Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-09, 16:45
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή Eνυδρειο για pangasius sanitwongsei

Καλησπερα,ειμαι νεος στο forum,αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και εδω και 5 μηνες φιλοξενω 2 pangasius sanitwongsei και ενα πλακοστομο.
Εχω ακουσει και εχω διαβασει παρα πολλα για αυτο το γατοψαρο οπως το οτι γινετε 3-4 μετρα,οτι δεν μπορει να ζησει σε ενυδρεια παρα μονο σε ολυμπιακες πισινες.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω αλλα απο τουλαχιστον 10-15 παραδειγματα που εχω συναντισει,ειμαι της γνωμης οτι τα ψαρια εχουν καποιες τυπικες διαστασεις αλλα ο συμαντικοτερος παραγοντας ειναι τα λιτρα που τα φιλοξενουν.
Οποτε ειναι πολυ λογικο σε λιμνες και ποταμια αυτα τα γατοψαρα να φτανουν σε αυτες τις διαστασεις γιατι μιλαμε για χιλιαδες λιτρα.
Εχω δει αυτα τα γατοψαρα να ζουνε τολαχιστον 10-12 χρονια σε ενυδρεια πχ 150χ80χ80 σε μεγεθη 50-70cm.
Eγω ετυχε να εχω ηδη ενα 120χ50χ50 και αποφασισα να τα παρω, και στη συνεχεια (1-1.5 χρονο) να φτοιαξω κατι αρκετα μεγαλυτερο σε λιτρα ωστε να φτασουν σε ενα ικανοποιητικο μεγεθος και παραλληλα να εχουν και χορο για κινουντε πιο ανετα.
Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-09, 19:59
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,ειμαι νεος στο forum,αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και εδω και 5 μηνες φιλοξενω 2 pangasius sanitwongsei και ενα πλακοστομο.
Εχω ακουσει και εχω διαβασει παρα πολλα για αυτο το γατοψαρο οπως το οτι γινετε 3-4 μετρα,οτι δεν μπορει να ζησει σε ενυδρεια παρα μονο σε ολυμπιακες πισινες.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω αλλα απο τουλαχιστον 10-15 παραδειγματα που εχω συναντισει,ειμαι της γνωμης οτι τα ψαρια εχουν καποιες τυπικες διαστασεις αλλα ο συμαντικοτερος παραγοντας ειναι τα λιτρα που τα φιλοξενουν.
Οποτε ειναι πολυ λογικο σε λιμνες και ποταμια αυτα τα γατοψαρα να φτανουν σε αυτες τις διαστασεις γιατι μιλαμε για χιλιαδες λιτρα.
Εχω δει αυτα τα γατοψαρα να ζουνε τολαχιστον 10-12 χρονια σε ενυδρεια πχ 150χ80χ80 σε μεγεθη 50-70cm.
Eγω ετυχε να εχω ηδη ενα 120χ50χ50 και αποφασισα να τα παρω, και στη συνεχεια (1-1.5 χρονο) να φτοιαξω κατι αρκετα μεγαλυτερο σε λιτρα ωστε να φτασουν σε ενα ικανοποιητικο μεγεθος και παραλληλα να εχουν και χορο για κινουντε πιο ανετα.
Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?

Φιλε το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο ..τα ψαρακια που εχεις ειναι γθα λιμνες κλπ αν τα κρατησεις δεν θα μεγαλωσουν και θα υποφερουν απο νανισμο ..αν δεν κανω λαθος σε αυτη την περιπτωση μεγαλωνουν τα εσωτερικα τους οργανα και εξωτερικα παραμενουν μικρα ετσι καποια στιγμη ''σκανε'' ..αρα το επιχειριμα σου περι μικρων και μεγαλων ψαριων δεν ευσταθει ... ασε που τα ψαρακια ζητουν και καποιες ορισμενες συνθηκες πες μας καποια λογια για τυο ενυδρειο σου οπως p.x. συνθηκες ph ...αν τα κρατησεις σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν νομιζω να πλησιασουν καν το προσδοκιμο ζωης τους



δες και μερικες φωτογραφειες http://www.jjphoto.dk/fish_archive/w...nitwongsei.jpg
http://www.aquaclopedie.nl/images/vi...ius_sutchi.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-09, 21:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ποιο ψαρι ειναι ο πλΑκοστομος??
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-09, 21:50
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Αυτό με το πλΑκέ στόμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-09, 22:24
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

[quote=Krisos;368564]Φιλε το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο ..τα ψαρακια που εχεις ειναι γθα λιμνες κλπ αν τα κρατησεις δεν θα μεγαλωσουν και θα υποφερουν απο νανισμο ..αν δεν κανω λαθος σε αυτη την περιπτωση μεγαλωνουν τα εσωτερικα τους οργανα και εξωτερικα παραμενουν μικρα ετσι καποια στιγμη ''σκανε'' ..αρα το επιχειριμα σου περι μικρων και μεγαλων ψαριων δεν ευσταθει ... ασε που τα ψαρακια ζητουν και καποιες ορισμενες συνθηκες πες μας καποια λογια για τυο ενυδρειο σου οπως p.x. συνθηκες ph ...αν τα κρατησεις σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν νομιζω να πλησιασουν καν το προσδοκιμο ζωης τους]

To συγκεκριμενο γατοψαρο το παρακολουθω τουλαχιστον 12 χρονια,οταν το πρωτοειδα σε ενα bowling στο Προφητη Ηλια εφτασε τα 60cm οπως και πολλες αλλες περιπτωσεις,δεν το ειδα σε ενα pet shop και ειπα ωραιο ειναι θα το παρω,οπως εκαναν πολλοι.
"Προσωρινα" ειπα οτι ειναι σε ενυδρειο 120χ50χ50 και παρακατω ειπα οτι θα κανω ενα 2000 λιτρων 200χ100χ100.το 2ο λες οτι ειναι μικρο;
Οι συνθικες ειναι σωστες και μετρημενες ανα 15 μερες στις τιμες που αναφερουν εγκυκλοπαιδιες και forum-sites για το συγκεκριμενο γατοψαρο.
Οπως προαναφερω θα ηθελα να με βοηθισετε σχετικα με το: απο που μπορω να αποκτησω ενα φιλτρο sump σε τι τιμη και αν θα ηταν καταλληλο για 2000 λιτρα χωρις καποιο extra εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-08-09, 07:38
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

το ιδιο ενυδρειο θελουμε να φτιαξουμεακριβως στις ιδιες διαστασεις εχω καταληξει και γω...το σαμπ σε αυτην την περιπτωση το υπολογιζω 480-500 λιτρα!καλο σχεδιασμο κ σε σενα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-09, 14:17
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Κωστα θα το φτοιαξεις ο ιδιος η' θα το αγορασεις απο καποιον κατασκευαστη;
Υπαρχει καποιος τυπος για να υπολογιζεις τα λιτρα του sump η' εμπειρικα κατελιξες σε αυτα τα λιτρα;
-------------------------
Το πιο κατατοπιστικο σχετικα με τα φιλτρα sump ηταν αυτο:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...taskEnydr4.htm

Απλα θα προτιμουσα να το αγορασω για μεγαλυτερη σιγουρια και αξιοπιστια,δεν ειμαι και τοσο καλος στις κατασκευες και δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 09-08-09 στις 14:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-08-09, 14:22
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30104

εδω διαβασε ενα θεμα που ανοιξα οταν αναρωτιωμουνα τι ενυδρειο να το κανω
το ενυδρειο θα το κολλησει κατασκευαστικη στον χωρο μου.
κατεληξα σε αυτα τα λιτρα σαμπ μετα απο κουβεντα με τον κατασκευαστη,αλλωστε εντιχοισμενο θα ειναι και θα υπαρχει προσβαση απο πισω γιατι να μην εκμεταλλευτω ολο τον κατω χωρο της βασης?

εχω να σου εφιστησω την προσοχη στο εξης θεμα των ψαριων που διαλεγεις ομως....
φευγουμε απο την νοοτροπια του ''δεν ειναι ψαρια αυτα για ενυδρεια''
οκ?
οταν θα μεγαλωσει ο καρχαριακος σου και γινει 80 με 90 εκ. αν τραβξει μια με δυναμη στο τζαμι εχεις ιδεα τι θα γινει???
δεν ξερω αν με καταλαβαινεις αλλα φευγουμε απο το τι ειναι σωστο για ενα ψαρι και παμε σε σοβαρες ζημιες και μεγαλη επικινδυνοτητα!
σκεψου ολους τους παραγοντες πριν προχωρησεις....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-09, 14:47
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τα τζαμια θα ειναι ποιο χοντρα,επισης το ενυδρειο θα μπει στην εισοδο του σπιτιου στο εισογειο,δεν ειναι καλη ιδεα 2,5-3 τονοι να επιβαρινουν εναν οροφο για πολους λογους αλλα και για να αποφυγουμε τη πιθανοτητα μετατροπης του σαλονιου σε πισινα :P.
Αυτοι οι καρχαριες οσο μεγαλονουν σε ηλικια και σε μεγεθος τοσο πιο ηρεμα γινοντε.Μικρα ειναι νευρικα υπερκινητικα στρεσαροντε πολυ ευκολα με το φωτισμο και δεν τρωνε σε αυτες τις περιπτωσεις.Οταν μεγαλωσουν ειναι σαν ζαβλακομενα κινουντε αργα και κανουν κυκλους.
Ο κατασκευαστης που επελεξες ειναι αθηνα;
Τι τιμη σου εχει πει περιπου;
Εγω μια προσφατη ερευνα που εκανα και ρωτησα 5-6 μου ειπαν να υπολογιζω περιπου 1000 euro ενυδρειο και βαση χωρις φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-08-09, 14:53
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

εχεις πμ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-08-09, 15:02
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Σου εστειλα και εγω αλλα δεν ξερω αν το εστειλα σωστα γιατι ειχα κλισει τα pop up
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-09, 16:54
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Λόγω μεγάλου όγκου του ενυδρείου μαζί με το sump θεωρώ ότι δεν μπορεί να μπει
Το sump κάτω από το ενυδρείο. Οπότε το πάμε διπλά στο ενυδρείο.

Το σαμπ μπορεί να είναι και από δεξαμενή πετρελαίου και να το καλύψουμε με επένδυση ξύλου.

Σαμπ
Διαφορά διαμερίσματα με βιολογικό υλικό.
Μια αντλία σε όλο το σύστημα τοποθετημένη στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ.
Λάστιχο μεταφοράς του φιλτραρισμένου νερό πίσω στο κεντρικό ενυδρείο.

Ενυδρείο.
Ποιο ψηλά σαν τοποθέτηση από το σαμπ ώστε να μπορεί να γίνετε υπερχείλιση μέσα στο σαμπ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sumb1.jpg
Εμφανίσεις:  909
Μέγεθος:  51,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sumb2.jpg
Εμφανίσεις:  674
Μέγεθος:  52,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-08-09, 17:54
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο σχεδιο,θα παω να μετρισω να δω αν με παιρνει να γινει διπλα αν και εχω δει sump σε μεγαλες διαστασεις κατω απο το ενυδρειο με σωστη σχεδιαση στη βαση ωστε να ειναι αρκετα δυνατη να κρατησει το βαρος αλλα και με αρκετο χωρο για το sump αρκει να ξερω ποσα λιτρα και σε τι διαστασεις πρεπει να ειναι το sump.
Eχει να προτινεις καποιον που να κατασκευαζει sumps; σε λογικες τιμες στην Αθηνα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-08-09, 19:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα προτεινα να μην ασχοληθεις με το συγκεκριμενο ψαρι για 2 λογους.
1.τα 2000 λιτρα δεν ειναι αρκετα για ψαρι μεγαλυτερο του 1 μετρου.
2. οσο τα ζηταμε τοσο οι εμποροι θα τα φερνουν...και οσο οι εμποροι θα τα φερνουν τοσο θα καταληγουν σε μικροσκοπικα ενυδρεια ασχετων...
και μονο η λεξη "καρχαριας" που χρησιμοποιειται απο πολλους φανερωνει το "κολλημα" ορισμενων και το λογο που θελουν να τα εχουν ανεξαρτητα απο το κοστος υγειας του ψαριου...
θα σταματησει το εμποριο τους αν επιτελους καταλαβουμε οτι τα συγκεκριμενα ψαρια δε ζουν σε οικιακα ενυδρεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-08-09, 20:51
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Τα ψάρια (όπως και κάθε ζωντανός οργανισμός) δεν μεγαλώνει ανάλογα με πόσο χώρο του δώσουμε. Ο οργανισμός δεν βλέπει τον πόσο χώρο έχει διαθέσιμο και μετά αποφασίζει πόσο θα αναπτυχθεί. Θα αναπτυχθεί όσο είναι η φύση του να αναπτυχθεί. Για να φτάσει ένα είδος να μεγαλώνει λιγότερο χρειάζονται πολλά χρόνια εξέλιξης.

Αν π.χ. βάλουμε ένα μωρό σε έναν χώρο ύψους 1 μέτρου, σημαίνει ότι θα ψηλώσει μόνο 1 μέτρο επειδή αυτό τον χώρο είχε; Φυσικά όχι.

Οπότε, τα ψάρια πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία ανάλογα με το τελικό μέγεθός τους και την συμπεριφορά τους. Και λέγοντας ενυδρεία μιλώ γενικά (απο τα 150-200 λίτρα του σπιτίου μας μέχρι ενυδρεία μερικών εκατοντάδων χιλιάδων λίτρων δημόσια ενυδρεία).
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-08-09, 21:31
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου πεζει ρολο το μεγεθος του ενυδρειου για το τελικο μηκος ενος ψαριου.Παρτε ενα χρυσοψαρο σε μια γιαλα. Σε 2 χρονια θα ειναι περιπου το ιδιο!Το ιδιο αν ηταν σε μια λιμνουλα θα ειχε πολλαπλασιο μεγεθος.θΑ εχετε παρατηρησει οτι ιδια γενη ψαρια αλλα σε μικρο αλλα σε μεγαλο ενυδρειο σαφως γινονται μεγαλυτερα στο μεγαλο.Αρα μεγαλο ενυδρειο πιο καλα για μας αλλα περισσοτερο για τα ψαρια μας!
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-08-09, 22:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την γνωμη μου πεζει ρολο το μεγεθος του ενυδρειου για το τελικο μηκος ενος ψαριου.Παρτε ενα χρυσοψαρο σε μια γιαλα. Σε 2 χρονια θα ειναι περιπου το ιδιο!Το ιδιο αν ηταν σε μια λιμνουλα θα ειχε πολλαπλασιο μεγεθος. Μιλας για την αναπτυξη που εχει και οχι για το τελικο του μεγεθος!! θΑ εχετε παρατηρησει οτι ιδια γενη ψαρια αλλα σε μικρο αλλα σε μεγαλο ενυδρειο σαφως γινονται μεγαλυτερα στο μεγαλο.Αρα μεγαλο ενυδρειο πιο καλα για μας αλλα περισσοτερο για τα ψαρια μας! ΣΩΣΤΑ!!!!
ΠΕΤΡΟΣ 21
Εχω δει παγκασιους που εχουν μεγαλωσει σε ενυδρειο 60Χ40Χ40 και δε μπορουσαν να κινηθουν (στο ξαδερφο μου πριν πολλα χρονια). Και μετα σε 2,50 μετρα ενυδρειο που μετακομοισαν μετα απο λιγο ειχαν παλι ιδιο προβλημα.... Θελουν χωρο να κολυμπουν στο βυθο.Κρυψωνες να κρυβονται αν νοιωσουν οτι απειλουνται! Ειναι πολυ φοβιτσιαρικα και ειδικα οταν μεγαλωσουν πολυ με τις νευρικες κινησεις τους χτυπανε με δυναμη στο τζαμι η και πολλες φορες πηδανε εξω απο το ενυδρειο!
Κακως πωλουνται στα πετσοπ! Φυσικα πωλουνται με την λογικη οτι δε θα ζησουν πολυ ωστε να φτασουν τα μεγεθη αυτα! Εμεις ομως ποτε δε θα αγοραζαμε κατι με αυτη τη λογικη! Αρα .... προσοχη τι αγοραζουμε ...
Τωρα αν επιμενουμε να τα διατηρουμε στα ενυδρεια μας .... Στο μελλον θα εχουμε τα γνωστα προβληματα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-08-09, 22:50
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παιδια αυτο που ειπα για την αναπτηξη σχετικα με τα λιτρα και τον ογκο του ενυδρειου δεν το ειπα τυχαια αλλα μετα απο παρα πολλα παραδειγματα και εμπειριες δικες μου,φιλων και γνωστων.
Πριν 5 χρονια πηρα ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και ο ξαδερφος μου πηρε ενα 60χ35χ30 αγορασαμε και οι 2 την ιδια μερα απο το ιδιο petshop apo 2 oscar ιδιας γεννας και ιδια τροφη και τα ταιζαμε με την ιδια συχνοτητα ακριβως.
Στους 3 μηνες ειχανε γινει τα δικα μου διπλασια, σε 1 χρονο τριπλασια και τελικα εμενα κατεληξαν στα 40cm του ξαδερφου μου στα 15cm το πολυ, οποτε μου τα χαρισε και τα εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο 100χ40χ40.
Μετα απο λιγους μηνες αρχισαν και αυτα να μεγαλονουν αλλα ποτε δεν φτασανε τα πρωτα που ηταν 40cm.
Μπορω να σας αναφερω 10αδες τετοιες περιπτωσεις και αν αυτο σας φενετε λιγο παραξενο ποσο μαλλον αυτο που ειπε ο φιλος μας πιο πανω,οτι μεγαλωνουν τα οργανα τους και το σωμα μενει κανονικο οποτε σκανε.
Ενας οργανισμος αν ειναι υγιεστατος και δεν εχει μια γενετικη ανομαλια στο DNA ειναι αδυνατον να εχει τετοια ανομαλια.Απλα καθε ζωντανος οργανισμος που ειναι σε κατοτερα σταδια αναπτηξης απο τον ανθρωπο εχει την δυνατοτητα να συμβιβαζετε με το περιβαλον σε λογικα πλαισια παντα.
Δεν θα δουμε ποτε gapi 1 μετρο ουτε pangasius 10cm.
Οταν λεμε οτι σταματαει η αναπτηξη σταματα σε ολα μελη του σωματος δεν γινετε να μεγαλωσουν τα οργανα και να μεινει μικρο το σωμα.
Αυτο μου θυμησε τους μυθους για τα ντοπερμαν που λεγανε οτι μεγαλωνε ο εγκεφαλος και το κεφαλι εμενε μικρο και τρελενονταν.
Φυσικα και κανενα υγιεστατο ντοπερμαν δεν τρελαθηκε ποτε και σε κανενα δεν κανανε ενεσεις για να μην μεγαλωσει αλλο ο εγκεφαλος.
Τωρα παμε στα ψαρια παλι,αν το δουμε αντικειμενικα και πραξουμε σαν ζωωφιλοι τοτε κανενα ψαρι και κανενα ζωντανο δεν πρεπει να ειναι φιλακισμενο σε γιαλα η ενυδρειο γιατι δεν ειναι στο χορο που ζει αλλα σε μια κακη απομιμιση με ελαχιστες εξερεσεις .
Οποτε να σταματησουμε να φτοιαχνουμε ολοι ενυδρεια να σταματισουμε ολοι να αγοραζουμε ψαρια και να κλισουν και ολα τα pet shop.
Δεν ειναι λυση αυτη,το θεμα ειναι αυτο που κανεις να το αγαπας και να μην το κανεις απλα για να το προβαλεις και να το εκθετεις σαν κορνιζα στο τοιχο.
Και 20000000 λιτρα να φτοιαξω αν δεν το κανω γιατι το αγαπαω τοτε θα το αφηνω βρομικο χωρις μετρησεις και διορθοσεις,χωρις σωστη αλλαγη του νερου οταν πρεπει και θα ψοφισουν σε 1 χρονο ισως και σε μερικους μηνες.
Τοτε θα τα αγαπαω περισοτερο η' θα ειμαι καλυτερος ανθρωπος και ζωωφιλος;
Aν καποια στιγμη θα φτασουν σε μεγεθος που δεν μπορω να τα εχω πλεον στο ενυδρειο τοτε θα κανω μια πισινα - τεχνιτη λιμνη στο εξωχικο η΄θα τα χαρισω καπου που θα ξερω οτι πρωτα απο ολα θα τα αγαπανε και θα τα προσεχουν και μετα αν θα εχουν τον καταλληλο ογκο σε λιτρα και μετρα.
Δεν επιχηρισα να τα βαλω σε 100 λιτρα που κανουν οι περισοτεροι αλλα σε 2000 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-08-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Ρε φιλε αφου γεννηθηκες ξερολας γιατι κανεις θεμα και ρωτας? ..δεν σε κατακρινω αλλα δεν φαινεται να δεχεσαι και συμβουλες ..πηγαινε στο πλησιεστερο πετσοπ παρε οτι ενυδρειο σου πασαρουν διαλεξε και οποιο ψαρι κανεις κεφι και αμα σου επιβιωσει γραψε μου ..στο τελος θα καταλαβεις οτι εδωσες πεταμενα λεφτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-08-09, 23:07
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Ξερολας δεν το επαιξα ποτε,αν το επαιζα ξερολας δεν θα εκανα το topic για να ζητησω τη βοηθεια σας.
Το μονο που ζητησα ηταν να μου πειτε σχετικα με τα sumps,αν πρεπει να βαλω sump αντι για 2 fx5 h 2 eheim pro 3 2280,τι διαστασεις χρειαζομαι sump,που μπορω να το προμηθευτω to sump και μια τιμη στο περιπου για να ξερω τι θα κανω....
Eχω ακουσει τα παντα εκτος απο αυτο που ρωτησα και ευχαριστω το φιλο πιο πανω με το πολυ παραστατικο σχεδιο που εκανε.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-08-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τοτε κακως ανεφερες το ειδος των ψαριων..ρωτα απλα πληροφοριες για sump σε ενυδρειο 2000 λιτρων...εφοσον ξερεις οτι θα διαβασεις αντιδρασεις για τα παγκασιους κι εφοσον εισαι αποφασισμενος να τα παρεις ουτως η αλλως τοτε μεινε στο τεχνικο θεμα μονο...
οσο γιαυτο:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε να σταματησουμε να φτοιαχνουμε ολοι ενυδρεια να σταματισουμε ολοι να αγοραζουμε ψαρια και να κλισουν και ολα τα pet shop.
δε νομιζεις οτι αναμεσα στο ασπρο και στο μαυρο υπαρχουν και απειρες αποχρωσεις του γκρι? ας μην ειμαστε ή το ενα ακρο ή το αλλο....

φιλικα ολα αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-08-09, 00:11
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
-----------------------------------------------------------------------------
Οπως προαναφερω θα ηθελα να με βοηθισετε σχετικα με το: απο που μπορω να αποκτησω ενα φιλτρο sump σε τι τιμη και αν θα ηταν καταλληλο για 2000 λιτρα χωρις καποιο extra εξωτερικο φιλτρο.
-----------------------------------------------------------------------------
Κωστα θα το φτοιαξεις ο ιδιος η' θα το αγορασεις απο καποιον κατασκευαστη;
Υπαρχει καποιος τυπος για να υπολογιζεις τα λιτρα του sump η' εμπειρικα κατελιξες σε αυτα τα λιτρα;
-----------------------------------------------------------------------------
Ο κατασκευαστης που επελεξες ειναι αθηνα;
Τι τιμη σου εχει πει περιπου;
-----------------------------------------------------------------------------
Πολυ ωραιο σχεδιο,θα παω να μετρισω να δω αν με παιρνει να γινει διπλα αν και εχω δει sump σε μεγαλες διαστασεις κατω απο το ενυδρειο με σωστη σχεδιαση στη βαση ωστε να ειναι αρκετα δυνατη να κρατησει το βαρος αλλα και με αρκετο χωρο για το sump αρκει να ξερω ποσα λιτρα και σε τι διαστασεις πρεπει να ειναι το sump.
Eχει να προτινεις καποιον που να κατασκευαζει sumps; σε λογικες τιμες στην Αθηνα;
-----------------------------------------------------------------------------
Το μονο που ζητησα ηταν να μου πειτε σχετικα με τα sumps,αν πρεπει να βαλω sump αντι για 2 fx5 h 2 eheim pro 3 2280,τι διαστασεις χρειαζομαι sump,που μπορω να το προμηθευτω to sump και μια τιμη στο περιπου για να ξερω τι θα κανω...
-----------------------------------------------------------------------------
Oλα τα post μου ειναι ερωτησεις σχετικα με τα sump ρωτανε πληροφοριες για τα sumps.
Και ολες οι απαντησεις ειναι σχετικα με το να μην παρω τα ηδη υπαρχοντα pangasius αντι για τα sumps,με μονη εξερεση εναν απο ολους που ισως ειναι ο μονος που καταλαβε τι ζηταω και τι ρωταω και με βοηθισε πραγματικα με το σχεδιο του για μια εναλακτικη λυση διπλα στο ενυδρειο αντι για κατω απο τη βαση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-08-09, 00:18
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Oλα τα post μου ειναι ερωτησεις σχετικα με τα sump ρωτανε πληροφοριες για τα sumps.
Και ολες οι απαντησεις ειναι σχετικα με το να μην παρω τα ηδη υπαρχοντα pangasius αντι για τα sumps,με μονη εξερεση εναν απο ολους που ισως ειναι ο μονος που καταλαβε τι ζηταω και τι ρωταω και με βοηθισε πραγματικα με το σχεδιο του για μια εναλακτικη λυση διπλα στο ενυδρειο αντι για κατω απο τη βαση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?
Εκτος αυτου κανεις καποιες λαθος παραδοχες και πρεπει να τις επισημανουμε ωστε οσοι διαβαζουν αυτα που λες να μην βγαζουν λαθος συμπερασματα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-08-09, 00:39
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος αυτου κανεις καποιες λαθος παραδοχες και πρεπει να τις επισημανουμε ωστε οσοι διαβαζουν αυτα που λες να μην βγαζουν λαθος συμπερασματα
Μoυ φενετε βλεπεις 1 δεντρακι να καιγετε και φωναζεις οτι καιγετε ολη η Ελλαδα.
Οντος 1 στις 100 ερωτησεις αναφερετε στα pangasius αλλα οι υπολοιπες 99 μιλανε καθαρα για τα sumps,οποτε το θεμα συζητησης ειναι τα pangasius h' ta sumps;
-------------------------
Φυγαμε λιγο απο το θεμα και ηρθαμε σε μια μικρη αντιπαραθεση που τουλαχιστον εγω δεν το βρισκω σωστο αν και απο φιλοζωος κατεληξα εγκληματιας, και θελω να ζητησω συγνωμη απο ολους.
Αν πραγματικα καποιος γνωριζει αρκετα καλα τα φιλτρα sumps παρακαλω να με ενημερωσει σχετικα με αυτα για το αν υπαρχει καποιος τυπος που υπολογιζει τα λιτρα του sump σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρειου.
Αν υπαρχουν σωστοι κατασκευαστες sumps στην Αθηνα.
Σε τι τιμη φτανουν περιπου για 2000 λιτρα ενυδρειο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 10-08-09 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-08-09, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Exploding the fishkeeping myths :
Fish grow to the size of their tank.
This is one of the oldest and most dangerous myths. While it is true that some types will become stunted when kept in overcrowded conditions, most do not.
Oscars, Tinfoil barbs, Silver dollars and plecs are examples of species that don’t become stunted and they shouldn’t be purchased unless you have sufficient tank space.
Goldfish and Clown loaches are among very few ornamental fish species that do become stunted. But does stunting cause harm? That’s difficult to answer, but fish in overcrowded conditions are going to be more prone to diseases caused by poor water quality and pH instability, such as finrot and fungus.
Μεταφραση:
Εξερευνιση των μύθων στη διατηρηση των ψαριων :
Τα ψάρια αυξάνονται αναλογα το μέγεθος του ενυδρειου τους.
Αυτό είναι ένας από τους παλαιότερους και πιό επικίνδυνους μύθους. Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν "νανοι" (stunted) αν δεν τους δινεται ο απαραιτητος χωρος, δεν πρεπει να το κανετε.
Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecs είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι και δεν πρέπει να αγοραστούν εκτός αν έχετε ικανοποιητικων διαστασεων ενυδρειο.
Το Goldfish και ο clown loaches είναι μεταξύ των λίγων διακοσμητικών ειδών ψαριών που μενουν νανοι.
Αλλά αυτη η διακοπη της αναπτυξης προκαλεί ζημιά; Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, σιγουρα ομως τα ψάρια στα ενυδρεια με προβλημα χωρου, είναι περισσότερο επιρρεπή σε ασθένειες που προκαλούνται από την κακή ποιότητα νερού και την αστάθεια pH, όπως το finrot και το fungus.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=704



- Nine foot Giant pangasius catfish caught
.....A number of related species do sometimes appear in the aquarium trade, but none of them make sensible additions to the aquarium.
We would strongly advise avoiding Pangasius sanitwongsei and P. hypophthalmus (formerly sutchi) should you see them for sale, as they can reach around 2m/6'6" and 120cm/4' respectively.

Μεταφραση:
Πιαστηκε γιγαντιαίο γατόψαρο pangasius εννέα ποδιών.
..... Διάφορα παρομοια είδη μερικές φορές εμφανίζονται στο εμπόριο ενυδρείων, αλλά κανένα από αυτα δεν ειναι λογικές προσθήκες σε ενα ενυδρείο. Θα συμβουλεύαμε ιδιαιτέρως να αποφυγετε να αγορασετε το sanitwongsei Pangasius και το hypophthalmus (στο παρελθόν sutchi), αφου μπορούν να φτασουν σε τελικο μεγεθος γύρω στα 200 εκατοστα (δυο μετρα) και 120 εκατοστα (1,2 μετρα) αντίστοιχα.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...m.php?news=661



- Seven fish best left in the wild
Pangasius catfish

Shark Catfish or Pangasius are sadly a common site in dealers tanks. Generally the species imported appear to be Pangasianodon hypophthalmus and Pangasius sanitwongsei - both usually sold as Iridescent sharks.
These fish are mass produced for the food industry - you may have seen “Vietnamese River Cobbler” fillets for sale at supermarkets - this is usually the same fish.
The babies seen in your local aquarium shop are just a profitable side line. There is a reason they are commercially farmed other than taste.
They are fast growing, large fish. When the fish are harvested for food they are probably less than a year old but already well over 30cm long.
Given that wild P. hypophthalmus have been recorded at over 1.3 metres and 44 kg and P. sanitwongsei 3 metres and 300 kg, you can see that there are probably few major public aquaria that can satisfactorily house these fish as adults, let alone hobbyists.
Add to this massive potential size the fact they are a fast swimming, nervous fish then it's little surprise most of the fish seen in aquaria have damaged noses and eyes from crashing into the aquarium glass.

Μεταφραση:
Επτά ψάρια που καλυτερα θα ηταν να αφήνονται στη φυση
Γατόψαρο Pangasius

Το Pangasius ή καρχαριοειδες γατόψαρο είναι δυστυχώς ενα κοινο θεαμα στα ενυδρεια των εμπόρων. Γενικά τα εισαγόμενα είδη που εμφανίζονται είναι τα hypophthalmus Pangasianodon και sanitwongsei Pangasius - και τα δύο πωλούνται συνήθως ως Iridescent sharks.
Αυτά τα ψάρια διατιθοντε μαζικα στη βιομηχανία τροφίμων - μπορεί να εχετε δει τα φιλετα « “Vietnamese River Cobbler” fillets» για πώληση στα σουπερ μαρκετ - αυτό είναι συνήθως το ίδιο ψάρι.
(σημ. μεταφ. : στην ελλαδα εχουμε τα Καλλιμανης Pangasius φιλετα)
Τα μωρά ψαρια που βλέπουμε στα τοπικα κατάστηματα ενυδρείων είναι ακριβώς ένα κερδοφόρο παραπλευρο εμποριο. Υπάρχει ένας λόγος που ανατρεφονται εμπορικά εκτός από την γευση. Είναι ταχέως αναπτυσσόμενα, μεγάλα ψάρια. Όταν τα ψάρια διατιθονται στο εμποριο ως τροφη, είναι πιθανώς νεοτερα από ενος χρονου αλλά ήδη πάνω από 30cm μηκος.
Δεδομένου ότι το άγριο hypophthalmus έχει καταγραφεί πάνω από 1.3 μέτρα και 44 κιλα και το sanitwongsei 3 μέτρα και 300 κιλα, μπορείτε να καταλαβετε ότι υπάρχουν πολυ λίγα δημόσια ενυδρεία που μπορούν ικανοποιητικά να στεγάσουν αυτά τα ψάρια ως ενηλίκα, πόσο μάλλον να το κανουν οι χομπυστες.
Προσθέστε σε αυτό το ογκώδες μέγεθος, το γεγονός οτι είναι γρηγοροι κολυμβητες και νευρικά ψάρια, ετσι λοιπον δεν ειναι μεγαλη η έκπληξη οτι τα περισσότερα από αυτα τα ψάρια που διατηρουνται σε ενυδρεία να εχουν κατεστραμενες μύτες και μάτια από τα χτυπηματα στα τζαμια των ενυδρείων.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...php?blogid=216
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-08-09, 00:56
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Exploding the fishkeeping myths :
Fish grow to the size of their tank.
This is one of the oldest and most dangerous myths. While it is true that some types will become stunted when kept in overcrowded conditions, most do not.
Oscars, Tinfoil barbs, Silver dollars and plecs are examples of species that don’t become stunted and they shouldn’t be purchased unless you have sufficient tank space.
Goldfish and Clown loaches are among very few ornamental fish species that do become stunted. But does stunting cause harm? That’s difficult to answer, but fish in overcrowded conditions are going to be more prone to diseases caused by poor water quality and pH instability, such as finrot and fungus.
Μεταφραση:
Εξερευνιση των μύθων στη διατηρηση των ψαριων :
Τα ψάρια αυξάνονται αναλογα το μέγεθος του ενυδρειου τους.
Αυτό είναι ένας από τους παλαιότερους και πιό επικίνδυνους μύθους. Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν "νανοι" (stunted) αν δεν τους δινεται ο απαραιτητος χωρος, δεν πρεπει να το κανετε.
Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecs είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι και δεν πρέπει να αγοραστούν εκτός αν έχετε ικανοποιητικων διαστασεων ενυδρειο.
Το Goldfish και ο clown loaches είναι μεταξύ των λίγων διακοσμητικών ειδών ψαριών που μενουν νανοι.
Αλλά αυτη η διακοπη της αναπτυξης προκαλεί ζημιά; Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, σιγουρα ομως τα ψάρια στα ενυδρεια με προβλημα χωρου, είναι περισσότερο επιρρεπή σε ασθένειες που προκαλούνται από την κακή ποιότητα νερού και την αστάθεια pH, όπως το finrot και το fungus.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=704



- Nine foot Giant pangasius catfish caught
.....A number of related species do sometimes appear in the aquarium trade, but none of them make sensible additions to the aquarium.
We would strongly advise avoiding Pangasius sanitwongsei and P. hypophthalmus (formerly sutchi) should you see them for sale, as they can reach around 2m/6'6" and 120cm/4' respectively.

Μεταφραση:
Πιαστηκε γιγαντιαίο γατόψαρο pangasius εννέα ποδιών.
..... Διάφορα παρομοια είδη μερικές φορές εμφανίζονται στο εμπόριο ενυδρείων, αλλά κανένα από αυτα δεν ειναι λογικές προσθήκες σε ενα ενυδρείο. Θα συμβουλεύαμε ιδιαιτέρως να αποφυγετε να αγορασετε το sanitwongsei Pangasius και το hypophthalmus (στο παρελθόν sutchi), αφου μπορούν να φτασουν σε τελικο μεγεθος γύρω στα 200 εκατοστα (δυο μετρα) και 120 εκατοστα (1,2 μετρα) αντίστοιχα.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...m.php?news=661



- Seven fish best left in the wild
Pangasius catfish

Shark Catfish or Pangasius are sadly a common site in dealers tanks. Generally the species imported appear to be Pangasianodon hypophthalmus and Pangasius sanitwongsei - both usually sold as Iridescent sharks.
These fish are mass produced for the food industry - you may have seen “Vietnamese River Cobbler” fillets for sale at supermarkets - this is usually the same fish.
The babies seen in your local aquarium shop are just a profitable side line. There is a reason they are commercially farmed other than taste.
They are fast growing, large fish. When the fish are harvested for food they are probably less than a year old but already well over 30cm long.
Given that wild P. hypophthalmus have been recorded at over 1.3 metres and 44 kg and P. sanitwongsei 3 metres and 300 kg, you can see that there are probably few major public aquaria that can satisfactorily house these fish as adults, let alone hobbyists.
Add to this massive potential size the fact they are a fast swimming, nervous fish then it's little surprise most of the fish seen in aquaria have damaged noses and eyes from crashing into the aquarium glass.

Μεταφραση:
Επτά ψάρια που καλυτερα θα ηταν να αφήνονται στη φυση
Γατόψαρο Pangasius

Το Pangasius ή καρχαριοειδες γατόψαρο είναι δυστυχώς ενα κοινο θεαμα στα ενυδρεια των εμπόρων. Γενικά τα εισαγόμενα είδη που εμφανίζονται είναι τα hypophthalmus Pangasianodon και sanitwongsei Pangasius - και τα δύο πωλούνται συνήθως ως Iridescent sharks.
Αυτά τα ψάρια διατιθοντε μαζικα στη βιομηχανία τροφίμων - μπορεί να εχετε δει τα φιλετα « “Vietnamese River Cobbler” fillets» για πώληση στα σουπερ μαρκετ - αυτό είναι συνήθως το ίδιο ψάρι.
(σημ. μεταφ. : στην ελλαδα εχουμε τα Καλλιμανης Pangasius φιλετα)
Τα μωρά ψαρια που βλέπουμε στα τοπικα κατάστηματα ενυδρείων είναι ακριβώς ένα κερδοφόρο παραπλευρο εμποριο. Υπάρχει ένας λόγος που ανατρεφονται εμπορικά εκτός από την γευση. Είναι ταχέως αναπτυσσόμενα, μεγάλα ψάρια. Όταν τα ψάρια διατιθονται στο εμποριο ως τροφη, είναι πιθανώς νεοτερα από ενος χρονου αλλά ήδη πάνω από 30cm μηκος.
Δεδομένου ότι το άγριο hypophthalmus έχει καταγραφεί πάνω από 1.3 μέτρα και 44 κιλα και το sanitwongsei 3 μέτρα και 300 κιλα, μπορείτε να καταλαβετε ότι υπάρχουν πολυ λίγα δημόσια ενυδρεία που μπορούν ικανοποιητικά να στεγάσουν αυτά τα ψάρια ως ενηλίκα, πόσο μάλλον να το κανουν οι χομπυστες.
Προσθέστε σε αυτό το ογκώδες μέγεθος, το γεγονός οτι είναι γρηγοροι κολυμβητες και νευρικά ψάρια, ετσι λοιπον δεν ειναι μεγαλη η έκπληξη οτι τα περισσότερα από αυτα τα ψάρια που διατηρουνται σε ενυδρεία να εχουν κατεστραμενες μύτες και μάτια από τα χτυπηματα στα τζαμια των ενυδρείων.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...php?blogid=216

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,αλλα θα με βοηθουσες περισοτερο αν ολο αυτο το κατεβατο μιλουσε για τα φιλτρα sump και απαντουσε στις ερωτησεις μου...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-08-09, 01:09
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

αν καταλαβες αυτο λαθος καταλαβες βαρεθηκα δεν ξανα ποσταρω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-08-09, 01:22
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου,αν γνωριζεις κατι για τα φιλτρα sump και μπορεις να με βοηθισεις καλως,αλλιος ασε αυτους που ξερουν να μπορεσουν να με βοηθισουν...
-------------------------
Ακομα και αν οπως το λες,το ψαρι καποια στιγμη να ψωφισει,τουλαχιστον θα του εχω δωσει μια παραταση ζωης 8-10 χρονων,απο το να εμενε στο petshop στα 40 λιτρα h' να ζουσε για 1 χρονο σε 50-100 λιτρα καποιου αλλου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 10-08-09 στις 01:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-08-09, 01:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,αλλα θα με βοηθουσες περισοτερο αν ολο αυτο το κατεβατο μιλουσε για τα φιλτρα sump και απαντουσε στις ερωτησεις μου...
Αν δεν καταλαβες, εμμεσα σου δινω απαντηση οτι το σωστο φιλτραρισμα του νερου για τα pangasius γινεται εδω : mekong
Ειναι δικαιωμα σου φυσικα (μεχρι να ιδρυθει αστυνομια ζωων και στην ελλαδα) να κανεις οτι θελεις στα ψαρια.
Δυσκολα θα βρεις βοηθεια ομως, εχωντας προδωσει τους σκοπους σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
... Ακομα και αν οπως το λες,το ψαρι καποια στιγμη να ψωφισει,τουλαχιστον θα του εχω δωσει μια παραταση ζωης 8-10 χρονων,απο το να εμενε στο petshop στα 40 λιτρα h' να ζουσε για 1 χρονο σε 50-100 λιτρα καποιου αλλου...

Ειναι μεγαλο καλο αυτο που κανεις.
Δινεις στο ψαρι μερικα χρονια ακομα ταλαιπωριας, αδειαζεις μια θεση σε ενα ενυδρειο πετσοπαδικου για να ερθει το επομενο δυστυχο Pangasius και ταυτοχρονα ζουν και μερικες οικογενειες απο τα εσοδα του εμποριου αυτου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-08-09 στις 01:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-08-09, 02:51
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Με το να γινεσαι εριστικος και να με ειρονεβεσαι δεν νομιζω οτι με βοηθας για το προβλημα μου αλλα ουτε και να απαντας στα ερωτηματα μου.
Ο λογος που μπηκα σε αυτο το forum ειναι γιατι μετα απο τοσες αναγνωσεις στα θεματα, καταλαβα οτι υπαρχουν ανθρωποι μεσα με πολλες γνωσεις στο αντικειμενο, και βοηθανε στις διαφορες αμφιβολιες επιλογων τον μελων του.
Οκ λοιπον ξεχναμε τα pangasius.
Θελω να κανω ενα ενυδρειο 2000 λιτρων και ανω σε διαστασεις το λιγοτερο 200χ100χ100 εχοντας το χορο ακομα και για 350χ150χ150 και θα βαλω μεσα κατσαριδες με μασκες και βατραχοπεδιλα μπορεις να με βοηθισεις σχετικα με τα φιλτρα sump oσον αφορα τη κατασκευη-αγορα,υλοποιηση και τοποθετιση για τα αντιστοιχα λιτρα και διαστασεις;
Aν οχι σε παρακαλω σταματα τη ειρωνια και ασε καποιον που εχει τη γνωση και τη εμπειρια να με βοηθισει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PANGASIUS 'H GALLAHER.????? apolonistis Άλλα ψάρια Ασίας 22 21-07-09 20:45
EΝΥΔΡΕΙΟ ELITE EF-1200 m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-03-09 13:16
Eνυδρειο διαστασεων 1,5Χ0,45Χ0,60 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 01-07-08 14:56
Pangasius fontas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 31-05-08 10:07
Pangasius epistimon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 30-06-06 10:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15464 seconds with 14 queries