Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-16, 14:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή aquaponic 3rd edition

3 φορά που θα ασχοληθώ με τo aquaponic.

1 φορά αποτυχία με το floating bed. Τα ΚΟΙ έτρωγαν τις ρίζες των φυτών.
2 φορά σε μικρο δοχείο με χρυσόψαρα. Έφαγα 2 κρεμμύδια και κάποια αγγούρια 'Έβαλα έναν βασιλικό και έγινε τεράστιος.
3 φορά... για να δούμε

Τι μπορούμε να κάνουμε με 2 δοχεία?
Υ.Γ. Από το 2015 τα έχω.... πριν κάνα μήνα τα τέλειωσα .....

Τα δοχεία


Η αντλία


Ο χώρος

-------------------------
Να σημειώσω ότι η καθυστέρηση οφείλεται επειδή καθόμουν και έπαιρνα βίντεο το κάθε κομμάτι. Να δω πότε θα τα μοντάρω

Το 1ο δοχείο τοποθετήθηκε. 41χ56χ39. Λιγότερο από 90 λτ. Εδώ θα τοποθετηθούν τα ψάρια για να παράγουν λίπασμα.


Προσπάθησα να κόψω το καπάκι αλλά ήταν μεγάλη αποτυχία. Αντί για να κόβεται, έσπαγε. Δοκίμασα με λεπίδα, τπτ. Δοκίμασα ένα άλλο μηχάνημα, τπτ. Δοκίμασα μια ψαλίδα, τπτ.


Το μπλε δοχείο κόπηκε σχετικά εύκολα.


Αυτό θα τοποθετηθεί πάνω από το λευκό δοχείο. Σκοπός του είναι να περιέχει κάποιο υλικό (πέτρες, ελαφρόπετρα, διογκωμένη άργυλο κτλ) για να φυτέψουμε τα λαχανικά μας.


Η αντλία που θα μεταφέρει το νερό από το λευκό δοχείο στο μπλε είναι γύρο στα 200λτ/ώρα (αυτή βρήκα στην αποθήκη μου). Αν χρειαστεί μεγαλύτερη, θα πράξω αναλόγως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 30-08-16 στις 14:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-16, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ψαρια θα μπουν σε αυτο δοχειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-16, 15:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εκτός από ΚΟΙ?

χεχε, πέρα της πλάκας, για χρυσόψαρα σκεφτόμουν.... αλλά φοβάμαι μήπως είναι μικρός ο χώρος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο είδος που θα μπορούσα να έβαζα. Το λευκό δοχείο είναι κάπως μικρό (~90λτ) και τετράγωνο. Υπάρχει κάποια πρόταση? Πρακτικά το βλέπω να αρχίζω με κουνουπόψαρα. Δυστυχώς δεν θα μου παράγουν τους ρύπους που θέλω, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι υδροπονία.

Κανονικά στα aquaponics βάζουν βρώσιμα ψάρια (π.χ. τιλάπια).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-16, 15:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε κουνοπόψαρα και να ταίζεις καλά ή μπορείς να βάλεις και συννεφάκια,
αλλά το Χειμώνα να μη πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 14 βαθμούς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-16, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από ΚΟΙ?

χεχε, πέρα της πλάκας, για χρυσόψαρα σκεφτόμουν.... αλλά φοβάμαι μήπως είναι μικρός ο χώρος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο είδος που θα μπορούσα να έβαζα. Το λευκό δοχείο είναι κάπως μικρό (~90λτ) και τετράγωνο. Υπάρχει κάποια πρόταση? Πρακτικά το βλέπω να αρχίζω με κουνουπόψαρα. Δυστυχώς δεν θα μου παράγουν τους ρύπους που θέλω, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι υδροπονία.

Κανονικά στα aquaponics βάζουν βρώσιμα ψάρια (π.χ. τιλάπια).
Προσωπικα ασχολουμαι με τα ψαρια και οχι με την υδροπονια, ενυδρειοπονια κλπ και βασικα ενδιαφερομαι για την ευζωια τους γραφωντας στο παρων φορουμ.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα ψαρια ειναι .... "αναλωσιμα", αλλιως δεν βγαινει σοβαρο αποτελεσμα.
Αν χρησιμοποιηθουν τα φυτα για το καλο των ψαριων, ειναι διαφορετικη η προσεγγιση και μονο για αυτο θα με ενδιεφερε να παρακολουθησω το project. Γιαυτο και η ερωτηση μου.

ΥΓ Εντωμεταξυ, οταν τα ψαρια που χρησιμοποιουνται ειναι βρωσιμα, ειναι ενα θεμα κατα ποσο ειναι ασφαλες να φαγωθουν, με τα νιτρικα που εχουν φαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-16, 16:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο με τον κατάλληλο συνδυασμό μπορεί να υπάρξει ευζωία των ψαριών αλλά και ανάπτυξη των φυτών, απλά θέλει παρακολούθηση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-16, 16:12
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Στην υδροπονία δεν χρησιμοποιούν ψάρια... αλλά στην ενυδρειοπονία!!!

Όπως υπάρχει και η αεροπονία!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-16, 16:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τάκης, ευχαριστώ που μου (ξανα) απαντάς Αν δεν είχαμε μιλήσει και παλιότερα μάλλον θα πήγαινα αμέσως στα χρυσόψαρα.

@delta66 Η υδροπονία είναι χωρίς ψάρια. Στο aquaponics σωστά έχεις παρατηρήσει σε λίγα λίτρα, πολλά ψάρια με δυνατή αεραντλία Καλός η κακός έχεις δίκαιο. Θα προσπαθήσω να κάνω τα πειράματά μου σε ένα λογικό πλαίσιο.

Για τα βρώσιμα και τα νιτρικά είναι άλλο θέμα, που το έχουν όλων των ειδών οι ιχθυοκαλλιέργειες (ίσως όχι στην πέστροφα). Ακόμα και στην θάλασσα που εκτρέφουν λαβράκια και τσιπούρες γίνεται ο κακός χαμός... Ακόμα και ψάρια που έχω πιάσει κοντά σε ιχθυοκαλλιέργειες , βρωμάνε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aquaponic Τάκης Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 121 30-12-17 17:01
Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION nickall13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 10-06-05 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04822 seconds with 14 queries