Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-03, 10:15
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Ξαφνικος θανατος κριμπενσις

Καλημερασε ολους....
Εχθες το βραδυ οταν γυρισα σπιτι ειδα το ενα κριμπενσις σε αθλια κατασταση ετοιμοθανατο! Εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου αλλα δυστυχως δεν αντεχε. Και μαζι με ολα αυτα πριν πεσω για υπνο ειδα και το αλλο να εχει το μπαυρο του το χαλι!!! Το πρωι ζουσε ακομη αλλα δεν το βλεπω να αντεχει!
Εκανα μετρησεις στο παλιο νερο και ηταν μια χαρα!!! Ο νιτρικα 0 αμμονια 6.8 PH !!!!
Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει γιατι μεχρι την Κυριακη το μεσημερι ηταν μια χαρα και συμπεριφερονταν φυσιολογικα!
Η μονη αλλαγη που εχω κανει ειναι οτι προσθεσα εναν οτο αλλα δεν τολμω να σκεφτω οτι μετεφερα και καποια ασθενεια! Επιπλεον τα corys ειναι μια χαρα (αυτα τα κακομοιρα εχουν περασει πολλα στο ενυδρειο μου αλλα παντα μια χαρα)
Αν καποιος εχει καμια ιδεα τι μπορει να γινετε ας με βοηθησει για να χερω για το μελλον. Ευχαριστω.

PS: Προς το παρον παντως δεν βαζω τιποτα αλλο μεσα μεχρι να ερθει νεο φιλτρο (αν και δεν φανταζομαι οτι ειναι αυτο η αιτια)...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-03, 10:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παει και το δευτερο κριμπενσις
Εχει κανενας καμια ιδεα τι μπορω να κανω προληπτικα πριν βαλω αλλα ψαρια?
Μηπως πρεπει να ελενξω κατι? (παντως τα corys δειχνουν μια χαρα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-03, 18:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δυστυχώς Mitsos με τα στοιχεία που δίνεις δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι έχει συμβεί. Δεν πιστεύω να ήταν αρσενικά και τα δύο kribensis?!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για πρόληψη είναι να έχεις ένα μικρό ενυδρείο για καραντίνα όπου θα μπαίνουν πρώτα τα καινούρια ψάρια για 2-4 εβδομάδες πριν τα βάλεις στο κανονικό τους χώρο. Θα έλεγα πως επιβάλλεται αυτό το βήμα! Έτσι σχεδόν μηδενίζεις την εισαγωγή αρρωστειων στο ενυδρείο σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-03, 12:20
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παει και ο οτος!! (και αυτος αγορασμενος απο το ιδιο μαγαζι!)

Γιωργο φανταζομαι πως αυτο που προτεινεις (μικρο ενυδρειο) ειναι το ποιο σωστο αλλα δυστυχως στην παρουσα φαση δεν ειναι δυνατον να εχω και κατι τετοιο.
Προς το παρον οπως μου προτειναν τα παιδια και στο chat αφηνω τα corys μονο μεσα και θα κανω μετρησεις την Κυριακη να δω τι γινετε...
Παντως εχθες το βραδυ που εκανα παλι ηταν ολες οι μετρησεις μια χαρα.
Ammo: 0
N03: 5
NO2: 0
PH: 6.9
KH: 9
GH: 14
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-03, 00:45
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Μετα απο συζητησεις με παιδια απο το forum εχω κανει τα εξης:
Θερμοκρασια 29 βαθμοι, εβγαλα το CO2, εβαλα αεραντλια, και μειωσα τον φωτισμο σε 4-5 ωρες την ημερα.
Αυτη τη στιγμη εχουν απομεινει μονο τα corys στο ενυδρειο!
Νεοτερες μετρησεις:
NO2 =0
Ammo=0
NO3=5
PH=7.6 Πολυ μεγαλη αλλαγη!!!
KH=9-10
GH=13-14
Επισης προσθεσα και αλλη μια λαμπα, ετσι τωρα εχω 2*15W (μια cool white και μια GRO-LUX sylvania), και καταλαβα γιατι μου φαινοταν και σκουρο το ενυδρειο τοσο καιρο

Παρατηρησεις σχολια ευπροσδεκτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-03, 10:27
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ειναι φανερο οτι δεν εχει ισοροπισει το ενυδρειο σου ακομα .
Επισης δεν λες οτι εβαλες αποτομα μεγαλη ποσοτητα φυτων .
ΙΜΟ αρχισε να εχεις μια κανονικη ρουτινα συντηρησης , δηλαδη φωτα τροφες αλλαγες και ειμαι σιγουρος οτι θα ισοροπισει το ενυδρειο σου . Καθε αποτομη αλλαγη που κανεις στο ενυδρειο σου εχει και τις επιπτωσεις της .
Σιγα σιγα και υπομονη .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-03, 02:23
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δυστυχως το ενα cory δεν αντεξε! (φταιει η ψηλη θερμοκρασια αραγε? ειχε φτασει 31 βαθμους! ή οτι απο την Κυριακη δεν εχει πεσει καθολου φαγητο?) Παρατηρησα οτι πισω απο τα βρανχια του στο σωμα ηταν λιγο κοκκινο!
AA τωρα που το σκεφτομαι μαλλον ειναι το PH! Ειχε ενα παρομοιο προβλημα και ο γαυρος:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=525


Σημερα εκανα και μια δοκιμη με αμμωνια να δω αν ειναι ΟΚ το test που εχω και δουλεψε μια χαρα. Εκανα μετρηση και εδειξε 0 και αφου εριξα 2 σταγονες στο ενυδρειο μετα απο 2 ωρες πηρα παλι 0!!! Αυτο ειναι λογικο (και καλο φανταζομαι) ή ειναι υποπτο?
Παντως σταματησα το οξυγονο αρχισα να ριχνω την θερμοκρασια και απο αυριο θα βαλω παλι φωτισμο στο 10ωρο...
Φανταζομαι ολοι θα μου πειτε εχω αρκετο δρομο ακομα...
Καλο βραδυ σε ολους....

PS: Ευχαριστω για το ενδιαφερον ολους και ειδικα τα παιδια που ειναι συχνα στο chat και καθε μερα τους τρελαινω με τις ερωτησεις μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-03, 03:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μην σταματας το οξυγονο, απαραιτητο σε τοσο υψηλη θερμοκρασια, και δεν καταλαβα γιατι την πηγες στους 31 με ψαρια μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-03, 15:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ποτέ δεν κάνουμε τόσο απότομα αλλαγές στις συνήθειες του ενυδρείου μας. Όλα πρέπει να γίνονται πάντα σταδιακά. Από την μια μέρα στην άλλη έριξες την διάρκεια του φωτισμού, ανέβασες κατακόρυφα την θερμοκρασία (πολύ άσχημο για τα corydoras) και έκοψες το CO2.

Όντως γιατί έκανες αυτές τις κινήσεις;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04929 seconds with 12 queries