Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-22, 09:03
Το avatar του χρήστη GREMIAN
GREMIAN Ο χρήστης GREMIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Καβαλα- Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Eheim 2215 και ένταση θορύβου λειτουργίας

Καλημέρα, Χριστός Ανέστη.
Μετά την μετακόμιση πριν κάποιους μήνες ήρθε και η ώρα του νέου σεταπ στο ενυδρείο. Το ενυδρείο βρίσκεται απέναντι από την πόρτα του υπνοδωματίου σε μια απόσταση 4 με 5 μέτρων, και ο ήχος λειτουργίας του είναι αισθητός. Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει το ίδιο φίλτρο και να μπορεί με την βοήθεια ηχομετρου στο κινητό να μετρήσει τα ντεσιμπέλ λειτουργίας του? Να πω σε αυτό το σημείο ότι πριν κανένα χρόνο είχε γίνει αλλαγή προπέλας, η συντήρηση του γίνεται κανονικά με βαζελίνη και καθαρισμό. Η προπέλα δεν έχει κάποια σημάδια.
-------------------------
Να προσθέσω ότι δοκίμασα λειτουργία χωρίς τα γνωστά σφουγγάρια και υλικό μέσα όπως επίσης ότι ο θόρυβος είναι βομβος και όχι αέρας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GREMIAN : 06-05-22 στις 09:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-22, 10:08
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλημερα, μήπως έχει αερα μεσα το φιλτρο? Κουνησε το λιγο αριστερά δεξια και δες εαν βγαζει φυσαλιδες απο την εξοδο μεσα στο ενυδρειο. Συνηθως θελει λιγες μερες να βγαλει τον αερα.

Επισης εαν δε διορθωθει βαλε απο κατω ενα κομματι φελιζολ ή αφρολεξ.

Μιλαω με βαση την εμπειρία μου με τα Fluval. Καποιος με Εheim ( Κλεόβουλος?) ισως εχει κατι να προσθεσει.

Sent from my 21051182G using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-22, 10:52
Το avatar του χρήστη GREMIAN
GREMIAN Ο χρήστης GREMIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Καβαλα- Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Περιμένουμε τον μάστερ Κλεόβουλος βέβαια. Το θέμα είναι όπως είπα ότι δεν είναι από αέρα, με επιφύλαξη βέβαια. Έχω βάλει τα μοκετακια που βάζουμε στα πόδια στις καρέκλες να μην τρίζουν αντί του αφρολέξ που είπες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-22, 17:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε Gremian!
Όλα τα φίλτρα κάνουν κάποιο θόρυβο από την αντλία. Τα Eheim, Fluval, Jbl είναι από τα πιο αθόρυβα. Αν δεν έχει πρόβλημα η προπέλα ή τα λαστιχάκια στα οποία στηρίζεται το αξονάκι τότε ο θόρυβος είναι φυσιολογικός και ίσως η ενόχληση να οφείλεται στην θέση του φίλτρου στον χώρο (να γίνεται αντήχηση).
Αν ισχύει το τελευταίο, τότε θα μπορούσες να βάλεις ολόκληρο το φίλτρο μέσα σε ένα φελιζολένιο κουτί
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-22, 19:16
Το avatar του χρήστη GREMIAN
GREMIAN Ο χρήστης GREMIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Καβαλα- Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε μου Κλεόβουλε! Τελευταία φορά τα είπαμε από κοντά πριν αρκετά χρόνια με τον Χρήστο και Πάνο στο βιβλιοπωλείο!!Σίγουρα τα φίλτρα κάνουν κάποιο θόρυβο στην λειτουργεία τους ! Το θέμα είναι αν έχω παραπάνω από το φυσιολογικό για κάποιον λόγο και για να το εξακριβώσω είπα να μετρήσουμε τα db αν έχει κάποιος άλλος φίλος . Δεν έχω αλλάξει αξονάκι με τα λαστιχάκια του μέχρι σήμερα και δεν ξέρω αν φταίει κάτι από κει. Σκέφτηκα για κάποιο ηχομονωτικό σφουγγάρι αντί για το φελιζόλ που είπες ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-22, 01:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πως περνάνε τα χρόνια....χαίρομαι πάντα όταν βλέπω παλιούς φίλους που παραμένουν στο χόμπυ
Μια χαρά είναι και το ηχομονωτικό. Έλεγξε πάντως τα λαστιχάκια στο αξονάκι και ακόμα αν δεν έχουν ρωγμές/σκισίματα για να θέλουν αλλαγή, πασάλειψε τα βαζελίνη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-22, 07:02
Harri Ο χρήστης Harri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2022
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εμένα μου θύμισε κάτι το όνομα Πάνος, είναι κάποιος νομίζω νοσοκόμος που πριν 5-6 χρόνια θα πήγαινε Βόρεια Ελλάδα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-23, 19:57
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Για κάποιο λόγο για τα eheim και ειδικά για τη σειρά classic, έχω πέσει σε πολλές αναρτήσεις και σχολιασμούς που αφορούν υπερβολικό θόρυβο.
Και ποτέ δεν είδα να καταλήξουν κάπου.
Έτσι υποθέτω ότι μάλλον είναι ένα κατασκευαστικό σφάλμα που μάλλον υφίσταται σε κάποιες παρτίδες (?)

Εγώ έχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια fluval+eheim για το Ρίο 180.
Και τα δύο είναι αθόρυβα.
Βασικά πρέπει το σπίτι να έχει ησυχία και να αφουγκραστεις για να κατ;λάβεις αν το φίλτρο λειτουργεί ή όχι με βάση το θόρυβο που βγάζει.
Και στο eheim ακούς κάτι ενώ στο fluval ίσως και όχι (!!)
Η διαφορά είναι η εξής:
Το μεν fluval το λειτούργησα ως ασχετος κατευθείαν και χωρίς καμία δυσκολία, το δε eheim έχοντας δύο χρόνια εμπειρία παλαιψα δύο μέρες με τους σωλήνες και τα βανακια μέχρι να λειτουργήσει χωρίς διαρροές και βλαστήμισα τη στιγμή που το πήρα.
Όμως το πρώτο με "ανάγκαζε" να το ανοίγω κ;θε 3-4 βδομάδες γιατί μπούκωνε και μειώνοταν η ροή και δε λειτουργούσε σωστά σε φυτεμένο ενυδρείο, ενώ το eheim που φοβάμαι να το ανοίξω μη ταλαιπωρηθω, δε μειώνεται ποτέ η ροή και δουλεύει ακριβώς με την ίδια ένταση, και έχω να το ανοίξω πάνω από 5χρονια.....
Το πρώτο είναι λοιπόν πολύ πιο εύχρηστο και είναι παιχνίδακι να το καθαρίσεις, το δεύτερο το ανοίγεις μονο για να ανανεώσεις υλικά φιλτρανσης αν θέλεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2215 Apollwnas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 05-04-11 13:29
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Eheim 2215-Eheim 2217 peristerigeo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 16-08-10 20:25
2215 Eheim CHRIS4204 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-06-07 10:23
eheim 2215 steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-03-07 17:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04040 seconds with 13 queries