Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Ανακύκλωση νερού

Γεια σας και πάλι παιδιά,
θέλω να σας δείξω πως εκμεταλλεύομαι τα νερά από τις αλλαγές των ενυδρείων.

Έως τώρα έχω 3 ενυδρεία








Και ένα ταρατσόκηπο με 60 περίπου γλάστρες μικρές μεγάλες




Όλα ξεκίνησαν το 2011 που όταν ήρθε ο λογαριασμός νερού με ποσό 185 Ευρώ είδα αστράκια και να σκεφτείτε πως τότε δεν είχα ενυδρεία. Και τότε αποφάσισα να υλοποιήσω μια ιδέα που είχα 2-3 χρόνια πριν αλλά η γκρίνια της συζύγου πως θα χαλάσω πάλι λεφτά για τη ταράτσα έπαιρνε παράταση. Υπήρχε ήδη μια υποδομή, υπήρχε ένα είδος αποχέτευσης και σε κάθε πιατάκι κάθε γλάστρας είχα προσαρμόσει σωλήνα (σπιράλ ηλεκτρολογικό βαρέως τύπου όπως αυτό που έχουν και τα air condition για το νερό).



Εκμεταλλευόμενος τη ρήση της ταράτσας είχα βάλει περιμετρικά σωλήνα 32αρα PVC που επάνω της είχα συνδέσει τα σωληνάκια από κάθε γλάστρα και όλο αυτό κατέληγε στη υδρορροή της ταράτσας. Αυτό το είχα φτιάξει για να μη τρέχουν τα νερά στη ταράτσα γιατί μετά από κάθε πότισμα πλημύριζαν τα πιατάκια και το νερό μου λέρωνε το χώρο, και το έφτιαξα για να μαζεύεται το νερό στην υδρορροή. Κάθε φορά που πότιζα έβλεπα να τρέχει το νερό στο δρόμο και να φτάνει 2 τετράγωνα μακριά και ήταν αδύνατο να προσαρμόζω συνέχεια τα μπεκάκια για να τρέχει το ανάλογο νερό στη κάθε γλάστρα έτσι ώστε να μη έχω υπερχείλιση. Σκέφτηκα λοιπόν πως πρέπει να κάνω κάτι να μαζεύω αυτό το νερό που περισσεύει γιατί τελικά ήτα πάρα πολύ και η σπατάλη μεγάλη. Τεχνικά υπήρχε το πρόβλημα πως όλο αυτό ήταν στην επιφάνεια της ταράτσας και δεν είχα τη κατάλληλη υψομετρική διαφορά για μαζεύω το νερό. Η λύση ήταν πως η περισυλλογή έπρεπε να γίνει στον από κάτω όροφο. ¶νοιξα 2 τρύπες στη ταράτσα δίπλα από την υδρορροή και κατέβασα τη 32αρα σωλήνα , τη σωλήνα επιστροφής και καλώδια για παροχή ρεύματος, έφτιαξα ένα δοχείο γαλβανιζε χωρητικότητας 60-70 λίτρων περίπου και έβαλα μέσα μια υποβρύχια αντλία λυμάτων με ηλεκτρικό φλοτέρ. Όταν το νερό σε αυτό το δοχείο φτάνει περίπου στη μέση του δοχείου, ενεργοποιείτε η αντλία και μου στέλνει το νερό πάλι επάνω στη ταράτσα.








Εκεί τοποθέτησα ένα βαρέλι 60 λίτρων σαν φίλτρο που έχει μέσα χαλίκι και 3-4 παλιά μαξιλάρια από αφρολέξ που καθαρίζει το νερό πριν φτάσει σε ένα βαρέλι 200 λίτρων.






Μετά υπάρχει ένα πιεστικό που τραβάει από το μεγάλο βαρέλι και στέλνει το νερό στους χρονοδιακόπτες για το αυτόματο πότισμα και σε βρύση για να ποτίζω εξτρά όποτε θέλω.



(Το πιεστικό είναι καλυμμένο σε ένα ξύλινο κουτί από παλέτες για να το προφυλάσσω από βροχή και ήλιο, αυτό με τις περσίδες)





Στο μεγάλο βαρέλι υπάρχει και φλοτέρ που όταν το νερό πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο σημείο τραβάει νερό από το δίκτυο. Τη περίοδο που έκανα αυτή τη κατασκευή έφτιαξα και το 1ο ενυδρείο. Το συνολικό κόστος της κατασκευής μου στοίχισε περίπου 300-350 Ευρώ (105 το πιεστικό, 35 η αντλία λυμάτων, 60 περίπου το γαλβανιζέ, 50-60 τα 2 βαρέλια, και τα υπόλοιπα σωληνώσεις υδραυλικά και ηλεκτρολογικά).
Η γκρίνια βέβαια από τη σύζυγο υπήρχε πως το σύστημα δεν θα αποδώσει και πως θα πάνε χαμένα τα λεφτά και μάλιστα σε μια περίοδο που υπήρχαν μεγάλες δυσκολίες. Εγώ περίμενα το λογαριασμό νερού Ιουνίου-Ιουλίου-Αυγούστου που τη προηγούμενη χρονιά ήταν 185 Ευρώ, και ήρθε, 74 Ευρώ, όπως καταλαβαίνεται έπεσε μούγκα στη στρούγκα, το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από το αναμενόμενο και υπήρχε ήδη και 1 ενυδρείο. Επίσης εφαρμόζοντας το σύστημα αυτό σταμάτησα και όλα τα λιπάσματα που έβαζα στα φυτά, εκτός από τις γλάστρες με τα λαχανικά (έχω και από αυτά) που βάζω μόνο κοπριά. Όπως καταλαβαίνεται τα θρεπτικά στοιχεία που υπήρχαν στο νερό που έφευγε από τις γλάστρες και πήγαινε στον δρόμο , γύριζαν πάλι στις γλάστρες και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, τα φυτά καλοποτίσμενα, καταπράσινα και μεγάλωναν πολύ γρήγορα . Ήρθε και ο επόμενος λογαριασμός που το 2011 ήταν 75 Ευρώ και με το σύστημα αυτό έπεσε στα 47, αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα. Βέβαια και φέτος είχα μια μικρή γκρίνια πως ότι κόστος κερδίσαμε θα μας τα φάνε τα νερά από τα ενυδρεία αλλά όταν ήρθε και ο φετινός μεγάλος λογαριασμός με 71 Ευρώ (3 Ευρώ μικρότερος από το προηγούμενο) ξανά μούγκα στη στρούγκα. Τώρα πλέον όλες οι αλλαγές από τα 3 ενυδρεία πάνε στο γαλβανιζέ δοχείο στο μπαλκόνι και οτιδήποτε νερό χωρίς χημικά ή απορρυπαντικά καταλήγουν εκεί, πλύσιμο κουβάδων, σφουγγάρισμα ταράτσας, σφουγγαρίζω μόνο με μάπα και καθαρό νερό και αδειάζω το κουβά του σφουγγαρίσματος στις γλάστρες που καταλήγει στην ανακύκλωση και αυτό, και 1-2 φορές το χρόνο με πλυστικό και χλωρίνη που αυτό καταλήγει στον υπόνομο. Το όλο σύστημα θέλει 2 φορές το χρόνο καθάρισμα στα αφρολέξ του φίλτρου γιατί μαζεύεται πολύ λάσπη από τις γλάστρες και 1 φορά το χρόνο άδειασμα και καθάρισμα το μεγάλο βαρέλι. Υπάρχει και ένα φιλτράκι πριν το πιεστικό που και αυτό θέλει καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες. Το νερό που έρχεται από την ανακύκλωση είναι κίτρινο μεν αλλά ξάστερο που σημαίνει πως το φίλτρο κάνει καλή δουλεία και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πιεστικό ή να βουλώνουν τα μπεκάκια. Τελικά το όλο επιχείρημα πέτυχε και από ότι υπολόγισα χοντρικά έκανα απόσβεση σε 1,5 χρόνο ίσως και λιγότερο και τα νερά των ενυδρείων επαναχρησιμοποιούνται στο έπακρον εκτός τώρα τον χειμώνα που το πότισμα δεν είναι τόσο συχνό αλλά και το βαρέλι γεμίζει και από τη βροχή. Ξέχασα να σας πω πως εκμεταλλεύομαι και το βρόχινο νερό γιατί ρίχνω στην ανακύκλωση και ότι βρόχινο νερό μαζεύεται στο ταρατσάκι του πλυσταριού που είναι 10-12 τμ περίπου.

Και μία άποψη του ταρατσόκηπου














__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-11-16 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-13, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρχοντας
-------------------------
Το νερο απο τις αλλαγες των ενυδρειων το βαζεις στα φυτα?
Εγω το μαζευα σε μεγαλο βαρελι και ποτιζα, μεσω του ποτιστικου συστηματος, στο οποιο εφαρμοζα μια αντλια (αντι της βρυσης) για να στελνει το νερο.


Δυστυχως τωρα εχω φερει τα ενυδρεια σε αλλο χωρο και εχω μονο ενα δεντρο (Φικο μπεντζαμιν) για ποτισμα
(γιαυτο εχει γινει δεντρο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-12-13 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-13, 15:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο απο τις αλλαγες των ενυδρειων το βαζεις στα φυτα?
Ναι, στο γαλβανιζε δοχείο, για αυτό έχω ένα 15μετρο αλφαδολάστιχο και στέλνω τα νερά από τα ενυδρεία έξω στο μπαλκόνι που είναι το γαλβανιζέ.
-------------------------
ενδείκνυται το νερό από τα ενυδρεία για πότισμα, γλυκού νερού όμως, μη βάλει κανείς υφάλμυρο ή θαλασσινό ε, και να αποφεύγει όταν έχει ρίξει αλάτι ή φάρμακα στο ενυδρείο, προσωπικά μια δύο φορές που έβαλα φάρμακα το πέταξα το νερό
-------------------------
η ντοματιά στη φωτό μια χαρά τη βλέπω. Είμαι σίγουρος πως δεν θα είχες φάει πιό νόστιμη και αρωματική ντομάτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 30-12-13 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-13, 16:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσικα απο γλυκου νερου ενυδρεια και χωρις φαρμακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-14, 21:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τελικά τα σαλιγκάρια ζούνε παντού , με τις χειρότερες συνθήκες.
Χθες καθάρισα το φίλτρακι του πιεστικού, και ήταν γεμάτο σαλιγκάρια και μάλιστα ζωντανά, λίγα physa και πολλά Melanoides.
Και να σκεφτείτε πως το νερό είναι από γλάστρες γεμάτο με ότι μπορείτε να φανταστείτε, και ειδικά κοπριά


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-14, 23:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Είσαι νοικοκύρης Τάκη! Αξιος!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-14, 23:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι νοικοκύρης Τάκη! Αξιος!
Ευχαριστώ φίλε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-14, 07:58
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Είσαι τρελός, τι τρελός, για δέσιμο ! Τάκη ότι και να πω είναι λίγο. Τώρα στύψε το κεφάλι σου μπας και βρεις και καμιά πατέντα για τον λογαριασμό της ΔΕΗ που πονάει περισσότερο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-14, 08:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι τρελός, τι τρελός, για δέσιμο ! Τάκη ότι και να πω είναι λίγο. Τώρα στύψε το κεφάλι σου μπας και βρεις και καμιά πατέντα για τον λογαριασμό της ΔΕΗ που πονάει περισσότερο.
Σταμάτη έχω σκεφτεί για μικρή ανεμογενήτρια και ίσως σε συνδυασμό με φωτοβολταικά, αλλά το κόστος είναι σοβαρό και απόσβεση θα γίνει σε 5-6 χρόνια ή και παραπάνω, τώρα όμως δεν είμαστε για τέτοια
-------------------------
Και κάτι άλλο, προχθές ήρθε ο λογαριασμός του 3μηνου, είχαμε 74 τη 1η χρονιά, 71 μετά και φέτος 62, και φέτος τον Αύγουστο φτιάχτηκε και το ξύλινο. Το σύστημα πιστεύω πως αποδίδει πολύ καλά, και οικονομικά και περιβαντολλογικά.

Παιδιά αλλού δεν έχουν δει καθαρό νερό, και εμείς το σπαταλάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-10-14 στις 08:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-16, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αργησα λίγο φέτος αλλά τελικά φύτεψα και τα μαρουλάκια μου

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-16, 14:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Είσαι ωραίος!!!!
Μαρουλάκι βιολογικό μόνο με κοπριά χρυσόψαρου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-16, 16:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι Κλεόβουλε
αλλά και κρεμμυδάκια, και 2 κουνουπιδάκια και μαϊντανό
Τα κουνουπίδια , όπως κάθε φορά γίνονται τροφή για τα χρυσόψαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-16, 23:47
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Τάκη είσαι μεγάλος άρχοντας.
ωραία κατασκευή όλο το θέμα. Και έξυπνη.
τα μαρούλακια θα είναι λουκούμι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-16, 08:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αλέξη ,
όντως τα μαρούλια είναι νόστιμα, καμία σχέση με της Λαϊκής
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-16, 13:13
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ωραιος Τακη!Ηθελα και εγω να βαλω διαφορα αλλα δεν εχω χωρο ουτε για γλαστρα μονο πανω στο τραπεζι χαχαχαχ και το αλλο το μπαλκονι το μικρο ειναι βορινο οποτε δε θα μεινει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-16, 17:03
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Νοικοκυροδουλειές.

Σπορεία κάνεις ή αγοράζεις φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-16, 20:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος Τακη!

Χρήστο άσχημο πράγμα να μην υπάρχει χώρος για καμια γλάστρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπορεία κάνεις ή αγοράζεις φυτά;
Έτοιμα φυτά παιρνω, δεν έχω χώρο να κάνω φυτώριο,
γιατί αλλάζω λαχανικά αμέσως ανάλογα την εποχή,
μαρουλια κλπ το Χειμώνα, ντομάτες, αγγούρια , πιπεριές το Καλοκαιρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-16, 10:07
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Kαλές σοδειές και καλοφάγωτα!
Φαίνεται να έχεις κάνει καλή μόνωση στην ταράτσα. Τι υλικό έχεις χρησιμοποιήσει;
Έχω μερικές γλάστρες στην ταράτσα κι εγώ και κρατάει πολύ υγρασία, πρέπει να βρω τρόπο να το μονώσω κάπως...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-16, 13:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται να έχεις κάνει καλή μόνωση στην ταράτσα. Τι υλικό έχεις χρησιμοποιήσει;
Τη μόνωση την έκανα μόνος μου,
και πέρασε πολλά στάδια για να φτάσει να γίνει έτσι όπως είναι σήμερα,
που είχαν και κόστος αλλά και κούραση,
στην αρχή έπλυνα καλά τη ταράτσα,
έτριψα με τριβείο που ειχα βάλει σιρματοβουρτσα όλα τα σαθρα που υπήρχαν, ειδικά τα απομεινάρια από λάσπες από σοφατίσματα,
μετά έριξα χλωρίνη όπου είχα πρασινάδες, ξέπλυνα τη ταράτσα πάλι πολύ καλά και την άφησα να στεγνώσει,
όλα αυτά έγιναν κατακαλόκαιρο,
μετά πέρασα με ελαστομερές όλη τη ταράτσα, γιατί είχα και εγώ υγρασία σε κάποια σημεία στη σπίτι.
Ολα αυτά πριν βάλω γλάστρες , και έγιναν γύρω στο 2000, μετά το σεισμό του 1999,
το 2005 άρχισαν βάζω τις πρώτες γλάστρες , ένα τραπέζι και μερικές καρέκλες, τότε παρατήρησα πως το ελαστομερές δεν ήταν για πολλά πολλά.
Οταν έβαλα τις πρώτες γλάστρες το 2005 η ταράτσα ήταν έτσι







και το βραδάκι μόνο μπορούσαμε να κάτσουμε





Το ελαστομερές δεν άντεχε τις καρέκλες και σκιζότανε και συνέχεια έκανα μπαλώματα,
αρχισα τότε να περνάω όλη τη ταράτσα μια λεπτη στρώση κόλλα για πλακάκια μαζί με τσιμέντο , μυστρί και μια μεγάλη σπάτουλα, γονατιστός και πέρασα σχεδόν όλη τη ταράτσα.
Μετά τη κόλλα για πλακάκια έβαφα κάθε χρόνο τη ταράτσα με απλό πλαστικό άσπρο χρώμα, αλλά χάλαγε συνέχεια, κιτρίνιζε από τα νερά από τις γλάστρες , ταλαιπωρία πολύ.
Εψαχνα να τη περάσω κάτι που να αντέχει, βρήκα εποξικά χρώματα 2 συστατικών ή πολυουροθενης αλλά θα έπρεπε να ξηλώσω τα πάντα γιατι θα μου διέλυαν τα παλιά χρώματα,
έτσι δοκιμαστικά πέρασα ένα χέρι πράσινο τσιμεντόχρωμα διαλύτου http://www.vitex.gr/Product/22/41/CIMENTOL-/
και πάλι όμως το χρώμα άλλαζε απόχρωση με τα πολλά νερά,
τότε δοκίμασα να βάλω πάνω από το χρώμα βερνίκι πέτρας http://www.vechro.gr/el/product/details/polydox
τότε είδα πως αυτό το βερνίκι με αυτό χρώμα δένουν πολύ καλά,
και το βερνίκι είναι πολύ ανθεκτικό,
να σκεφτείς πως που και που αν έχω άλατα από τα νερά πλένω τα σημεία αυτά με ακουα-φορτε,
το βερνίκι δεν παθαίνει τίποτα,
εχω βέβαια που και που κάποια σημάδια από τις καρέκλες αλλά όχι τίποτα σπουδαίο, από το 2009 που πέρασα αυτά τα χρώματα μεχρι τώρα την έβαψα άλλη μία φορά το 2011 , όχι γιατί έπαθε ζημιά το χρώμα , αλλά έπαθα μια μεγάλη ζημιά, πήρε φωτιά το πλυσταριό, και όταν έβγαλα όλα τα καμμένα, την έκανα χάλια τη ταράτσα, μεγάλη ζημιά τότε, κάηκαν πράγματα με αξία πάνω από 10.000 Ευρώ, καινούρια χαλιά , εργαλεία , ηλεκτρικές σκούπες μαξιλάρια κλπ.
Γενικά όμως το χρώμα έχει αντέξει, παρόλο που όλο το Καλοκαίρι καθόμαστε στη ταράτσα , γίνεται το καθιστικό μας.
Και φυσικά μετά από τόσα χρώματα κλπ η ταράτσα έχει γίνει πισίνα.
Αν μου έλεγες τώρα αν την έφτιαχνα από την αρχή, θα σου έλεγα πως το καλύτερο από όλα είναι να φώναζα ένα συνεργείο να μου κάνει μια θερμομόνωση/υγρομόνωση και να ησύχαζα για πάντα,
ή θα πέρναγα ελαστομερές , της Durostick http://durostick.gr/index.php?page=s...uemart&lang=el
και μετά πλακάκια με αρμό.
Το 2008 έφτιαξα τη ξύλινη πέργκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-17 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-11-16, 13:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Eχει μεγαλη ιστορια λοιπον ο ταρατσοκηπος..
Πωω ζημια που επαθες κι εσυ...
Τακη πως ξεκινησες αληθεια το χομπυ και σ εβαλε για τα καλα "μεσα";
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-11-16, 14:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θέμη λόγω αυτής της ανακύκλωσης ξεκίνησα το χόμπι
Όταν την έφτιαξα το 2012, ο φίλος μου ο οδοντίατρος, που του έφτιαξα το εντλεράδικο,
μου έκανε δώρο ένα νούφαρο,
μου είπε μάλιστα , πως "αφού έλυσες το θέμα του νερού, πάρε και ένα νούφαρο"
και έφτιαξα αυτό



μετά μου λέει , "βάλε και ένα χρυσόψαρο μέσα"
και εγώ έβαλα 10 , και άρχισα να τρέχω
και το νουφαράδικο εξελίχθηκε σε ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74538
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-11-16, 14:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Μαλιστα
εκατσα τωρα και διαβασα το θεμα απ την αρχη,κι ειναι πραγματι φοβερα ολα αυτα που χεις κανει!! κι ευχομαι μια μερα να τον δω κι απο κοντα τον ταρατσοκηπο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-11-16, 18:19
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ που τα έγραψες τόσο αναλυτικά! Με γλίτωσες απο πολύ κόπο και ψάξιμο!
Απο ¶νοιξη θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις! Ευχαριστώ και πάλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-17, 09:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φέτος από αγγούρια καλά τα πάμε



και έχω κόψει και άλλα τόσα
τουλάχιστον αυτά μας δροσίζουν, όχι τα άλλα που μας ζορίζουν
προχθές η γυναίκα έφτιαξε ένα τζατζίκι μούρλια



έτοιμες είναι και οι πιπεπριές ,
ήδη άρχισαν να εμφανίζονται και οι πρώτες άσπρες μελιτζάνες ,
οι ντοματιές όμως ξαφνικά μου ξεράθηκαν σχεδόν όλες
θα βάλω καινουριες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-17, 12:44
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
έτοιμες είναι και οι πιπεπριές ,
ήδη άρχισαν να εμφανίζονται και οι πρώτες άσπρες μελιτζάνες ,
οι ντοματιές όμως ξαφνικά μου ξεράθηκαν σχεδόν όλες
θα βάλω καινουριες
Μπράβο μπραβο Τάκη!
στείλτα κάτω να τα κανουμε λεφτά, θα βάλουμε και αριθμό ιχνηλασιμότητας με σήμα την νταρντάνα!
Τάκη φυσιολογικά θα έβαλες σπόρο χειμερινό στις ντομάτες και κάηκαν από θερμοκρασία!
Θα πω σε παραγωγούς αν είναι να μου στείλουν λίγους σπόρους από Κρήτη(έξταση) για χειμερινή καλλιέργεια και από σκάλα Λακωνίας(ελπίδα) για καλοκαιρινές!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-06-17, 13:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τις ντομάτες τις έχει φτιάξει η μάνα μου από σπόρο από το χωριό στη Καλαμάτα.
Και μου είπε πως είναι από τη παλιά κλασσική ντομάτα,
μάλλον εγώ έχω κάνει κάποια πατατιά,
ή πολύ νερό ή πολύ κοπριά,
στη μάνα μου ο ίδιος σπόρος πάει πολύ καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-17, 18:45
panzaxa Ο χρήστης panzaxa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2016
Περιοχή: ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις ντομάτες τις έχει φτιάξει η μάνα μου από σπόρο από το χωριό στη Καλαμάτα.
Και μου είπε πως είναι από τη παλιά κλασσική ντομάτα,
μάλλον εγώ έχω κάνει κάποια πατατιά,
ή πολύ νερό ή πολύ κοπριά,
στη μάνα μου ο ίδιος σπόρος πάει πολύ καλά
Τακη τωρα που θα παω στα ¨¨αγια χωματα ΄΄Ζαχαρω θα σου φερω σπορους αμα εχει μπαρμπας μου ακομα !!!!!!
για ολα τα υπολοιπα ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ πραγματικα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-07-17, 15:10
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Σπόροι από ελληνικές ποικιλίες όλων των ειδών Πελίτι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Έλεχος νερού... Marios-cy Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-11-08 01:55
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Αναλογία νερού βρύσης με νερού R.O vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 30-03-07 07:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21387 seconds with 15 queries