Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-13, 14:05
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Ερωτήσεις για ψύξη ενυδρείου

Καλησπέρα, μια ερώτηση ρε παιδιά να κάνω θέλω, έχω το ενυδρείο τις juver-Rio 300, και θα φτιάξω το σύστημα για την ψύξη σε λίγο καιρό, αυτό που με προβληματίζει είναι 1) αν είναι αρκετά τα 3+1 ανεμιστηράκια και 2) με τον θερμαντήρα που έχω jager 150w + τα ανεμιστηράκια που πήρα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151 , θα χρειαστώ άλλο τροφοδοτικό πιο μεγάλο??
Αυτά. Γνωρίζει κάποιος???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-13, 14:23
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

για τους ανεμιστηρες θα χρειαστεις κατι τετοιο http://www.cosmodata.gr/product/1434...ma-mw-3ir-25gs η και σε κατι μικροτερο αλλα η διαφορα τιμης ειναι μικρη!για τη ποσοτητα των ανεμιστηρων ισως αποδειχθουν ανεπαρκεις εξαρταται βεβαια απο τις συνθηκες που επικρατουν στον χωρο σου αλλα καλυτερα να εισαι καλυμενος εξαλλου ο κοντρολερ θα κανει τη δουλεια!για το θερμαντηρα συνηθως η αναλογια ειναι βατ και λιτρο αλλα παντα παιζει ρολο αυτο που ανεφερα παραπανω!το τροφοδοτικο θα το χρειαστεις για τους ανεμιστηρες μονο!εχεις καποιο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-13, 14:35
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω αγοράσει τροφοδοτικό ακόμα, αλλά όπως είπες και εσύ μπορεί να είναι ανεπαρκείς τα ανεμιστηράκια καλύτερα να πάρο ακόμα 1.Οπότε έχοντας 5 συνολικά ανεμιστηράκια καλύτερα να πάρω το τροφοδοτικό που μου αναφέρεις ?

Ξέχασα να πώ, το σπίτι έχει πλάκα από πάνω και γίνεται πολύ ζεστό το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-13, 14:53
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Πόση ζέστη έχετε ρε παιδιά σπίτι σας. Εμένα που το σπίτι πιάνει μέχρι 30 βαθμούς, σε ενυδρείο 240 λίτρα έχω 2 ανεμιστήρια. 1 8αρι να βγαζει και 1 επεξεργαστή (8αρι αλλά με καλή παροχή) να βάζει και δεν ξεπερνάω τους 27. Νομίζω 5 είναι υπερβολή. Βέβαια καλύτερα 1 παραπάνω αντι 1 λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-13, 15:09
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

σιγουρα βαζεις παραπανω ανεμιστηρες αν εχει τοση ζεστη το σπιτη!αν εχει οπες εξαγωγης του αερα το ενυδρειο τα βαζεις ολα να φυσανε προς τα μεσα αλλιως 3 να φυσανε μεσα 2 να βγαζουν τον αερα εξω!το τροφοδοτικο ειναι υπερ του δεοντος αρκετο αν κανουν θορυβο ρυθμιζεις τη ταση στα 9 βολτ!εδω θα βρεις γενικα πολυ χρησιμες οδηγιες απο τον delta66 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-13, 15:17
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, korasidikos αυτό το thread κοιτάω για να το φτιάξω, ελπίζω να τα καταφέρω. Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-13, 17:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Εφόσον πας σε πάνω απο 5 ανεμιστηράκια, θα σου πρότεινα να βάλεις 2 διαφορετικά τροφοδοτικά
1 με 3 ανεμιστήρες και 1 με 2 ανεμιστήρες

Μια στο εκατομμύρια, αν πάθει κάτι το ένα τροφοδοτικό, να συνεχίσει να δουλεύει το άλλο
(το έπαθα, γι αυτό και στο προτείνω)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα βαζεις παραπανω ανεμιστηρες αν εχει τοση ζεστη το σπιτη!αν εχει οπες εξαγωγης του αερα το ενυδρειο τα βαζεις ολα να φυσανε προς τα μεσα αλλιως 3 να φυσανε μεσα 2 να βγαζουν τον αερα εξω!το τροφοδοτικο ειναι υπερ του δεοντος αρκετο αν κανουν θορυβο ρυθμιζεις τη ταση στα 9 βολτ!εδω θα βρεις γενικα πολυ χρησιμες οδηγιες απο τον delta66 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
Σπύρο νομίζω πως ένα για να βγάζει τον αέρα,φτάνει
(προσωπική άποψη πάντα)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 24-07-13 στις 17:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-13, 18:48
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Εφόσον πας σε πάνω απο 5 ανεμιστηράκια, θα σου πρότεινα να βάλεις 2 διαφορετικά τροφοδοτικά
1 με 3 ανεμιστήρες και 1 με 2 ανεμιστήρες

Μια στο εκατομμύρια, αν πάθει κάτι το ένα τροφοδοτικό, να συνεχίσει να δουλεύει το άλλο
(το έπαθα, γι αυτό και στο προτείνω)
και πώς μπορεί να γίνει αυτή η σύνδεση?? π.χ. συνδέω 2εισαγωγής + 1εξαγωγής με το πρώτο τροφοδοτικό και 1εισαγωγής + 1εξαγωγής με το δεύτερο και τα 2 τροφοδοτικά μετα πάνω στον controller??

αν στο ενυδρείο δεν αφήσω κάποιο από τα 2 καπάκια ανοιχτό δεν πέρνει αέρα απο πουθενά αλλού. Μήπως γιαυτό είπε ο φίλος korasidikos για 2 ανεμιστήρες εξαγωγής αέρα??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-13, 19:48
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

κανεις τη κατασκευη και βλεπεις!!τη αποδοση εχει.... καλη η λυση με τα δυο τροφοδοτικα που σου προτεινε ο Σάκης για να εισαι πληρως καλυμενος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-13, 20:04
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλύτερα να είμαι καλύμένος παρά να τρέχω μετά, να ρωτήσω, ο τρόπος σύνδεσης γίνεται όπως ανέφερα παραπάνω???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-13, 23:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratosss Εμφάνιση μηνυμάτων
και πώς μπορεί να γίνει αυτή η σύνδεση?? π.χ. συνδέω 2εισαγωγής + 1εξαγωγής με το πρώτο τροφοδοτικό και 1εισαγωγής + 1εξαγωγής με το δεύτερο και τα 2 τροφοδοτικά μετα πάνω στον controller??

αν στο ενυδρείο δεν αφήσω κάποιο από τα 2 καπάκια ανοιχτό δεν πέρνει αέρα απο πουθενά αλλού. Μήπως γιαυτό είπε ο φίλος korasidikos για 2 ανεμιστήρες εξαγωγής αέρα??
Ναι στο 1ο
Ναι και στο 2ο!

Εφόσον δεν έχεις δυνατότηα εισαγωγής αέρα από κάποιες άλλες εισόδους, για μένα έχεις δύο επιλογές
1. Πας σε πχ 5 (ή 4) ανεμιστηράκια, τα 4(ή 3) με εισαγωγή αέρα, το ένα με εξαγωγή και ΟΛΑ σε ένα τροφοδοτικό
2. Πας σε 6 ανεμιστηράκια (2+1 Χ 2) - Δυο με εισαγωγή αέρα, ένα με εξαγωγή Χ 2 φορές και η κάθε 3άδα σε διαφορετικό τροφοδοτικό - Αν πάθει κάτι το ένα τροφοδοτικό, θα δουλεύει το άλλο

Δεν ξέρω πόσο ζεστό σπίτι έχεις. Γενικά ισχύει : καλύτερα να έχεις παραπάνω (ανεμιστήρες) παρά λιγότερους (οι οποίοι θα ζορίζονται)

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-13, 11:51
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Στα λίτρα που έχεις τα ανεμιστηράκια δεν θα τα βγάλουν πέρα θα δουλεύουν όλη μέρα και δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα θέλεις, εγώ είχα 6 ανεμιστηράκια και πάλι δεν την πάλευαν και τελικά πήρα chiller, είναι μονόδρομος το chiller στα λίτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-13, 20:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι τι θερμοκρασιες και υγρασιες παιζουν στο χωρο και τι θερμοκρασια θελεις να πιασεις?
Με 1 χ 120mm (75cfm ροη αερα) κραταω στους 28C το RIO400.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-13, 21:27
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Πόσες ώρες δουλεύουν τα ανεμιστηράκια το chiller δουλεύει 1/2 ώρα 2 φορές την ημέρα για 28 C που ζητάω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-13, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειπες για ωρες λειτουργιας αλλα ....
"Στα λίτρα που έχεις τα ανεμιστηράκια δεν θα τα βγάλουν πέρα θα δουλεύουν όλη μέρα και δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα θέλεις, εγώ είχα 6 ανεμιστηράκια και πάλι δεν την πάλευαν και τελικά πήρα chiller, είναι μονόδρομος το chiller στα λίτρα σου".

4-5 ωρες στα 12V.
Αν θελω το βαζω και στα 9 για να μην ακουγεται καθολου.

ΥΓ Στo lido120 εχω 4 χ 80mm, αλλα εκει κατεβαζω στους 23C. (-10 απο του χωρου)
ΥΓ2 Το "θεμα" των ανεμιστηρων ειναι μονο η εξατμιση.
Το chlller δεν βγαζει ζεστη στο δωματιο? Απο θορυβο? Καταναλωση ρευματος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-13, 22:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπες για ωρες λειτουργιας αλλα ....
"Στα λίτρα που έχεις τα ανεμιστηράκια δεν θα τα βγάλουν πέρα θα δουλεύουν όλη μέρα και δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα θέλεις, εγώ είχα 6 ανεμιστηράκια και πάλι δεν την πάλευαν και τελικά πήρα chiller, είναι μονόδρομος το chiller στα λίτρα σου".

4-5 ωρες στα 12V.
Αν θελω το βαζω και στα 9 για να μην ακουγεται καθολουι.

ΥΓ Στo lido120 εχω 4 χ 80mm, αλλα εκει κατεβαζω στους 23C. (-10 απο του χωρου)

ΥΓ2 Το "θεμα" των ανεμιστηρων ειναι μονο η εξατμιση.
+1!!

Κι εγώ κρατάω σε εξωτερικό ενυδρείο τη θερμοκρασία στους 25,7 με 5 ανεμιστήρες (3Χ120 & 2Χ80)
Κι όταν λέμε "έξω" σημαίνει : 38 υπό σκιά
Απλά θέλει προσοχή με την εξάτμιση (ήδη αναφέρθηκε από τον Σπύρο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-07-13, 23:07
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Στο δικο μου (Rio 300) τρεις ανεμιστηρες (80Χ80) βαζουν και ενας βγαζει (ισως και να μην χρειαζεται τελικα), μου ριχνουν τεσσερις βαθμους τη θεροκρασια σε σχεση με του δωματιου. Δουλευουν 24ωρο μεχρι να ερθει ο ελεγκτης. Συμπληρωνω τρια λιτρα νερου καθε μερα.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-13, 08:04
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπες για ωρες λειτουργιας αλλα ....
"Στα λίτρα που έχεις τα ανεμιστηράκια δεν θα τα βγάλουν πέρα θα δουλεύουν όλη μέρα και δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα θέλεις, εγώ είχα 6 ανεμιστηράκια και πάλι δεν την πάλευαν και τελικά πήρα chiller, είναι μονόδρομος το chiller στα λίτρα σου".

4-5 ωρες στα 12V.
Αν θελω το βαζω και στα 9 για να μην ακουγεται καθολου.

ΥΓ Στo lido120 εχω 4 χ 80mm, αλλα εκει κατεβαζω στους 23C. (-10 απο του χωρου)
ΥΓ2 Το "θεμα" των ανεμιστηρων ειναι μονο η εξατμιση.
Το chlller δεν βγαζει ζεστη στο δωματιο? Απο θορυβο? Καταναλωση ρευματος?
Το Chiller που έχω είναι το Arctica DBA-150, από ζέστη καθόλου μέσα στο χώρο, θόρυβο όσο τα ανεμιστηράκια 40db , κατανάλωση 150W.
Τα ανεμηστηράκια δούλευαν σχεδόν συνέχεια η εξάτμιση έφτανα να βάζω 3lt νερό την ημέρα, θα γεμίσει το σπίτι υγρασίες όπως το έβλεπα,
η γνώμη μου μιας και είχα ανεμηστηράκια και το chiller τώρα πιστεύω ότι για ενυδρεία 300 lt και πάνω θέλει chiller, εξάτμιση νερού μηδέν, παίρνει 2 φορές την ημέρα μπορστά τώρα που έχει 35 C έξω και αυτό είναι.
Επιμένω ότι όταν έχεις μεγάλο ενυδρείο είναι ένα έξοδο το καλοκαίρι που πρέπει να το κάνεις.
Και μια φωτογραφία δίπλα στο ενυδρείο
Και κάτι άλλο με το chiller ο μισός βαθμός στο chiller είναι ένας βαθμός στον controller

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-13, 10:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιο το chiller αλλα μονοδρομος δεν ειναι.
Εχω εδω και 3-4 χρονια μεγαλυτερο ενυδρειο απο το rio300 με ανεμιστηρακια, στους 27-28 μαξ, και τωρα θα αρχισει να παιζει στους 25 (με ψαρια κρυου νερου).
Θα γινεται αυτοματη αναπληρωση.

Το καθε ανεμιστηρι ειναι 1.7 watt. Και 4 να εχω να βαρανε 24 ωρες το 24ωρο για 3 μηνες, ειναι 2 ευρω κοστος συνολικα καταναλωση για το καλοκαιρι και το κοστος του καθενος ανεμιστηρα ειναι 4 ευρο.
Ποσο κοστιζει ενα chiller για 400-500 λιτρα ενυδρειο?
Ποση ωρα την ημερα θα λειτουργουσε το chiller των 150W για 25C στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-13, 11:21
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Σίγουρα το κόστος του chiller δεν συγκρίνεται με τα ανεμιστηράκια, το chiller έχει 450¤, Τα ανεμιστηράκια μου είχαν κοστίσει 50¤, τώρα για το πόση ώρα θέλει να κατεβάσει την θερμοκρασία σε 25-26C δεν μπορώ να απαντήσω.
Πιστεύω όμως ότι το chiller κρατάει πιο σταθερές παραμέτρους στο ενυδρείο, μιας και δεν χρειάζεται να προσθέτεις κάθε μέρα νερό για να αναπληρώνεις την εξάτμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-07-13, 11:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ουτε ασταθεια παραμετρων παρατηρησα παντως.
Στα μικρα ενυδρεια και σε αυτα με εσωτερικο φιλτρο ειναι πιο σημαντικη η σταθερη αναπληρωση και παρακολουθηση γενικοτερα.
Οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο (και με εξωτερικο φιλτρο) τοσο πιο ευκολο ειναι με το θεμα της εξατμισης και των παραμετρων.
-------------------------
Για να λεμε και του στραβου το δικιο ομως, μπορει η ψυξη με ανεμιστηρια να κοστιζει αρχικα πολυ λιγοτερα χρηματα αλλα εχει τα εξοδα της.
Εκτος των ανεμιστηρων και τροφοδοτικου τους που δεν κοστιζουν τιποτα σχεδον, θελουμε κοντρολερ (κανα 20αρικο), και αναπληρωση (απο 30-40Ε, εκτος κι αν γινει diy).
Αν ειναι μαλακου νερου το ενυδρειο, θελουμε ΑΟ (κανα 50αρι που μαλλον ομως πρεπει να την εχουμε ηδη για το ενυδρειο) και βαρελι (απο 15-20)
Συνολο μπορει να φτασει και να ξεπερασει το 120-150αρι.
Το μεγαλο καλο ειναι οτι μετα δεν δαγκωνει η ΔΕΗ με τα ανεμιστηρια.
Μια καλη ιδεα, με 450 που κοστιζει το chiller ειναι η τοποθετηση air co για ολο το χωρο , ιδιως αν εχει κι αλλα ενυδρεια.
Δροσιζομαστε κι εμεις.
Χρειαζεται προσοχη μονο στις διακοπες ρευματος (να επανερχεται ο κλιματισμος)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-07-13 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-07-13, 21:12
Το avatar του χρήστη stratosss
stratosss Ο χρήστης stratosss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα, το είχα σκεφτεί για chiller αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική για μένα, μέχρι στιγμής έχω χαλάσει 70 ευρώ συνολικά για την όλη κατασκευή, περιμένω να μου έρθουν όλα τα πράγματα για να τα συναρμολογήσω μαζί, ελπίζω πάντως ότι θα κάνουν δουλειά. Βλέποντας και κάνοντας που λένε, πάντως όταν θα έχω εικόνα θα πώ τις εντυπώσεις μου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-13, 06:51
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

φυσικά και θα κάνεις δουλειά... το 90%+ των χομπιστών ανεμιστηράκια χρησιμοποιεί και τα καταφέρνουν μια χαρά
βέβαια φαντάζομαι όλοι μας ονειρευόμαστε ένα chiller
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-13, 10:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικά και θα κάνεις δουλειά... το 90%+ των χομπιστών ανεμιστηράκια χρησιμοποιεί και τα καταφέρνουν μια χαρά
βέβαια φαντάζομαι όλοι μας ονειρευόμαστε ένα chiller
Εγώ πάντως ονειρεύομαι ένα γαριδαδικο
Μου φαίνεται κάπως 'κουλο ' να πάρω κάτι του οποίου η συνολική αξία ξεπερνά το άθροισμα όλων των επιμέρους αξιών...όλων των υπολοίπων πραγμάτων
Εφόσον η δουλειά γίνεται με 20-30 ευρώ...επιλέγω πάντα την φθηνότερη και πιο πρακτική λύση

Χωρίς να αποτελεί μομφή η αγορά τσιλερ
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στο κάθειτι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-07-13, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Στα μεγάλα ενυδρεία η εξάτμιση νερού είναι πολύ μεγάλη και όταν στον χώρο υπάρχουν και παιδιά πρέπει να σκέφτεσαι πρώτα την δικιά σου υγεία και να πράτεις ανάλογα.
Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα με το κόστος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-07-13, 10:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα μεγάλα ενυδρεία η εξάτμιση νερού είναι πολύ μεγάλη και όταν στον χώρο υπάρχουν και παιδιά πρέπει να σκέφτεσαι πρώτα την δικιά σου υγεία και να πράτεις ανάλογα.
Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα με το κόστος.
Συμφωνώ απόλυτα ειδικά στο θέμα των παιδιών
Η προτεραιότητα όμως δεν αρχίζει από το τσιλερ - ίσως να τελειώνει σ αυτό

Μην χαλάσουμε άλλο το θέμα του φίλου
Με τα ανεμιστηρακια μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η ιστορία και το μέλλον ενός 20λιτρου ενυδρείου (- ερωτήσεις αρχάριας) Neima Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-02-13 09:22
ψύξη genecr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-07-12 18:35
Κατασκευή ενυδρείου, εμπειρίες και ερωτήσεις Neoklis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 24-09-10 08:22
Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις soupia Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-10-08 08:07
Ψύξη vs T5 leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-07-07 07:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08095 seconds with 13 queries