Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-11, 23:47
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή ερωτηση

καλησπερα..να ρωτισω κατι που ισως σας φανει"χαζο"..αν καπιος αγορασει απο συγχομπιστα ενα στειμενο θαλασινο φισ ονλυ..το μεταφερει και το στεινει αμεσα?...δλδ. αν παρει ολο το νερο του παλιου ενυδρειου και το ξαναβαλει μεσα+ βραχο-ποτε θα μπορεσει να ξαναβαλει τα ζωντανα μεσα στο ενυδρειο?..καταρχην γυνετε η φανταζομαι οτι να'νε επιδη πολυ θα με βολευε!
__________________
ινα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-11, 00:38
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ίσως σε ένα ωραίο φυτεμένο να είχε νόημα να το κάνεις. Αλλά σε ένα θαλασσινό δεν έχει νόημα και δεν είναι κι εύκολο.
Να αφαιρέσεις δηλαδή μία ποσότητα νερού και να μεταφέρεις το υπόλοιπο όπως είναι στο σπίτι σου, αυτό εννοείς;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-11, 09:32
panos1gr Ο χρήστης panos1gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως σε ένα ωραίο φυτεμένο να είχε νόημα να το κάνεις. Αλλά σε ένα θαλασσινό δεν έχει νόημα και δεν είναι κι εύκολο.
Να αφαιρέσεις δηλαδή μία ποσότητα νερού και να μεταφέρεις το υπόλοιπο όπως είναι στο σπίτι σου, αυτό εννοείς;;;


Καλημέρα και εγώ θα συντονίσω με τον φίλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-11, 10:09
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Όλα γίνονται , αν δεν τραυματίσετε αρκετά τον βράχο σε 2-3 μέρες είναι έτοιμο βεβαια εάν είναι να κανεις κάτι τέτοιο να σου δώσουμε συμβουλές τι να κανεις σε σχέση με αυτά που έχει μέσα όταν μας πεις .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-11, 10:36
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Εγώ πριν 2 χρόνια μετακόμισα και μετέφερα όλο το σύστημα των 700 λίτρων (ενυδρείο-έπιπλο-νερό-ζωντανά) με μιας. Πρώτα συσκεύασα τα κοράλλια και τα σπόνδυλα (ξεχωριστά το κάθε ένα) σε σακούλες που πάντα έχω από πετ σοπ, μετά αφαίρεσα το βράχο (τον τοποθέτησα σε φελιζολένια κουτιά και τον σκέπασα-πριν τα κλείσω- με πετσέτα, ρίχνοντας 1,5 λίτρο νερό από το ενυδρείο από πάνω της, για να διατηρήσω τα πάντα υγρά). Ύστερα αφαίρεσα το 80% του νερού σε καθαρά βαρελάκια, στη συνέχεια έπιασα εύκολα τα ψάρια και τα έβαλα όλα μαζί σε ένα από τα βαρέλια και τέλος αφαίρεσα το υπόλοιπο νερό και τον αραγωνίτη (τον τελευταίο τον έβαλα σε ένα βαρέλι και έριξα και νερό από πάνω-γύρω στα 3 εκατοστά). Από το sump έβγαλα με ίδια διαδικασία ό,τι νερό και αραγωνίτη είχα (στο χώρο του DSB) και τα υλικά φιλτρρίσματος φύγανε μέσα σε αυτό (ελαφριά ήταν). Πρέπει να αναφέρω ότι είχα τη βοήθεια 2 φίλων και έμπειρων συνχομπιστών (ο ένας είχε και φορτηγάκι). Στο νέο σπίτι ξαναστήσαμε το ενυδρείο τοποθετώντας κατά σειρά: αραγωνίτη - νερό (προσεκτικά για να μην τα κάνω όλα γάλα) - βράχο - κοράλλια - ασπόνδυλα - ψάρια. Μάλιστα είχα έτοιμα και 150 λίτρα νερό και έκανα ταυτόχρονα και μία αλλαγή...
Η όλη διαδικασία πήρε περίππου 5 ώρες. Θέλει συντονισμό και μελετημένες κινήσεις. Αν υπάρχει κάποιο σημείο που θέλεις να το αναλύσω, είμαι πρόθυμος (μιας και τώρα τα λέω κάπως επιγραμματικά). Δεν είχα καμμία απολύτως απώλεια και οι παράμετροι του νερού δεν χάλασαν. Απολαμβάνω το ησυχαστήριό μου και το ίδιο εύχομαι και σε όλους.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-11, 16:18
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

παιδια..το ενυδρειο ειναι 270 λτρ. με ολο τον εξοπλησμο και ψαρια..να πω οτι δεν υπαρχει βραχος νεκρος η ζοντανος-ειναι ψευτικος...οποτε εδω δεν ξερω τι παιζει οταν θα θελω να βαλω δικο μου κανονικο βραχο...ειμαι σε διλιμα γιατι η τιμη ειναι 350 ευρω κομπλε ολα(ενυδρειο,ρεφρ.,οσμοση,σκιμερ..ολος ο εξοπλησμος+ψαρια) η τιμη ειναι δελιαστικη μεν..εαν ηταν μεταφορα γλικου νερου-ουτε που θα το σκεφτομουν,ομος δεν εχω καμια εμπιρια με θαλασινα,ουτε και κανεναν για βοηθεια..φοβαμε μην τα κανω "θαλασσα".το ενυδρειο θα μεταφερθει(αν και εφοσον) στην ιδια πολυ απο τιν μια ακρι στην αλη..30 λεπτακια μονο η διαδρομη με αμαξη.
__________________
ινα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-11, 18:28
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ινα Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια..το ενυδρειο ειναι 270 λτρ. με ολο τον εξοπλησμο και ψαρια..να πω οτι δεν υπαρχει βραχος νεκρος η ζοντανος-ειναι ψευτικος...οποτε εδω δεν ξερω τι παιζει οταν θα θελω να βαλω δικο μου κανονικο βραχο...ειμαι σε διλιμα γιατι η τιμη ειναι 350 ευρω κομπλε ολα(ενυδρειο,ρεφρ.,οσμοση,σκιμερ..ολος ο εξοπλησμος+ψαρια) η τιμη ειναι δελιαστικη μεν..εαν ηταν μεταφορα γλικου νερου-ουτε που θα το σκεφτομουν,ομος δεν εχω καμια εμπιρια με θαλασινα,ουτε και κανεναν για βοηθεια..φοβαμε μην τα κανω "θαλασσα".το ενυδρειο θα μεταφερθει(αν και εφοσον) στην ιδια πολυ απο τιν μια ακρι στην αλη..30 λεπτακια μονο η διαδρομη με αμαξη.
Ίνα πρέπει να το ψάξεις, για παράδειγμα τι μάρκα είναι το ενυδρείο και σε τι κατάσταση. Έχει βάση; Στην όσμοση θα πρέπει να αλλάξεις φίλτρα και μεμβράνη οπότε είναι σαν να την αγοράζεις καινούρια. Το σκίμμερ ποιό είναι; Μπορει να ήταν λάθος επιλογή τότε του παιδιού που τόχει. Βλέπεις τι τραβάνε πολλοί χομπίστες από λάθος επιλογή σκίμμερ. Θα διάβασες πολλές περιπτώσεις είμαι σίγουρος. Το ρεφρακτόμετρο είναι φτηνοδουλειά. Τέλος τα ψάρια είναι καθαρά προσωπικό γούστο. Οπότε τι μένει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-11, 03:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ινα Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω οτι δεν υπαρχει βραχος νεκρος η ζοντανος-ειναι ψευτικος...
Τι εννοείς ψεύτικος βράχος ?
Έχει κάποιο φίλτρο για την βιολογία ?
μην φοβάσαι τίποτα ειδικά για το fish only που θέλεις .

για τον βράχο αν επιλέξεις ζωντανό διάβασε σχετικέ με το κουράρισμα και θα καταλάβεις
Όπως γραφει και ο freedriver στο δικό του σύστημα δεν επηρεάστηκε τίποτα ( με μελετημένες κινήσεις !! )

P.s ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-12, 09:49
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίνα πρέπει να το ψάξεις, για παράδειγμα τι μάρκα είναι το ενυδρείο και σε τι κατάσταση. Έχει βάση; Στην όσμοση θα πρέπει να αλλάξεις φίλτρα και μεμβράνη οπότε είναι σαν να την αγοράζεις καινούρια. Το σκίμμερ ποιό είναι; Μπορει να ήταν λάθος επιλογή τότε του παιδιού που τόχει. Βλέπεις τι τραβάνε πολλοί χομπίστες από λάθος επιλογή σκίμμερ. Θα διάβασες πολλές περιπτώσεις είμαι σίγουρος. Το ρεφρακτόμετρο είναι φτηνοδουλειά. Τέλος τα ψάρια είναι καθαρά προσωπικό γούστο. Οπότε τι μένει;
θα συμφωνησω , αν και αρχαρια ..... γιατι απλα εχω ενα ενυδρειο απο φιλο εδω και ενα μηνα και αν και εκανα κατα γραμμα αυτο που με συμβουλεψανε το ενυδρειο συμπεριφερετε τωρα σαν ενα νεο ..... με ολα τα κακα που ερχονται με αυτη την λεξη !
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για τα Πετ σοπ... stratigos24 Γλυκό νερό - Γενικά 14 30-05-11 19:50
ερωτηση giorgos300 Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 3 16-12-09 22:34
ερωτηση prospathw Αρχάριοι γλυκού νερού 40 24-11-09 22:27
ΕΡΩΤΗΣΗ mille Γλυκό νερό - Γενικά 11 01-03-08 03:06
ερωτηση για CO2.... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-09-07 16:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04503 seconds with 15 queries