Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-16, 15:53
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Παγκάσιους 25cm 9 χρονών

Καλησπέρα σε όλους,

πριν από 9 χρόνια μου έκαναν δώρο έναν παγκάσιο για το ενυδρείο μου. Ο μπαγάσας αυτός αν και νεογέννητος τότε ήταν κούκλος οπότε τον φιλοξένησα μετά χαράς. Με τον Καραγκιόζη (έτσι τον λέω) έχουμε πράσει πολλά μαζί, 3 μετακομίσεις σπιτιού, καύσωνες, πείνες κτλ με ότι αυτό συνεπάγεται. Η ουσία είναι ότι μετά από έναν μεγάλο καύσωνα που πέρασα το 2009 επέζησε μόνο ο καραγκιόζης Κι ένας Pterygoplichthys gibbiceps ο οποίος είναι 7 χρονών και έχει φτάσει 15 cm και μολύνει το νερό περισσότερο από όσο το καθαρίζει (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Τα νιτρικά μου, η σκληρότητα και το Ph είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, και τα ψάρια είναι υγιέστατα. Το ταξίδι με τον παγκάσιο πέρασε από πολλά κύματα. Κάποτε είχα ένα πανέμορφο φυτεμένο ενυδρείο, εδώ και 5 χρόνια δεν έχω μέσα ούτε χαμομήλι. Αιτία ο φίλος μου που καθότι ψάρι μεγαλούτσικο, κουνούσε την ουρά και δεν έμενα τίποτα όρθιο. Κατέληξα λοιπόν εδώ και 5 χρόνια να έχω ένα ενυδρείο άδειο από φυτά και μέσα μόνο με δύο ψάρια. Να σημειώσω εδώ πως το ενυδρείο μου είναι 130 λίτρα και προφανώς ανεπαρκές και για τα δύο ψάρια που έχω. Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην ακουστούν φράσεις τύπου "ρε μεγάλε το ψάρι γίνεται 2 μέτρα, γιατί δεν το έδωσες πίσω κτλ", όπως είπα ήταν δώρο, και όταν άρχισε να μεγαλώνει είχε φτάσει 6 χρονών και μετά από 6 χρόνια, ένα ψάρι είναι δύκολο να το αποχωριστείς. Αυτά τα 9 χρόνια έχω διαβάσει τα πάντα για τους παγκάσιους και έχω παρατηρήσει τα πάντα γύρω από την συμπεριφορά τους. Δεν είναι όλα αλήθεια όσα λέγονται. Ο δικός μου δεν έχει πειράξει ποτέ του ούτε θηλυκιά ψαρίσια ουρά κατά πολύ μικρότερων από αυτόν ψαριών (αυτόν τον μήνα μένει με 4 Crossocheilus siamensis χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα). Είναι αρκετά ανθεκτικός σε οποιαδήποτε ποιότητα νερού του έχω προσφέρει αυτά τα χρόνια, έχει πηδήξει από το ενυδρείο 3 φορές (την ώρα που το καθάριζα) και επέζησε, εχώ αλλάξει 3 φορές απόχη γιατί συνεχώς μεγάλωνε και δεν μπορούσα να τον πιάσω, και τώρα μπορώ να τον πιάσω μόνο με το σουρωτήρι από τα μακαρόνια. Είναι δυνατός και γρήγορος κολυμβητής (αν τρομάξει) και έχει ματώσει την μύτη του αρκετές φορές στο παρελθόν γιατί ο χώρος που του προσφέρω είναι μικρός. Κι εδώ έρχεται το δια ταύτα. Αποφάσισα να τον δώσω σε κάπιον που μπορεί να του προσφέρει τα απαραίτητα λίτρα, τον απαραίτητο ζωτικό χώρο. Πιστεύω πως τα 1000-1500 λίτρα θα ήταν αρκετά μιας και τον έχω ζήσει και ξέρω πως κινείται. Αν κάποιος ενδιαφέρεται και είναι στην Αθήνα ας επικοινωνήσει μαζί μου με την προυπόθεση ότι θα μπορούσα να τον βλέπω καμιά φορά.

Σας ευχαριστώ,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-16, 17:28
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!ευχομαι να βρεθει καποιος με καταλληλο χωρο(λιγο δυσκολο) να βοηθησει το ψαρι σου.ξερω οτι ειναι δυσκολο να το δωσεις αλλα δεν γινεται αλλιως.το κακο για εκεινον ειναι οτι μαλλον δεν εχει περασει καλα και δεν ξερουμε τι εχει υποστει σε τοσο μικρο ενυδρειο.σιγουρα ενας πανγκασιους 9 χρονων δεν θα επρεπε να ειναι 25cm..πολυ φοβαμαι οτι θα περασετε μαζι την υπολοιπη ζωη του.
γι αυτο δεν πρεπει ποτε να κανουμε δωρα ζωντανα..ποσο μαλλον οταν δεν γνωριζουμε τιποτα γι αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-16, 18:56
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα. Όντως είναι δύσκολο να αποχωριστείς ένα ψάρι που το έχεις μεγαλώσει μετά από τόσα χρόνια. Εγώ προσωπικά είχα συνηθίσει το ενυδρείο μου να είναι άδειο εξαιτίας του ψαριού μου και δεν τον δίνω για να βάλω στο ενυδρείο μου άλλα ψάρια. Τον δίνω μήπως πάει κάπου που ευχαριστηθεί επιτέλους κολύμπι το ζωντανό. Ίσως έπρεπε να τον είχα δώσει πριν από χρόνια αλλά δεν μετανιώνω. Αν δεν ήμουν εγώ θα ήταν κάποιος άλλος. Κάποιος θα τον αγόραζε. Επι τη ευκαιρία μήπως ξέρει κανείς πως τα πανε οι πανγκασιοι μεταξύ τους? Γιατί υπάρχει σε μια ταβέρνα φίλου με ενυδρείο 1000 λίτρων ηδη ένας πανγκασιους μισού περίπου μέτρου. Μηπως βρεθεί από εκεί η άκρη και του τον δώσω αν τον θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιστορία σου στο χόμπυ και των ψαριών σου μαζί μας. Παίρνοντας ένα ψάρι δώρο ξαφνικά και μην ξέροντας από τότε πόσο μεγαλώνει κανονικά ήλιο την σωστή διατήρηση ενός ενυδρείου γενικότερα, όπως και όλοι μας όταν ξεκινήσαμε, ειδικά όσοι δεν είχαν κάποιον να τους καθοδηγήσει σωστά στην αρχή, είναι λογικό να περάσουν πολλά τα πρώτα ψάρια και να μην αναπτυχθούν ή κρατηθούν όπως θα έπρεπαν. Χαίρομαι όμως που είστε μαζί όλα αυτά τα χρόνια και άντεξε τις κακοτυχίες.

Ένα Pangasius γίνεται 1,5-2μ και την διάσταση αυτή την φτάνει αρκετά γρήγορα(3? χρόνια) ενώ συνεχίζουν να αναπτύσσονται πολύ αργά για πολλά χρόνια και μετά από αυτό. Αν αυτό το διάστημα δεν περάσει καλά έχει πρόβλημα ανάπτυξης, μένει πίσω και έχει γενικότερο πρόβλημα. Δεν θα ζήσει όσο θα μπορούσε αλλά θα ζήσει αρκετά χρόνια

Τα Pangasius τα πάνε καλά μεταξύ τους και αρέσκονται στην παρέα ομοειδών τους. Για το δικό σου, ένα 2μετρο ενυδρείο ειναι εντάξη. Αλλά αυτό του φίλου σου στην ταβέρνα μπορεί να είναι σε ανάπτυξη ακόμα και το 1000λ ενυδρείο να του ειναι πολύ μικρό σύντομα

Οι Glyptoperichthys gibbiceps φτάνουν τα 45εκ. κανονικά, οπότε και αυτός έχει μείνει πολύ πίσω

Για καλύτερη προβολή, φτιάξε μια αγγελεία στα "Χαρίζονται" και ανέφερε και τα αιτήματά σου. Εδώ θα χαρούμε να βοηθήσουμε με ότι έχει να κάνει με την καλύτερη διαβίωσή του και των άλλων ψαριών τώρα που ξέρεις και θέλεις να τα τακτοποιήσεις καλύτερα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 11-04-16 στις 21:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03418 seconds with 13 queries