Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-05-21, 15:55
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Ρηχό αφρικανικό(?)

Καλησπέρα σε όλους! Καλώς σας βρίσκω!

Αρχικά να πώ ότι ασχολούμαι εντελώς χομπίστικα με το γλυκό νερό εδω και κάποια χρόνια. Από Αφρική δεν έχω ιδέα (no idea).

Τελαυταία έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ και έχω δει και κάποια στο youtube για τις αφρικάνες. Αφορμή είναι ένα νέο ενυδρείο που έχω κάνει παίρνοντας τα τζάμια από ένα έπιπλο-βιτρίνα του ΙΚΕΑ (νομίζω γνωστό σε όλους). Το ενυδρείο αυτό ξεκίνησε για πλάκα (ήμουν έτοιμος να πετάξω το έπιπλο) αλλά όταν ολοκληρώθηκε μου άρεσε πάαααρα πολύ, και μετά από δυό τρεις μπουνιές που του έρηξα για crash test, τώρα ψάχνω να το εξοπλίσω και να βρω τι ψάρακια να βάλω.

Είχα σκεφτεί από την αρχή ότι θα ήθελα αφρικάνες σε αυτό το ενυδρείο αλλά λόγω χαμηλού ύψους (ούτε 30εκ) σκέφτηκα ότι με 5 εκατοστά αμμο δε θα μείνει καθαρό ούτε 25εκ που μου φάνηκε απογορευτικό.Είχα κάνει και μια πρώτη γύρα σε ψάξιμο στα γνωστά μου (κιχλίδες αμερικής, barbs, κλπ) αλλά δε με ενθουσίασε τίποτα και δεν ήθελα να βάλω κάτι που έχω ήδη. Όπως φανταζεστε γράφω εδώ γιατί ψάχνοντας σκέφτηκα ότι ίσως, ίσως λέω, θα μπορούσα να το παλέψω για Mbunas (?).

Γνωρίζω ότι το ph της βρύσης είναι περίπου στο 8 και έχω διαβάσει ότι πολλά ήδη Mbuna κατοικούν σε ρηχά νερά οπότε από εκεί πήρα το θάρρος ότι ισως, ναι μεν , αν και εφόσον, να δω μήπως τελικά ήταν της μοίρας γραφτό!Ξέρω ότι η πρόταση είναι για μινιμουν 300 λίτρα για τα συγκεκριμένα ψαράκια αλλά επείδή οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 'περιεργες' (157χ39χ29, 170 λίτρα) έχω μια ελπίδα ότι ίσως στο ρηχό αυτό ενυδρείο θα μπορώ χωρίς 1.000.000 συμβιβασμούς να χωρέσω κάποιες Mbuna ψαρούμπες και να καταλήξουν ευτυχισμένες.

Τα είδη που σκέφτομαι είναι κάποια από τα Yellow Lab, Rysty chiclid, Pseudotropheus Acei, Pseudotropheus Saulosi χωρίς όμως να το έχω ψάξει πολύ.

Θα ήθελα πολύ τα φώτα σας και τη γνώμη σας αν αυτό που σκέφτομαι θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να σταθεί (ρηχό αφρικανικό) ή αν θα πρέπει να το ξεχάσω εντελώς σαν ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
africa, malawi, mbuna, ρηχό, shallow


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι Φυτά να βάλω σε αφρικανικό; Mr.Cleaner Αρχάριοι γλυκού νερού 4 22-03-18 21:15
Νεο Αφρικανικό-Tanganyika!!! Irakles Tanganyika 113 13-03-16 23:37
Καινούριο αφρικανικό Παναγιώτης Κ Malawi 28 26-11-11 22:06
Νέο αφρικανικό, Την γνώμη σας, και κάποιες απορίες raeziel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 07-03-11 00:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08953 seconds with 14 queries