Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 16:15
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Title: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/20/02 at 12:23:52
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω στο ενυδρειο μου ενα δισκο στρεσαρισμενο ο οποιος δεν εχει φαει εδω και 3 εβδομαδες. Μπορει καποιος να μου πει ποσο μπορει να αντεξει, αν τα ψαρια εχουν ενστικτο αυτοσυντηρησης και αν εγω μπορω να κανω κατι.Αν χρειαζεστε παρισσοτερα στοιχεια εδω ειμαστε.
Ευχαριστω εκ των προτερων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Tolis on 09/20/02 at 12:30:20
--------------------------------------------------------------------------------
Τι άλλα ψαρια εχει, ποσο μεγαλο ειναι το ενυδρειο, εχει μεγαλα φυτα ή κρυψωνες, και ειναι καινουργιος δισκος?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/20/02 at 12:44:48
--------------------------------------------------------------------------------
20 cardinal 2 ramirezi αλλοι 4 δισκοι 4 corydoras
tank 400lt
φυτα κρυψωνες οκ δισκος 2 μηνες μεσα μα ιδιο θυληκο
gh7
ph7
kh8
NO2=0
ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΙΤΡΙΝΟ
ΝΟ3 ΠΡΩΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/20/02 at 12:52:54
--------------------------------------------------------------------------------
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΑΛΑΡΙ ΙΔΙΟΣ ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΡΕ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΡΕΣΑΡΕ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/20/02 at 13:12:51
--------------------------------------------------------------------------------
IMO , περιμενε να δεις πως θα αντιδρασει ο δισκος σου, τωρα που εβγαλες το σκαλαρι.
Εχεις δει τους καρδιναλιους να πανε και να τσιμπανε τους δισκους σου?Κολυμπανε νευρικα μεσα στο ενυδρειο?
Θα τολμουσα να πω, οτι ισως μια μιρκη αιτια στρεσαρισματος να ειναι και αυτη.
Γενικα ομως, ολα τα ψαρια που εχεις μεσα, θεωρουνται συμβατα για δισκους... :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/20/02 at 13:54:33
--------------------------------------------------------------------------------
οι καρδιναλιοι ειναι κυριοι θα ελεγα οτι η σχεση τους με τους δισκους ειναι οτι οι μεν κανουν σαν να μην υπαρχουν οι δε.
Δεν ασχολουνται καθολου.
Το σκαλαρι εχει φυγει 2 ευδομαδες και καμια αλλαγη στο δισκο
το κακο ειναι οτι μια κυριακη πρωι που λοιπαμε εγινε οτι εγινε
και δεν ξερω τι ειναι αυτο απλως οταν γυρισαμε και πηγα να ταισω ο δισκος δεν ηρθεκαι απο τοτε δεν τρωει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: spyros on 09/20/02 at 14:48:13
--------------------------------------------------------------------------------
Τι τους ταιζεις?Μηπως εχει τρυπες στο κεφαλι?Μηπως υπαρχει καποιος αλλος μεγαλυτερος που τον ενοχλει?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/21/02 at 02:52:42
--------------------------------------------------------------------------------
tetra bits - κατεψυγμενο σκουλικι - αρτεμια - σπιρουλινα - τροφη ιδιοκατασκευη απο λαχανικα - tetra ruby.
δεν υπαρχει μεγαλυτερο ψαρι στο ενυδρειο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/21/02 at 03:09:03
--------------------------------------------------------------------------------
Τους δισκους τους εβαλες ολους μαζι?
Μηπως καποιος απο τους αλλους δισκους(αν και μπορει να ειναι μικροτερος,) συμπεριφερεται καπως επιθετικα στους αλλους?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/21/02 at 03:20:17
--------------------------------------------------------------------------------
ο πιο επιθετικος ηταν αυτος μεχρι που σταματισε να τρωει αλλα και τωρα δεν τον ενοχλει κανενας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/21/02 at 03:24:32
--------------------------------------------------------------------------------
Μηπως εχεις δει την κοιλια του να ειναι σαν ρουφιγμενη προς τα μεσα ή να εχει ενδεχομενως καποιο πριξιμο?
Εχω αρχισει και προβληματιζομαι πολυ....
Μαλλον πρεπει να ψαξω να βρω τα σκονακια μου



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/21/02 at 04:07:32
--------------------------------------------------------------------------------
Eχει μπει λιγο μεσα η κοιλια


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/21/02 at 04:26:57
--------------------------------------------------------------------------------
λοιπον , εχουμε και λεμε.
1) Ενα απο τα πραγματα που φημιζονται τα σκαλαρια- σε συνδιασμο παντα με τους δισκου-, ειναι οτι ο συδιασμος σκαλαρι-δισκος , δεν ειναι ο καλυτερος , και αυτο οχι τοσο επειδη ,μπορει να στρεσαριστει ο δισκος(εξαλλου το σκαλαρι ειναι αρκετα ηρεμο σαν ψαρι,ωστε να εκανε κατι τετοιο), αλλα το οτι μεταφερει καποια παρασιτα , τα οποια μπορει να ειναι κολλητικα για τα σκαλαρια.
2)Το οτι καποια στιγμη ειχες μεσα ενα σκαλαρι, δεν σημαινει οτι μπορει ο δισκος σου να κολλησε αντε και καλα κατι απο εκει...μπορει να κολλησε κατι απο τα προηγουμενα ψαρια που ειχες μεσα αρκετο καιρο πριν και που αφησαν πισω καποια μικροβια, αρκετα να προκαλεσουν σε μια περιοδο στρεσαρισματος , καποια βακτηριδιακη μολυνση( η οποια δεν φαινεται αρκετες φορες με το ματι).......
3)εισαι σιγουρος οτι το aquascaping που διαθετεις, ειναι το ιδανικο για δισκους? τι εννοω..... εχεις αρκετα φυτα ( και οταν λεω φυτα, δεν εννοω πεντε εξι ριζες με χαμηλα φυτα πχ cryptocorynes or anubias...
Οι δισκοι χρειαζονται αρκετα φυτα .....
4) Eχεις μεσα ριζες ? πολλες ριζες, και αυτο για δυο λογους .
i) ειναι ιδανικες κρυψωνες για τους δισκους, οι οποιες υπαρχουν και στο φυσικο τους περιβαλλον
ιι) βγαζουν αυτη την κιτρινη ουσια(τανινη) η οποια αρεσει παρα πολυ στους δισκους και τους βοηθαει στο να μην στρεσαρονται.
5) τι χαλικι εχεις μεσα?
Δεν φανταζομαι καποιο ανοιχτοχρωμο και χοντροκοκο?
Οταν μιλαμε για δισκους, το χαλικι θα πρεπει να ειναι λεπτοκοκκο, σκουροχρωμο και χαλαζιακο?
6) Βαζεις νερο απο αντιστροφη οσμοση?
Αν ναι , γνωριζεις οτι το νερο της οσμοσης εχει ελλειψη ηλεκτρολυτων?Μετρας ηλεκτρολητες , και προσθετεις αν χρειαζεται?
7)Εχεις χαμηλο φωτισμο στο ενυδρειο σου?Οι δισκοι δεν χρειαζονται δυνατο φως, και μιας και πρεπει να συνδιασουμε και τις ριζες με τα φυτα , σε σχεση με τον φωτισμο.... τι πιο ωραιο απο microsorium pteropus πανω σε ολες τις ριζες σου.
8 ) Βαζεις μεσα amazon extract ή negral της aqualine-aquamedic?Εγω κατα την γνωμη μου θα το θεωρουσα απαραιτητο , αν ειχα δισκους...
9)ποσο συχνα κανεις αλλαγες νερου?
10) εχεις καποιο ενυδρειο καραντινα?
Αυτα ειχα να ρωτησω....τωρα τι πιστευω οτι εχεις και τι θα εκανα εγω...

Κατα την γνωμη μου παντα, ο δισκος σου εχει καποια βακτηριδιακη μολυνση, η οποια δεν φαινεται με γυμνο ματι.
Τι μπορεις να κανεις σε αυτη την περιπτωση?λιγα πραγματα...
Ειναι γνωστο οτι ο δισκος ειναι απο τα πιο ευκολα ψαρια αν του προσφερεις αυτα που εχει αναγκη, αλλα αν τσακισει, ειναι πολυ δυσκολο να γυρισει πισω...και μαλλον και ο δικος σου , χωρις να θελω να σε στεναχωρισω(κατα την γνωμη μου παντα)σε λιγο καιρο θα σημβει το μοιραιο.
Στο εξωτερικο και απο επαγγελματιες , σε τετοιες περιπτωσεις,κανουν υποδοριες ενεσεις στα ψαρια, που μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να κανεις κατι τετοιο εσυ.
Αυτο που μπορεις να κανεις εσυ , ειναι θεραπεια με General cure , nalagram(το οποιο ειναι πολυ δυσκολα να το βρεις πλεον, γιατι η Α.Ph. το εβγαλε πλεον εκτος παραγωγης, καθως φημολογειται οτι μολυνει το περιβαλλον αν πεσει μεσα σε ποταμια και τετοια)και με οξολινικο οξυ , το οποιο το βρησκεις στα κτηνιατρικα φαρμακα.
Αυτα τα λιγα ...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/21/02 at 05:31:48
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτη τη στιγμη ειμαι στο μαγαζι και δεν μπορω να ειμαι αναλυτικος αλλα θα προσπαθησω.
φυτα υπαρχουν και κοντα και μεσαια και μεγαλα
ριζες πολλες (7-
νερο (απο τις ριζες) ελαφρα καφετι
λαμπες 2x36
Εχω κανει πριν 2 μηνες 50% αλλαγη με νερο αντ. οσμ. για να πεσει το gh
τακτικες αλλαγες καθε εβδομαδα 15% (tank 400lt)
δεν εχω ενυδρειο καραντινα
αυτα



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/21/02 at 16:14:01
--------------------------------------------------------------------------------
η μολυνση που αναφερει η σονια ειναι TRiCHODINIA
ενα απο τα συμπτωματα ειναι και αυτα που αναφερεις :'( :'(
αρκετα δυσκολη !!!
το NALAGRAM ειναι αρκετα καλο φαρμακο , αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις στην πατρα, εδω στην αθηνα υπαρχει ακομα .
αλλα και αν το βρεις θα πρεπει να απομονωθει το ψαρι ,και να μην γινει η θεραπεια σε ολο το ενυδρειο.
το αναλογο φαρμακο που χρησιμοποιησα στην θεση του nala-gram ηταν το OCTOZIN τις WATER LIFE << σε ΜΑLAWI BLOAT βεβαια ασθενεια>> και ταιζοντας το ψαρι (( εμενα ετρωγε)) με τροφη ποτισμενη με ΜΙΝΟΚΥΚΛΥΝΗ τα εσωσα<<< παραδοξος !!!>>
Ελπιζω να βοηθησα???καπως


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/23/02 at 04:06:56
--------------------------------------------------------------------------------
NALA-GRAM υπαρχει ακομα και στην Πατρα σε ενα καταστημα.
Αν δεν μπορω να το απομονωσω τι γινεται; θα εχει επιπτωσεις στα αλλα ψαρια;
By the way το Σαββατο το βραδυ εριξε 2-3 τσιμπισες στο εδαφος αλλα αρκετη ωρα μετα το ριξιμο της τροφης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/23/02 at 05:27:18
--------------------------------------------------------------------------------
Aν δεν υπαρχει δυνατοτητα απομονωσης τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις την θεραπεια σε ολα το ενυδρειο :-/
ακολουθησε βεβαια πιστα τις οδηγιες!!! <<< βγαλε ανθρακα αν εχεις>>
και ενημερωσε μας πως παει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/23/02 at 06:30:35
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω δεν ξερω κατα ποσο θα εκανα θεραπεια μεσα σε ολο το ενυδρειο...πιστευω οτι το φαρμακο αυτο θα στρεσαριζε παρα πολυ τα ψαρια...
Το τοι δεν προνοησες να κανεις ενα ενυδρειο καραντινα, τωρα σου προκαλει πολλα προβληματα, που μπορει να αποβει μοιραιο και για τα υπολοιπα ψαρια σου
Ασχετα απο το τι σημβαινει ομως αυτη την στιγμη Μιχαλη, σκεφτηκες τις πιθανες αιτιες του προβληματος?Για να σου παρουσιασει αυτα ο δισκος σου ,σημαινει οτι κατι δεν εχεις κανει καλα..
Ξερω οτι καποια στιγμη ειχες ζητησει καποιες συμβουλες απο καποιον, που θεωρουσες οτι θα μπορουσε να σου δωσει καποια στοιχεια για να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο για δισκους, και οταν πηρες την απαντηση του, που μαλλον δεν σου αρεσε, δεν του ξαναπαντησες....




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 09/23/02 at 07:42:30
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν απαντησες φιλε ομως ποσο καιρο εχεις το ψαρι στο ενυδρειο ??? Αν δεν κανω λαθος τα ψαρια ολα στο ενυδρειο πρεπει να ειναι απο τα μεσα του Ιουλιου(Σωστα).Ο ανθρωπος που σε βοηθουσε στην αρχη για το στρωσιμο παει το μυαλο του πουθενα?(Υποθετω θα τον εχεις ρωτησει ή θα το εχει δει κιολας)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Tolis on 09/23/02 at 07:45:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι αρρωστο το ψαρι. Ενας μηνας σχεδον, χωρις εξωτερικα συμπτωματα, ειναι stress. (Με καθε επιφυλαξη). Θα προσπαθουσα να δω τα περιττωματα του, αν ειναι διαφανη ή ασπρα.
Αν λες οτι ψιλοτρωει κιολας, μαλλον κατι φοβαται γενικως.
Σιγουρα εχεις μονο 20 cardinal 2 ramirezi αλλοι 4 δισκοι 4 corydoras? Η ειχες και κατι αλλο στο προσφατο παρελθον? Εκτος απο το σκαλαρι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 09/23/02 at 07:59:08
--------------------------------------------------------------------------------
Λαθος μου το αναφερεις (απλα δεν το ειδα)
Την ιδια περιπτωση (με αποτελεσμα να μην υπαρχει κανεις δισκος στο ενυδρειο τωρα)την εχει περασει και ενας φιλος.
Ολες οι μετρησεις του ειναι σταθερες αλλα μετα τον ενα μηνα περιπου σταματανε να τρωνε και δυστηχως :'(φτανουν στο μοιραιο :'( Με εναν εκτρωφεα δισκων και προμηθευτη σε μαγαζια, που τον ρωτησα (αυτο που νομιζει οτι ειναι)Λογο εντελως διαφορετικες συνθηκες μαγαζι-χομπιστα στα ενυδρεια και το κυριοτερο η αλλαγη τροφης(ετσι μου ειπε)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 08:35:01
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/23/02 at 07:45:49, Tolis wrote:
Παράθεση:
Ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι αρρωστο το ψαρι. Ενας μηνας σχεδον, χωρις εξωτερικα συμπτωματα, ειναι stress. (Με καθε επιφυλαξη). Θα προσπαθουσα να δω τα περιττωματα του, αν ειναι διαφανη ή ασπρα.
Αν λες οτι ψιλοτρωει κιολας, μαλλον κατι φοβαται γενικως.
Σιγουρα εχεις μονο 20 cardinal 2 ramirezi αλλοι 4 δισκοι 4 corydoras? Η ειχες και κατι αλλο στο προσφατο παρελθον? Εκτος απο το σκαλαρι.


Με πρόλαβε ο Tolis. Εφόσον τσιμπάει από το έδαφος, αυτό είναι πάρα πολύ καλό σημάδι.
Το ότι έχει μπει μέσα η κοιλιά του δεν σημαίνει (και πάλι) ότι είναι άρρωστο το ψάρι. Αυτό έχει συμβεί γιατί εδώ και τρεις εβδομάδες δεν έχει φάει κανονικά.
Κάποτε είχα ένα Blue Acara που παρουσίαζε τα ίδια συμπτώματα (μόνο που είχε λευκά περιττώματα) και η αιτία ήταν στρες που ξεκίνησε από ένα Oscar που το τρομοκρατούσε. Το ψάρι είχα να το δω να φάει περίπου δύο μήνες!!! (καμιά φορά το έβλεπα να ψάχνει στο χαλίκι για φαϊ) Μέχρι που μια μέρα τα κατάφερε και έφαγε! Συνήλθε από μόνο του. Βέβαια του είχα βάλει επιπλέον κρυψώνες για να μειώσω το στρες.

Παρατήρησε τον δίσκο σου καλύτερα και δώσε λεπτομέρειες (πως ειναι τα περιττώματα του, έχει κανένα εξωτερικό σημάδι, παρουσιάζει τίποτα περίεργο η συμπεριφορά του?) και βλέπουμε. Μην ανησυχείς, έχει ακόμα αποθέματα για να ζήσει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/23/02 at 12:43:07
--------------------------------------------------------------------------------
τελικα τρωει η΄ οχι το ψαρι???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: makis on 09/23/02 at 15:36:56
--------------------------------------------------------------------------------
Αν ειναι στρεσαρισμανος ο δισκος φαινεται απο το χρωμα του-οχι παντα-.
Παντως, τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω στο παρελθον με ασχημο τελος για 2 δισκους, και επειδη ειχα αριστες συνθηκες
νερου υποψιαζομαι βακτηριδια που μεταφερονται απο τις τροφες.
Αν καποιος ξερει κατι ας το αναφερει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: jimstath on 09/23/02 at 15:40:06
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς είχα και εγώ στρεσσαρισμένο ψάρι γιατί από την μέρα που τον έβαλα στο ενυδρείο οι άλλοι δίσκοι τον ενοχλούσαν ακόμα και ένας που ήταν μικρότερος στο μέγεθος. Καθόταν σε μια γωνία μόνος του και μόλις έβγαινε να φάει(τα κατάφερνε με τα χίλια ζόρια) τον τσίμπαγαν. Το αποτέλεσμα ήταν να φαγωθούν τα πτερύγια του, το σώμα του να είναι γεμάτο τσιμπιές και τελικά ψόφησε :'(.Τώρα σε ένα ενυδρείό 260λ έχω 4 δίσκους μεσαίου μεγέθους ,1 πλακόστομο , 1 γατόψαρο και 2 γλύφτες που αν και κάνουν καλή δουλειά σκέφτομαι να τους βγάλω γιατί κάπου κάπου απομυζούν τους δίσκους. Και επειδή μερικοί θα πείτε ότι ήταν 5 δίσκοι ήταν πολλοί για ενυδρείο 260 λ ,εγώ αναρωτιέμαι πώς σε αρκετά pet shop που έχω πάει, σε μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου συμβιώνουν αρμονικά περισσότεροι από 5 δίσκοι και μεγαλυτέρου μεγέθους χωρίς κανένα πρόβλημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/23/02 at 16:24:53
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/23/02 at 15:40:06, jimstath wrote:
Παράθεση:
,εγώ αναρωτιέμαι πώς σε αρκετά pet shop που έχω πάει, σε μικρότερα ενυδρεία από το δικό μου συμβιώνουν αρμονικά περισσότεροι από 5 δίσκοι και μεγαλυτέρου μεγέθους χωρίς κανένα πρόβλημα.


Η απαντηση φιλε μου ειναι πολυ απλη
α) Ολοι οι δισκοι<< και γενικα ολα τα τροπικα που ερχονται>> ειναι το ιδιο μεγεθος
β) ειναι πηχτρα στην αντιβιωση ,για να αντεξουν στο ταξιδι( π.χ απο σιγκαπουρη -ελλαδα) ετσι δεν καταλαβαινουν καν που ειναι
γ) Οταν ερθουν πανε στον εισαγωγεα( εκει μπορει να μεινουν 2-3 μερες) και μετα στον εμπορο , οποτε ποτε να προλαβουν να ηρεμισουν και να αρχισουν να διεκδηκουν περιοχες
ΔΗΛΑΔΗ
εσυ ειχες 4 δισκους που ειχαν διαλεξει τις περιοχες τους μεσα στο ενυδρειο , εβαλες το καινουργιο που ηταν μικρος και η στνεχεια γνωστη :'( :'(

Οσο αφορα την ερωτηση που αφορα τροφες που μεταφερουν επικυνδηνα βακτηριδια
ΕΓΚΥΚΛΟΠΕΔΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ""
οι κατεψυγμενες τροφες που δεν εχουν περασει απο ακτινοβολια ΓΑΜΑ ειναι πιθανον να μεταφερουν παθογονους οργανισμους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 18:52:52
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ πάντως τις περισσότερες φορές που βλέπω ψάρια σε pet shops (κυρίως τους δίσκους) δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση (για τους λόγους που αναφέρει ο Μάνθος-και όχι μόνο). Μην παίρνετε τέτοια παραδείγματα. Επειδή στα pet shops βάζουν σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων 25 Oscar σημαίνει ότι θα έπρεπε και εγώ να κάνω το ίδιο???!!;;

Τις κατεψυγμένες τροφές καλύτερα να τις αποφεύγουμε ή τουλάχιστον να τις χρησιμοποιούμε ελάχιστα... 1 φορά στις 2 εβδομάδες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Sharky on 09/24/02 at 03:10:27
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή αυτό το έργο το έχω ξαναδεί, όταν ο δίσκος φτάσει σε αυτό το σημείο (να κρυφτεί και να μην τρώει καθόλου, μα καθόλου έστω και αν του βάζεις την τροφή στο στόμα), το μοιραίο αποτέλεσμα είναι αναπόφευκτο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 03:19:12
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδη το PC το εχω στο καταστημα και δεν μπορω να απαντω σε ολους αμεσα θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους τωρα.
Σονια - Αφου δεν αναφερεις το ονομα του ανθρωπου που ζητησα τη βοηθεια και τη γνωμη δεν θα το κανω ουτε εγω ομως το προβλημα δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε η γνωμη του την οποια εκτιμησα και την πηρα στα σοβαρα, εκεινο που δεν μου αρεσε ειναι το υφος ο χαρακτηρας καποια complex ισως και καποια ακομα βαθυτερα πραγματα. τωρα για το τι φταιει ακριβως δεν το ξερω γιατι ενω τη μια μερα το ψαρι ηταν το πιο δυναμικο στο ενυδρειο και ειχε τον απολυτο ελεγχο και μοιραζε <<μπουνιες>> απο δω και απο κει την αλλη μερα το μεσημερι που γυρισα σπιτι δεν βγηκε για φαγητο.Υπαρχει περιπτωση να επιβαρηνθηκε η κατασταση του και απο ενα σεισμο που εκανε στην περιοχη;
BILAS- οντως το ψαρι ειναι απο τα μεσα ιουλιου στο ενυδρειο.
Ο ανθρωπος που μου το πουλησε υποθετει βακτηριδιακο προβλημα που δεν φαινεται εξωτερικα.
TOLIS -Ξεχασα εναν πλακοστομο 10cm και δυο botia lohachata
5cm
παντως ειναι γεγονος οτι φοβαται οταν ειναι εξω και καποιος παει να πλησιασει για να ταισει τρεχει να κρυφτει.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/24/02 at 03:39:24
--------------------------------------------------------------------------------
κατι που παιζει μεγαλο ρολο οταν αγοραζουμε ενα ψαρι ειναι η προσεκτικη παρατηρηση του στο μαγαζι που το πουλαει.
για παραδειγμα το συγκεκριμενο πριν το παρεις ειχες κατσει μπροστα απο το ενυδρειο αρκετη ωρα???
γενικα μην αγοραζε ται ψαρια που τα βλεπεται νωχελικα, η" αν το νερο εχει καποιο παραξενο χρωμα κ.τλ
και ειδηκα με τους δισκους που ειναι υπερευαισθητοι!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 09/24/02 at 03:43:58
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/23/02 at 12:43:07, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
τελικα τρωει η΄ οχι το ψαρι???

Αλλαξε τιποτα απο εχθες?"Βοσκαει" καθολου τωρα?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Sharky on 09/24/02 at 03:52:17
--------------------------------------------------------------------------------
Βρε τσοπάνη, τι είναι οι δίσκοι βρεεεεεεεεεε; , γίδια;;;;;;;;

Αι σαλάγατα BILA ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 09/24/02 at 03:57:53
--------------------------------------------------------------------------------
Ειχα τον καταλληλο χαρακτηρισμο να σε πω αλλα σκεφτομαι τους αλλους.Αν ερημος δεν μπορει να φαει μαζι με τους αλλους και οντος τρωει (και θελει) θα περιμενει να φανε οι αλλοι και μετα θα βγει να "ΒΟΣΚΗΣΕΙ" οτι εχει περισσεψει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Sharky on 09/24/02 at 04:04:43
--------------------------------------------------------------------------------
Once a tsopani always a tsopani ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/24/02 at 04:13:21
--------------------------------------------------------------------------------
KEEP IT ON TOPIC > > ΚΟΙΝΟΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ .....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 04:13:36
--------------------------------------------------------------------------------
ASCCO1- Το ψαρι το ειχα καπαρωσει εναμιση μηνα και περιμενα να στρωσει το ενυδρειο και να φτιαξω ph και dh πηγαινα καθε μερα στο μαγαζι και τους ταιζα.
Χτες λοιπον νομιζω οτι <<βοσκησε>> λιγη κατεψυγμενη τροφη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/24/02 at 04:16:45
--------------------------------------------------------------------------------
Ενα μιση μηνα??
το θεμα ειναι αυτος το προσεχε το ψαρι η"...... αυτο το διαστημα???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Sharky on 09/24/02 at 04:28:58
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραία γραματάκια μάλλον για πινακίδα neon sign ;D ;D ;D
Κουλάρισε χαζομπαμπά. A bit of houmor never harmed anyone,αλλωστε το topic μάλλον εξαντλήθηκε.
Ας περιμένουμε αντιδράσεις του ψαριού τις επόμενες μέρες και μετά βλέπουμε......


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 04:30:47
--------------------------------------------------------------------------------
Σε κανενα μαγαζι οι συνθηκες δεν ειναι οι τελειες αλλα δεν εχω παραπονο και δραστηριο ηταν το ψαρι οταν το πηρα και σχετικα γρηγορα προσαρμοστηκε και καλοταισμενο ηταν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/24/02 at 04:48:31
--------------------------------------------------------------------------------
το μονο που θα ελεγα >>
προσπαθησε να τον ταισεις ξεχωριστα, δηλαδη ριξε στους αλλους να φανε μακρια απο το σημειο οπου κρυβεται , και την ωρα που θα τρωνε οι αλλοι ριξε σε αυτον τροφη στο σημειο που κρυβεται.
και βλεπουμε!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 09/24/02 at 05:33:18
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/24/02 at 04:48:31, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
το μονο που θα ελεγα >>
προσπαθησε να τον ταισεις ξεχωριστα, δηλαδη ριξε στους αλλους να φανε μακρια απο το σημειο οπου κρυβεται , και την ωρα που θα τρωνε οι αλλοι ριξε σε αυτον τροφη στο σημειο που κρυβεται.
και βλεπουμε!!

Πιστευω οτι το ψαρι ειναι καλα απλα φοβισμενο (οπως γραφουν και ποιο πανω ο Τολις και ο Giorgos)και θα ξεκινησει να τρωει σιγα-σιγα οπως λεει ο Μανθος.Ελπιζω συντομα να το χαιρεσε παλι οπως θες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/24/02 at 05:57:10
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή υποψιάζομαι ότι το ψάρι είναι αρκετά φοβισμένο και πολύ στρεσαρισμένο θα σου έλεγα να το χωρίσεις από τα υπόλοιπα ψάρια αλλά όχι σε άλλο ενυδρείο (προκαλώντας έτσι ακόμα περισσότερο στρες) αλλά στο ίδιο ενυδρείο χρησιμοποιώντας κάποιο χώρισμα ή σίτα δίνοντας του έτσι λίγο χώρο μόνο του και την δυνατότητα να αρχίσει να ξεθαρεύει χωρίς φόβο επομένως να φτάσει και σε σημείο να τρώει... άφοβα. Εννοείται ότι δεν θα το πιάσεις το ψάρι με απόχη αλλά απλώς θα το αποκλείσεις σε ένα τμήμα του ενυδρείου διώχνοντας ταυτόχρονα τα υπόλοιπα ψάρια από τον "καινούριο του χώρο".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: kroud on 09/24/02 at 10:49:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ηθελα να σε ρωτησω στο διαστημα που πηρες τον δισκο σου μεχρι τωρα, μπηκαν αλλα ψαρια στο ενυδρειο και ποια?
Γνωμη μου ειναι οτι το βλεπω λιγο δυσκολο να επανερχεται το ψαρι στην κανονικη του πορεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 11:57:49
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο νομιζω οτι η ιδεα σου ειναι ενδιαφερουσα και θα ψαξω τροπο να την υλοποιησω. Αν καποιος εχει επιχειρηματα αντιθετα προς την ιδεα αυτη να τα πει γρηγορα γιατι θα προχωρησω στην υλοποιηση.
Αλλη ερωτηση Αν δεν υπαρχει τελικα ασθενεια και εγω ριξω φαρμακο για να αποκληστει τελειως η ασθενεια υπαρχει περιπτωση να προξενησω βλαβες στα ψαρια;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 12:04:22
--------------------------------------------------------------------------------
Νικο μπηκαν 10 cardinal 4 corys 1 pleco 3 discus 1 scalare το
οποιο εφυγε 1 botia lohachata


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sonia on 09/24/02 at 12:38:14
--------------------------------------------------------------------------------
Μιχαλη, εγω προσωπικα δεν θα εβαζα ενα κομματι σιτα μεσα στο ενυδρειο.ΤΟ γεγονος οτι θα εχει λιγοτερο space μπορει να το στρεσαρει καθως και ενα κομματι σιτας.Απο την αλλη μπορει να στρεσαριστουν και τα αλλα ψαρια σου με αυτη την μεθοδο.
Ασχετα απο αυτο, δεν μου φαινεται πιθανο ο δισκος σου να εχει στρεσαριστει απο τους αλλους δισκους, αρα γιατι να τον απομονωσεις απο αυτους?
Αν θες την γνωμη μου, αφου τον ειδα να τσιμπαει λιγη τροφη, θα τον αφηνα ως εχει και δεν θα ρισκαριζα να στρεσαρω και τα αλλα ψαρια μου, οπως επεισης δεν θα εκανα και καποια αγωγη με φαρμακο, εφοσον δεν υπαρχει καραντινα...
Αγωγη θα εκανα,(εφοσον δεν εχεις καραντινα)μονο αν καποιος δευτερος δισκος παρουσιαζε καποια συμπτωματα.
Δεν θα ταραζα περισσοτερο το ενυδρειο μου...
Να σε ρωτησω κατι αλλο?
Εχεις δει το χρωμα του δισκου σου να σκουραινει?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/24/02 at 13:46:26
--------------------------------------------------------------------------------
Tο χρωμα δεν εχει σκουρινει αλλα τα πτερυγια εχουν χασει τις μπλε και κοκκινες γραμμες και εχουν γινει μαυρα οπως μαυρη εχει γινει και η μουρη του (πανω απο το στομα)
Για το χρωμα θα ελεγα οτι μαλλον δειχνει λιγο ξεθωριασμενο.
Ως προς τη σιτα ισως να εχεις δικιο αφου πραγματικα δεν τον ενοχλει κανενας το αντιθετο μαλιστα οταν καποιος απο τους νεους μπαινει στο μερος που κρυβεται τον διωχνει αλλα και αυτο οχι παντα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Tolis on 09/24/02 at 13:58:59
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω θα διαφωνησω με την Σονια ως προς το θεμα της σιτας. Θα το δει απλως σαν μια αλλαγη ντεκορ σαν κι αυτες που κανουμε συχνα - δεν στρεσαρονται τοσο τα ψαρια απο αυτο.
Χωρο θα εχει λιγοτερο - μα ουτε τωρα εχει αφου καθεται σε ενα σημειο, και χωρος λιγοτερος δεν σημαινει λιγοτερα λιτρα νερου απο αποψη νιτρικων, οζξυγονου κλπ. Θα αισθανθει πολυ πιο ασφαλης, αν μπορεσει ο Μιχαλης να βαλει το χωρισμα εκει που συνηθιζει να κρυβεται τωρα. Εννοειται οτι θα του αφησει αρκετο χωρο.

Συμφωνω δε ως προς την αγωγη. Ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις οπου μια διαγνωση δεν ειναι οτι πιο σιγουρο.

Αποφευγε την πολλη κινηση μπροστα απο το ενυδρειο για λιγο καιρο - ή αν δεν μπορεις, κρυψε το τζαμι με ενα υφασμα ή κατι, και μειωσε και το φως, κοψε μια λαμπα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/24/02 at 19:42:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το να χωρίσεις κάποιο ψάρι από τα υπόλοιπα (μέσω σίτας και άλλα παρόμοια) στο ίδιο του το ενυδρείο είναι μια μέθοδος δοκιμασμένη και πετυχημένη (και από μένα - γι'αυτό και στο προτείνω) από πολλούς χομπίστες. Το θέμα είναι να του "δώσεις" τον χώρο που του αρέσει να κρύβεται χωρίς να τον φοβίσεις (με το χέρι σου, την απόχη, κ.α.) και να έχει περίπου το 1/4 του ενυδρείου δικό του. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να στρεσαριστεί κανένα μα κανένα ψάρι από τη σίτα αλλά ίσα ίσα σε 1-2 μέρες θα την συνηθίσουν. Αντίθετα θα παρατηρήσεις ότι μέρα με τη μέρα θα αισθάνεται πιο άνετα και θα αρχίσει να κινείται άφοβα, αφού δεν θα νιώθει καμία απειλή. Θα καταλάβεις το πότε θα είναι έτοιμος να "φύγει" η σίτα και να εισαχθεί και πάλι μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια.

Φάρμακο να μην ρίξεις στο ενυδρείο αφού είναι πιθανό να κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό σε όλο το ενυδρείο (όχι μόνο τα ψάρια - βλ. ψάρια, βακτηρίδια, φυτά).

Αν αποφασίσεις να βάλει και ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά από το ενυδρείο, φρόντισε να είναι αρκετά χοντρό και σκουρόχρωμο ώστε να μην περνάει φως από έξω προς τα μέσα που είναι αρκετό να φοβίζει τα ψάρια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/25/02 at 04:42:53
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα αυτα καλα αν ομως υπαρχει ασθενεια πρεπει να χασω και αλλο χρονο;
Tolis - ειναι καλυτερα να κοψω τη μια λαμπα η να σκοτεινιασω για 2-3 μερες και μετε να αρχισω σταδιακα λιγες ωρες φωτισμου;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Tolis on 09/25/02 at 07:16:10
--------------------------------------------------------------------------------
Μην σκοτεινιασεις τελειως - ισως εχει το αντιθετο αποτελεσμα.
Απλως μειωσε την ενταση του φωτος κοβοντας μια ή δυο λαπμπες (δεν ξερω ποσες εχεις), παιρνοντας υπ οψιν και τα φυτα σου (αν εχεις).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/25/02 at 09:32:29
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/25/02 at 04:42:53, michalisg wrote:
Παράθεση:
Ολα αυτα καλα αν ομως υπαρχει ασθενεια πρεπει να χασω και αλλο χρονο;


Επειδή όπως περιγράφεις την εικόνα του ψαριού, όλα δείχνουν ότι το ψάρι είναι απλώς στρεσαρισμένο πάρα πολύ (αλλά δεν ξέρουμε και 100%). Το θέμα είναι να βρούμε τελικά τι έχει και να λύσουμε από τη ρίζα το πρόβλημα που το έχει προκαλέσει. Ακόμα περιμένουμε κάποιες απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις σχετικά με κάποια άλλα εξωτερικά σημάδια όπως:
Μήπως έχει ψιλές τρυπούλες (άσπρες/γκρι) στο κεφάλι, κοντά στο στόμα, στα βράγχια (gill covers), ή κάτα μήκος του σώματος (lateral line);
Τα περιττώματα του είναι φυσιολογικά ή μήπως λευκά και σαν κλωστή;
Εκτός από το ότι κρύβεται πολύ και δεν τρώει, η συμπεριφορά του πως είναι;
Το σώμα του και τα πτερύγια του έχουν περισσότερη "μύξα" απ'ότι είναι κανονικό;
Τι χρώμα έχουν τα βράγχια του; Έντονο κόκκινο ή σκούρο κόκκινο;
Κουνάει καθόλου τα πτερύγια του όταν κρύβεται ή είναι τελείως ακίνητο;

Κάτσε όση ώρα μπορείς και παρατήρησέ το, από απόσταση και λιγόστεψε το φως, όσο καλύτερα μπορείς.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/26/02 at 03:04:30
--------------------------------------------------------------------------------
Εξωτερικα σημαδια τιποτα τα ασπρα κοπρανα κατι μου θυμιζουν
αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα ειδα στο ψαρι αυτο, σε αλλο ψαρι του ενυδρειου μου ή σε καποιο ψαρι σε καποιο pet shop
Tα βραγχια δεν τα εχω παρατηρησει και τα πτερυγια τα κουναει και οταν ειναι κρυμενος. Μυξα οχι.
Ισως νεο στοιχειο ειναι καποια ξυσιματα σε φυτα και απο το συγκεκριμενο ψαρι και απο αλλους δισκους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: sot-zoe on 09/26/02 at 03:16:52
--------------------------------------------------------------------------------
ΩΧ !!! :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Sharky on 09/26/02 at 05:44:59
--------------------------------------------------------------------------------
Ξυσίματα :'(
Μάλλον δεν θα γλυτώσεις την θεραπεία.
Ωρα να μιλήσουν οι ειδικοί για να μαθαίνουμε και εμείς.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: kroud on 09/26/02 at 06:45:37
--------------------------------------------------------------------------------
Απο την αρχη του post εχω την εντυπωση οτι εχουμε να κανουμε με παρασιτα και σε λιγοτερο ποσοστο,με στρες.Γι'αυτο και σε ρωτησα εαν μπηκαν αλλα ψαρια μετα.Ειναι πολυ πιθανον αφου μπηκαν τοσα ψαρια μετα την παραλαβη του δισκου,καποιο απο αυτα να μετεφερε καποια παρασιτα και ιδιαιτερα απο την στιγμη που δεν μπηκαν σε καραντινα(εαν δεν κανω λαθος).Πολυ φοβαμαι οτι εχουν κολλησει κι αλλα ψαρια και το προβλημα θα γινει μεγαλυτερο.Ενδεχομενος να ξυνοταν και πιο πριν και να μην το ειχες παρατηρησει.Αυτη ειναι η γνωμη μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/26/02 at 10:26:21
--------------------------------------------------------------------------------
Το 90% των ασθενειων (( τα εχουμε ξαναπει αυτα!!!)) οφειλονται στο στρες!!! και σε λαθος συνθηκες ενυδρειου.

τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση μετα το στρες λογικο ειναι να ερθει και καποια αρρωστεια.
Τι να προτεινουμε εδω???? δεν υπαρχει και ενυδρειο καραντινας!!!
κοινος μπλεξαμε!!!!
ανεβασε την θερμοκρασια στους 28-29 (( ναι τοσο)) μηπως γλιτωσεις το ΙCK βαλε και εκτοζον και βλεπουμε((( ολα αυτα με μεγαλη επιφυλαξη!!!!)) και ο θεος να βαλει το χερι του!!!
ειναι τοσο ευθραυστη η ισοροπια του ενυδρειου σου, + την υπερευαισθησια των δισκων που τι να πω???
που κανονικα θα πρεπει να κατεβασεις PH και kh για να πουμε οτι θα φτιαξουν τα πραγματα χωρις φαρμακο.
ΑΝ καποιος εχει να προσθεσει τιποτα αλλο ...........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/26/02 at 10:52:44
--------------------------------------------------------------------------------
H θερμοκρασια μου ειναι μονιμα 28,9
τιποτα ακομη απο εξωτερικα σημαδια
ξεχασα να σας πω πως στο ενυδρειο λειτουργει UV λαμπα 7 ωρες την ημερα, να αυξησω τις ωρες ή ειναι οκ;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: kroud on 09/26/02 at 10:53:17
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/26/02 at 10:26:21, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
Το 90% των ασθενειων (( τα εχουμε ξαναπει αυτα!!!)) οφειλονται στο στρες!!! και σε λαθος συνθηκες ενυδρειου.

τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση μετα το στρες λογικο ειναι να ερθει και καποια αρρωστεια.


Ισως δεν διατυπωσα σωστα την απαντηση.Δεν διαφωνω μ'αυτο που λες ρε μανθο απλα ηθελα να πω οτι εχουμε ξεφυγει πια απο το σταδιο ενος απλου στρες και εχουμε πεσει στα ναρκωτικα που λενε. :-*
Το βλεπω πολυ δυσκολο να επανερχεται το ψαρι.Το θεμα ειναι να μην εξαπλωθει και στα αλλα ψαρια το υπαρχον προβλημα.
Το ενυδρειο καραντινας ειναι απαραιτητο.Διαφορετικα........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 13:30:55
--------------------------------------------------------------------------------
Έχεις μόνιμα την θερμοκρασία στους 28,9C ???!:;; Γιατί τόσο ψηλά;;; Τέλος πάντων κάνε αυτά που σου λέει ο Μάνθος. Τα παράσιτα δεν είναι και τόσο δύσκολα για να τα καταπολεμήσουμε. Αν δεν δεις βελτίωση μπορείς να διαφύγεις στην άλλη μέθοδο αντιμετώπισης παράσιτων... πάντα με μεγάλη επιφύλαξη, και πάντα εφόσον ακόμα τρώνε τα ψάρια σου.
Θα ήταν πολύ θετικό αν έβρισκες medicated food (πρέπει να έχει η tetra) το οποίο περιέχει metronidazole (μετρονιδαζόλη) και να το χορηγήσεις σε όλα σου τα ψάρια. Αλλιώς μπορείς να φτιάξεις το δικό σου medicated food χρησιμοποιώντας μετρονιδαζόλη (Flagyl σε κάψουλες) από φαρμακείο (επαναλμβάνω και πάλι με πολύ μεγάλη επιφύλαξη). Δεν λέω παραπάνω για την ώρα (του home-made medicated food / dosage)... περιμένουμε απαντήσεις του Μichalisg.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/26/02 at 13:39:41
--------------------------------------------------------------------------------
GIORGOS Ποια θερμοκρασια θα προτεινες για ενυδρειο με δισκους;
θα προτιμουσα και εγω μικροτερη αλλα απο οτι εχω δει σε sites ξενων εμπειρων discus keepers εκει κρατανε τη θερμοκρασια.
Για τα φαρμακα εχεις δικιο τα λεμε αργοτερα.
θα χρησιμοποιησω STERAZIN Kαι ισως ριξω και μια-δυο σταγονες σε τροφη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 04:55:57
--------------------------------------------------------------------------------
Οι δίσκοι ζουν ευτυχισμένοι σε θερμοκρασίες από 25-30C. Προσωπικά αν είχα δίσκους, θα τους κράταγα το νερό στα πιο χαμηλά επίπεδα... ας πούμε στους 27C και αν ήθελα να δοκιμάσω αναπαραγωγή, τότε θα έφτανα την θερμοκρασία σταδιακά στους 29C αλλά όχι μόνιμα στους 29C.

Απλά ρίχνοντας 1-2 σταγόνες φάρμακου στην τροφή των ψαριών δεν θα καταφέρεις τίποτα. Εκτός από το ότι είναι πολύ μικρή ποσότητα οι 2 σταγόνες, βάζοντάς την τροφή στο νερό, μέχρι να φαγωθεί, δεν θα υπάρχει καθόλου φάρμακο πάνω στην τροφή. Υπάρχει άλλος τρόπος για να το καταφέρεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/27/02 at 10:20:47
--------------------------------------------------------------------------------
Για το terazin ξερεις τιποτα;
(οταν λεω να βαλω σταγονες στην τροφη εννοω παραλληλα με τη θεραπεια και οχι μονο αυτο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 10:27:30
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς) δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου το Sterazin αλλά σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να πει την άποψη του.

Όταν λες "και όχι μόνο αυτό", τι εννοείς ακριβώς ???;; Δεν μας είπες... ο δίσκος έχει αρχίσει να τρώει ή έστω να τσιμπολογάει από τον βυθό;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/27/02 at 10:35:24
--------------------------------------------------------------------------------
Εννοουσα οχι απο μονο του το μετρο αυτο (σταγονες στην τροφη) αλλα παραλληλα, με την σωστη βαση των οδηγιων του φαρμακου θεραπεια.
Το ψαρι συνεχιζει να μην βγενει οταν ταιζω. Τον βλεπω ομως καθε δυο μερες να τσιμπαει λιγο στο βυθο αλλα ομως αρκετη ωρα μετα το ταισμα (τουλαχιστον μιση ωρα μετα)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/27/02 at 17:07:30
--------------------------------------------------------------------------------
sterazin ?????
εγω παντως δεν το ξερω :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: annivas2000 on 09/27/02 at 17:47:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ελαφρο σχετικα παρασιτοκτονο της Waterlife.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: jimstath on 09/28/02 at 07:57:53
--------------------------------------------------------------------------------
παλιότερα είχα μια παρόμοια περίπτωση ,το ψάρι κρυβόταν στην γωνία ,στρεσαρισμένο και έτρωγε μετά από αρκετή ώρα που έριχνα φαγητό-δεν ξυνόταν- ανέβασα την θερμοκρασία στους 30C και μετά από μια βδομάδα περίπου το ψάρι συμπεριφερόταν κανονικά.Αλλά από τα βιβλία που έχω διαβάσει για τους δίσκους ακόμα και όταν το ψάρι έχει κάποια ασθένεια ,αναφέρουν να ανεβάζεις πολύ την θερμοκρασία.'Οπως επίσης γράφουν ότι καλό είναι να αποφεύγονται δίσκοι με σκαλάρια γιατί τα δεύτερα κουβαλούν ένα είδος παράσιτου -δεν θυμάμαι το όνομα του- και πολύ εύκολα κολλάνε οι δίσκοι.Τώρα αν βλέπεις ότι οι κάποιο άλλο ψάρι ενοχλεί έστω και το παραμικρό το δίσκο βάλε μια σίτα ,όπως έγραψαν προηγουμένως, είναι μια επιτυχημένη λύση.Σου εύχομαι ο δίσκος να γίνει σύντομα καλά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 09/30/02 at 02:56:43
--------------------------------------------------------------------------------
Το ψαρι δειχνει να πηγαινει καλυτερα μετα τη δευτερη δοση φαρμακου (πεντε συνολικα).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: DM on 10/14/02 at 15:58:08
--------------------------------------------------------------------------------
ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 30!! ΒΑΘΜΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ).
ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ FLAGYL. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 10/14/02 at 16:39:19
--------------------------------------------------------------------------------

on 10/14/02 at 15:58:08, DM wrote:
Παράθεση:
ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ FLAGYL. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.


Flagyl = metronodazole. Γιατί συστήνεις το Flagyl?

Αυτό το φάρμακο χρησιμοποιείται για την καταπολέμησει των παρασίτων αλλά δεν αφομιώνεται από τα ψάρια (από το δέρμα, βράγχια κλπ) αν απλώς διαλυθεί στο νερό. Πρέπει να τρώνε για να το πάρουν με την τροφή τους... που σε αυτήν την περίπτωση το ψάρι δεν τρώει.

michalisg τελικά τι απέγινε αυτός ο δίσκος ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/15/02 at 04:01:02
--------------------------------------------------------------------------------
Mετα απο 10 ημερες (ενας κυκλος) θεραπεια με sterazin και 2 κυκλους θεραπειας με general cure (ο δευτερος κυκλος ολοκληρωνεται αυριο) το ψαρι τρωει και προσπαθει να επανελθει εκεινο που καταλαβα ομως ειναι οτι επιβιωσε τρωγοντας απο τα φυτα και τα κρινακια απο τις anubias.
Για το αν ειναι εντελως καλα δεν μπορω να απαντησω ακομα γιατι καθε τοσο τον βλεπω να ξυνεται (πολυ πιο αραια ομως)





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: DM on 10/15/02 at 16:29:36
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατι Γιώργο μέσα στην εβδομάδα το ψάρι θα αρχίσει να τρώει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/16/02 at 02:52:21
--------------------------------------------------------------------------------
Oι οδηγιες του φαρμακου αυτου μιλανε για εξωτερικα μονο η και εσωτερικα παρασιτα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 10/17/02 at 15:46:42
--------------------------------------------------------------------------------
michalisg για ποιο φάρμακο ρωτάς ???; Το Flagyl;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/18/02 at 11:10:30
--------------------------------------------------------------------------------
Nαι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 10/18/02 at 11:42:40
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω θα ακολουθουσα την συμβουλη του DM φιλε.(Giorgos :P :P και μην παρεξηγηθεις σε εφαγα)
Τους δικους μου τους εχω σε θερμοκρασια 27,5 και πανε μια χαρα,οταν καμια φορα τους βλεπω λιγο "χλωμους"(οχι πολυ δραστηριους κτλ)την ανεβαζω σταδιακα στους 29 και ερχοντε στα ισα τους μεσα σε μια-δυο μερες.
Μαλιστα εχθες τους τραβηξα με την καμερα την ωρα που αφηνε τα αβγα του ο ενας πανω σε ενα φυλο απο Echinodorus.Ομως ο αλλος τα βρηκε σαν καλο μεζε και τα περιποιηθηκε.Δεν ξερω αν θα επιζουσε κανα μικρο αλλα ;D ;D ψιλοκατουρηθηκα ;D ;D απο την χαρα μου μολις το ειδα(Ο Μανθος :P :P :P :P να δειτε , αφου μου ειπε να του κρατησω μερικα μικρα :P :P)
Υπαρχει το βιντεακι οποιος θελει(Απο Τριτη γιατι παω παλι για ψηφο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: DM on 10/18/02 at 15:52:40
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΗΛ. ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ.
ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ ΣΤΟΥΣ 29 ~ 31.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/19/02 at 02:54:43
--------------------------------------------------------------------------------
H θερμοκρασια ειναι μονιμα στους 29,5.
Το φαρμακο σε ποιες ασθενειες ψαριων βοηθαει;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/19/02 at 02:55:43
--------------------------------------------------------------------------------
Βασιλη τι νερο εχεις (παραμετρους);


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 10/19/02 at 07:29:33
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/26/02 at 13:30:55, Giorgos wrote:
Παράθεση:
Αλλιώς μπορείς να φτιάξεις το δικό σου medicated food χρησιμοποιώντας μετρονιδαζόλη (Flagyl σε κάψουλες) από φαρμακείο (επαναλμβάνω και πάλι με πολύ μεγάλη επιφύλαξη). Δεν λέω παραπάνω για την ώρα (του home-made medicated food / dosage)... περιμένουμε απαντήσεις του Μichalisg.

BILAS δεν παραξηγιέμαι φίλε μου. Αν δείτε πιο πάνω είχα προτείνει θεραπεία με FLAGYL αλλά φαίνεται πως δεν το λάβατε υπόψιν σας. :P
Απλώς θέλω να πω ότι το FLAGYL (στους ανθρώπους χρησιμοποιείται κατά των βακτηρίων [πχ. σε γυναίκες εγκύους] - στα ψάρια για την καταπολέμηση εσωτερικών/εξωτερικών παρασίτων, προτόζωα, hexamita κ.α.) έχει σαν δραστικό συστατικό την μετρονιδαζόλη (metronidazol) και ότι θα έχει πολύ μεγαλύτερη επιτυχία αν χορηγηθεί στα ψάρια από την τροφή και όχι μέσω του νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: BILAS on 10/23/02 at 10:04:14
--------------------------------------------------------------------------------
ΡΗ6,6 , ΚΗ3 , GH9
Εχθες το βραδυ ξαναρχισαν τα "παιχνιδια" τους παλι.
Για να δουμε τωρα τι θα γινει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 10/24/02 at 04:33:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ολοψυχα καλη επιτυχια αλλα μην αγχωνεσαι και πολυ.
Γιωργο και λοιποι θα ηθελα τροπο και δοσολογια για το FLAGYL



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 10/25/02 at 14:28:02
--------------------------------------------------------------------------------
Οι κάψουλες FLAGYL περιέχουν 500mg metronidazole η κάθε μια. Εμείς θέλουμε μια κάψουλα (500mg) για κάθε ψάρι αλλά να παίρνουν το φάρμακο μέσω τροφής. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ετοιμάσεις μερίδες φαγητού αναμιγμένα με το φάρμακο (και λίγο νερό) και να συγκρατιούνται με ζελατίνη (πωλείται σε Super Markets). Μόλις τις ετοιμάσεις, τις βάζεις στην κατάψυξη για μια νύχτα και την άλλη μέρα είναι έτοιμο για ανάλωση...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: kroud on 10/26/02 at 15:36:27
--------------------------------------------------------------------------------
Eδω θελω να προσθεσω κατι.Εαν δεν μπορει να φαει το ψαρι την τροφη με το φαρμακο και επειδη ενδεχομενως να εχει μεταφερθει και σε αλλα ψαρια το παρασιτο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσθεσεις 400mg/40 λιτρα μεσα στο ενυδρειο αφου πρωτα κανεις μια αλλαγη νερου της ταξεως του 50%.Την επομενη παλι αλλαγη και φαρμακο.
Αυτο εφοσον δεν τρωνε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: halvas69 on 10/26/02 at 16:22:27
--------------------------------------------------------------------------------
Αν δεν τρώει, τότε ρίξτε μία ματια στο site του DM για το πως γίνεται η χορήγηση του φαρμάκου μέσω τροφής.
Αλλά όπως λέει και ο ίδιος : "Είναι η έσχατη μέθοδος και αρκετά επικίνδυνη"

Αλλά αν είναι να πεθάνει ο Δίσκος , τότε είναι μονόδρομος μάλλον.
Link : http://www.geocities.com/nkyriaku/tips.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 11/26/02 at 03:17:40
--------------------------------------------------------------------------------
Μετα τη δευτερη απωλεια πολλων posts επανερχωμαι για να κλεισει το topic αυτο μα τον πιο ασχημο τροπο.
Το ψαρι μας αφησε μετα απο <<πολυχρονη>> μαχη με την αρωστια. Τη λεξη μαχη δεν την εβαλα σε εισαγωγικα γιατι οπως εγραψα και σε ενα post που χαθηκε ηταν το πιο μαχητικο ον που εχω δει ποτε αλλα δυστιχως δεν τα καταφεραμε.
Ευχαριστω οσους προσπαθησαν να βοηθησουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: Giorgos on 11/26/02 at 15:48:51
--------------------------------------------------------------------------------
:'( Λυπάμαι :'(
Τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείο δεν επηρεάστηκαν καθόλου έτσι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Post by: michalisg on 11/27/02 at 06:13:16
--------------------------------------------------------------------------------
Τα υπολοιπα ειχαν αρωστησει αλλα ανταποκριθηκαν στις θεραπειες και αυτη τη στιγμη ειναι ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13656 seconds with 12 queries