Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-10-18, 16:35  
στήσιμο νέου ενυδρείου
Dimitris11
Member
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος 30-10-18, 16:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα,
αισθάνομαι έτοιμος για το επόμενο μου βήμα και επίπεδο, με το στήσιμο ενός νέου μεγαλύτερου ενυδρείου.

Παλεύω εδώ και 10 μήνες με το πρώτο μου 27άρι λτ, και λέω να στήσω να πάω σε ένα μεγαλύτερο, κοντά στα 75 λίτρα.

Ο λόγος είναι γιατί λατρεύω τους μονομάχους και έχω σκοπό να το στήσω κυρίως για μονομάχο. Τώρα τον έχω μόνο του (με δύο σαλιγκάρια στο 27άρι) οπότε λέω να πάω σε τόσα λίτρα και να του βάλω και 2 μονομαχίνες για παρέα. Τι λέτε για αυτό είναι σωστό?

Επίσης θα ήθελα να βάλω και γκάπυ που έχω ακούσει πως με τις διαρκείς γέννες τους είναι η χαρά του αρχάριου χομπίστα, και θα ήθελα να βάλω μερικά, μέχρι 5-6?

Είναι σωστά αυτά που θέλω? Δηλαδή αυτή η ψαροσύνθεση με αρσενικό και θηλυκά betta και κοπαδάκι με γκάπυ στα λίτρα αυτά? Και καμιά 20-30αριά σαλιγκάρια?

Έχω δει αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/p...lt2050734.html που το βρίσκω τοπικά κοντά στα 85¤ και αυτό https://www.petcity.gr/fish/accessor...io-60li-detail που είναι στα ίδια χρήματα και λίτρα περίπου και νομίζω ότι πιο value for money στα μέτρα τους.

Τι λέτε εσείς ? ποιο είναι προτιμότερο?

Το 2ο έχει μία διπλή λάμπα με 24 watt. Θεωρείτε είναι πολύ δυνατή για ψάρια κυρίως? Δεν έχω σκοπό να βάλω πολλά φυτά, μόνο κάποια λίγα, 1-3 δηλαδή, εύκολα φυτάκια μιας και είναι απαραίτητα για το οικοσύστημα. Δηλαδή anubias. Έχετε να προτείνετε αντίστοιχα φυτάκια με την anubia που να είναι τόσο εύκολα και να μην χρειάζονται κλαδέματα κλπ? Έχω εδώ και ένα μήνα μία anubia petite και είμαι κατευχαριστημένος με την απλότητα της.
Επίσης λέω να βάλω και 3 κιλά φυσική πέτρα σαν διακόσμηση. Σας φαίνεται πολύ?

Επίσης έχω σκοπό να βάλω εξωτερικό φίλτρο, και για αισθητικούς λόγους αλλά και γιατί το θεωρώ ανώτερο και τέλος, και σαν τρόπος εκπαίδευσης μου, δλδ να αρχίσω να τρίβομαι και με εξωτερικό φίλτρο που έχει και περισσότερα υλικά και επιλογές.

Υπάρχει κάποια πρόταση για εξωτερικό φίλτρο στα λίτρα αυτά? Και όσο γίνεται αθόρυβο?

Αυτά τα λίγα. Αν μπορείτε βοηθήστε με οτιδήποτε πληροφορία θεωρείτε πως μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Εμφανίσεις: 8214
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 13-11-18, 19:18
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, τι επιλογες εχεις εκει στα Ιωαννινα; Εννοω υπαρχουν μαγαζια εκει με ενυδρειακο εξοπλισμο; Δεν γνωριζω για αυτο ρωταω. Αγορες μεσω ιντερνετ κανεις;

Το μανομετρικο εχει να κανει με το ποσο ψηλα καταφερνει η αντλια να σηκωσει το νερο απο το εδαφος.
Οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες θα έλεγα, 1-2. Ναι ονλαιν ψωνίζω κυρίως, και συνήθως από Κρήτη η και εξωτερικό. Το μανομετρικο δλδ είναι η δύναμη της αντλίας που θα επιλέξω;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-11-18, 22:27
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Κοιτα, Sicce Nova και EHEIM Compact 1002, για παραδειγμα αυτες τις δυο τις εχω αρκετο καιρο και τις χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου. Ετσι για να παρεις μια ιδεα.

https://misirlis-aquarium.gr/3014-3014-kykloforites#

Εδω αν κοιταξεις λιγο, θα βρεις την αντλια που θελεις αναλογως και με τη τσεπη σου. Γραφουν το μανομετρικο σε καθε αντλια. Με λιγο Googling επιβεβαιωνεις αν ειναι σωστες οι πληροφοριες.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-11-18, 16:25
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, Sicce Nova και EHEIM Compact 1002, για παραδειγμα αυτες τις δυο τις εχω αρκετο καιρο και τις χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου. Ετσι για να παρεις μια ιδεα.

https://misirlis-aquarium.gr/3014-3014-kykloforites#

Εδω αν κοιταξεις λιγο, θα βρεις την αντλια που θελεις αναλογως και με τη τσεπη σου. Γραφουν το μανομετρικο σε καθε αντλια. Με λιγο Googling επιβεβαιωνεις αν ειναι σωστες οι πληροφοριες.
οκ απλα λεει η σελιδα "κυκλοφορητες" όχι αντλίες νερού και ξαναμπερδεύομαι
οποτε θελω ενα τετοιο μηχανακι οπως στην φωτογραφια που μου εδειξες, στα μανομετρικα που επισης προτεινες, και ενα τέτοιο λαστιχο https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...m&results=141?

τα λίτρα δεν είναι πολλά που θέλω να αλλάζω, κοντά στα 30 και για τα δυο ενυδρειάκια, αλλά θέλω να το κανω σωστά. για αυτό και θα πάρω και εναν θερμαντήρα για το βαρέλι αλλαγής.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-11-18, 01:41
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, Sicce Nova και EHEIM Compact 1002, για παραδειγμα αυτες τις δυο τις εχω αρκετο καιρο και τις χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου. Ετσι για να παρεις μια ιδεα.

https://misirlis-aquarium.gr/3014-3014-kykloforites#

Εδω αν κοιταξεις λιγο, θα βρεις την αντλια που θελεις αναλογως και με τη τσεπη σου. Γραφουν το μανομετρικο σε καθε αντλια. Με λιγο Googling επιβεβαιωνεις αν ειναι σωστες οι πληροφοριες.
Αυτός πως σου φαίνεται;

https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...974905872.html
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-11-18, 06:49
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Μια χαρα επιλογη για αυτο που θελεις Καλημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-11-18, 10:04
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα επιλογη για αυτο που θελεις Καλημερα.
σε ευχαριστω πολυ, μιλησα και μαζι του και μου ειπε μια χαρα ειναι τον δινει αβερτα αυτον τον κυκλοφορητη και δεν ειχε προβλημα.

δεν εχει λαστιχο 2 μετρων 16/22 στο ησοπ του ομως. λαστιχο απο που προτεινεις να παρω? απο οπουδηποτε και θα κανει?

γιατι γοογκλαροντας λαστιχο 16/22 που μου προτεινε δεν το βρισκω ετσι καπου, μονο σε ενυδρειακα. ειναι ενυδρειακος ο ορος μηπως?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-11-18, 18:13
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πας σε χρωματοπωλη ή σε γεωπονο ή σε υδραυλικο στη γειτονια σου, παιζει να εχουν αυτο που θελεις, σιγουρα εχουν λαστιχα αλφαδολαστιχα σε διαφορες διαμετρους. Να ειναι καταλληλα για ποσιμη χρηση. Παιρνεις την αντλια μαζι σου και βρισκεις το καταλληλο μεγεθος. Αλλιως κοιτας online στα ενυδρειομαγαζια ή στο τοπικο πετσοπ.

9/12 , 12/16 , 16/22 κτλ συνηθως τα βρισκουμε ετσι γραμμενα για τους σωληνες των φιλτρων οποτε ναι με καποιο τροπο ειναι "ενυδρειακα" μεγεθη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-11-18, 19:25
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πας σε χρωματοπωλη ή σε γεωπονο ή σε υδραυλικο στη γειτονια σου, παιζει να εχουν αυτο που θελεις, σιγουρα εχουν λαστιχα αλφαδολαστιχα σε διαφορες διαμετρους. Να ειναι καταλληλα για ποσιμη χρηση. Παιρνεις την αντλια μαζι σου και βρισκεις το καταλληλο μεγεθος. Αλλιως κοιτας online στα ενυδρειομαγαζια ή στο τοπικο πετσοπ.

9/12 , 12/16 , 16/22 κτλ συνηθως τα βρισκουμε ετσι γραμμενα για τους σωληνες των φιλτρων οποτε ναι με καποιο τροπο ειναι "ενυδρειακα" μεγεθη.
Ναι στο φαντάστηκα και εγώ. Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό θα κάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-11-18, 22:56
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Εστησα το νέο μου ενυδρείο που έχει εσωτερικό φίλτρο resun magi 380, με μισό σιποραξ μίνι από το τωρινό μικρό μου ενυδρείο και το υπόλοιπο μισό σιποραξ μίνι καινούργιο. επίσης πηρα 15 λίτρα νερού από το παλιό στο νέο ενυδρείο και βρωμιά από το παλιό φίλτρο στο νεο, αυτά τα δύο ως μέρος του στησίματος του ενυδρείου. Όλα αυτά ολοκληρωθηκαν την δεύτερα και ήταν σε δύο δόσεις/φάσεις. Έκτοτε το ενυδρείο και το φίλτρο λειτουργούσαν και την επόμενη πρόσθεσα και ένα microsorum pteropus και χθες και μια ανουμπια και κέρατοφυλο. Το ενυδρείο έχει καθαρά λίτρα νερού κοντά στα 62-65 και θα βάλω γκάπυ. Εχθές εκανα τεστ νερού με API master kit και είδα ίχνη αμμωνίας, και πρόσθεσα 1.25μλ seachem prime και σήμερα το μεσημέρι που θα πηγαίνω να πάρω τα ψαράκια ξαναμετρησα και είδα την ίδια αμμωνία και επίσης μέτρησα νιτρικά που στην χθεσινή μέτρηση δεν είδα. Οι δύο πρώτες φωτός είναι από το καινούργιο ενυδρείο και οι δύο τελευταίες από το μικρό/παλιο.
Φαίνεται πως δεν έχει στρωθεί το φίλτρο; Τι πρέπει να κάνω; Αλλαγή νερού; Καμιά πρόταση;
Το υφιστάμενο ενυδρειο τρέχει δύο μήνες με έναν μονομάχο και μια ανουμπια πετιτ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-11-18, 10:32
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

ορίστε και οι φωτογραφίες των τεστ. οι 2 πρώτες είναι από το καινούργιο ενυδρείο που στήνω και οι 2 τελευταίες από το ενυδρείο μου που τρέχει εδώ και δύο μήνες όπου πήρα και το μπόλι για το καινούργιο μου -> σιποραξ μίνι, νερό ενυδρείου και βρωμιά φίλτρου.

τι πρέπει να κάνω για να πέσουν οι τιμές αυτές στο νέο ενυδρείο? έχω μπολιάσει εδώ και μία εβδομάδα περίπου με τα ανωτέρω, δεν θα έπρεπε να έχει ήδη στηθεί?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  thumbnail_IMG_20181124_134243.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  36,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  thumbnail_IMG_20181124_134313.jpg
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  37,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  thumbnail_IMG_20181124_135303.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  32,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  thumbnail_IMG_20181124_135433.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  31,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου headhunt3r Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 43 15-06-17 22:36
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Στήσιμο νέου ενυδρείου-Υπόστρωμα CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-03-06 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05529 seconds with 16 queries