Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-08, 09:29
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή νεος μονομαχος και αποριες

Καλημερα παιδια και καλη εβδομαδα.
εχω καποιες αποριες σχετικα με ενα 15λιτρο και εναν μονομαχο που εβαλα το σ/κ.διαβασα οτι θελει χαμηλη ροη στο φιλτρο,αλλα ωστοσο καλη φιλτρανση.εγω εχω φιλτρο της resun,to magic-200 με spray bar.αρχικα εβγαλα την ταπα απο την ακρη του spray bar και διευρυνα τις τρυπες που εχει.αλλα παλι εβγαζε νερο με αρκετη ( λιγοτερη βεβαια απο πριν) ροη για το ψαρακι.φανηκε γιατι οταν το ψαρακι πηγε κοντα στο spray bar τα βρηκε λιγο δυσκολα.μετα εκοψα και εβαλα σφουγγαρακι (απο αυτο που εχουν τα φιλτρα) μεσα στο spray bar.το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα εχω πολυ χαμηλη ροη.πολυ ελαφρια αναταραξη της επιφανειας.αλλα αφου πλεον δεν ''βγαινει'' πολυ νερο,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ''ρουφαει'' κιολας το φιλτρο σαν πριν,οποτε δεν εχουμε και καλη φιλτρανση;
το δευτερο ειναι σχετικα με την τυρφη.αρκει απλα η προετοιμασια του νερου με τυρφη-φιλτρο-κουβας νερου,η' πρεπει να εχω και μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-08, 15:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα ! Μια λογικη ροη ειναι αρκετη. Αναταραξη πολυ λιγη εως και καθολου,δεν θα πειραξει μιας και οι μονομαχοι παιρνουν οξυγονο απο την επιφανεια. Η προετοιμασια νερου απο τυρφη μια μερα πριν ειναι πολυ καλο συστημα το οποιο το εφαρμοζω κι εγω με αριστα αποτελεσματα.Αν αμφιβαλλεις κανε μια μετρηση νερου για ΡΗ και σκληροτητες και θα δεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-08, 17:15
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση.αρα και ελαχιστη εξοδος νερου απο το στομιο του φιλτρου ειναι αποδεκτη,οσον αφορα τη συνολικη λειτουργια του φιλτρου σε σχεση με τον μονομαχο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τα ιδια φιλτρα ακριβως εχω και εγω στα 15λιτρα με τους μονομαχους μου.

Εχω γυρισει το sπray bar χωρις την ταπα προς το πισω τζαμι και ολα ειναι ΟΚ.

Δεν χρειαζεται σφουγγαρι κατα τη γνωμη μου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 09:29
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

το δοκιμασα αυτο στην αρχη.βεβαια εγω ειχα το spray bar να βλεπει προς το τζαμι οπως λες,αλλα μεταξυ τους ειχαν μικρη αποσταση.παρατηρησα ,μεσω της κινησης των φυλλων των φυτων που ειναι κοντα στο τζαμι ,μια αυξημενη ροη,και οταν πηγε ο μονομαχος εκει κατω τα ειδε λιγο δυσκολα.η' ετσι μου φανηκε.βεβαια,υπαρχει και η λυση που ειχα πιο πριν,δηλαδη οι τρυπες απο το spray bar να βλεπουν στο ''απεναντι'' τζαμι.αλλα ετσι αναταρασεται πιο πολυ η επιφανεια.αλλα απο την αλλη ετσι δεν εχουμε μεγαλο ρευμα μεσα στο νερο.αν ειναι θα δοκιμασω αυτην την λυση.θα ανοιξω και πιο πολυ τις τρυπες για μικροτερη πιεση.γιατι και η λυση με τα σφουγγαρια δεν μου πολυαρεσε.ηδη ,εχουν ψιλομαζεψει ,και πλεον δεν βγαινει σχεδον καθολου νερο.το νερο στην επιφανεια αρχισε να μαζευει εκεινο το λιπαρο φιλμ.
ουσιαστικα,αν ο μονομαχος μπορει να κολυμπαει ανετα εκει που φαινεται οτι υπαρχει πιο μεγαλη ροη νερου,τοτε ειμαστε οκ,ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πάντως αν υπάρχει και μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια μην περιμένεις να δεις φωλιά. Κάνε δοκιμές μέχρι να καταλήξεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-08, 12:41
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

τοτε θα πειραματιστω σχετικα με διαμετρο οπων spray bar,σφουγγαρια,κλιση και οτι βρουμε.καπου ειχα διαβασει οτι μπορει να μπει και κομματι απο καλτσον.
φιλε Maverick οσον αφορα το θεμα φωλιας,ακομα δεν με βλεπω για τετοια πραγματα.ας μπορεσω να κανω ενα σταθερο σωστο περιβαλλον για τον μονομαχο πρωτα και μετα με το καλο εδω ειμαστε για τα περαιτερω.ωστοσο θελω να ρωτησω,γιατι ,ενω ειχα μηδενικη ροη απο το φιλτρο ,το ψαρι εβγαλε αυτες τις φυσσαλιδες,οι οποιες ομως ειναι διασπαρτες στην επιφανεια.να θυμησω οτι το ψαρι το πηρα το σαββατο.
επισης,για τροφη πηρα την σχετικη για μονομαχους της Tetra.κανει,η' χρειαζεται και συμπληρωματικα τιποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αυτές οι φυσαλίδες είναι η φωλιά (σκόρπισαν μάλλον λόγω ροής). Καπάκι έχεις να φανταστώ...
Δεν σου λέω να ξεκινήσεις διαδικασίες αναπαραγωγής (θέλει κάποια εμπειρία και πολύ διάβασμα), αλλά η κατασκευή φωλιάς από τον αρσενικό είναι μία φυσιολογική διαδικασία που δείχνει καλή υγεία.
Εκτός από την ξηρά τροφή μπορείς να ταίζεις για ποικιλία bloodworms και νύμφες κουνουπιών (αποξηραμένα ή κατεψυγμένα)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-08, 16:59
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

τελικα τα πραγματα ειναι καλυτερα.ξεμπουκωσα το spray bar απο τα σφουγγαρια σε μεγαλο βαθμο,και τωρα λειτουργει πιο καλα,χωρις να μην μπορει να κολυμπησει ο μονομαχος.
να ειστε καλα παιδες!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο νεου ενυδρειου και αποριες stamoulis h Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-07 21:46
Νεος,απειρος και μαλλον ασχετος με αποριες... xripas Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-10-06 17:21
Αποριες Νεου για κατασκευη ενυδρειου dr_yianni Αρχάριοι γλυκού νερού 60 14-10-06 19:14
νεος μονομαχος.. φυσαλιδες gwgw Bettas 34 28-06-06 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04276 seconds with 13 queries