Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-16, 11:31   #1
Αρχίζω να ψάχνομαι.
 
Το avatar του χρήστη protifora
protifora
Member
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-16, 11:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα διδυμάκια μου είπαν ότι ήθελαν ενυδρείο. Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ιδέα και ήθελα να πάρω ένα (έτοιμο ) άμεσα.
Σε αυτή τη φάση έκανα search στο ίντερνετ όπου και βρήκα αυτό το site. ¶ρχισα να διαβάζω και άλλαξε όλη η θεωρία μου. Έκοψα ταχύτητα. Μερικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις σωστά και όχι βιαστικά. Συνεχισα να διαβάζω, γράφτηκα μέλος, (ευκαιρία εδω να σας πω ένα "καλώς σας βρήκα ") έκοψα και την ταχύτητα των παιδιών.
Για να κάνω αυτήν την προσπάθεια σοβαρά θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Αλλά πλέον θέλω να την κάνω μόνο σοβαρά.
Έχω ένα φίλο που υποσχέθηκε να βρει στο υπόγειο του ένα ενυδρείο για μένα μάλλον 75lt, οπότε απλά κάνω όνειρα ακόμη και δεν παίρνω αποφάσεις.
Θα ήθελα ένα ενυδρείο με cardinal tetra και κόκκινες γαριδουλες. Αν ταιριάζουν μαζί και τι συνθήκες χρειάζονται θα μου πείτε εσείς. Όσο για τον πληθυσμό θα με βοηθήσετε όταν μάθουμε το μέγεθος του ενυδρείου. Είναι εφικτό για αρχάριο? Μπορεί να μπει και κανένα άλλο είδος ψαράκι? Ένα κίτρινο σαν ένα honey που είδα σε ένα θέμα με προτάσεις?
Α επίσης θέλω να βάλω υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι καθώς και πέτρες και κορμους όπως έβαλε ένας φίλος από εδώ που μάζεψε από τον Υμηττό (αφού τα βρασω ). Και φυτά.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μαγαζί ειδικό για ενυδρεία γιατί τα Pet Shop γενικά δεν τα εμπιστεύομαι.
Βασικά νιώθω ήδη να αγαπάω και να θέλω να φροντίσω τα ψαράκια μου (που θα αποκτήσω ) επίσης νιώθω και ένα φόβο αν θα καταφέρω να τα κάνω να νιώθουν κοντά μας "σαν το σπίτι τους".
Σας ευχαριστώ πολύ για κάθε είδους βοήθεια.
Εμφανίσεις: 15708
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-16, 11:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.
στα 75 λιτρα εχεις επιλογες.δεν ξερω αν εχεις διαβασει αυτο.
αν δεν το εχεις δει,ριξε μια ματια.
οι γαριδες δεν τα πανε καλα με ψαρια,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
ειδικα με τα cardinal και τα γκουραμι που σκεφτεσαι,μαλον δεν θα μεινει καμια.
εκτος αυτου,χρειαζονται και ωριμο ενυδρειο για να πανε καλα και να ζησουν.
οποτε ακομα και αν βαλεις,θα το κανεις μετα απο 2-3 μηνες οταν θα εχουν στρωσει ολα.
διαβασε οπωσδηποτε τα υπομνηματα του φορουμ,θα σου λυσουν πολλες αποριες.
ειδικα στην κατηγορια αρχαριοι.
ειναι ολα εδω.
και οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-16, 11:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες & Καλή Χρονιά!
Θα τα πας καλά γιατί σε βλέπω μεθοδικό
Λίγο διάβασμα στα υπομνήματα και με τη βοήθεια μας θα λυθούν όλες οι απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-16, 12:10
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Την κατηγορία αρχαριοι την έχω διαβάσει σχεδόν όλη δύο τρεις φορές αλλά θα την ξαναδιαβάσω. Όσο για τις προτάσεις για το 60 lt επίσης αλλά νομίζω ότι δεν αναφέρει λεπτομέρειες για τα cardinals ή δεν καταλαβαίνω τα ονόματα τους, άλλα δεν αναγνώρισα και τη φωτογραφία τους. Μπλε κόκκινα και κοπάδι σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-16, 14:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα διδυμάκια μου είπαν ότι ήθελαν ενυδρείο. Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ιδέα και ήθελα να πάρω ένα (έτοιμο ) άμεσα.
Σε αυτή τη φάση έκανα search στο ίντερνετ όπου και βρήκα αυτό το site. ¶ρχισα να διαβάζω και άλλαξε όλη η θεωρία μου. Έκοψα ταχύτητα. Μερικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις σωστά και όχι βιαστικά. Συνεχισα να διαβάζω, γράφτηκα μέλος, (ευκαιρία εδω να σας πω ένα "καλώς σας βρήκα ") έκοψα και την ταχύτητα των παιδιών.
Για να κάνω αυτήν την προσπάθεια σοβαρά θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Αλλά πλέον θέλω να την κάνω μόνο σοβαρά.
Έχω ένα φίλο που υποσχέθηκε να βρει στο υπόγειο του ένα ενυδρείο για μένα μάλλον 75lt, οπότε απλά κάνω όνειρα ακόμη και δεν παίρνω αποφάσεις.
Θα ήθελα ένα ενυδρείο με cardinal tetra και κόκκινες γαριδουλες. Αν ταιριάζουν μαζί και τι συνθήκες χρειάζονται θα μου πείτε εσείς. Όσο για τον πληθυσμό θα με βοηθήσετε όταν μάθουμε το μέγεθος του ενυδρείου. Είναι εφικτό για αρχάριο? Μπορεί να μπει και κανένα άλλο είδος ψαράκι? Ένα κίτρινο σαν ένα honey που είδα σε ένα θέμα με προτάσεις?
Α επίσης θέλω να βάλω υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι καθώς και πέτρες και κορμους όπως έβαλε ένας φίλος από εδώ που μάζεψε από τον Υμηττό (αφού τα βρασω ). Και φυτά.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μαγαζί ειδικό για ενυδρεία γιατί τα Pet Shop γενικά δεν τα εμπιστεύομαι.
Βασικά νιώθω ήδη να αγαπάω και να θέλω να φροντίσω τα ψαράκια μου (που θα αποκτήσω ) επίσης νιώθω και ένα φόβο αν θα καταφέρω να τα κάνω να νιώθουν κοντά μας "σαν το σπίτι τους".
Σας ευχαριστώ πολύ για κάθε είδους βοήθεια.
Καλως ηρθες.
Για τα cardinals διαβασε εδω πληροφοριες. http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
Σου συνιστω να μη βαλεις χαλικι και πετρες απο τη Ελληνικη φυση, γιατι ως επι των πλειστων στην Ελλαδα εχουμε ασβεστολιθικα πετρωματα, και αυτα σκληραινουν το νερο (GH KH) και ανεβαζουν το πεχα (pH) κατι που για τα cardinals δεν ειναι καλο.
Ακομα και το νερο της βρυσης που εχουμε στην ΑΘηνα, παρ'ολο που δεν ειναι πολυ σκληρο, μια επεξεργασια την χρειαζεται (πχ με λιγη τυρφη ή και με φιλτρο αντροστροφης ωσμωσης), αν θελουμε να εχουμε σε ιδανικες συνθηκες αυτα τα ψαρια.
Βρες χαλαζιακη, μονοχρωμη, μετρια σε παχος αμμο (πχ γυρω στο 1mm διαμετρο κοκκου).
Πετρες καθολου.
Κανενα ξυλο να παρεις απο πετ (πχ driftwood με κλαδια και οχι κατι χοντρα τα mopani), που βγαζει ουσιες χρησιμες για τα ψαρια (καλο δυνατο ξεπλυμα μονο με καφτο νερο στο ντους) και να δεσεις πανω του κανενα ευκολο φυτο (που δενεται και δεν θελει φυτεμα, λιπασματα κλπ).
Πχ christmas moss, anubias, java fern.


Γαριδες red cherry μπορεις να δοκιμασεις με αυτα τα ψαρια, αλλα δεν σου εγγυομαι οτι θα ζησειο γονος τους τουλαχιστον. Τα ψαρια αυτα ειναι μικροι ανελεητοι θηρευτες. Αν ηταν μεγαλυτερα ψαρια δεν θα επιζουσε τιποτα μαζι τους
(να φανταστεις, ειναι στην ιδια οικογενεια με τα πιρανχας)
Καλο ειναι οι γαριδες να μη μπουν απο την αρχη, αλλα αφου στρωσει και ο βυθος για σιγουρια ή μετα απο μερικες μερες τουλαχιστον (αφου ο βυθος κανεις αρκετους μηνες να στρωσει τελειως).
Παντως στατιστικα, αν περιμενεις λιγο για τις γαριδες, θα μειωσεις τις πιθανοτητες να χαθουν καποιες απο αυτες. Αν και συμβαινει, αν στηθει σωστα ενα ενυδρειο, να μουν αμεσως γαριδες και να ειναι μια χαρα. Δεν πρεπει να γινουν λαθη ομως και επεμβασεις στο βυθο (κατι που πειραζει και τα ψαρια) και γιαυτο ενας αρχαριος ισως κανει καποια λαθη. Γιαυτο θα σου συνιστουσα να μη βιαστεις με τις γαριδες τουλαχιστον.

Φυσικα στρωσιμο στο ενυδρειο μεχρι να μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη και εχεις εχεις μονο νιτρικα.
Οτι απορια εχεις και θελεις βοηθεια, μη διαστασεις να ξαναρωτησεις.
Καλη χρονια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-16, 20:57
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Θα τα ψάξω όλα όσα μου γράφεις. Χαλίκι σκεφτόμουν να αγοράσω και πέτρες να βρω αλλά μου αρέσουν τα ξύλα πολύ. Σε απλό Pet Shop πρέπει να πάω?
Είδα σε ένα βίντεο πως έστησαν ενυδρείο και έβαλαν από κάτω βεντουζες με το καλώδιο θέρμανσης και από πάνω 10 εκ χαλίκι. Με ενδιάμεσα κάτι σαν σίδηρο κα (ήταν στα αγγλικά ) όλα αυτά χρειάζονται?
Υπάρχει εδώ ένας οδηγός βήμα βήμα, ή κάποιο βίντεο αξιόπιστο να δω?
-------------------------
¶λλη μια ερώτηση. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να αγοράσω από το ίντερνετ όσο περιμένω το ενυδρείο μου? Πως θα κάνω τις μετρήσεις για την αμμωνία και τα νιτρικά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 02-01-16 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-16, 22:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Oχι δεν χρειαζονται αυτα. Αυτα ειναι για ειδικες περιπτωσεις φυτεμενων με δυσκολα φυτα και στις οποιες χρειαζονται και αλλα πολλα πραγματα ταυτοχρονα.
Σε καποια πετσοπ με ενυδρειακα πραγματα, θα βρεις καλα ξυλα.
Τεστ θα κανεις με υγρα τεστ για πιο αξιοπιστα.
Πχ με το σετ της api + to GH KH (που δεν εχει μεσα)
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...it+api&_sop=15
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...t+api&_sacat=0
(κρατανε για χρονια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-16, 04:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η δικη μου φιλοσοφια για συνυπαρξη ψαριων με γαριδες ειναι να μπαινουν πρωτα οι γαριδες (μετα απο μηνες στρωσιμο εννωειται) και αφου κανουν το ενυδρειο σπιτι τους τοτε να μπαινουν τα ψαρια.
2 στις 2 εχει πετυχει χωρις απωλειες, αλλα δε γνωριζω αν ποιανει και με τους καρδιναλιους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-16, 13:38
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Καλημέρα σας ξανά.
Το ενυδρείο μου τελικά θα είναι 80Χ35 με ύψος 35 ή 40. Δεν το έχω παραλάβει ακόμα (ο άντρας μου ήταν άρρωστος ) σε δύο τρεις μέρες θα το έχω.
Σήμερα έκανα την πρώτη μου μέτρηση στο ph του νερού της βρύσης και είναι 6,5 με 7.
Το νερό της βρύσης περνάει από αυτό http://filtra-nerou.alarco.gr/ το φίλτρο.
Θα χρειαστεί αποχλωρίαση το νερό? Ή κάνει το φίλτρο μου.
-------------------------
Θα μπορέσω εδώ να βάλω cardinals ή να πάω για πιο εύκολα ψαράκια πρώτα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 16-01-16 στις 13:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-16, 16:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Με αυτό το φίλτρο δεν θες αποχλωρίωση αλλά ένα μπουκαλάκι Prime να το έχεις για ώρα ανάγκης .
Μου κάνει εντύπωση που το νερό της βρύσης έχει PH 6,5-7.Βάλε σε ένα ποτήρι νερό απο τη βρύση και σε ένα άλλο νερό απο το φίλτρο, και αυριο κάνε μέτρηση, μόνο τεσι θα ξερουμε ακριβώς το PH που βγάζει η βρύση. Στην Αθήνα έχουμε συνήθως 7,5-8.
Τα cardinals δεν είναι δύσκολα ψαράκια αλλά θέλουν μαλακό και όξινο νερό
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/

Water Conditions
Temperature: 20 – 29 °C
pH: 3.0 – 7.5 although wild specimens do best in more acidic conditions.
Hardness: 18 – 215 ppm; towards the lower end of this range for wild fish or breeding.

Αν το μαλακώνεις με τυρφη μπορείς να βάλεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-16, 16:03
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Το νερό που μέτρησα ήταν από το φίλτρο. Θα ξανά μετρήσω αύριο ή το απόγευμα και θα σας πω.
-------------------------
Με υγρά μέτρησα. Όχι api βρήκα sera εδώ κοντά. Τώρα ψάχνω το ebay για api

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 16-01-16 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-16, 16:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το νερό να το αφήσεις αρκετες ώρες στο ποτηρι για να φυγουν ότι αέρια έχει και ειδικα το CO2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-16, 16:10
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Κατάλαβα, θα το κάνω ξανά. Επίσης μένω Σπάτα έχω την αίσθηση ότι είναι και αρκετά μαλακό το νερό εδώ. Πήγα να ρωτήσω και ένα χημειο που έχει εδώ (λόγω των κρασιών )αλλά δουλεύει μόνο καθημερινές πρωί.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-16, 16:12
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καπου ειχα διαβασει οτι βορεια προάστια εχουν πιο μαλακο κ όξινο. Μπορεί όντως να είναι αυτη η μέτρηση ,με τι μετρας; Εχεις δει αλλα ψαράκια; οπως τα danio margaritatus η τα danio erythromicron; υπαρχουν πολλές ωραιες επιλογές και πιο ιδιαιτερα ψάρια για νερο βρύσης Αθήνας απο τα cardinal. Παντως αν το ph σου ειναι αυτό που γράφεις λογικα και η σκληροτητες θα είναι καλές οπότε θα μπαινουν άνετα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-16, 16:17
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Ναι ίσως να μην πρέπει να μπλεχτω με τύρφη αρχικά. Θέλω πρώτα να έχω σίγουρες μετρήσεις και μετά να αποφασίσω.
Θέλω να βάλω και φυτά και αναρωτιέμαι είναι αν για έναν αρχάριο είναι πολλά και αλλαγή ph και φροντίδα φυτών. Και ίσως πρέπει να επιλέξω.
Έιδα και κάτι ροδοστομα υπέροχα ψαράκια και κάτι ακτινογραφιες αλλά ψάχνω ακόμα τα χαρακτηριστικά τους (που μπαίνουν)
Ο γιος μου πάντως ήθελε τα χρυσόψαρα και τα πορτοκαλοψαρα. Αν και του άρεσαν και κάτι γρηγοροψαρα 😂
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-16, 16:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν ειναι πολύ αλλά θα σου προτεινα να μπεις "ξεκουραστα" στο χόμπι με τα καταλληλα φυτά και ψάρια ωστε να το ευχαριστηθεις,και να ξέρεις γίνονται θαύματα με τις καταλληλες κινήσεις.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-16, 19:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εχμμμ τι ειναι τα πορτοκαλοψαρα και τα γρηγοροψαρα ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-16, 19:16
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Τα πορτοκαλοψαρα είναι χρυσόψαρα. Τα γρηγοροψαρα μόλις πλησίασε το τζάμι έφυγαν γρήγορα. Είναι 5,5 χρονών.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-16, 22:32
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε τόσα λίγα λίτρα δεν παίζουν πορτοκαλόψαρα

Αν δεν θες να μπλέξεις με παραγγελίες από το εξωτερικό, τεστ της API υπάρχουν σε διάφορα μαγαζία στην Αθήνα. Ακριβότερα πάντως
Και οι καρδινάλιοι κανονικά χρειάζονται ενυδρεία από ένα μέτρο και πάνω. Κι αυτό γιατί είναι κοπαδόψαρα, κολυμπάνε αποστάσεις, νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια σε ομάδα των 20+ ατόμων και τότε αναπτύσσουν πολύ διαφορετικές συμπεριφορές από ότι σε μικρότερα ενυδρεία. (Αυτό βέβαια τώρα το λέει κάποιος που τους έχει σε....60 άρι)

Επίσης -ειδικά σε λίγα λίτρα- είναι αρκετά φοβικά ψάρια. Οχι ότι καλύτερο αν έχεις παιδιά που θα πηγαίνουν κάθε τρείς και λίγο στα τζάμια γιατί τότε θα γίνονται....γρηγορόψαρα

Nick 74, αν οι καρδινάλιοι είναι οι "παλιοί" στο ενυδρείο και οι καινούργιες γαρίδες πολύ μικρές (κάτω από 1cm) είναι πολύ πιθανόν να τους την πέσουν στην αρχή. Δεν τους έχω δει με τα μάτια μου να τις τρώνε αλλά κυνήγι τους ρίχνουν. Κι επειδή την πρώτη φορά που το δοκίμασα 1-2 μικρές γαριδούλες τις έχασα γρήγορα, δεν αποκλείω να ήταν δική τους δουλειά. Με καινούργιες μεγαλύτερες γαρίδες δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί με το που θα τις πρωτοδούν να τις πλησιάσουν από περιέργεια, κυρίως τους τραβάνε οι κεραίες τους. Πολύ πιο σπάνια τις πρώτες μια-δυο μέρες άντε να πέσει και καμία "ψιλή", αλλά μέχρι εκεί. Τον γόνο πάντως δεν τον αφήσουν σε ησυχία...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-16, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι καρδιναλιοι δεν ειναι "κολυμβητες", οπως αλλα κοπαδοψαρα. Μενουν στατικα και κοπαδιαζουν μονο αν δουν κινδυνο και καποιες στιγμες που τους πιανει το "μεταναστευτικο" τους.
Βεβαια και θα φανουν πιο ομορφα σε μακρυ ενυδρειο σε μεγαλο κοπαδι, μπορουν ομως να διατηρηθουν ανετα και σε 60 εκ μηκος.
Το νερο να μην ειναι σκληρο και ψηλο το πεχα και η θερμοκρασια οχι πολυ ψηλα.
Με τυρφη (ή μιξη με λιγη οσμωση - για νερο Αθηνας μιλαμε), μετρια δυνατα φωτισμο, και μετρια ροη νερου ειναι σουπερ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-16, 00:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν λέμε ότι δα και ότι είναι και ο ορισμός του κοπαδόψαρου ούτε του κολυμβητή αλλά νομίζω ότι τους έχουμε παρεξηγημένους.
Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς κρατάω καρδινάλιους για πολλά χρόνια. Παλιότερα σε 500 λίτρα, σε 350 λίτρα, πιο πρόσφατα σε 250, σε 170 λίτρα λίτρα και τώρα σε 60 λίτρα. Οι καρδινάλιοι στην πραγματικότητα είναι...."ομαδόψαρα". Κι αυτό που μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η συμπεριφορά τους είναι εντελώς διαφορετική και ανάλογη των λίτρων, του αριθμού τους, των συνθηκών (φως, ροή) και του είδους των συγκατοίκων που έχουν.
Στο 500 άρι είχα 150 μόνους τους σε γραφείο, χαμηλό φωτισμό (ιδανικά τέτοιον θέλουν, ούτε καν μέτριο γιατί είναι ψάρια φωτοφοβικά) και χαμηλή ροή. Απλώνονταν σε όλο το μήκος και το πλάτος σε μικρές ομάδες των 10,20,30. Δεν ήταν ποτέ στατικές οι ομάδες αλλά με μικρά διαλλείματα σχεδόν μόνιμα όλες κολυμπούσαν αργά (η κάθε μια προς διαφορετική κατεύθυνση) και συνεχώς από την μία πλευρά στην άλλη. Σε κάποια φάση δημιουργούσαν μεγαλύτερα γκρούπ των 50-60 για μερικά λεπτά μετά πάλι ξεχώριζαν. Όταν δε άναβε το moonlight, πάρτι έκαναν! Γινόντουσαν πιο κινητικοί και ανέβαιναν και στην επάνω ζώνη αρχίζοντας τα παιχνιδίσματα. Κι ακόμα κάνουν πάρτι και στο 60 άρι όταν ανάβει το moonlight. Παρόμοια συμπεριφορά είχαν στο 350 άρι και λιγότερο στο 250 άρι. Όταν δεν είναι μόνοι τους και είναι σε μικρότερα ενυδρεία αν δεν έχουν συγκάτοικους κοπαδόψαρα με παρόμοια χούγια, η συμπεριφορά αλλάζει. Τότε κοπαδιάζουν συχνά, γίνονται πιο στατικοί κι όταν νιώσουν απειλή τρέχουν από εδώ κι από εκεί. Ιδιαίτερα αν η παρέα τους είναι ψάρια υπερκινητικά ή στον περιβάλλοντα κοντινό τους χώρο υπάρχει πολύ κίνηση...

Φυσικά δεν έγραψα ότι δεν μπορείς να τους κρατήσεις στα 60 λίτρα (πως να το γράψω άλλωστε όταν εγώ σε τόσα τους έχω) λέω όμως με σιγουριά ότι άλλα ψάρια βλέπεις στα 60 λίτρα άλλα ψάρια είναι στα 150 και άλλα στα 300...
Τέλος, αναφέρθηκε ότι το ενυδρείο γίνεται προς χάρη των παιδιών. Αν είναι προς δική τους χάρη κι όχι προς δική μας (όλα τα δεύτερα ενυδρεία που έχω στήσει στην γυναίκα μου έλεγα ότι τα έχω στήσει για τον...μικρό) κι επειδή ο ένας μου ο γιός είναι 4 χρόνων, λέω εκ πείρας πάλι ότι δεν είναι το ιδανικό ψάρι για ενυδρείο που γίνεται για παιδάκια. Τα παιδιά πάνε συνεχώς και βάζουν το προσωπάκι τους στο γυαλί και θα το χαρούν πολύ περισσότερο με πιο κοινωνικά ψάρια, όχι με καρδινάλιους που θα τρέχουν πανικόβλητοι να κρυφτούνε...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-16, 05:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνοι. Κι εγω ειχα απο 10 ψαρακια σε 40 λιτρα (προσωρινα), μεχρι 150 ψαρακια σε 500 λιτρα και τα εχω δει αυτα που λες.
Απλα διευκρινησα, γιατι αυτο "Και οι καρδινάλιοι κανονικά χρειάζονται ενυδρεία από ένα μέτρο και πάνω" μπορει να φανει ως απαγορευτικο για 60 λιτρο ενυδρειο με καρδιναλιους. Και δεν ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-16, 09:23
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Απλά να διευκρινίσω εδώ ότι το ενυδρείο είναι 80Χ35 και ύψος 35 ή 40 πράγμα που λογικά αφήνει καθαρό 80lt νερό, σωστά?
Ποια ψαράκια είναι πιο κοινωνικά?
Η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά το ζήτησαν αλλά δικό μου κόλλημα έγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-16, 11:25
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ναι, περίπου 80 λίτρα θα είναι.

Από την στιγμή που το ενυδρείο το κάνεις και για δικό σου....κόλλημα, βάλε τα ψάρια που σου αρέσουν και θα τα χαρείς εσύ. Τα μικρά παιδιά συνήθως κάνουν χάζι μεγαλύτερα ψάρια αλλά λόγω λίτρων δεν έχεις επιλογές.
Εμένα πάντως ο δικός μου με τις γαρίδες ασχολείται. Στα μικρά κοπαδόψαρα δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-16, 13:35
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Οι νέες μετρήσεις σήμερα, και αφού άφησα το νερό να ξεκουραστει είναι βρύσης 7,5 με 8 και φίλτρου 7 με 7,5. Σήμερα βεβαια είχαμε και καλυτερο φως χθες ήταν όλα μουντά και συννεφιασμένα.
-------------------------
Οσο διαβάζω τόσο μπλέκομαι...

Το νερό μου θέλει κατέβασμα ph αυτό μπορεί να γίνει με υπόστρωμα fluval stratum? Καποιος εγραψε ότι το είχε πετύχει έτσι! και για πόσο χρονικό διάστημα? Θα πρέπει να το ανανεωσω? Και κανει και για τα ευκολα φυτακια που θελω να βαλω? ή πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη? Με την τυρφη το νερο θα ειναι σκουρο αλλά διαυγές, σωστα? Αλλά αν δεν θελω να μου ασπρισει το νερο δεν θα πρεπει να βαλω φιλτρο ανθρακα, σωστα?

Θα γράψω εδώ όπως τα σκέφτομαι να μου πείτε τα λάθη μου:
-Καθαριζω το ενυδρειο που θα παρω
-Bαζω το fluval stratum (αντι του seachem flourite αν το 1ο μειωνει το ph)
-Τοποθετώ ρίζες κορμους (πρεπει να βρω)
-Τοποθετω θερμαντηρα?
-Τοποθετώ φίλτρο με 2 καλτσες με τύρφη+ελαφρόπετρα+σφουγγάρι?
-Βάζω λίγο νερό
-Τοποθετώ τα φυτάκια
-Γεμίζω το υπόλοιπο νερό
-Βάζω και κάτι άλλο, πρόσθετο?
-Βάζω σε λειτουργια τα μηχανηματα+φωτα
-Περιμένω τον κύκλο της αμμωνίας

Αφου τον πετυχω
-αλλάζω νερό ~30%
-τοποθετω ψαρια

Μετα απο κανενα μηνα βαζω γαριδες? ή δεν κανουν σε χαμηλο ph?
σαλιγκαρακια?

Απο ψάρια 10 cardinals + 10 ροδοστομους + 2 μεγαλύτερα (δέχομαι προτασεις) = υπερβολικο για τουλαχιστον 80 Lt?

Ηταν να μην ξεκινησω να ρωτώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 17-01-16 στις 13:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-01-16, 14:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι νέες μετρήσεις σήμερα, και αφού άφησα το νερό να ξεκουραστει είναι βρύσης 7,5 με 8 και φίλτρου 7 με 7,5. Σήμερα βεβαια είχαμε και καλυτερο φως χθες ήταν όλα μουντά και συννεφιασμένα.
-------------------------
Οσο διαβάζω τόσο μπλέκομαι...

Το νερό μου θέλει κατέβασμα ph αυτό μπορεί να γίνει με υπόστρωμα fluval stratum? Καποιος εγραψε ότι το είχε πετύχει έτσι! και για πόσο χρονικό διάστημα? Θα πρέπει να το ανανεωσω? Και κανει και για τα ευκολα φυτακια που θελω να βαλω? ή πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη? Με την τυρφη το νερο θα ειναι σκουρο αλλά διαυγές, σωστα? Αλλά αν δεν θελω να μου ασπρισει το νερο δεν θα πρεπει να βαλω φιλτρο ανθρακα, σωστα?

Θα γράψω εδώ όπως τα σκέφτομαι να μου πείτε τα λάθη μου:
-Καθαριζω το ενυδρειο που θα παρωσωστό
-Bαζω το fluval stratum (αντι του seachem flourite αν το 1ο μειωνει το ph)οντως το στρατουμ ρίχνει ελαφρώς το ph και ειναι και ποιο φτηνό βεβαια δυσκολεύει λιγο στο Ακουασκεηπ ειναι πολυ ελαφρύ
-Τοποθετώ ρίζες κορμους (πρεπει να βρω)τα petcity εχουν φτηνές ριζες ,ειναι και το μονο που εχουν φτηνό
-Τοποθετω θερμαντηρα?ναι τον βάζεις ,αλλα θα τον θεσεις σε λειτουργία αφου γεμίσεις νερό
-Τοποθετώ φίλτρο με 2 καλτσες με τύρφη+ελαφρόπετρα+σφουγγάρι?καλα τα γράφεις ,αλλα υπάρχουν καποια φιλτρα που πωλούνται γεμάτα με υλικό,οποτε μπορει να κρατήσεις και καποια απο αυτά, και ιςως βαλεις και λιγο ενυδρειακο βαμβάκι.
-Βάζω λίγο νερό σωστό
-Τοποθετώ τα φυτάκιασωστό
-Γεμίζω το υπόλοιπο νερόναι σιγα σιγα ,μην αναταράξεις το βυθό και ξεριζωθούν φυτα χαλάσει το hardscape κλπ το στρατουμ να το ξεπλυνεις λιγο πριν το βαλεις βγάζει πολυ μαυρίλα μπορείς και να το βαλεις κι ετσι οπως ειναι απλα πρεπει να βαλεις νερο πολυ πολυ αργά για να μην σηκώσει μαυρίλα κανε το κόλπο με την σακκούλα ,
-Βάζω και κάτι άλλο, πρόσθετο? αντιχλωριο και το φιλτρο
-Βάζω σε λειτουργια τα μηχανηματα+φωτα τα φώτα να τα εχεις σε χρονοδιακόπτη να εχουν σταθερή φωτοπεριοδο,στο στρωσιμο δεν ειναι αναγκαία ,εκτος κι αν εχεις μεσα φυτά και οχι πανω απο 5-6 ωρες
-Περιμένω τον κύκλο της αμμωνίαςαμμωνία θα προσθέσεις εσυ η θα ρίχνεις τροφη ς μια αποχή

Αφου τον πετυχω
-αλλάζω νερό ~30%70-80% αλλαγής αναλογα και τα νιτρικά αλλα να τα ριξεις στα 10-5ppm
-τοποθετω ψαριαοχι ολα τα ψαρια μαζι καλο ειναι να μπουν σταδιακά ωστε να προλάβει να δυναμώσει η βιολογία

Μετα απο κανενα μηνα βαζω γαριδες? ή δεν κανουν σε χαμηλο ph?
σαλιγκαρακια?κανουν μια χαρά αν μιλάς για ρεντ τσερυ η Αμανο γενικα αν δεν μιλάμε για καποιο ειδος που θελει περαιτέρω επεξεργασία νερου.

Απο ψάρια 10 cardinals + 10 ροδοστομους + 2 μεγαλύτερα (δέχομαι προτασεις) = υπερβολικο για τουλαχιστον 80 Lt?εγω θα προτιμούσα ενα κοπαδακι απο τα δυο σε μεγαλύτερο αριθμό, απο μεγαλύτερα μπαίνουν και ενα ζευγάρι ραμιρεζι και ενας μονομαχος και σίγουρα εχεις κι αλλες επιλογέας

Ηταν να μην ξεκινησω να ρωτώ.
μια χαρα τα εχεις καταλάβει βλεπω εχει πέσει διαβασμα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-16, 19:33
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Έχει πέσει πολύ διάβασμα και τώρα χρειάζομαι και την πράξη. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-16, 19:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ε μολις ερθει το ενυδρειο ξεκινάς πολυ φτηνές ριζες και ωραίες ειδα στα pet city παλι σημερα, μπορείς να παρεις το χαλίκι και τα ξυλα και να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με το hardscape μεχρι να ερθει το ενυδρείο αν βιάζεσαι για πράξη,αφου δεν θα πας σε μπουκαλα άρα δύσκολα φυτά μπορείς να παρεις ψιλοκοκκο μαυρο ΧΑΛΑΖΙΑΚΟ χαλίκι απο Ερμή που ειναι και κοντά σου αντι για seachem.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-16, 19:43
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

😄Εξαιρετική ιδέα. Σε όλα τα Pet city άραγε? Θα ξεκινήσω ψάξιμο. Τι ακριβώς είναι κοντά μου?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-16, 20:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ο Ερμής ειναι μάντρα με υλικα οικοδομών κήπου κλπ εχει και αμμο ,χαλίκι απλά ζήτα ΧΑΛΑΖΙΑΚΟ να μην ανεβάζει σκληρότητες, θα σου πρότεινα ενα 12κιλο μαυρο χαλίκι το πιο ψιλό που έχει και προαιρετικα 3-4 κιλα χοντροκοκη ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ χρυσή άμμο οχι άσπρη( η ασπρη λερωνει πολύ και φαινεται πολυ αφυσικη) την αμμο σε περίπτωση που θες να κάνεις καποιο μονοπάτι. Επειτα βρισκεις μια κούτα περίπου στης διαστάσεις του ενυδρείου ας πουμε 80 μηκος 35 πλατος ,κοβεις την μπροστά πλευρά να βλέπεις και κάνεις δοκιμές να πετύχεις αυτο που θες.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος και εγω και ψαχνομαι! al6s Αρχάριοι γλυκού νερού 13 17-04-12 11:19
ψαχνομαι krivag Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-06-08 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10515 seconds with 13 queries