Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-04, 11:27
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Κατασκευή "Rocky" Background

Ξέρω ότι μερικοί από εσάς έχουν ασχοληθεί με την κατασκευή από φελιζόλ 3D background... (γαύρε για σένα μιλάω..)..
Δεδομένου ότι σαν γνήσιος Ελληνας αρσενικός, δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ακριβά κάτι που μπορώ να φτιάξω μόνος μου, οπότε έχω μερικές ερωτησούλες...
Σε ένα άρθρο του γαύρου, απ'οσο κατάλαβα, το φελιζόλ αφού του έδωσε το επιθυμητό σχήμα, το κάλυψε μόνο με άμμο (κόλληση με σιλικόνη)... Δε χρειάζεται τίποτα άλλο? Το setup που θα φτιάξεις, το κολλάς κατευθείαν στον πάτο του ενυδρείου, ή πάνω σε άλλο κομμάτι φελιζόλ το οποίο με τη σειρά του είναι κολλημένο στον πάτο?
Πιστεύω ότι η όλη κατασκευή είναι πολύ ενδιαφέρουσα, και έστω μετά από λίγο κόπο, το απότέλεσμα "μετράει"...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-04, 12:50
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Κατασκευή "Rocky" Background

Πολλές φορές η έμπνευση ξεπερνάει ακόμα και τα έτοιμα.
Οπότε δεν ειναι απόλυτα θέμα χρημάτων.
Το φελιζόλ το κολλάς απευθείας στον πάτο.
Αν το κομμάτι ειναι αρκετά μεγάλο ίσως χρειαστείς πρόσθετο βάρος.
Η άνωση ειναι πάρα πολύ μεγάλη μην το παραμελήσεις γιατι θα βρεθείς προ εκπλήξεως.
Να έχει υπόψιν σου ότι δεν το καλύπτεις με άμμο αλείφοντάς το αλλά κάνοντας το με το χέρι αμμοβολή.
Εχω βάλει μια περιγραφή του τρόπου δημιουργίας με φελιζόλ για background.
Διάβασε εδώ.
http://tsamis.aaquaria.com/proistoria3.htm
και εδώ έχει φωτό
http://tsamis.aaquaria.com/parLasal.htm
και εδώ άλλη μια περιγραφή
http://tsamis.aaquaria.com/background.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-04, 22:59
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

στον πατο θα κολλησεις το φυλλο -φελιζολ,.για προστασια απο πετρες κλπ....
αν κανεις background το κολλας και πανω και πισω και κατω !
αν θες τωρα να φτιαξεις κανα περιεργο κολπο σε στυλ βραχακια κλπ,σου συνιστω να το αποφυγεις,γιατι η ανωση κανει θαυματα !! εμενα μου το εκοψε οχι απο το κολλημα αλλα απο τη μεση της κατασκευης!!
και φυσικα ματαιωθηκε.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-04, 23:14
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εχω να σας κάνω μια ερώτηση... Μήπως κάποια φορά σκεφτήκατε να χρησιμοποιήσετε κουτάκια πλαστικά ενώνοντας τα μεταξύ τους με καποιο τρόπο δημιουργόντας έτσι σπηλιές , η κουφάλες . ισως δένοντας τα πάνω σε ένα ξύλο , καλύπτοντας τα με σιλικόνη και άμμο η πετραδάκια για να βαρανε.... μακάρι να μπορούσα να σας ζωγραφίσω αυτό που σκέφτομαι, αλλά πές τε μου αυτό ειναι εφικτο η όχι; Πάνε μέρες που σκέφτομαι και εγώ να φτιάξω κατι . μιά σπηλιά για το τερατάκι μου αλλά ακόμα δεν κάτέληξα με τα υλικά καθ οτι σκέφτομαι διαφορες λύσεις ... το μόνο που δεν ξέρω στα σίγουρα τι υλικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμεν στο ενυδρείο....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-04, 01:43
yiatse Ο χρήστης yiatse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2003
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

pani αν κατάλαβα την σκέψη σου ,
να ένα καλό άρθρο που περιγράφει αυτό που θες...
Ελπίζω να βοήθησα....
http://www.malawicichlidhomepage.com...liffgreek.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-04, 10:53
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Pani,

Εχω δει μερικά άρθρα στο Internet που χρησιμοποιούν σωλήνες PVC διαφόρων διαμετρημάτων, τις οποίες αφού τις ζεσταίνεις για να τους δώσεις το επιθυμητό σχήμα, τους κολλάς (προσοχή στο είδος της σιλικόνης) πετραδάκια, άμμο ή ότι άλλο θελήσεις...
Δοκίμασε τις παρακάτω διευθύνσεις να πάρεις μερικές ιδέες

http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_caves.php
http://www.cichlid-forum.com/article...chlid_cave.php
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-04, 17:32
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαρηστώ πολύ....... ειναι όλα ενδιαφέροντα .... ναι είχα διαβάσει παλλιά την κατασκευή με τα δοχεία των φρούτων και επίσης εκείνη του lasal ομολογουμένως ειναι πολύ ενδιαφερουσες και αξιόλογες, ήθελα όμως κάτι πιό απλό και πραγματικά θα φτιάξω νομίζω κάτι .... οι χειροτεχνίες ειναι και σε μένα μέσα στο αίμα μου.... και πάλι σας ευχαρηστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-04, 00:01
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τώρα όπως κάθομαι στο γραφείο είδα μπροστά μου το θήκη που έχουμε για τις σημειώσεις εκείνο το τετράγωνο το κουτάκι που έχει άνοιγμα απο πάνω και στο μέσο της μιάς του πλευράς ... τι λέτε άν το βάλουμε πανω κάτω γίνεται αμέσως μια τέλεια σπηλιά χμμ με λίγη φαντασία νομίζω οτι θα ειναι όμορφο σκέφτομαι για ακομα ενα παρόμοιο να τοποθετηθεί η πανω η πλάγια η λιγο λοξα χμ κατι αλλο φτιάχνετε ... σας τα γράφω όπως τα σκέφτομαι βλέποντας το κουτί και οπως το φανταζομαι τι λετε εσεις; Μια δοκιμή θα μας πείσει ........ ;

Συνέχεια μου δίνετε ιδέες και σας ευχαρηστώ όλους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-04, 23:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα μας πείσει!
Αν πιάνουν τα χέρια σου το μόνο που χρειάζεται είναι να αφήσεις την φαντασία σου να οργιάσει (και να χρησιμοποιείς κατάλληλα και ασφαλή υλικά).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-04, 00:40
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Μα γιώργο για τα ασφαλή υλικά που έχω αμφιβολίες , γύρω μας υπάρχουν χιλια δυό αντικείμενα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμεν, όμως ποιά ειναι τα ασφαλή αυτά υλικά; Κάτι άλλο είχα δεί σημμερα στη κουζίνα μου και σκέφτηκα οτι και αυτό μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε μιά υπέροχη σπηλιά ειναι ειναι απλό πλαστικό καλαθάκι για τα μανταλάκια με ανοιγματα και στιλλακια γύρω γύρω που εύκολα κόβονται και φτιαχνεται η εισοδος της σπηλιας και εύκολα μπορείς να τοποθετήσεις πέτρες και να δέσεις φυτά σαν βάση μπορεί να τοποθετηθεί πανω σε πιό μεγάλο απο το ίδιο φευζόλ να κολλησει και να καλυφθει γύρο γυρω με πετρες πετραδάκια και ότι αλλο θα θέλαμε... εσεις τι λετε; ακούω εισηγήσεις και σκεψεις σας περιμένω......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-04, 01:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ασφαλη αντικειμενα: Οτιδηποτε μη τοξικο, ουδετερο, και μη αιχμηρο. (Αυτο με το καλαθακι πχ. αν κοψεις το πλεγμα του για ανοιγμα, οι ακρες απο το πλεγμα μπορει να ειναι αιχμηρες).

Σιλικονη μη τοξικη, και πετρες ή χαλικι (ουδετερα) για καμουφλαζ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-04, 02:04
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι αν καλυφθουν τα μέρη που θα κοπούν με λίγη σιλικόνη ετσι ώστε να καλυφθούν τυχόν αιχμηρά σημεία αυτό το θέμα λύνεται
Το καλαθάκι το έχω πανω στον παγκο της κουζίνας και το βλέπω και το φαντάζομαι ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω μια υπέροχη σπηλιά αρκετα μεγάλη για το τερατάκι μου, όμως περιμένω και τις δικές σας γνώμες έτσι ώστε να κάμω κατι ωραίο αλλα και λειτουργικό ταυτόχρονα. Σιλικόνη για ενυδρεία θα την αγοράσω απο μαγαζί με ενυδριακα η οποιοδήποτε άλλο μαγαζί πουλάει παρόμοια είδη;..... περιμένω πάλι τις δικες σας ιδέες για να συνεχίσω θα το κάνω πρώτα να το δω και οταν ειναι ετοιμο θα σας το περιγράψω και μετά θα το κολλήσω , όμως σαν ιδέα ειναι καλή η υπάρχει κάποια αλλη καλύτερη;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-04, 17:54
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σιλικόνη για ενυδρεία θα την αγοράσω απο μαγαζί με ενυδριακα η οποιοδήποτε άλλο μαγαζί πουλάει παρόμοια είδη;
Σε μαγαζί με ενυδρειακά δεν έχω δει ποτέ να πουλάνε σιλικόνες. Σε ένα τζαμάδικο μπορείς να βρεις ή στο super home center. Απλά κοίταξε να γράφει 100% silicone το κουτί. Εγώ παίρνω από ένα τζαμάδικο την Den braven και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η τιμή της είναι 2 ΛΚ χωρίς φυσικά το πιστολάκι. Γράφει πάνω με μεγάλα μπλε γράμματα SILICONE-BB.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-04, 19:41
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Οκ ευχαρηστώ πολύ Μιχάλη θα αγοράσω μάλλον αυριο και θα φτιάξω την σπηλιά μου μάλλο με πλαστικά δοχεία ,θα δω, αλλάζω συνέχεια αποφάσεις και σκεψεις .... αλλά αυτό γίνεται μέχρι να με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα... και πάλι ευχαρηστώ όλους για τις απαντήσεις σας... θα επανέλθω μετά ....... δρυμήτερη.............
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-04, 18:40
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

θέλω να ρωτήσω ποιά χρώματα είναι κατάλληλα για να μπούν σε ενυδρείο; με ενδιαφέρει πολλή το θέμα της κατασκευής ντεκόρ για το ενυδρείο.
Θέλω να ρωτήσω τον Lasal αν επάνω στο φενιζόλ έβαλε μόνο μαύρη σιλικόνη ή και κάτι άλλο;
ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-04, 02:31
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
θέλω να ρωτήσω ποιά χρώματα είναι κατάλληλα για να μπούν σε ενυδρείο; με ενδιαφέρει πολλή το θέμα της κατασκευής ντεκόρ για το ενυδρείο.
Ειναι αρκετοί που ξεκινούν με διάφορα χρώματα και με τις προσωπικές τους προτιμήσεις.
Επειδή το ενυδρείο ειναι κάτι σχεδόν προσωπικό δεν θα μπορούσα να αδικήσω κανέναν ότι χρώμα και αν έβαζε.
Μπορεί για τον κάτοχο του να είναι κόσμημα ενώ για άλλους μπορεί να είναι κιτς.
Εχω δεί ενυδρείο που είχε υπόστρωμα μικρούς χρωματιστούς βόλους και διακόσμηση με.... πλαστικά τρενάκια.
Οσο περνάει ο καιρός (και παλιώνουν) οι ακουαρίστες αρχίζει και τους κερδίζει η φύση..... τα χρώματα της φύσης.
Η άποψή μου ειναι καθαρά προσωπική
Είχα την τύχη και την ατυχία να υπηρετήσω στο Δέλτα του Εβρου και στον Στρυμόνα.
Νομίζω πως μια βόλτα στην φυση μπορεί να σου δώσει τα χρώματα που ζητάς.
Εγώ θα πρότεινα χρώματα της φύσης (οτι χρώματα και αν είναι)
Πολύ θα με ενδιέφερε να διάβαζα και άλλες απόψεις έστω και αν είναι αντίθετες με τις δικές μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
Θέλω να ρωτήσω τον Lasal αν επάνω στο φενιζόλ έβαλε μόνο μαύρη σιλικόνη ή και κάτι άλλο;
ευχαριστώ!!
Εκτός απο μαύρη σιλικόνη τίποτε άλλο.
Η άμμος ειναι ξανθιά και όχι σκουρόχρωμη
Εχω δοκιμάσει κιάλλα χρώματα σιλικόνης πριν καταλήξω στο μαύρο.
Υγ.
"Ισως να σε ενδιαφέρει"
Πριν λίγα χρόνια ειχα δοκιμάσει με τσιμέντο και τσιμεντόχρωμα (χρώματα) με επικάλυψη λούστρου σατινέ και το αποτέλεσμα ηταν αρκετά καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-04-04, 18:06
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Φίλε Lasal δεν εννοώ χρώμα το πράσινο ή το κόκκινο.Αυτό που ρωτω είναι αν μπορώ πχ να βάψω ένα φενιζόλ με ένα κοινό σπρέυ λαδομπογιάς και να το βάλω μέσα στο ενυδρείο;;;

Έβαλες απλό τσιμέντο με τσιμεντόχρωμα και απλά το περασες λούστρο;;
δεν επιρεάζει το νερό;

Πως σου φάνηκε ο Έβρος;;


Βρήκα σήμερα απο ένα φίλο τζαμά ένα υλικό 2 συστατικών με το οποίο μονόνουν τα διπλά τζάμια, στην αρχή είναι σαν κρέμα και όταν στεγνώση γίνεται αδιάβροχο σαν καουτσούκ. Τι γνώμη έχετε να το βάλω πάνω σε φελιζόλ για κατασκευή backround; Το χρώμα του είναι μαύρο και είναι σαν τη σιλικόνη απλά όταν στεγνώση είναι πιό σκληρό.

ΥΓ Lasal το ενυδρείο σου είναι ότι πιο όμορφο έχω δει, αφού το έχω εκτυπώση και το περιφέρω δεξιά και αριστερά δείχνωντάς το!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-04, 02:42
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
να βάψω ένα φενιζόλ με ένα κοινό σπρέυ λαδομπογιάς και να το βάλω μέσα στο ενυδρείο;;;
Απαγορεύεται αυστηρως και δια ροπάλου η λαδομπογιά μια και περιέχει τοξικά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
Έβαλες απλό τσιμέντο με τσιμεντόχρωμα και απλά το περασες λούστρο;;
δεν επιρεάζει το νερό;
Η κύρια απόχρωση ηταν το λευκό τσιμέντο.
Στο τσιμέντο πρόσθεσα μόνον τσιμεντόχρωμα.
Διάφορα χρώματα (τσιμεντόχρωμα) για να μπορέσω να πετύχω την απόχρωση που ήθελα.
Το αλοίφεις με το πινέλο,και το αφήνεις και στεγνώνει πολύ καλά φυσικά.
Και στο τέλος 3 χέρια λούστρο για να γίνει τελείως αδιάβροχο.
Το λούστρο έψαξα αρκετά για αν το βρω μια και δεν ήθελα να είναι τοξικό.
Η παλιά κατασκευή ειχε μείνει αρκετό καιρό μέσα σε μια μπανιέρα με νερό
προτού μπεί μέσα στο ενυδρείο.
Εκτός απο σιλικόνη σαν κόλλα μην χρησιμοποιήσεις τίποτε άλλο.

Γιατί όμως δε δοκιμάζεις σιλικόνη με άμμο μια και ειναι και ευκολότερα
και το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το ίδιο ή και καλύτερο?
Μάλιστα μπορείς να το βάλεις συντομότερα μέσα στο ενυδρείο απότι αν ήταν βαμμένο με λούστρο.
Εγώ αυτό θα σου πρότεινα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
Πως σου φάνηκε ο Έβρος;;
Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο βιβλίο γιαυτό.
Ειδικά για το Δέλτα του Εβρου.
Θα πω μόνον μερικά κακά σημεία
Το να κάνεις ντούζ και να σε τσιμπάνε ταυτόχρονα κουνούπια δεν ειναι ότι καλύτερο
Επειτα ήμουνα εκεί σε μια εποχή που είμασταν συνέχεια με το δάχτυλο στην σκανδάλη.
Ομως ήδη βγήκαμε εκτός θέματος και καλό θα ήταν μερικά πράγματα να συζητιούνται σε προσωπικό επίπεδο.
Μια και είπα μερικά κακά να πω και μερικά καλά ε?
Η ποικιλία των πουλιών που συνάντησα εκεί ίσως να μην την δω σε άλλο σημείο της Ελλάδος.
Ο βιότοπος αυτός ειναι απίστευτος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
ΥΓ Lasal το ενυδρείο σου είναι ότι πιο όμορφο έχω δει, αφού το έχω εκτυπώση και το περιφέρω δεξιά και αριστερά δείχνωντάς το!!!!!
Χαίρομαι που σου άρεσε.

ΥΓ.
Να θυμάσαι μόνον πως κάθε τύπος ενυδρείου έχει την ιδιαιτερότητα του
και την ομορφιά του.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-04-04, 11:39
Το avatar του χρήστη jojo
jojo Ο χρήστης jojo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Απαγορεύεται αυστηρως και δια ροπάλου η λαδομπογιά μια και περιέχει τοξικά.
.lasal.................το εχεις δοκιμασει?Εγω ειχα βαμμενο με spray, φελιζολ ,σε 200 λιτρα, για 3 χρονια. Κανενα προβλημα δεν ειχα ποτε.Το λουστρο ....δεν ειναι τοξικο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-04, 03:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jojo
Απαγορεύεται αυστηρως και δια ροπάλου η λαδομπογιά μια και περιέχει τοξικά.
.lasal.................το εχεις δοκιμασει?
Δηλαδή τωρα θέλεις να μας πεις οτι ΕΣΥ το δοκίμασες πρώτα.
Εκανες πρωτα το πείραμα και μετά έβγαλες το συμπέρασμα ετσι?
Ενοιωσες ανακούφιση που δεν σου ψόφησε κανένα ψάρι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jojo
Εγω ειχα βαμμενο με spray, φελιζολ ,σε 200 λιτρα, για 3 χρονια. Κανενα προβλημα δεν ειχα ποτε.
Και ποιός σου είπε πως ολα τα spray ειναι ίδια?
Θα έβαζες το χέρι στην καρδια να προτείνεις όλα τα spray της αγορας?
Εγώ παντως ΟΧΙ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jojo
Το λουστρο ....δεν ειναι τοξικο?
Και ποιός σου ειπε πως το λουστρο που έβαλα ειναι το ίδιο τοξικό με τα λούστρα της αγοράς?
Δεν έκανα πείραμα όπως εσύ για να δω αν θα ζήσουν ή αν θα ψοφήσουν τα ψάρια παρά......ρωτησα πριν το δοκιμάσω.
Και πάλι ήμουνα ανησυχος.
Δεν ειμαι επαγγελματίας και γιαυτό ρώτησα επαγγελματία που ασχολείτε με τις μπογιές πριν προχωρήσω.
Αν εσυ προτείνεις spray βάλε και την υπογραφή σου για να ξέρει αυτός που θα βαλει spray ποιον θα βρίσει και ποιον θα καταραστεί οταν του ψοφήσουν τα ψάρια.
ΥΓ.
Καλά πως πεφτω πάντα στην παγίδα?
απαπαπαπαπα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-04-04, 19:01
Το avatar του χρήστη jojo
jojo Ο χρήστης jojo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Πολυ τσαμπουκαλεμενο σε βρισκω.Δεν εδωσα συμβουλες,γεγονοτα αναφερω.Και δεν θα πεσω στη παγιδα σου .φιλακια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-04-04, 00:31
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παιδιά το θέμα δεν είναι να μαλώσουμε. Νομίζω ότι είναι γνωστό ότι δεν μπορούμε να βάλουμε τίποτα μέσα στο ενυδρείο το οποίο να αφήνει τοξικά στο νερό. Το θέμα είναι να μας πείτε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρώμα ή λούστρος τα οποία μπορούμε να τα βάλουμε μέσα, και απλά πείτε το μας για να τα ζητήσουμε απο κάποιο χρωματοπωλείο.
Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07969 seconds with 12 queries