Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-16, 06:57
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλε....επειδη εκανα μεγαλη αποχη απο το φορουμ δεν εχω δει ακομα ολα τα θεματα. Ειχα την εντυπωση οτι μιλουσα με καποιον ο οποιος εχει μια λιμνη με κοι χωρις φιλτρα κ.λ.π και τελικα βλεπω οτι εχεις μια λιμνουλα 250 λιτρων με χρυσοψαρα....δεν πιστευω να εχεις κοι εκει μεσα ετσι???? Λοιπον....να χαιρεσαι την λιμνουλα σου και ναι..δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο αυτο που εχεις αν και εγω στην θεση σου αλλαγες νερου θα εκανα...η ολη συζητηση εχει να κανει με τις σωστες αναγκες των κοι και με εμπειριες χομπιστων που φιλοξενουν στις λιμνες τους κοι!!!! Εσυ (χωρις παρεξηγηση) μετα απο αυτο που ειδα με εστειλες......
Έτσι ακριβώς... Τίποτα παραπάνω!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-03-16, 08:12
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλε....επειδη εκανα μεγαλη αποχη απο το φορουμ δεν εχω δει ακομα ολα τα θεματα. Ειχα την εντυπωση οτι μιλουσα με καποιον ο οποιος εχει μια λιμνη με κοι χωρις φιλτρα κ.λ.π και τελικα βλεπω οτι εχεις μια λιμνουλα 250 λιτρων με χρυσοψαρα....δεν πιστευω να εχεις κοι εκει μεσα ετσι???? Λοιπον....να χαιρεσαι την λιμνουλα σου και ναι..δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο αυτο που εχεις αν και εγω στην θεση σου αλλαγες νερου θα εκανα...η ολη συζητηση εχει να κανει με τις σωστες αναγκες των κοι και με εμπειριες χομπιστων που φιλοξενουν στις λιμνες τους κοι!!!! Εσυ (χωρις παρεξηγηση) μετα απο αυτο που ειδα με εστειλες......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς... Τίποτα παραπάνω!!!
Πλακα κανετε και οι 2 μαλλον? Αντε ο πανος ειναι νεος και δεν γνωριζει πολλα , εσυ ρε Αδρο δεν ξερεις οτι τα λιγα λιτρα ειναι πιο δυσκολο να γινουν ενα σταθερο συστημα απο οτι τα πολλα; σε τι διαφερει η δικια μου λιμνη των 600+ λιτρων απο την δικια σου με τα 1000λιτρα , που εγραψες οτι χωρις αλλαγες και σιφωναρισμα του βυθου θα την εβλεπες βουρκο! Εγω τα 600 λιτρακια με ενα κυκλοφορητακι απλα για εξτρα οξυγβνωση ,την εχω κανει ενα σταθεροτατο συστημα, που δσν χρειαζεται καμια παρεμβαση απο μενα, ουτε καν ταισμα! Κοιτα πανο να καταφερεις και στην δικια σου κατι τετοιο χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια, γιατι ηδη την ξεκινησες στραβα!

Λοιπον στο θεμαμας, απαντησεις περα απο ειρωνιες για τα λιγα λιτρα δεν πηρα! Τι μπορειτε να καταφερετε παραπανω με τα μηχανηματα που εγω καταφερνω με φυτα και σωστο στησιμο? Ξαναγραφω

1) αμμωνια δεν εχω ,γιατι εχω νιτροποιητικα βακτηρια σε ολες τις
ς επιφανειας της λιμνης (τοιχωματα αλλα κθριως στοα παχυ στρωμα λασπης στον βυθο)και των φυτων, το βιοφορτιο για τα λιτρα μου ειναι πολθεγαλο, εξαιτιας του πολλαπλασιασμου των χρυσοψαρων >30, αλλα και των πολλων βατραχιων

2)οξυγωνωση πολυ καλη, απο τον συνδυασμο μικρο βαθος -μεγαλη επφανεια, οξυγωνοτικα φυτα στο βυθο, νουφαρα στημ επιφανεια να μην θερμενεται πολυ το νερο, μιλρος καταρακτης

3) ,μηδενικα θρεπτικα, εξαιτιας των πολλων φυτων ,παρολο το μεγαλο
βιοφορτιο

Εσεις με τα πανακριβα μηχανηματα τι περισσοτερο πετυχαινεται. Αν ειχα περισσοτερα λιτρα σιγιυρα θα περνουσαν τελεια και κοι με την ιδια συνταγη, οπως ακριβως στον κολητο, που επισης εχει θεμα εδω, με κοι ηλικιακα μεγαλυτερα απο καποιους που γραφουν εδω μεσα!

Θελω επειιχηρηματα επιτελους να γραψετε και οχι γενικολογιες-αερολογιες!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-03-16, 09:31
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γρηγόρη ,
σε παρακαλώ πολύ σταματα να δίνεις λάθος συμβουλές για ψαρια που δεν διατηρείς .
Μιλάμε για Κόι , έχω και Λίμνη με χρυσόψαρα και δεν έχω τα ίδια πανακριβα μηχανήματα όπως αναφέρεις .
10 ανθρωποι που έχουμε Κόι εδω μέσα σου το έχουμε πει και συνεχίζεις να μας λές για ένα μικρο "οικοσύστημα" για χρυσόψαρα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-03-16, 09:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα κανετε και οι 2 μαλλον?......
.........απαντησεις περα απο ειρωνιες για τα λιγα λιτρα δεν πηρα!
Θελω επειιχηρηματα επιτελους να γραψετε και οχι γενικολογιες-αερολογιες!
Αναγκάζομαι να παρέμβω.
Ας διατυπώνουμε προσεκτικά την άποψη μας αποφεύγοντας ύφος και κουβέντες που προκαλούν.
Δεν βλέπω κάποιον να κάνει πλάκα ούτε να ειρωνεύεται
και οι απαντήσεις που δίνονται δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζουν με τις δικές μας απόψεις.
Συνεχίστε τον διάλογο όπως πρέπει.....(και μη με αναγκάζετε να μπαίνω σε κρύα νερά )
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-03-16, 10:03
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη ,
σε παρακαλώ πολύ σταματα να δίνεις λάθος συμβουλές για ψαρια που δεν διατηρείς .
Μιλάμε για Κόι , έχω και Λίμνη με χρυσόψαρα και δεν έχω τα ίδια πανακριβα μηχανήματα όπως αναφέρεις .
10 ανθρωποι που έχουμε Κόι εδω μέσα σου το έχουμε πει και συνεχίζεις να μας λές για ένα μικρο "οικοσύστημα" για χρυσόψαρα .
Αρτεμησια, η προστακτικη δεν νομιζω να ειναι φιλικη παραινεση!ελπιζω ηδη να το μετανιωσες.

Λαθος γιατι; εβαλα νουμερα. Εξηγησε μου ομορφα και ωραια.....τι παραπανω θελουν τα κοι σου απο τα χρυσοψαρα. Αμωνια δεν εχω, οξυγονο εχω, θρεπτικα οχι μονο χαμηλα, αλλα μηδενικα. Τι παραπανω προσφερεις εσυ στα κοι σου με τα πανακριβα μηχανηματα;

ΥΓ αν εκνευριζεσθαι απο ελλειψη επειχηρηματων 'η για αποιοδηποτε αλλο λογο, σταματω εδω. Γραφω για να κανουμε μια ομορφη συζητηση με επιχηρηματα και οχι να διμουμε διαταγες και να μαλωνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-03-16, 10:06
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γρηγόρη εγω δίνω στα Κοι μου ποιοτητα ζωής . Ειναι το χόμπι μου και το κάνω καλά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-03-16, 10:10
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
!! Εσυ (χωρις παρεξηγηση) μετα απο αυτο που ειδα με εστειλες......


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναγκάζομαι να παρέμβω.
Ας διατυπώνουμε προσεκτικά την άποψη μας αποφεύγοντας ύφος και κουβέντες που προκαλούν.
Δεν βλέπω κάποιον να κάνει πλάκα ούτε να ειρωνεύεται
)
Κλεοβουλε μαλλον καταλαβαινουμε διαψορετικα την ειρωνια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη εγω δίνω στα Κοι μου ποιοτητα ζωής . Ειναι το χόμπι μου και το κάνω καλά .
Εσυ περαν των 3 παραπανω που εγραψα, πως την οριζεις την ποιοτητα ζωης των ψατιων στα κλειστα συστηματα μας, Αρτεμης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 04-03-16 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-03-16, 10:12
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Απο την ευημερία των ψαριών μου , απο την ποιότητα του νερου με μετρήσεις απο την σταθερη και μεγάλη ανάπτυξη τους και απο την υγεία τους .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-03-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε μαλλον καταλαβαινουμε διαψορετικα την ειρωνια
Μάλλον....όπως και τις υπόλοιπες διατυπώσεις σου .
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-03-16, 10:38
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την ευημερία των ψαριών μου , απο την ποιότητα του νερου με μετρήσεις απο την σταθερη και μεγάλη ανάπτυξη τους και απο την υγεία τους .
Αυτα που εγραψα και εξασφαλιζω με φυσικο τροπο, διασφαλιζουν αυτα που περιγραφεις. Αρα;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-03-16, 10:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

1) Και εγώ έχω ένα βαρέλι με νούφαρα και κουνουπόψαρα χωρίς φίλτρανση και συνέχεια πολλαπλασιάζονται. Δεν θα έδινα όμως σε κανέναν συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει ΚΟΙ, γατιά . σκυλιά κτλ σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία πάνω στα κουνουπόψαρα.

2) Η λίμνη του φίλου σου είναι στην Αθήνα? Αν ναι, να του δανείσω μια αεραντλία και βάζω στοίχημα ότι θα δει διαφορετική συμπεριφορά στα ΚΟΙ του (αλλά και στο νερό ) Το ότι έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα ΚΟΙ σε αυτές τις συνθήκες δεν είναι ο κανόνας. Μήπως είναι η εξαίρεση?

Υ.Γ. Για τα ΚΟΙ υπάρχουν κάποιοι "κανόνες", πόσα ΚΟΙ ανά λίτρα, ποιο το ιδανικό βάθος, τι κυκλοφοριτή κτλ. Αν ψάξεις στο φόρουμ και στο ίντερνετ η βιβλιογραφία είναι μεγάλη. Δεν είδα ποτέ τις δικές σου προτάσεις. Τι προτείνεις? Πόσα φυτά ανα ΚΟΙ κτλ ?Από τα συμφραζόμενά σου καταλαβαίνω ότι σε ένα εμβαδόν 5 τ.μ. κάποιος θα μπορούσε να έχει 10.000λτ λίμνη με δυνατή φίλτρανση και 10 KOI, αλλά εσύ του προτείνεις 500λτ λίμνη μόνο με φυσική φίλτρανση και 1 KOI?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-03-16, 11:04
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Και εγώ έχω ένα βαρέλι με νούφαρα και κουνουπόψαρα χωρίς φίλτρανση και συνέχεια πολλαπλασιάζονται. Δεν θα έδινα όμως σε κανέναν συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει ΚΟΙ, γατιά . σκυλιά κτλ σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία πάνω στα κουνουπόψαρα.

2) Η λίμνη του φίλου σου είναι στην Αθήνα? Αν ναι, να του δανείσω μια αεραντλία και βάζω στοίχημα ότι θα δει διαφορετική συμπεριφορά στα ΚΟΙ του (αλλά και στο νερό ) Το ότι έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα ΚΟΙ σε αυτές τις συνθήκες δεν είναι ο κανόνας. Μήπως είναι η εξαίρεση?

Υ.Γ. Για τα ΚΟΙ υπάρχουν κάποιοι "κανόνες", πόσα ΚΟΙ ανά λίτρα, ποιο το ιδανικό βάθος, τι κυκλοφοριτή κτλ. Αν ψάξεις στο φόρουμ και στο ίντερνετ η βιβλιογραφία είναι μεγάλη. Δεν είδα ποτέ τις δικές σου προτάσεις. Τι προτείνεις? Πόσα φυτά ανα ΚΟΙ κτλ ?Από τα συμφραζόμενά σου καταλαβαίνω ότι σε ένα εμβαδόν 5 τ.μ. κάποιος θα μπορούσε να έχει 10.000λτ λίμνη με δυνατή φίλτρανση, αλλά εσύ του προτείνεις 500λτ λίμνη μόνο με φυσική φίλτρανση ?
Ειναι δυνατον Να προτεινω 10εκ βαθος; 60εκ ομως θεωρω οτι ειναι καλα! Οποτε σε 5μ2 2500-3000λιτρα με την "συνταγη" που περιεγραψα ειναι μια χαρα!

Βαρια φυτεμενη λιμνη νομιζω καταλαβαινει ο καθενας τι ειναι.....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-03-16, 11:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που εγραψα και εξασφαλιζω με φυσικο τροπο, διασφαλιζουν αυτα που περιγραφεις. Αρα;
Ναι Γρηγόρη μόνο που εγω ταϊζω δεν περιμένω πότε θα ποιάσει η λίμνη μου μπατάκι για να φάνε . Γι αυτο εχω και Κόι γιατι τα Κόι είναι για να μεγαλώνουν και όχι να γίνονται 30 εκατ σε 10 χρόνια .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-03-16, 11:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι δυνατον Να προτεινω 10εκ βαθος; 60εκ ομως θεωρω οτι ειναι καλα! Οποτε σε 5μ2 2500-3000λιτρα με την "συνταγη" που περιεγραψα ειναι μια χαρα!

Βαρια φυτεμενη λιμνη νομιζω καταλαβαινει ο καθενας τι ειναι.....
60 εκατ. είναι καλά για χρυσόψαρα όχι για Κόι . Και για να καταλάβω σε 5 κυβικά πόσα Κόι μας προτείνεις ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-03-16, 11:30
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Γρηγόρη μόνο που εγω ταϊζω δεν περιμένω πότε θα ποιάσει η λίμνη μου μπατάκι για να φάνε . Γι αυτο εχω και Κόι γιατι τα Κόι είναι για να μεγαλώνουν και όχι να γίνονται 30 εκατ σε 10 χρόνια .
Που ειδες 30εκ σε 10χρονια;

Ειναι καλυτερο να ταιζεις 'η να εχεις ενα κλειστο συστημα που να μην χρειαζεται καμια δικη σου παρεμβαση; ουτε καν ταισμα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
60 εκατ. είναι καλά για χρυσόψαρα όχι για Κόι . Και για να καταλάβω σε 5 κυβικά πόσα Κόι μας προτείνεις ??
Γαιτι δεν ειναι καλα για κοι/το βαθος;

Κανενα! ψαρια ενος μετρου ειναι παρατερα σε τοσο μικρη επιφανεια 2*2.5...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 04-03-16 στις 11:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-03-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ειναι καλύτερα το Κόι να ζει όπως πρεπει να ζει και να αναπτυσσεται όπως πρεπει να αναπτυσσεται .
Τα Κόι προορίζονται να γίνουν κατα μέσο όρο
20 εκ. - 30 εκ . = Τον 1ο χρόνο
45 εκ = Τον 2ο χρόνο
60 εκ. = Τον 5ο χρόνο
91 εκ = Τον 20ο χρόνο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-03-16, 11:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Και εγώ έχω ένα βαρέλι με νούφαρα και κουνουπόψαρα χωρίς φίλτρανση και συνέχεια πολλαπλασιάζονται. Δεν θα έδινα όμως σε κανέναν συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει ΚΟΙ, γατιά . σκυλιά κτλ σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία πάνω στα κουνουπόψαρα.

2) Η λίμνη του φίλου σου είναι στην Αθήνα? Αν ναι, να του δανείσω μια αεραντλία και βάζω στοίχημα ότι θα δει διαφορετική συμπεριφορά στα ΚΟΙ του (αλλά και στο νερό ) Το ότι έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα ΚΟΙ σε αυτές τις συνθήκες δεν είναι ο κανόνας. Μήπως είναι η εξαίρεση?
Δεν σχολίασες τα παραπάνω.

5μ2 2500-3000λιτρα βαριά φυτεμένη δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Όσοι έχουν veggie filter δεν βασίζουν εκεί την φίλτρανσή τους για πολλούς λόγους. Αν έχεις 4-5 ΚΟΙ και τον Φεβρουάριο σου κάνει 1 - 2 ζεστές εβδομάδες και τα φυτά σου είναι σε καταστολή από που θα γίνει η φίλτρανση? Μέχρι να πάρουν μπρος τα φυτά θα μας έχουν χαιρετίσει τα ψάρια. Μετά θα μετανιώνουμε που χάσαμε κάποια ζωντανά που πόνεσε η τσέπη μας για να τα αποκτήσουμε κάνοντας τσιγκουνιές σε φτηνό εξοπλισμό.
Όταν λες φυτά που προσφέρουν οξυγόνο για πόσα τέτοια φυτά οξυγόνο μιλάμε? Για 1000 λιτρα φυτά που θα προσφέρουν τις δυνατότητες μια αεραντλίας 400λτ/ώρα ? Και αν εγώ θέλω να βάλω 4000λτ/ωρα τι γίνεται? Έχω πολλές απορίες για αυτό που προτείνεις και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-03-16, 11:34
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλύτερα το Κόι να ζει όπως πρεπει να ζει και να αναπτυσσεται όπως πρεπει να αναπτυσσεται .
Τα Κόι προορίζονται να γίνουν κατα μέσο όρο
20 εκ. - 30 εκ . = Τον 1ο χρόνο
45 εκ = Τον 2ο χρόνο
60 εκ. = Τον 5ο χρόνο
91 εκ = Τον 20ο χρόνο
Με άλλα λογια ότι κάνεις σήμερα το σκεφτεσαι για 20 χρονια . Αλλιώς πας σε άλλο είδος .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-03-16, 11:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σχολίασες τα παραπάνω.

5μ2 2500-3000λιτρα βαριά φυτεμένη δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Όσοι έχουν veggie filter δεν βασίζουν εκεί την φίλτρανσή τους για πολλούς λόγους. Αν έχεις 4-5 ΚΟΙ και τον Φεβρουάριο σου κάνει 1 - 2 ζεστές εβδομάδες και τα φυτά σου είναι σε καταστολή από που θα γίνει η φίλτρανση? Μέχρι να πάρουν μπρος τα φυτά θα μας έχουν χαιρετίσει τα ψάρια. Μετά θα μετανιώνουμε που χάσαμε κάποια ζωντανά που πόνεσε η τσέπη μας για να τα αποκτήσουμε κάνοντας τσιγκουνιές σε φτηνό εξοπλισμό.
Όταν λες φυτά που προσφέρουν οξυγόνο για πόσα τέτοια φυτά οξυγόνο μιλάμε? Για 1000 λιτρα φυτά που θα προσφέρουν τις δυνατότητες μια αεραντλίας 400λτ/ώρα ? Και αν εγώ θέλω να βάλω 4000λτ/ωρα τι γίνεται? Έχω πολλές απορίες για αυτό που προτείνεις και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες.
Παναγιωτη εκανε ζεστες φεβρουαριο ,πηγε να πρασινησει η λιμνη, και με.το που εβγαλε φυλλα το νουφαρο, το νερο εγινε κρυσταλο! Δεν εχασα κανενα ψαρι, και επειτηδες μετρησα αμμωνια και νιτρικα. Παραμενουν 0!

Τωρα για φυτα/λιτρο δεν πιστευω να περενεις απαντηση. Δεν ειναι μηχανηματα να υπαρχουν κανονες.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλύτερα το Κόι να ζει όπως πρεπει να ζει και να αναπτυσσεται όπως πρεπει να αναπτυσσεται .
Τα Κόι προορίζονται να γίνουν κατα μέσο όρο
20 εκ. - 30 εκ . = Τον 1ο χρόνο
45 εκ = Τον 2ο χρόνο
60 εκ. = Τον 5ο χρόνο
91 εκ = Τον 20ο χρόνο
Που ειδες κοι 30εκ ηληκιας 10/ετων ρωτησα αρτεμησια; το πινακακι σου το ξερω.

Δεν μου εγραψες γιατι 60εκ δεν ειναι καλα για κοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 04-03-16 στις 11:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-03-16, 11:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Που ειδες κοι 30εκ ηληκιας 10/ετων ρωτησα αρτεμησια; το πινακακι σου το ξερω.

Δεν μου εγραψες γιατι 60εκ δεν ειναι καλα για κοι.[/QUOTE]

Έχω μάθει στην ζωή μου να μην εκθέτω ανθρώπους και καταστάσεις οπότε δεν θα αναφέρω κατι παραπάνω για τα 30 εκ.
60 εκ δεν υπάρχουν για Κόι κανόνας πολύ αμφιβάλω αν Ξανα δημοσιευσα αυτο το πινακάκι. Γιατί προσπαθώ να γράψω ορισμενα πράγματα για τα Κόι και το πήρα απο εκει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-03-16, 11:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη εκανε ζεστες φεβρουαριο ,πηγε να πρασινησει η λιμνη, και με.το που εβγαλε φυλλα το νουφαρο, το νερο εγινε κρυσταλο! Δεν εχασα κανενα ψαρι, και επειτηδες μετρησα αμμωνια και νιτρικα. Παραμενουν 0!

Τωρα για φυτα/λιτρο δεν πιστευω να περενεις απαντηση. Δεν ειναι μηχανηματα να υπαρχουν κανονες.....
Τι συγκρίνουμε? Σου έχω απαντήσει είδη σε αυτό.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Και εγώ έχω ένα βαρέλι με νούφαρα και κουνουπόψαρα χωρίς φίλτρανση και συνέχεια πολλαπλασιάζονται. Δεν θα έδινα όμως σε κανέναν συμβουλές για το πως θα μεγαλώσει ΚΟΙ, γατιά . σκυλιά κτλ σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία πάνω στα κουνουπόψαρα.
Μάντεψε, και εγώ έχασα 0 κουνουπόψαρα !!!

Μονός σου το λες. Είναι φυτά και δεν μπαίνουν καλούπια. ¶ρα είναι εντελώς ακατάλληλα για την βασική σου φίλτρανση. Μόνο επικουρικά δουλεύουν.
Αν όμως διαφωνείς και επιμένεις ότι μπορούν να κάνουν την βασική φίλτρανση εννοείτε ότι θέλω να μου πεις κάποιους κανόνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες φυτά που προσφέρουν οξυγόνο για πόσα τέτοια φυτά οξυγόνο μιλάμε? Για 1000 λιτρα φυτά που θα προσφέρουν τις δυνατότητες μια αεραντλίας 400λτ/ώρα ? Και αν εγώ θέλω να βάλω 4000λτ/ωρα τι γίνεται? Έχω πολλές απορίες για αυτό που προτείνεις και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-03-16, 12:22
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Εγώ έγραψα διαστάσεις κ κυβικά της λίμνης μου...
Ακούω... Τι προτείνεις συγκεκριμένα να βάλω για να γίνει η λιμνη κρύσταλλο χωρίς μηχανήματα ???
Θέλω να μου πεις θα βαλεις αυτό αυτό κι αυτό.... Όχι γενικολογα πχ βαριά φυτεμένο.. Και κάτι ακόμα. Πως κ με τι μετράς οξυγόνο κ ξέρεις ότι είσαι οκ???

Υγ η αυλή σου είναι πολύ όμορφη κ η λιμνη το ίδιο.... Αλλά θα μείνω μέχρι εδω
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-03-16, 13:02
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον....όπως και τις υπόλοιπες διατυπώσεις σου .
Το κακο ομως ειναι οτι δεν προσεξες ,οτι οι υπολοιπες διατυπωσεις μου ,ειναι αντιδραση σε ειρωνειες και προσταγες απο συνονιστες του φορουμ
Μεχρι εκεινη την ωρα εγραφα χιουμοριστικα και με γελακια! Οταν διαφωνιυμαι ομως με καποιον και τελειωνουν τα επιχειρηματα ,ξεκινιυν οι ειρωνιες και οι προσταγες.....και το κακο ειναι οτι προερχινται απο τα "κεφαλια" του φορουν, τα οποια αντι να παρατητησεις που εκτραπηκαν, το εκανες σε εμενα , που αντεδρασα στον τροπο γραφη τους! Κριμα....


Οτι ηταν να γραψω το εγραψα, πλεον διακρινω πολυ επιθετικοτητα αντι για διαθεση για κουβεντα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-03-16, 13:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καμια ειρωνια Γρηγορη!!!!! Απλα δεν ειχα δει το θεμα σου και οταν συζητουσαμε ειχα την εντυπωση οτι ειχες λιμνη με κοι και γι'αυτο εξεπλαγην!! Απο την αλλη ειπες πολλα...χωρις καμια εμπειρια με το ειδος κοι (και δεν το λεω ειρωνικα) και θελεις και επιχειρηματα γιατι προφανως δεν εχεις διαβασει τουλαχιστον τα βασικα...και παλι δεν το λεω ειρωνικα γιατι αν διαβαζες δεν θα ειχες αυτη την αποψη....

Ωραια λοιπον αποψε θα σου δωσω επιχειρηματα (τωρα ειμαι δουλεια) τα οποια βγαινουν μεσα απο προσωπικες εμπειριες δυσαρεστες μεν....αλλα δυστηχως συνεβησαν....αλλωστε ολα τα επιχειρηματα βγαινουν μεσα απο προσωπικες εμπειριες του καθενος και μελετες.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 04-03-16 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-03-16, 13:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακο ομως ειναι οτι δεν προσεξες ,οτι οι υπολοιπες διατυπωσεις μου ,ειναι αντιδραση σε ειρωνειες και προσταγες απο συνονιστες του φορουμ
Μεχρι εκεινη την ωρα εγραφα χιουμοριστικα και με γελακια! Οταν διαφωνιυμαι ομως με καποιον και τελειωνουν τα επιχειρηματα ,ξεκινιυν οι ειρωνιες και οι προσταγες.....και το κακο ειναι οτι προερχινται απο τα "κεφαλια" του φορουν, τα οποια αντι να παρατητησεις που εκτραπηκαν, το εκανες σε εμενα , που αντεδρασα στον τροπο γραφη τους! Κριμα....


Οτι ηταν να γραψω το εγραψα, πλεον διακρινω πολυ επιθετικοτητα αντι για διαθεση για κουβεντα.
Εγώ όπως προείπα δεν διέκρινα καμία ειρωνεία και αυτό που θεωρείς προσταγή ήταν η προτροπή "σε παρακαλώ πολύ σταματα να δίνεις λάθος συμβουλές για ψαρια που δεν διατηρείς".
Τώρα κάνεις υποδείξεις και σ' εμένα.
Σ' ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου.
Αν δεν θέλεις να γράψεις δικαίωμα σου. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-03-16, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τωρα δεν ξερω αν πρεπει να πω κατι μετα απο οσα ελεχθηκαν αλλα επειδη υποσχεθηκα να γραψω κατι θεωρω οτι ειμαι αναγκασμενος να γραψω καποια πραγματα σχετικα με το θεμα εντελως φιλικα και καθολου ειρωνικα.....

Φιλε Γρηγορη.. επειδη πολλες φορες αναφερθηκες στην προσωπικη σου εμπειρια η οποια εναι καλοδεχουμενη και μπραβο σου που φιλοξενεις χρυσοψαρα εντουτοις εδω εχουμε το εξης παραδοξο. Εχεις μια μικρη λιμνουλα με φυτα και μια μικρη αντλια μονο σαν εξοπλισμο και μας λες ουτε λιγο ουτε πολυ οτι καταφερες το θαυμα. Εχεις αναφερει παμπολλες φορες το 0 αμμωνια και νιτρικα...

Εαν υπηρχε καποιος εδω μεσα που θα επρεπε να υιοθετησει την αποψη σου αυτος θα επρεπε να ημουν εγω!!! Γιατι εγω στην λιμνη μου με τα χρυσοψαρα δεν εχω ουτε καν αντλια. Μου εκλεψες την δοξα?? η μηπως οχι....

Ακου τωρα μια προσωπικη θλιβερη εμπειρια.......

Το καλοκαιρι του 2009 μηνας ιουνης αν θυμαμαι καλα, ειχα μια λιμνη 8000 λιτρα περιπου με αρκετα φυτα με 13 κοι (λαθος μου) και με αρκετα χρυσοψαρα. Ενα πρωινο Σαββατου παρατηρησα οτι καποια απο τα κοι ειδικα τα μεγαλα ηταν στην επιφανεια και ανασαναν βαρια. Δεν συνεβαινε το ιδιο κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και παλι τα κοι δεν......τα δε χρυσοψαρα μες την τρελλη χαρα...

Και για να μην μακρυγορω μετα απο 2 εβδομαδες και μεσα σε 20 μερες εχασα 9 κοι και μαντεψε!!!!!!!!!!! Κανενα χρυσοψαρο!!!! Ο λογος αυτης της καταστροφης ηταν η μολυνση των υδροφορων στρωματων γιατι τοτε εβαζα νερο απο γεωτρηση. Μετα απο αναλυση του νερου βρηκαμε μεσα...τι να πω..αρκει μονο να πω οτι η αμμωνια ηταν στο 5.0 mg και σε συνδιασμο με ενα ph στο 8.0 τοτε καταλαβαινεις.....

Ποια η διαφορα του κοι με το χρυσοψαρο??? Αυτο ρωτησες πιο πανω η απαντηση ειναι εδω!! υπαρχει και σχετικο υπομνημα για τα κοι.

Το χρυσοψαρο ειναι το πιο ευκολο ψαρι για να αρχισει καποιος. Εναι γαιδουρι και μπορει να ανεχτει και να αντεξει ως ενα βαθμο το καθε λαθος που μπορει να κανει καποιος....τα κοι ομως δεν συγχωρουν στα ιδια λαθη γιατι στις απαιτησεις τους ειναι πολυ πιο απαιτητικα...διαβασε αν θελεις το υπομνημα...

Στο ειπα και πιο πανω οτι η λιμνουλα σου οπως ειναι τωρα δεν χρειαζεται κατι αλλο αν και εγω θα εκανα και αλλαγες νερου γιατι ναι μεν τα χρυσοψαρα αντεχουν σαν γαιδουρια αλλα ας μην γινομαστε κι'εμεις
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κλοπή Ψαριών Από Λίμνη bill123 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 18-11-13 16:37
Διατήρηση καθαριότητας. Lunatic7 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 05-12-09 17:25
Θέμα συζητήσεις : θερμοκρασία ενυδρείων POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 20-05-09 13:38
Διατήρηση εύκολων φυτών aquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 29-03-09 12:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10346 seconds with 14 queries