Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-09, 02:28
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή περιεργος θορυβος

Εγώ αντιμετωπίζω ένα περίεργο "πρόβλημα". Κάποιες φορές η αντλία κάνει έναν περίεργο ήχο πέραν του κλασικού. Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το δικό μου "πρόβλημα" είναι ότι κάποια βράδια δεν αντέχεται... Για 60 L ενυδρείο (Hailea) με δυο Guppies πιστεύει κανείς ότι θα έχουν πρόβλημα αν το κλείσω για κανά 8ωρο; Ξέρω είναι χαζό "πρόβλημα", αλλά δεν παύει να είναι υπαρκτό...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-12-09 στις 20:25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-09, 03:04
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Προφανώς και δεν είναι καλή ιδέα να κλείνεις της αντλία...
Δε θα έπρεπε να κάνει θόρυβο, οπότε ψάχνεις να βρεις τι πάει στραβά και να το διορθώσεις... Πιθανοί λόγοι που κάνει θόρυβο:
1. Κάπου ακουμπάει και συντονίζεται είτε η ίδια είτε το κομμάτι που ακουμπάει
2. Εκεί που λειτουργεί εκτός από νερό παίρνει και αέρα
3. Είναι απλώς χαλασμένη / ελατωματική / κακής ποιότητας οπότε την αλλάζεις είτε με μία ίδια είτε με μία καλύτερη
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-09, 03:26
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και δεν είναι καλή ιδέα να κλείνεις της αντλία...
Δε θα έπρεπε να κάνει θόρυβο, οπότε ψάχνεις να βρεις τι πάει στραβά και να το διορθώσεις... Πιθανοί λόγοι που κάνει θόρυβο:
1. Κάπου ακουμπάει και συντονίζεται είτε η ίδια είτε το κομμάτι που ακουμπάει
2. Εκεί που λειτουργεί εκτός από νερό παίρνει και αέρα
3. Είναι απλώς χαλασμένη / ελατωματική / κακής ποιότητας οπότε την αλλάζεις είτε με μία ίδια είτε με μία καλύτερη
Το φανταζόμουν ότι δεν είναι καλή ιδέα αλλά είπα να ρωτήσω και πιο σχετικούς από εμένα... Μπορώ να ψάξω το πρώτο που προτείνεις. Για το δεύτερο αμφιβάλλω μιας και που είναι στο κάτω μέρος του ενυδρείου (είναι στο πίσω μέρος σε χωριστό κομμάτι). Όσο για το τρίτο πως θα μπορέσω να το επιβεβαιώσω; Ακόμα και αν είναι ελαττωματική ή κακής ποιότητας θα βρω άλλη παρόμοια;; Δίνω και ένα link να καταλάβεις ποιο είναι το ενυδρείο που έχω.

http://www.hailea.com/e-hailea/product1/FA400.htm

Η χαζομάρα είναι βέβαια ότι είμαι αρκετά περίεργος με τον ύπνο που μπορεί να είναι και φυσιολογικός ήχος και να τον ακούω εγώ περίεργο...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-09, 03:40
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Χωρίς να το έχω δει ποτέ μου, υποθέτω ότι η αντλία βρίσκεται μετά από τα υλικά φίλτρανσης και επιστρέφει το νερό... Αν έχεις βάλει πολλά υλικά ή έχουν βρωμίσει πολύ θα μπορούσε να μην υπάρχει μεγάλη ροή νερού και να έχει χαμηλώσει η στάθμη του νερού στο χώρο της αντλίας, οπότε να παίρνει αέρα... Όλα αυτά τα λέω βέβαια υποθετικά, δεν ξέρω αν ισχύει στο δικό σου... Φαντάζομαι όμως μπορείς να το ελέγξεις, θα δεις τη στάθμη και θα καταλάβεις...
Επίσης για το τελευταίο δεν ξέρω ακριβώς πως και που μπαίνει, αν έχει χώρο για κάποια άλλη ή όχι... Στο site απ' ότι βλέπω δεν έχει και manual και οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ κατατοπιστικές... Αν υπάρχει χώρος πάντως υπάρχουν πολλές αντλίες σε διάφορα μεγέθη για να την αλλάξεις...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-09, 13:23
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να το έχω δει ποτέ μου, υποθέτω ότι η αντλία βρίσκεται μετά από τα υλικά φίλτρανσης και επιστρέφει το νερό... Αν έχεις βάλει πολλά υλικά ή έχουν βρωμίσει πολύ θα μπορούσε να μην υπάρχει μεγάλη ροή νερού και να έχει χαμηλώσει η στάθμη του νερού στο χώρο της αντλίας, οπότε να παίρνει αέρα... Όλα αυτά τα λέω βέβαια υποθετικά, δεν ξέρω αν ισχύει στο δικό σου... Φαντάζομαι όμως μπορείς να το ελέγξεις, θα δεις τη στάθμη και θα καταλάβεις...
Επίσης για το τελευταίο δεν ξέρω ακριβώς πως και που μπαίνει, αν έχει χώρο για κάποια άλλη ή όχι... Στο site απ' ότι βλέπω δεν έχει και manual και οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ κατατοπιστικές... Αν υπάρχει χώρος πάντως υπάρχουν πολλές αντλίες σε διάφορα μεγέθη για να την αλλάξεις...
Όπως ακριβώς το έχεις υποθέσει είναι. Το χώρο της αντλίας τον έχω ελέγξει και δεν έχει πρόβλημα από αέρα. To site είναι λίγο τραγικό το ξέρω... Προχθές έβγαλα και μία φωτογραφία που δείχνει την αντλία. Παρατήρησε και πες μου τι βλέπω... Σήμερα φυσικά θα καθαρίσω... Από το pet shop μου είπε για άλατα ίσως... Είναι σα σκόνη, αλλά στο σωληνάκι της αντλίας είναι σα "νημάτια"... Δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την όποια βοήθεια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC1102651.JPG
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  24,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-09, 21:10
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπόν έκανα αλλαγή νερού σήμερα και κυρίως άντλησα νερό από το χώρο της αντλίας. Τα πιο πολλά από αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία έφυγαν, αλλά γενικά ένα είδος γλίτσας παραμένει. Ο ήχος συνεχίζει να υπάρχει... Μιας και που έγινε νέο θέμα (συγνώμη που δεν το σκέφτηκα να το κάνω μόνος μου...) να προσθέσω ότι ο ήχος είναι ένας μακρόσυρτο σφύριγμα. Τονίζω όμως ότι δεν είναι δυνατός ήχος. Σκεφτείτε στα db μιας φυσιολογικής αντλίας να υπάρχει και ένα αντίστοιχο σφύριγμα...

Μετά την αλλαγή νερού επόμενο βήμα για μένα είναι να ρωτήσω στο pet shop τη Δευτέρα. Αν κάποιος που τύχει να διαβάσει αυτό το θέμα και έχει παρόμοιας μάρκας ενυδρείο να με ενημερώσει αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα...

Μια τελευταία ερώτηση: Ο χώρος που βρίσκεται η αντλία είναι 8,5 x 8.5 cm. Υπάρχουν άλλες αντλίες να χωράνε σε τέτοιο χώρο για να μην αχρηστεύσω το φίλτρο; Αν ναι, ξέρει κανένας περίπου πόσο κοστίζουν;

Ευχαριστώ προκαταβολικά την όποια βοήθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-09, 21:59
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...sk9FYyXO9NXZGJ

Και θα ηρεμήσεις...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-09, 23:18
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή που έχω τώρα είναι των 380 L/h. Αυτή που μου προτείνεις θα αντεπεξέλθει στο δικό μου το 60 L ενυδρείο; Και κάτι άλλο αν μπορείς να απαντήσεις:
πουλάνε τέτοιες σε καταστήματα ή από internet θα την παραγγείλω;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-09, 23:34
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι θα είναι αρκετή, αλλά αν μπορείς να πάρεις την http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...sk9FYyXO9NXZGJ ακόμα καλύτερα... Έχει ρυθμιζόμενη ροή, οπότε μπορείς να τη χαμηλώσεις αν είναι πολύ δυνατή...

Τις πουλάνε και στα καταστήματα, αλλά οι τιμές έχουν μεγάλη διαφορά συνήθως... αν σε προβληματίζει η ιδέα του internet, μπορείς να την παραγγείλεις και από αυτό το κατάστημα, με ένα τηλέφωνο... http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-09, 23:51
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι θα είναι αρκετή, αλλά αν μπορείς να πάρεις την http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...sk9FYyXO9NXZGJ ακόμα καλύτερα... Έχει ρυθμιζόμενη ροή, οπότε μπορείς να τη χαμηλώσεις αν είναι πολύ δυνατή...

Τις πουλάνε και στα καταστήματα, αλλά οι τιμές έχουν μεγάλη διαφορά συνήθως... αν σε προβληματίζει η ιδέα του internet, μπορείς να την παραγγείλεις και από αυτό το κατάστημα, με ένα τηλέφωνο... http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212
Κοίτα για να είμαι ειλικρινής δε θα με πείραζε να γλιτώσω λίγα λεφτά. Δε θέλω όμως να αγοράσω των 300 και να μη δουλεύει καλά για τα λίτρα μου. Τότε προφανώς προτιμώ των 600!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως γιατί με κατατόπισες απίστευτα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρωκτικα - Σκιουρακια. Εχουμε κανεναν που να ξερει? Περιεργος θανατος. Stelios_Rjk ¶λλα ζώα 4 04-03-09 23:35
περιεργος αστακος zissis Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 32 03-03-09 18:31
Θορυβος σε MCE-600 skimmer thanpapa Φίλτρανση 5 06-04-08 16:44
Mειωση θορυβου Nik25 Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 2 26-12-07 23:25
Deltec MCE 600 - Σετ αντιμετωπισης θορυβου Tricky Φίλτρανση 0 20-01-07 18:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05312 seconds with 14 queries