Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-09-18, 18:59   #1
Απορίες για το ξεκίνημα
plekkas
Junior Member
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος 18-09-18, 18:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες μου έδωσαν ένα ενυδρείο 180 λίτρα, το οποίο ήταν πλήρως λειτουργικό μέχρι την ώρα που το παρέλαβα απλά δεν πήρα τα φυτά και τα ψάρια.
Επειδή έπρεπε να μεταφερθεί μακριά το αδειασαμε αλλά κράτησα μια ποσότητα του νερού και την έβαλα σε μια λεκάνη ώστε να δουλεύει το φίλτρο μέχρι να το καθαρίσω και να του βάλω χαλίκι και τα σχετικά (ώστε να μην χαθεί η βιολογία όσο γίνεται).
Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω τα ήδη υπάρχοντα φωτιστικά με κανάλια με ταινίες led.
Οι πρώτες μου απορίες λοιπόν είναι:
1) έκανα καλά σε σχέση με το νερό και το φίλτρο??? Σίγουρα δεν θα επαναπαυθώ ότι είναι έτοιμο επειδή ήταν στρωμένο πριν αλλά θα το πάω αργά και με μετρήσεις. Σκοπός είναι αν γλίτωσα έστω και λίγο χρόνο από το στρώσιμο
2) σκέφτομαι να βάλω 4 ταινίες led του 1 μέτρου όπου η κάθε μία είναι 14,4w ψυχρό λευκό φως (6000Κ) με ντιμερ. Είναι πολλά, είναι λίγα ή είμαι καλά?? Για αρχή θέλω να φτιάξω κάτι ισορροπημένο όσο αναφορά τα φυτά και τα ψάρια τα οποία θέλω να τα ψάξω λίγο ακόμα πριν καταλήξω σε κάποια σύνθεση. Έτσι και αλλιώς ο χρόνος που χρειάζεται για να είναι έτοιμο να λτα δεχτεί το ενυδρείο είναι αρκετός πιστεύω!!!
Εμφανίσεις: 3250
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-18, 23:39
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το νερο δυστυχως δεν κανει κατι στον κουβα αν δεν ριξεις τροφή. Πρεπει να δημιουργειται αμμωνια για να κρατησεις βιολογια. Για τα φωτα θα πρεπει να δωσεις διαστασεις του ενυδρειου και κυριως το υψος. Επίσης πρεπει να εχεις αποφασισει τι θα στησεις πανω κατω. Θα ειναι φουλ φυτεμενο? Θα παιξεις με γρασιδια? Οποτε αυτοματως ερχεται η επομενη ερωτηση. Τι θα βαλεις απο ζωντανα μεσα? Και ούτω καθεξής...
Δυστυχως το πλανο πρεπει να ειναι οσο γίνεται πιο ολοκληρωμενο αλλιως πεταμε χρονο και χρηματα αν αλλαζουμε στην πορεια.
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-18, 21:44
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Δεν ξέρω μήπως χρειάζεται να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά πλέον έστησα το ενυδρείο, τις λάμπες δεν τις άλλαξα για αρχή και το νερό στον κουβά το "βοηθούσα" με λίγη τροφή για να συνεχιστεί ο κύκλος της αμμωνίας. Πλέον είμαι στην ευχάριστη θέση να ψάχνω για την ψαροσύνθεση μου και εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια. Παρακάτω παραθέτω και τις λεπτομέρειες του ενυδρείου και των παραμέτρων του. Σκέφτομαι για ένα ή δύο σμήνη (6- μικρών κοπαδόψαρων και 4-6 μεσαία ψάρια (σκέφτομαι για ειρηνικές αφρικανικές κιχλίδες που μου αρέσουν πολύ σαν χρωματισμοί, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν στο ενυδρείο και συμβιώνουν με τα άλλα ψάρια και φυτά) και ίσως 1-2 ψάρια βυθού. Εννοείται πως όλα αυτά θα μπουν σταδιακά ξεκινώντας από τα κοπαδόψαρα.

Το ενυδρείο μου έχει τα εξής:

Διαστάσεις: 100μx40βx50υ
Όγκος: 180lt
Κατηγορία: κοινωνικό
Φυτά: vallisneria spiralis, lilaeopsis brasiliensis, cryptocoryne wendtii green, ludwigia super red
Ψάρια / ¶λλα είδη: -
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι λεπτόκοκκη (1-3mm) μαύρο βασαλτικό, ξύλο red swamp root, σιδηροπετρα.
Φόντο: χωρίς κάποιο φόντο/αφίσα
Φωτισμός: 2*tl5 39w/865
Διάρκεια φωτισμού: 12h
Φιλτράρισμα: fluval 305
Θερμοστάτης: Jager 250w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 7<gh<14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10°
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: -
Θερμοκρασία: 26-27
¶λλες πληροφορίες: θα προστεθεί λίγη πρασινάδα ακόμη (πιθανότατα πάνω στο ξύλο αν τα καταφέρω και λίγο lilaeopsis brasiliensis ακόμα)
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAVE_20180927_224117.jpeg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  129,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAVE_20180927_224201.jpeg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  156,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-18, 08:01
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλή αρχή και από εμένα!

Υ.Γ.
Αν είχα δει το ποστ σου θα σε ρωτούσα εδώ για την αμμό
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-18, 08:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλη αρχη! Πολυ ωραια προσπαθεια για πρωτο ενυδρειο και ας εισαι ακομα στην αρχη. Εισαι σε καλο δρομο.

Μερικες προχειρες παρατηρησεις θα κανω και εδω ειμαστε για να συνεχισουμε:

Παράθεση:
Σκέφτομαι για ένα ή δύο σμήνη (6- μικρών κοπαδόψαρων και 4-6 μεσαία ψάρια (σκέφτομαι για ειρηνικές αφρικανικές κιχλίδες που μου αρέσουν πολύ σαν χρωματισμοί, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν στο ενυδρείο και συμβιώνουν με τα άλλα ψάρια και φυτά) και ίσως 1-2 ψάρια βυθού. Εννοείται πως όλα αυτά θα μπουν σταδιακά ξεκινώντας από τα κοπαδόψαρα.
Τις κιχλιδες τις ξεχνας και με το συγκεκριμενο στησιμο και φυσικα με κοπαδοψαρα. Θα ελεγα να μεινεις σε κοπαδοψαρα. Ψαχνεις, παιρνεις ιδεες και ρωτας για συμβατοτητες.


Παράθεση:
Διάρκεια φωτισμού: 12h
Πηγαινε στις 8 ωρες φωτοπεριοδου καλυτερα, γιατι οι αλγες δεν θα αργησουν να εμφανιστουν. Αν δεν εχεις χρονοδιακοπτη, να αγορασεις και να τον ρυθμισεις σε 8 συνεχομενες ωρες, σε περιοδο που θα εισαι σπιτι και θα μπορεις να χαιρεσαι το ενυδρειο σου.

Οι μετρησεις σου με τι ειναι? Υγρα tests, sticks? Για τη γενικη σκληροτητα λιγο μπερδεμενα τα γραφεις. Καλο ειναι να εισαι σιγουρος οτι ειναι ασφαλες το ενυδρειο πριν βαλεις ψαρια. Αλλιως καλυτερα θα ειναι να βοηθησει και λιγο μπολι απο καποιο συνχομπιστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-18, 20:49
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

vag123 ευχαριστώ πολύ!!! Δεν πειράζει μια χαρά συννενοηθήκαμε και με τα μηνύματα! Πήρες τελικά??

nazgul ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Ο φωτισμός "ήταν" τόσο γιατί για τόσες ώρες τον είχε ρυθμισμένο ο προηγούμενος τον χρονοδιακόπτη και επειδή δεν έχει ψάρια ακόμα μέσα δεν μπήκα στον κόπο να το αλλάξω για να το βλέπω περισσότερες ώρες φωτισμένο
Οι μετρήσεις της αμμωνίας είναι με υγρό τεστ ενώ για το ph, gh, kh και χλώριο έχω για αρχή τα στικ της esha (quick aqua test) όπου για την gh έχουν στην ουσία 4 βαθμίδες <6,>7, >14 και>21. Εμένα μου βγάζει >7 άρα είναι μεταξύ 7 και 14.
Όσο για τις κιχλίδες, το έχω καταλάβει ότι είναι δύσκολο να τις φιλοξενήσω οπότε ψάχνω εναλλακτικές για άλλα χρωματιστά/εντυπωσιακά ψαράκια. (Θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις γιατί μένω μόνο σε live stock που έχουν κάποια on-line καταστήματα)
Ξέχασα να αναφέρω στην παρουσίαση ότι καλού κακού έχω βάλει κάτω από το χαλίκι λίπασμα γιατί δεν ξέρω πώς μπορεί να συνεχίσει η πρασινάδα του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-18, 11:13
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plekkas Εμφάνιση μηνυμάτων
vag123 ευχαριστώ πολύ!!! Δεν πειράζει μια χαρά συννενοηθήκαμε και με τα μηνύματα! Πήρες τελικά??
Προτεραιότητα είχε το φίλτρο που μόλις παρήγγειλα οπότε μάλλον μεσοβδόμαδα θα περάσω από χωματεχνική!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-18, 14:04
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ετοιμάσου για πολύ πλύσιμο

Σκέφτομαι να βάλω για αρχή ένα κοπάδι cpd και στην συνέχεια ένα κοπάδι Odessa barbs. Μου αρέσουν και νομίζω ταιριάζουν στο στήσιμο και στις παραμέτρους μου!! Τι λέτε??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-18, 10:31
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Την άμμο-χαλίκι την έβρασες πριν την βάλεις ή απλά πλύσιμο;
Γενικά οποιοδήποτε υπόστρωμα χρειάζεται κάποια απολύμανση πριν μπει στο ενυδρείο ή απλά νεράκι και μπλουμ;
Επίσης έχεις βρει odessa σε κάποιο κατάστημα;

Ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-18, 12:32
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Της έκανα απλά πολύ καλό πλύσιμο, σκέψου το κάθε δεκακιλο μου έτρωγε περίπου 1:15 με μιάμιση ώρα μέχρι να σταματήσει να μου θαμπώνει το νερό. Ένα tip είναι να την πλένεις λίγη λίγη. Odessa βρήκα στο fishroom μόνο, αλλά επειδή είναι μεγάλα τα έχει 9,5¤ περίπου το ένα οπότε θα ψαχτώ λίγο περισσότερο και θα δω μήπως μπορώ να προπαραγγείλω από κάποιο κατάστημα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-18, 17:41
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plekkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Της έκανα απλά πολύ καλό πλύσιμο, σκέψου το κάθε δεκακιλο μου έτρωγε περίπου 1:15 με μιάμιση ώρα μέχρι να σταματήσει να μου θαμπώνει το νερό. Ένα tip είναι να την πλένεις λίγη λίγη. Odessa βρήκα στο fishroom μόνο, αλλά επειδή είναι μεγάλα τα έχει 9,5¤ περίπου το ένα οπότε θα ψαχτώ λίγο περισσότερο και θα δω μήπως μπορώ να προπαραγγείλω από κάποιο κατάστημα!!!
Να σαι καλά ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-10-18, 21:01
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να βάλω για αρχή έναν Plecostomus Gibbiceps και έναν labeo bicolor καθώς τα κοπαδόψαρα που θέλω να βάλω πρώτα δεν τα βρίσκω διαθέσιμα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα συμβατότητας και συμβίωσης??? Επίσης είναι αλήθεια ότι ο πλέκο τρώει την άλγη?? Γιατί έχει αρχίσει και εμφανίζεται (από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ λογικά είναι λόγω του ότι είναι καινούργιο το ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-18, 21:06
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τελικά εκτός από τον pleco και το labeo έβαλα και δύο apistogramma cacatuoides. Η βιολογία του ενυδρείου δείχνει ότι δεν έχει πρόβλημα καθώς η αμμωνία και το No2 παρέμειναν 0 και η συμπεριφορά των ψαριών είναι φυσιολογική. Τα Odessa θα μπουν λίγο αργότερα για να μην γίνει μεγάλη αλλαγή απότομα. Επίσης ο πλέκο σε συνδυασμό με μια σκούπα βυθού εξαφάνισαν όλη την άλγη! Οι απορίες μου είναι, μετά από πόσο καιρό θα καταλάβω αν τα apistogramma είναι ζευγάρι ή δύο αρσενικά?? Επειδή είναι μικρά και ήταν και στρεσαρισμένα στο μαγαζί μόνο το ένα φαινόταν ξεκάθαρα ότι είναι αρσενικό. Γενικά δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά μεταξύ τους αλλά μπορεί επειδή είναι μικρά και ακόμα φαντάζομαι προσαρμόζονται. Η άλλη απορία είναι αν θα συμβιώσουν ειρηνικά με τα Odessa και το άλλο κοπάδι. Και μια τελευταία, θα μπορούσε να μπει κάποιο άλλο ζευγάρι μεσαίου μεγέθους χωρίς να έχω θέμα ιχθυοφόρτησης αλλά και συμβίωσης?? Σορυ για το μεγάλο κείμενο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για νέο ξεκίνημα kalmichalis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 23-06-17 09:13
Απορίες για ξεκίνημα θαλασσινού (τι πρωτότυπο!) ShadowVValker Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 14-09-12 16:04
ξεκίνημα με απορίες j.p. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 22-01-10 00:45
Νέο ξεκίνημα - απορίες sp67 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 15-05-09 08:28
Νέο ξεκίνημα και απορίες. skourkou Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 10-12-08 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09183 seconds with 14 queries