Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-04, 04:39
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα

Γεια σας!
Ειμαι νεος στο φόρουμ και πολυ ενθουσιασμένος με το χόμπι των ενυδρειων
Εχω εδω και χρονια ενασχοληθει με το γλυκο νερο (τωρα εχω ενα μικρο με δισκους), αλλα ειμαι νεος στον τομεα του αλμυρου νερού. Από το καλοκαιρι εχω "κληρονομησει" με μεγαλη μου χαρα ενα ενυδρειο 400+ λιτρων αλμυρου νερου από κάποιον που το βαρεθηκε, με τα εξης χαρακτηριστικα:
- 1 εξωτερικο μεγαλο φίλτρο της Eheim
- 2 εσωτερικα της πλάκας με σφουγγαρια
- 3 κυκλοφορητες
- 1 red sea prizm skimmer
- πολλα νεκρα κοραλλια τα οποια τα επλυνα με χλωρίνη και μετα από 4 μήνες εχουν πράσινη και κοκκινοκαφε αλγη (τέτοια αλγη εχει πιασει και το χαλίκι στο βυθο και ο μαγαζάτορας ειπε "no problem)
- 1 ζωντανό κοράλι που αγόρασα πριν μια βδομαδα με σαρκοφυτα που αρχισαν ομως να ζαρώνουν
- 1 θερμοστάτη 250 watt
- 2 λάμπες arcadia marine white και 2 arcadia marine blue 30watt οι οποοιες ανάβουν για 13 ώρες
- θερμοκρασια 27οC
- Ph 8+ (δεν μπορω να ειμαι ακριβης χρησιμποποιω τα χρωματικα τεστ μεχρι να παρω ψηφιακο πεχομετρο)
- salinity 1024
- νιτρικα 0
- 1 emperor angelfish (juvenile)
2 clown fish μκρα
1 yellow tang
1 blue tang
1 μικρο angel fish (το οποιο δεν μπορεσα να βρω στο ιντερνετ τι ακριβως ειναι, αλλα ο μαγαζάτορας το ονομασε "πριγκηπα"
- το νερο προέρχεται απευθειας απο θάλασσα στην περιοχη Επανωμης θεσ/νικης που ο προκατοχος συστησε ως "τελειο" και κάθε 3 μηνες αλλαζω το 1/3
-κάθε βδομαδα επειδή το νερο εξατμίζεται συμπληρώνω 8 περίπου λίτρα απιονισμένο νερο

Επειδη βλέπω οτι σε κάποια πράγματα εχω λάθος απαντηστε μου σας παρακαλώ στις παρακάτω ερωτήσεις

1) Το blue tang ειχε ασπρα σημαδια και ξηνόταν (στη συνεχεια και ο emperor). Εκανα θεραπεια με χαλκό πριν 2 περιπου μήνες και ολα οκ, αλλα τωρα επανηρθαν τα συμπτωματα. Ο μαγαζάτορας ειπε οτι ειναι νορμαλ να ξηνωνται αλλα διαβαζοντας στο φόρουμ σας ανησυχησα παλι. Εχω πιασει σε αποχη την blue tang, με σκοπο να την παω πισω αν ειναι φορεας ασθενειων. Αν την παω πισω λυτρωνω τα αλλα ψαρια ή ματαιος κόπος?
2) Σκοπευω να φτιαξω reef και γι' αυτο αγορασα για αρχη το κοραλι σαρκοφυτο, αλλα το βλέπω να ζαρωνει.Τι φταιει? Το εχω τοποθετησει πανω-πανω, 30 cm απο τις λάμπες και η κυκλοφορια του νερου ειναι αρκετη (φανταζομαι).
3) Με την κοκκινο-καφε αλγη που εχει εξαπλωθει στο ενυδρειο να ανησυχω ή ειναι νορμαλ οπώς λεει ο μαγαζάτορας.
4) Με τη σύνθεση του ενυδρειου ειναι όλα νορμαλ ή κανω κατι λάθος
5) Σκέφτομαι το επόμενο ψαρι να ειναι ενα puffer. Ταιριαζει με τα υπόλοιπα ψαρια ή θα φαει κανα clown (ειναι μικρα και χωραν στο στομα του)?
6) Μηπως δεν πρεπει να βαλω αλλο ψαρι μεχρι να ληθει το προβλημα με το ξησιμο και τα ασπρα στιγματα? Από την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα θα ειχα και απώλειες. Τόσους μηνες δεν εχω χασει ψαρι και τρωνε κανονικα, απλα ο emperor και κυριως το blue tang ξηνονται

Συγνωμη αν σας κουρασα. Pls μη μου πειτε να διαβάσω , εχω σερφαρει απειρες ώρες και οι αποψεις διεισθανται. Πεστε μου σας παρακαλώ για τη δικια μου περιπτωση τι γινεται. Ευχαριστω εκ των προτερων
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-04, 09:57
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

kalhmera kambeman , συγνώμη αλλα το μόνο που μπορώ να σου προτίνω είναι να διαβάσεις , δε γίνεται να φτιάξεις ριιφ χωρις μελέτη ( όχι απλό διάβασμα/ανάγνωση αλλα πραγματική προσπάθια )

πολλοί λόγοι φέρνουν ιτσ στα ψάρια , τροφή , περιβάλλον , επιθετικότητα/συμβατότητα άλλων ψαριών

Μερικά πράγματα που μπορεί να βοηθήσουν είναι === προσθήκη βράχου για καλητέρευση συνθηκών και αργότερα τροφής , αλαγή τροφικών συνηθειών , προσθήκη νερου απο Ρ/ο και οχι νερό ατμοσίδερου , διαχωρισμός των Τανκς. Xρήση μπάφερ , ιόδιο , χρήση σκίμμερ, κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-04, 13:33
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Θεραπεία με χαλκό σε reef ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!
Επίσης κάποιοι λένε ότι άπαξ και βάλεις χαλκό σε ένα ενυδρείο
δεν θα ξαναγίνει ποτέ reef safe..!! (ακόμα και αν το στεγνώσεις...)
Κάθε 3 μήνες 1/3 αλλαγή δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο...
Για να το έκανες αυτό μάλλον θα χρειαζόσουν καλύτερο βιολογικό φιλτράρισμα και σίγουρα κάποιο καλύτερο skimmer.
Για το ich απλά θα μπορούσες να προσθέσεις 2-3 γαρίδες lysmata
Από μετρήσεις ΟΚ για τα νιτρικά, αλλά από νιτρώδη, αμμωνία, ασβέστιο
σκληρότητα κλπ τι γίνεται??
Σε 400+ λίτρα 120Watt φωτισμού δεν νομίζω να αρκούν.
Από κυκλοφορία νερού θα πρέπει να έχεις 3500-4000 lt/h τουλάχιστον. Το puffer δεν ξέρω αν θα φάει κανέναν clown, σίγουρα όμως θα σου τρώει
σχεδόν κάθε ασπόνδυλο που θα προσθέτεις...
Σίγουρα θα χρειαστείς διάφορα πρόσθετα όπως είπε και ο kangouras...
Προσπάθησε να διαβάσεις μερικά πράγματα πρώτα και κοίτα να είναι σωστές οι πηγές σου γιατί αλλιώς θα απογοητευτείς κάποια στιγμή
(ίσως και σύντομα) και είναι κρίμα
Πάντα φιλικά
Υiobi
__________________
Euro 2004, Impossible is Nothing..!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-04, 13:56
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiobi
Για το ich απλά θα μπορούσες να προσθέσεις 2-3 γαρίδες lysmata
αυτο παλι πως γινεται
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-04, 14:22
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Έχω δει επανηλειμένως να κάθεται κάποιο ψάρι
και να το καθαρίζουν από εξωπαράσιτα.
Κυρίως σε νεοεισελθέντα στο ενυδρείο ψάρια
που από το στρες εμφανίζουν τέτοια περίπτωση.
Σε 1-2 ημέρες είναι όλα ok.
Μιλάω για το δικό μου ενυδρείο φυσικά, που από
αυτά που έχω δει είμαι πεπεισμένος ότι βοηθάνε αρκετά.
Αν πάλι κάνω λάθος, sorry.

Σ.Σ. Φάρμακο δεν έχω ρίξει ποτέ
__________________
Euro 2004, Impossible is Nothing..!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-04, 14:55
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Για τις γαρίδες το εχω διαβάσει, αλλα ο μαγαζάτορας δεν τις προτείνει γιατι θα μου τις φάνε τα αλλα ψαρια που έχω (βλ. παραπάνω). Ισχυει? Σήμερα του πηγα να μου κρατήσει το μονο κοράλλι που έχω μέχρι να περασει η περιοδος θεραπείας με χαλκο. (Μου ειπε να βάλω αρχικα μονο 6ml paracure της redsea και αν δε φύγουν τα σημαδια τοτε να κάνω όλη τη θεραπεια.) Το ενδεχομενο να το μετατρέψω σε reef δυστυχως βλέπω να απομακρύνεται (λόγω χαλκου) αλλα και επειδη ο μαγαζάτορας λεει ότι ο emperor θα ξεσκιζει τα κοραλια. Με την κοκκινο-καφε αλγη που ανεφερα παραπάνω τι γινεται? Και για φωτισμο τι μου προτεινετε? Οσο για τις αλλαγες του νερού, μπορω να το φτιαχνω μονος μου? ειναι καλό? (γιατι δεν μπορω να πηγαινω καθε μηνα στη θαλασσα (ειδικα το χειμωνα) και να κουβαλάω περίπου 120 λιτρα νερο)
Και παλι ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-04, 15:53
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εφοσον θελε ινα το μετατρέψεις σε reef , δεν επρεπε να ρίξεις χαλκο.
ο yiobi έχει δικιο για τις λυσμάτα γαριδες.
Εαν έχεις αρκετο βραχο για να κρυβόνται δεν θα έχεις ιδιαιτερα προβλήματα
Αλλώστε τα blue tang & yellow tang εινια αλγοβορα κατα ένα μεγαλο ποσοστο.
Το νερο θα το εφτιαχνα στην θεση σου....
μπορει να επενδυσεις σε μια Reverse osmosis και να προσθετειςτα σχετικά αλάτια.

Το ξυσιμο τώρα...
Κλασσικο ich.

Μην βάλεις τιποτα ακομα μεχρι να φτιαξεις το ενυδρειο σου και μεχρι να δείς τι θα το κανεις... reef , fish only ..
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-04, 17:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καταρχην ο μαγαζατορας σου ειναι λιγο επικυνδινος. Μην τον εμπιστευεσαι σε αυτα που λεει. Μετα, η αλγη που εχεις δεν την τρωνε τα tangs διοτι ετσι οπως τα λες ειναι κυανοβακτηριδιο το οποιο οπου ακουμπαει ειναι τοξικο. Επισεις δειχνει λαθος κυκλοφορια, λαθος φωτισμο και λαθος νερο.

Εχεις πολλα λαθος στο νερο σου και φαινετε απο την παρουσια αυτης της αλγης. Με αυτα τα ψαρια, χωρις αλλαγες νερου και με λαθος σκιμμερ (πολυ μικρο για τα λιτρα σου) δεν νομιζω να εχεις 0 νιτρικα... Δεν υπαρχει περιπτωση. Εκτος εαν εχει πνιγει με τουφες αλγης. Με τι μετρας?

Μετα το νερο που εχεις βαλει ειναι απο τον θερμαικο? Εαν ειναι απο εκει ειναι πολυ λαθος επιλογη επειδη εχει αρκετα μολυσμενο νερο με βαρεα μεταλα κτλ...Τι συνολικη κυκλοφορια εχεις?

Χαλκο τωρα δεν ηξερες δεν ρωταγες...αλλα και να ρωτησες με τον συγκεκριμενο μαγαζατορα σωθηκες. Υπαρχουν ρητινες στο εμποριο που αποροφουν τον χαλκο. Οχι αμεσα αλλα μακροπροθεσμα αφου ο χαλκος εχει "καθησει" πανω στο υποστρωμα σου και οχι μονο.

Puffer ουτε για αστειο εαν δεν θες να χυθει αιμα και σε ψαρια αλλα και σε ασπονδυλα και κοραλια. Οι γαριδες ειναι μια λυση αναγκης αλλα δεν ειναι πανακεια. Εαν το ψαρι εχει μια προσωρινη αδυναμια θα το βοηθησουν , εαν ομως εχει ασχημες συνθηκες νερου κτλ τοτε δεν κανουν απολυτως τιποτα. Ειδικα με το emperor, επιασες διανα! Να γνωριζεις πως τα tang εχουνε μια ευαισθησια σε ασχημο νερο και αυτο φαινετε στην δικη σου περιπτωση.

Ιωδιο, η αλλα προσθετα βαζεις? Εαν δεν γνωριζεις τι ειναι υπαρχουν παλαιοτερα links που εχουν αναφορες και διευκρινηζουν τι ειναι το καθε ενα απο αυτα.

Πες μας τι απορειες εχεις με βαση αυτα που σου ειπαμε και σιγα σιγα θα τα βαλουμε ολα στο δρομο τους.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-04, 22:20
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Γειά σου Kamberman Καλώς ήλθες στον υπέροχο αλλά και απαιτητικό
κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου.
Θα είμαι σύντομος και περιεκτικός γιατί ήδη πολλά έχουν απαντηθεί σωστά.
Βγάλε τα εσωτερικά φίλτρα και βάλε άλλο ένα εξωτερικό.Το παληό το
κάνεις βιολογικό με υαλοβάμβακα,μπλέ σφουγγάρι και siporax και το άλλο
χημικό με υαλοβάμβακα,ενεργό άνθρακα και ένα καλό αντιφώσφορο.
Βάλε άλλους 3-4 κυκλοφορητές 500-700 l/h έκαστος.
Το skimmer είναι ανεπαρκέστατο για τα λίτρα σου.Θέλεις τριπλή ικανότητα
skimming.Προτείνω Remora από Αμερική που είναι και οικονομικό.
Διπλασιασμός φωτισμού με αλλαγή του φωτισμού σου ή με κάποια πατέντα
που να προσαρμόζεται στο καπάκι σου.Προτείνω Τ5 ή PC.
Γυρίζεις πίσω τον Emperor και το άλλο Engel εκτός άν είναι bicolor.Ξεχνάς
το puffer. Αλλαγές νερού με R.O.(αντ. όσμωση) οπωσδήποτε και όχι
από τον Θερμαικό.
3-4 Cleaner shrimp είναι καλή ιδέα.
Επειδή έχω εμπειρία με χαλκό σου λέω ότι το ενυδρείο μου έκανε 8 μήνες να συνέλθει. Υπομονή λοιπόν.Να μετρήσεις PO4,NO2,KH,Alkalinity και
αμμωνία και να μας ενημερώσεις.Ολα αυτά στα λέω γιατί πιστεύω ότι κατά
βάθος θέλεις reef και όχι fish only.Με υπομονή,προσπάθεια πολύ και
πολύ μελέτη θα τα καταφέρεις.Οτι χρειαστείς είμαστε στην διάθεσή σου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-04, 03:48
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Ok για μια ακομη φορα παραδέχομαι οτι ειμαι πολυ "μικρός" και ολιγον ντρεπομαι. Εκτιμω αφανταστα το ενδιαφερον και δεν περιμενα τοση ανταποκριση. Ειστε φανταστικοι! Τις μεχρι τωρα κινησεις μου τις σχεδιαζα με βαση τον μαγαζάτορα (ας μη λεμε ονοματα) και τον προκατοχο του ενυδρειου που ειναι υποτιθεται "ειδημονες". Αλλα απο δω και μπρος θα κάνω ότι μου πειτε εσεις και τα 2 βιβλια για διαβασμα που παρειγγειλα απο αμαζον. Τα μονα στοιχεια που μπορω να σας δωσω ειναι τα εξης:
1) Το τεστ nitrite (no2, σωστα?) ειναι παντα καταλευκο, δηλ 0. (χρησιμοποιω το dry tab nitrit testkit aquarium pharmaceuticals)
2) kh μετραω πρώτη φορα χρησιμοποιώντας το τεστ της tetra που χρησιμοποιω στο ενυδρειο γλυκου νερου μου και βγάζει 27!!!!! Ειναι δυνατον η ειναι διαφορετικο το τεστ για αλμυρο νερο?
3)ph 8+ , θερμοκρασια 27oC, salinity 1024
3) alcalinity, αμμωνια και po4 δεν εχω μετρησει ποτε! Μαλλον πρεπει να πάρω τεστσ ε?
4) Οι κυκλοφορητες μου δεν αναγραφουν μαρκα και χαρακτηριστικα (δεν τους αγορασα εγω, τους "κληρονομησα" οπως ειπα.
5) Για ιωδιο βάζω κάθε 15 μερες reef success calcium3 redsea

Επειδη οντως κατα βάθος θελω να κάνω reef και με δεδομενο οτι εβαλα ηση μια δόση χαλκου και η tang ακομα εχει ασπρακια, θα ηθελα οπως ειμαι τωρα να μου πειτε τ ακριβως να κανω ωστε
α)να γιατρεψω τα ψαρια μου
β)να φυγει η αλγη
γ)να μπορω σε καποια φαση να αρχισω να βάζω κοραλια

Μου ειπατε για επιπλεον εξωτερικο φιλτρο, φωτισμο και κυκλοφορητες. Τι μοντελα ακριβως (για να τα παραγγειλω απο ιντερνετ) Και μες στην εβδομαδα παω για r/o. Φανταζομαι χρειαζεται και αλλαγη νερου. Ποτε, ποσο να αλλαξω και με ποια αναλογια χρησιμποποιωντας αλατι (που επισης θα αγορασω). Το ενυδρειο μου ειναι 350 λιτρα. Τι αλλο χρειαζεται? Με τον χαλκο και το itch τι να κανω? Το δωρο χριστουγεννων θα γινει ενυδρειο φετος , να μην πω οτι σκεφτομαι να πουλησω και το ενυδρειο γλυκου νερου

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας , περιμενω με ανυπομονησια τις οδηγιες σας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-04, 10:55
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

καληγμέρα , το θέμα δεν είναι να βρίσκεις κάποια άτομα για να σε οδηγούν αλλα να φτιάξεις μια δική σου βάση δεδομένων έτσι ώστε να μπορείς να αξιολογήσεις τις πληροφορίες που λαμβάνεις , δε μπορείς να κρέμεσαι απο τρία τέσσερα άτομα που μπορεί να θέλουν να βοηθήσουν.

Μέτρα το ΡΗ το πρωί πρίν ανάψουν τα φώτα
Για το νιτριτ τεστ , διπλασίασε τις αναλογίες για πιο ακριβή αποτελέσματα αν και κάτι μου λέει οτι απλα το τεστ είναι λιγμένο (όπα , τώρα το είδα , ντραι νταμπ ? όχι υγρό ?) ( ΧΕΧΕ , όπως θα έχεισ καταλάβει πρέπει να πάρεις 5-6 τεστάκια για τα χρηστούγενα ) Πάντως αμμωνιακό τεστ(Πρωσοπική μου άποψη ) δεν είναι απαραίτητο αφού δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου σε ένα στρωμένο ενυδρείο.

Βάζεις ασβέστιο με το Κάλσιουμ 3 ( τώρα αυτο το 3 τί περιέχει δε ξέρω ) αλλα αυτό που πρέπει να βάζεις είναι IODINE (IODINH)

Πάντως μάλλον μπαίνεις στο σωστό δρόμο , τι βλιβλία αγόρασες ??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-04, 11:15
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
5) Για ιωδιο βάζω κάθε 15 μερες reef success calcium3 redsea
Λαθος, αυτο το προσθετο ειναι καταλληλο και ειδικο για ασπονδυλα και κοραλια, οχι για ψαρια, ναι μεν εχει ιοδιο αλλα τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια καθως και το ασβεστιο που πανε οταν δεν εχεις κατι να τα αποροφησει? Να αναφερω οτι συμβαλουν και αυτα αρκετα στο προβλημα της αλγης.

Για ψαρακια μονο υπαρχει ειδικη σειρα της red sea που λεγεται marine success και οχι reef success που βαζεις εσυ.

http://www.redseafish.com/SubCategor...ID=90&subID=40
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-04, 12:17
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Για τα ιχνοστοιχεια μου προτεινε ο μαγαζατορας και ενα αλλο μπουκαλακι της ιδιας σειρας , αλλα μετα οταν θυμηθηκε οτι βαζω νερο απο θαλασσα ειπε δεν χρειαζεται. Το ιωδιο το εβαλα μια φορα μονο γιατι μονο για 2 βδομαδες ειχα ενα ζωντανο κοραλλι, μετα το πηγα πισω για να αρχισω θεραπεια με χαλκο. Σας παρακαλω , χρειαζομαι να μου πειτε πιο συγκεκριμενα μια μικρη λιστα απο μοντελα σε υλικο, τεστ, αλατια και οτι αλλο απο αυτα που προτεινατε, γιατι τωρα που εχω μερικα λεφτα στην ακρη και το προβλημα στο ενυδρειο, θελω να κανω τις σωστες κινησεις και οχι να πεταξω λεφτα σε "πειραματα" και εξοπλισμο που ειναι ανεπαρκης ή ειναι αυτα που θελει να πασαρει το καθε καταστημα. Ηδη η εμπιστοσυνη μου σε συτους εχει κλονιστει ΠΑΡΑ πολυ. Τα βιβλια τα παρηγγειλα αλλα θα αργισουν φανταζομαι να ερθουν απ αγγλια και λογω γιορτων.Πηρα το "Natural Reef Aquariums" (tullock) και "Marine Fishes (A PocketExpert Guide)" (Scott W. Michael). Σε πρωτη φαση να αλλαξβω νερο να ξεφορτωθω το χαλκο? Ποσο νερο να αλλαξω? Και με το ick τι θα γινει? Η να συνεχισω τη θεραπεια και μετα να προσπαθησω να καθαρισω το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-04, 14:27
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Για το ιτσ ξέρω ένα γιατροσόφι που δουλεύει κατα 50% με επυτυχία χωρίς να επιρεάζεται αρνητικά τίποτα ζωντανό ΣΚΟΡΔΟΖΟΥΜΟ ναι καλά διαβάζεις , λίγο ζουμί στη τροφή αλλα και κατευθείαν στο ενυδρείο μπορεί και να κάνει τη δουλειά, χωρίς να χριαστεί να κάνεις ενέργειες μετά για να το καθαρήσεις , εγώ το δίνω στα ψαράκια μου μιά φορά τη βδομάδα κοντά στους δύο μήνες τώρα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα μου φαίνεται πως τα χρώματά τους είναι πιο έντονα και τα βλέπω γενικότερα πιο δραστήρια απο τον πρώτο καιρό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-04, 16:36
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Να που φτασαμε και στο σκορδοζουμο, το οποιο καλο ειναι μεν και πασιγνωστο για την ομοιοπαθητικη του ικανοτητα να βοηθαει το ανοσοποιητικο και οxι μονο των ψαριων αλλα εαν εχεις τις αλλες συνθηκες λαθος τοτε δεν κανει τιποτα και λογικο ειναι.

Με την ευκαιρια τι ταιζεις τα ζωντανα σου? Ειναι απο τα πλεον συμαντικα και το ξαχασαμε ολοι να σε ρωτησουμε.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-04, 22:20
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να ντρέπεσαι Ολοι όταν ξεκινήσαμε από υπερβολικό
ενθουσιασμό και απειρία κάναμε λάθη και πρώτος εγώ.Στο reef όμως τα λάθη πληρώνονται ακριβά γι'αυτό πρόσεχε και μελέτα τις κινήσεις σου.
ΚΗ 27 αποκλείεται Το δικό μου είναι της Aquarium Pharmaceuticals και είναι και γιά γλυκό καί για αλμυρό νερό.Εάν το δικό σου γράφει ότι είναι και για αλμυρό νερό τότε να το αλλάξεις γιατί θα έχει λήξει.Εφ΄όσον έχεις τώρα μόνο ψάρια δεν χρειάζεσαι πολλά πρόσθετα και ειδικά Ca.Βάζε κάθε 10 μέρες Buffer,λίγο ιώδιο και Trace.Να βάλεις και άλλους κυκλοφορητές. Εχεις καθόλου βράχο Εάν όχι και άν έχεις
ήδη βάλει χαλκό τότε ολοκλήρωσε την θεραπεία και μετά άρχισε αλλαγές
νερού 20% ανά 15 μέρες με νερό από R.O.,μετρώντας τον χαλκό έως να τον βρείς 0.Φτιάξε τα φίλτρα όπως σου είπα χθές βάζοντας αρκετό άνθρακα
για να απορροφήσει τον χαλκό όταν τελειώσει η θεραπεία.(Μανο, o ανθρακας δεν αποροφαει τον χαλκο, ειδικες ρητινες το κανουν.)-Σημειωση Moderator-discos Εάν δεν έχεις ήδη βάλει χαλκό σου προτείνω επειδή δεν έχεις ασπόνδυλα
να δοκιμάσεις Hyposalinity.Αυτό γίνεται αλλάζοντας κάθε μέρα 5-7 λίτρα
νερό προσθέτοντας νερό από R.O. χωρίς αλάτι έως ότου η salinity κατέβει
από το 1024 στο 1010.Τα ψάρια αντέχουν αρκετές μέρες στο 1010 ενώ τα ασπόνδυλα όχι.Τα παράσιτα θα αποκολληθούν από το σώμα των ψαριών
λόγω της hyposalinity αι θα πεθάνουν.Στην φάση αυτή θα βοηθούσε
και μία λάμπα UV 15w με κυκλοφορητή 700 l/h.Αφού λοιπόν απαλλαγείς με
το καλό από το Ick και αφού αφήσεις το 1010 μερικές μέρες,αρχίζεις
τις μικρές αλλαγές νερού με αλάτι όμως ώστε σταδιακά να φτάσεις στο 1025
Για ένα μήνα μετά δεν θα βάλεις κανένα ζωντανό στο ενυδρείο και αφού όλα πάνε καλά και κάνεις αυτά πού είπαμε θα προχωρήσεις στα επόμενα
βήματα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-04, 23:29
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Τροφές:
-tropical marine flakes
-tropical marine gran
-sera granu marin
-sera freeze dried shrimp
τα οποια τα ταιζω 2 φορες την ημερα ενναλαξ για ποικιλια

Τωρα που εριξα ηδη χαλκο το επίπεδο Cu ειναι στα 0,2 ppm
Nα συνεχίσω θεραπεια με χαλκό ή να το γυρισω σε hyposalinity που μου αρεσε σαν ιδεα?
Το kh ειναι και για αλμυρο νερο απλα εγω εκανα λάθος στην μετρηση εχθες. Τελικα ειμαι στα 13-14.
Αυριο-μεθαυριο που θα μπει το δωρο χριστουγεννων ξεκιναω αγορες με πρωτα-πρωτα το r/o, το αλατι και τα τεστ.
Τα δυο εσωτερικα φιλτρα της πλακας που εχω δεν λειτουργουν σαν επιπλεον κυκολοφορητες? (μπας και γλιτωσω κανα εξοδο δηλ).
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-12-04, 12:04
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Δεν μας είπες άν έχεις βράχο.Τα θεραπευτικά επίπεδα Cu είναι 0,3.
Αφού άρχισες με χαλκό να ολοκληρώσεις και όταν θα αρχίσεις τις αλλαγές
νερού ρίξε την αλατότητα στο 1015,κράτατο για 10 μέρες και επανέφερέ την σταδιακά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-12-04, 13:32
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Οκ αυτο θα κανω. Να σαι καλα φιλε Μανο
Βραχο δεν εχω......ακομα. Και το θεμα ειναι μελλοντικα που θελω να το κανω reef που θα βρω εδω στη θεσαλονικη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-04, 14:22
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ευτυχώς που δέν έχεις βράχο γιατί ο χαλκός τον καταστρέφει
Εάν δεν βρείς εκεί τότε μόνο από Αθήνα.Πάντως reef χωρίς βράχο δεν
γίνεται.Πάντως λόγω χαλκού βράχο δεν θα βάλεις άν δεν έχεις 0 χαλκό
για 2 συνεχόμενους μήνες.
Μου κάνει εντύπωση που σε μεγάλη πόλη όπως η Θεσ/κη δεν υπάρχει βράχος.Εγώ από Αθήνα βρίσκω συχνά, κουραρισμένο και σε καλή ποότητα
με 20 ευρώ το κιλό.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-12-04, 15:26
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

ok
Παρεπιπτώντως:
1) Μου ειπες οτι το redsea Prizm Skimmer ειναι ανεπαρκεστατο. Βλέπω στις προδιαγραφές ότι κάνει για ενυδρεια μεχρι 400λιτρα (εμενα ειναι 350). Σίγουρα να το αλλαξω? Ψιλολυπάμαι τα 170 Ε που εδωσα....
2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-12-04, 15:34
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Τροφές:
-tropical marine flakes
-tropical marine gran
-sera granu marin
-sera freeze dried shrimp
τα οποια τα ταιζω 2 φορες την ημερα ενναλαξ για ποικιλια
Βαλε στην διατροφη τους λιγη ζωντανη και αγορασε καποιες τροφες σε bits και flakes της Ocean Nutricion, οι τροφες αυτες ειναι σε αλλη κλαση. Οι τροφες σου δεν ειναι και οι καλυτερες θα ελεγα. Ειναι πολυ "λιγες" για θαλλασα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Τα δυο εσωτερικα φιλτρα της πλακας που εχω δεν λειτουργουν σαν επιπλεον κυκολοφορητες? (μπας και γλιτωσω κανα εξοδο δηλ).
Ευχαριστω
Ναι, αμα τα αδειασεις απο τα υλικα τους αλλα θα πιανουν χωρο, εαν σε βολευει ετσι, εσυ το ξερεις, αλλα δουλεια θα κανει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Αυριο-μεθαυριο που θα μπει το δωρο χριστουγεννων ξεκιναω αγορες με πρωτα-πρωτα το r/o, το αλατι και τα τεστ.
Και ενα καλο σκιμμερ ειναι αναγκαιο, το σκιμμερ ειναι κλειδι στο θαλλασινο και σε ψαρια και σε ριφ, προτεινω για τα λιτρα σου κατι που μπορεις να βρεις στην ελλαδα και ειναι απο τα καλα κοματια. Turboflotor Multi SL. Απο τα πολυ καλα σκιμμερ στην κατηγορια τους για τα λιτρα σου.
http://www.aqua-medic.de/cgi-bin/php...ng=en&cat_id=9
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-12-04, 15:43
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
ok
Παρεπιπτώντως:
1) Μου ειπες οτι το redsea Prizm Skimmer ειναι ανεπαρκεστατο. Βλέπω στις προδιαγραφές ότι κάνει για ενυδρεια μεχρι 400λιτρα (εμενα ειναι 350). Σίγουρα να το αλλαξω? Ψιλολυπάμαι τα 170 Ε που εδωσα....
2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Ευχαριστώ
1- Δεν διαβαζεις αυτα που εχουμε γραψει στο παρελθον, ετσι δεν ειναι?

2- Σοβαρεψουυυυ.....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-12-04, 22:18
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Οι τροφές που σου προτείνει ο Μάριος είναι κορυφαίες.Το Prizm είναι επαρκές το πολύ για 200 λίτρα. Δεν μπορείς ακόμα να καταλάβεις πόσο
βασικό είναι το καλό skimmer.Εγώ μέχρι να το καταλάβω έπαθα αρκετές
ζημιές και το πλήρωσα πολλαπλά.Είναι ο ο βασικότερος εξοπλισμός στο θαλασσινό και ειδικά στο reef
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα τα εσωτ. φίλτρα λόγω χώρου και θα έβαζα 3 κυκλοφορητές σε διαφορετικά σημεία.Να ελαττώσεις το τάισμα στό μισό
μέχρι να γίνουν καλά τα ψάρια.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-04, 23:17
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Kαι παλι ευχαριστω παιδια για τις υπερπολυτιμες συμβουλες σας. Συγνωμη που ρωταω και ξαναρωταω, αλλα θελω να κάνω λιστα με τις επομενες κινησεις αλλα και να κανονισω τον προϋπολογισμο μου. Με μια προχειρη ματια όλα αυτα κοστιζουν πάνω απο 2χιλιαρικα(!) και πρεπει να οργανωθω και κυριως να ιεραρχισω τις αναγκες σε εξοπλισμο. Και παλι ευχαριστω θα σας ενημερωσω για εξελιξεις και αγορες
Α παρεπιπτωντως, σημερα ψοφησε το μικρο angel (ο "πριγκηπας")-βρεθηκε με τα μουτρα σφηνωμενος στον εναν κυκλοφορητη
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-04, 12:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αναφερθηκε πριν ο Μανος σε hyposalinity, σωστη τακτικη αλλα πρεπει να ξερεις τι κανεις για να μην εχεις αλλα προβληματα. Να γνωριζεις πως σε αυτες τις συνθηκες ( hyposalinity) ο βραχος πεθαινει καθως και τα απονδυλα και τα κοραλια. Τα ψαρια ομως αντεχουν για ενα διαστημα χωρις προβληματα. Προσοχη λοιπον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Οι μπουρμπουληθρες απο το σκιμμερ κανουν κακο εαν μπαινουν στο ενυδρειο. Τωρα βεβαια δεν ειναι της παρουσης να το δουμε γιατι, αλλα οντως συμβαινει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Με μια προχειρη ματια όλα αυτα κοστιζουν πάνω απο 2χιλιαρικα(!) και πρεπει να οργανωθω και κυριως να ιεραρχισω τις αναγκες σε εξοπλισμο.
Η αληθεια ειναι οτι κοστιζει λιγο αλλα δεν φτανει και τοσο ψιλα για αυτα πoυ θελεις. Το σκιμμερ, τα τεστ και το αλατι θα τα βαλεις πρωτα πρωτα. Μετα απο καιρο θα μπορεσεις να παρεις και την αντιστροφη οσμωση. Τα ψαρακια σου δεν τα νιαζει εαν το νερο ειναι απο α/ο η απο την βρυση. Τα κοραλια σου ομως θα τα νοιάζει. Αρα ακομα δεν βιαζεσαι για αυτην.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Α παρεπιπτωντως, σημερα ψοφησε το μικρο angel (ο "πριγκηπας")-βρεθηκε με τα μουτρα σφηνωμενος στον εναν κυκλοφορητη
Δεν εχεις καποια σιτα η γριλια στις αντλιες σου?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-12-04, 12:45
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

ουτως η αλλως τωρα που χρησιμοποιω χαλκο δε χρησιμοποιω σκιμερ οποτε θα το βαλω στις επομενες αγορες. Βραχο κ ασπονδυλα ακομα δεν εχω οποτε η hyposalinity ακουγεται καλη ιδεα.
Οσο για τον πριγκηπα αυτος μαλλον ψοφησε απο μονος του και παρασηρθηκε στον κυκλοφορητη. Οι δυο κλοουν που εχω ειναι πολυ μικροι και την πεφτουν διπλα στον κυκλοφορητη και δεν ειχαν κανα "ατυχημα" τοσο καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-12-04, 13:04
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

ένα πλήρες ενυδρείο 350λίτρα χριάζεται 2 χιλ΄μόνο για αλάτι , άμμο , βράχο , ψάρια , ασπόνδυλα

Αυτά που σου λείπουν για να μπορείς να έχεις τα ασπόνδυλα είναι Καθαρό/οξυγωνομένο νερό ,και άφθονη ηλιακή ενέργεια , αυτά τα πετυχένεις με χρήση ενός καλού σκίμμερ , Α/Ο , Ισχυρού φωτισμού , και καλής κυκλοφορίας νερού , πρέπει πρώτα να καθαρίσεις το νερό απο τα οργανικά 1) ΣΚΙΜΜΕΡ , αύξηση ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ μετα να αποβάλεις όλα τα βαρέα και επιβλαβή μέταλλα ) Α/Ο και αφού βάλεις βράχο , καθαρήσεις το νερό μπορείς να βάλεις έξτρα φωτισμό γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με άλγη ,
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-12-04, 16:58
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

kamberman σου προτείνω τώρα στίς γιορτές που θα έχεις χρόνο να ανατρέξεις σε παληές δημοσιεύσεις στο forum οι οποίες θα σου λύσουν πολλές απορίες.Εκεί θα βρείς και σχετική βιβλιογραφία και για βιβλία
αλλά και για το internet την οποία πρέπει να μελετήσεις Το reef είναι ολόκληρη επιστήμη και για να λύνεις τα διάφορα προβλήματα
που θα παρουσιάζονται πρέπει να σταθείς στα δικά σου πόδια.
Εμείς πάντως εδώ είμαστε για κάθε δυνατή βοήθεια.
Εάν θέλεις μπορώ να σου προτείνω διάφορα sites και βιβλία αλλά πρέπει
να ξέρεις αγγλικά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-12-04, 21:41
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Και παλι σας ευχαριστω όλους. Πες μου τα site μανο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10835 seconds with 12 queries