Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-11, 19:24
Το avatar του χρήστη cchristos
cchristos Ο χρήστης cchristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Αναγώμμοση φιάλης co2 θεσσαλονίκη

Μετά από 6 μήνες άδειασε η φιάλη μου και αναζήτησα την πεπατημένη για την αναγόμωση της.
Κάπου εδώ ξεκίνησε η περιπέτεια μου.
Πήγα σε γνωστό μαγαζί που πάνε πολλοί φίλοι, αλλά μου είπε ότι μάλλον έχει πρόβλημα η βαλβίδα της φιάλης και δεν της επιτρέπει να γεμίσει. Όντος μετά από 2 μέρες η πίεση της έχει πέσει σχεδόν στο μηδέν. Τον ρώτησα εάν υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό ,αλλά μου είπε ότι είναι γενικό πρόβλημα στα συγκεκριμένα κλείστρα.
Φυσικά την γέμισε-άδειασε πάνω από τρεις φορές με αποτέλεσμα να παγώσει η μπουκάλα.
Μετά από σχετικό email στο μαγαζί που την αγόρασα μου εξήγησαν ότι
«Το μοναδικό πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει σ'αυτά τα κλείστρα είναι κατά την ώρα της πλήρωσης, αν αυτός που κάνει την αναγόμωση ανοίξει απότομα την βάνα πλήρωσης στο κομπρεσερ -όχι το κλείστρο- να πεταχτεί μια πλαστική τάπα στο εσωτερικό του κλείστρου και να φράξει την δίοδο. Και όλο αυτό είναι στο εσωτερικό του κλείστρου. Δεν μπορεί να έχει διαρροή από κεί ούτε να χάσει το αέριο. Αν άδειαζε το αέριο τόσο εύκολα θα το ακούγατε καταρχήν και θα πάγωνε η φιάλη. Δεν χρειάζεται ανταλλακτικό για να λυθεί το πρόβλημα.Αν ο συνάδερφος που πήγατε ή ο κάθε αναγομωτής έχει άδεια για επιθεώρηση και αναγόμωση σε υψηλής πίεσης φιάλες θα μπορεί να το ανοίξει και να το φτιάξει.
Όπως βλέπω όμως στην λίστα πιστοποιήσεων www.ebetam.gr/images/users/7/2011.09.22_KATALOGOS%20ANAGNORISMENON%20ETAIRION.p df ο συνάδελφος που πήγατε δεν είναι στις εταιρείες που γεμίζουν υψηλής πίεσης, που σημαίνει ότι για να γεμίσει CO2 κάνει μετάγγιση από μεγάλη φιάλη σε μικρή χωρίς κομπρεσέρ με αποτέλεσμα να μην μπορεί ποτέ να γεμίσει πλήρως την φιάλη ή να ξεβιδώσει κλείστρο γιατί χρειάζεται συγκεκριμένο μηχάνημα και γενικά δεν μπορεί να επισκευάσει κλείστρα ούτε διαρροές κλπ.Γενικά η υψηλή πίεση στα αέρια δεν είναι κάτι απλό γι'αυτό και οι άδειες αν δείτε είναι ελάχιστες στα υψηλής.
Για να γνωρίζετε γενικά, πάντα γεμίζουμε από μεγαλύτερες φιάλες 50Kg. Ανοίγουμε και τις 2 μπουκάλες, περνάει το CO2 από την μεγάλη στην μικρή που είναι άδεια και μόλις ισορροπιστεί η πίεση (δηλαδή η μεγάλη έχει ίδια πίεση με την μικρή) και αυτό σε ποσότητα σημαίνει ότι η 2κιλη έχει γεμίσει γύρω στα 1.30Κgr τότε βάζουμε το κομπρεσερ για να γεμίσουμε μέχρι τα 2Kg. Αλλιώς δε γεμίζει.»
Πήγα τελικά σε πιστοποιημένο κατάστημα και αφού μετρήθηκε το απόβαρο η φιάλη μου πήρε 1,7 κιλά (είναι 2 κιλά ) και μέχρι στιγμής όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-11, 19:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cchristos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα τελικά σε πιστοποιημένο κατάστημα και αφού μετρήθηκε το απόβαρο η φιάλη μου πήρε 1,7 κιλά (είναι 2 κιλά ) και μέχρι στιγμής όλα καλά.
Για πες μας ποιος είναι αυτός και που βρίσκεται..
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-11, 19:33
Το avatar του χρήστη cchristos
cchristos Ο χρήστης cchristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες μας ποιος είναι αυτός και που βρίσκεται..
για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, απλά δες την λίστα των πιστοποιημένων που έχω ανεβάσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση: Προβλήματα με κλείστρο/βάνα φιάλης CO2 aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-09-10 17:59
θεσσαλονίκη j.p. Αρχάριοι γλυκού νερού 6 19-04-09 20:22
Από Θεσσαλονίκη...? lousfakos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 12-05-08 17:32
Αναγόμωση φιάλης διοξειδίου του άνθρακα Dimsand66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 16-07-07 23:26
Aναγώμοση φιάλης co2 johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-12-03 13:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03342 seconds with 13 queries