαλασσινός, έχω καταλάβει ότι το πλάτος είναι αυτό που μετράει
Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Για μένα το ιδανικό είναι το 60
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-08, 20:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Για μένα το ιδανικό είναι το 60
από πια άποψη ιδανικό? για πλάτος μιλάμε έτσι? είναι πιο σημαντικό από το ύψος? αυτο δεν εξαρτάτε από το είδος τον ψαριών..αφρού βυθού...τι πρέπει να έχει ενα πλήρος εξοπλισμένο θαλασσινό τόσων πολλών λίτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-08, 21:29
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Για το μεγάλο ύψος:

1) Δεν θα μπορεί να φτάσει το φως βαθιά, για τα κοράλλια/φυτά με αποτέλεσμα να θες πολλά watt φωτισμού και αντίστοιχα αυξημένες καταναλώσεις στη ΔΕΗ.
2)Δεν μπορείς με τίποτε να δουλέψεις μέσα σε ένα τόσο βαθύ ενυδρείο αν χρειαστεί να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-01-09, 12:47
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Καλα ρε χοντρε και εγω μηχανικος ειμαι αλλα δεν κανω και ετσι!

Εισαι περιπτωση ρε φιλε!!!
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-01-09, 14:11
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

παντως για την ιστορια να σας πω πως οσο κι αν προσπαθησα να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα που εβγαζα απο το προγραμμα που εφτιαξα στο excel δεν τα καταφερα,υπηρχαν πολυ παραγοντες που ελλειπαν. ετσι κατεληξα σε κατι πολυ πιο απλο και αξιοπιστο Solidworks λεγετε το προγραμμα και υπολογιζει ολα οσα θελω. ειναι προγραμμα για μηχανολογικες εφαρμογες. ακομα δεν εχω ψάξει το δικο μου DIY γιατι δεν εχω καταληξει σε ακριβές μηκος και κυκλοφορία και αλλες λεπτομεριες(ασε που εξεταζω και καποιες πολυ ωραιες malawi ιδεες που μου εδωσε ο φιλος orck και εχω "ψαρωσει")
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-01-09, 22:32
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι κατεληξα σε κατι πολυ πιο απλο και αξιοπιστο Solidworks λεγετε το προγραμμα και υπολογιζει ολα οσα θελω.
Συνάδελφε, χαίρομαι που σε βλέπω ορεξάτο και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι προσπαθήσεις. Προφανώς έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και τον αξιοποιείς δημιουργικά. Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να φτάσεις το project σου στο σημείο που φαντάζεσαι, σίγουρα θα αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρίες που θα σου χρειαστούν ΜΟΝΟ ΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Καλό και το Solidworks και ακόμα καλύτερο το CATIA για stress analysis, ή γνώμη μου πάντως είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα με αμφιβόλου εγκυρότητας αποτελέσματα. Ο βασικός λόγος είναι ότι μιλάμε για κολήματα DIY με σιλικόνη. Μην μου πεις ότι θα υπολογίσεις και τις φυσαλίδες που θες δε θες θα υπάρχουν στα κολήματα ή ότι θα δίνεις στο πρόγραμμα το πάχος και μορφή των δακτύλων σου έτσι ώστε να σε συμβουλεύει με ποιό θα στρώσεις την σιλικόνη για να έχεις την επιθυμητή "ραφή" στην σιλικόνη.

Αν ήταν μεταλλική κατασκευή με ηλεκτροσυγκολλήσεις τότε τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα και κυρίως πιο "της εμπιστοσύνης".

Νομίζω ότι ακόμα και εταιρίες κατασκευής ενυδρείων τα φτιάχνουν εμπειρικά και χρησιμοποιούν την μέθοδο "try and error".

Οπότε μην φτάνουμε σε υπερβολές, θα μπορούσαμε Π.Χ. να υπολογίζουμε και το stress analysis των σωληνώσεων που υπάρχουν στα ενυδρεία με το καθιερομένο και εξειδικευμένο πρόγραμμα CEASAR για να δούμε αν αντέχει το πάχος των σωλήνων Φ16, αλλά είναι άχρηστο, γιατί είναι σίγουρο ότι αντέχει.

Πάντως όπως σου είπα στην αρχή, καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία, λυπάμαι πάντως ότι στην ομόρφη Ελλαδίτσα μας σαν Μηχανολόγος Μηχανικός κατά 99,9 % δεν θα σου χρειαστούν (για να βγάλεις λεφτά) αυτές οι γνώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-01-09, 23:12
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisG Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνάδελφε, χαίρομαι που σε βλέπω ορεξάτο και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι προσπαθήσεις. Προφανώς έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και τον αξιοποιείς δημιουργικά. Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να φτάσεις το project σου στο σημείο που φαντάζεσαι, σίγουρα θα αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρίες που θα σου χρειαστούν ΜΟΝΟ ΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Καλό και το Solidworks και ακόμα καλύτερο το CATIA για stress analysis, ή γνώμη μου πάντως είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα με αμφιβόλου εγκυρότητας αποτελέσματα. Ο βασικός λόγος είναι ότι μιλάμε για κολήματα DIY με σιλικόνη. Μην μου πεις ότι θα υπολογίσεις και τις φυσαλίδες που θες δε θες θα υπάρχουν στα κολήματα ή ότι θα δίνεις στο πρόγραμμα το πάχος και μορφή των δακτύλων σου έτσι ώστε να σε συμβουλεύει με ποιό θα στρώσεις την σιλικόνη για να έχεις την επιθυμητή "ραφή" στην σιλικόνη.

Αν ήταν μεταλλική κατασκευή με ηλεκτροσυγκολλήσεις τότε τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα και κυρίως πιο "της εμπιστοσύνης".

Νομίζω ότι ακόμα και εταιρίες κατασκευής ενυδρείων τα φτιάχνουν εμπειρικά και χρησιμοποιούν την μέθοδο "try and error".

Οπότε μην φτάνουμε σε υπερβολές, θα μπορούσαμε Π.Χ. να υπολογίζουμε και το stress analysis των σωληνώσεων που υπάρχουν στα ενυδρεία με το καθιερομένο και εξειδικευμένο πρόγραμμα CEASAR για να δούμε αν αντέχει το πάχος των σωλήνων Φ16, αλλά είναι άχρηστο, γιατί είναι σίγουρο ότι αντέχει.

Πάντως όπως σου είπα στην αρχή, καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία, λυπάμαι πάντως ότι στην ομόρφη Ελλαδίτσα μας σαν Μηχανολόγος Μηχανικός κατά 99,9 % δεν θα σου χρειαστούν (για να βγάλεις λεφτά) αυτές οι γνώσεις.
Συναδελφε το ξερω υτο που μου λες σχετικα με την ενασχοληση και το κερδος. Ελευθερο χρονο ετυχε να εχω λογο καποιων καταλυψεων. Προσπαθωνα τα συνδιασω όλα αν και εχω πολύ μουρμουρα από την κοπελα μου! Ηθελα να το κανω πιο πολύ για μενα γιατι θελω να ξερω σε ότι κανω τι μου συμβαινει και μου φανηκε ενδιαφερον το θεμα του γυαλιου. Με συναρπαζει η ιδεα να συνδιασω ενυδειο και μηχανολογια. Για την σιλικονη συμφωνω . εχει όμως τροπο(αν και δεν εχει σημασια για τους περισοτερους) να υπολογιστει το αναφερω πιο πανω. Εγω θελω παντως την γνωμη ολων σας. με τη βοηθεια του Vasilakis θα φτιαξουμε ένα σκιμμερ. Μετα εχει σειρα κατασκευη με επιπεδο εναλακτη για την διατηρηση θερμοκρασιας 24/4 365 μερες θελω ολες τις γνωμες και αποψεις προκειμενου να ολοκληρωσω σωστα το project μου.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-09, 00:50
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα εχει σειρα κατασκευη με επιπεδο εναλακτη για την διατηρηση θερμοκρασιας 24/4 365 μερες θελω ολες τις γνωμες και αποψεις προκειμενου να ολοκληρωσω σωστα το project μου.
Με χαρά να βοηθήσουμε, ο καθένας όπως και όσο μπορεί, αλλά φαντάζομαι ότι έχετε μάθει στην σχολή ότι στο επάγγελμα μας, αν εξαιρέσουμε τους κανονισμούς και τους κανόνες τέχνης και τεχνικής (όπως χαριτωμένα αναφέρονται) όλα είναι θέμα ΚΟΣΤΟΥΣ.

Δηλαδή, όπως στα διαγράμματα αξιοπιστίας, κόστους και βλαβών κάπου υπάρχει μια χρυσή τομή, όπου στο σημείο εκείνο βελτιστοποιείται η αξιοπιστία ενός προιόντος, χωρίς να εκτοξεύεται στα ύψη το κόστος παραγωγής του, έτσι και σε κάθε project ή προϊόν άσχετα με το αν είναι μικρό ή μεγάλο, υπάρχει ένα σημείο όπου αν το υπερβείς τότε το κόστος σου εκτινάσεται με ρυθμό που δεν είναι ανάλογος με τα ωφέλει που αποκομίζεις.

Είχα δει πριν από λίγο καιρό στην TV ένα τεράστιο ενυδρείο (δεν θυμάμαι που) και αν έβλεπες τα μηχανοστάσια, τους εξοπλισμούς και το ανθρώπινο δυναμικό που είχε θα πάθαινες πλάκα. Οι άνθρωποι βέβαια έκαναν μια επένδυση που ελπίζουν να τους αποφέρει κέρδη και δεν ξόδεψαν εκατομύρια απλώς για το κέφι τους.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά και δεν παίρνουν υπόψη τους παράγοντες αγάπη ενός χόμπι, τρέλα και χαρά της δημιουργίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-01-09, 10:55
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisG Εμφάνιση μηνυμάτων
Με χαρά να βοηθήσουμε, ο καθένας όπως και όσο μπορεί, αλλά φαντάζομαι ότι έχετε μάθει στην σχολή ότι στο επάγγελμα μας, αν εξαιρέσουμε τους κανονισμούς και τους κανόνες τέχνης και τεχνικής (όπως χαριτωμένα αναφέρονται) όλα είναι θέμα ΚΟΣΤΟΥΣ.

Δηλαδή, όπως στα διαγράμματα αξιοπιστίας, κόστους και βλαβών κάπου υπάρχει μια χρυσή τομή, όπου στο σημείο εκείνο βελτιστοποιείται η αξιοπιστία ενός προιόντος, χωρίς να εκτοξεύεται στα ύψη το κόστος παραγωγής του, έτσι και σε κάθε project ή προϊόν άσχετα με το αν είναι μικρό ή μεγάλο, υπάρχει ένα σημείο όπου αν το υπερβείς τότε το κόστος σου εκτινάσεται με ρυθμό που δεν είναι ανάλογος με τα ωφέλει που αποκομίζεις.

Είχα δει πριν από λίγο καιρό στην TV ένα τεράστιο ενυδρείο (δεν θυμάμαι που) και αν έβλεπες τα μηχανοστάσια, τους εξοπλισμούς και το ανθρώπινο δυναμικό που είχε θα πάθαινες πλάκα. Οι άνθρωποι βέβαια έκαναν μια επένδυση που ελπίζουν να τους αποφέρει κέρδη και δεν ξόδεψαν εκατομύρια απλώς για το κέφι τους.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά και δεν παίρνουν υπόψη τους παράγοντες αγάπη ενός χόμπι, τρέλα και χαρά της δημιουργίας.
μα κι εγω γι αυτο το λογο θελω να μελετησω καποια πραγματα. αυτη η χρυση τομη αξιοπιστιας και κοστους πιστευα πως θα με γλυτωνε απο τα περιτα εξοδα γιατι για παραδειγμα να βαλω 12 ή 16 εκατοστ τζαμι εαν ειναι περιτο και ανεβαζει πολυ το κοστος?. καταλαβες τι εννοω?δεν ειναι σωστο το σκεπτικο μου?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-01-09, 12:30
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα κι εγω γι αυτο το λογο θελω να μελετησω καποια πραγματα. αυτη η χρυση τομη αξιοπιστιας και κοστους πιστευα πως θα με γλυτωνε απο τα περιτα εξοδα γιατι για παραδειγμα να βαλω 12 ή 16 εκατοστ τζαμι εαν ειναι περιτο και ανεβαζει πολυ το κοστος?. καταλαβες τι εννοω?δεν ειναι σωστο το σκεπτικο μου?
Ναι καταλαβαίνω και είναι πολύ σωστό το σκεπτικό σου, ΑΛΛΑ μιλάμε για ένα ενυδρείο και μάλιστα ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

Οπότε οι πιο πολλοί χομπίστες προτιμούν π.χ. για κάποια διάσταση να χρησιμοποιήσουν 10αρι τζάμι, άσχετα αν το πρόγραμμα που με πολύ κόπο θα φτιάξεις θα βγάζει ότι θέλεις 8αρι. Ναι θα έχουν ένα λίγο πιο αυξημένο κόστος αλλά θα κοιμούνται ήσυχοι (που είναι πολύ σημαντικό) και δεν θα έχουν την σκέψη τους στο αν έγιναν όλα όπως έπρεπε και κάθε πρωι να ψάχνουν για νερά κάτω από το ενυδρείο.

Απ'την άλλη βέβαια θα μπορούσαν να βάλουν και 12αρι αλλά πάμε στην κατηγορία που το κόστος ανεβαίνει πολύ χωρίς να έχεις βελτίωση στην πράξη.

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά έχουν λυθεί εμπειρικά και έχουν δοκιμαστεί από εκατοντάδες χομπίστες. Σε πολλά θέματα και προβλήματα δεν χρειάζεται να σπαταλάμε χρόνο και χρήμα για να τα λύσουμε, έχουν ήδη λυθεί από άλλους. Μία καλή αντιγραφή ενός επιτυχημένου project είναι συχνά πολύ καλύτερη από μια αμφιβόλου ποιότητας και εφαρμογής πρωτότυπη ιδέα.

Δεν ήταν χαζοί οι Ιάπωνες που ότι έβλεπαν το φωτογράφιζαν και το αντέγραφαν και το βελτίωναν, δεν ξεκινούσαν κάτι από την αρχή έτσι γλύτωσαν πολύ χρόνο και χρήμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτιστικό juwel τέλος Παπαδόπουλος Κώστας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 23-10-07 22:09
Εχινόδοροι..τέλος sofia Χρυσόψαρα 9 21-09-07 11:32
Τέλος στρωσίματος vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 15-03-07 03:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11900 seconds with 13 queries