Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 19:42
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή συμβουλές

Ζητάω συμβουλές τι να κάνω.

Είχα ένα ενυδρείο 110 λίτρων, τώρα έχω δύο, πήρα από κάποιο παιδί ένα ενυδρείο 350 λίτρων.

Το πρώτο ενυδρείο έχει 1 αρσενικό και 3 θηλυκά γκάπυ και κάμποσα μωράκια, 1 αρσενικό και ένα θηλυκό πλάτυ με 6-7 μωράκια επίσης, 2 κορυντορας (που είναι αδύνατον να τα πιάσω για να τα βάλω στο άλλο ενυδρείο/ το ένα αενέους), 3 οτόκυλους, και κάμποσες γαρίδες αμάνο και λίγες ρεντ τσέρυ.
Υπάρχει κι ένας ξέμπαρκος μονομάχος.
Έχω δε πετάξει χεράτα πάνω από 250-300 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, και πρέπει να συνεχίζουν να κατοικούν πολλές εκατοντάδες ακόμα!

Έχω βάλει και πολλά φυτά, 2 βαλισνέριες, 2 ανούμπιες νάνες, 4-5 εχινόδορους, εγκέρια ντένζα, κάνα δυο ακόμα που δεν θυμάμαι πως λέγονται και εδώ κι ένα μήνα κερατόφυλο που έχει αυξηθεί πολύ.

Αλλάζω το 20 με 30% του νερού κάθε εβδομάδα, και από όταν ξεκίνησα το ενυδρείο πριν 4 μήνες περίπου, έχω κάνει κάμποσα λάθη και αρκετές διορθωτικές κινήσεις. Ξεφορτώθηκα ψάρια, έστρωσα σωστά το φίλτρο (ΕΗΕΙΜ 2015), αύξησα τα φυτά. Τώρα πια δεν έχω αμμωνία, δεν έχω ΝΟ2, και το ΝΟ3 είναι περίπου στα 10, και ποτέ δεν πέρασε το 25. Θερμοκρασία στους 25 βαθμοιύς

Εδώ και 20 μέρες έχω επίσης προσθέσει ενυδριακό αλάτι της ΑΡΙ μιάμιση κουταλιά του γλυκού για κάθε 10 λίτρα.

Μέχρι πριν 1 μήνα, είχα ΡΗ 7μιση περίπου, ΚΗ σταθερά 4, και GH είχα 11-13, το οποίο έπεσε στο 10, μετά στο 9 και σήμερα που το μέτρησα είναι κάπου ανάμεσα στο 7 με το 8, ενώ και το ΚΗ την περασμένη εβδομάδα είχε πέσει στο 3 και εκεί παραμένει, ενώ το ΡΗ είναι στο 7 χωρίς να βάζω τίποτα να το κατεβάζει...

Βάζω κάθε εβδομάδα 2-3 καπάκια υγρό λίπασμα ΛΗΦ ΖΟΝΕ, και σήμερα που είδα ότι το ΚΗ είναι σταθερά κάτω και το GH πιο κάτω, έριξα (στην τύχη) 3 κουταλιές του γλυκού διαλυμένη μαγειρική σόδα και ένα χαπάκι (που πίνω κι εγώ) με μαγνήσιο (με γεύση λεμόνι), διότι απότι διάβασα εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

Παροχή co2 δεν έχω. Δεν είμαι ακόμα έτοιμος (ψυχολογικά κατ αρχάς) να τα κάνω πιο δύσκολα τα πράγματα με περισσότερα γκάτζετ και μετρήσεις. Αν και απότι διάβασα, κι αν τα κατάλαβα, αφού το ph είναι στα 7, εάν τροφοδοτούσα με co2, θα έπεφτε κι άλλο, κάτι όχι καλό για τα πλάτυ και τα γκάπυ.

Εξακολουθώ να έχω τις μπουρμπουλήθρες, γιατί το φίλτρο κατουράει, σε καμία περίπτωση δεν πετυχαίνω ανατάραξη επιφάνειας. Η πραγματική του ροή είναι 120-130 λίτρα την ώρα. Θεωρητική δύναμη φίλτρου 700 λίτρα την ώρα.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?
(Πέραν της απομάκρυνσης του μονομάχου, το ξέρω, το έχω εμπεδώσει, αλλά είναι το αγαπημένο της γυναίκας μου και δεν το συζητάει αφού το θεωρεί ευτυχισμένο και προσαρμοσμένο). Τα δε κόρυ, πρέπει πρώτα να ξεστήσω όλο το ενυδρείο, να τα βγάλω όλα και σχεδόν όλο το νερό, και μετά ίσως να μπορέσω να τα πιάσω... Πιο πιθανό μου φαίνεται να πιάσω ψάρι στην θάλασσα με τα χέρια, παρά τα 2 κόρυ με την απόχη. Είναι γρήγορα και πανέξυπνα.

------------------

Το νέο μου (παλιό όμως) ενυδρείο τώρα:

Το απέκτησα το προηγούμενο Σάββατο. Κουβάλησα το περισσότερο από το νερό που ήδη είχε (περί τα 200+ λίτρα), πετάξαμε τα χαλίκια και βάλαμε άμμο κάρατ (όπου θα ήταν ευτυχισμένα τα κόρυ και θα έπαιρνα κι άλλα), έχω βάλει τύρφη, έχω βάλει σε λειτουργία και το DIY φίλτρο (με μπόλι από το υπάρχον φίλτρο) με αποτέλεσμα να έχω 2 φίλτρα ουσιαστικά να υπερκαλύπτουν τις ανάγκες του ενυδρείου, άλλαξα και το λαστιχάκι στο φίλτρο eheim proII 2026 που είχε το παιδί, και όταν έκλεινα το ρεύμα πλημμύρισε το σαλόνι μου, μετέφερα (με αρκετή δυσκολία) τον ξέμπαρκο καρδηνάλιο που είχα στο μικρό ενυδρείο, κι έτσι έχω μέσα:
Κάμποσα νέον και καρδηνάλιους, 2 ρεντ τέηλ, ένα κοπαδάκι ροδόστομους, 1 γλύφτη, 1 απλ σνέηλ, και 3+3 ψαράκια που δεν ξέρω τι είναι... Από φυτά, ότι είχε το παιδί, βαλισνέριες, και διάφορα είδη εχινόδορων, και πρόσθεσα από κλαδέματα δικά μου, κερατόφυλο και εγκέρια ντένζα, καθώς και αυτό που δεν θυμάμαι πως λέγεται...

Έκανα σήμερα μετρήσεις, πρώτη φορά ουσιαστικά, και βρήκα:
PH 6,5
KH 2
GH 8-9
NO2 0
NH3/4 0
ΝΟ3 σχεδόν 50!!! Το παιδί δεν είχε τεστ για ΝΟ3, και απότι μου είπε, δεν έκανε αλλαγές νερού εδώ και καιρό. Τέλος πάντων, το περασμένο Σάββατο βάλαμε γύρω στα 150 λίτρα φρέσκου νερού, και σήμερα άλλα 100-110.

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί

Έκανα 100 λίτρα αλλαγή νερού, με στρεσ κοτ και έβαλα επιπλέον και prime της seachem που μου είχε δώσει το παιδί.

Απότι έχω καταλάβει, όλα τα ψαράκια του "μεγάλου" ενυδρείου θέλουν ph γύρω στο 6,5 και μάλλον η σκληρότητα κλπ είναι οκ.

Την εβδομάδα που μας πέρασε, αφιερώσαμε αρκετό χρόνο στην κατασκευή ξύλινου καπακιού στο ενυδρείο αυτό (δεν είχε καθόλου καπάκι), βάλαμε ενυδρειακά φώτα (είχε απλά και φοβήθηκα ηλεκτροπληξίες και βραχυκυκλώματα), φτιάξαμε την εξωτερική διακόσμηση (με μικρά λαθάκια και μπρος πίσω αφού δεν είχαμε κατάλληλη εμπειρία και εργαλεία), το φίλτρο να μην τρέχει, αλλάξαμε τον θερμαντήρα (που είχε κολλήσει και πήγε να βράσει τα ψάρια, στους 29βαθμούς το πήρα πρέφα, πάλι καλά)

-----------------

Παρακαλώ να μου πείτε συμβουλές, σχόλια, υποδείξεις, τι να κάνω ακόμα και τι να προσέχω.

Στο λινκ μπορείτε να δείτε το μικρό ενυδρείο πριν 10 μέρες περίπου, το μεγάλο σήμερα το πρωί, και ένα μικρό πλάνο στο τέλος και τα 2 ενυδρεία.

http://www.youtube.com/watch?v=A3Kwu...embedded#at=46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-11, 01:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα ενυδρεία σου, το στήσιμο, οι μετρήσεις και οι ρουτίνες, ακόμη και η ψαροσύνθεση είναι σε λογικά επίπεδα, τι τις θέλεις τις υποδείξεις??
Απλά αν ήμουν στη θέση σου θα ανέβαζα σκληρότητες και ΡΗ στο μικρό για να το έχω μόνο με ζωοτόκα και θα μετακόμιζα κόρυς, ότος και μονομάχο στο μεγάλο.
Εκεί έχεις επίσης ραμιρέζι και κάποιο είδος τέτρα που δεν μπόρεσα ν' αναγνωρίσω, όλο και κάποιος θα βρεθεί να μας πει τι είναι.
Καλώς ήρθες στο κλαμπ του "2 δεν φτάνουν", πολύ σύντομα σε βλέπω να κρεμάς ενυδρεία κι από το ταβάνι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-11, 07:20
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Μπορεί ο μονομάχος να πάει στο μεγάλο? Ο μονομάχος πιάνεται εύκολα. Στο μεγάλο, έχει αρκετό ρεύμα νερού, με 2 φίλτρα να δουλεύουν συγχρόνως. Από όσα διάβασα, ο μονομάχος θέλει ήρεμα νερά.

Για τα κόρυ υπάρχει κόλπο? Δεν πιάνονται λέμε. Πάλευα εγώ μισή ώρα, και η γυναίκα μου άλλο τόσο.

Οι οτόκυκλοι τρώνε με σαράντα μασέλες στο μικρό ενυδρείο. Χωρίς αυτούς, θα είχα 1000% άλγες.

Συμβουλές και υποδείξεις πάντα χρειάζονται. Ακόμα και μια επιβεβαίωση ότι είναι καλά τα πράγματα, είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα, που είμαι νέος στο άθλημα.

Επόμενο στάδιο, είναι να πάρω ένα αξιοπρεπές φίλτρο για το μικρό ενυδρείο, να κάνει ανατάραξη κλπ. Θέλω επίσης να παίξω με diy co2, να δω τι παίζει και τι παίζεται.

Στο shopping list μου, είναι αυτόματες ταΐστρες, και ανεμιστήρες για το καλοκαίρι, αν και μάλλον θα αναλάβει δράση το αρκουδίσιον. Ανησυχώ τι θα γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. ¶ραγε το αρκουδίσιο σε περίπτωση διακοπής, ξαναπιάνει δουλειά από μόνο του? Δεν το ξέρω αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για νέο αφρικάνικο!! tsoum Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 38 29-11-10 01:29
Συμβουλές Aris50 Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 28-05-07 07:32
Συμβουλές για fish only Βασίλης Μαιόπουλος Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 29-04-07 14:30
Συμβουλές για guppies Blanch Ζωοτόκα 22 03-08-05 01:33
Συμβουλές... soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-05-03 17:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03976 seconds with 13 queries