Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-05, 10:23
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ (για γκάπι)

Καλημέρα σε όλους,

Την βοήθεια σας...ένα απο τα 6 γκάπι μου, ένα θηλυκό, εχει λιγοστό χνουδι γυρω γυρω στα μάτια του και στο κεφάλι του πάνω απο αυτό. Παρατηρώ και την αρχή μιας γαλακτώδους μεμβράνης πάνω στα μάτια του. Έχει δυσκολία στο κολύμπι αλλα τρώει κανονικά και βρίσκεται συνέχεια με τα υπόλοιπα. Απο ένα φυλλάδιο της SERA για ασθένειες ειδα οτι αυτο που το πλησιάζει περισσοτερο είναι το Columnaris.
1.τα συμπτώματα σας λένε κάτι;
2.τι μου προτείνετε για θεραπεια; έχω αλάτι και bactopur
3.η θεραπεία να γίνει σε όλο το ενυδρείο ή να το απομονώσω; και αν γίνει σε όλο το ενυδρείο να βγάλω το φίλτρο;
4.είναι κολλητική; να περιμένω συμπτώματα και απο τα άλλα ψάρια;
5. αν χρησιμοποιήσω το bactopur να βγάλω τα apple snails μου;

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας!!!

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-05, 18:07
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

-Ειναι ασθενεια απο βακτηριδια. Βαλε τα αρρωστα ψαρακια σε ενυδρειο καραντινα και κανε θεραπεια με καποιο αντιβακτιριδιακο φαρμακο,προσοχη στης οδ.χρησης.Το μπακτοπουρ συνδιαζετε και με το μπακτοπουρ νταιρεκτ για αποτελεσματικη θεραπεια.
-Στο κανονικο σου ενυδρειο παρατηρησε τα ψαρακια για να δεις αν εχουν καποιο συμπτωμα το ιδιο η καποιο αλλο. Κανε μια αλλαγη, προσεκτικα παντα, του νερου 40% με 50%.Αυτη η αλλαγη μπωρει να μειοση τα παθογονα βακτηρια η καποια ουσια προφανος που υπαρχει στο ενυδρειο και προκαλλη την εξαπλωση αυτων.Αν θελεις να κανεις θεραπεια και σ’αυτο το ενυδρειο τοτε να ξερεις οτι θα καταστρεψης την βιολογια με ολλα τα επακολουθα εκτος και αν βαλεις το φιλτρο να δουλεψη σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου οσο κρατηση η θεραπεια και φυσικα μετα την θεραπεια πρεπει να κανεις μια αλλαγη νερου 50% και να βαλεις ενεργο ανθρακα η να κανεις ανα ημερα αλλαγες νερου 20% για 7 ημερες περιπου.
Η ασθενεια αυτη ειναι πολλυ μεταδοτικη.Ταιζεις πολλυ τα ψαρια;εχεις πολλα για τα λιτρα του ενυδρειου; κανεις τακτες αλλαγες νερου; εβαλες μηπως καποιο νεο ψαρι στο ενυδρειο και σου εφερε το βακτηριο; σκεψου αν φτεει κατι απο αυτα.
Ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-05, 18:17
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Πρεπει να ειναι columnaris παντος σιγουρα ειναι απο βακτηρια.
Δεν ξερω εαν τα ακτηβακτιριδιακα φαρμακα βλαπτουν τα apple snails.
Τα γκαπι και γενικα τα ζωοτοκα εχουν καποια ευαισθησια στην προσβολη απο βακτηρια και εμφανιζουν συχνα βακτηριακες ασθενειες χωρις να εχεις κανει κατι λαθος στην συντηριση του ενυδρειου.Μηπως το θηλυκο ειχε γεννηση η για καποιο λογο στρεσαριστικε και εξασθενεισε με συνεπεια να αρρωστηση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-05, 22:02
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Τι να σου πω βρε Μάνο; Ουτε εγκυος είναι ουτε τιποτα...Το θηλυκό εχει απομονωθεί και ακολουθω θεραπεία. Εχω προσθέσει και αεραντλία και το έχω τοποθετησει σε μέρος με λιγοστο φως και ηρεμία. Το τσεκάρω συχνά πυκνά και είναι ζωντανό. Αυριο θα τελειωσει και η θεραπεία και βλέπουμε. Το θετικό είναι οτι βλέπω την ουρα της λίγο καλύτερα-όχι τοσο μαζεμένη. Ιδωμεν...

Ευχαριστώ πάντως
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-05, 23:51
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Καποτε ειχα κανει και εγω θεραπεια με μπακτοπουρ στο ενυδρειο μου σε γκαπι που ειχανε βακτηριακη ασθενεια.Απο τα αρρωστα ζησανε τα περισοτερα αλλα σε αυτα που η ασθενεια ηταν προχωριμενη δεν αντεξαν,τα υγιη δεν ειχαν παθη τιποτα απο το φαρμακο και το νερο με σιχνες αλλαγες δεν ειχε προβλημα.
Εδω και 2 χρονια εχω σταματηση την χρηση οποιουδηποτε φαρμακου του εμποριου και μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα με ασθενειες εκτος απο ανεξηγητους θανατους το καλοκαιρι σε θηλυκα γκαπι.Απο τυχη η απλα απο σωστη προληψη δεν εχω προβληματα ασθενειων.Απο την εμπειρια μου πιστευω οτι τα φαρμακα πρεπει να ειναι η τελευταια λυση και οτι τα ψαρια γινοντε πιο ευαισθητα μετα απο φαρμακευτικη αγωγη.
Μην σε ανυσηχει η θεραπεια που εκανες στα γκαπι επρεπε να γινη γιατι το ψαρι σου ηταν αρκετα αρρωστο αν δεις οτι δεν γινετε καλα απλα αστο να πεθανη μην επαναλαβης την θεραπεια γιατι τα υγιη ψαρια.....Βαλε την γκαπινα σου σε αλλο δοχειο και αστην να πεθανη ισηχη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-05, 23:56
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Ο οδηγος της σερα ειναι καλος διαβασε τον προσεκτικα απο την αρχη εως το τελος.
Δεν θελω να σε επιρεασω με τα παραπανο που εγραψα. Η αποφαση ειναι δεικια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-05, 22:52
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Μάνο ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα δεν τα κατάφερε η γκαπίνα. Σημερα το πρωί ήταν νεκρή...

Αλλα τώρα με ανησυχεί κάτι άλλο. Στο 10λιτρο μου φιλοξενούνται 4 γκαπι εκ των οποίων το ενα είναι η θηλυκιά που γέννησε πριν 2 μέρες. Αυτή λοιπόν και ένα ακόμα αρσενικό παρουσιάζουν αστάθεια στο κολύμπι και η ουρά τους είναι μαζεμένη, χωρίς χνουδι βέβαια. Πολύ φοβάμαι οτι ειναι βακτηριακή μόλυνση και οτι κανένα απο αυτά δεν θα σωθεί...Το προβλημά μου είναι το εξης: να κάνω σε όλα τωρα θεραπεία ή να τα αφήσω ολα να πεθάνουν ήρεμα; Οπως και να έχει πως καθαρίζω μετα το ενυδρειακι για να ξαναμπεί ο μονομάχος (τον έχουν εξορίσει προς το παρόν);
Και τι θεραπεία θα μου προτείνατε;
Λέτε τα μωρα να πάθουν κάτι; Ήταν με την μάνα τους για 12 ώρες μετά την γέννα...απωλειες απο τα μικρά δεν έχω. Κάνω καθημερινές αλλαγές της τάξεως του 10%.

Και κάτι άλλο που με απασχολεί...το απλ σνέηλ που έχω μέσα θα το πειράξει η μόλυνση αν όντως είναι βακτηριακή; ακολουθουμε καποια οδο για τα σαλιγκάρια; εννοώ αν θέλουμε να τα σώσουμε και οχι να τα εξοντώσουμε

Ευχαριστώ...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-05, 08:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με ολα αυτά που συμβαινουν αρχίζω να πιστεύω οτι φταιει το μικρό ενυδρείο.
Ειναι πολυ μικρο και δεν καταφερνει να κρατησει σταθερές συνθήκες.
Οτι και να κανεις, απο καποιο σημειο και μετα το συστημα ειναι ασταθες.
Με τις γεννες στρεσσαρονται τα ψαρια και βγαζουν διαφορα.. στη συνεχεια
η παραμικρή ασθενεια μεταδιδεται γρηγορα παντού αφου τα λιτρα ειναι λίγα.
Μην ξεχνας οτι τα guppies ειναι ευαισθητα ψάρια, απλα αναπαραγονται ευκολα οπότε θεωρουνται αναλώσιμα.
Δεν ειναι τυχαιο οτι τα 50-60 λιτρα θεωρουνται το ελαχιστο πρακτικο ενυδρείο. Ναι, υπαρχουν περιπτώσεις επιτυχιας και σε μικρότερα, αλλά οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα σε ενα μικρο ενυδρειο ειναι εκθετικά περισσότερες.
Σε μικροτερα μονο μονομαχοι επιβιωνουν (και αυτοι οχι παντα)
Επι του πρακτεου τωρα, αφου εχεις και μικρα καλυτερα να μην ριξεις αντιβιωση σε ολο το ενυδρειο.
Οτι δεν ειναι καλα, απομονωσε το.
Οσο για τα σαλιγκαρια, δεν εχουν προβλημα με τα αντιβιοτικα, ενω εχουν με οτι σκοτωνει παρασιτα και οτι περιεχει χαλκο..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-05, 13:57
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Έχεις δικιο για το μικρο ενυδρείο...δεν πάει άλλο. Πάντως τα ενηλικα με τα μικρα είναι σε ξεχωριστά ενυδρεια...χτες πρόσθεσα λιγο αλάτι μπας και δω διαφορά...
Πρέπει να αγοραστει το μεγαλύτερο επειγόντως...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

ΥΓ πάντως οι μετρήσεις μου εξακολουθούν και είναι καλές...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-05, 08:31
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Έχεις δικιο για το μικρο ενυδρείο...δεν πάει άλλο. Πάντως τα ενηλικα με τα μικρα είναι σε ξεχωριστά ενυδρεια...χτες πρόσθεσα λιγο αλάτι μπας και δω διαφορά...
Πρέπει να αγοραστει το μεγαλύτερο επειγόντως...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

ΥΓ πάντως οι μετρήσεις μου εξακολουθούν και είναι καλές...
Κωνσταντίνα 4 γκαπάκια σε ενα 10λιτρο είναι επιεικώς απαράδεκτο. Το στρές που τρώνε εκεί μέσα είναι και ο κύριος λόγος που σου βγάζουν συνέχεια αρρώστιες.
Επίσης το αλατι ΔΕΝ είναι φάρμακο. Το έχω δεί να παίζει εδώ μέσα σαν λύση απο fin rot μέχρι τα ψυχολογικά προβλήματα των ψαριών, αλλά μην τρελαινόμαστε. Είναι εύκολο να γίνει λάθος με το αλάτι, ειδικά σε μακροχρόνια βάση και να καταλήξουμε σε υπερδοσολογίες με άσχημα αποτελέσματα για τα ψάρια. Δώστους ένα σωστό ενυδρείο με την κατάλληλη συντήρηση και θα σταματήσουν και οι αρρώστιες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-05, 10:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Torm, δεν διαφωνώ μαζί σου στο ότι το αλάτι ΔΕΝ είναι φάρμακο "Δια πάσα νόσον και μ....." αλλά αυτά που λες είναι ολίγον υπερβολικά.
Κάνει δουλειά το αλάτι και πολύ καλή μάλιστα, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.....το έσκισες με τα ψυχολογικά χα,χα,χα
Στα δε γκαπάκια όπως και σε πολλά ζωοτόκα αν και δεν είναι υποχρεωτικό το χρησιμοποιούν 25 κατασκευαστές πλυντηρίων....εσύ ?
Να σου αναφέρω ένα παραδειγματάκι που μου έτυχε με ένα puffer την προηγούμενη εβδομάδα, που κατά την διάρκεια του φαγητού κατά λάθος του έριξαν ένα γερό χτύπημα στο μάτι οι μελανοταινίες μου.
Το αποτέλεσμα ήταν να θολώσει και να μην βλέπει από την μία πλευρά και έβγαλε και κάτι σαν βλέννα στο μάτι του.
Έριξα μία καλή δόση αλατιού στο ενυδρείο και σε 2 ημέρες....τζιτζί το μελισσόψαρο που λέει και μιά φίλη μου.
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την γρήγορη ανάρωση.
Τέλος πιστεύω ότι αν μπορείς να κάνεις κάτι χωρίς φάρμακο, είναι ότι πρέπει για την τσέπη σου και για τα ψάρια που δεν θα φάνε φάρμακο στην μάπα τσάμπα και βερεσέ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-05, 16:31
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας...

Κατα δεύτερον...torm τα γκάπι δεν ειναι στο 10λιτρο μόνιμα, είναι μια προσωρινή λύση. Αν και εχω διαβάσει για τις ιδανικές συνθήκες που χρειάζονται και που το 10λιτρο δεν τις πληροι, παρόλα αυτά δεν θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο. Αν ήταν για κάτι μονιμο ναι, θα ήμουν απαράδεκτη.
Τώρα όσον αφορά το αλάτι, επειδη πολύ κουβέντα έχει γινει εδω αλλά και φασαρία, να σημειώσω οτι δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για την αποτελεσματικότητά του μόνο και μόνο επειδή είμαι αρχάρια και το χρησιμοποιώ πρώτη φορά. Και οχι για αρρωστια αλλα για υποψία. Σε αυτή την φάση που είμαι θα τα δοκίμαζα ολα για τα ψάρια μου και η δοκιμή που έκανα με φάρμακο απέτυχε.
Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα ψυχολογικά...όντως αυτον τον παράγοντα τον αναφέρουμε συχνά...και θεωρώ οτι υπερβάλουμε λίγο...
Στην τελική ο καθένας με τις απόψεις του και τις ενστάσεις του αλλα το να μπερδευουμε έτσι έναν αρχάριο είναι καταστροφή.
Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και τις εμπειρίες σας (χαλβά)!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-05, 19:13
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Είναι εύκολο να γίνει λάθος με το αλάτι, ειδικά σε μακροχρόνια βάση και να καταλήξουμε σε υπερδοσολογίες με άσχημα αποτελέσματα για τα ψάρια. Δώστους ένα σωστό ενυδρείο με την κατάλληλη συντήρηση και θα σταματήσουν και οι αρρώστιες.
για να καταλαβω και εγω,
που ειναι πιο ευκολο να γινει λαθος, στο αλατι η στο φαρμακο???
η απαντηση ειναι στο φαρμακο.και γιαυτο εχουμε πει τοσες φορες εδω μεσα να αποφευγουμε οσο το δυνατον τα φαρμακα στα ενυδρεια μας.
παραπανω αλατι, με μια αλλαγη νερου ισιωνει αμεσως.
παραπανω φαρμακο μπορει να τα δεις ανασκελα να βλεπουν τα μαρουλια απο τη ριζα!
αυτα περι άλατος !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-05, 22:12
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Επίσης το αλατι ΔΕΝ είναι φάρμακο. Το έχω δεί να παίζει εδώ μέσα σαν λύση απο fin rot μέχρι τα ψυχολογικά προβλήματα των ψαριών, αλλά μην τρελαινόμαστε.
Το έχεις δει να παίζει, αλλά το έχεις χρησιμοποιήσει;
Και αν ναι, πόσο καιρό και σε ποιες περιπτώσεις;;
Απλά για να δω τι εμπειρίες έχεις γιατί μπορεί να έχεις δίκιο...

Όσο για τα 4 ψάρια στα 10 λίτρα, δεν είναι όπως τα λες.
Δεν είναι κατάλληλο ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, αλλά δεν είναι και δεδομένο ότι φταίει αυτό.
Μάλλον είναι σίγουρο ότι δεν φταίει αυτό.
Υπάρχουν πολλοί πιο σημαντικοί λόγοι για να έχουν προβλήματα.
Δεν έχεις δει σε μαγαζιά 50λιτρα ενυδρεία με 60 ψάρια μέσα; Αλλά είναι ενυδρεία στρωμένα χρόνια και δεν καταλαβαίνουν από φορτίο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-05, 08:12
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Το έχεις δει να παίζει, αλλά το έχεις χρησιμοποιήσει;
Και αν ναι, πόσο καιρό και σε ποιες περιπτώσεις;;
Απλά για να δω τι εμπειρίες έχεις γιατί μπορεί να έχεις δίκιο...

Όσο για τα 4 ψάρια στα 10 λίτρα, δεν είναι όπως τα λες.
Δεν είναι κατάλληλο ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, αλλά δεν είναι και δεδομένο ότι φταίει αυτό.
Μάλλον είναι σίγουρο ότι δεν φταίει αυτό.
Υπάρχουν πολλοί πιο σημαντικοί λόγοι για να έχουν προβλήματα.
Δεν έχεις δει σε μαγαζιά 50λιτρα ενυδρεία με 60 ψάρια μέσα; Αλλά είναι ενυδρεία στρωμένα χρόνια και δεν καταλαβαίνουν από φορτίο.
Το χρησιμοποιούσα περίπου για 2 χρόνια που είχα ζωοτόκα. Απο την εμπειρία μου, δεν είναι φάρμακο, αν και σε περιπτώσεις όπως αυτή που λέει ο Halvas μπορεί να βοηθήσει. Αλλά και πάλι, εγώ δεν είδα ποτέ κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί να το προτείνω σαν φάρμακο.
Δεν παίζει ρόλο μόνο η βιολογία του ενυδρείου. Ένα στρωμένο ενυδρείο μπορεί να σηκώσει πολλά ψάρια, αλλά τα ψάρια θα είναι εντελώς στρεσαρισμένα γιατί ο χώρος που τους προσφέρεις είναι πολύ μικρός για να κολυμπήσουν, για να αποφύγουν τους επίμονους αρσενικούς (για τις θηλυκιές γκαπίνες). Όλα αυτά συμβάλουν πολύ στην εμφάνιση ασθενειών.
Επίσης μη συγκρίνεις τα 50λιτρα στα μαγαζιά με τα 1500000 ψάρια γιατί εκει α) δε τους ενδιαφέρει συνήθως αν θα πεθάνουν κάποια και το θεωρούν φυσιολογικό να έχουν απώλειες β) δε σκοπεύουν να τα κρατήσουν εκεί για περισσότερο απο 1 εβδομάδα. Εμείς σαν χομπίστες δε νομίζω ότι στοκάρουμε το ενυδρείο μας με αυτά τα κριτήρια.

Υ.Γ. Προς τον Γαύρο: ¶ποψή μου είναι ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις υπερδοσολογία στο αλάτι. Το φάρμακο λέει ακριβώς τι πρέπει να βάλεις. Το αλάτι όχι και είναι εύκολο για κάποιον να βάζει πολύ αλάτι σε κάθε αλλαγή, να βάζει αλάτι με το νερό που συμπληρώνει για να αναπληρώσει αυτό που εξατμίστηκε και άλλα τέτοια και να καταλήξει να το κάνει παστό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-05, 11:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To αλατι αποδεδειγμενα σε αρρωστειες που εχουν σαν αιτια παρασιτα και αλλους μικροοργανισμους, δουλευει. Πιο τρανταχτο παραδειγμα ειναι το ick στο οποιο δουλευει παντα με επιτυχια.
Υπερδοσολογια ειναι δυσκολο να πετυχεις - ολα τα ειδη το αντεχουν (για τις λιγες μερες θεραπειας) και μαλιστα τελευταια υπαρχει και η ταση (ιδιως στους Γαλλους) να υπερδοσολογουν οταν πρεπει να κανουν θεραπεια - οσο πιο αποτομη ειναι η αλλαγη οσμωτικης πιεσης τοσο πιο ευκολα σκοτωνει τους κακους.
Εχει και εξαιρετικες ιδιοτητες "ανακουφισης" ψαριων (λογω αλλαγης πιεσης το ψαρι καταβαλλει λιγοτερη προσπαθεια εξισορροπησης με την πιεση του νερου, πραγμα που βοηθαει τον οργανισμο του να παλεψει την οποια αρρωστεια).
Ειναι προφανες νομιζω δε, οτι οταν προτεινεται αλατι για θεραπειες, δεν προτεινεται ως μονιμη χρηση, οποτε δεν βλεπω τον λογο να γινει το νερο παστο (οπως δεν προτεινεται η μονιμη παροχη φαρμακων). Εκτος εν μιλαμε για ειδη οπως τα ζωοτοκα και άλλα που λιγο αλατακι το χρειαζονται μονιμως στο νερο. Και ειναι πιο ανωδυνο σαν συνεπεια ενα λαθος με αλατι, παρα ενα λαθος με φαρμακο.

Ακουτε τους παλιους, κατι ξερουν κι αυτοι.
Αν προτεινοταν το αλατι ως πανακεια θα ημουν ο πρωτος που θα αντιδρουσα εδω μεσα - δεν εχω δει κατι τετοιο και δεν καταλαβαινω αντιδρασεις τοσο εντονες οπως υπογραφες ειρωνικου στυλ παλιοτερα, ή αποχωρησεις επειδη προτεινε καποιος αλατι αντι για μελαφιξ. Δεν βαζουμε σε κανεναν το μαχαιρι στον λαιμο, κανενας απο μας δεν ειναι παντογνωστης ουτε το παιζει θεος, και προτεινουμε θεραπειες αναλογα με τις γνωσεις και την εμπειρια μας, παντα υπο συζητηση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-05, 11:58
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αν προτεινοταν το αλατι ως πανακεια θα ημουν ο πρωτος που θα αντιδρουσα εδω μεσα - δεν εχω δει κατι τετοιο και δεν καταλαβαινω αντιδρασεις τοσο εντονες οπως υπογραφες ειρωνικου στυλ παλιοτερα, ή αποχωρησεις επειδη προτεινε καποιος αλατι αντι για μελαφιξ.
Δεν είναι απορίας άξιο πως δεν το έχεις δεί Τόλη, αφού σε ένα post όπως αυτό το μόνο που είδες για να σχολιάσεις ήταν το αλάτι. Μάλλον για να κάνεις αναφορά σε υπογραφές και σε άλλα γεγονότα που μόνος σου συνέδεσες και ως δια μαγείας τα χώρεσες στην ίδια πρόταση.
Αν δεν εθελοτυφλούσες εκεί που επιλέγεις θα έβλεπες πράγματα άξια αναφοράς, πολύ περισσότερο απο μια υπογραφή.

Υ.Γ. το post αυτό αναφέρεται νομίζω σε κάποια κακόμοιρα ψαράκια. Είναι άξιο απορίας (ή μήπως δεν είναι; ) που η απάντησή σου αναφέρεται σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-05, 13:45
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Απο την εμπειρία μου, δεν είναι φάρμακο, αν και σε περιπτώσεις όπως αυτή που λέει ο Halvas μπορεί να βοηθήσει.
Αρα δεν ειναι αχρηστο, και σε περιπτωσεις ειναι φαρμακο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Αλλά και πάλι, εγώ δεν είδα ποτέ κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί να το προτείνω σαν φάρμακο.
Το ότι πολλοί άλλοι έχουν δει διαφορά λέει για σένα κάτι;
Παράθεση:
Δεν παίζει ρόλο μόνο η βιολογία του ενυδρείου. Ένα στρωμένο ενυδρείο μπορεί να σηκώσει πολλά ψάρια, αλλά τα ψάρια θα είναι εντελώς στρεσαρισμένα γιατί ο χώρος που τους προσφέρεις είναι πολύ μικρός για να κολυμπήσουν, για να αποφύγουν τους επίμονους αρσενικούς (για τις θηλυκιές γκαπίνες). Όλα αυτά συμβάλουν πολύ στην εμφάνιση ασθενειών.
Επίσης μη συγκρίνεις τα 50λιτρα στα μαγαζιά με τα 1500000 ψάρια γιατί εκει α) δε τους ενδιαφέρει συνήθως αν θα πεθάνουν κάποια και το θεωρούν φυσιολογικό να έχουν απώλειες β) δε σκοπεύουν να τα κρατήσουν εκεί για περισσότερο απο 1 εβδομάδα. Εμείς σαν χομπίστες δε νομίζω ότι στοκάρουμε το ενυδρείο μας με αυτά τα κριτήρια.
Καλό θα ήταν αν σε ενδιαφέρει ο διάλογος να μένεις σε αυτά που λέμε.
Είδες πουθενά να λέω εγώ ότι σε ένα μικρό ενυδρείο τα ψάρια είναι μια χαρά;
Και ο πιο άσχετος καταλαβαίνει ότι σε λίγα λίτρα πολλά ψάρια για πολύ καιρό δεν πρέπει να μένουν.
Απλά η άποψη ότι τα προβλήματα των συγκεκριμένων ψαριών ξεκινούν από τα λίγα λίτρα είναι λάθος. Αυτό ήθελα να πω και να τονίσω ότι αν αυτό ήταν σωστό, στα καλά μαγαζιά, μετά από λίγες μέρες δεν θα έπρεπε να μένει ψάρι ζωντανό λόγω υπερφόρτωσης των ενυδρείων.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-05, 14:27
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Αρα δεν ειναι αχρηστο, και σε περιπτωσεις ειναι φαρμακο.
Σε περιπτώσεις ίσως. Σε κάθε περίπτωση όπως προτείνεται συχνά πυκνά εδώ όχι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Καλό θα ήταν αν σε ενδιαφέρει ο διάλογος να μένεις σε αυτά που λέμε.
Αυτό τώρα που κολλάει; Όλα όσα είπα πιο πάνω και όλα όσα λέω εδώ είναι άσχετα με το θέμα; Ή μήπως αρνήθηκα το διάλογο με οποιονδήποτε;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Είδες πουθενά να λέω εγώ ότι σε ένα μικρό ενυδρείο τα ψάρια είναι μια χαρά;
Απο τα δικά σου λεγόμενα ο "κάθε άσχετος" καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να είναι στρωμένο το ενυδρείο. (
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Δεν έχεις δει σε μαγαζιά 50λιτρα ενυδρεία με 60 ψάρια μέσα; Αλλά είναι ενυδρεία στρωμένα χρόνια και δεν καταλαβαίνουν από φορτίο.
)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Και ο πιο άσχετος καταλαβαίνει ότι σε λίγα λίτρα πολλά ψάρια για πολύ καιρό δεν πρέπει να μένουν.
Εγώ βλέπω ότι το πρώτο post έγινε 29/7. Αν είναι απο τότε τα ψάρια σε αυτό το χώρο μάλλον είναι πολύς ο καιρός. Επίσης ο πιο άσχετος δεν το καταλαβαίνει αν δε το πούμε εμείς 'οι πιο σχετικοι'. Τα post αυτά διαβάζονται ίσως και απο παιδιά που τώρα ξεκινούν και καλό είναι κάποια πράγματα να αναφέρονται ξεκάθαρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Απλά η άποψη ότι τα προβλήματα των συγκεκριμένων ψαριών ξεκινούν από τα λίγα λίτρα είναι λάθος. Αυτό ήθελα να πω και να τονίσω ότι αν αυτό ήταν σωστό, στα καλά μαγαζιά, μετά από λίγες μέρες δεν θα έπρεπε να μένει ψάρι ζωντανό λόγω υπερφόρτωσης των ενυδρείων.
Απο την εμπειρία μου τα περισσότερα προβλήματα με ασθένειες ξεκινούν α) απο κακή ποιότητα νερού β) αυξημένο στρες των ψαριών.
Αν αποκλείσουμε το α, καθότι οι μετρήσεις της Κωνσταντίνας είναι όπως είπε καλές, τότε κατα τη δική μου άποψη το β είναι ένας σοβαρός λόγος δημιουργίας ασθενειών που θα έπρεπε να τον λάβει υπόψη της.
Κατά τη δική μου άποψη επαναλαμβάνω 4 γκαπάκια σε 10 λίτρα είναι πραγματικά πολύ λίγα.
Εγώ ανέφερα αυτό τον παράγοντα γιατί έχω δεί ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην υγεία των συγκεκριμένων ψαριών. Ειδικά όταν μιλάμε για θηλυκά γκαπάκια που δέχονται επιπλέον στρες απο τους αρσενικούς.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-05, 14:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Δεν είναι απορίας άξιο πως δεν το έχεις δεί Τόλη, αφού σε ένα post όπως αυτό το μόνο που είδες για να σχολιάσεις ήταν το αλάτι. Μάλλον για να κάνεις αναφορά σε υπογραφές και σε άλλα γεγονότα που μόνος σου συνέδεσες και ως δια μαγείας τα χώρεσες στην ίδια πρόταση.
Αν δεν εθελοτυφλούσες εκεί που επιλέγεις θα έβλεπες πράγματα άξια αναφοράς, πολύ περισσότερο απο μια υπογραφή.

Υ.Γ. το post αυτό αναφέρεται νομίζω σε κάποια κακόμοιρα ψαράκια. Είναι άξιο απορίας (ή μήπως δεν είναι; ) που η απάντησή σου αναφέρεται σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά.
Πραγματα αξια αναφορας, εκτος απο την υπογραφη, δεν βλεπεις να σχολιαζω σε ολοκληρη παραγραφο στο ποστ μου?
Για τα κακομοιρα ψαρακια με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες. Και μιας και η συζητηση συνεχισε στο αλατι, και με εντονο διαλογο, επρεπε να μην πω την γνωμη μου επιεδη ηταν εκτος αρχικου θεματος?
Πραγματικα δεν καταλαβαινω ορισμενες φορες γιατι αντι να παιρνουμε οτι χρησιμο υπαρχει σε γνωμες και αποψεις, αρπαζομαστε και αντιδρουμε αμυντικα ή και ειρωνικα. Και γιαυτο αναφερω και την υπογραφη σου (μην μου πεις οτι δεν ηταν ειρωνικη - δεν μου απαντησες καν οταν σε ρωτησα ευθεως σε ΠΜ), και γιαυτο αναφερω (καθολου ως δια μαγειας) την αποχωρηση μελους οταν υπηρξε διαφωνια αν το καταλληλο φαρμακο ηταν το μελαφιξ ή το αλατι.
Και φτανουμε να δημιουργουμε κι εντυπωσεις ετσι μονο και μονο για να συνεχιζεται η κοντρα? "Εθελοτυφλω" επειδη εχω αντιθετη αποψη απο σενα για το αλατι (και στο κατω κατω ουτε την επιβαλλω ουτε βαζω ειρωνικες υπογραφες)? Και τι εννοεις οταν λες οτι "ειναι αξιο αποριας - ή μηπως δεν ειναι?" που "μονο" σε αυτο απαντω? Εχω καμμια ορεξη να διαιωνιζω κοντρες μεσα στο μπορντ, αρκετες εχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-10-05, 15:03
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Πραγματα αξια αναφορας, εκτος απο την υπογραφη, δεν βλεπεις να σχολιαζω σε ολοκληρη παραγραφο στο ποστ μου?
Για τα κακομοιρα ψαρακια με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες. Και μιας και η συζητηση συνεχισε στο αλατι, και με εντονο διαλογο, επρεπε να μην πω την γνωμη μου επιεδη ηταν εκτος αρχικου θεματος?
Η συζήτηση δεν έγινε με έντονο διάλογο πάνω στο αλάτι Τόλη, απλά βρήκες ευκαιρία να πετάξεις μια μπιχτή
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Πραγματικα δεν καταλαβαινω ορισμενες φορες γιατι αντι να παιρνουμε οτι χρησιμο υπαρχει σε γνωμες και αποψεις, αρπαζομαστε και αντιδρουμε αμυντικα ή και ειρωνικα. Και γιαυτο αναφερω και την υπογραφη σου (μην μου πεις οτι δεν ηταν ειρωνικη - δεν μου απαντησες καν οταν σε ρωτησα ευθεως σε ΠΜ), και γιαυτο αναφερω (καθολου ως δια μαγειας) την αποχωρηση μελους οταν υπηρξε διαφωνια αν το καταλληλο φαρμακο ηταν το μελαφιξ ή το αλατι.Και φτανουμε να δημιουργουμε κι εντυπωσεις ετσι μονο και μονο για να συνεχιζεται η κοντρα?
Τόλη ποιός προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις; Μπαίνεις να απαντήσεις σε ένα θέμα που αναφέρεται σε ένα άρρωστο γκάπυ και καταλήγεις να μιλάς για υπογραφές και αποχωρήσεις. Χωρίς καν να έχουν σχέση τα 2 πράγματα μεταξύ τους.
Στο πμ μου σου απάντησα γιατί χρησιμοποίησα τη συγκεκριμένη υπογραφή και δεν πήρα απάντηση απο εσένα σε κάποια πράγματα που σε ρώτησα. Αν δε σε κάλυψε μπορώ να σου εξηγήσω προσωπικά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
"Εθελοτυφλω" επειδη εχω αντιθετη αποψη απο σενα για το αλατι (και στο κατω κατω ουτε την επιβαλλω ουτε βαζω ειρωνικες υπογραφες)? Και τι εννοεις οταν λες οτι "ειναι αξιο αποριας - ή μηπως δεν ειναι?" που "μονο" σε αυτο απαντω? Εχω καμμια ορεξη να διαιωνιζω κοντρες μεσα στο μπορντ, αρκετες εχουμε.
ΚΑΘΟΛΟΥ! Η άποψή σου είναι απόλυτα σεβαστή και αν θέλεις να βάζεις αλάτι, κανένα πρόβλημα. Λέω πως εθελοτυφλείς όμως, όταν δε σχολιάζεις καραμπινάτες ανακρίβιες, αλλά δε χάνεις την ευκαιρία να ποστάρεις εδώ, για να κάνεις αυτά τα σχόλια. Και μετά, αφού έχεις πετάξει τη μπιχτή να πείς "ας μη διαιωνίζουμε την κόντρα". Αν ήθελες να μιλήσεις απλά για το αλάτι, η άποψή σου έχει σίγουρα βαρύτητα λόγω της εμπειρίας σου. Τα υπόλοιπα σχόλια ούτε προσθέτουν κάτι στη συζήτηση ούτε βοηθούν να μην υπάρχουν κόντρες. Αυτό εννοούσα με το "είναι άξιο απορίας - ή μήπως δεν είναι;"
Αν δεν είχες όρεξη να διαιωνίζεις κόντρες, δε θα έπρεπε να κάνεις τέτοια σχόλια που μόνο κόντρες μπορούν να δημιουργήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-05, 15:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπηκα να απαντησω για το αλατι, κι οχι για το αρρωστο γκαπι - οπως λεω και πιο πανω με καλυψαν οι προλαλησαντες.
Και μπηκα να απαντησω (ξανα) για το αλατι ακριβως γιατι εχει δημιουργηθει τον τελευταιο καιρο ενα ζητημα, και με τις υπογραφες και με τις αποχωρησεις, και γιαυτο τις αναφερω σαν παραδειγμα, κι οχι ως μπηχτη. Και το ζητημα αυτο τονισα και τονιζω παλι, οτι μου φαινεται υπερβολικο το να καταφευγουμε σε ειρωνειες ή να θιγομαστε και να φευγουμε επειδη διαφωνουμε για τετοια θεματα.
Εγω το κλεινω εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-10-05, 15:35
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Και μιας και το ζήτημα πέρασε στο προσωπικό...

Η υπογραφή που βλέπετε-ή μάλλον βλέπατε-είναι απο τις 27/09/05 και δεν είναι το ποστ...τα γκαπάκια ειναι πρόσφατο απόκτημα...

Απορώ! Μήπως δεν είναι κατανοητά ή μήπως δεν διαβάζουμε καλά;;;; Μπορει τα 10λιτρα να ειναι ΛΙΓΑ αλλα ειναι κάτι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ! Και έχει ήδη λυθεί...

Προς torm: απορώ με την όλη στάση μιας και γνωρίζεις οτι οταν θέλησα γκάπι απο τα δικά σου, τελικά αναίρεσα διοτι δεν είχα χωρο...αραγε τοτε δεν ημουν απαράδεκτη και είμαι τώρα; Και κάτι ακομα...τι χωρο θεωρεις μη-απαράδεκτο ανα γκάπι; Στα δικά σου 40-50λιτρα πόσα έχεις; για να μάθουμε και εμείς οι καινουργιοι...

Γενικά για να προσέξουμε λίγο το υφάκι...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-10-05, 17:06
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ας μην το πάμε άλλο το θέμα. Μάλλον έχουμε πει ήδη πολλά, και προσπαθώντας ο καθένας να ενισχύσει την άποψη του, πάει αλλού το πράγμα. Διαφωνία για την διαφωνία είναι πολυτέλεια και χάσιμο χρόνου
Το επόμενο βήμα θα είναι καβγάς, και για το αλάτι δεν αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν πιο σημαντικά θέματα στο ενυδρείο για να γίνεται τόσο μεγάλη κουβέντα... Υποθέτω ότι ο μελλοντικός αναγνώστης θα έχει βγάλει μια άκρη ήδη από αυτά που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-10-05, 17:30
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
τα 10λιτρα να ειναι ΛΙΓΑ αλλα ειναι κάτι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ! Και έχει ήδη λυθεί...

Προς torm: απορώ με την όλη στάση μιας και γνωρίζεις οτι οταν θέλησα γκάπι απο τα δικά σου, τελικά αναίρεσα διοτι δεν είχα χωρο...αραγε τοτε δεν ημουν απαράδεκτη και είμαι τώρα; Και κάτι ακομα...τι χωρο θεωρεις μη-απαράδεκτο ανα γκάπι; Στα δικά σου 40-50λιτρα πόσα έχεις; για να μάθουμε και εμείς οι καινουργιοι...

Γενικά για να προσέξουμε λίγο το υφάκι...
Κωνσταντίνα το θέμα δεν έχει να κάνει με τα δικά μου γκάπυ ή με γκάπυ άλλων. Αν μου είχες πεί τότε ότι θα έβαζες 4 ψάρια σε 10 λίτρα η απάντησή μου θα ήταν η ίδια, όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου, αλλά γιατί είναι γεγονός ότι είναι λίγα τα λίτρα.
Στα δικά μου 120 λίτρα είχα συνολικά περίπου στα 10 - 15 ενήλικα γκάπυ στις καλύτερές τους. Το 40-50 λίτρα που αναφέρεις είναι το καινούργιο μου που δεν έχει μπεί σε λειτουργία ακόμα.

Δε νομίζω ότι είχα υφάκι, ειδικά απέναντί σου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-10-05, 18:50
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

οτι ειχες, ειχες.
και ειδικα και γενικα.
επισης το να ακουμε τι μας λενε καποιοι που ασχολουνται πανω απο 20 χρονια με ενυδρεια, δεν ειναι κακο.
οσο περι παστωματος, εξαρταται και απο τη σχεση που εχουμε με το αθλημα.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-10-05, 21:36
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
οτι ειχες, ειχες.
και ειδικα και γενικα.
επισης το να ακουμε τι μας λενε καποιοι που ασχολουνται πανω απο 20 χρονια με ενυδρεια, δεν ειναι κακο.
οσο περι παστωματος, εξαρταται και απο τη σχεση που εχουμε με το αθλημα.

Αν διαβάσεις το τελευταίο ποστ που αναφερόταν στον Τόλη νομίζω λέω ότι σέβομαι τη γνώμη του ειδικά γι' αυτό το λόγο. Οι διαφορές μας λίγο είχαν να κάνουν με το αλάτι όπως πολύ καλά ξέρεις.
Το σχόλιό σου για το υφάκι μάλλον ήταν άστοχο. Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για θηλειά (ή δε θα πρεπε τουλάχιστον).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-10, 20:29
loverman Ο χρήστης loverman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2009
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή γκαπι με φουσκαλα

παιδια καλησπέρα
ενα μικρό γκαπι που έχω στο 60αρι ενυδρείο μου,σήμερα το απόγευμα έβγαλε μια φουσκαλίτσα πάνω απο το ένα μάτι.
τρώει κανονικά ειναι δραστήριο.
στο ενυδρείο υπάρχουν δυο γλείφτες,δυο γατόψαρα (τα παραπάνω υπάρχουν απο τις αρχές του 2009)και ένα μεγάλο γκάπι το οποίο το έβαλα πριν μια εβδομάδα αλλά μαλον αργοπεθαινει.
τιμες νερου
no2=0
nh4nh3=0
no3=10mg (αυτό μια φορά μόνο κατάφερα να το μηδενίσω)
kh=6-11
gh=πανω απο 22
κάνω αλλαγές με απιονισμένο νερό πλέον ,καθε 10ημερ. περίπου γύρω 30%-50%.
ταισμα μέτριο,μερα παρα μερα.
ποια είναι η γνώμη σας για το ψαράκι?
παρεπιπτόντος είναι το μόνο γκαπι που επιβιώνει απο το καλοκαίρι.
οτι επιπλεον γκαπι έχω βάλει ψοφαει.προφανώς λόγω σκληρότητας νερού?
δεν έχω πραγματικά φυτά.
ευχαριστώ εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκάπι που χάνωνται....... stel Ζωοτόκα 4 17-06-05 22:43
ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ hejo Malawi 7 02-04-04 20:33
Φιλτρο βυθου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-03 15:10
ΒΟΗΘΕΙΑ..... ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-12-02 12:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13474 seconds with 13 queries