Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-15, 12:29
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή DIY CO2 diffuser

Καλα λενε οτι ειναι ο απολυτος diffuser!

https://youtu.be/4gNhhgXW2TU

Μετα απο αρκετες δοκιμες για να μην υπαρχει καθολου απωλεια,αλλα και καθολου φυσαλιδες co2 στο ενυδρειο σας παρουσιαζω τον απολυτο co2 diffuser.Ειναι βεβαια γνωστη η κατασκευη του εγω σας παρουσιαζω το δικο μου με ενα μπουκαλακι των 100ml και 10 ποντους υψους.
Λογω της ανυπομονυσιας μου ξεχασα να αλλαξω το καπακι απο πορτοκαλι σε ασπρο...δεν πειραζει εσεις βαζετε το ασπρο.Προσαρμοσα στο τελος του spray-bar του φιλτρου το καταλληλης διαμετρου πλαστικο σωληνακι αποτη μια και απο την αλλη στο πλαστικο μπουκαλακι των 100μλ.
Το tip σε αυτην την υποθεση (διαχυση)μετα απο πολλες δοκιμες ειναι αναλογα τη δυναμη του φιλτρου σου να προσαρμοσεις το σωστο σε μεγεθος μπουκαλακι!!!
Το co2 το εδωσα απο την τελευταια τρυπα του spray-bar με βελονα απο φαρμακειο 30G(μεγεθος).Η διαφορα επομενως στην δικη μου κατασκευη ειναι οτι η εισαγωγη νερου και διοξειδιου ειναι μια και μονο μια.Το υπολοιπο spray-bar δουλευει κανονικα.
Στην εξοδο του μουκαλιου προσαρμασα ενα σφουγγαρακι και το εκλεισα με το καπακι του και αυτο ηταν.
Στην οροφη του μπουκαλιου εχει συγκεντρωθει μια μεγαλη φουσκα co2 η οποια χτυπιεται αλυπητα και αδησωπητα (μπορειτε να τη διακρινεται) και απο την εξοδο δε βλεπω τιποτα....αναρωτιεμαι γινεται αρα δουλεια...
Θα δουμε σε λιγες ωρες,γιατι μολις το εβαλα σας το παρουσιαζω!

Ευχαριστω
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-15, 12:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ενδιαφερον αλλα απ το βιντεο εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι.Μπορεις να δωσεις καμια εικονα να φαινεται πιο κοντα η κατασκευη
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-15, 13:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά δουλεύει
δες μια παρομοια κατασκευή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75459
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-15, 15:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πανο εγω θα περιμενω να δουμε αποτελεσματα. Ειναι νωρις για να φανει η αποτελεσματικοτητα τους επι της ουσιας.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-15, 16:38
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Εχεις δίκιο σε αυτό που λες Στέφανε.μετά από 5 ώρες λειτουργίας έχει γεμίσει το 1/3 του μπουκάλιου με CO2.
Δεδομένου οτι δε διακρίνω ούτε μια υφυσυαλίδα στην έξοδο ααναρωτιέμαι αν σπάνε φυσαλίδες ή απλά μαζεεύονται πάνω πάνω.υ
Βέβαια μπορώ να αυξησω κ την ροή του φίλτρου για να δω αν διαλύεται περισσότερο χωρίς όμως πάλι να βλέπω φυσαλίδες που είναι κ το ζητούμενο...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-15, 17:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οσο πιο πολύ κίνηση υπάρχει , τόσο το καλύτερο, αν μπορεις να πετύχεις και στροβιλισμό ακόμα καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-15, 18:34
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παντως το pearling ειναι σαφως κατωτερο απο οτι ιδια ωρα χθες!!!
Καποιος στροβιλισμος επιτυγχανεται,δε θα αυξησω τη ροη ακομα διοτι φοβαμαι πως θα ξεφευγουν φυσαλιδες co2.
Οσον αφορα τη διαχυση μπορω να την ''μετρησω'' με ph controller ισως απο τον πινακα ph/kh...περιμενω να μου ερθει...εως τοτε θα αφησω ακομα μια μερα ακριβως ετσι και μετα οι οποιες αλλαγες....για μενα η καλυτερη ενδειξη ειναι το pearling αφου βεβαια εχω και μετρο συγρισης τις τελευταιες μερες...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-15, 20:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Με 15 ευρώ παίρνεις αυτόν, οποίος δοκιμασμένα είναι κορυφή χρησιμοποιώντας και φτερωτή ώστε να υπάρχει στροβιλισμός!! Οπότε πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι!! Μέχρι 4-5φ/δευτ διαλύονται απροβλημάτιστα...

Για την χαρά και ικανοποίηση του DIY βέβαια, δεν μπορώ να πω απολύτως τίποτα, μαζί σου με 1000
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-15, 20:59
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Cool

Θα δοκιμάσω κ εξωτερικό...είδα έναν 16/22 όπως το φθίλτρο μου σε έναν φίλο...καλή διάχυση αλλά φαινόταν μικροσκοπικές φυσαλίδες.τώρα δε γνωρίζω αν μπορεί να επιτευχθεί το απόλυτο.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-15, 21:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχει και 16/22 σχεδόν στην ίδια τιμή!! Μέχρι 4φ/δευτ και ροή φίλτρου 600λ/ω τα καταφέρνει μια χαρά!! Στις 5 ψιλοζορίζεται και παραπάνω δεν... Παραπάνω ροή βοηθάει, αλλά όχι και τόσο... Αλλά και πάνω από 5φ/δευτ λίγο δύσκολα να χρειαστείς πιστεύω... Θα πήγαινες έτσι και αλλιώς σε 2πλό/3πλό... Γλιτώνεις και το αισθητικό κομμάτι... Από πτώση ροής μέτρησα κάτω από 10% από 600λ/ω και πάνω και λίγο περισσότερο με μικρότερες αντλίες, έως και 20%..
-------------------------
Τον diffuser τον βάζω αμέσως μετά το φίλτρο και το υπόλοιπο λάστιχο μετά... Από φυσαλίδες, απολύτως καμία... Με τον αντίστοιχο ISTAR μπορέι να έβλεπα καμία που και που

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 29-10-15 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-15, 00:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Σχετικά με το pearling σαν ένδειξη καλής διάχυσης δεν ειναι αξιόπιστος τρόπος γιατι πολλες φορες νομίζουμε οτι ειναι μονο περλινγκ αλλα ειναι και άσκαστο διοξείδιο που μένει στα φύλλα των φυτων
Οσο πιο καλή διάχυση co2 γινεται τόσο πιο λίγες φυσάλιδες διοξειδίου βλέπεις.
Κι εγω σκεφτομαι εξωτερικό reactor γιατι εχω βαρεθεί να βλεπω το νερο γκαζόζα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-15, 09:16
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Στον εξωτερικό ριάκτορα, η διάχυση του CO2 γίνεται από την συνεχή ανατάραξη/στροβιλισμό του νερού με ένα λεπτό στώμα αερίου CO2 στο πάνω μέρος του ριάκτορα.. Δημιουργούνται μεγάλες φυσαλίδες από την ανατάραξη, σαν αυτές όταν φυσάμε με καλαμάκι σε ένα ποτήρι νερό, οι οποίες δεν μπορούν να μεταφερθούν/εγκλωβιστούν μέσω της ροής και να ταξιδέψουν στο κάτω μέρος του ριάκτορα απ' όπου βγαίνει το νερό!! Οπότε στο ενυδρείο δεν βλέπεις απολύτως τίποτα!! Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι αρνητικό για τον ριάκτορα, εκτός της μικρής μείωσης ροής του φίλτρου..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-15, 10:57
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το pearling σαν ένδειξη καλής διάχυσης δεν ειναι αξιόπιστος τρόπος γιατι πολλες φορες νομίζουμε οτι ειναι μονο περλινγκ αλλα ειναι και άσκαστο διοξείδιο που μένει στα φύλλα των φυτων
Οσο πιο καλή διάχυση co2 γινεται τόσο πιο λίγες φυσάλιδες διοξειδίου βλέπεις.
Κι εγω σκεφτομαι εξωτερικό reactor γιατι εχω βαρεθεί να βλεπω το νερο γκαζόζα.
Οταν λεω pearling εννοω μονο το οξυγονο που βγαινει απο τα φυλλα και παει στην επιφανεια κυριως σαν ''αλυσιδα'' ή ''κομμενη αλυσιδα''.
Τεσπα αυτο που λεω ειναι οτι καταλαβαινω τη φωτοσυνθεση απο αυτο που βλεπω και ξερω....σημερα το απογευμα που θα εχουν περασει και 24 ωρες θα ενημερωσω το φορουμ για την καταληξη της πρασπαθειας.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-15, 12:06
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει και 16/22 σχεδόν στην ίδια τιμή!! Μέχρι 4φ/δευτ και ροή φίλτρου 600λ/ω τα καταφέρνει μια χαρά!! Στις 5 ψιλοζορίζεται και παραπάνω δεν... Παραπάνω ροή βοηθάει, αλλά όχι και τόσο... Αλλά και πάνω από 5φ/δευτ λίγο δύσκολα να χρειαστείς πιστεύω... Θα πήγαινες έτσι και αλλιώς σε 2πλό/3πλό... Γλιτώνεις και το αισθητικό κομμάτι... Από πτώση ροής μέτρησα κάτω από 10% από 600λ/ω και πάνω και λίγο περισσότερο με μικρότερες αντλίες, έως και 20%..
-------------------------
Τον diffuser τον βάζω αμέσως μετά το φίλτρο και το υπόλοιπο λάστιχο μετά... Από φυσαλίδες, απολύτως καμία... Με τον αντίστοιχο ISTAR μπορέι να έβλεπα καμία που και που
Kαι πως καταλαβαινουμε ποια διατομη ειναι σωστη για το αλφαδολαστιχο του φιλτρου μας η 16/22 ή 12/16;Μετραμε την διατομη;Στις φωτο του ριακτορα εισοδο-εξοδο πολυ μικρες δειχνουν..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-15, 16:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι μετράς την διατομή, εσωτερικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-15, 15:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πανο εχεις κανενα update?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-15, 18:24
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Δεν εγραφα διοτι δεν εχω νεοτερα...μεχρι το καθαρισμα του φιλτρου μου και εξηγουμαι.
Η ροη ειναι αρκετα χαμηλη ετσι ωστε το σφουγγαρακι στην εξοδο της κατασκευης να εμποδιζει περισσοτερο τη ροη και εφοσον δουλευει κ το spray-bar ειναι κατα πολυ μειωμενη...χωρια που βρωμιζει.Εαν δε βαλω σφουγγαρι διαφευγουν φυσαλιδες κ δεν το θελω αυτο....ισως μακρυνο το μπουκαλι η μια λυση,αλλα αποφασισα να περιμενω εως οτου καθαρισω το φιλτρο για να ανεβει η ροη.Φαντασου εχω σε 240 λιτρα το jbl 1501 με 1200λτ την ωρα,αλλα κ τα τεσσερα καλαθια ειναι φισκα με βιολογικο και ενα με σφουγγαρια...οποτε η ροη ειναι αρκετα χαμηλη....στο καθαρισμα θα αδειασω το ενα καλαθι σιγουρα.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-16, 00:59
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Λοιπόν πρόσθεσα κ ενα δεύτερο μπουκαλάκι κάτω από το πρωτο και το μήκος τώρα είναι στα είκοσι συν.παρακολουθώ με πεχαμετρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη διάχυση θα βάλω και βίντεο.έχω όμως μια απορία..οι φυσαλίδες μαζεύονται με τις ώρες και γίνονται μια τερατια μέσα στο μπουκαλάκι μέχρι από κάπου να διαφύγει το αεριο.αρα αυτό το αεριο χάνεται.Η ερώτηση μου είναι αφού είμαι ευαριστημενος με τη διάχυση κ τόσο διοξειδιο χάνεται, για τι να μην ελλατωσω τις φυσαλίδες λίγο?αφου μαζεύονται μ δε διαλύονται άρα μπορώ να ελλατωσω.αυτο σκέφτομαι.
Όμως δεν έγινε έτσι μια φορά που το δοκίμασα....δηλαδη ελλατωσα το διοξειδιο.....μπορει να μη μαζευόταν στον ίδιο χρόνο η μεγαλη φυσαλίδα,αλλα το κυριότερο το πεζά ανέβηκε.
Επομένως βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έπρεπε να κατεβάσω τη ροη.Τι εξήγηση όμως υπάρχει για αυτό? Για τι μειώνοντας τη ποσότητα μειώνεται και η διάχυση από τη στιγμή όμως που υπάρχει πάντα περίσσεια ποσότητα μέσα στο μπουκαλι???
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Diffuser 16/22 panos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 07-10-15 11:26
Diffuser CO2... Blokatos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 11-09-12 20:33
CO2 Diffuser Butterfly Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 12-04-12 10:46
CO2 diffuser George-A Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 06-10-03 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17796 seconds with 15 queries