Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-22, 13:35
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Question Νέο ενυδρείο MALAWI

Καλησπέρα,
Πρόσφατα μετακόμισα σε νέα πόλη και λέω για νέα αρχή και για το ενυδρείο.

Πρόκειται για ενυδρείο 120 μήκος 60 πλάτος 55 ύψος κοντά στα 400 λίτρα συνολικά. Φίλτρανση έχω ενα EHEIM professional 4+ 600 και ενα eco pro 300.

Σκεφτόμουν και πιο πριν την αλλαγή σε αφρικανικό γιατί λατρεύω τις κιχλίδες και μέχρι τώρα είχα μόνο ζευγάρια νανοκιχλίδες με κοπαδόψαρα όλα αμαζονίου με όσμωση.

Το νερό στη νέα μου περιοχή έχει 170 TDS και επειδή έκανα και ανακαίνιση έβγαλα παροχή νερού ( με φίλτρο άνθρακα 0.5 μικρά) και αποχέτευση ακριβώς διπλα στο ενυδρείο.
Σκέφτομαι αργότερα με υπερχείληση να έχω μονιμα ανοιχτή ποσότητα νερου αλλά προς το παρόν θα το κάνω χειροκίνητα.


Δε με ενδιαφέρει ενυδρείο μόνο αρσενικά .
Πρόσφαστα αγόρασα ένα RIO 180 στο ιατρείο μου και έβαλα 5 Pseudotropheus saulosi τα οποία από ότι βλέπω ειναι 3 θηλυκά και 1 κυριαρχο αρεσενικό και 1 μάλλον υποτελές.
Το ενυδρείο είναι μικρό ακόμα και για αυτές τις 5 οπότε θα πάνε στο μεγάλο . Βλέπω ήδη τσιμπημένες ουρές και ένα κάθεται μόνιμα κρυμμένο και βγαίνει μόνο για φαγητό. ( φωτογραφία από το ενυδρείο στα συνημμένα )


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1) Καλύτερα άμμο για τις κιχλίδες σωστα;
2)170 tds είμαι καλά ή πρέπει να ενισχύσω με το υπόστρωμα και πέτρες.
3) ποιο αλλό είδος και σε ποια ποσότητα μπορώ να βάλω με τα Pseudotropheus saulosi? Να πάω σε νέο είδος ή καλύτερα να μεγαλύσο τα υπάρχοντα;
4) πέτρες αυτή τη φορά θα πάρω πολύ περισσότερες και θα τις κολλήσω με τσιμέντο ταχείας πήξης D11 ώστε να τις φτάσω σχεδόν μέχρι πάνω.
5) από φίλτρανση πιστεύετε είμαι καλά δεδομένου ότι λογικά με γέννες θα έχω μεγαλύτερη ιχθυοφόρτηση.
6) στις κιχλίδες αφρικής βάζουμε Wavemaker? έχω ένα μικρο το οποίο τον βάζω χαμηλά και πίσω να βαράει ώστε να έχω καλή κυκλοφορία.
6) με το φίλτρο άνθρακα πιστεύετε είμαι καλά ή θα βάζατε και αντιχλώριο;


Το ενυδρείο θα στηθεί την άλλη βδομάδα και για να προλάβω τα ψάρια από το μικρό ενυδρείο πριν πάθουν τίποτα αλλά και γιατί έχω βάλει παραγγελία φυτά.
Ψάρια δε ξέρω που θα βρω αυτή την εποχή. Στη Καβάλα τίποτα δεν υπάρχει απο αφρικανικό οπότε μόνο μέσω ίντερνετ.


Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια πρόταση - απάντηση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Malawi.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  50,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-22, 17:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Πρόσφατα μετακόμισα σε νέα πόλη και λέω για νέα αρχή και για το ενυδρείο.

Πρόκειται για ενυδρείο 120 μήκος 60 πλάτος 55 ύψος κοντά στα 400 λίτρα συνολικά.μια χαρά Φίλτρανση έχω ενα EHEIM professional 4+ 600 και ενα eco pro 300.άψογα

Σκεφτόμουν και πιο πριν την αλλαγή σε αφρικανικό γιατί λατρεύω τις κιχλίδες και μέχρι τώρα είχα μόνο ζευγάρια νανοκιχλίδες με κοπαδόψαρα όλα αμαζονίου με όσμωση.

Το νερό στη νέα μου περιοχή έχει 170 TDS και επειδή έκανα και ανακαίνιση έβγαλα παροχή νερού ( με φίλτρο άνθρακα 0.5 μικρά) και αποχέτευση ακριβώς διπλα στο ενυδρείο.
Σκέφτομαι αργότερα με υπερχείληση να έχω μονιμα ανοιχτή ποσότητα νερου αλλά προς το παρόν θα το κάνω χειροκίνητα.


Δε με ενδιαφέρει ενυδρείο μόνο αρσενικά .
Πρόσφαστα αγόρασα ένα RIO 180 στο ιατρείο μου και έβαλα 5 Pseudotropheus saulosi τα οποία από ότι βλέπω ειναι 3 θηλυκά και 1 κυριαρχο αρεσενικό και 1 μάλλον υποτελές.
Το ενυδρείο είναι μικρό ακόμα και για αυτές τις 5 οπότε θα πάνε στο μεγάλο . Βλέπω ήδη τσιμπημένες ουρές και ένα κάθεται μόνιμα κρυμμένο και βγαίνει μόνο για φαγητό. ατα σαουλόσι μόνο αν πετύχεις δύστροπο κυρίαρχο αρσενικό έχεις πρόβλημα. Συνήθως οι αψιμαχίες είναι αναίμακτες. Στην περίπτωση σου θεωρώ ότι είναι λάθος το στήσιμο της πέτρας και όχι τα λίτρα. ( φωτογραφία από το ενυδρείο στα συνημμένα )


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1) Καλύτερα άμμο για τις κιχλίδες σωστα;οπωσδήποτε
2)170 tds είμαι καλά ή πρέπει να ενισχύσω με το υπόστρωμα και πέτρες.με ασβεστολιθική άμμο και πέτρες δεν θα έχεις πρόβλημα
3) ποιο αλλό είδος και σε ποια ποσότητα μπορώ να βάλω με τα Pseudotropheus saulosi? Να πάω σε νέο είδος ή καλύτερα να μεγαλύσο τα υπάρχοντα; *
4) πέτρες αυτή τη φορά θα πάρω πολύ περισσότερες και θα τις κολλήσω με τσιμέντο ταχείας πήξης D11 ώστε να τις φτάσω σχεδόν μέχρι πάνω.φρόντισε να φτιάξεις αρκετές φωλιές/κρυψώνες/περάσματα
5) από φίλτρανση πιστεύετε είμαι καλά δεδομένου ότι λογικά με γέννες θα έχω μεγαλύτερη ιχθυοφόρτηση.είσαι καλά
6) στις κιχλίδες αφρικής βάζουμε Wavemaker? έχω ένα μικρο το οποίο τον βάζω χαμηλά και πίσω να βαράει ώστε να έχω καλή κυκλοφορία.αυτές οι κιχλίδες προτιμούν καλή κυκλοφορία οπότε δεν κάνει κακό, ίσα ίσα που διευκολύνει τα φίλτρα να μαζεύουν ότι ανεπιθύμητο
6) με το φίλτρο άνθρακα πιστεύετε είμαι καλά ή θα βάζατε και αντιχλώριο;το φίλτρο άνθρακα δεν αρκεί κατά τη γνώμη μου. Πάρε αντιχλώριο της seachem


Το ενυδρείο θα στηθεί την άλλη βδομάδα και για να προλάβω τα ψάρια από το μικρό ενυδρείο πριν πάθουν τίποτα αλλά και γιατί έχω βάλει παραγγελία φυτά.
Ψάρια δε ξέρω που θα βρω αυτή την εποχή. Στη Καβάλα τίποτα δεν υπάρχει απο αφρικανικό οπότε μόνο μέσω ίντερνετ.


Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια πρόταση - απάντηση
* τα σαουλόσι που τα βρήκες? είναι καθαρά? ρωτάω γιατί κυκλοφορούν διάφορα υβρίδια.
Με τα Chindongo saulosi μπορείς να συνδυάσεις διάφορα είδη αντίστοιχου τελικού μεγέθους και ταπεραμέντου και διαφορετικού χρωματισμού/ραβδώσεων/οικογένειας. Πχ κάποιο είδος Labidochromis. Τα Iodotropheus, Ps.acei και τα Metriaclima callainos θα μπορούσαν να είναι καλοί συγκάτοικοι ίσως και τα Pseudotropheus sp. "persipax orange cap".
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-22, 18:15
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το μεγάλο ενυδρείο έχει διπλό πάτο και σκέφτομαι να βάλω και ένα φύλλο χοντρό φελιζολ και πάνω οι πέτρες. Egg crate δε μπορώ να βρω...
Τις φοβάμαι λίγο τις πολλές πέτρες και δεν έχω εμπειρία
. Τελικά σε τι νούμερο συνολικών ψαριών να στοχεύω για αρχή; Αυτά που έχω και άλλο ένα χαρέμι;

Το πιο πιθανό κανένα υβρίδιο να έχω πάρει.. τα αγόρασα από μαγαζί στην Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-22, 00:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Εύκολα βρίσκεις και egg crate πχ https://www.spakouris.gr/products6.p...pen1=10&open2=
https://www.exoplistikiellados.gr/pr...draining-rack/
και στα ηλεκτρολογικά αν ψάξεις
Μη φοβάσαι τις πέτρες. Απλά θέλει λίγο προσοχή στην αρχή να πατήσουν καλά οι πιο ογκώδεις και μετά συμπληρώνεις στο οικοδόμημα. Πρώτα οι πέτρες και μετά η άμμος που θα "σφίξει" την βάση της κατασκευής.
Με 2-3 χαρέμια (1αρσ.+3/4 θηλ.) θα είσαι καλά.

Βάλε αν θέλεις πιο κοντινές/καθαρές φωτο των ψαριών σου να τα δούμε. Μερικοί έχουμε μια τρέλα με τα καθαρά saulosi
*Αν δυστυχώς είναι υβρίδια τότε φρόντισε να μη διαδώσεις πιθανούς απογόνους τους. Διάβασε κι αυτό αν θέλεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61917
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-22, 21:00
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Αν θες σωστες συμπεριφορες, γεννες κτλ θελεις καποιον οικοδομο....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24623
https://4.bp.blogspot.com/-vtadZdWQx...i+biotope2.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-3Dx9xXSTR...i+biotope3.jpg
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-22, 21:10
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ΥΓ. Προσοχη με το φελιζολ. Καλυτερα το κομματι να ειναι ενιαιο και να βαλεις αρκετες πετρες πανω του. Γιατι αν βαλεις κομματακια μπορει πολύ ευκολα να "σηκωθει" αν μετακινηθει κάποια πετρα. Ιδανικά θα μπορούσες να το πονταρεις με λιγο σιλικονη. Επίσης καλυτερα μπλε φελιζολ (εξηλασμενη πολυστερινη) γιατι το άσπρο (διογκωμενη) αν καταλαθος με το σκαψιμο τα ψαρια την αποκαλυψουν μπορει να αρχισουν να την ...τρωνε!
Καλο θα ειναι λοιπον το φελιζολ να μην πιανει ολο το πατο παρά μονάχα κατω από τις πέτρες.......(μια λωριδα στο πισω μερος το ενυδρειου συνηθως φτανει)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-22, 12:12
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

εξηλασμενη πολυστερινη θα αγόραζα 2 εκατοστά και λεγα να πιανει ένα φύλλο σχεδόν ολο το ενυδρείο.

Απλά τη πιθανότητα να το φάνε το σκέφτηκα και εγώ μόλις είδα τις πέτρες στο μικρό ενυδρείο που λείπουν κομμάτια άλγης!

θα βάλω παραγγελία από ιντερνετ, πήρα διάφορα ηλεκτρολογικά εδώ και δεν είχαν ιδέα τις τους έλεγα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες σωστες συμπεριφορες, γεννες κτλ θελεις καποιον οικοδομο....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24623
https://4.bp.blogspot.com/-vtadZdWQx...i+biotope2.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-3Dx9xXSTR...i+biotope3.jpg
Πολύ όμορφο!

Απλά πλάτη είχα και την ξύλωσα και να πω την αλήθεια δεν θέλω να ξαναβάλω γιατί όσο καλά και να την βάλεις πάντα περνάει νερό πίσω..
Έχω φαρδύ ενυδρείο οπότε θα προσπαθήσω μάλλον να κάνω 2 βουναλάκια από πέτρες.
-------------------------
Επιπλέον κάπου διάβασα ότι να αποφύγω τα Pellets και να δίνω flakes... που δε μου αρέσουν καθόλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη globalzero : 17-01-22 στις 12:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-22, 16:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Επιπλέον κάπου διάβασα ότι να αποφύγω τα Pellets και να δίνω flakes... που δε μου αρέσουν καθόλου.
πελετ ταΐζω βασικά εδώ και καμμιά εικοσαετία Το κύριο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι η ποιότητα συστατικών της τροφής και όχι η μορφή/σχήμα της κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-22, 11:40
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

hikari Και northfin αγοραζα για του αμαζονιου.

Αγορασα Hikari απο ιντερνετ μου ηρθε ενα σακουλακι μεγαλο δε πρόσεξα και τα Pellets ειναι μεγάλα νομίζω..mini δεν ειναι και πολύ Mini τελικά.

Τις μουλιάζω και τις δίνω αλλα δεν βολεύουν και πολύ... Ισως οταν ενηλικιωθούν .
Αγόρασα από το σπακουρή ένα eggcrate 120χ60 λες και ήταν παραγγελία για το ενυδρείο. Θα αφαιρέσω λίγο από την άκρη για να μη φαίνεται άσχημο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hikari.jpg
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  34,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-22, 10:39
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Βρήκα αυτές τις πέτρες από τοπική μάντρα.
Νομίζω μάλιστα είναι ασβεστολιθικές. Θα τις ήθελες άσπρες αλλά έτσι κι αλλιώς θα γεμίσουν άλγες.
Αγόρασα τελικά και πλάτη ενυδρείου οπότε θα χτίσω με βάση αυτές !

Τις έχει βάλει κάποιος , νομίζω είναι γνωστές.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  petra2.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  petra.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  49,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-22, 20:44
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Σήμερα Κυριακή που είχα χρόνο έπλυνα με πιεστικό τις πέτρες και τις πέρασα με καυτό νερό.
110 κιλά πέτρες , όλες είναι κούφιες. Δε νομίζω να μπορώ να βάλω περισσότερες. Πλάτη τελικά έβαλα τη παλιά και ένα σακουλάκι μαύρη άμμο που είχα. Περιμένω τη Τρίτη άλλα 40 κιλά.



Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-22, 20:48
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ωραιες οι πέτρες....Οσες περισσότερες κρυψωνες τοσο το καλύτερο....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-22, 11:12
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

μπήκαν και τα ψάρια με μπόλι και μία βδομαδα κανονικών μετρήσεων και τροφής.

Το κυρίασχο αρσενικό από μπλε που ήταν στην αρχή και ΠΡΙΝ το μεταφέω στο νέο ενυδρείο είχε χάσει το μπλε του και είχε γίνει κίτρινο και αυτό με μαύρες ραβδώσεις.

Είναι εμφανώς το πιο μεγάλο σε μέγεθος ( ξεκίνησαν σχεδόν το ίδιο μέγεθος) και ήμουν σίγουρος ότι έχω 2 αρσενικά και 2 θηλυκά. Το 2ο αρσενικό γρήγορα έχασε τα χρώματα του στο παλιό ενυδρείο.

Γενικά εκεί που το ένα κυνηγούσε το άλλο τώρα τα βλεπω κοπάδι μαζί... και ζητάνε μονίμα φαγητό .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  εικόνα_Viber_2022-01-29_18-45-45-011.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  52,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-22, 19:04
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Σας φαίνεται με μικρά στο στόμα , είναι saulosi.
Πηγαίνει κοντά στη τροφή σαν να φάει αλλα βλέπω ότι δεν ανοίγει το στόμα για να τα τσιμπήσει.
ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΜΕΓΕΝΘΥΣΗ

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-22, 19:13
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ομορφιες! Ανυπομονω για updates.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-22, 19:27
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

να και μία με του νέους κατοίκους 6 acei.
Τα φώτα είναι στο σταδιακό σβήσιμο αυτή την ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-22, 20:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Το θηλυκό στην φωτο είναι μπουκωμένο
Μια φωτο από το αρσενικό μπορούμε να έχουμε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο malawi nikosm1 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 66 11-12-15 23:55
Νέο ενυδρείο Malawi greg84 Malawi 13 15-01-09 01:12
Νεο ενυδρείο malawi.... imichal Malawi 16 04-02-08 01:48
Ενυδρείο Malawi Maverick Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 06-02-07 19:16
Ενυδρείο malawi. georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 03-01-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09231 seconds with 16 queries