Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-04-18, 23:44
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το μπολι ειναι οταν σου δινει καποιος βιολογικο υλικο απο το δικο του οχι αν σου ριξει νερο ενυδρειου. αυτην την αμμο εννοω ναι αλλα μπορεις να δεις και αυτο που ειναι και το πιο σωστο https://misirlis-aquarium.gr/60-ypos...rite-dark.html αν βαλεις αυτο που σου εστειλα δεν εχεις κανενα θεμα με τα φυτακια σου το υποστρωμα τα βοηθα και εχεις και εσυ μια πολυ πιο ευκολη δουλεια οσον αφορα τα φυτα,τα φυτευεις και τα αφηνεις με το φως τους (ευκολα φυτακια). τωρα αν βαλεις την αμμο θα χρειαστεις και καμια ταμπλετα βυθου(λιπασμα) οποτε στα λεφτα εισαι σχεδον το ιδιο με το αν θα παρεις το υποστωμα. το να εχεις ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι παρα πολυ ευκολο αν δωσεις λιγο προσοχη φυτα απο το λινκ που σου εδωσα, ενα υποστρωμα σαν αυτο που σου εστειλα,μπολι. τωρα στο βρασιμο βαλε μεσα το βιολογικο υλικο και το σφουγγαρι σε βραστο νερο για λιγο ωστε οποιαδηποτε ασθενεια απο τα χρυσοψαρα να μην επιρεασει το νεο ενυδειο..

ΥΓ ο στοχος σου ειναι ενα χαμηλων απαιτησεων φυτεμενο ενυδρειο με ενα μονομαχο επικεντρωσου εκει μην διαβαζεις τα παντα για τα φυτεμενα γιατι θα μπερδευτεις
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-04-18, 00:36
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μπολι ειναι οταν σου δινει καποιος βιολογικο υλικο απο το δικο του οχι αν σου ριξει νερο ενυδρειου. αυτην την αμμο εννοω ναι αλλα μπορεις να δεις και αυτο που ειναι και το πιο σωστο https://misirlis-aquarium.gr/60-ypos...rite-dark.html αν βαλεις αυτο που σου εστειλα δεν εχεις κανενα θεμα με τα φυτακια σου το υποστρωμα τα βοηθα και εχεις και εσυ μια πολυ πιο ευκολη δουλεια οσον αφορα τα φυτα,τα φυτευεις και τα αφηνεις με το φως τους (ευκολα φυτακια). τωρα αν βαλεις την αμμο θα χρειαστεις και καμια ταμπλετα βυθου(λιπασμα) οποτε στα λεφτα εισαι σχεδον το ιδιο με το αν θα παρεις το υποστωμα. το να εχεις ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι παρα πολυ ευκολο αν δωσεις λιγο προσοχη φυτα απο το λινκ που σου εδωσα, ενα υποστρωμα σαν αυτο που σου εστειλα,μπολι. τωρα στο βρασιμο βαλε μεσα το βιολογικο υλικο και το σφουγγαρι σε βραστο νερο για λιγο ωστε οποιαδηποτε ασθενεια απο τα χρυσοψαρα να μην επιρεασει το νεο ενυδειο..

ΥΓ ο στοχος σου ειναι ενα χαμηλων απαιτησεων φυτεμενο ενυδρειο με ενα μονομαχο επικεντρωσου εκει μην διαβαζεις τα παντα για τα φυτεμενα γιατι θα μπερδευτεις
Ναι έτσι είναι με μπέρδεψε αρκετά το γενικό διάβασμα για τα φυτεμένα. Σε ευχαριστώ για τις πολύ εύπεπτες συμβουλές σου. Αν πάρω αυτό το υπόστρωμα που μου προτείνεις στην ουσία δεν θα χρειαστεί να βάλω τπτ άλλο στον βυθό σαν χαλικακι σαν αναστρωμα σωστά; Το ρωτάω γιατί σε ενα βίντεο στο YouTube της Σέρα είδα έβαζε υπόστρωμα και από πάνω αναστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-04-18, 00:46
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

οχι τιποτα δεν βαζεις απο κατω.κανεις πολυ καλα που βλεπεις βιντεακια στο διαδικτυο με μικρα φυτεμενα για να δεις οτι τιποτα τεχνητο δεν μπαινει στο ενυδρειο ουτε χαλικια βαμμενα ουτε πλαστικα λουλουδια η διακοσμητικα. εισαι σε πολυ καλο δρομο και οταν με το καλο το παρεισ αποφαση να δουμε και τα φυτακια
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-04-18, 10:53
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τιποτα δεν βαζεις απο κατω.κανεις πολυ καλα που βλεπεις βιντεακια στο διαδικτυο με μικρα φυτεμενα για να δεις οτι τιποτα τεχνητο δεν μπαινει στο ενυδρειο ουτε χαλικια βαμμενα ουτε πλαστικα λουλουδια η διακοσμητικα. εισαι σε πολυ καλο δρομο και οταν με το καλο το παρεισ αποφαση να δουμε και τα φυτακια
Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο. Θα σε έχω ενήμερο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-04-18, 20:28
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τιποτα δεν βαζεις απο κατω.κανεις πολυ καλα που βλεπεις βιντεακια στο διαδικτυο με μικρα φυτεμενα για να δεις οτι τιποτα τεχνητο δεν μπαινει στο ενυδρειο ουτε χαλικια βαμμενα ουτε πλαστικα λουλουδια η διακοσμητικα. εισαι σε πολυ καλο δρομο και οταν με το καλο το παρεισ αποφαση να δουμε και τα φυτακια
καλησπέρα, ο τοπικός μου πετσοπας (και ο μόνος στην περιοχή με φυτά δυστυχώς) μου είπε πως για το seachem flourite dark θα χρειαστεί χαλίκι από πάνω του υποστρώματος γιατί από μόνο του το υπόστρωμα θα φουσκώνει/ανεβαίνει/υψώνεται κλπ. ένα online pet shop που τους ρώτησα παράλληλα μου είπαν δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα, ότι μου είπες και εσύ δηλαδή.

επίσης πήγα να πάρω ανούμπια και μου είπε πως αυτή δεν χρειάζεται φύτεμα στο υπόστρωμα, που μάλλον είναι σωστό από ότι διαβάζω, αλλά εγώ εχώ σκοπό να την φυτέψω. δεν πήρα γιατί από αυτές που είχε τα φύλα τους ήταν μαύρα σε αρκετά σημεία και χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα με αποθάρρυνε αυτή η όψη (σωστά έκανα ή δεν έχει σημασία?). με διαβεβαίωσε πως θα φέρει και άλλα φυτά σε καμιά δεκαριά μέρες. διαβάζοντας τον οδηγό για 13+1 είδα αρκετά φυτά αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με συντήρηση σαν της ανούμπια, δηλαδή μικρή, και βατό για αρχάριο. έχεις κάποιο να μου προτείνεις? επίσης ενδείκνυται να αγοράσεις φυτά online? υπάρχει κάποιο σαιτ που να είναι καλό?

ως προς το βαμμένο πλέον κεραμικό υλικό που προσπάθησα να το καθαρίσω με 5-6 βρασμένα νερά αλλά δεν καθάρισε από την πρασινίλα του sera omnipur for 1000l ένας 2ος πετσοπάς που μου το είχε δώσει μπολιασμένο εξ αρχής μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα να το ξαναχρησιμοποιήσω έστω και "πρασινισμένο" αλλά είναι αμπόλιαστο πλέον, κάτι που μάλλον είναι σωστό και μου πρότεινε για να μπολιαστεί να χρησιμοποιήσω για κάποιον καιρό το sera bio nitrivec. είναι σωστή μέθοδος αυτή πιστεύεις?

Υ.Γ τα αγγελόψαρα σε πόσα λίτρα ανά ψάρι ενδείκνυται η διατήρηση τους αν γνωρίζεις? τα 27 λίτρα κάνουν? αυτός μου είπε ότι βάζω 2-3 αγγελόψαρα εκεί!
Υ.Γ2 το sera aquatan που είναι το αντιχλωριακό, κατά την αγορά του μου είπανε πως θέλει 5 σταγόνες ανά αλλαγή νερού. είναι σωστό αυτό? γιατί πλέον που αρχίζω και καταλαβαίνω μου φαίνεται λίγο.

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-04-18, 22:01
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλησπέρα, ο τοπικός μου πετσοπας (και ο μόνος στην περιοχή με φυτά δυστυχώς) μου είπε πως για το seachem flourite dark θα χρειαστεί χαλίκι από πάνω του υποστρώματος γιατί από μόνο του το υπόστρωμα θα φουσκώνει/ανεβαίνει/υψώνεται κλπ. ένα online pet shop που τους ρώτησα παράλληλα μου είπαν δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα, ότι μου είπες και εσύ δηλαδή. κανενα χαλικι απο πανω μονο το φλουραιτ

επίσης πήγα να πάρω ανούμπια και μου είπε πως αυτή δεν χρειάζεται φύτεμα στο υπόστρωμα, που μάλλον είναι σωστό από ότι διαβάζω, αλλά εγώ εχώ σκοπό να την φυτέψω.η ανουμπια δεν φυτευετε την δενεις σε ενα ξυλο η πετρα η αν την φυτεψεις δεν θαβεις ολο το ριζικο συστημα γιατι τηα σαπισει δεν πήρα γιατί από αυτές που είχε τα φύλα τους ήταν μαύρα σε αρκετά σημεία και χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα με αποθάρρυνε αυτή η όψη (σωστά έκανα ή δεν έχει σημασία?)καλα εκανες και δεν τα πηρες. με διαβεβαίωσε πως θα φέρει και άλλα φυτά σε καμιά δεκαριά μέρες. διαβάζοντας τον οδηγό για 13+1 είδα αρκετά φυτά αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με συντήρηση σαν της ανούμπια, δηλαδή μικρή, και βατό για αρχάριο. έχεις κάποιο να μου προτείνεις? επίσης ενδείκνυται να αγοράσεις φυτά online? υπάρχει κάποιο σαιτ που να είναι καλό?υπαρχουν φυτα οπως οι κρυπτοκορινες ,egeriadensa,limnofila sessiflora,valisneria,hygrofila corymbosa,javafern(δενετε σε ξυλο), για το μπροστινο μερος του ενυδρειου hydrocotle tripartita,stavrogene repens και πολλα αλλα,το γεγονος οτι βαζεις υποστρωμα για φυτα σου λυνει τα χερια.Αν θελεις μπορεις να αγορασεις φυτα απο εδω https://misirlis-aquarium.gr/ τον θεωρω τον καλυτερο στην ελλαδα, τα φυτα ερχονται σε εξαιρετικη συσκευασια, να τον παρεις τηλεφωνο και θα σου πει και αυτος ευκολα φυτα και θα σε βοηθησει πολυ

ως προς το βαμμένο πλέον κεραμικό υλικό που προσπάθησα να το καθαρίσω με 5-6 βρασμένα νερά αλλά δεν καθάρισε από την πρασινίλα του sera omnipur for 1000l ένας 2ος πετσοπάς που μου το είχε δώσει μπολιασμένο εξ αρχής μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα να το ξαναχρησιμοποιήσω έστω και "πρασινισμένο" αλλά είναι αμπόλιαστο πλέον, κάτι που μάλλον είναι σωστό και μου πρότεινε για να μπολιαστεί να χρησιμοποιήσω για κάποιον καιρό το sera bio nitrivec. είναι σωστή μέθοδος αυτή πιστεύεις? κανενα νιτριβεκ δεν βαζεις κανεις το στρωσιμο ειτε με τροφη που σαπιζει στο ενυδρειο ειτε με μπολι σου εχω στειλει τα λινκ.εγω στην θεση σου θα εβαζα αγγελια για μπολι. αν εχετε πρακτικερ στα ιωαννινα μπορεις να αγορασεις ελαφροπετρα αντι για το σιποραξ ειναι το ιδιο και πολυ πιο οικονομικο.

Υ.Γ τα αγγελόψαρα σε πόσα λίτρα ανά ψάρι ενδείκνυται η διατήρηση τους αν γνωρίζεις? τα 27 λίτρα κάνουν? αυτός μου είπε ότι βάζω 2-3τα αγγελοψαρα σε 27 λιτρα θα θελουν πολλα λιτρα,ψηλο ενυδρειο και επεξεργασια νερου με οσμωση.
Υ.Γ2 το sera aquatan που είναι το αντιχλωριακό, κατά την αγορά του μου είπανε πως θέλει 5 σταγόνες ανά αλλαγή νερού. είναι σωστό αυτό? γιατί πλέον που αρχίζω και καταλαβαίνω μου φαίνεται λίγο. γραφει στις αδηγιες πισω απο το μπουκαλακι.οταν σου τελειωσει παρε το seachem prime ειναι καλυτερο

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου. κανενα προβλημα οτι θες εδω ειμαστε
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-04-18, 23:06
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, ο τοπικός μου πετσοπας (και ο μόνος στην περιοχή με φυτά δυστυχώς) μου είπε πως για το seachem flourite dark θα χρειαστεί χαλίκι από πάνω του υποστρώματος γιατί από μόνο του το υπόστρωμα θα φουσκώνει/ανεβαίνει/υψώνεται κλπ. ένα online pet shop που τους ρώτησα παράλληλα μου είπαν δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα, ότι μου είπες και εσύ δηλαδή. κανενα χαλικι απο πανω μονο το φλουραιτ

επίσης πήγα να πάρω ανούμπια και μου είπε πως αυτή δεν χρειάζεται φύτεμα στο υπόστρωμα, που μάλλον είναι σωστό από ότι διαβάζω, αλλά εγώ εχώ σκοπό να την φυτέψω.η ανουμπια δεν φυτευετε την δενεις σε ενα ξυλο η πετρα η αν την φυτεψεις δεν θαβεις ολο το ριζικο συστημα γιατι τηα σαπισει δεν πήρα γιατί από αυτές που είχε τα φύλα τους ήταν μαύρα σε αρκετά σημεία και χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα με αποθάρρυνε αυτή η όψη (σωστά έκανα ή δεν έχει σημασία?)καλα εκανες και δεν τα πηρες. με διαβεβαίωσε πως θα φέρει και άλλα φυτά σε καμιά δεκαριά μέρες. διαβάζοντας τον οδηγό για 13+1 είδα αρκετά φυτά αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με συντήρηση σαν της ανούμπια, δηλαδή μικρή, και βατό για αρχάριο. έχεις κάποιο να μου προτείνεις? επίσης ενδείκνυται να αγοράσεις φυτά online? υπάρχει κάποιο σαιτ που να είναι καλό?υπαρχουν φυτα οπως οι κρυπτοκορινες ,egeriadensa,limnofila sessiflora,valisneria,hygrofila corymbosa,javafern(δενετε σε ξυλο), για το μπροστινο μερος του ενυδρειου hydrocotle tripartita,stavrogene repens και πολλα αλλα,το γεγονος οτι βαζεις υποστρωμα για φυτα σου λυνει τα χερια.Αν θελεις μπορεις να αγορασεις φυτα απο εδω https://misirlis-aquarium.gr/ τον θεωρω τον καλυτερο στην ελλαδα, τα φυτα ερχονται σε εξαιρετικη συσκευασια, να τον παρεις τηλεφωνο και θα σου πει και αυτος ευκολα φυτα και θα σε βοηθησει πολυ

ως προς το βαμμένο πλέον κεραμικό υλικό που προσπάθησα να το καθαρίσω με 5-6 βρασμένα νερά αλλά δεν καθάρισε από την πρασινίλα του sera omnipur for 1000l ένας 2ος πετσοπάς που μου το είχε δώσει μπολιασμένο εξ αρχής μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα να το ξαναχρησιμοποιήσω έστω και "πρασινισμένο" αλλά είναι αμπόλιαστο πλέον, κάτι που μάλλον είναι σωστό και μου πρότεινε για να μπολιαστεί να χρησιμοποιήσω για κάποιον καιρό το sera bio nitrivec. είναι σωστή μέθοδος αυτή πιστεύεις? κανενα νιτριβεκ δεν βαζεις κανεις το στρωσιμο ειτε με τροφη που σαπιζει στο ενυδρειο ειτε με μπολι σου εχω στειλει τα λινκ.εγω στην θεση σου θα εβαζα αγγελια για μπολι. αν εχετε πρακτικερ στα ιωαννινα μπορεις να αγορασεις ελαφροπετρα αντι για το σιποραξ ειναι το ιδιο και πολυ πιο οικονομικο.

Υ.Γ τα αγγελόψαρα σε πόσα λίτρα ανά ψάρι ενδείκνυται η διατήρηση τους αν γνωρίζεις? τα 27 λίτρα κάνουν? αυτός μου είπε ότι βάζω 2-3τα αγγελοψαρα σε 27 λιτρα θα θελουν πολλα λιτρα,ψηλο ενυδρειο και επεξεργασια νερου με οσμωση.
Υ.Γ2 το sera aquatan που είναι το αντιχλωριακό, κατά την αγορά του μου είπανε πως θέλει 5 σταγόνες ανά αλλαγή νερού. είναι σωστό αυτό? γιατί πλέον που αρχίζω και καταλαβαίνω μου φαίνεται λίγο. γραφει στις αδηγιες πισω απο το μπουκαλακι.οταν σου τελειωσει παρε το seachem prime ειναι καλυτερο

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου. κανενα προβλημα οτι θες εδω ειμαστε
καλησπέρα,

σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.

μου δώσανε και το seachem prime στην πόρεια για να μειώσω την αμμωνία σε ιχθυοφορτισμένο ενυδρείο, αλλά δεν μου είπαν πως αντικαθιστά το sera aquatan οπότε χρησιμοποιούσα και τα δύο μιας και το ένα είναι αντιχλωριακό και το άλλο μου το δώσανε για μείωση της αμμωνίας. ελπίζω να μην ήταν πολύ κακό το ότι χρησιμοποιούσα και τα δύο.

ως προς το μπόλι, μιας και έχω χρόνο και δεν πιέζομαι από τα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο, λέω να το κάνω μόνος μου εξ' αρχής για να το μάθω και να καταλάβω την διαδικασία. νομίζω σε θέμα γνώσεων θα με ευνοήσει.

σε ευχαριστώ για το σαιτ που μου προτείνεις. ενδείκνυται γενικά και για αγορές ψαριών το Online πχ για μεταφορά κλπ? κάπου έδω μέσα έχω διαβάσει πως στα ψάρια είναι καλό να αποφεύγεται το online μιας και δεν μπορείς να κρίνεις τις συνθήκες διαβίωσης τους. εκτός και αν, φαντάζομαι, είναι κάποιος αξιόπιστος online πετσοπάς.

στην δική μου περίπτωση, τουλάχιστον για την ώρα που είναι ένα μικρό ενυδρειάκι 27λίτρων, θαρρώ πως δεν υπάρχει μπροστίνη και πίσω πλευρά για την επιλογή των φυτών
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-04-18, 23:34
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

παρε τεστακια νερου και στρωσε το ενυδρειακι σου ομορφα και ωραια. ναι εγω εχω παρει και ψαρια απο εκει αλλα και απο αλλου.φυσκικα και εχει μπροστα ζωνη και πισω think big my friend

BORKED
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-04-18, 09:51
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τεστακια νερου και στρωσε το ενυδρειακι σου ομορφα και ωραια. ναι εγω εχω παρει και ψαρια απο εκει αλλα και απο αλλου.φυσκικα και εχει μπροστα ζωνη και πισω think big my friend

BORKED
καλημέρα,
σε ευχαριστώ για το βίντεο, θα το παρακολουθήσω μετά. ναι έχω πάρει και τεστ νερού και τα κάνω και αυτά όταν έλεγχα την αμμωνία κυρίως στο ιχθυοφορτισμένο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-04-18, 14:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Διάβασα όλο το θέμα κι έχω να σου πω μόνο αυτό...
ΠΡΙΝ ξανααγοράσεις οτιδήποτε σου προτείνουν στο κατάστημα κι έρθεις να το γράψεις (μου δώσανε το τάδε, γι' να κάνει αυτό)... ρώτα πρώτα εδώ ΑΝ σου χρειάζεται, για να γλυτώνεις χρήματα.
Κι ένας κανόνας για να σου μείνει (που αφορά το μέγεθος του ενυδρείου... και αναφέρθηκε νομίζω πιο πάνω από τον Κώστα)... όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο.
Τα συνολικά λίτρα σου (αν και ήδη θα το έμαθες) τα υπολογίζεις... μετρώντας την στήλη του νερού (όχι τις διαστάσεις του τζαμιού εξωτερικά)... Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος = και στην συνέχεια αφαιρείς ένα 10% (χονδρικά) για τον χώρο, που καταλαμβάνει ο διάκοσμος.-
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-04-18, 15:56
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα όλο το θέμα κι έχω να σου πω μόνο αυτό...
ΠΡΙΝ ξανααγοράσεις οτιδήποτε σου προτείνουν στο κατάστημα κι έρθεις να το γράψεις (μου δώσανε το τάδε, γι' να κάνει αυτό)... ρώτα πρώτα εδώ ΑΝ σου χρειάζεται, για να γλυτώνεις χρήματα.
Κι ένας κανόνας για να σου μείνει (που αφορά το μέγεθος του ενυδρείου... και αναφέρθηκε νομίζω πιο πάνω από τον Κώστα)... όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο.
Τα συνολικά λίτρα σου (αν και ήδη θα το έμαθες) τα υπολογίζεις... μετρώντας την στήλη του νερού (όχι τις διαστάσεις του τζαμιού εξωτερικά)... Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος = και στην συνέχεια αφαιρείς ένα 10% (χονδρικά) για τον χώρο, που καταλαμβάνει ο διάκοσμος.-
καλησπέρα. καταρχήν να σε ευχαριστήσω και εσένα για τις πολύ σωστές συμβουλές σου και κατά δεύτερον που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το θέμα μου. σημαίνει ότι οι κόποι μου να τα γράψω δεν πάνε χαμένοι!

είχα μπει φουριόζος στο πετ σοπ τότε που έβλεπα τα ψαράκια να αρρωσταίνουν και για αυτό δεν είχα πολυτέλεια χρόνου να το ψάξω

ισχύει για το μέγεθος, σκανδαλίζομαι σε 120-150λίτρα να πάρω κάτι, αλλά είπα μιας και αυτό το μικρό το έχω μόλις 3-5 μήνες, ας δοκιμαστώ εδώ πρώτα και όταν τα καταφέρω σε αυτό και επιτύχω τις διαδικασίες τότε να πάω σε μεγαλύτερο. εδώ καλά καλά με δυσκολεύουν οι αλλαγές νερού στο 27άρι, σκέψου στο 150άρι
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-04-18, 00:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στο 150αρι θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία και πιο εύκολα... είναι πιο σταθερό σαν σύστημα.
Το μικρό "τουμπάρει" για πλάκα και στην αποτυχία... θα σε "χαλάσει".-
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-04-18, 11:00
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 150αρι θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία και πιο εύκολα... είναι πιο σταθερό σαν σύστημα.
Το μικρό "τουμπάρει" για πλάκα και στην αποτυχία... θα σε "χαλάσει".-
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-04-18, 11:30
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

τα πραγματα ειναι ακριβως οπως σοθ να λεει ο προλαλλησας μεγαλυτερο ενυδρειο πιο ευκολα,περισσοτερες επιλογες σε ψαρια,πιο ελεγχομενο, δες και αυτο https://www.petnow.gr/product/%CE%B5...D%CF%81%CE%BF/ μετα μπορεις να κοιτας και στα μεταχειρισμενα που μπορεις να βρεις φοβερα ενυδρεια
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-04-18, 21:28
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πραγματα ειναι ακριβως οπως σοθ να λεει ο προλαλλησας μεγαλυτερο ενυδρειο πιο ευκολα,περισσοτερες επιλογες σε ψαρια,πιο ελεγχομενο, δες και αυτο https://www.petnow.gr/product/%CE%B5...D%CF%81%CE%BF/ μετα μπορεις να κοιτας και στα μεταχειρισμενα που μπορεις να βρεις φοβερα ενυδρεια
ναι αυτό καλό φαίνεται και πολύ vfm. οικονομικότερο και από αυτό που βρήκα εγώ. γοογλαρα το greekcoral ενυδρεία και είναι ελληνικής κατασκευής, κάπου στην μακεδονία. μπράβο τους. είδα και ένα άλλο θέμα εδώ μέσα που λένε ότι είναι πολύ καλά ενυδρεία.

για μεταχειρισμένα, δυστυχώς δεν είμαι σε καλή θέση να κρίνω και να αξιολογήσω τι είναι καλή ευκαιρία, οπότε προσανατολίζομαι προς καινούργιο και να είμαι ήσυχος.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-04-18, 22:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
Τα λίτρα που γράφει... θεωρώ ότι είναι παραμύθι... στα 120-125 με το ζόρι το "κόβω".
Οι διαστάσεις του (πολύ ψηλό)... κατά την άποψη μου... ΔΕΝ αυτές που χρειάζεται ένα ενυδρείο... για να γίνεται σωστή ανταλλαγή των αερίων.-
Με τις τιμές που βλέπω να πουλάνε... θα βάλω για πούλημα κάτι δικά μου... και θα είναι τσάμπα.-
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-04-18, 22:40
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα που γράφει... θεωρώ ότι είναι παραμύθι... στα 120-125 με το ζόρι το "κόβω".
Οι διαστάσεις του (πολύ ψηλό)... κατά την άποψη μου... ΔΕΝ αυτές που χρειάζεται ένα ενυδρείο... για να γίνεται σωστή ανταλλαγή των αερίων.-
Με τις τιμές που βλέπω να πουλάνε... θα βάλω για πούλημα κάτι δικά μου... και θα είναι τσάμπα.-
Αυτό που πρότεινε ο φίλος παραπάνω το ελληνικό το κόβεις καλύτερο?
https://www.petnow.gr/product/%CE%B5...D%CF%81%CE%BF/
Και αυτό λέει 150λτ αλλά βγαίνει αν το μετρήσεις στα 138 περίπου ενώ οι διαστάσεις του άλλου βγαίνουν 154λτ. Ισχύει ότι είναι ψηλό. Αν πουλάς αγοράζω! Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-04-18, 23:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στα 80 εκ. προσωπικά το θεωρώ ακριβό. Τα λίτρα... και οι διαστάσεις... όπως το είπες.
Και το δικό μου (που σκέφτομαι να δώσω)... στα ίδια πλαίσια είναι από διαστάσεις (μαζί με τη βάση ντουλαπάκι), αλλά ΔΕΝ θα το βάλω ούτε τα μισά... κι αγρατζούνιστο.
Είσαι και μακριά... νομίζω... αλλιώς θα το συζητάγαμε.-
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-04-18, 00:34
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 80 εκ. προσωπικά το θεωρώ ακριβό. Τα λίτρα... και οι διαστάσεις... όπως το είπες.
Και το δικό μου (που σκέφτομαι να δώσω)... στα ίδια πλαίσια είναι από διαστάσεις (μαζί με τη βάση ντουλαπάκι), αλλά ΔΕΝ θα το βάλω ούτε τα μισά... κι αγρατζούνιστο.
Είσαι και μακριά... νομίζω... αλλιώς θα το συζητάγαμε.-
Δλδ εσένα στην ίδια διάσταση κ με ντουλάπι πόσο σου βγήκε δλδ; Γιατί και από τιμές που βλέπω εκεί 200-300¤ τα βλέπω στα Σκρουτζ, ονλαιν είτε κλπ είτε με ντουλάπι είτε να τα πάρεις ξεχωριστά το ενυδρείο κ το ντουλάπι. Μόνο αν κάνεις καμία πατέντα και γλυτώσεις το ντουλάπι νομίζω βγαίνει πιο φθηνό. Και παραπάνω που έβαλε ο φίλος της greekcoral βγαινει στα 220¤. Πόσο πιο φθηνό να το βρεις ρε συ;;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-04-18, 07:22
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Απο δω παιρνεις στο σπιτι σου ενα 80x35x40 ενυδρειο γυρω στα 100 λιτρα με 50-60 ευρω. Βαση ξυλινη φτιαχνεις μονος σου με 20-30 ευρω ή πας σε ενα ξυλουργο καπου κοντα σου. Για φωτιστικο κοιτας τα Chihiros απο Αγγλια αν θελεις ενα ανοιχτο ενυδρειο. Ή φτιαχνεις ενα φωτιστικο με μικρο κοστος. Υπαρχουν πολλες επιλογες γενικα. Ψαξιμο θελει λιγο. Και αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως ψαχνεις ισως βρεις κατι καλο. Τα ετοιμα γενικα κοστιζουν και αρκετα καταστηματα εδω τα πουλανε πιο ακριβα απο οτι θα επρεπε. Ας πουμε για παραδειγμα ενα φιλτρο εξωτερικο εδω μπορεις να το βρεις ακομα και στα 300-400 ευρω ενω για το ιδιο απο Γερμανια το βρισκεις στα 100-150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα Την καλημερα μου εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-04-18, 08:54
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο δω παιρνεις στο σπιτι σου ενα 80x35x40 ενυδρειο γυρω στα 100 λιτρα με 50-60 ευρω. Βαση ξυλινη φτιαχνεις μονος σου με 20-30 ευρω ή πας σε ενα ξυλουργο καπου κοντα σου. Για φωτιστικο κοιτας τα Chihiros απο Αγγλια αν θελεις ενα ανοιχτο ενυδρειο. Ή φτιαχνεις ενα φωτιστικο με μικρο κοστος. Υπαρχουν πολλες επιλογες γενικα. Ψαξιμο θελει λιγο. Και αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως ψαχνεις ισως βρεις κατι καλο. Τα ετοιμα γενικα κοστιζουν και αρκετα καταστηματα εδω τα πουλανε πιο ακριβα απο οτι θα επρεπε. Ας πουμε για παραδειγμα ενα φιλτρο εξωτερικο εδω μπορεις να το βρεις ακομα και στα 300-400 ευρω ενω για το ιδιο απο Γερμανια το βρισκεις στα 100-150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα Την καλημερα μου εχεις.
καλημέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.

κοιτάζω κάτι γύρω στα 150 λίτρα κλειστό ενυδρείο και λόγω χώρου και λόγω απειρίας στο σπορ.

από ότι βλέπω αυτό που μου στέλνεις είναι χωρίς καπάκι, το δίνουν επιπλέον και με λάμπα led ή πρέπει να ψαχτώ αλλού?

μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα handyman θα έλεγα βάση από ξυλουργό παρά μόνος μου. ισχύει πάντως ότι αν έχεις τις διαστάσεις και μια φωτογραφία μιας βάσης θα μπορέσει να στην φτιάξει αυτός εύκολα.

τώρα για εξωτερικό φίλτρο, ακόμα δεν το έχω ψάξει ουσιαστικά, ξέρω τα eheim είναι καλά από ότι έχω προλάβει να διαβάσω εδώ μέσα. γενικά θα κοιτάξω για φίλτρο, 2-3 φορές πάνω των λίτρων που θέλω, δηλαδή 120-150 λίτρα, ώστε να επιτύχω ιχθυοφόρτιση έχεις κάτι να προτείνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-04-18, 22:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο δω παιρνεις στο σπιτι σου ενα 80x35x40 ενυδρειο γυρω στα 100 λιτρα με 50-60 ευρω. Βαση ξυλινη φτιαχνεις μονος σου με 20-30 ευρω ή πας σε ενα ξυλουργο καπου κοντα σου. Για φωτιστικο κοιτας τα Chihiros απο Αγγλια αν θελεις ενα ανοιχτο ενυδρειο. Ή φτιαχνεις ενα φωτιστικο με μικρο κοστος. Υπαρχουν πολλες επιλογες γενικα. Ψαξιμο θελει λιγο. Και αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως ψαχνεις ισως βρεις κατι καλο. Τα ετοιμα γενικα κοστιζουν και αρκετα καταστηματα εδω τα πουλανε πιο ακριβα απο οτι θα επρεπε. Ας πουμε για παραδειγμα ενα φιλτρο εξωτερικο εδω μπορεις να το βρεις ακομα και στα 300-400 ευρω ενω για το ιδιο απο Γερμανια το βρισκεις στα 100-150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα Την καλημερα μου εχεις.
Τώρα εγώ πόσο να ζητήσω για το μεταχειρισμένο ωρέ Γιάννη... με "τσάκισες".-
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-04-18, 22:36
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εγώ πόσο να ζητήσω για το μεταχειρισμένο ωρέ Γιάννη... με "τσάκισες".-
Δέχομαι και δώρα υπόψη
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-04-18, 22:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέχομαι και δώρα υπόψη




Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-04-18, 12:36
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
για αυτό το ενυδρείο ο έμπορος μου λέει πως έρχεται με δύο λάμπες led, μία κανονική και μία ροζ. αυτό γιατί γίνεται είναι παλιομοδίτικο ή αφορά κυρίως φυτεμένα? πειράζει που είναι δύο? το προτιμάω ή το αποφεύγω ή δεν έχει σημασία?

είναι τόσες οι ερωτήσεις που έχω και όσο πιο πολλά μαθαίνεις τόσα πιο πολύ ρωτάς
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-04-18, 01:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ο χρωματισμός που έχουν οι "μαμά" λάμπες... σου είναι αδιάφορος. Η ουσία είναι... στο τι θέλεις να κάνεις.
ΑΝ σου χρειάζεται φωτισμός... έχεις την δυνατότητα αφού ήδη υπάρχει θέση για δεύτερη λάμπα... οπότε ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνεις, κάποια "πατέντα"... δες όμως ΑΝ λειτουργούν η μια ανεξάρτητα από την άλλη.
ΑΝ χρειάζεσαι διαφορετικό φάσμα... αγοράζεις ανάλογες λάμπες... και πάει λέγοντας.
ΌΛΑ αυτά εξαρτώνται... από τις ανάγκες του ενυδρείου σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-04-18, 05:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εγώ πόσο να ζητήσω για το μεταχειρισμένο ωρέ Γιάννη... με "τσάκισες".-
Μη ζητησεις τιποτα Νικο Την καλημερα μου εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-04-18, 22:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και πως θα στήσω το θαλασσινό ωρέ;

Και την δική μου... Γιάννη μου.-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-04-18, 15:09
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χρωματισμός που έχουν οι "μαμά" λάμπες... σου είναι αδιάφορος. Η ουσία είναι... στο τι θέλεις να κάνεις.
ΑΝ σου χρειάζεται φωτισμός... έχεις την δυνατότητα αφού ήδη υπάρχει θέση για δεύτερη λάμπα... οπότε ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνεις, κάποια "πατέντα"... δες όμως ΑΝ λειτουργούν η μια ανεξάρτητα από την άλλη.
ΑΝ χρειάζεσαι διαφορετικό φάσμα... αγοράζεις ανάλογες λάμπες... και πάει λέγοντας.
ΌΛΑ αυτά εξαρτώνται... από τις ανάγκες του ενυδρείου σου.-
Είναι χρήσιμη αυτή η ερώτηση για το αν λειτουργούν ανεξάρτητα η μία από την άλλη. Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι ο φωτισμός είναι διακοσμητικός, οπότε για την διακόσμηση φτάνει και μια. Τώρα διαβαζονταςζ ο φωτισμός είναι κυρίως για την ανάπτυξη των φυτών, αν δεν κάνω λάθος, οπότε αν έχω σκοπό να αναπτύξω και φυτά τότε θα χρειαστώ δυνατό φως, σωστά τα λέω;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-04-18, 15:37
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Ο φωτισμός σε ένα φυτεμένο χωρίζετε σε 3 κατηγορίες χαμηλός 20% των λιρών σε βατ μέτριος 50% και υψηλός 80% και πανω όποτε σε ένα ενυδρείο 150 λίτρων ένας φωτισμός 40_50 βατ είναι χαμηλός φωτισμός Όμως κάνει για ένα low teck φυτεμένο που θες εσυ με εύκολα φυτα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60lt Captain. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 05-05-16 07:44
Ενυδρείο 60lt billaras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 99 26-01-15 23:28
60lt ενυδρείο, αλλαγή DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-02-13 13:44
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12703 seconds with 15 queries