Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-11, 18:39
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή ανεμωνη

γεια σε ολους σημερα πηρα μια ασπρη ανεμωνη και την εβαλα στο νερο... η ερωτηση μου ειναι μηπως πρεπει να μετακινησω τους βραχους για να καθισει πανω ή θα καθεται πανω στον αραγωνιτη? και μου ειπαν να πηγαινω να παιρνω γαριδα να την ταιζω αλλα δεν ξερω καθε ποσες μερες! οποια πληροφορια για την ανεμωνη θα με βοηθουσε πολυ, σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εκανα το εξης οταν επαιρνα ανεμωνη. την τοποθετουσα σε καποιο σημειο με φως και απο πανω στερεωνα ενα πλαστικο ποτηρι μιας χρησεως διαφανο. (το κρατουσα με μια πετρουλα απο πανω). μολις κολλουσε ωστε να μην παρασυρεται απο το ρευμα αφαιρουσα το ποτηρι. δεν επαιρνε και πολυ ωρα.
απο εκει και περα το που θα παει και που θα εγκατασταθει ειναι θεμα προτιμησης της. δε σημαινει οτι θα της αρεσει εκει που θα τη βαλεις. απλα πρεπει να την κολλησεις καπου αρχικα για να μετακινηθει με το "ποδι" της χωρις να την παρασερνει το νερο και παει και κολλησει σε καμια εισοδο φιλτρου-υπερχειλιση-κυκλοφορητη-σκιμερ...και χασεις το ζωντανο.
πολλες ανεμωνες ειναι τοσο φωτοσυνθετικες οσο και σαρκοφαγες. καλο ειναι κανα 2 φορες τη βδομαδα να της δινουμε και λιγη γαριδα ασχετα απο το ποσο καλο φωτισμο εχουμε.
αν εχεις κλοουν να συμβιωνουν μαζι της...ενα μερος της διατροφης της θα το αναλαβουν αυτοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-11, 21:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι καλά...

Νομίζω ότι στην φύση δεν υπάρχουν άσπρες ανεμώνες και ότι τις συγκεκριμένες τις "φτιάχνουν" οι φάρμες....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-11, 23:01
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

ευχαριστω για τισ πληροφοριες ναι εχω δυο κλοουνοψαρα!! δεν ξερω για τα χρωματα παντως η δικια μου ειναι ασπρη εκτος και αν εχω αχρωματοψια που δεν εχω γιατι ολη ασπρη την βλεπουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-11, 13:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι... δεν νομίζω να κατάλαβες τι λέω.

http://www.chucksaddiction.com/anemone.html

Διάβασε το παραπάνω και ειδικά εκεί που λέει "A Note about White Anemones"
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
clown fish και ανεμωνη -πρωτο ενυδρειο vas Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 02-06-11 17:49
Ανεμωνη Sos malawimbuna Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 4 03-04-09 07:13
help asap ανεμωνη πεθαινει???? kingrim Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 16-07-08 14:13
Πληγωμενη Ανεμωνη glazar Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 23-03-08 18:55
HELP !!! Η Ανεμωνη μου μαλλον πεθαινει... thanpapa Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 01-04-07 00:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04000 seconds with 13 queries