Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-19, 12:01
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή 54L cpd φυτεμένο ενυδρείο

Χθες έβαλα τα ψάρια. Πήρα 7 αλλα νομίζω μου ήρθαν 6. Δυστυχώς το μικρότερο από αυτά δεν τα κατάφερε και μετράω 5 στο ενυδρείο. Ονλινε βλέπω 6-7 πως πρέπει να τα κρατάμε αυτό ειναι πρόβλημα?

Η αμανο (2) που έβαλα είναι μια χαρά και το ίδιο και το χελενα που ελπίζω να μειώσει τα physa.

Χθες έβαλα 3ml plant elixir, μπορει αυτό να σκότωσε το cpd?

Φυτά:
Staurogyne repens
Bacopa australis compact
Java fern
Anubias nana
Java moss (εχει κιτρινίσει σε μερικά σημεία γιατί?)
Crypt wendii

Φίλτρο eheim pickup 6 (300l/h)
Eheim jager 50w θερμαντήρας
Eheim daylight 880lm led light
Probidio aquagrowth soil + tropica substrate


Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-19, 12:33
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Καλημερα. Για την απωλεια του ψαριου μπορει να φταιει η μεταφορα, η προσαρμογη κτλ.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
Τα υποστρωματα αυτα που χρησιμοποιεις τις πρωτες μερες υπαρχει περιπτωση να βγαλουν αμμωνια.
Υπαρχει μια διαδικασια για αυτο, την πρωτη εβδομαδα κανεις καθε μερα 50% αλλαγες νερου.
Την δευτερη εβδομαδα κανεις 50% μερα παρα μερα και συνεχιζεις ετσι μεχρι να φτασεις να κανεις μια φορα την εβδομαδα.

Για τα helena γνωμη μου ειναι να μην υπαρχουν διοτι σε πολυ λιγο καιρο δεν θα εχει μεινει κανενα physa μεσα. Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις αρθρο που εξηγει την χρησιμοτητα των σαλιγκαριων σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-19, 12:44
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα. Για την απωλεια του ψαριου μπορει να φταιει η μεταφορα, η προσαρμογη κτλ.



Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Τα υποστρωματα αυτα που χρησιμοποιεις τις πρωτες μερες υπαρχει περιπτωση να βγαλουν αμμωνια.

Υπαρχει μια διαδικασια για αυτο, την πρωτη εβδομαδα κανεις καθε μερα 50% αλλαγες νερου.

Την δευτερη εβδομαδα κανεις 50% μερα παρα μερα και συνεχιζεις ετσι μεχρι να φτασεις να κανεις μια φορα την εβδομαδα.



Για τα helena γνωμη μου ειναι να μην υπαρχουν διοτι σε πολυ λιγο καιρο δεν θα εχει μεινει κανενα physa μεσα. Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις αρθρο που εξηγει την χρησιμοτητα των σαλιγκαριων σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.
Το ενυδρείο στήθηκε για 1 μήνα και 1 εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος πριν μπούνε τα ψάρια. Το έστρωσα με αμμωνία φαρμακευτική. Έκανα 100% αλλαγή νερού 2 μέρες πριν μπουν τα ψάρια. Το υπόστρωμα της probidio λέει πως δεν βγάζει αμμωνία και της τροπικα λέω το substrate από πηλό.
Εσύ που ξέρεις από φυτά άμα βάλω rotala rotundifolia θα κοκκινίσει έστω και λίγο η το φως μου δεν κάνει τίποτα?
Επίσης η τροφή jbl που δίνω δεν φαίνεται να τους πολύ ενδιαφέρει, και πέφτει σχεδόν αμέσως στον βυθό... Ποια μάρκα είναι καλη?

Μόλις είδα attempt σε ζευγάρωμα, 3 cpd έκαναν σβούρες μέσα στην μοσ!!!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-19, 15:11
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα,τα ψαράκια όταν τα παρελαβες ήταν σε καλή κατάσταση;μήπως πρόσεξες αν οι κοιλίες τους ήταν προς τα μέσα;
Μου είχε συμβεί πολλές φορές ,όταν τα έβρισκα να ήταν σε αυτή την κατάσταση κ αρκετά δεν τα κατάφερναν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-19, 16:22
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,τα ψαράκια όταν τα παρελαβες ήταν σε καλή κατάσταση;μήπως πρόσεξες αν οι κοιλίες τους ήταν προς τα μέσα;

Μου είχε συμβεί πολλές φορές ,όταν τα έβρισκα να ήταν σε αυτή την κατάσταση κ αρκετά δεν τα κατάφερναν...
Συγκεκριμένα το πρόσεξα στο ψάρι που απεβίωσε. Δεν είμαι σίγουρος αν λέμε το ίδιο πράγμα αλλα το κάτω πίσω μέρος προς την ουρά ήταν καμπυλοτό και όχι ίσιο.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
. Παιδιά είμαι έτοιμος να σκάσω... Βρήκα τι έφταιγε. Το φίλτρο έχει από κάτω μια τρύπα 1εκατοστο που ρουφάει πολύ εύκολα cpd. Δυστυχώς το καταλάβω με ένα δεύτερο θύμα...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lenticular : 25-09-19 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-19, 16:40
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Αν τα cpd είναι σε καλή κατάσταση και κολυμπούν όπως πρέπει μου φαίνεται λίγο δύσκολο να παρασυρθούν από το φίλτρο κ να τα ρουφήξει...πρόσεξε κ αυτό το ψαράκι που σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα μήπως είναι κ αυτό κάπως "ατροφικο"...

Στο λέω αυτό γιατί έχουν περάσει απ' τα χέρια δεκαδες cpd ...σε ενυδρεία από 25 λίτρα μέχρι 240 ...με φίλτρα από δυνατά έως κ ανύπαρκτα και πρόβλημα να τα "τραβάει" είχαν μόνο τα αρρωστα...εν τω μεταξύ μάλλον λέμε το ίδιο...η κοιλιά προς τα μέσα και καμπουριαζει το κομμάτι προς την ουρά...κάτσε μήπως βρω καμία φωτο έστω απ' το ίντερνετ...τώρα αν όντως συμβαίνει κάτι με το φίλτρο κάτσε μήπως σε κατευθύνει κάποιος άλλος συγχομπιστας πιο κατάλληλα 🙂
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-19, 16:47
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα cpd είναι σε καλή κατάσταση και κολυμπούν όπως πρέπει μου φαίνεται λίγο δύσκολο να παρασυρθούν από το φίλτρο κ να τα ρουφήξει...πρόσεξε κ αυτό το ψαράκι που σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα μήπως είναι κ αυτό κάπως "ατροφικο"...



Στο λέω αυτό γιατί έχουν περάσει απ' τα χέρια δεκαδες cpd ...σε ενυδρεία από 25 λίτρα μέχρι 240 ...με φίλτρα από δυνατά έως κ ανύπαρκτα και πρόβλημα να τα "τραβάει" είχαν μόνο τα αρρωστα...εν τω μεταξύ μάλλον λέμε το ίδιο...η κοιλιά προς τα μέσα και καμπουριαζει το κομμάτι προς την ουρά...κάτσε μήπως βρω καμία φωτο έστω απ' το ίντερνετ...τώρα αν όντως συμβαίνει κάτι με το φίλτρο κάτσε μήπως σε κατευθύνει κάποιος άλλος συγχομπιστας πιο κατάλληλα
Για να χωρέσει το σιποραξ στο φίλτρο είχα κόψει το σφουγγάρι και έβαλα ένα κομμάτι στην τρύπα. Αν τα ψάρια είναι άρρωστα τι πρέπει να κάνω?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-19, 17:04
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Αν είναι αυτό που είχα αντιμετωπίσει κι εγώ ειλικρινά ,πέρα από αλλαγές νερού κατά τις οποίες τα ψάρια δεν πρέπει να νιώσουν στρες ΚΑΘΟΛΟΥ,διατροφή με επιμέλεια κυρίως πρωτεϊνική ...και λίγη τύχη ..ίσως πάνε όλα καλά...την πρώτη φορά με φάρμακα κτλ δεν είχα καταφέρει κάτι...τη δεύτερη με προσεκτικές αλλαγές και κάπως πιο προσεγμένη τροφή σώθηκαν λίγο λιγότερα από τα μισά...την τρίτη όταν τα ξαναβρήκα σε τέτοια κατάσταση ,απλά δεν αγόρασα...ειλικρινά δεν ξέρω αν πρόκειται για ασθένεια ή κακή κατάσταση των ψάριων λόγω συνθηκών κτλ ...πάντως αν το παρατηρήσεις πολλά cpd που βρίσκονται σε καταστήματα χωρίς να πουληθούν για καιρό έχουν τέτοια εικόνα...
Και εννοείται πως οι μετρήσεις να είναι σωστές πάντα(αμμωνία ,νιτρικά κτλ) ...αλήθεια έχεις κάνει τεστ;και σε τι θερμοκρασία τα έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-19, 17:13
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι αυτό που είχα αντιμετωπίσει κι εγώ ειλικρινά ,πέρα από αλλαγές νερού κατά τις οποίες τα ψάρια δεν πρέπει να νιώσουν στρες ΚΑΘΟΛΟΥ,διατροφή με επιμέλεια κυρίως πρωτεϊνική ...και λίγη τύχη ..ίσως πάνε όλα καλά...την πρώτη φορά με φάρμακα κτλ δεν είχα καταφέρει κάτι...τη δεύτερη με προσεκτικές αλλαγές και κάπως πιο προσεγμένη τροφή σώθηκαν λίγο λιγότερα από τα μισά...την τρίτη όταν τα ξαναβρήκα σε τέτοια κατάσταση ,απλά δεν αγόρασα...ειλικρινά δεν ξέρω αν πρόκειται για ασθένεια ή κακή κατάσταση των ψάριων λόγω συνθηκών κτλ ...πάντως αν το παρατηρήσεις πολλά cpd που βρίσκονται σε καταστήματα χωρίς να πουληθούν για καιρό έχουν τέτοια εικόνα...
Και εννοείται πως οι μετρήσεις να είναι σωστές πάντα(αμμωνία ,νιτρικά κτλ) ...αλήθεια έχεις κάνει τεστ;και σε τι θερμοκρασία τα έχεις;
Θερμοκρασία 25 το βράδυ 27 το μεσημέρι τεστ με της απι ολα καλά(μονο το πχ 6.4). Φοβάμαι πως τώρα που έφτιαχνα το φίλτρο μπορεί να τα στρεσαρα

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-19, 17:37
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία που τα έχεις είναι στ ανώτατα όρια ...αν τα ψάρια είναι υγιή τότε δε θα πάθουν κάτι αν έχουν τέτοια θερμοκρασία για κάποιο διάστημα (ιδιαίτερα από 26 και πάνω το προσέχεις) ,αν όμως έχουν ήδη επιβαρυμένη υγεία ίσως τα εξασθενίσει ακόμα περισσοτερο...σκέψου για αναπαραγωγή (όπου τα φέρνεις στις καλύτερες συνθηκες είχα θερμοκρασία 22)...το 6.4 του ph δεν ξέρω τι ρόλο παίζει γιατί μόνιμα είχα από 7 έως 7.2 οπότε σε πιο όξινο νερό δεν ξέρω αν άλλαζε κάτι στη συμπεριφορά τους...
Πρόσεξε την τροφή ..(θέλουν μικρό μέγεθος) ..μην είναι πολύ κι αφαγωτη ....αλλαγές με προσοχή ...
Το χρώμα τους πως είναι;γενικά είναι ντροπαλά ψάρια που αν δεν νιώσουν άνετα παίζει να μην τα βλέπεις σχεδόν καθόλου...στη μοσ ίσως βρουν μικροοργανισμούς αλλά γενικά για να συνέλθουν από καταπόνηση ή κακή μεταφορά θέλουν λίγο χρόνο κ υπομονή...είχα διαβάσει πως αν δεν είναι στα καλύτερά τους ,για να προσαρμοστούν σε περιβάλλον ενυδρείου καλό θα είναι να δίνεις στην αρχή ζωντανή τροφή (δεν το έκανα..είχα βρει τροφή hikari και τους άρεσε).. αποξηραμένη δαφνια δεν έφαγαν ποτέ...τα blood worms όμως τα έτρωγαν αμέσως...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-19, 17:48
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία που τα έχεις είναι στ ανώτατα όρια ...αν τα ψάρια είναι υγιή τότε δε θα πάθουν κάτι αν έχουν τέτοια θερμοκρασία για κάποιο διάστημα (ιδιαίτερα από 26 και πάνω το προσέχεις) ,αν όμως έχουν ήδη επιβαρυμένη υγεία ίσως τα εξασθενίσει ακόμα περισσοτερο...σκέψου για αναπαραγωγή (όπου τα φέρνεις στις καλύτερες συνθηκες είχα θερμοκρασία 22)...το 6.4 του ph δεν ξέρω τι ρόλο παίζει γιατί μόνιμα είχα από 7 έως 7.2 οπότε σε πιο όξινο νερό δεν ξέρω αν άλλαζε κάτι στη συμπεριφορά τους...

Πρόσεξε την τροφή ..(θέλουν μικρό μέγεθος) ..μην είναι πολύ κι αφαγωτη ....αλλαγές με προσοχή ...

Το χρώμα τους πως είναι;γενικά είναι ντροπαλά ψάρια που αν δεν νιώσουν άνετα παίζει να μην τα βλέπεις σχεδόν καθόλου...στη μοσ ίσως βρουν μικροοργανισμούς αλλά γενικά για να συνέλθουν από καταπόνηση ή κακή μεταφορά θέλουν λίγο χρόνο κ υπομονή...είχα διαβάσει πως αν δεν είναι στα καλύτερά τους ,για να προσαρμοστούν σε περιβάλλον ενυδρείου καλό θα είναι να δίνεις στην αρχή ζωντανή τροφή (δεν το έκανα..είχα βρει τροφή hikari και τους άρεσε).. αποξηραμένη δαφνια δεν έφαγαν ποτέ...τα blood worms όμως τα έτρωγαν αμέσως...
Την θερμοκρασία αν είναι θα την κατεβάσω απλά είδα το 26 και νόμιζα πως ήμουν καλά.
Το χρώμα θα έλεγα ειναι αρκετά έντονο, αλλά υπάρχει ακόμα λίγο άσπρο στην κοιλιά.
Έκλεισα τα φώτα για να χαλαρώσουν λίγο και θα πάω αύριο να πάρω αλλά διακοσμητικά να έχουν κρυψώνες. Χαμήλωσε και την ροή του φίλτρου. Αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω θα κάνω απλά δεν είχα ποτέ τέτοιους ραγδαίους θανάτους.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-19, 17:54
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenticular Εμφάνιση μηνυμάτων
Την θερμοκρασία αν είναι θα την κατεβάσω απλά είδα το 26 και νόμιζα πως ήμουν καλά.
Το χρώμα θα έλεγα ειναι αρκετά έντονο, αλλά υπάρχει ακόμα λίγο άσπρο στην κοιλιά.
Έκλεισα τα φώτα για να χαλαρώσουν λίγο και θα πάω αύριο να πάρω αλλά διακοσμητικά να έχουν κρυψώνες. Χαμήλωσε και την ροή του φίλτρου. Αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω θα κάνω απλά δεν είχα ποτέ τέτοιους ραγδαίους θανάτους.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Αν είναι ενήλικα θηλυκά έτσι κ αλλιώς έχουν ένα άσπρο στην κοιλιά...αν καταφέρεις κ βγάλεις φωτογραφία θα είναι ακόμα καλύτερα...
Καλά έκανες κ έσβησες το φως...είναι πανέμορφα ψαράκια αλλά δυστυχώς πολλές φορές δεν τα βρίσκουμε σε άριστη κατάσταση ..εγώ τα τελευταία τα έχασα γιατί έσπασε το ενυδρείο κ όταν γύρισα ήταν όλα ήδη νεκρά ...δεν είχε μείνει σχεδόν καθόλου νερό στη γυάλα...βρήκα ξανά σε κάποιο petshop αλλά ήταν στην κατάσταση που προανέφερα κ δεν πήρα...εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα ευχαριστηθεις 😊
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-19, 18:32
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα. Μιας και έπεσε το μάτι στο θέμα, έχω να κάνω μια σημείωση. για την ακρίβεια μια παρατήρηση που έχω κάνει στο δικό μου. όσο είχα φώτα λευκά, ότι φυτό και να λεπερνα με κάποια απόχρωση, πλην του πράσινου, με τον καιρό έχανε το χρώμα του. Να σημειώσω επίσης ότι κάποτε είχα 2 Novolux 80 λευκές. Μετά από λίγο καιρό έβαλα και μια Novolux 40 κόκκινη. Εκεί είδα τα φυτά ναι μεν να διατηρούν το χρώμα τους (κόκκινο ως επι των πλήστων) αλλά φαινόταν ξεθωριασμένο. Πριν κανένα δήμινο είπα να κάνω ένα σοβαρό udgrade και τις ξύλωσα και τις δύο και φόρεσα μια juwel helialux spectrum 800. ταυτόχρονα έκοψα τα διάφορα λιπάσματα και τα αντικατέστησα με ένα της HS aqua το FloraCarbo.Μετά από μια εβδομάδα, τα φυτά ξεκίνησαν να κοκκινήzουν (όσα επρεπε να είναι κοκκινα δλδ) H rotala wallichii κοκκίνησε στις κορυφές τις (σημειωση ότι με τις novolux ήταν κάτω ακριβώς από την κόκκινη και ειχε χρώμα πράσινο) η Nymphaea lotus την αγόρασα κοκκινη, με τον καιρό σαν να ξεθόριαζε και τα τελευταία (λίπασμα, φωτιστικό) είναι κατακόκκινη, καθώς και η Cryptocoryne undulatus 'Red' (που είναι καφέ να πω την αλήθεια) ζωντάνεψε το χρώμα της. Όλα αυτά είναι κατόπιν τι παρατήρησα εγώ σε εμένα. Ξεχασα να συμπληρώσω, ότι παρόλο που με το λίπασμα αυτό μου είπαν ότι δεν χρειάζεται CO2, εγώ συνεχίζω κανονικά και με παροχή CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-19, 18:55
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenticular Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω θα κάνω απλά δεν είχα ποτέ τέτοιους ραγδαίους θανάτους.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Φιλε μου 2 ψαρακια εχασες, δεν χαλασε και ο κοσμος!
Συμβαινουν αυτα.
Το θεμα ειναι να μαθεις να διατηρεις ενα ομορφο, υγιες και ισορροπημενο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-19, 19:37
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Έχουμε πάρει τα πάνω μας!!!

Όλα τα ψαράκια είναι χαρούμενα και πολύ πιο θαρραλέα ειδικά όταν έρχεται ώρα για φαγητό.

Βάζω τροφή (jbl flakes) μεσημέρι και βράδυ και την τρώνε όλη αλλά δεν ξέρω πόσο να βάζω...
Επίσης επδ αυτη την jbl την πήρα από πετ σιτυ δεν υποθέτω ότι είναι πολύ γκουρμέ... Έχει κάνεις καμιά πρόταση τροφής?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-19, 23:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Grindal! τρελαίνονται.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-19, 23:40
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Grindal! τρελαίνονται.
Αυτά είναι που τα μεγαλώνεις εσύ σε χώμα?
Γενικά θέλω να δώσω ζωντανές τροφές επδ από ότι καταλαβαίνω είναι οι καλύτερες αλλά άκουσα πως υπάρχει πρόβλημα με αρρώστιες...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-19, 23:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenticular Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι που τα μεγαλώνεις εσύ σε χώμα?
Γενικά θέλω να δώσω ζωντανές τροφές επδ από ότι καταλαβαίνω είναι οι καλύτερες αλλά άκουσα πως υπάρχει πρόβλημα με αρρώστιες...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Αυτα ναι. Εύκολη καλλιέργεια ζωντανης τροφής. Βάλε μια αγγελια για μπολι μηπως καποιος κοντα σου εχει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-09-19, 18:52
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Νόμιζα πώς οι αμανο έφυγαν από τις τρύπες στο καπάκι. Σήμερα έβαλα περισσότερη τροφή και οι δύο έτρεξαν κατευθείαν μαζί με το χελενα για να την πάρουν.
Η αμανο με το φαγητό στα χέρια:

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-10-19, 09:36
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Πως βγάζουμε την άλγη από το γυαλί? Φοβάμαι αν βάλω μαγνήτη τα πιάσουν το υπόστρωμα και θα κάνουν γρατσουνιές...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-10-19, 09:57
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με μια παλια τηλεκαρτα γινεται Βεβαια οταν φτανεις χαμηλα κοντα στο υποστρωμα, θα εισαι ακομα πιο προσεκτικος κατα τον καθαρισμο. Αν το κανεις αργα και σωστα, δεν θα εχεις κανενα θεμα.
Ομορφαινει σιγα σιγα το ενυδρειο, μπραβο σου. Δεν θελεις να κοιταξεις για κανενα εξωτερικο φιλτρο; Θα σου λυσει τα χερια. Βγαλε και μερικες κοντινες φωτογραφιες. Φιλικα, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-10-19, 16:24
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια παλια τηλεκαρτα γινεται Βεβαια οταν φτανεις χαμηλα κοντα στο υποστρωμα, θα εισαι ακομα πιο προσεκτικος κατα τον καθαρισμο. Αν το κανεις αργα και σωστα, δεν θα εχεις κανενα θεμα.
Ομορφαινει σιγα σιγα το ενυδρειο, μπραβο σου. Δεν θελεις να κοιταξεις για κανενα εξωτερικο φιλτρο; Θα σου λυσει τα χερια. Βγαλε και μερικες κοντινες φωτογραφιες. Φιλικα, Γιαννης.
Σκεφτόμουν αρκετά εξωτερικό φίλτρο αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά... Είχα δει τα σουν σουν αλλά άκουσα πως δεν είναι καλά. Αν έχει κάνεις κάποιο καλό πείτε το εδώ.
Το άλλο προβλημα είναι χώρος... Υπάρχει λίγο πίσω από το ενυδρείο 20-25 εκατοστά οπότε πολλά δεν θα χωράνε.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
Το filpro ex500 της αμτρα το εχει δουλέψει κανείς?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
Για να γεννήσει η γαρίδα πρέπει τα αυγά να έχουν μαύρες τελιτσες?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
Ξέρει κανείς γιατί κάθονται όλες στην γωνία?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lenticular : 05-10-19 στις 16:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-10-19, 18:12
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Update
Και μερικές ερωτήσεις:
1 αναγνώριση αλγης στη φωτο3
2 λεπτό ψάρι δεν τρώει φωτό 2 αριστερά

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-10-19, 18:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το ψαρακι στη φωτο εχει δυσμορφια. Εαν δε τρωει δε μπορείς να κανεις πολλα. Δινεις καποια ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφη?

Στα μαγαζια σπάνια βρίσκεις καλο στοκ.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-10-19, 18:20
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρακι στη φωτο εχει δυσμορφια. Εαν δε τρωει δε μπορείς να κανεις πολλα. Δινεις καποια ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφη?

Στα μαγαζια σπάνια βρίσκεις καλο στοκ.
Έχω δοκιμάσει δυο τρις φορές από τα έτοιμα συσκευασμα live της σερα. Για να είναι μέσα στο ενυδρείο 1 μηνα και κάτι δεν θα τρώει..? Συνήθως κρύβεται

Για την άλγη?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-10-19, 18:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σίγουρα κατι θα τρωει. Το ζητημα είναι οτι η ζωντανη τροφη τα βοηθαει να παρουν τα πανω τους και να παχύνουν. Εαν πας να παρεις ξανα cpd να διαλεξεις ψαρακια χωρις παραμορφώσεις.
Βαλε αγγελια για grindal και.παρε και μια συσκευασια κατεψυγμένη αρτεμια. Θα βοηθήσει να φανε και να παρουν τα πανω τους.

Η αλγη δε δείχνει κατι σοβαρο, λιγη τριχοειδης βγαλτη με μια οδοντοβουρτσα. Εαν τα φυτα σου μεγαλωνουν καλα δε χρειάζεται να σε ανησυχεί η αλγη. Εαν έχεις καμία αμανο.θα βοήθησει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-10-19, 18:38
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα κατι θα τρωει. Το ζητημα είναι οτι η ζωντανη τροφη τα βοηθαει να παρουν τα πανω τους και να παχύνουν. Εαν πας να παρεις ξανα cpd να διαλεξεις ψαρακια χωρις παραμορφώσεις.
Βαλε αγγελια για grindal και.παρε και μια συσκευασια κατεψυγμένη αρτεμια. Θα βοηθήσει να φανε και να παρουν τα πανω τους.

Η αλγη δε δείχνει κατι σοβαρο, λιγη τριχοειδης βγαλτη με μια οδοντοβουρτσα. Εαν τα φυτα σου μεγαλωνουν καλα δε χρειάζεται να σε ανησυχεί η αλγη. Εαν έχεις καμία αμανο.θα βοήθησει.
Αμανο έχω, αν είναι θα βάλω άλλες 2-3
Τα cpd τα πήρα με παρραγγελιαonline δυστυχώς...
Θα πάω τρίτη να πάρω λιβε φαγητά

Η άλγη εξαπλώνεται γρήγορα... Νομίζω είναι σταγκχορν αν και φαίνεται πιο άσπρη από μαύρη

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
:

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lenticular : 27-10-19 στις 18:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-19, 21:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εαν έχεις ηδη μη βαλεις αλλες αμανο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-10-19, 18:35
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Στην γωνια οι γαριδες ισως να μαζεύονται γιατι σε εκεινο το σημειο η ροη τους φερνει μικροργανισμους και τσιμπολογανε…

Η αλγη σου, δεν μιλαω γι αυτη στο τζαμι, οντως για staghorn φερνει. Είναι λιγο ζορικη σε σχεση με την απλη τριχοειδή γιατι είναι σκληροτερη, αγκιστρωνεται οπου κατσει και δεν βγαινει ευκολα. Τι φωτοπεριοδο εχεις; Ισως χρειαστεί να την μειωσεις λιγακι. Οπου εχει πιασει πολύ, κλαδεψε τα φυλλα. Κανε για δυο τρεις βδομάδες λιγο μεγαλύτερες αλλαγες νερου η κανε και ενδιάμεσα.
Σε καποιες περιπτώσεις στο ξεκίνημα της βοηθαει το να ριξεις λιγο οξυζενε κατ ευθειαν πανω της αλλα θελει προσοχή γιατι δεν το αντεχουν όλα τα φυτα…

Για το φιλτρο, θα σου ελεγα ανεπιφύλακτα να βαλεις ένα μικρο εξωτερικο όταν βεβαια μπορέσεις. Δεν είναι μονο το αισθητικο κομματι, δεν είναι μονο το πρακτικο αφου και σημαντικο χωρο θα κερδισεις και θα χρειαζεται καθαρισμα πολύ λιγοτερο συχνα σε σχεση με το εσωτερικο, είναι και ότι η αποδοση στην φιλτρανση αρα και στην ποιοτητα του νερου σου, θα είναι ασύγκριτα καλυτερη...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-10-19, 18:44
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην γωνια οι γαριδες ισως να μαζεύονται γιατι σε εκεινο το σημειο η ροη τους φερνει μικροργανισμους και τσιμπολογανε…



Η αλγη σου, δεν μιλαω γι αυτη στο τζαμι, οντως για staghorn φερνει. Είναι λιγο ζορικη σε σχεση με την απλη τριχοειδή γιατι είναι σκληροτερη, αγκιστρωνεται οπου κατσει και δεν βγαινει ευκολα. Τι φωτοπεριοδο εχεις; Ισως χρειαστεί να την μειωσεις λιγακι. Οπου εχει πιασει πολύ, κλαδεψε τα φυλλα. Κανε για δυο τρεις βδομάδες λιγο μεγαλύτερες αλλαγες νερου η κανε και ενδιάμεσα.

Σε καποιες περιπτώσεις στο ξεκίνημα της βοηθαει το να ριξεις λιγο οξυζενε κατ ευθειαν πανω της αλλα θελει προσοχή γιατι δεν το αντεχουν όλα τα φυτα…



Για το φιλτρο, θα σου ελεγα ανεπιφύλακτα να βαλεις ένα μικρο εξωτερικο όταν βεβαια μπορέσεις. Δεν είναι μονο το αισθητικο κομματι, δεν είναι μονο το πρακτικο αφου και σημαντικο χωρο θα κερδισεις και θα χρειαζεται καθαρισμα πολύ λιγοτερο συχνα σε σχεση με το εσωτερικο, είναι και ότι η αποδοση στην φιλτρανση αρα και στην ποιοτητα του νερου σου, θα είναι ασύγκριτα καλυτερη...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές..

Το φίλτρο σκέφτομαι σίγουρα ενα hang on the back. Το αμτρα νιαγκαρα 370 έχω
δει απλά το θέλω αθόρυβο. Μήπως τα ακουελ είναι καλύτερα σε αυτό το τομέα επειδή τα εχειμ λιμπερτι ακούγονται παραπολυ.

Το οξυζενέ μπορεί να ενοχλεί τις γαρίδες? Για να το βάλω βγάζω τα ζωντανά?

Φωτισμό είχα 10:00-13:00 17:00-21:30 αλλά σήμερα το κατέβασα σε 17:00-20:00
Η λαμπα είναι η εχειμ daylight στα 900lumen

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο ενυδρείο Ευθύμης Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 24-07-14 11:32
Νέο Φυτεμένο Ενυδρείο nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 17-03-11 10:58
Νέο Φυτεμένο Ενυδρείο nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 15-08-10 12:17
Φυτεμένο ενυδρείο Evgenios Αρχάριοι γλυκού νερού 14 18-01-09 01:11
Ick σε φυτεμένο ενυδρείο !!! Lsourtzo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 28-09-06 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10538 seconds with 15 queries