Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-03, 18:35
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Ενυδρειο καραντινας "Νοσοκομειο". Τι και πως?

Σε προηγουμενο θεμα για τα ενυδρεια αυτου του τυπου ειχαμε καταληξει στο οτι δεν γινεται να υπαρχουν και φυτα μεσα σε αυτα γιατι πολλα φαρμακα ειναι βλαβερα για αυτα.

Εφοσων λοιπον αποκλεισαμε και απαντησαμε σε ενα απο τα ερωτηματα που ειχα για τα ενυδρεια καραντινας μπορω να συνεχισω θετωντας νεα ερωτηματα, που ισως οι απαντησεις τους (απο εσας) να αποτελεσουν εναν οδηγο κατασκευης και συντηρησης τους.

Ξεκιναω λοιπον...

Τα αληθινα ερωτηματα:

1 ) Τι διαστασεις ειναι καλο να εχει ενα τετοιο ενυδρειο?
2 ) Τι υποστρωμα?Πρεπει να εχει το χαλικακι του ή καλυτερα οχι?
3 ) Πρεπει να εχει φιλτρο?Και αν ναι τι ειδους?

Τα απαραιτητα και ευκολως εννοουμενα αντικειμενα:

4 ) Οπωσδηποτε πρεπει να εχει μια παροχη αερα απο μια αεραντλια.
5 ) Και φυσικα ενα θερμαντικο σωμα και ενα 8ερμομετρο.

Αλλο ενα ερωτημα:

6 ) Τι φωτισμο? Συνηθως ειναι καλο να εχει σβηστα φωτα για μειωση του στρες, σωστα?

Και τα ερωτηματα που αφορουν την συντηρηση του.

7 ) Πως θα καταφερουμε να διατηρησουμε το ενυδρειο καραντινας σε κατασταση αμεσου χρησης?
8 ) Πρεπει να εχουμε ενα φιλτρο να δουλευει κανονικα?
9 ) Μηπως πρεπει να εχουμε ενα μονιμο κατοικο, που θα κραταει σε κανονικο κυκλο το ενυδρειο, π.χ. ενα Betta Splenden, το οποιο οταν θα θελουμε να κανουμε θεραπεια σε καποιο αλλο ψαρακι μας θα μετακομιζουμε προσωρινα στο μεγαλο ενυδρειο,(φυσικα με τις καταλληλες προυποθεσεις ωστε να μην αρχισει να φαγωνεται με τους αλλους κατοικους)?

Αυτα για αρχη και στην πορεια σιγουρα θα δημιουργηθουν και αλλα ερωτηματικα.

Οπως καταλαβαινεται ολα αυτα τα ρωταω επειδη θελω να κανω ενα τετοιο ενυδρειο αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα πρεπει να το εχω σε μια ακρη και να το γεμιζω με νερο μονο οταν θα πρεπει να κανω μια θεραπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-03, 08:19
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Αν διάβασες το μύνημά μου "Αρρωστο Οτο" χρισιμοποίησα ένα πλαστικό μακρόστενο κουτάκι, μέγεθος 3 - 5 λίτρα, τάπερ....
Δούλεψε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-03, 10:10
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ναι το διαβασα το μνμ σου... δηλαδη μαλλον ψαχνω για μεγαλες πολυτελειες για τα ψαρακια μου?

Οι υπολοιποι τι γνωμη εχουν?

Ας το κανουμε και σε στιλ γκαλοπ: Εσεις τι χρησιμοποιειτε για ενυδρειο καραντινας?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-03, 10:28
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

20x20 γυάλινο δοχείο με αεριστήρα μέσα και τίποτε άλλο.
Και το ταπερ ή ενα μπετονάκι κομμένο καλό είναι.

Πιστεύω όμως περισσότερο στην πρόλειψη απο την θεραπεία.
Δυστυχώς όμως πάντοτε υπάρχει περίπτωση να σου αρρωστήσει κάποιο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-03, 16:39
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

εγώ πάλι πιστεύω ότι ένα τέτοιο ενυδρείο (καραντίνας/νοσοκομείου) θα πρέπει να έχει φίλτρο στρωμένο, ένα δύο ψαράκια μόνιμα κ αντίσταση. γιατί όταν κρατήσεις κάποιο ψαρι για αρκετό διάστημα δεν θα το επιβαρύνεις με υψηλά επίπεδα αμμωνίας? ή αν πεις ότι κάνω συχνές αλλαγές νερού, θα του κάνουν καλό οι συχνές διαφοροποιήσεις ph, θερκοκρασίας κ η συχνή παρουσία σιφονιού?

κ βέβαια δεν χρειάζεται να δώσουμε πολλά για ομορφιές κτλ, μια πλαστική γιάλα κάνει, ένα μικρό εσωτερικό ή μια πατεντούλα με μια αντλιούλα κ υαλοβάμβακα όπως αυτή που κάπου έχει προτείνει ο Τόλης, γενικά ότι μας περίσσεψε στο παρελθόν, άντε να αγοράσεις κ καμιά αντίσταση.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-03, 17:07
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Συμφωνω μαζι σου Harris επειδη πολλες θεραπειες λενε να βαλεις μερικες σταγονες την μια μερα μετα την αλλη μερα τη μιση δοση και μετα παλι κατι τετοιο ... οποτε δεν μπορεις να κανεις αλλαγες νερου και να αφαιρεις το φαρμακο που χρειαζεται η θεραπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-03, 20:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1) Οι διαστάσεις του ενυδρείου καραντίνας εξαρτάται από το μέγεθος των ψαριών. Αν κάποιος έχει ένα Pacu 40cm που πρόκειται να πάει για καραντίνα χρειάζεται ένα ευρήχωρο ενυδρείο.
2) Και καθόλου υπόστρωμα δεν θα πείραζε. Εγώ βάζω ένα στρώμα χαλικιού 2-3cm.
3) Καλό είναι να υπάρχει φίλτρο στρωμένο έτοιμο για χρήση γιατί η καραντίνα δεν λειτουργεί μόνο όταν έχουμε κάποιο άρρωστο ψάρι. Είναι χρήσιμο αν έχει τραυματιστεί ένα ψάρι (που πολλές φορές απαιτεί πάνω από 10 μέρες για να επανέλθει) ή όταν αγοραστεί ένα καινούριο ψάρι (που καλό είναι να μένει τουλάχιστον 2 εβδομάδες στην καραντίνα για πρόληψη).
4) Καλό θα ήταν σε περίπτωση που χρειαστεί.
5) Βεβαίως.
6) Ελάχιστο.
7) Απαντήθηκε πιο πάνω. Μπορείς επίσης να κρατάς ζωντανά τα βακτηρίδια (βιολογικό φίλτρο) ρίχνοντας αραιά και που μερικές σταγόνες αμμωνίας.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-03, 11:34
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
3) Καλό είναι να υπάρχει φίλτρο στρωμένο έτοιμο για χρήση γιατί η καραντίνα δεν λειτουργεί μόνο όταν έχουμε κάποιο άρρωστο ψάρι. Είναι χρήσιμο αν έχει τραυματιστεί ένα ψάρι (που πολλές φορές απαιτεί πάνω από 10 μέρες για να επανέλθει) ή όταν αγοραστεί ένα καινούριο ψάρι (που καλό είναι να μένει τουλάχιστον 2 εβδομάδες στην καραντίνα για πρόληψη).
Ενα ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι:

Οταν θα βαλουμε ενα νεο ψαρι σε καραντινα για κανα 2 βδομαδες, αυτο που χρησιμευει?
Στο να δουμε αν το ψαρι ειναι καλα στην υγεια του και να αποφυγουμε καποια μεταδοση ασθενειας στο υπολοιπο πλυθησμο?
Τι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-03, 12:28
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Αν το καινουργιο ψάρι μπεί στην καραντίνα, μπαίνει για τον λόγο οτι
αν έχει κάποια ασθένεια, θα εκδηλωθεί εκει και δεν θα την μεταφέρει στο ενυδρείο.
Αμφιβάλω πολύ ομως πως ακολουθούν όλοι αυτή τη τακτική.
Η καραντίνα καλύτερα να είναι άδεια απο χαλίκια και οτιδήποτε άλλο.

Για ποιόν λόγο να ΜΗΝ έχει χαλίκι:
Στην περίπτωση που το ψάρι έχει κάποια ασθένεια, έπειτα απο την ανάρρωση του θα πρέπει να γίνουν αποστείρωση τα χαλίκια, για να είναι έτοιμο και πάλι αν χρειαστεί να φιλοξενήσει άλλα ψάρια.

Μια αντλία-φίλτρο θα ήταν χρήσιμη απλά και μόνον για να σκοτώνει την αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-03, 20:09
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Αμφιβάλω πολύ ομως πως ακολουθούν όλοι αυτή τη τακτική.
Lasal,
ίσως να μην ακολουθούν όλοι αυτήν την τακτική, ίσως επειδή δεν έχουν την δυνατότητα, δεν σημαίνει ότι είναι και πάντα σωστό.

Όταν φέρνεις κάτι καινούργιο στο ενυδρείο σου, ψαράκι ή φυτό, έχεις μεγάλες πιθανότητες να φέρεις μαζί και κάποια αρρώστια.

Το σπαστικό της υπόθεσης δεν είναι μόνο ότι θα αρωστήσουν και τα άλα ψαράκια σου, (αν έχεις discus αλλάζει το πράμα), είναι ότι για να φέρεις μετά άλο υγειές ψαράκι και να παραμήνει υγειές πρέπει τα ΠΑΝΤΑ να απολυμανθούν! Τις περισότερες φορές για να είσαι σίγουρος ορισμένα πράματα όπως χαλικάκι και διακοσμιτικά τα πετάς.
Όταν ετοιμάζεις κάτι για μήνες ή χρόνια δεν είναι κρίμα να πάνε όλα χαμένα;


Σημείωση: Η πρώτη απάντηση που έδωσα για το τάπερ ήταν πάνω στον ενθουσιασμό επιτυχείας με το πρώην άρρωστο ότο μου. Εχω το πρωτο μου μικρούλι ενυδρείο για τέτοια δουλιά. την συγκεκριμένη χρονική στιγμή έχει μέσα γεννητούρια αι δεν ήθελα να τα ρισκάρω για ένα ότο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-03, 02:16
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Βρηκα τυχαια ενα σχετικο λινκ και ειπα να το μοιραστω.

Εδω λεει για την καραντινα ενος νεοαγορασθεν ψαριου: http://www.thetropicaltank.co.uk/buy-new.htm


Και εδω για το στησιμο ενος τετοιου ενυδρειου:
http://www.thetropicaltank.co.uk/qt-tank.htm

Ακριβως οπως εχω και το δικο μου αυτη τη στιγμη για την θεραπεια ενος μαυρου μολι, μονο που χρησιμοποιω μια λεκανη 40 λιτρων γεμισμενη μεχρι την μεση.

Προσεξτε οτι λεει για τον τροπο συντηρησης του βοηθητικου φιλτρου, μεσα στο κανονικο ενυδρειο, λαμβανοντας παντα τις προφυλαξεις.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-03, 17:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εγω χρησιμοποιο ενα γυαλινο μικρο ενυδρειο(10λιτρα) χωρις χαλικι με ενα πηλινο διακοσμητικο για κρυψωνα(οταν εχω γατοψαρα μονο) και ενα φιλτρο 200λιτρα την ωρα(αρεσει στα γατοψαρα,ποτε μην χρησιμοποιησετε τετοιο σε δισκους η αγγελοψαρα).

Εγω δεν χρισιμοποιο χαλικι και για εναν αλλο λογο:
Μπορεισ πανευκολα να διαπιστωσεις αν ενα ψαρι μεταφερει παρασιτα η οχι γιατι τα παρασιτα δεν εχουν που να κρυφτουν.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05601 seconds with 14 queries