Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-03-15, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αυτο ειναι ενα συμπτωμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-03-15, 23:31
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
ασχετο τα ψάρια τα πηρα από δύο πετ, το ένα είχε θερμοκρασία στους δίσκους 27 το άλλο 31
-------------------------
delta όταν λες ξύσιμο εννοεις αυτό το στιγμιαίο που πλάγια ζουν πρώτα η ξύνονται με μια σχετική επιμονή; ;;
-------------------------
γελαω ακόμα με τα μπριζολάκια .....καλό! !!!
-------------------------
από την ώρα που τα πήραμε καμια θεραπεία με ανάλογο φάρμακο
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η θερμοκρασία!!!!Όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο λιγότερα παράσιτα ζουν στο νερό.....................άλλωστε είναι κ η πρώτη βοήθεια σ ένα άρρωστο ψαράκι....

Τώρα για φαρμακευτικές αγωγές δεν μπορώ να σου πω το παραμικρό γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ...

Βλέπε delta66 και discusfan και όλα θα πάνε μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-03-15, 23:37
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

ποια είναι η πρόταση σου δλδ;
-------------------------
Ευχαριστώ παιδιά θα ξανά ενοχλησω όσο για τον fan που είναι κ απών έχω σκοπό να το έχω από κοντά !!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 19-03-15 στις 23:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-03-15, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα τι θα εβλεπα θα εκανα.
Δεν μπορω να πω χωρις να ζω απο κοντα το ενυδρειο.
Θα περιμενουμε τι θα δει ο Φαν και θα μας τα γραψεις (γιατι αμα περιμενουμε απο αυτον ... )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-03-15, 01:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βάζω εδώ... ότι έγραψα στο άλλο θέμα σου... που το είδα πρώτο ("γιαπί" το κάναμε πάλι... τι πρωτότυπο!!!!! ).

Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλημέρα , απίστευτος που ασχολείσαι τόσο μαζί μου κ σ ευχαριστώ.
ΔΕΝ υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς... γι' αυτό είμαστε στο forum. ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Λοιπόν το ενυδρείο ήταν σ αδράνεια 14 χρόνια ο Δημήτρης πριν το επαναλειτουργησει τογέμισε με νερό για τυχόν διαρροές 15 μερες.το πράσινο υλικό είναι αυτό που έγραψες το φάρμακο είναι αυτό που έγραψες το siporax το ιδιο.για το ph απογοήτευτηκα πολύ γιατί
η μέτρηση έγινε από ένα παιδί με δικό του τεστ θεωρώντας ότι αφού θα βάζω μόνο από την βρύση δεν χρειάζεται να το αγόρασω.
Αυτό που σου είπε... εκτός από βλακεία... είναι και ανακριβές. Φρόντισε να αγοράσεις δικά σου test και κατά προτίμηση ΑΡΙ ή JBL (αυτά εγώ θεωρώ λίγο πιο αξιόπιστα).
το τεστ ήταν υγρό η μέτρηση ήταν αυτή που έγραψα το δείγμα ήταν από το ενυδρείο κ
εσυ για να το επισημαίνεις σημαίνει σίγουρα ότι έχω μεγάλη διαφορά.
Υποθετικά μιλώντας... κάπου γύρω στο 7,6 θεωρώ ότι θα είσαι (αυτή την εποχή).
-------------------------
ο delta 66 έγραψε για Gill flukes η ερωτηση είναι πως το καταλαβαινω εγώ αυτό. Η ερώτηση για την θερμοκρασία δεν είχε να κάνει με την υψηλή που σημαίνει έχει σαν συνέπεια τον υψηλό μεταβολισμό αλλά τις διαφορές δλδ ενώ
έχω πχ 29 αλλάζω νερο κ πάει 26.5 αυτό τι κακό κάνει κ το βλέπω να το επισημενεται συναιχεια .
Μάλλον ΔΕΝ πρέπει να το έχεις δει γραμμένο από μένα αυτό.
ο άνθρακας ειναι της fluvial με 3 δυχτακια μέσα .
-------------------------
https://youtu.be/p8Cq7_eWWD0 για να δεις κ το ενυδρείο .Μόνο που
το φως το στεψαμε προς το νερό για να φαίνεται καλύτερα κανονικά είναι προς τον τοίχο κ είναι μικρότερης έντασης .
Είμαι λάτρης... της υψηλής έντασης στον φωτισμό. Βλέπω καλύτερα... τα ψάρια μου.
Τώρα για τα άλλα είδη ναι θα φύγουν το καταλαβαινω κάθε μέρα κ περισσότερο ότι πρέπει να γίνει επειδή είμαι σίγουρη ότι θα προσέξεις ιδιαίτερα τα μωρά μου θέλω την γνώμη σου αντικειμενικα .
Διέκρινα έναν που μου άρεσε αρκετά (ΔΕΝ θα κάνω αποκαλύψεις )... και κάποιους... σε όχι καλή κατάσταση.
σ διαβάζω καιρό κ φαινεται ότι τα αγαπάς αυτά τα ζωντανά .
Τα τελευταία 33 χρόνια... ΝΑΙ... μου συμβαίνει.
κ παλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου! !!!!!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
-------------------------
κάτι τελευταίο, για τα άλλα που γράφω
πχ καραντίνα κ δεν ειπες τίποτα να εικασω ότι είμαι σωστη
Με αυτό... ΔΕΝ κατάλαβα τι εννοείς.
-------------------------
Όχι αυτό είναι το τελευταίο. Νίκο σ λενε;;;
ΝΑΙ με λένε Νίκο... και μάλλον... είμαι καλά.
Για το ενυδρείο και το στήσιμο του... θα μπορούσαμε να πούμε πολλά και αναλυτικότερα σε όποια συνάντηση του forum... έρθετε (το γράψιμο με δυσκολεύει... ΑΝ και έχω καταφέρει να γράφω σεντόνια πλέον ( ).-

ΥΓ. Εδώ η επόμενη συνάντηση...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85617
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hobbit Εμφάνιση μηνυμάτων

Χομπιτάκι που μπλέκεις παντού... θα ήθελα να ξέρεις ότι... είμαι πρώτος ξάδελφος με τον Ηρώδη.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
ποια είναι η πρόταση σου δλδ;
-------------------------
Ευχαριστώ παιδιά θα ξανά ενοχλησω όσο για τον fan που είναι κ απών έχω σκοπό να το έχω από κοντά !!!!!
Συνήθως είμαι απών για μέρες... προτιμώ την πραγματική ζωή από το διαδίκτυο. Για το θέμα σου μπήκα.
ΑΝ θυμάσαι... κάτι είχα γράψει σε απάντηση που σου δόθηκε για το βράγχιο (περί βιασύνης). Κατά την άποψη μου... ήταν τυχαίο γεγονός.
ΜΗΝ κάνεις προς το παρόν τίποτα άλλο. ¶φησε τις ρίζες να μουλιάσουν... και θα πούμε, για τις επόμενες κινήσεις.
Προετοιμάσου όμως... να απομακρύνεις και τους ροδόστομους.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 20-03-15 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-03-15, 16:01
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλημέρα, το ph το μέτρησα με υγρό τεστ της Jbl κ βγήκε 7.5 .το ενυδρείο το αφήνω στην ησυχία του γιατί βγάλε ψάρια βάλε ρίζες τα μωρά μου πάλι κρύβονται όταν με βλέπουν κ έκανα αμαν να μου έρχονται.fan αν μπορουσες πέσμου ποια δεν ήταν σ καλή κατάσταση γιατί αλλά τα μάτια του λαγού. . ..να αρχίσω να διακρίνω τα σημάδια σιγά σιγά. να ξαναπώ ότι δεν έχω δει δισκους σ άλλο ενυδρείο εκτός από των πετ!!!!!κ μια ερωτηση σ όποιον θέλει να απαντήσει που μάλλον δεν διατύπωση σωστά !!!!! Γιατί οπότε διαβάζω για αλλαγές νερού εδώ που μιλάτε τονιζετε τόσο πολύ την ίδια θερμοκρασία του νερού που μπαίνει! !! αν έχει μια διαφορά ας πούμε 3 βαθμούς τι προκαλεί; ;;;;;;
-------------------------
delta Καλημέρα μου είπαν να σ εχω κ σενα από κοντά! !!!!!!!!!
-------------------------
Περιμένω την γνώμη σου για το στησιμο please eeeeeee

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 20-03-15 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-03-15, 16:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι ποικιλοθερμα οντα, γεγονος που σημαινει οτι σε αντιθεση με τον ανθρωπο που κραταει εσωτερικα σταθερη θερμοκρασια, η θερμοκρασια του σωματος τους επηρεαζεται απο αυτη του νερου.

Αν τωρα εκει που ζουν στους 27 βαθμους εσυ τους κατεβασεις τη θερμοκρασια αποτομα στους 23 με μια γρηγορη αλλαγη νερου, παθαινουν θερμικο σοκ. Η συνεπεια ειναι να αποδυναμωνεται ο οργανισμος τους στην προσπαθεια να προσαρμοστουν και να να γινονται επηρεπη σε ασθενειες.

Για αυτο το λογο, οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται με νερο περιπου ιδιας θερμοκρασιας και ιδιων παραμετρων νερου, ωστε να μην τους προκαλουμε στρες. Οσο πιο αργα ειναι εφικτο, μαλιστα, ωστε να μην μπαινουν σε διαδικασια προσαρμογης σε καθε αλλαγη νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-03-15, 16:27
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

επειδή δεν έχω βαρέλι το νερό μπαίνει αργά περίπου 150 λίτρα σ 4 ωρες το αντιχλωριο πειραζει να το ρίξω πριν την είσοδο η πρέπει να μπαίνει κ αυτό σιγά σιγά ανάλογα τα λίτρα που βαζω;;;;για την θερμοκρασία κατανοητο !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-03-15, 19:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, το ph το μέτρησα με υγρό τεστ της Jbl κ βγήκε 7.5 .
Κοντά έπεσα... αλλά... επειδή έχω μια αμφιβολία όμως... θύμισε μου τις βαθμίδες του JBL (είναι ανά 0,2 ή ανά 0,5; )... και το ανώτερο όριο που μετράει, το test που αγόρασες.
το ενυδρείο το αφήνω στην ησυχία του γιατί βγάλε ψάρια βάλε ρίζες τα μωρά μου πάλι κρύβονται όταν με βλέπουν κ έκανα αμαν να μου έρχονται.
ΜΗΝ τους δώσεις φαγητό σήμερα... κι ΑΝ αύριο ΔΕΝ έρθουν... ρίξε ελάχιστο.
fan αν μπορουσες πέσμου ποια δεν ήταν σ καλή κατάσταση γιατί αλλά τα μάτια του λαγού. . ..να αρχίσω να διακρίνω τα σημάδια σιγά σιγά.
Θα το έκανα ΑΝ είχαν αριθμούς στην πλάτη ή πινακίδα κυκλοφορίας... τώρα από εδώ και γραπτώς... μάλλον είναι κάπως δύσκολο.
να ξαναπώ ότι δεν έχω δει δισκους σ άλλο ενυδρείο εκτός από των πετ!!!!!κ μια ερωτηση σ όποιον θέλει να απαντήσει που μάλλον δεν διατύπωση σωστά !!!!! Γιατί οπότε διαβάζω για αλλαγές νερού εδώ που μιλάτε τονιζετε τόσο πολύ την ίδια θερμοκρασία του νερού που μπαίνει! !! αν έχει μια διαφορά ας πούμε 3 βαθμούς τι προκαλεί; ;;;;;;
-------------------------
delta Καλημέρα μου είπαν να σ εχω κ σενα από κοντά! !!!!!!!!!
-------------------------
Περιμένω την γνώμη σου για το στησιμο please eeeeeee
Με διαφορά 2-3 βαθμούς στην αλλαγή νερού... σε ψάρια με ηλικία αναπαραγωγής, μπορείς να προκαλέσεις την επιθυμία για γέννα.
Όταν τα ψάρια είναι υγιή... με 2-3 βαθμούς σοβαρό πρόβλημα ΔΕΝ σημαίνει ότι θα έχεις (αλλά ΔΕΝ έχεις και ουσιαστικό λόγο για να το επιδιώκεις). Στο βαρέλι άλλωστε εφ' όσον έχεις ρυθμίσει ανάλογα την θερμοκρασία... ΔΕΝ θα πέσει του ενυδρείου.
Σε περίπτωση που συμβεί όμως (πχ. λόγω υπερβολικού ψύχους)... ΑΝ ΔΕΝ θέλεις να κατέβει τόσο... σταματάς την διαδικασία για κάποια ώρα... ή βάζεις κι' άλλους (extra) θερμαντήρες, να βοηθήσουν την κατάσταση.-
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-03-15, 20:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θερμικο σοκ ισχυει, αλλα οχι το ιδιο για ολα τα ειδη ψαριων και για τους ιδιους βαθμους αποτομης πτωσης.
Μια επιτοπου (χωρις προσαρμογη) μεταφορα ψαριου σε νερο με, ακομα και ενα βαθμο διαφορα, μπορει να δικαιολογησει θανατο απο θερμικο σοκ.
Η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας ομως, ειναι η πραγματικα επικινδυνη, αφου εμπεριεχει και τον παραγοντα του μειωμενου οξυγονου στο νερο. (οσο πιο υψηλη η θερμοκρασια του νερου, τοσο μειωνεται το οξυγονο σε αυτο)
Γενικοτερα οταν δεν γνωριζουμε τις ιδιαιτεροτητες ενος ειδους σχετικα με την πτωση θερμοκρασιας, καλο ειναι να μη πεφτει πανω απο 2-3C μεσα σε μιση με μια ωρα και αντιστοιχα πανω απο 1C ανοδο.
Και φυσικα αυτο να μη το κανουμε συχνα, πχ στην ρουτινα των αλλαγων, και χωρις λογο.
Για τη μεγαλυτερη μεταβολη θερμοκρασιας σε ενα ενυδρειο (πχ αναγκαστικα σε περιοδο θεραπειας) πρεπει αν γινεται, να περιμενουμε ωρες για να περασουμε στο επομενο επιπεδο διαφοροποιησης. Για καποια ψαρια και μερες.
Φυσικα δεν σημαινει αν δεν δουμε θανατο με αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, οτι το ψαρι αντεχει στο ρυθμο αλλαγης που δοικιμασαμε. Βλαβες που δεν μπορουν να πρατηρησουν ολοι μπορει να υπαρξουν και τα κουσουρια αυτα μενουν και επηρεζουν την κατοπινη ζωη του ψαριου.
Εξηγει το γιατι στο #37 nazgul.
Και ολα αυτα φυσικα μεσα στα ανωτατα και κατωτατα ορια θερμοκρασιων διαβιωσης ενος ειδους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-03-15, 21:41
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Η βαθμίδα στο τεστ είναι 0.5 .delta μπορείς να μου απαντήσεις στην ερώτηση που έκανα για αντιχλωριο; ;;;;
-------------------------
Το ανώτερο είναι 10!!!!!!
-------------------------
κ αλλη μια ερωτηση αν έχετε δει το βίντεο φαίνεται ότι η έξοδο των φίλτρων είναι προς στην επιφάνεια αυτό αρκεί για την οξυγόνωση των ψαριών η χρειάζεται κ η αεραντλια να μπει στο λειτουργια;;;; δεν έχουν ανέβει πότε στην επιφάνεια κ η θερμοκρασία ρυθμιστηκε στους 29.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 20-03-15 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-03-15, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι οδηγιες συνηθως λενε πριν την εισαγωγη του νερου και δοσολογια για ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου.
Παρε βαρελι, αντλια και αλφαδολαστιχο διαφανες.
-------------------------
Και φτιαξε αυτο το απλο συστημα στο εξωτερικο σου φιλτρο για να ειναι πιο ευκολη η αλλαγη.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....526#post844526
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
κ αλλη μια ερωτηση αν έχετε δει το βίντεο φαίνεται ότι η έξοδο των φίλτρων είναι προς στην επιφάνεια αυτό αρκεί για την οξυγόνωση των ψαριών η χρειάζεται κ η αεραντλια να μπει στο λειτουργια;;;; δεν έχουν ανέβει πότε στην επιφάνεια κ η θερμοκρασία ρυθμιστηκε στους 29.
Οι ανασες ειναι αργες? Αν ναι ΟΚ. Αν οχι, μπορει απλα και να φοβουνται να πανε πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-03-15 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-03-15, 22:07
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το ηξερα ότι κάνω καλά κ σας ρωταω !!!!!!!συγνώμη για το πρήξιμο! !!! ευχαριστώ για τις απαντήσεις! !!!
-------------------------
συνήθως ναι!!! στο φαγητό ή στις αλλαγές λίγο πιο γρήγορες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 20-03-15 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-03-15, 22:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

"Συνηθως ναι" .. στο "αργες" παει?
Στο φαγητο δικαιολογουνται οι λιγο πιο γρηγορες.
Στις αλλαγες .... τι αντιχλωριο βαζεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-03-15, 22:27
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Να σ λέω σπυρο;;;;
-------------------------
στις αργές πάει. το prime η το api.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 20-03-15 στις 22:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-03-15, 22:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω λεγε με delta για να μη μπερδευομαστε με αλλους Σπυρους.

Με το prime υπαρχει αιτιολογια, αφου δεσμευει καποιο οξυγονο κατα τη δραση του και στις μεγαλες θερμοκρασιες αυτη η μικρη δευσμευση, γινεται αισθητη,
Το παρατηρεις και με το Api?
Αν ναι, τοτε δεν ειναι απο αυτο απαραιτητα (οχι πως ειναι και "αγιο") οι ανασες.
Μπορει να ειναι συνολικη δραση διαφορων παργματων.
Μπορεις να μετρησεις ανασες αν θελεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-03-15, 22:51
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το εχω παρατηρήσει σίγουρα στο prime .θα κάνω μια ερώτηση ......πιες κάτι κ κάτσε πρώτα όμως! !!!!
-------------------------
Έχω δει (χωρίς να έχω πιει κατι)ψαράκια όχι ένα να αναπνέει από το ένα βρανχειο πιο πολύ από το αλλο κ μετά από ώρες το άλλο βρανχειο περισσότερο
-------------------------
μπυρα;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 20-03-15 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-03-15, 10:21
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά! !!!!! τα μωρά μου από την ώρα που έβαλα τις ρίζες κ έβγαλα τα άλλα ψαράκια μόλις με βλέπουν κουτουλανε στα τζάμια. για να έρθουν να φάνε από το χέρι μου ούτε συζήτηση, σκιές δεν έχω για να φοβούνται κ οι κινήσεις μου είναι σαν να μιλάει ο χατζηνικολαου. Νίκο μου είπες να μην ταισω κ να το κανω λίγο την επόμενη είναι κάτι που πρέπει να κάνω κ τις επόμενες μερες;;;;; αν ναι πόσες; ;;; στα δύο μεγάλα είδα μικρα σημάδια από κοπανημα στις ρίζες σαν μικρη γρατζουνιά ήταν .
-------------------------
delta μήπως τελικά έχεις υπόψη σου αυτό με τα βρανχειο που σου είπα ότι δλδ έχω δει μια το ένα κ μια το άλλο.δεν απαντησες κ το θεώρησα ότι πρόσεξε ,παρατηρησε καλύτερα τα ψαράκια σου πριν γράψεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 22-03-15 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-03-15, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε αυτο δεν μπορω να βοηθησω με σιγουρια. Νομιζω ειναι φυσιολογικο μεχρι ενα βαθμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-03-15, 15:08
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ! !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-03-15, 17:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Τα test σου μετράνε ανά 0,5.. οπότε... πιστεύω μάλλον εκεί που σου είπα είσαι, από μέτρηση ΡΗ (7,6-7,8).
2. Από την στιγμή που βλέπεις ότι έρχονται "σφαίρα" μόλις σε δουν... τα'ί'ζεις. ΑΝ ΔΕΝ το κάνουν... τα "παιδεύεις" για να ξεθαρέψουν (αυτό είναι το ζητούμενο).
3. Τα ψάρια σου τα έχεις αγοράσει σε διάφορα μεγέθη... αυτό εν μέρη είναι πρόβλημα (ΔΕΝ θα το αναπτύξω τώρα παραπάνω). Τα μικρότερα που έχεις πρέπει να τρώνε μέχρι και 6-8 φορές την μέρα, για να έχουν σωστή ανάπτυξη.-
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-03-15, 17:53
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τα δύο από τα 3 μικρα δεν έχουν αναπτυχθεί. θα ήταν σωστό να τα έβαζα στο μικρό για ένα διάστημα; ;;;;
-------------------------
Το ρωτάω αυτό γιατί κ πριν που τάιζα 6-8 φορές τρωγανε αλλά λίγο ενώ όταν τους έκανα προσαρμογή στο μικρό έτρωγαν παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 22-03-15 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-03-15, 18:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όχι να ΜΗΝ τα χωρίσεις... στην ομάδα μέσα ανταγωνίζονται για το φαγητό (πέραν της ασφάλειας που νιώθουν)... εσύ φρόντιζε να υπάρχει η ποσότητα που χρειάζεται για να φάνε ΌΛΑ τα ψάρια.-
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-03-15, 18:46
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

οκ κατανοητο μένουν έως έχουν .σήμερα έβλεπα ένα πράγμα που δεν το είχα ξαναδεί ούτε διαβάσει ήταν ο μεγάλος κάθετα κοίταζε προς τα πάνω κ ένα μικρό σαν κάτι να τσιμπολογουσε από πάνω του έδειχναν να το απόλαμβάνουν κ τα δυο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-03-15, 19:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω τι παιζει με τους δισκους συγκεκριμενα,αλλα τα περισσοτερα ειδη ψαριων που ζουνε σε ομαδες η ακομα και αυτα που ζουνε ομαδικα περιστασιακα(αναπαραγωγη κλπ) ειναι πολυ κοινωνικα μεσα στην ομαδα τους.
πολυ περισσοτερο αποτι φανταζομαστε η γνωριζουμε πολλες φορες.

απλα συνηθως εμεις τα εχουμε σε λαθος αριθμους η/και συνθηκες και δεν το βλεπουμε.

το ιδιο πραγμα επαθα με τα μαχατσαι οταν γεννησανε.
το τι συμπεριφορες εχω δει που δεν τα διαβασα ποτε,δεν περιγραφεται
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-03-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σύνηθες φαινόμενο... και πιθανολογώ το μεγάλο είναι θηλυκό. ΑΝ θυμάμαι καλά... στο video σου είδα και κάτι να "παίζεται". Αυτό αν έχω δει σωστά... θα είναι πιθανότατα "πρόβλημα".
Υπάρχει και μια ακόμα περίπτωση... αλλά... φτού-φτού... μακρυά.
Καμιά φωτογραφία ή video... ΔΕΝ μπορείς να τα τραβήξεις;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-03-15, 21:36
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

ανεβάζω βίντεο πιστεύω αρκετά καθαρό !!!!!θα δεις κ ένα κυκλοφορητη με ένα μπουκάλι (ενυδριακο βαμβάκι με λίγο άνθρακα ) το βάζει ο Δημήτρης οπότε θεωρεί ότι αιωρείται κάτι παραπάνω στο νερό για μια ωρα επίσης συγκσυγκέντρωνει όλα τα κακακια όπως θα δεις αριστερά σ ένα μέρος κ ετσι τα βγάζουμε εύκολα κ μένει η άμμος πεντακάθαρη.!!!
-------------------------
kjf 12345 ένα λεοπαρτ κ ένα blue ..... είναι τα δεύτερα μεγαλύτερα όλο τσακώνονται , το μεγάλο πάει ανάμεσα τους κ τα χωρίζει , το μόνο σίγουρο που κατάλαβα δύο μήνες τώρα είναι το εξής ,13 δισκοι 13 χαρακτήρες !!!!!!
-------------------------
Νίκο αυτή η περίπτωση που εννοείς φτύνω κ εγω να πάει ακόμα πιο μακριά! !!!!!!!!!
-------------------------
https://youtu.be/uHg2KX-LfF0 κ ένα που κάνουν μαμ
-------------------------
https://youtu.be/kWOxKFUNcos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 22-03-15 στις 21:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-03-15, 20:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι διορθώσεις βλέπω εγώ ότι χρειάζεται να γίνουν... σε πρώτη "φάση".
1. Παρατήρησε στο 1ο video που βρίσκοται οι δίσκοι... αυτός είναι ο τρόπος που ζουν. Οι ρίζες λοιπόν... πρέπει να πάνε χαμηλά για να "χώνονται" από κάτω τους και να νιώθουν ασφάλεια. Φαντάζομαι ότι ακόμα... ΔΕΝ έχουν μουλιάσει για να κάτσουν. Κατά την άποψη μου... η μόδα με τις κρεμασμένες από τις κόντρες (που ΙΣΩΣ να έχεις/ετε δει)... είναι εκτός πραγματικότητας (όπως και αρκετά ακόμα "μαργαριτάρια", που υπάρχουν στο διαδίκτυο).
2. Οι ροδόστομοι όπως εξ' αρχής έγραψα... είναι εκτός ορίων συνθηκών νερού και θερμοκρασίας δίσκων. Το ίδιο και τα αλμπίνο κόρυ.
3. Αυτό στο κέντρο του ενυδρείου (η σύνθεση με τους αμφορείς)... ΔΕΝ έχει λόγο ύπαρξης για τους δίσκους.
4. Τα "βαζάκια" με τα φυτά... έχουν ενδιαφέρον εν μέρει αλλά σε 4-5 μήνες ΔΕΝ θα υπάρχουν κάποια από αυτά τα φυτά... και μέσα στο χοντρό τους χαλίκι θα έχεις μελλοντικά... μια "κρυμμένη βόμβα"). Υπάρχουν φυτά που μπορείς να βάλεις για να σπας την μονοτονία... αλλά είναι ελάχιστα όπως πχ. Echinodorus Bleheri, anubias (ελπίζω να ΜΗΝ πει κάποιος ότι είναι εκτός βιοτοπικότητας... γιατί το ίδιο ισχύει και για τους οι δίσκους σου... σαν εκτροφής που είναι). Κάποιοι βάζουν και φυλλόδενδρο (τις ρίζες μέσα και το υπόλοιπο απ' έξω).
4. Μερικοί δίσκοι σου είναι αδύνατοι... τά'ι'ζε τόσο ώστε να τρώνε και οι "αδύναμοι" κρίκοι.
5. Την τροφή σε κόκκους... να την μουλιάζεις για ένα 10-15λεπτο ΠΡΙΝ τους την δώσεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-03-15, 23:54
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Οι ριζες θα κατεβουν οπωσ ειπες.καναμε αυτο που ειπες με τη τροφη οπως σου ειπα αλλα ακομα τα ψαρια φοβουνται κ κρυβονται.οχι στις ριζες αλλα στη δεξια πλευρα του ενυδρειου.εκτος αυτου ο λεοπαρντ απεκτησε μια πληγη στο μεγεθος του ματιου του αναμεσα στα δυο ματια.ειναι ασπρη κ σαν μικρο καρουμπαλο υστερα απο προσκρουση στη ριζα τη στιγμη που μπηκα στο δωματιο.δυο μερες τωρα καθεται στη δεξια γωνια του ενυδρειου με τη μουρη προς το τζαμι γι αυτο κ δεν καταφεραμε να το βγαλουμε φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-03-15, 23:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ μπορώ να απαντήσω, σε πράγματα που αγνοώ... εσείς έχετε κάποια "ρουτίνα" συμπεριφοράς στο χώρο... μόνο γνωρίζοντας λεπτομέρειες, μπορώ να προτείνω διορθώσεις.
Η πληγή να είναι υπό παρακολούθηση... ΜΗΝ βγάλει "πράγματα" πάνω της.
Η συνάντηση του forum είναι το Σάββατο... ΑΝ μπορείτε, ελάτε να μιλήσουμε. Μέσω πληκτρολογίου... είναι αρκετά πιο δύσκολο να γίνει αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ανανέωση ενυδρείου και καινούργια ψαροσυνθεση ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 22-05-14 19:55
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10921 seconds with 13 queries