Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-16, 20:12
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Οι προτάσεις σας για ενίσχυση του ροστερ

Χαιρετε συγχομπιστες και συγχομπιστισες (καμμενο) .

Έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρα, της γνωστής επώνυμης εταιρίας με το γκουμουτσοειδες εσωτερικό φίλτρο. Το υπάρχον ροστερ της ομάδας απαρτίζεται απο 2 γκρουπακια γκαπυ (7f-2m), τρία γαριδακια amano και ένα σκασμό σαλιγκάρια ramshorn και melanoidis tuberculata. Και φυσικά μπόλικα μικρά περίπου δύο μηνών (έχουν τραβήξει χειρόφρενο τελευταία στις γέννες)

Το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν 5 μήνες. Είναι χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο, τηρώ όλες τις απαραίτητες ρουτίνες (λόγω της εξάτμισης με τα ανεμιστηρια του stc, πλέον, κάνω δύο αλλαγές νερού τη βδομάδα 30%).

Όσον αφορά τις τιμές των παραμέτρων, έχουμε 7.4 ph, 13 gh και 11 kh. Έχω δύο εσωτερικά φίλτρα (δεν υπάρχει χώρος για εξωτερικό). Στο εργοστασιακό έχω φορτώσει 5 κλουβακια cirax, ένα χοντροτρυπο σφουγγάρι και το filter wool. Στο δεύτερο (biopower 200) εχω τρία καλαθάκια substrat pro και το filterwool.

Αυτά για να έχετε μια εικόνα του ενυδρείου.

Θέλω να προσθέσω ένα χαρεμακι ζωοτοκων, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος. Αρχικά προσανατολιζόμουν για πλατυ, λόγω του ανάλογου μικρού μεγέθους με τα γκαπυ. Έχω διαβάσει, πως πολλοί ενυδρειακοι σύντροφοι τα διατηρούν μαζί με τα γκαπυ και γενικά ειναι απο τους θεμιτούς συνδυασμούς. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, ειναι πως γίνεται να τα κρατήσουμε το καλοκαίρι με τα καυσωνια, όταν το εύρος θερμοκρασίας που διαβιώνουν ειναι 20-25 βαθμοί. Όταν τα γκαπυ αντέχουν μέχρι τους 28. ¶λλωστε, ήδη έχω ξεκινήσει σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας (τώρα εχω 26), για να εγκλιματίζονται στο πιο ζεστό της εποχής. Η ερώτηση μου, λοιπόν, είναι αν το καλοκαίρι τα πλατυ αντέχουν over 25.

Η δεύτερη επιλογή των black molly με έχει προβληματίσει περισσότερο, καθώς απο τη μελέτη που έριξα συμπέρανα, πως έχουν αυξημενες απαιτήσεις απο τα γκαπυ. Ότι το υφάλμυρο νερό δεν είναι απλώς προαιρετικό, αλλά προαπαιτούμενο, αλλιώς ειναι πολύ επιρρεπή σε ασθένειες.

Η τρίτη option του σκαουτινγκ που εχω κάνει, ειναι οι ξιφοφοροι. Που διορθώστε με αν κάνω λάθος, ειναι μια χαρά σε εύρος τιμών σκληροτητων και θερμοκρασίας, όπως τα γκαπονια. Όλα καλά, αλλά με ανησυχεί το τελικό τους μέγεθος, που μπορεί να φτάσει τα 12-13 εκατοστά. Το ενυδρείο έχει αρκετό χώρο για κολύμβηση, αλλά τα 80 εκατοστά μήκους δε ξέρω αν επαρκούν.

Τι θα προτείνατε κύριοι; Ένα χαρεμακι επιπλέον μαξ, δε σκοπεύω περισσότερα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάπου σφάλλω ως προς τις ενστάσεις μου.

Κάθε πρόταση διαφορετική απο τις προαναφερθείσες, φυσικά δεκτή. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
-------------------------
Κανένας να μας διαφωτίσει;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis RPG : 07-06-16 στις 20:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ένα χαρεμάκι πλάτυ θα έλεγα να βάλεις και με τη θερμοκρασία είναι εντάξει μέχρι τους 27 (και λίγο παραπάνω το καλοκαίρι). Η βαθμιαία μετάβαση σε λίγο χαμηλότερες ή λίγο ψηλότερες θερμοκρασίες από τις ανεκτές, για μικρό διάστημα, δεν πειράζουν τα ψάρια. Η απότομες μεταβολές μπορεί να τα σκοτώσουν.

*πολλές άγνωστες λέξεις χρησιμοποιείς και μας δυσκολεύεις (ροστερ, option, σκαουτινγκ,over, μαξ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ Πως φαίνεται ο καμμενος με τα αθλητικά ε Για να χαριτολογησω τις χρησιμοποιώ, συνηθίζω να έχω ιδιότυπο τρόπο γραφής.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-16, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....700#post506700
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-16, 22:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα πλατακια μια χαρα πανε με τα γκαπυ.
Αντεχουν το καλοκαιρακι ανετα.
Εννοειται θελουν και τα ανεμιστηρακια τους ,οπως και τα γκαπυ.
Οσο για διασταυρωσεις ,εξαιρετικα δυσκολο εαν υπαρχουν σωστες αναλογιες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-16, 23:15
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ delta και tsala.... Πλατυ εξ αρχής ήθελα να βάλω. Ψάχνοντας, οι περισσότεροι σύνδεσμοι έδιναν 26 το ανώτατο όριο ανοχής τους στις υψηλές θερμοκρασίες. Για αυτο είχα τις αμφιβολίες μου. Έχω ανεμιστηρια στον stc.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-16, 11:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ανεμιστηρια στον stc.
Τοτε δεν εχεις αναγκη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-16, 23:34
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Κατέληξες κάπου με τα ψαράκια τελικά φίλε μου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενίσχυση φίλτρανσης Undertaker Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 07-08-14 22:36
Ενίσχυση ραφιών σε Juwel Rio 300 lepa83 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 13-02-14 18:28
Για την ενίσχυση του Συλλόγου Starfish Aquariums Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 10 02-12-10 01:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03845 seconds with 13 queries