Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-03-12, 02:09   #1
νεογεννητα guppakia
carvefish21
Member
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος 19-03-12, 02:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα! Ειμαι νεος στον χωρο και στο φορουμ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις... Αρχικα το ενυδρειο μου τρεχει 4 ημερες με μπολιασμα και ενα χαρεμακι γκαπυ. Βιαστηκα μαλλον να τα βαλω γιατι δεν εχω βαλει ολα τα φυτα ακομα και γενικα θελω να το ''τακτοποιησω λιγο τον βυθο αλλα προεκυψε... γεννα. Θελω να αλλαξω θεση σε ενα-φυτα και να βαλω κι'ενα καινουργιο αλλα πως θα το κανω αυτο με 2-3 (τοσα μαλλον μεινανε) νεογεννητα μεσα? Αν ζησουν εννοειτε... Επισης δεν εχω φυτεψει καλα ενα φυτο με αποτελεσμα η μιση ριζα να ειναι εξω... Υπαρχει προβλημα?
Για να υπαρχει μια εικονα για το ενυδρειο, Ειναι 70l (θεωρητικα, μετα το χαλικι και τη διακοσμηση μπηκαν περιπου 50l νερο) και μετα το μπολιασμα οι μετρησεις πανε αρκετα καλα βασει αυτων που εχω διαβασει και επισης εχω ενα κοντο φυτο με πολλα κλαδακια που κρυβονται μεσα τα μικρα και λιγο κερατοφυλλο φυτεμενο (ξερω χαλαει..) συν κατι anubies, vallisneries και ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι...
Εμφανίσεις: 8249
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-12, 08:52
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλημερα!

κατ'αρχην,δεν μας λες πολλα για το ενυδρειο σου!

τι εννοεις οταν λες οι μετρησεις πανε καλα; αν θελεις γραψε τις μετρησεις,να σου πουμε περισσοτερα!

γιατι σε αγχωνει το να βαλεις φυτα,ή να ξαναφυτεψεις καλυτερα καποια αλλα;
λογω των μικρων;
αν ναι,δεν υπαρχει θεμα και για την ακριβεια ειναι καλυτερα να βαλεις καποιο ακομα φυτο,να γλιτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα!

τι θερμοκρασια εχεις;
τι διακοσμηση εχεις;

το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει!οχι για να μην χαλασει,αλλα γιατι θα προσφερει κρυψώνα στα μικρα!

βγαλε μια φωτο να σου πουμε για τα φυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-12, 10:13
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!

κατ'αρχην,δεν μας λες πολλα για το ενυδρειο σου!

τι εννοεις οταν λες οι μετρησεις πανε καλα; αν θελεις γραψε τις μετρησεις,να σου πουμε περισσοτερα!

γιατι σε αγχωνει το να βαλεις φυτα,ή να ξαναφυτεψεις καλυτερα καποια αλλα;
λογω των μικρων;
αν ναι,δεν υπαρχει θεμα και για την ακριβεια ειναι καλυτερα να βαλεις καποιο ακομα φυτο,να γλιτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα!

τι θερμοκρασια εχεις;
τι διακοσμηση εχεις;

το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει!οχι για να μην χαλασει,αλλα γιατι θα προσφερει κρυψώνα στα μικρα!

βγαλε μια φωτο να σου πουμε για τα φυτα!
Αμμωνία και no2 είναι μηδενικά. Τα νιτρικά έχουν αρχίσει οριακά να είναι μετρησιμα (νομιζω ετσι πρεπει), θερμοκρασια σταθερη στους 25, 8 ωρες φωτοπεριοδος. Κοιτα για τα μικρα φοβαμαι γιατι αρχικα δεν εχω φυτεψει καλα το φυτο που κρυβονται (η μιση ριζα ειναι εξω) και για να φυτεψω αυτο που θελω (cabomba caroliana) πρεπει να αλλαξω θεση σε στις vanisneries. Γενικά τα μικρα μπορει να ειναι οπουδηποτε. μεχρι και στα χαλικια κρυβονται γιαυτο φοβαμαι να βαλω χερι και να σκαλισω... Ασε που τα κυνηγουν ολητην ωρα... Το κερατοφυλλο επειδη ισως εχω αρκετα καλη ροη στην επιφανεια δεν καθεται, βουλιαζει και μπλεκεται με αλλα φυτα και δεν μαρεσει... Να και μια photo

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-03-19 22.45.02.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  188,9 KB


τωρα θα ειναι ενταξει τα μικρουλια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-03-18 17.47.31.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  194,9 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 19-03-12 στις 23:59 Αιτία: αλλαγη photo
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-12, 00:05
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Πηρα τροφη σε σκονη για τα μικρα. Μπορειτε να μου πειτε ποσο να ριχνω?? (το λιγο ειναι σχετικο, θα ηθελα κατι πιο συγκεκριμενο...)
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-12, 00:17
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω δεν εχω ριξει ποτε σκονη στα μωρα. τους ετριβα το φιλαρακι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-12, 00:22
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν εχω ριξει ποτε σκονη στα μωρα. τους ετριβα το φιλαρακι καλα.
+1111111
το πλοιο τι κανει εκει μεσα?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-12, 01:04
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
+1111111
το πλοιο τι κανει εκει μεσα?
ασε φιλε... μεγαλη ιστορια... Επεσε σε παγοβουνο...

Γιατι σας χαλαει ολους τοσο το πλοιο? Φυτα εχει το ενυδρειο, πετρες εχει, φυσικο χαλικι εχει τοσο κακο ενα διακοσμητικο? Φιλικα το λεω παντα απλα απο πολλους ταχω ακουσει για το πλοιο και δεν καταλαβαινω γιατι... και στη θαλασσα αν δειτε κανα ντοκιμαντερ με κανα ναυαγιο, τιγκα στα ψαρια ειναι μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-12, 01:07
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

προσωπικα πιστεύω οτι εφόσων τα βυθισμενα πλοια δεν εχουν καμια δουλεια στο βυθο.... αλλά προκειται για λαθος παρεμβαση του ανθρώπου, το ιδιο ισχυει και για να τα ενυδρεια μου...
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-12, 01:12
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα πιστεύω οτι εφόσων τα βυθισμενα πλοια δεν εχουν καμια δουλεια στο βυθο.... αλλά προκειται για λαθος παρεμβαση του ανθρώπου, το ιδιο ισχυει και για να τα ενυδρεια μου...
Σωστα το εθεσες ετσι, απλα δεν νομιζω οτι μπορει να βλαψει τα ψαρια με καποιο τροπο... Περα της εμφανισης που ειναι καθαρα υποκειμενικο... Αν μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα με καποιο τροπο, επειδη ειμαι τελειως αρχαριος στο θεμα και τωρα ''μαθαινω'' παρακαλω πες μου...
Αλλα εγω φταιω αφου επεσε σε παγοβουνο λεμε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-12, 01:17
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

ακομα και ο τιτανικος.... που ειναι τοσα χρονια κατω απο το νερο... προσπαθουν να τον βγαλουν εξω
ειναι καθαρα υποκειμενικο φιλε μου!!!

οτι αρεσει στον καθενα....
και εγω καθε χρονο τις γιορτες βαζω μεσα στο ενυδρειο ενα γυαλινο αγιο βασιλη
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-12, 01:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε φιλε... μεγαλη ιστορια... Επεσε σε παγοβουνο...

Γιατι σας χαλαει ολους τοσο το πλοιο? Φυτα εχει το ενυδρειο, πετρες εχει, φυσικο χαλικι εχει τοσο κακο ενα διακοσμητικο? Φιλικα το λεω παντα απλα απο πολλους ταχω ακουσει για το πλοιο και δεν καταλαβαινω γιατι... και στη θαλασσα αν δειτε κανα ντοκιμαντερ με κανα ναυαγιο, τιγκα στα ψαρια ειναι μεσα...
εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-12, 01:39
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!
πρωι-αργα το απογευμα και βραδυ μπορω να ταιζω λογω δουλειας... Βεβαια πρεπει να ταιζω και τα μεγαλα με τη δικια τους τροφη υποθετω μια φορα την ημερα (η μονο σκονη?? μπα....) Οταν λεμε λιγο με τη μυτιτσα απο ενα μαχαιρι ριχνω, ελπιζω να ειναι καλα...
Το προβλημα με το κερατοφυλλο ειναι οτι επειδη εχω αρκετη ισως ροη στην επιφανεια λογω της μπαρας ψεκασμου δεν καθεται και βουλιαζει, μπλεκεται με αλλα φυτα κτλ... εκνευριστικο.
Τωρα για τα διακοσμητικα, δεν ξερω αν οντως βγαζουν ουσιες θα ειναι προβλημα. Ισως αν τελικα παρω cory (κανουν για το χαλικι μου? εχω ανοιξει αλλο θεμα...)που θελουν σπηλιες να το βγαλω και να φτιαξω τιποτα με πετρες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-12, 13:38
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!
πρωι-αργα το απογευμα και βραδυ μπορω να ταιζω λογω δουλειας... Βεβαια πρεπει να ταιζω και τα μεγαλα με τη δικια τους τροφη υποθετω μια φορα την ημερα (η μονο σκονη?? μπα....) Οταν λεμε λιγο με τη μυτιτσα απο ενα μαχαιρι ριχνω, ελπιζω να ειναι καλα...
Το προβλημα με το κερατοφυλλο ειναι οτι επειδη εχω αρκετη ισως ροη στην επιφανεια λογω της μπαρας ψεκασμου δεν καθεται και βουλιαζει, μπλεκεται με αλλα φυτα κτλ... εκνευριστικο.
Τωρα για τα διακοσμητικα, δεν ξερω αν οντως βγαζουν ουσιες θα ειναι προβλημα. Ισως αν τελικα παρω cory (κανουν για το χαλικι μου? εχω ανοιξει αλλο θεμα...)που θελουν σπηλιες να το βγαλω και να φτιαξω τιποτα με πετρες...
για το αν πρεπει να ταιζεις τα μεγαλα με την τροφη τους,θα σου απαντησουν οι εμπειροι καλυτερα!

cory μην βαλεις!
δεν ταιριαζουν!

αν θελεις κατι για τον βυθο,μπορεις να βαλεις καμια γαριδουλα αμανο ή cherry (καλυτερα μην τις βαλεις και τις δυο!) και φυσικα οτι και να βαλεις θα ειναι ενα μικρο κοπαδακι!οχι μια ή 2!
επισης αν θες μπορεις να βαλεις ενα-δυο aplle snails τα οποια και ΥΠΕΡ-λατρευω,οποτε και θα σου προτεινα!
τα παραπανω που σου λεω ταιριαζουν με τα γκαπυ!
οτιδηποτε αλλο,κατα την αποψη μου, ειναι αταιριαστο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-12, 19:32
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
για το αν πρεπει να ταιζεις τα μεγαλα με την τροφη τους,θα σου απαντησουν οι εμπειροι καλυτερα!

cory μην βαλεις!
δεν ταιριαζουν!

αν θελεις κατι για τον βυθο,μπορεις να βαλεις καμια γαριδουλα αμανο ή cherry (καλυτερα μην τις βαλεις και τις δυο!) και φυσικα οτι και να βαλεις θα ειναι ενα μικρο κοπαδακι!οχι μια ή 2!
επισης αν θες μπορεις να βαλεις ενα-δυο aplle snails τα οποια και ΥΠΕΡ-λατρευω,οποτε και θα σου προτεινα!
τα παραπανω που σου λεω ταιριαζουν με τα γκαπυ!
οτιδηποτε αλλο,κατα την αποψη μου, ειναι αταιριαστο!
apple snails θα βαλω σιγουρα. Γαριδες τις σιχαινομαι να σου πω την αληθεια, δεν ξερω τη νοιωθω σαν ''κατσαριδα'' της θαλασσης, πραγματικα μου ειναι τοσο αποκρουστικη οσο και η κανονικη κατσαριδα... (γνωμη μου παντα). Οσο για το βυθο εχεις δικιο ολα θελουν πιο χαμηλο ph εκτος ισως απο το Synodontis nigriventris που και αμμο να ειχα παλι θα παραηταν οριακο για λιτρα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-12, 19:57
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

θα σου στειλω μια γαιρδουλα μεταφιεσμενη πειρατη... να ταιριαζει με το πλοιο .....
χαχαχαχαααχα
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-03-12, 20:42
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου στειλω μια γαιρδουλα μεταφιεσμενη πειρατη... να ταιριαζει με το πλοιο .....
χαχαχαχαααχα
ανταρσια! Θα σου στειλω συμμορια γκαπυ για καταληψη του πλοιου...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση? Το τούλι πως να το στηρίξω? Γιατι να το δεσω καπως πχ με πετονια δεν ξερω που... (το τόνισα ότι θα ήταν ηλίθια....)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 20-03-12 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-12, 21:10
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

εδω εβαλες μεσα πλοιο.... εκει θα κολίσουμε.. χαχαχαχαχα
πιασε το με δεματικα ή μια πετονια....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-12, 21:42
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

δέσε το με λαστιχάκι
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-12, 01:11
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

τωρα παρατηρησα οτι η εισοδος του φιλτρου στη πλατη του ενυδρειου δεν ειναι φλατ αλλα προεξεχει οποτε ολα γινονται!! Αν και δεν νομιζω να κινδυνευουν τα γκαπακια, η αντλια ετσι κιαλιως ειναι σε αλλη ''θηκη'', οποτε δεν το λες και ρουφηκτρα... Εδω χαζευα ενα γκαπακι που πηγαινε κοντρα στην υδραντλια... Εκει θα κολλησουν???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-03-12, 01:41
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Πιο πολυ να φοβασαι μη χαθουν στα αμπαρια του πλοιου.....
χαχαχαχαχα.... :P
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-03-12, 01:45
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο πολυ να φοβασαι μη χαθουν στα αμπαρια του πλοιου.....
χαχαχαχαχα.... :P
ορεξάτο σε βλέπω zak
τι έγινε έκανες και μια αλλαγή και πήρες καμιά τζούρα αντιχλώριο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-12, 01:53
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

που εισαι ρε μπυρομαικ!!!!!
αλλαξα τις πετρες φιλε... και αλλαξε το ενυδρειο
θα πιουμε καφεδακι αυτες τις μερες και θα δεις...
περασε αμα ειναι αυριο να δεις του γραφειου..
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-03-12, 10:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα παρατηρησα οτι η εισοδος του φιλτρου στη πλατη του ενυδρειου δεν ειναι φλατ αλλα προεξεχει οποτε ολα γινονται!! Αν και δεν νομιζω να κινδυνευουν τα γκαπακια, η αντλια ετσι κιαλιως ειναι σε αλλη ''θηκη'', οποτε δεν το λες και ρουφηκτρα... Εδω χαζευα ενα γκαπακι που πηγαινε κοντρα στην υδραντλια... Εκει θα κολλησουν???
βαλε καλυτερα τουλι,για να εισαι σιγουρος!
εμενα σε καποια φαση οταν ειχα γκαπυ,μου ειχαν γεννησει πολλα και μια μερα ανοιξα το φιλτρο και βρηκα εξι!νεκρα.

προσεχε το καλυτερα και κανε κανενα ελεγχο μην μπει κανενα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-12, 11:42
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε καλυτερα τουλι,για να εισαι σιγουρος!
εμενα σε καποια φαση οταν ειχα γκαπυ,μου ειχαν γεννησει πολλα και μια μερα ανοιξα το φιλτρο και βρηκα εξι!νεκρα.

προσεχε το καλυτερα και κανε κανενα ελεγχο μην μπει κανενα!
+111111
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-12, 20:09
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

ok. Θα βαλω αν και δεν βρηκα καποιο νεκρο αλλα για ναμαστε σιγουροι...
-------------------------
ρε παιδια οταν γεννανε τα γκαπυ δεν ξεφουσκωνει η κοιλια τους? Στη γκαπινα μου γιατι ειναι ακομα φουσκωμενη? Υπαρχει περιπτωση να γεννανε σιγα σιγα? (4 μερες εχει γεννησει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 21-03-12 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-12, 20:49
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

μπορει να εχει κιαλλα. τα γκαπυ σου ειπα γεννανε συνεχεια. ολη την ωρα θα εινα ι φουσκωμενη,
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-12, 21:10
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να εχει κιαλλα. τα γκαπυ σου ειπα γεννανε συνεχεια. ολη την ωρα θα εινα ι φουσκωμενη,
πω πω παρτυ θα γινεται... Υπεθεσα οτι θα ξεφουσκωνε και οτι ξαναφουσκωνε μετα απο μερες... αν ειναι να γενναει σιγα σιγα θα βαρεθω να βλεπω μικρουλια...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-12, 21:37
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-12, 21:39
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?
τη κλασικη αναλογια 1-3 για να η στρεσαρονται τα θηλυκα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-12, 21:55
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?
όχι το κρίνο μύρισαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φαρμαο για platy νεογεννητα Gojoy Ζωοτόκα 7 24-01-12 01:03
νεογεννητα pseudotropheus acei aris2 Malawi 6 21-04-09 09:15
Guppakia με red eyes tetra ?? GERR Ζωοτόκα 1 01-05-08 13:30
Πως Συμπεριφερομαστε Στα Νεογεννητα? pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-10-05 23:42
Νεογεννητα Aulonocara Baenschi Makis M Malawi 4 30-11-04 01:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09377 seconds with 16 queries