Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-16, 12:58
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή αγριοι δισκοι

παιδια εχω μια απορια απο τοτε που αρχισα το χομπι διαβαζω για τους δισκους και εχω αποφασισει οτι οταν θα στησω ενυδρειο με δισκους θα τους κρατησω μια ζωη αλλα εχω μια απορια.μου αρεσουν οι αγριοι δισκοι και εμενα και συγκεκριμενα οι tefe green.η ερωτηση ειναι γιατι πρεπει καποιος να αγορασει αγριους δισκους και οχι απογονους αγριων πιασμενων δισκων?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-16, 13:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Γιατί άραγε?
Να παραθέσω μια τοποθέτηση του Τόλη σε μια παλιά συζήτηση http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-16, 13:45
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω το πρέπει να αγοράσω αγρίους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-16, 13:51
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ο τολης μου ελθσε ολες τις αποριες εδω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο διαμερισμα, ΚΑΙ ο ταρζαν θα ειχε αλλη συμπεριφορα, οχι μονο τα παιδια του - η τζεην δεν ηταν αγρια, τον βρηκε στη ζουγκλα μεγαλη

Αν παρουμε 5 αγριους δισκους και τους βαλουμε σε 300 λιτρα, περαν απο μια "δυσπιστια" και μια πιο εντονη αναζητηση τροφης (που συμβαινει σε ολα τα αγρια αιχμαλωτισμενα ψαρια), θα συμπεριφερθουν σαν 5 δισκοι εκτροφης σε 300 λιτρα = οκνοι.
Αν παρουμε 15 δισκους εκτροφης και τους βαλουμε σε 5000 λιτρα, με τις καταλληλες κλαδοκρυψωνες, θα συμπεριφερθουν σαν 15 αγριοι, δλδ και θα κοπαδιασουν, και θα κανουν ιεραρχιες.
Δεν ξερω αν με παρακολουθειτε, η συμπεριφορα ειναι γραμμενη πολυ ισχυρα στα γονιδια, και ειναι ιδια ισχυρη σε ολα τα ψαρια αρκει να τους δοθει το καταλληλο περιβαλλον. Οπως ξερουν (οι δισκοι πολλων γενιων εκτροφης) οταν ζευγαρωνουν να κανουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα (ευρεση συγκεκριμενης επιφανειας εναποθεσης αυγων, καθαρισμα αυγων, "ανοχη" μωρων επανω τους, αλλαγες βαρδιας μητερας-πατερα κλπ), ετσι ξερουν να κανουν και τα υπολοιπα, κοπαδιασμα, ιεραρχιες κλπ.
Οπως ξερουν τα κοχυλοψαρα "εκτροφης", να κρυφτουν, να ζευγαρωσουν και να ζουν μεσα σε κοχυλια, στα οποια θα πανε ακομα κι αν εχουν εκκολαφθει τεχνητα σε στειρο περιβαλλον, οπως ξερουν τα πετροψαρα να κρυβονται και να ζευγαρωνουν σε σπηλιες απο πετρες, στις οποιες θα πανε ακομα κι αν εχουν εκκολαφθει τεχνητα σε στειρο περιβαλλον - τα παραδειγματα του συγκεκριμενου τροπου ζωης διαφορων κιχλιδων ειναι αναριθμητα - ετσι ξερουν και οι δισκοι να συμπεριφερονται συνολικα - αρκει να τους δοθει το καταλληλο περιβαλλον (το οποιο να μοιαζει στο φυσικο τους).
Βαλτε κοχυλοψαρα (απο αγρια μεχρι οσων γενιων θελετε) σε ενα γυμνο ενυδρειο, και θα κολυμπανε απλα.
Βαλτε μπουνα (απο αγρια μεχρι οσων γενιων θελετε) σε ενα γυμνο ενυδρειο, και θα κολυμπανε απλα.
Βαλτε κριμπενσις (απο αγρια μεχρι οσων γενιων θελετε) σε ενα γυμνο ενυδρειο, και θα κολυμπανε απλα.
Ετσι και οι δισκοι - βαλτε 5 (απο αγριους μεχρι οσες γενιες θελετε) σε 300 λιτρα (εστω και με τα κλαδακια τους) και θα δειτε οκνα ψαρια (συνηθως κολλημενα μεταξυ τους, και αυτο ΔΕΝ ειναι κοπαδιασμα). Βαλτε 15 σε 3-4 μετρα ενυδρειο, και θα καταλαβετε τι σημαινει κοπαδι, ιεραρχιες, αρχηγοι κλπ. Η ελλειψη συμπεριφορας δεν ειναι ιδιον των δισκων εκτροφης, αλλά του περιβαλλοντος στο οποιο τους βαζουμε.
και τελος να ρωτησω εχω δει αγρια σιασμενους δισκους στην ελλαδα παλιοτερα για να υπαρχουν εδω φαντασου τους αριθμους που πιανονται για ανεπτυγμενες χωρες.δεν ξερω αν ειναι καν αγρια πιασμενοι οι δισκοι αυτοι αφου οι αριθμοι ειναι τεραστιοι θα ειχε μειωθει ο αριθμος τους στη φυση πολυ (εχει?)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-16, 19:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Προσωπικά θεωρώ πως οι "άγριοι" δίσκοι που διατίθενται στο εμπόριο από Αμαζόνιο μεριά, είναι μάλλον από περιφραγμένες περιοχές (φάρμες). Αυτό όμως ΔΕΝ είναι κάτι, που μπορώ να υποστηρίξω με απόλυτη βεβαιότητα.-

ΥΓ. Η δική μου (μόνιμη πλέον) απορία... πως τα καταφέρνετε και γράφετε στις εξετάσεις, με τέτοιας μορφής γραφή στην Ελληνική γλώσσα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-16, 10:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Η δική μου (μόνιμη πλέον) απορία... πως τα καταφέρνετε και γράφετε στις εξετάσεις, με τέτοιας μορφής γραφή στην Ελληνική γλώσσα;
Rotiriki na ipotheso i erotisi...

Ρητορική να υποθέσω η ερώτηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι αγριοι δισκοι προσαρμοστηκαν johnny98130 Δίσκοι 19 22-08-05 17:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03833 seconds with 13 queries