Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-13, 13:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Κατασκευές με plexiglass, καπάκια φίλτρα και άλλα πολλά

Για σας παιδιά,
Θέλω να σας δείξω κάποιες κατασκευές από Plexiglas που έκανα το τελευταίο χρόνο που ασχολήθηκα με ενυδρεία.
Το Plexiglas θα το θεωρούσα ένα σχετικά εύκολο υλικό για κατασκευές που συγχωρεί κάποια λάθη, δέχεται βελτιώσεις στις κατασκευές και όχι ιδιαίτερα ακριβό. Το όχι ιδιαίτερα ακριβό σίγουρα θέλει κάποια κουβέντα γιατί θα μου πει κάποιος πως το κοντραπλακέ είναι πολύ πιο φτηνό από το πλεξιγκλάς αλλά αν συμπεριλάβεις χρώματα και βερνίκια θα έρθει πάνω κάτω τα ίδια. Κατά μέσον όρο οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 25 Ευρώ το τετραγωνικό μέτρο με πάχος 3χιλ, ενώ έχω δει στο Praktiker διάφανο πλεξιγκλάς 3χιλ 1,5 Χ 0,5 μ 9,90 Ευρώ και είχα δει παλιότερα και στο Leroy με παρόμοιες τιμές, αυτά όμως δεν στα κόβουν στα μέτρα σου αν δεν κάνω λάθος. Εγώ τα πήρα από αποθήκη στο Πειραιά (Μυκάλης 29) που σου κόβουν στα μέτρα σου ότι ζητήσεις και υπάρχουν σε πάρα πολλά χρώματα και πάχη, μπορώ να πω πως είναι αρκετά εξυπηρετικοί και μου έκοψαν ότι τους ζήτησα. Από εργαλεία, θα χρειαστείτε ειδική κόλα για πλεξιγκλάς, έχω ακούσει πως κάνει και το χλωροφόρμιο που το βρίσκεις στα φαρμακεία (που εγώ δεν το βρήκα πουθενά γιατί μου είπαν πως έχει απαγορευτεί σαν καρκινογόνο, που δεν θα το συνιστούσα) και η κόλα που τη βρήκα μόνο εκεί που πήρα και τα πλεξιγκλάς. Η τιμή της είναι 10 Ευρώ το μπουκαλάκι των 100 ml αλλά μου την έχουν χρεώσει και 15 στις αρχές (το μπουκαλάκι είναι αυτό του φαρμακείου που σου το γεμίζουν εκεί και όχι συσκευασμένο), το θεϊκό είναι πως όταν ζήτησα 2 μπουκαλάκια μου πρότεινε να πάρω το ολόκληρο μπουκάλι με τιμή μόνο 30 Ευρώ και έχει 1400 γραμ, καλά ακούσατε, τα 100 ml 10 Ευρώ, τα 1400 γραμ 30 Ευρώ, αν το ήξερα από την αρχή θα είχα πάρει το μπουκάλι για να το έχω για μια ζωή ή μέχρι να χαλάσει και όχι τα 100αρια και πλήρωσα 4 -5 10αρικα. Η αλήθεια είναι πως με 100 ml κολλάς πάρα πολλά μέτρα με το μεγάλο που τελικά πήρα θα κολλήσω χιλιόμετρα. Τελικά πήρα το μεγάλο μπουκάλι και βάζω λίγο κάθε φορά που θέλω σε ένα μικρό γυάλινο σκούρο μπουκαλάκι και κάνω τη δουλειά μου, επίσης θα χρειαστείτε και σύριγγα. Η κόλα είναι πολύ ρευστή, σαν νερό και θέλει πάρα πολύ λίγη ποσότητα και κολλάει εκπληκτικά γρήγορα και σταθερά. Ότι κολληθεί δεν ξεκολλάει, μόνο σπάει, γίνεται ένα σώμα. Για να κολλήσετε εφάπτεται τα κομμάτια που θέλετε και με τη σύριγγα βάζετε κόλα στα σημεία επαφής τόση όσο να μπαίνει ανάμεσα στα κομμάτια και σε λίγα λεπτά έχει κολλήσει, όσο πιο πολύ κόλα βάζετε τόσο πιο αργά στεγνώνει και κολλάει αλλά αφήνει και λεκέ. Σας προτείνω να βάζετε σταγονίτσες σε λίγα σημεία, περιμένετε λίγο να σταθεροποιηθεί και μετά με τη σύριγγα περνάτε όλο το σημείο επαφής. Για κατασκευές που θα μπουν στο νερό τα αφήνω καμιά ώρα να στεγνώσουν καλά, τα πλένω με υγρό σαπούνι για τα πιάτα , πολύ καλό ξέβγαλμα και μπλουμ μέσα στο νερό.



Επόμενο βασικό εργαλείο είναι ο κόφτης ή παπαγαλάκι όπως το λένε, δύσκολο και αυτό να το βρεις εύκολα, το Πλαίσιο το έχει 8-9 Ευρώ , εκεί που πήρα τα πλεξιγκλάς γύρω στα 15 Ευρώ αλλά εντελώς τυχαία εγώ το βρήκα στο χρωματοπώλη της γειτονιάς μου με την εκπληκτική τιμή των 3,8 και με ανταλλακτικό μαχαιράκι μέσα, όπως καταλαβαίνετε όλα θέλουν λίγο ψάξιμο. Αν δεν έχετε να κόψετε μεγάλες επιφάνειες ίσως να μη το χρειαστείτε αλλά εγώ έπαιρνα πάντα και τα ρετάλια (τα πλήρωνα ε, ο τσάμπας πέθανε) έκοβα όταν χρειαζόταν.



Το πλεξιγκλάς έχει 2 μεγάλα μειονεκτήματα, γρατζουνιέται πολύ εύκολα και με το καιρό και ειδικά με τη ζέστη λυγίζει, για τα γρατζουνίσματα θέλει λίγο προσοχή άλλα έχω δει στο YouTube τρόπους να τα διορθώνεις και αυτά (με καμινέτο) και για το λύγισμα εγώ βάζω πολλές κόντρες και η κατάσταση βελτιώνεται πάρα πολύ. Εκεί ήταν που τους έκανε εντύπωση ότι κάθε φορά που τους ζητάω να μου κόψουν πλεξιγκλάς τους ζητάω και πολλά κομμάτια σε ανάλογο μήκος με τη κατασκευή που θέλω να κάνω σε λουρίδες των 2 εκατοστών. Αυτά θα χρειαστείτε να τα κόβεται στο μήκος που θέλετε άλλα και με ένα σιδηροπρίονο κάνετε τη δουλειά σας, ίσως όχι τόσο εύκολα με το κόφτη αλλά την κάνετε. ¶λλος τρόπος κοψίματος είναι αν έχετε σχιστοπρίονο πάγκου αλλά από ότι έχω ακούσει θέλει συγκεκριμένο δίσκο, εγώ που προσπάθησα το έκανα χάλια, και με σέγα είχα προσπαθήσει να κόψω αλλά εκεί ακόμα πιο χάλια, έλιωνε και κόλλαγε πάνω στη λάμα, ό κόφτης τελικά είναι το πιο φτηνό και βολικό εργαλείο αλλά κόβεις μόνο ευθείες, καμπύλες δεν έχει χρειαστεί να κόψω αλλά και προσπαθώ ότι κάνω να είναι σε ευθείες, έχω κόψει και με τροχό αλλά μόνο για να κάνω κάποιες συγκεκριμένες μικροδουλειές άλλα είναι ιδανικός στο να κάνεις χτένια χρησιμοποιώντας το πολύ ψιλό δίσκο και γρήγορες σταθερές κινήσεις κόβεται σχετικά άνετα, αφήνει βέβαια πολύ γρέζι από πλεξιγκλάς που έχει λιώσει αλλά φεύγει σχετικά εύκολα. Το μυστικό σε αυτό είναι πως πριν κόψε με τροχό, βγάζω το προστατευτικό πλαστικό και κολλάω χαρτοταινία και στις 2 πλευρές στα σημεία που θέλω να κόψω, τα γρέζια είναι λιγότερα, η χαρτοταινία δεν λιώνει όπως το προστατευτικό και βγαίνει εύκολα. Για να κόψετε με το κόφτη, χρησιμοποιείτε κάτι ίσιο για οδηγό/χάρακα και χαράζεται με το κόφτη τη γραμμή που θέλετε να κόψετε όχι με πολύ δύναμη για μη σας φύγει, μετά ξεκινώντας όχι πολύ δυνατά στην αρχή για να δημιουργηθεί αυλάκι στην επιφάνεια και μετά δυνατά περνάτε το κόφτη πάνω στο πλεξιγκλάς. Το πολύ με 10 περάσματα (ανάλογα και με το πάχος του πλεξιγκλάς) έχει χαραχτεί αρκετά για να σπάσει εύκολα στο σημείο εκείνο. Πιέζεται στις 2 άκρες και το πλεξιγκλάς σπάει στο σημείο που χαράξατε, όσο πιο πολύ χαράξετε τόσο πιο εύκολα θα σπάσει, αν χαράξετε λίγο μπορεί να σπάσει κάπου αλλού όμως, θέλει λίγη προσοχή εδώ. Αν δεν σας δίνει χέρι να το σπάσετε δείτε τι κάνω εγώ. Με 2 σφικτήρες και μια γωνιά , πιάνω το πλεξιγκλάς στο πάγκο και το σπάω πολύ εύκολα



Ότι κόψετε με το κόφτη, για να κολλήσει καλύτερα και πιο σταθερά, θέλει τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο στην αρχή και με ψιλό μετά για να γίνει μια ίσια επιφάνεια κα να έχει καλύτερη επαφή εκεί που θα κολληθεί . Τρίβεται πάρα πολύ εύκολα και με 2-3 περάσματα από το γυαλόχαρτο έχει στρώσει, εξαρτάται βέβαια και ο τρόπος που κόπηκε αν άφησε μεγάλο νύχι ή όχι. Αν κόψετε ή σας κόψουν με δισκοπρίονο δεν θέλει τρίψιμο, η επιφάνεια είναι τέλεια για κόλλημα.



Απαραίτητα είναι και ανάλογα με την κατασκευή που θα θέλετε, δράπανο, τρυπάνια ποτηροτρύπανα και ο τροχός που είπαμε παραπάνω. Το ποτηροτρυπανο που έχω έχει ακριβώς τις διαστάσεις για 8αρια ανεμιστηρακια που έβαλα στα καπάκια μου. Έχω δει στο YouTube βιντεάκια πως διορθώνουν λεκέδες γρατζουνιές και πως κάνουν φινίρισμα με καμινέτο. Προσοχή μη σας στάξει κόλα στο πλεξιγκλάς γιατί αφήνει λεκέ, αν στάξει ακαριαία το καθαρίζετε με βρεγμένο πανί και αυτό αν προλάβετε.
Δείτε τώρα κάποιες κατασκευές που έχω κάνει.
Θήκη για τα τεστ



Χτένια και χωρίσματα για φίλτρα



Γενήστρα






Μικρό εσωτερικό φίλτρο



Κουτί για τον STC-1000



Κανάλι στο πλάι του ενυδρείου για να κρύψω καλώδια και σωληνάκια



Μια κατασκευή για το φίλτρο να τραβάει νερό και από ψιλά και από χαμηλά με συρταράκι να βάζω filterwool αλλά δεν ήταν πρακτικό γιατί μπούκωνε γρήγορα και έπρεπε να βάζω χέρια στο νερό και στρεσάριζα τα ψάρια, εγκαταλείφτηκε



Εξωτερικό φίλτρο



Καπάκια για το εξωτερικό ενυδρείο, καλοκαιρινό με ανεμιστηράκι και τρύπες, χειμωνιάτικο που το προφυλάσσει από τη βροχή





Καπάκι για το μικρό μου ενυδρείο. Τέτοια έφτιαξα συνολικά 3 και για κάποιους φίλους.













Προστατευτικό για τα φώτα led στο μεγάλο μου ενυδρείο. Αυτό είναι σχεδόν αδιάβροχο. Έβαλα στο καπάκι του ένα κορδόνι σιλικόνη, το άφησα και στέγνωσε και λειτουργεί σαν φλάντζα




Και το καπάκι για το μεγάλο ενυδρείο. Αυτό έφαγε πολλές μετατροπές και διορθώσεις για να φτάσει να γίνει όπως τώρα, στη τελευταία μετατροπή του άνοιξα τρύπα για να βάλω ταΐστρα. Σε αυτό έμαθα πολλά και με παίδεψε λίγο. Είχε τρομακτικές στρεβλώσεις και τελικά του έβαλα γωνίες αλουμινίου και έστρωσε, στη μέση έχει ένα λύγισμα από το βάρος γύρω στα 2-3 χιλιοστά. Έχει ύψος μόνο 7 εκατοστά, μήκος 112 και πλάτος 33. Μέσα εκεί στρίμωξα τα πάντα και είναι αρκετά ελαφρύ. Κουμπώνει στο ενυδρείο μόνο σε 5 χιλιοστά. Μια φορά μου έπεσε και έσπασε, κόπηκε στα 2 , έσπασε στις 2 άκρες διαγώνια, στη μία έσπασε επάνω στην ένωση και στην άλλη πλευρά 3 εκατοστά δίπλα. Σε 10 λεπτά ήταν στη θέση του κολλημένο, κόλλησα τα σημεία που έσπασε, έβαλα και κοντρούλες από μέσα στα σημεία που έσπασε και είναι μια χαρά. Από την μία πλευρά μόνο φαίνεται σαν τρίχα το σημείο που έσπασε.

















Παιδιά συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να δείτε και εσείς , να πάρετε ιδέες, να δώσετε ιδέες και να κάνετε παρατηρήσεις ώστε να φτιάχνουμε μόνοι μας ωραίες και πρακτικές κατασκευές για τα ενυδρεία μας.

ΥΓ. Συγνώμη για τις φωτό αλλά τωρα μαθάινω τα του forum.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uvv1.jpg
Εμφανίσεις:  8304
Μέγεθος:  38,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jp86.jpg
Εμφανίσεις:  10205
Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  t4cu.jpg
Εμφανίσεις:  5289
Μέγεθος:  189,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0rz1.jpg
Εμφανίσεις:  7397
Μέγεθος:  181,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nn4v.jpg
Εμφανίσεις:  6505
Μέγεθος:  65,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9bnd.jpg
Εμφανίσεις:  6414
Μέγεθος:  215,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  av2d.jpg
Εμφανίσεις:  5290
Μέγεθος:  214,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1jbk.jpg
Εμφανίσεις:  5399
Μέγεθος:  77,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6kbw.jpg
Εμφανίσεις:  4621
Μέγεθος:  174,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  awnf.jpg
Εμφανίσεις:  5285
Μέγεθος:  204,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4n7k.jpg
Εμφανίσεις:  4838
Μέγεθος:  24,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  o60h.jpg
Εμφανίσεις:  4681
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xsxa.jpg
Εμφανίσεις:  12124
Μέγεθος:  243,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jjcv.jpg
Εμφανίσεις:  8290
Μέγεθος:  185,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  p8vn.jpg
Εμφανίσεις:  9054
Μέγεθος:  159,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  39s3.jpg
Εμφανίσεις:  5259
Μέγεθος:  169,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6nnk.jpg
Εμφανίσεις:  6509
Μέγεθος:  190,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  d1fe.jpg
Εμφανίσεις:  5309
Μέγεθος:  218,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  x0f8.jpg
Εμφανίσεις:  5647
Μέγεθος:  205,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sk6n.jpg
Εμφανίσεις:  5889
Μέγεθος:  133,3 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  z7lp.jpg
Εμφανίσεις:  4909
Μέγεθος:  142,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  76cg.jpg
Εμφανίσεις:  5401
Μέγεθος:  199,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5prb.jpg
Εμφανίσεις:  4182
Μέγεθος:  160,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2p7f.jpg
Εμφανίσεις:  4171
Μέγεθος:  205,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  oxoc.jpg
Εμφανίσεις:  6580
Μέγεθος:  209,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  elqg.jpg
Εμφανίσεις:  4381
Μέγεθος:  213,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dmz2.jpg
Εμφανίσεις:  4478
Μέγεθος:  211,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13t9.jpg
Εμφανίσεις:  4195
Μέγεθος:  181,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2wrl.jpg
Εμφανίσεις:  5455
Μέγεθος:  50,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013173.jpg
Εμφανίσεις:  7741
Μέγεθος:  78,9 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-07-17 στις 21:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-13, 13:20
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου βαλε τις φωτο απο το imageshack αν σου ειναι ευκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου φιλε μου βαλε τις φωτο απο το imageshack αν σου ειναι ευκολο...
Ευχαριστώ φίλε, τώρα μαθαίνω, προσπάθησα να τις βάλω μέσα στο κείμενο αλλά δεν τα κατάφερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-13, 13:35
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Τελεια ολα φιλε μου,ειμαστε και απο τα ιδια μερη...Αμφιαλιωτης κοντα στο γηπεδο των Σιταποθηκων...Αυτα τα καπακια σου τα ζηλεψα μακαρι να επιαναν κι εμενα τα χερια μου αλλα δεν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-13, 13:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ "γείτονα"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-13, 14:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για να τα βάλεις μέσα στο κείμενο πάτα Edit->Go advanced και μετά πήγαινε τον κέρσορα σε όποιο σημείο του κειμένου πρέπει να μπει η φωτογραφία. Μετά με το ποντίκι πάτα στο βελάκι δίπλα από το εικονίδιο με τον συνδετήρα και διάλεξε ποια φωτογραφία θες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-13, 14:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να τα βάλεις μέσα στο κείμενο πάτα Edit->Go advanced και μετά πήγαινε τον κέρσορα σε όποιο σημείο του κειμένου πρέπει να μπει η φωτογραφία. Μετά με το ποντίκι πάτα στο βελάκι δίπλα από το εικονίδιο με τον συνδετήρα και διάλεξε ποια φωτογραφία θες.
Ευχαριστώ,
στα πλεξιγκλας μάλλον καλά τα πάω, στις φωτό και στις δημοσιεύσεις μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπράβο σου!
Πολύ ωραίες κατασκευές!

Είχα φτιάξει και γω 1 κατασκευή κουτί για το φλοτέρ της αυτόματης αναπλήρωσης και δουλεύει καλά. Είχε γίνει λίγο τσαπατσούλικα καθώς ήταν το προτότυπο αλλά δουλεύει ρολόι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-13, 15:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σου!
Πολύ ωραίες κατασκευές!

Είχα φτιάξει και γω 1 κατασκευή κουτί για το φλοτέρ της αυτόματης αναπλήρωσης και δουλεύει καλά. Είχε γίνει λίγο τσαπατσούλικα καθώς ήταν το προτότυπο αλλά δουλεύει ρολόι!
Πάντα μαθαίνουμε στο 1ο.
Με πλεξιγκλας , αν υπαρχει όρεξη και φαντασία πιστεύω πως μπορούμε να φτιάξουμε πολλές πρακτικές αλλά και όμορφες κατασκευές.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-13, 15:41
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα μαθαίνουμε στο 1ο.
Με πλεξιγκλας , αν υπαρχει όρεξη και φαντασία πιστεύω πως μπορούμε να φτιάξουμε πολλές πρακτικές αλλά και όμορφες κατασκευές.
Έτσι!
Πιστεύω αν το ξαναέφτιαχνα θα το πετύχαινα, αλλά βαριέμαι τώρα να ξαναβγάλω δράπανα και ιστορίες! Αφού δουλεύει τότε μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-13, 15:48
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

η κατασκευη για το μεγαλο καπακι ποσο σου κοστισε αν επιτρεπετε;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-13, 15:55
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Και αν ξέρεις που θα βρούμε £¥§^+%&£{}%! κοπιδι πλεξι γιατί έχω φάει τον τόπο..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-13, 16:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατασκευη για το μεγαλο καπακι ποσο σου κοστισε αν επιτρεπετε;
Το έφτιαξα μαζί με το εξωτερικό φίλτρο που έχω στη φωτό, από ότι θυμάμαι, πλεξιγκλας και κόλα και για τα 2 μαζί πρέπει να είχε πάει γύρω στα 60 Ευρώ και γύρω στα 7 Ευρώ οι μεντεσέδες από ebay, τα ανεμιστηράκια είναι από παλία PC, το αλλουμίνιο 3 Ευρώ τα 5 μέτρα. Ο φωτισμός έγινε μετά, υπολόγισε από 1,5 έως 3 Ευρώ η κάθε πλακέτα και έχει 21 μέσα αν δεν κάνω λάθος μέσα. Δεν έιναι ούτε φθηνό αλλά ούτε και ακριβό, αλλά το κάνεις όπως εσύ θες και όπως σε βολεύει. Μπορείς να υπολογίσεις τα μέτρα που θες και να πας εκεί ή να τους πάρεις τηλέφωνο (καλύτερα να πας εκεί) και να σου πουν ακριβώς πόσο θα κοστίσουν τα πλεξιγκλας, έτσι είχα κάνει και εγώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν ξέρεις που θα βρούμε £¥§^+%&£{}%! κοπιδι πλεξι γιατί έχω φάει τον τόπο..
Ο Σπακούρης στο Πειραιά μου είχε πει 15 Ευρώ και στο πλαίσιο έχει 8,99. Ήμουνα τυχερός εγώ και το βρήκα στη γειτονιά μου μόνο 3,80. Για ψάξε στη γειτονιά σου ή κάπου κοντά σου, ζήτατο «παπαγαλάκι»

http://www.spakouris.gr/products6.ph...pen1=11&open2=
http://www.plaisio.gr/stylo-molivia/...ass-cutter.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 08-10-13 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-13, 16:11
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ομορφες και περιποιημένες δουλειές!
Ξεχωρίζω την θήκη για τα τεστ και την οργάνωση της !!!
btw
Αφού το έχεις με τον τροχό,γιατί δεν χρησιμοποιείς κετσεδάκια(χρησιμοποιούνται
κυρίως για το γυάλισμα σε inox αλλά είναι απλά γυαλόχαρτα) για τα καθαρίσματα,γυαλίσματα κτλ που κάνεις για να μην παιδεύεσαι με το χέρι ??

jimbit22 γιατί δεν παίρνεις μια απλή φαλτσέτα που θα σου έρθει και πιο οικονομικά??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafari Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφες και περιποιημένες δουλειές!
Ξεχωρίζω την θήκη για τα τεστ και την οργάνωση της !!!
btw
Αφού το έχεις με τον τροχό,γιατί δεν χρησιμοποιείς κετσεδάκια(χρησιμοποιούνται
κυρίως για το γυάλισμα σε inox αλλά είναι απλά γυαλόχαρτα) για τα καθαρίσματα,γυαλίσματα κτλ που κάνεις για να μην παιδεύεσαι με το χέρι ??

jimbit22 γιατί δεν παίρνεις μια απλή φαλτσέτα που θα σου έρθει και πιο οικονομικά??
Του πήρα τον αέρα με τον τροχό, έτσι και αλλιώς δεν χρειάστηκε να φτιάξω πολλά χτένια.
Δεν κάνει η φαλτσέτα παιδιά, το κοφτάκι δεν κόβει, χαράζει το πλεξιγκλάς, απλά με τα πολλά περάσματα το χαράζει βαθιά και στο τέλος σπάει εκεί που είναι πιο αδύνατο, αν το χαράξεις πολλές φορές εύκολα θα βγεις από τη κάτω πλευρά αλλά δεν είναι απαραίτητο να παιδεύεσαι τόσο πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-13, 16:36
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

O κετσές δεν είναι για κόψιμο!!Αλλά για καθαρισμα . . .
Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψην σου αλλά εννοώ το δισκάκι αυτό
http://raptopoulos.gr/index.php?rout...&product_id=55
Όσο για την φαλτσέτα δεν θα τα χαλάσουμε!!Σε τετοια κοψίματα χρησιμοποιώ πάντα
τροχό με ψιλό δισκάκι. . . Απλά θέλει γρήγορο πέρασμα για να μην το καίει και αφήνει
μεγάλα γρέζια. . .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-13, 16:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδία το καλό σε αυτά είναι πως αν καταλάβεις πως κολλάει το φτιάχνεις πολύ γρήγορα αν έχεις τα κομμάτια έτοιμα κομμένα. Το μικρό καπάκι ενυδρείου μου πείρε περίπου 1 ώρα κόλλημα και ένα απόγευμα για τα ηλεκτρολογικά του.
Όσον άφορα δεν το πλύσιμο εκεί είναι το καλό. Ξεμοντάρισμα τα ηλεκτρολογικά ,σαπούνισμα ,ξέβγαλμα ,στέγνωμα με χαρτί κουζίνας, μοντάρισμα, όλα σε 15 λεπτά. Και μετά λάμπει ε. Το μεγάλο θέλει όλα μαζί κανά μισάωρο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafari Εμφάνιση μηνυμάτων
O κετσές δεν είναι για κόψιμο!!Αλλά για καθαρισμα . . .
Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψην σου αλλά εννοώ το δισκάκι αυτό
http://raptopoulos.gr/index.php?rout...&product_id=55
Όσο για την φαλτσέτα δεν θα τα χαλάσουμε!!Σε τετοια κοψίματα χρησιμοποιώ πάντα
τροχό με ψιλό δισκάκι. . . Απλά θέλει γρήγορο πέρασμα για να μην το καίει και αφήνει
μεγάλα γρέζια. . .
θα το γδάρει το πλεξιγκλας αυτός ο δίσκος, λίγο να σου ξεφύγει το έφαγες, εκει βάζω φαλστέτα για να βγάλω με προσοχή τα γρέζια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 08-10-13 στις 16:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-13, 16:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραια παρουσιαση.

Τα πολυκαρβονικα (που δεν λυγιζουν οπως το πλεξι) στη μυκαλης τα ειδες?

Επισης μπορει να ακουμπησει εσωτερικα το καπακι με τετοια http://www.ebay.co.uk/itm/4-x-Aquari...item4d05af7cf6
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραια παρουσιαση.

Τα πολυκαρβονικα (που δεν λυγιζουν οπως το πλεξι) στη μυκαλης τα ειδες?

Επισης μπορει να ακουμπησει εσωτερικα το καπακι με τετοια http://www.ebay.co.uk/itm/4-x-Aquari...item4d05af7cf6
Τα έχω δει και τα έχω βάλει στο μάτι για το μεγάλο το εξωτερικό που θέλω να φτάξω. Και τα στηρίγματα τα έχω δεί αλλά αφού μπορώ να φτάξω με κάπιο τρόπο στήριγμα το κάνω μόνος μου (Ψιλομαζόχας)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-13, 17:02
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το γδάρει το πλεξιγκλας αυτός ο δίσκος, λίγο να σου ξεφύγει το έφαγες, εκει βάζω φαλστέτα για να βγάλω με προσοχή τα γρέζια
Ok αυτό είναι καθαρά θέμα χεριού. . .

delta66 τα μασίφ πολυκαρμπονικά τα έχεις δει που γίνονται και γωνία
90 μοιρών χωρίς να σπάνε ??
Για το απλό πολυκαρμπονικό έχω πολλές ενστάσεις αλλά μην χαλάσουμε την παρουσίαση του φίλου μας . . .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-13, 17:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ καλή η παρουσίαση!!!
Θα βοηθήσει κόσμο

Αν αρχίσω να σε πρήζω σε λίγο καιρό...μη τα παρατήσεις

Ασχετο από μένα τον άσχετο : Όταν δοκίμασα να ανοίξω τρύπες για τα 80αρια konig σε πλεξιγκλας, το έκανα με ποτηροτρύπανο. Μια στιγμή μου ξέφυγε...και η ζημιά έγινε. Φαγώθηκε όλη η πάνω πλευρα
Δεν είναι καθόλου εύκολο υλικό το πλεξιγκλας, ειδικά για άσχετους & ειδικά σε μεγάλο πάχος

Εννοείται πως κάθε κατασκευή, είναι θέμα αντίληψης & κυρίως εμπειρίας...!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-13, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι για το πλεξι τα εδειξα τα στηριγματα και για καποιον που δεν ξερει ή βαριεται να φτιαχνει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-13, 17:34
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν δοκίμασα να ανοίξω τρύπες για τα 80αρια konig σε πλεξιγκλας, το έκανα με ποτηροτρύπανο. Μια στιγμή μου ξέφυγε...και η ζημιά έγινε.
Yπάρχουν ποτηροτρύπανα που στο κέντρο τους έχουν τρυπάνι κανονικό. . .
Αυτό χρησιμεύει σαν οδηγός οπότε είναι δύσκολο μετά να σου φύγει αλλά και να σου ξεφύγει . . .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-13, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Ασχετο από μένα τον άσχετο : Όταν δοκίμασα να ανοίξω τρύπες για τα 80αρια konig σε πλεξιγκλας, το έκανα με ποτηροτρύπανο. Μια στιγμή μου ξέφυγε...και η ζημιά έγινε. Φαγώθηκε όλη η πάνω πλευρα
Δεν είναι καθόλου εύκολο υλικό το πλεξιγκλας, ειδικά για άσχετους & ειδικά σε μεγάλο πάχος
Και το πολυκαρβονικο θελει μεγαλη προσοχη, ιδιως αν ειναι παχυ.
Οχι τοσο για να μη γρατζουνιστει, αλλα για να μη κολλησει το ποτηροτρυπανο απο το ζορι και φυγει το τρυπανι απο τα χερια μας και κανει βολτα στο δωματιο με 1000 στρ/λεπτο μαγκωμενο μαζι με το κοματι το πολυκαρβονικο, σαν ελικοπτερο
Θελει κανονικα ποτηροτρυπανο γυαλιου και αργες στροφες στο τρυπανι (να ειναι ρυθμιζομενο φυσικα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-13, 17:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή η παρουσίαση!!!
Θα βοηθήσει κόσμο

Αν αρχίσω να σε πρήζω σε λίγο καιρό...μη τα παρατήσεις

Ασχετο από μένα τον άσχετο : Όταν δοκίμασα να ανοίξω τρύπες για τα 80αρια konig σε πλεξιγκλας, το έκανα με ποτηροτρύπανο. Μια στιγμή μου ξέφυγε...και η ζημιά έγινε. Φαγώθηκε όλη η πάνω πλευρα
Δεν είναι καθόλου εύκολο υλικό το πλεξιγκλας, ειδικά για άσχετους & ειδικά σε μεγάλο πάχος

Εννοείται πως κάθε κατασκευή, είναι θέμα αντίληψης & κυρίως εμπειρίας...!
Δεν με πρήζεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος, εδώ βοηθάει ο ένας τον άλλον, μην ανησυχείς και ρώτα ότι θες.
Τώρα για το ποτηρότρυπανο, είχες βάλει το τρυπάνι μπροστά που δουλεύει σαν οδηγός ? Δύσκολο μου φαίνεται αυτό που λες, από ότι ξέρω όλα τα ποτηρότρυπανα (εκτός αυτά που είναι για τζάμια) έχουν και ένα τρυπάνι στο κέντρο σαν οδηγό, μέχρι να ανοίξει το ποτηροτρύπανο τη τρύπα το τρυπάνι δεν το αφήνει να φύγει. Ειδικά στο πλεξιγκλάς, τι να τρυπήσεις 3αρι τι 20αρι είναι το ίδιο. Αυτά που έχω στη φωτό τα έχω πάρει από το Lidl, φανταστικά ποτηρότρυπανα, έχω τρυπήσει ξύλο, MDF, λαμαρίνα, τοίχο για να ανοίξω τρύπα για μπρίζα, πλεξιγκλάς ασφαλώς μέχρι και πλάκα στο μπαλκόνι 15 πόντους (αυτό μη το συζητήσουμε, σε άλλο θέμα θα σας πω γιατί άνοιξα τρύπα στη πλάκα). Τα προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον ασχολείται με μαστορέματα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-13, 17:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ζηλεύω κι εγώ τη θήκη για τα τεστ!

Στη γεννήστρα έχεις βάλει βίδες και έχουν σκουριάσει;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-13, 18:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ίσως εγώ δεν το έγραψα καλά
Το ποτηροτρύπανο κλώτσησε όταν πήγα να το τραβηξω...και γνωρίστηκαν για τα καλά με το πλέξι

Σχετικά με το πάχος, δεν ξέρω...αλλά ήταν πολύ πιο εύκολο ένα 3αρι που δούλεψα, από ένα 5αρι
Τεράστια διαφορά. Αλλά είπαμε : Είμαι ψιλοάσχετος

Θα το ξαναδιαβάσω το θέμα...γιατί ένα τέτοιο καπάκι είναι ότι πρέπει τώρα τον χειμώνα για το χρυσοψαράδικο μου.
Και πάλι μπράβο για την παρουσίαση!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-13, 18:18
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Φανταστικό υλικό και πολύ ευκολοδούλευτο. Εγώ το κόβω με επιτραπέζιο δισκοπριονο και κόβετε τέλια. Για χλωροφόρμιο δες εδώ http://kalochem.gr/greek/index.htm Τιμή 17 εύρο το λίτρο. Το μόνο κακό είναι πως εξατμίζετε εύκολα. Εγώ το βάζω στο ψυγείο. Μπορεί να δουλευτεί με εργαλεία για ξύλο, ρουτερ, ποτιροτρυπανα κτλ Μπορεί να τρυπηθεί η και να κοπεί με ένα κολλητήρι σαν και αυτό που έχουν οι ηλεκτρονικοί.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-13, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζηλεύω κι εγώ τη θήκη για τα τεστ!

Στη γεννήστρα έχεις βάλει βίδες και έχουν σκουριάσει;
Ναι έχω βίδες για να πιάσω το τούλι και σκουριάσανε (λογικό ε) μετά έβαλα άλλες αλλά αυτή τη φορά πέρασα λίγη σιλικόνη ενυδρειακή από πάνω αλλά στις τρύπες είχε μείνει η κιτρινίλα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-10-13, 19:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Φανταστική παρουσίαση! Μπράβο φίλε, σε ευχαριστούμε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καπάκια για Rio 125 με φωτισμό stephos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 24-03-13 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12070 seconds with 16 queries