Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-03, 21:56
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή νεον τέτρα & σκληρό νερό

Για να πώ και δημόσια το πρόβλημα μου.

Αρχές Ιουλίου: Το ενυδρείο μου είχε 14 νεον τετρα, 6 λέμον τετρα, corydoras, ottos, platies.
Τα νέον αυτά τα έχω απο τον Δεκέμβριο, μερικά απο τον Φεβρουάριο.
To πρόβλημα πρωτοεμφανήστικε με κάποια σημαδάκια σε κάποια νεον. Ταυτόχρονα παίρνω και μέτρηση νερού, το GH 29-30!!!! Μέχρι τώρα ήταν γύρω στα 17. Συν τα φωσφορικά που εμφανίστηκαν ξαφνικά!!...
Με λίγο maroxy (αντιφουνκγικό), λίγο peat στο φίλτρο, το πρόβλημα έδειξε να βελτιώνεται. Στα δύο πρώτα που πρωτοεμφανίστικε αν και καλυτέρεψε τα αφαίρεσα τα υπόλοιπα έδειχναν μια χαρά.
Μετα απο μερικές εβδομάδες είδα πάλι στα νέον μου κάποια αρχικά σιμαδάκια....
Το GH με το peat στο φίλτρο είναι γύρω στα 18, απο την βρύση 25-28...
Ξαναέβαλα λίγο maroxy, & χαλαρή αντιβίωση. Αυτήν την φορα δεν βελτιώθηκε τίποτα, αφέρεσα όλα όσα είχαν εμφανές πρόβλημα, άφησα μέσα όσα φενόταν καλά, τέλιωσα τον κύκλο της αντοιβίωσης για να μήν έχω τίποτα μολύνσεις.... Ετσι έμεινα με 6 νεον πριν δυο εβδομάδες......
Τα ψαράκια που απομάκρυνα σε ένα ταπεράκι, την επομένη τα βρήκα ανάσκελα...
Απο τότε φενόταν σχεδόν καλά, το peat το αλλάζω κάθε εβδομάδα, κάνω συχνές και μικρές αλλαγές νερού, δεν έχω ιδιαίτερα σκαμπανευάσματα gh & ph.
Tο περασμένο σαβατοκύριακο βλέπω παλι τα νέον με όχι σωστα χρώματα, το ένα λίγο φουσκομένο σαν dropsy, και έπιπλέον ένα πραμα σαν πληγή σε ένα λέμον τετρα....
Αμέσως μεταφέρω όλα τα νεον και το λέμον στο νοσοκομείο μου...
ρίχνω λίγο ποιό ενυσχιμένη δόση maroxy και malachite green.
Αυτό που είχε dropsy το είχα βάλει χοριστά, την άλλη μέρα πάει.
Κάποιες φωτογραφίες υπάρχουν
εδώ, δεν είναι και τόσο καθαρές.
Το λέμον πάει. Από τα νέον σήμερα είδα το ένα καλυμπάει κάθετα.... Τά άλλα 4 δείχνουν καλά, δοκίμασα να τα ρίξω λίγο φαγάκι δεν τα είδα να αντιδράνε... ενώ φένονται δραστήρια....

Κάθε σχόλιο-συμβουλή δεκτά.....

ΥΓ: Ναι, ξέρω ότι θέλω RO!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-03, 22:49
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

οι φωτογραφιες δεν δειχνουν το προβλημα,θελουν πιο καθαρες,με κοντραστ++,καθως και χρησιμοποιηση macro.Απο οτι ξερω,πραγμα που μου ειχε συμβει κι εμενα οταν ειχα,ειναι ενα γενικο προβλημα αυτο που εχεουν τα νεον.Αρρωστεια των νεον την ξερω,και αρχιζει με το ξεβαμμα του κοκκινου στο πισω μερος του σωματος,μεχρι που γινονται σαν να ταβαλες σε χλωρινη,και μετα .. !!
Οι μεγαλες αλλαγες νερου ειναι προβλημα για τα συγκεκριμενα ψαρια.Αν ειναι τετοιο πραγμα,τοτε μαλλον ολα θαχουν την ιδια καταληξη ! !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-03, 05:02
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Kαι εγώ σε κάποιες στιγμές υποπτεύτηκα αυτήν την κακιά αρρώστια των νέον τέτρα (NTD), έλα όμως που στην συνέχεια μου βγάζαν διαφορετικά συμπτώματα..... Στην αρχή είχαν στο πίσω μέρος ένα άσπρο έξώγκομα σαν σπιράκι, το τελευταίο λέμον είχε ένα πράμα σαν έγκαυμα....
Σίγουρα το τόσο τραγικό νερό της περιοχής (δεν το πήνουμε) μου διμιούργισε διάφορα προβλήματα στα ποιό αδύνατα ψαράκια.

Ελπίζω όχι βέβαια, γιατι αν είναι αυτή (NTD) θα πρέπει να τα ξηλώσω/απολυμάνω όλα και πάμε ξανά απο την αρχή.....

Σήμερα τα τελευταία 4 τα βλέπω αρκετά 'ζωντανα' φάγαν και το φαγάκι τους!

Με τις φωτογραφίες ξέρω, την συγκεκριμένη dig. camera την πήρα πριν αποφασίσω να ασχοληθώ με τα ενυδρεία..... Εχει πρόβλημα με την εστίαση μέσα στο νερό.
Σήμερα έχω και ποιό φρέσκες, εδώ το καλό λινκ...

Το κακό είναι ότι τα έχω μέσα σε πλαστικό τάπερ, δεν υπάρχει καλό contrast, τα χρώματα δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω ούτε με το μάτι!!! Ίσως αύριο να πεταχτώ να πάρω ένα μικρούτσικο...

Να δείτε πως περιμένω το φθηνόπορο με τα πρωτοβρόχια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-03, 06:03
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τελικά σήμερα πρωί πήγα πήρα ένα μικρούτσικο ενυδρειάκι με ένα φίλτρο-σφουγκαράκι.
Υπάρχουν σημερινές φωτογραφίες στο παραπάνω link.
Το κουφό είναι, μόλις έβαλα τα νέον στο καινούριο, η μπλέ περιχή τους ήταν άσπρη!!!! Με την ώρα επανήρθε.
Δεν μου αρέρουν τα χρώματα τους, μιάζουν σαν να είναι λερωμένα, το ένα μάλλον έχει pop-eye
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-03, 05:40
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τα 4 τελευταία μου νέον προς το παρόν πάνε μια χαρά στην νέα τους κατοικία. Τα χρώματά τους έχουν καλυτερέψει αρκετά.
Την περασμένη Κυριακή έχω βάλει δοκιμαστικά το "Water softenet pillow" της Aquarium pharmaceuticals.
Το GH μου τώρα είναι 8 d. Βεβαίως αυτό δεν πραγματικό, το TDS που παίζει ρόλο πρέπει να είναι το ίδιο.
Θα το δείξει ο χρόνος.


Και βεβαιως τα credits μου στον mikenuke που μου έδωσε την ιδέα πώς να εστιάσω με την full-auto μου μέσα στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-03, 19:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ωραιο αποτελεσμα George-A λιγο υπομονη για την καταλληλη στιγμη και θα εχεις ωραιες φωτο.
Μαλλον το τιπ που σου εδωσα πρεπει να το γραψω και στο θεματακι που με την φωτογραφιση.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03748 seconds with 12 queries