Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-09, 22:25
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Περί ξύλων...

Ανοίγω το θέμα, γιατί πιστεύω πως ελάχιστα έχουν γραφτεί για το κεφάλαιο ξύλο και διακοσμητικές ρίζες του ενυδρείο. Και δε μιλάω τα DIY ξύλα, αλλά αυτά του εμπορίου. Το θέμα με ενδιαφέρει και κάνοντας αναζήτηση στο forum βρήκα τα κάτωθι:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33246
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%F1%E3%F9%ED
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15470
http://www.malawicichlidhomepage.com...tank_wood.html
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15470&page=2

που με έβαλαν σε σκέψεις να δοκιμάσω και μόνος μου....

Έχουμε και λέμε λοιπόν για τα ξύλα εμπορίου:
Mangroen (Μαγγρόβια δάση. Ευδοκιμεί σε υφαλμυρα νερά)
Savvanawood (Προέλευση δάση της Κόστα Ρίκα)
Java Driftwood {Προέλευση Ιάβα (; ) drift = διαβρωμένο. Ξύλο παραλίας (; ) }
Moorkienwood (περά ότι το τρώνε τα ξυλοφάγα δε βρήκα τπτ άλλο...)
Mopani (Προέλευση Αφρική, κατεβάζει τη σκληρότητα)
Redwood moore (Αγνώστων λοιπών στοιχείων)
Winetree (κατεργασμένο αμπέλι)

Εγώ δεν κατάφερα να βρω κάτι άλλο! Γνωρίζει κάποιος να μας πει περισσότερα;

Ερώτηση
*******
Υπάρχουν ξύλα-ρίζες που δεν κατεβάζουν την σκληρότητα;
Οι κληματόβεργες κάπου διάβασα πως μαλακώνουν το νερό. Ίδια ιδιότητα έχει και ο κορμός του αμπελιού; Θα έμπαινε σε βιοτοπικό κεντρικής Αμερικής; (ναι ξέρω! Το βιολί μου εγώ)
Εάν δεν μπορούμε να αποφύγουμε το μαλάκωμα του νερού υπάρχει ασφαλής τρόπος να την αυξάνουμε ελεγχώμενα (μόνο με το "βρώμικο νερό" Α/Ο; )
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-09, 02:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίδια ιδιότητα έχει και ο κορμός του αμπελιού; Θα έμπαινε σε βιοτοπικό κεντρικής Αμερικής; (ναι ξέρω! Το βιολί μου εγώ)
Εάν δεν μπορούμε να αποφύγουμε το μαλάκωμα του νερού υπάρχει ασφαλής τρόπος να την αυξάνουμε ελεγχώμενα (μόνο με το "βρώμικο νερό" Α/Ο; )
Καλά βρε αχαΐρευτε, έχει αμπέλια στην κεντρική Αμερική? Έχεις πιεί εσύ κρασί Κόστα-Ρίκας, τσίπουρο Νικαράγουας ή σαμπάνια Παναμά ?
Όσο για την πρωτότυπη και πολύ οικολογική σου πρόταση, να χρησιμοποιούμε το "βρώμικο νερό" Α/Ο για άνοδο της σκληρότητας,
δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, γιατί υποθέτω ότι τα συστατικά που θα το πετύχαιναν αυτό κι έχουν αφαιρεθεί από το καθαρό νερό, δεν
έχουν μεταφερθεί στο "βρώμικο νερό" της Α/Ο, αλλά έχουν μείνει στα προφίλτρα και την μεμβράνη. Οπότε, θεωρητικά θα έπρεπε να ξεπλένεις
την μεμβράνη της Α/Ο στο ενυδρείο σου για να ανεβάζεις σκληρότητα. Για να αυξήσεις λοιπόν ελεγχόμενα την σκληρότητα, αρκεί να κάνεις
μικρές αλλαγές με νεράκι βρύσης που δόξα τον Θεό είναι αρκετά σκληρό, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη.
Πάντως αν σκέφτεσαι να πειραματιστείς με το "βρώμικο νερό" της Α/Ο, σε παρακαλώ να μου φέρεις πίσω τους καημένους τους ξιφοφόρους.
Και στο 'χω ξαναπεί: Μη γράφεις στο φόρουμ μετά τις 23:00 κι αφού έχεις κατεβάσει 5-6 μπυρίτσες.

Υ.Γ.: Τώρα επειδή μου έβαλες την ιδέα, θα πάω νυχτιάτικα να μετρήσω την σκληρότητα του "βρώμικου νερού" της Α/Ο, βρε λες ?
Ε ρε πανηγύρια οι εταιρίες, σα να τη βλέπω τη διαφήμιση: "Συσκευές Α/Ο διπλής χρήσης, από τη μια ρίχνουν και από την άλλη ανεβάζουν gH και PH"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-09, 07:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

εχεις δει κλαδια απο φυστικια μεσα σε ενυδρειο?καπου πηρε το ματι μου αλλα δεν το σωσα...μιλαμε μουρλια!!για κοιταξε το...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-09, 08:23
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά βρε αχαΐρευτε, έχει αμπέλια στην κεντρική Αμερική? Έχεις πιεί εσύ κρασί Κόστα-Ρίκας, τσίπουρο Νικαράγουας ή σαμπάνια Παναμά ?

http://www.montexanic.com/?p=vinos-en
http://www.chateau-camou.com.mx/ingles/english.htm
Μεξικό σου κάνει;


Οι αποίκοι χρησιμοποιήσαν ενδημικά, ανθεκτικά αμερικανικά είδη (άγρια μέχρι τότε, καθώς οι ινδιάνοι ουδέποτε επιδόθηκαν στην αμπελουργία), όπως τα Vitis rotundifolia, V. labrusca, V. riparia κ.α. καθώς οι ευρωπαϊκές ποικιλίες καταστρέφονταν κυρίως από ένα μικρό και άγνωστο μέχρι τότε έντομο, τη φυλλοξήρα, τον αμερικανικό περονόσπορο καθώς και τον επίσης αμερικανικής προέλευσης μύκητα ωίδιο: Η ευρωπαϊκή άμπελος (Vitis vinifera) δε μπορούσε να επιβιώσει στη νέα ήπειρο, χωρίς υβριδισμό!

Όσο για την πρωτότυπη και πολύ οικολογική σου πρόταση, να χρησιμοποιούμε το "βρώμικο νερό" Α/Ο για άνοδο της σκληρότητας,
δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, γιατί υποθέτω ότι τα συστατικά που θα το πετύχαιναν αυτό κι έχουν αφαιρεθεί από το καθαρό νερό, δεν
έχουν μεταφερθεί στο "βρώμικο νερό" της Α/Ο, αλλά έχουν μείνει στα προφίλτρα και την μεμβράνη.

Τα προφίλτρα κατακρατούν άλλα κι όχι τα άλατα που ρυθμίζουν σκληρότητες. ΝΟΜΙΖΩ! πως η λειτουργία της μεμβράνης δεν έχει να κάνει με το φιλτράρισμα και την κατακράτηση ουσιών αλλά με τη διαπερατότητά της!

Οπότε, θεωρητικά θα έπρεπε να ξεπλένεις
την μεμβράνη της Α/Ο στο ενυδρείο σου για να ανεβάζεις σκληρότητα. Για να αυξήσεις λοιπόν ελεγχόμενα την σκληρότητα, αρκεί να κάνεις
μικρές αλλαγές με νεράκι βρύσης που δόξα τον Θεό είναι αρκετά σκληρό, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη.

Το θέμα είναι εάν τελικά η ρίζα μαλακώνει το νερό και πως θα κρατήσουμε αντίροπες δυνάμεις...

Πάντως αν σκέφτεσαι να πειραματιστείς με το "βρώμικο νερό" της Α/Ο, σε παρακαλώ να μου φέρεις πίσω τους καημένους τους ξιφοφόρους.

Δε νομίζω πως είναι πειραματισμός! Μάλλον μονόδρομος! Εκτός κι άν προσθέτω απλά αλάτι... Κι αν δεν το κατάλαβες για να περνάν καλά οι ξιφοφόροι γίνονται όλα, αφού τους έσωσα από την κακαβιά του τα είχες!

Και στο 'χω ξαναπεί: Μη γράφεις στο φόρουμ μετά τις 23:00 κι αφού έχεις κατεβάσει 5-6 μπυρίτσες.

- Ζηλεύεις;

Υ.Γ.: Τώρα επειδή μου έβαλες την ιδέα, θα πάω νυχτιάτικα να μετρήσω την σκληρότητα του "βρώμικου νερού" της Α/Ο, βρε λες ?

- Τι έβγαλαν οι μετρήσεις σου;


Ε ρε πανηγύρια οι εταιρίες, σα να τη βλέπω τη διαφήμιση: "Συσκευές Α/Ο διπλής χρήσης, από τη μια ρίχνουν και από την άλλη ανεβάζουν gH και PH"
Περιμένω απαντήσεις για να ξύλα, για να ξεπαστρέψω το αμπέλι του πεθερού μου.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-09, 17:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πανο αν δε σε ενδιαφερει το θεμα της βιοτοπικοτητας (θα πρεπει να βρεις τα δεντρα που ευδοκιμουν στο βιοτοπο που σε ενδιαφερει) το ενυδρειο μου το ειδες απο κοντα....ολα τα ξυλα στο 400αρι ειναι κληματαριες...

οσο για το βρωμικο νερο μπορεις να το χρησιμοποιησεις γιατι οντως ειναι πιο σκληρο απο του δικτυου...
οταν κανω αλλαγη με το καθαρο της ΑΟ στο αμαζονιου..χρησιμοποιω το "βρωμικο" που ειναι αποχλωριομενο και σκληροτερο και κανω ταυτογχρονα αλλαγες και στα αλλα ενυδρεια μου. ετσι δε πετω σταγονα... τα ζωοτοκα ειναι σε τετοιο νερο και οι αφρικανες στο ιδιο μονο που το σκληραινω ακομη περισσοτερο με σοδα...
η σκληροτητα του βρωμικου εχει μετρηθει με υγρα τεστ και ειναι οντως υψηλοτερη...και φυσικα και το tds.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-09, 09:39
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πανο αν δε σε ενδιαφερει το θεμα της βιοτοπικοτητας (θα πρεπει να βρεις τα δεντρα που ευδοκιμουν στο βιοτοπο που σε ενδιαφερει)

Πιο εύκολα θα έβρισκα Τίμιο Ξύλο παρά ξύλα από δέντρα κεντρικής Αμερικής που να αντέχουν στο νερό, να μου αρέσει το σχήμα και να ταιριάζει στο ενυδρείο μου....


το ενυδρειο μου το ειδες απο κοντα....ολα τα ξυλα στο 400αρι ειναι κληματαριες...

Η αλήθεια είναι πως στα ολόκληρα 3,47 μιλισεκόντ της επίσκεψής μου δεν πρόλαβα να δω και πολλά.
Και είχε τόσα μα τόσα ενυδρειακά άξια προσοχής.....


οσο για το βρωμικο νερο μπορεις να το χρησιμοποιησεις γιατι οντως ειναι πιο σκληρο απο του δικτυου...
οταν κανω αλλαγη με το καθαρο της ΑΟ στο αμαζονιου..χρησιμοποιω το "βρωμικο" που ειναι αποχλωριομενο και σκληροτερο και κανω ταυτογχρονα αλλαγες και στα αλλα ενυδρεια μου. ετσι δε πετω σταγονα...

Ο bokostas ακούει;

τα ζωοτοκα ειναι σε τετοιο νερο και οι αφρικανες στο ιδιο μονο που το σκληραινω ακομη περισσοτερο με σοδα...
η σκληροτητα του βρωμικου εχει μετρηθει με υγρα τεστ και ειναι οντως υψηλοτερη...και φυσικα και το tds

tds; Τι μου ξεφεύγει?

.
Πάντως το αμπέλι όλο και μου κλωθογυρίζει στο μυαλό!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δει κλαδια απο φυστικια μεσα σε ενυδρειο?καπου πηρε το ματι μου αλλα δεν το σωσα...μιλαμε μουρλια!!για κοιταξε το...

Δε βρήκα κάτι σχετικό....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 11-10-09 στις 09:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

tds total disolved solids...μετρα τα διαλυμενα "σωματιδια" στο νερο....
για κληματαριες... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%F1%E3%F9%ED
εχει φωτο...και στην παρουσιαση του ενυδρειου αν θελεις να τις δεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-09, 03:33
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μιάς και ξεπάστρεψα μια ξερή "ρίζα" καμιά 30αριά ετών από κάποιο σχεδόν παρατημένο και αψέκαστο αμπέλι για τουλάχιστον 15 χρόνια. Είναι τα μόνα αμπέλια στην περιοχή που παράγουν ΜΟΝΟ ντολμαδάκια....
Σε δεύτερο χρόνο βέβαια (που λένε και στο βόλεϋ), αλλά ντολμαδάκια.

Η απόφαση πάρθηκε γιατί έπρεπε να δημιουργηθούν επιπλέον (καλαίσθητες) κρυψώνες στο ενυδρείο. Το απαιτούσε η ίδια συμπεριφορά των ψαριών...
Και δεν ήθελα να καταλήγω τελικά σε μοπάνια....

Το κομάτι συνολικού μήκους γύρω στο 1,60 και χοντρό από +/-15 πόντους στη βάση έως 2 στα κλαδιά που κράτησα, πρώτα επιχείρησα να το τρίψω ξεφλουδίσω με δράπανο και βουρτσάκι, αλλά "έπιανε χοντρά", με κούραζε, και δουλειά ουσιαστική δεν κατάφερνα! Με μία συρματόβουρτσα τελείωσα μέσα σε 5 λεπτά να πω; Ίσως είναι και πολύ...
Αφαίρεσα όλο το χαλασμένο-σπογκιασμένο ξύλο (επίσης τη φλούδα και τις λειχήνες φυσικά) και έμεινε μόνο καθαρό και γερό ξύλο.

Στη συνέχεια κόπηκε στα κομάτια που ήθελα, διαπιστώνοντας ότι δε φαίνονται ωραία τα κομένα, όσο κι αν επίτηδες δεν τα πριόνιζα μέχρι το τέλος αλλά προσπαθούσα να τα σπάσω (ξερά όντας) για να φαίνεται πιο φυσικό....

Τα ζεμάτισα και τα έχω εδώ και μία εβδομάδα σε λεκάνη με νερό με καθημερινές αλλαγές για να φύγουν τα σκούρα ζουμιά.

Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνουν για να βουλιάξουν επιτέλους;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-09, 03:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνουν για να βουλιάξουν επιτέλους;
Πρέπει να κοντεύουν Πάνο, συνήθως βουλιάζουν σε 10-15 ημέρες.
Καλά βρε παλαβέ, όλο το βράδυ έτριβες και γράφεις 3 και μισή?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-09, 08:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να κοντεύουν Πάνο, συνήθως βουλιάζουν σε 10-15 ημέρες.
Καλά βρε παλαβέ, όλο το βράδυ έτριβες και γράφεις 3 και μισή?
Κι άντε αυτός έτριβε, εσύ τι έκανες ως τι 4;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-09, 09:33
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Βρυκολάκιασαν για το χόμπυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-09, 09:43
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρυκολάκιασαν για το χόμπυ!!
Νίκο παιδιά έχεις! Άμα σε ξυπνήσουν μια - δυο φορές το καθένα ε....
Άλλοι μετράνε προβατάκια, εγώ μετρούσα ενυδρειακά ξύλα.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί άμμου.... Tkagem DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 23-09-06 09:21
Περί sylvania.. DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 16-09-06 10:18
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06687 seconds with 13 queries