Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-07-17, 22:58
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καμια πιο κοντινή εαν ειναι εύκολο;
Μου έχουν βγει τα μάτια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-07-17, 08:07
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλημερα , ηταν οτι καλυτερα θα μπορουσα να βγαλω. Θα προσπαθησω να βγαλω και αργοτερα. Παρολα αυτα χτες εκανα την 1η αναπληρωση που χρειαζοταν με νερο Α.Ο. Ο μετρητης πριν την αναπληρωση ελεγε 1030!!

ευτηχως με το νερακι και μετα μετρηση ειμαι στο 1026-1026,5
το αφησα εκει γιατι μετα αενεβαινε λιγο ακομα το νερακι και δεν ηθελα.Νομιζω καλα ειναι.

Οσο αφορα αυτο που σας εβγαλα στην φωτογραφια εδειξα ενα Video στα παιδια που ψωνισα τα πραγματα και μου ειπαν κατα μεγαλο ποσοστο ειναι αλγη η οποια ναι μεν δεν ειναι επιβλαβης αλλα δεν ειναι και ομορφη. Θα προσθεσω και αλλα σαλιγκαρακια και θα αρχισει να χανεται. Παντως μοιαζει σαν πετσα!! που αρχιζει και ξεφταει....

Τοποθετηθηκε και ενας αστεριας αμμου ο οποιος σκαλιζει τον αραγωνιτη.
Πηγα και για μετρηση το ιδιο το νερο του ενυδρειου μου να δουνε τα παιδια νιτρικα μεχρι να παρω και εγω τα τεστ και το αποτελεσμα παρολο την απειρία μου το νερο ηταν καθαροτατο σαν κρυσταλο με το παραμικρο ιχνος!!! τωρα πως εγινε αυτο προφανς και ο φιλος που το πηρα ειχε κανει καλη δουλεια.
σημερα εαν ολα ειναι καλα θα μπει και μια γαριδα καθαριστης και νομιζω οτι κλεινουμε εδω για τωρα.
Επειδη προκειτε να φυγω για 2 ημερες με το φως τι γινεται αγοραζω χρονοδιακοπτες ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-07-17, 08:42
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Τις 2 μέρες που θα λείψεις πως θα κρατάς τη θερμοκρασία στο 26-27 κ πως θα αναπληρωνεις το νερό που θα εξατμίζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-07-17, 08:48
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καταρχας αναμενω να ερθει στο μαγαζι η αυτοματη αναπληρωση, δεν την εχουν ακομα διαθεσιμη.

επισης οταν αγορασα το ενυδρειο κλεινει περιπου κατι λιγοτερο απο 10 ημερες στην μεταφορα ειχα καιτο νερο μαζι μου. Οποτε λιγο νερο μου επεσε κατω. Δεν ξερω ακριβως την ποσοτητα παρολα αυτα στο επιπεδο που το εφερα ειναι μεχρι επανω. Θεωρω οτι δυσκολο θα εξατμιστει νερο τοσο που να χρειαστει μεσα σε 2 ημερες αναπληρωση. Παραλληλα εχω και ανεμιστηρακι που δουλευει συνεχως.


Πρεπει να κανω κατι αλλο ??
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-07-17, 08:58
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Προσπαθούμε να μη σε φέρουμε προ εκπλήξεως όταν θα γυρίσεις από τις διακοπές. Στα 50λτ ενυδρείο αν θα έχουμε 2-3λτ εξάτμιση τη μέρα, δηλ 4-6λτ το 2ημερο η αλατοτητα θα σου φτάσει πάνω από 1030 κ αυτό θα κάνει κακό στα ζωντανά σου.
Σε τόσα λίγα λίτρα η παραμικρή εξάτμιση αλλάζει κατά πολύ την αλατοτητα.
Αν έχεις κάποιον μέχρι να πάρεις την αναπλήρωση καλό θα ήταν αυτές τις μέρες να περνάει από το σπίτι κ να συμπληρώνει νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-07-17, 10:21
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Σε σχέση με αυτό προβληματίζομαι κι εγώ ενόψει διακοπών.
Πέρα από το να ρίχνει κάποιος απλά νεράκι για αναπλήρωση (που ούτε κι αυτό είναι απλό αλλα έστω ότι το έχουμε ετοιμάσει) χρειάζεται να τσεκάρει διάφορα όπως τη ροή του φίλτρου και πιθανά να ξεπλύνει/αντικαταστήσει το μαλλί. Εκεί χρειάζεται πλέον λίγο παραπάνω προσοχή και γνώση.
Εσείς που έχετε και περισσότερα και μεγαλύτερα ενυδρεία πως τα βολεύετε; Υποψιάζομαι ότι στα εξωτερικά φίλτρα δεν είναι τόσο πρόβλημα οπότε λέω για πιο απλές εγκαταστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-07-17, 11:04
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Εξωτερικά φίλτρα δεν χρησιμοποιούμε, έχουμε σαμπ. Μαλλί τι εννοείς; περιέγραψε μας αναλυτικά τι χρησιμοποιείς γιατί νομίζω ότι κάτι έχεις λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-07-17, 11:25
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ναι ποτέ δεν ξέρω πως να το πω για να το καταλάβουν, το έχω δει μαλλί, βαμβάκι ως και υαλοβάμβακα (που είναι τραγικά λάθος).Αυτό που βάζουμε για μηχανική φίλτρανση. Πιάνει όλη τη λάσπη και κλείνει εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-07-17, 11:36
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλησπερα. Δεν ξερω πως θα μπορουσα να το κανω. Οπως ειπα ειμαι νεος στο αθλημα με το αλατι. Παρολο που εχω 2 ακομα ενυδρεια γλυκου νερου δεν εχει καμια σχεση η εξατμιση γλυκου με αλμυρο νερο. Οκ
Τωρα τι σκεφτομαι να κανω μιας και ακομα δνεεχω αναπληρωση.
Κοιταζοντας ολες τις μερες το ενυδρειο καθε μερα εχανα και απο λιγο. Απο την στιγμη που εβαλα και τον ανεμιστηρα που χτυπαει ειναι με πιο γρηγορους ρυθμους.
Σημερα το βραδυ θα αφαιρεσω 1,5 λιτρο περιπου νερο και θα βαλω νερο Οσμωσης μετρωντας παλι να το φερω σε 1025. Οποτε θεωρητικα θα ειμαι μεσα στο σημειο που θελω μεχρι να γυρισω αυτες τις 2 ημερες.
Αυτο βασικα μου τι αναφερανε και το καταστημα που πηρα ολα τα υλικα. Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο. Γιατι ενταξει μπορει να μην φτασει 1030 αλλα μεχρι την δευτερα τα ξημερωματα πιστευω θα ανεβει 2 βαθμους.

Πως ακουγεται αυτο ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-07-17, 11:53
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Θεωρητικά δεν θα είσαι στο σημείο που θέλεις γιατί η εξάτμιση θα είναι μεγάλη με αποτέλεσμα η αλατοτητα να ανεβεί πολύ. Δεν είναι σωστό τη μια μέρα να είσαι 1025 κ μετά 1027 ή κ πιο πάνω. Γενικότερα αν αποφασίσεις να είσαι στο 1025 πρέπει να είσαι συνέχεια στο 1025 σταθερά.
Τον υαλοβαμβακα τον αποφεύγουμε γιατί καταρχήν μπουκώνει πολύ εύκολα στο θαλασσινό κ δεύτερον είναι πηγή νιτρικών.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-07-17, 13:09
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας αναμενω να ερθει στο μαγαζι η αυτοματη αναπληρωση, δεν την εχουν ακομα διαθεσιμη.

επισης οταν αγορασα το ενυδρειο κλεινει περιπου κατι λιγοτερο απο 10 ημερες στην μεταφορα ειχα καιτο νερο μαζι μου. Οποτε λιγο νερο μου επεσε κατω. Δεν ξερω ακριβως την ποσοτητα παρολα αυτα στο επιπεδο που το εφερα ειναι μεχρι επανω. Θεωρω οτι δυσκολο θα εξατμιστει νερο τοσο που να χρειαστει μεσα σε 2 ημερες αναπληρωση. Παραλληλα εχω και ανεμιστηρακι που δουλευει συνεχως.


Πρεπει να κανω κατι αλλο ??
Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή εύχομαι!!
Εγώ στα 60λιτρα κύβο με θερμοκρασία 27,5 βαθμούς ΧΩΡΙΣ ανεμιστηρια χάνω περίπου 1 λίτρο νερό την μέρα. 1 λίτρο νερό εξάτμιση τώρα μου ανεβάζει την αλατοτητα 1 βαθμό περίπου.!

Και αυτό ξαναλέω χωρίς ανεμιστηρια! Εσύ που έχεις και ανεμιστήρα σίγουρα θα χάνεις περισσότερο νερό!

Καλά θα είναι αν μπορεί κάποιος να πάει να συμπληρώσει λίγο νερό όσμωσης ανάμεσα στις μέρες απουσίας σου!

Καλή συνέχεια να είσαι καλά να το χαρείς το καινούριο σου ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-07-17, 13:23
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλά θα είναι αν μπορεί κάποιος να πάει να συμπληρώσει λίγο νερό όσμωσης ανάμεσα στις μέρες απουσίας σου!


το ιδανικότερο είναι αυτό που σου λένε τα παιδιά εδώ!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-07-17, 14:05
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλησπερα καιπαλι. Σας ευχαριστω. Επειδη δεν εχω αυτην την δυνατοτητα να ερθει καποιος.....εαν κλεισω τον ανεμιστηρα με κλειστο σπιτι βεβαια παραθυρα ειναι παρακυνδυνευμενο???να σηκωθει θερμοκρασια??

Απο την αλλη το μονο που μπορω να κανω ειναι να συμπληρωσω σημερα ποσοτητα νερου και να φυγω ισως κυριακη βραδυ να ερθω...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-07-17, 07:11
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλημερα και καλη εβδοαμαδα σε ολους. Χτες το βραδυ εφτασα. Ολα λειτουργησαν εξαιρετικα. Ναι υπηρχε εξατμιση δεν ειμαι σε θεση να προσδιορισω ποσο περιπου. Βαση του νερου που προσθεσα πρεπει να ειναι καντα στο 1 λιτρο και κατι. Ολα πηγαν εξαιρετικα. Με την μονη διαφορα οτι μου τσιμπησε λιγο θερμοκρασια παρολο που μερα νυχτα το ανεμιστηρακι δουλευει οποτε ισως προσθεσω ακομα ενα.
Αυτα και ευχαριστω ολη την ομαδα και τον Νικο για τα πρωτα σχολεια και βοηθεια.

Καλη δυναμη να εχουμε και αυτην την εβδομαδα.....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-07-17, 09:06
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

μπραβο μπραβο Αρκαδιε, τέλος καλό όλα καλά φιλαρακι!
καλή μέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε με υγεία!
ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-07-17, 10:45
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλημερα σας.
Εφτασε και η χρονικη 1η στιγμη που θα κανουμε και την αλλαγη μας στο θαλασσινο νερο. Σημερα το βραδυ θα κανω την 1η αλλαγη. Νερο Οσμωσης το εχω θα ετοιμασω στο βαρελακι περιπου 10 λιτρα.
Στα 60 που ειναι το ενυδρειο ειναι καλο νουμερο αλλαγης?
Τωρα αυτο που με απασχολει ειναι ποσο αλλατι θα βαλω μεσα η βαζω τοσο οσο να φτασω το 1025 αλατοτητα!!
επισης το φιλτρο θα το καθαρισω? και εαν ναι μετα πρεπει να γεμισω με τι , εαν θυμαμαι απο τα μποθυκαλια που εχω διαθερσιμα εχω ανδθρακα και φωσφορο...
αναλογιες ???

Ευχαριστω ολους...προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-07-17, 05:20
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Κάποια βοήθεια σε αυτό που έγραψα ,,,
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-07-17, 09:32
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε!
Μία χαρά είναι τα 10 λίτρα αλλαγή. Με τον καιρό και ανάλογα τις μετρήσεις που παίρνεις προσαρμόζεις και τις αλλαγές σου ανάλογα.

Στην συσκευασία του αλατιού γράφει τα ποσα γραμμάρια θα χρειαστείς για να πας Αλατοτητα 1025. κάθε μάρκα αλατιού έχει διαφορετικές αναλογίες οπότε κοιτάς το δικό σου και ανάλογα ρίχνεις αλατι. Αφήνεις το αλάτι να σπάσει καλά, μετράς Αλατοτητα στο βαρέλι σου και ανάλογα πράττεις. Αν έχεις παραπάνω απο 1025 ρίχνεις λίγο νερό όσμωσης αν έχεις λιγότερο ρίχνεις λίγο αλάτι μέχρι να φέρεις την Αλατοτητα εκεί που θέλεις.! Μόλις φτάσεις την Αλατοτητα εκεί που θες κάνεις την αλλαγή σου!

Στο φίλτρο τώρα βάζεις άνθρακα και αντιφωσφορο μέσα και τίποτα άλλο. Το κάθε υλικό μέσα σε διχτακια και τα βάζεις στο φίλτρο. Τις αναλογίες πάλι θα τις βρεις στην συσκευασία των υλικών σου.

Εγώ στα ίδια λίτρα με τα δικά σου και με χύμα υλικά βάζω περίπου τρεις κουταλιές τις σούπας άνθρακα και αντιφωσφορο και τα αλλάζω κάθε 20 μέρες.!

Ότι χρειαστείς ρωτάς.!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-07-17, 17:49
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ... σας ενημερώνω για τις αλλαγες
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-07-17, 06:08
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα.
Προσπάθησε να διαβάσεις μερικά από τα βασικά θέματα στο φόρουμ να καταλάβεις περί βιολογίας και χημείας του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-07-17, 20:34
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Lightbulb

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
N. multifasciatus 60lit achilefs Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 93 17-05-18 15:37
Φίλμ στην επιφάνεια paliosdimitris Γλυκό νερό - Γενικά 16 17-12-10 17:47
Παρουσίαση 60lit ΠΑΝΟΣ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 30-06-06 22:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06619 seconds with 14 queries