Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-11, 01:22
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Καλησπερα και καλως σας βρηκα μετα απο 4 χρονια απουσιας

Μετα απο ενα διαστημα απουσιας αρκετα μεγαλο επανερχομαι στο χωρο με πολυ ορεξη και κεφι για αλλαγες. Μια σκεψη μου ειναι λοιπον να ενεργοποιησω το ενυδρειο μου (JUWEL VISION 180) και να τολμησω να περασω στο αλατι. Σαν κυριοτερο προβλημα ομως ειναι ο ΧΩΡΟΣ!!!!!. Αυτο σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι τοποθετημενο μεσα σε μια βιβλιοθηκη στην οποια το υψος απο το πανω μερος του ενυδρειου μεχρι το επομενο καπακι ειναι 12 εκ. και το μηκος απο την πλατη μεχρι τον τοιχο ειναι 15εκ. το μεγιστο που μπορω να δωσω και αυτο τραβοντας το ενυδρειο πιο εξω. Και τα αναφερω ολα αυτα για το πως και ποιο σκιμμερ μπορω να βαλω. Απο αυτο εξαρταται κυριως αν το ενυδρειο θα γινει θαλασσινο ή θα παω για γλυκου και παλι. Περιμενω ολο αγωνια τις προτασεις σας και τις γνωσεις για το αν μπορει να ξεπεραστει αυτο το προβλημα και φυσικα για το μελλον του ενυδρειου μου!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-11, 08:27
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Το mce600 της Deltec (hang on εξωτερικό skimmer) έχει βάθος 85μμ άρα σου κάνει και θα το χρησιμοποιήσεις και σε μελοντικά μεγαλύτερο ενυδρείο.
Μπορείς να δείς ακριβώς τις διαστάσεις του εδώ http://www.theaquariumsolution.com/f...structions.pdf

Έχεις περιορισμένο χώρο και το θαλασσινό έχει αρκετό εξοπλισμό που θέλει χώρο , όπως δοχείο για αναπλήρωση εξάτμισης , ανεμιστήρες , πολύμπριζα κλπ.
Κάνε καλό σχεδιασμό πρίν ξεκινήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-11, 12:01
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως ηρθες πισω!!! μπορει να ειμαι αρχαρια αλλα επειδη ειχα και εγω γλυκο νερο για ενα διαστημα και μετα πηγα σε αλμυρο σε μονο 60 λιτρα και εχω να σε ρωτησω αν σκεφτηκες καθολου την διαφορα κοστους γιατι το αλμυρο ειναι 100 φορες πιο ακριβο απο το γλυκο!! επισης στα δικα σου λιτρα θα χρειαστεις περισσοτερο χωρο για καποια μηχανηματα. αν η βιβλιοθηκη που στηριζεται το ενυδρειο πρωτον αντεχει το βαρος και δευτερον χωραει τα εξαρτηματα τοτε εισαι οκ και σου ευχομαι καλη αρχη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-11, 13:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις περιορισμένο χώρο και το θαλασσινό έχει αρκετό εξοπλισμό που θέλει χώρο , όπως δοχείο για αναπλήρωση εξάτμισης , ανεμιστήρες , πολύμπριζα κλπ.
Κάνε καλό σχεδιασμό πρίν ξεκινήσεις
Συμφωνώ. Δεν γίνεται να το βάλεις κάπου αλλού? Θα έχεις αρκετά προβλήματα. Χρειάζεσαι χώρο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-11, 16:48
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Συνεχιζω τις σκεψεις μου στο Μόνο με ψάρια (Fish Οnly) για να ειμαι και ποιο σωστος!!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-11, 08:05
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Κατά την γνώμη μου ένα fish only έχει ενδιαφέρον σε μεγάλα ενυδρεία , σε 180 λίτρα έχεις περιορισμένες δυνατότητες ιχθυοφόρτισης και θα βαρεθείς . Αντίθετα ένα reef σου προσφέρει πανέμορφη εικόνα που δύκολα θα βαρεθείς . Υπάρχουν πανέμορφα και πανεύκολα στην συντήρησή τους κοράλλια

Με λίγο μαστόρεμα της βιβλιοθήκης θα βρείς λίγο χώρο ακόμη. Αν θέλεις βγάλε καμιά φωτογραφία του χώρου που είναι το ενυδρείο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03681 seconds with 13 queries