Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-09, 19:23
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή μερικες ερωτησουλες...

Γεια σας!
Δεν ξερω αν ανοιξα αυτο το thread στη σωστη κατηγορια αλλα δεν εχω μια συγγεκριμενη ερωτηση οποτε ειπα να το ανοιξω εδω.....Τελος παντων λοιπον.....εχουμε ενα ενυδρειο στο σπιτι αλλα τοσο καιρο το ειχε αναλαβει ο πατερας μου ο οποιος δυστηχως εμπιστευοταν τους πετσοπαδες.....εγω απο τοτε που μπηκα στο φορουμ προσπαθω να το φερω λιγο στα ισια του και κααααπως τα εχω καταφερει ομως εχει πολυ δουλεια ακομα!!!!
Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα και εχει μεσα: 3 σκαλαρια μετριου προς μικρου μεγεθους, 2 χηρες (τις οποιες ομως θελω να τις δωσω...), 2 Corydoras aeneus και ενα Botia sidthimunki.
Απο θεμα ποιοτητας νερου ολα ειναι καλα....σ'αυτο το θεμα ο πατερας μου ξερει να φροντιζει το ενυδρειο....αυτο που με απασχολει ειναι τα ψαρακια εκει θελω τη βοηθεια σας!
ξερω πως τα cory πρεπει να τα εχεις κοπαδακι γι αυτο σκεφτομαι να παρω αλλα 4.Η ερωτηση τωρα ειναι η εξης: ειδα προσφατα καποια cory που λεγονται panda ξετρελαθηκα!!! και ρωτω...πειραζει να τα βαλω μαζι με τα αλλα cory η υπαρχει η περιπτωση υβριδισμου?ρωταω γιατι εχω διαβασει σχετικα theads στο φορουμ....
οπως το σκεφτομαι λοιπον το ενυδρειο θα καλαληξει με 3 σκαλαρια 6 cory και 5
Botia sidthimunki μιας και διαβασα οτι και αυτα ειναι κοινωνικα ψαρακια και θελω να παρω αλλα 4.Εδω ερχεται η δευτερη ερωτηση.....θα μπορουσα να βαλω καποιο αλλο σμηνοψαρο οπως ροδοστομους πχ.?ταιριαζουν?η μηπως καλυτερα να μην βαλω κατι αλλο και εχω υπερπληθυσμο....?
και η τελευταια ερωτηση.....σκοπευω να κανω ριζικες αλλαγες σε σχεση με τη διακοσμηση του ενυδρειου....και να βαλω αληθινα φυτα!!!το καλυτερο ειναι οι αλλαγες να γινουν σιγα σιγα η με τη μια?τι θα στρεσαρει λιγοτερο τα ψαρακια μου?
Συγνωμη για το κατεβατο.....ελπιζω να μην σας κουρασα...
Περιμενω τις απαντησεις σας και τις προτασεις σας με ανυπομονησια!!!!

ευχαριστω!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-09, 19:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kourba Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!
Δεν ξερω αν ανοιξα αυτο το thread στη σωστη κατηγορια αλλα δεν εχω μια συγγεκριμενη ερωτηση οποτε ειπα να το ανοιξω εδω.....Τελος παντων λοιπον.....εχουμε ενα ενυδρειο στο σπιτι αλλα τοσο καιρο το ειχε αναλαβει ο πατερας μου ο οποιος δυστηχως εμπιστευοταν τους πετσοπαδες.....εγω απο τοτε που μπηκα στο φορουμ προσπαθω να το φερω λιγο στα ισια του και κααααπως τα εχω καταφερει ομως εχει πολυ δουλεια ακομα!!!!
Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα και εχει μεσα: 3 σκαλαρια μετριου προς μικρου μεγεθους, 2 χηρες (τις οποιες ομως θελω να τις δωσω...), 2 Corydoras aeneus και ενα Botia sidthimunki.
Απο θεμα ποιοτητας νερου ολα ειναι καλα....σ'αυτο το θεμα ο πατερας μου ξερει να φροντιζει το ενυδρειο....αυτο που με απασχολει ειναι τα ψαρακια εκει θελω τη βοηθεια σας!
ξερω πως τα cory πρεπει να τα εχεις κοπαδακι γι αυτο σκεφτομαι να παρω αλλα 4.Η ερωτηση τωρα ειναι η εξης: ειδα προσφατα καποια cory που λεγονται panda ξετρελαθηκα!!! και ρωτω...πειραζει να τα βαλω μαζι με τα αλλα cory η υπαρχει η περιπτωση υβριδισμου?ρωταω γιατι εχω διαβασει σχετικα theads στο φορουμ....
οπως το σκεφτομαι λοιπον το ενυδρειο θα καλαληξει με 3 σκαλαρια 6 cory και 5
Botia sidthimunki μιας και διαβασα οτι και αυτα ειναι κοινωνικα ψαρακια και θελω να παρω αλλα 4.Εδω ερχεται η δευτερη ερωτηση.....θα μπορουσα να βαλω καποιο αλλο σμηνοψαρο οπως ροδοστομους πχ.?ταιριαζουν?η μηπως καλυτερα να μην βαλω κατι αλλο και εχω υπερπληθυσμο....?
και η τελευταια ερωτηση.....σκοπευω να κανω ριζικες αλλαγες σε σχεση με τη διακοσμηση του ενυδρειου....και να βαλω αληθινα φυτα!!!το καλυτερο ειναι οι αλλαγες να γινουν σιγα σιγα η με τη μια?τι θα στρεσαρει λιγοτερο τα ψαρακια μου?
Συγνωμη για το κατεβατο.....ελπιζω να μην σας κουρασα...
Περιμενω τις απαντησεις σας και τις προτασεις σας με ανυπομονησια!!!!

ευχαριστω!!!!!!
νομίζω ότι τα πάντα είναι λίγο ποιο απαιτητικά από τα αλλα κόρi χωρίς να είμαι σίγουρος ειναι για λιγο ποιο εμπηρους χομπιστες βαλε ροδοστομους οχι νεον γιατι τα τρωνε τα σκαλαρια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-09, 20:00
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι τα πάντα είναι λίγο ποιο απαιτητικά από τα αλλα κόρi χωρίς να είμαι σίγουρος ειναι για λιγο ποιο εμπηρους χομπιστες βαλε ροδοστομους οχι νεον γιατι τα τρωνε τα σκαλαρια
απ'οτι διαβασα στο site "γη και υδωρ" δεν λεει κατι ιδιαιτερο για τις απαιτησεις τους...αυτο για τα νεον που μου λες το διαβασα κι εγω γι αυτο σκεφτηκα τους ροδοστομους...εκτος απο το οτι ειναι και πολυ ομορφοι!!!!απλα ανυσηχω για τον αριθμο των ψαριων μετα....και για το αν ταιριαζουν....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-09, 20:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει τιποτε πιο ευαισθητο σε σμηνοψαρο απο ροδοστομους...
Τα panda ειναι πολυ πιθανον να μην κοπαδιασουν με τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-09, 20:28
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει τιποτε πιο ευαισθητο σε σμηνοψαρο απο ροδοστομους...
Τα panda ειναι πολυ πιθανον να μην κοπαδιασουν με τα υπολοιπα.

το ξερω αλλα ειπα να ρωτησω.....καμια αλλη προταση για σμηνοψαρο...???απο θεμα αριθμου ψαριων ομως θα ειμαι καλα?
αυτο για τα panda δηλαδη σημαινει οτι μπορω να τα βαλω η καλυτερα να βαλω του ιδιου ειδους να γινουν κοπαδι?
ελπιζω να μην σας ζαλιζω...απλα καταλαβαινετε...θελω να κανω μια καινουργια αρχη και να ειναι οσο πιο σωστη γινεται....
για το θεμα των αλλαγων κατι?....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-09, 20:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ ανθεκτικά ψαρια
τα είχα σε 50 λίτρα 5 μήνες τα έβαλα μετά σε 200 με πολύ σκληρό νερό και δεν έχουν παθει τίποτα ακόμα φτου φτου
ισα ισα αίμα τους δεις θα τρελαθείς ζωηρά χρώματα έχουν μεγαλώσει αρκετά
βεβαια έφτιαξα το νερό εδώ και λίγο καιρό
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-09, 20:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα botia ειναι ασχετα με τα υπολοιπα, τουλαχιστον βασει προελευσης....
Εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με φυτα, τοτε καντο σωστα απο την αρχη.
Αν και δεν μας εχεις πει τι εχει μεσα, υποψιαζομαι αρκουδες....
Οπως και να χει τα φυτα θελουν φως, co2 και στο τελος λιπασματα...
Οσο τα σκαλαρια ειναι μικρα, δεν θα πειραξουν κανενα σμηνοψαρο.
Υπαρχουν ενα σωρο ποικιλιες τετρα που μπορεις να βαλεις.....
Οταν θα μεγαλωσουν μπορει και να μην ασχοληθουν.

Οσο για τους ροδοστομους, μην επιμενεις.. 29 κατασκευαστες πλυντηριων.....
Απλα εισαι τυχερος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-09, 20:43
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα botia ειναι ασχετα με τα υπολοιπα, τουλαχιστον βασει προελευσης....
Εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με φυτα, τοτε καντο σωστα απο την αρχη.
Αν και δεν μας εχεις πει τι εχει μεσα, υποψιαζομαι αρκουδες....
Οπως και να χει τα φυτα θελουν φως, co2 και στο τελος λιπασματα...
Οσο τα σκαλαρια ειναι μικρα, δεν θα πειραξουν κανενα σμηνοψαρο.
Υπαρχουν ενα σωρο ποικιλιες τετρα που μπορεις να βαλεις.....
Οταν θα μεγαλωσουν μπορει και να μην ασχοληθουν.

Οσο για τους ροδοστομους, μην επιμενεις.. 29 κατασκευαστες πλυντηριων.....
Απλα εισαι τυχερος.

το ξερω οτι ειναι ασχετα αλλα δεν θελω να το δωσω...ειναι πολυ ομορφο....και αφου δεν θα δημιουργουν προβλημα...απ'οτι διαβασα ειναι καταλληλα ψαρια για κοινωνικο ενυδρειο.
τι εννοεις τι εχω μεσα?
οσο για τα φυτα σκεφτομαι να βαλω ευκολα που απ'οτι εχω διαβασει δεν χρειαζονται υποστρωμα κι απο λιπασματα καμια ταμπλετα τωρα οτι αλλο χρειαστει θα το κανω.....
για τους ροδοστομους θα σε ακουσω (κριμα παντως )
τελος...δεν θελω να γινομαι κουραστικη....αλλα απο αριθμο ψαριων θα ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-09, 21:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εεεε.. κανα ναυαγιο.. κανα καστρακι... (εσυ ειπες για πετσοπ...)
Το ευκολο ειναι παντα σχετικο. Φυσικα και γινεται χωρις υποστρωμα, ΑΛΛΑ το θεμα ειναι τι θελει να κανει κανεις.
Απο οτι θυμαμαι τα botia sidthimunki δεν κοπαδιαζουν, οποτε δεν υπαρχει λογος να τα κανεις κοπαδι. Απο κει και περα, 3 σκαλαρια + ενα κοπαδι corydoras σε 200 λιτρα ειναι πολυ καλα. Σε περνει ακομα ενα κοπαδι τετρας και επισης κανενας ancistrus ΜΙΚΡΟΣ...
Με αρκετα φυτα/κρυψωνες τα τετρα δεν θα εχουν κανενα προβλημα με τα σκαλαρια, ακομα και αν βαλεις νεον/καρδιναλιους. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι νανοστομους, η ενα κοπαδι ρασμπορα (αν και αυτα ειναι ασιας..)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-09, 21:27
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
εεεε.. κανα ναυαγιο.. κανα καστρακι... (εσυ ειπες για πετσοπ...)
Το ευκολο ειναι παντα σχετικο. Φυσικα και γινεται χωρις υποστρωμα, ΑΛΛΑ το θεμα ειναι τι θελει να κανει κανεις.
Απο οτι θυμαμαι τα botia sidthimunki δεν κοπαδιαζουν, οποτε δεν υπαρχει λογος να τα κανεις κοπαδι. Απο κει και περα, 3 σκαλαρια + ενα κοπαδι corydoras σε 200 λιτρα ειναι πολυ καλα. Σε περνει ακομα ενα κοπαδι τετρας και επισης κανενας ancistrus ΜΙΚΡΟΣ...
Με αρκετα φυτα/κρυψωνες τα τετρα δεν θα εχουν κανενα προβλημα με τα σκαλαρια, ακομα και αν βαλεις νεον/καρδιναλιους. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι νανοστομους, η ενα κοπαδι ρασμπορα (αν και αυτα ειναι ασιας..)

ε οχι και καστρακι....αυτο πια δεν ειναι θεμα εμπειριας και pet shop.. ειναι και θεμα γουστου....sorry γι αυτους που ισως εχουν
εννουσα πως τους εμπιστευοταν σε θεματα συνδυασμων ψαριων....
το ενυδρειο εχει μεσα,λεπτοκοκο χαλικι, ενα μεγαλο βραχο και πλαστικα φυτα....αυτο κυριως θελω ν'αλλαξω και να βαλω και καμια ριζα κατι.....
μου αρεσουν οι καρδιναλιοι....ποσους θα μπορουσα να βαλω?
επισης δεν μου απαντησατε ακομα....ειναι καλυτερα η αλλαγες μια κι εξω η σταδιακα?
και μια ακομη ερωτηση....που θα μπορουσα να βρω τα cory panda?
και παλι συγνωμη αν γινομαι κουραστικη...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-09-09, 21:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βράχο? Τι βραχο? Βραχο βραχο το καημο μου? (Το λεω γιατι μπορει να ειναι ασβεστολιθικος...)
Ενα κοπαδακι απο 10 καρδιναλιους ειναι οτι πρεπει.
Για τις αλλαγες, δεν καταλαβα ΤΙ αλλαγες θες να κανεις...
Cory panda, julie και sterbai (που μπορει να τα μπερδεψεις μεταξυ τους οταν ειναι μικρα) γενικα βρισκεις στα εξειδικευμενα petshop που ασχολουνται μονο με ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-09, 22:00
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Βράχο? Τι βραχο? Βραχο βραχο το καημο μου? (Το λεω γιατι μπορει να ειναι ασβεστολιθικος...)
Ενα κοπαδακι απο 10 καρδιναλιους ειναι οτι πρεπει.
Για τις αλλαγες, δεν καταλαβα ΤΙ αλλαγες θες να κανεις...
Cory panda, julie και sterbai (που μπορει να τα μπερδεψεις μεταξυ τους οταν ειναι μικρα) γενικα βρισκεις στα εξειδικευμενα petshop που ασχολουνται μονο με ψαρια.

χα χα χα!!!ο βραχος ειναι απο καταστημα και υποτιθεται πως ειναι ειδικος για ενυδρειο....δεν εχω κανει το πειραμα με το aquaforte αλλα μεχρι τωρα δεν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα...
θα μπορουσες να μου πεις καποιο συγκεκριμενο μαγαζι η οχι...?σε pm ισως?
οι αλλαγες που θελω να κανω ειναι να βαλω καμια ριζα και φυτα αληθινα το χαλικι λεω να το αφησω...για το βραχο θα το σκεφτω...γενικα ομως θ'αλλαξει τελειως το ενυδρειο γι αυτο και ρωταω πως να το κανω ωστε να στρεσαρω τα ψαρια οσο λιγοτερο γινεται....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-09, 23:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια σε ενα κουβα με μια πετσετα απο πανω.
Λιστα με καταστηματα υπαρχει στη κατηγορια μαγαζια/επαγγελματιες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-09-09, 00:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορεις με λιγες κινησεις και χωρις πολλα εξοδα σε εξοπλισμο να κανεις και ομορφο.
Καταρχας κρατας τα σκαλαρακια σου,για τους ροδοστομους θα συμφωνησω με τον προλαλισαντα sir οτι ειναι απαιτητικα και ευασθητα ψαρακια (ιδανικο ph το 6-6.5),κρατα τα 2 σου κορυ και παρε αλλα 4-5 panda ισως να μην κοπαδιασουν αλλα το κοπαδι κορυ θα κανει και τα υπαρχοντα να ειναι ηρεμα και οχι ντροπαλα και να κρυβοντε.Απο σμηνοψαρα θα σου προτεινα η τα hasemania nana ή lemon tetra ή ακομα και glowlight tetra,και οι 3 ποικιλιες μπορουν να ζησουν σε νερο δικτυου χωρις τροποποιησεις του νερου και ειναι και σχετικα μεγαλοσωμα ωστε να μην τα πειραξουν τα σκαλαρια.
Απο φυτα μπορεις να βαλεις τα εξης:.
1.anubias,ολα τα ειδη.(τα πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα η πετρες)
2.bolbitis heudelotii (οπως η ανουμπιες)
3.crinum natans. (φυτευεις αλλα οχι ολος ο βολβος μεσα στο χαλικι)
4.valisneria (φυτευεις κανονικα)
5.Hygrophila polysperma (φυτευεις κανονικα)
6.Ceratophyllum demersum (επιφανειας η μπορεις να το πιασεις καπου)
11.Microsorium,ολα τα ειδη (μερικα ειδη φυτευονται,αλλα ειδη πιανοντε)
Τα συγκεκριμενα ειδη δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις φωτισμου,υποστρωματος και προσθηκης co2,απλα σε αυτα που θα φυτεψεις στο χαλικακι θα προσθετεις ανα 2-3 μηνες μια ταμπλετα βυθου την οποια θα θαβεις διπλα στην ριζα τους και ενα γενικο λιπασμα μια δυο φορες την εβδομαδα στην στηλη του νερου.
Απο διακοσμηση καλυτερα να βαλεις ριζες που ειναι ο αγαπημενος διακοσμος των σκαλαριων και μαλακωνει και ελαχιστα και το νερο.
Και οπως ειπε και ο σερ καλυτερα να τα κανεις εφαπαξ και οχι με δοσεις διοτι ταλαιπωρεις περισσοτερες φορες τα ψαρια.

Υ.Γ. :Πριν τα κανεις ολα αυτα καλο θα ηταν να μας πεις τις παραμετρους του νερου (ph kh) που εχεις οπως και τις μετρησεις που εχεις σε αμμωνια,νιτρικα κ.α. διοτι καλο θα ηταν να ξερουμε αυτα τα πραγματα πριν εφαρμοσεις τις προτασεις μας.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-09-09, 22:25
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορεις με λιγες κινησεις και χωρις πολλα εξοδα σε εξοπλισμο να κανεις και ομορφο.
Καταρχας κρατας τα σκαλαρακια σου,για τους ροδοστομους θα συμφωνησω με τον προλαλισαντα sir οτι ειναι απαιτητικα και ευασθητα ψαρακια (ιδανικο ph το 6-6.5),κρατα τα 2 σου κορυ και παρε αλλα 4-5 panda ισως να μην κοπαδιασουν αλλα το κοπαδι κορυ θα κανει και τα υπαρχοντα να ειναι ηρεμα και οχι ντροπαλα και να κρυβοντε.Απο σμηνοψαρα θα σου προτεινα η τα hasemania nana ή lemon tetra ή ακομα και glowlight tetra,και οι 3 ποικιλιες μπορουν να ζησουν σε νερο δικτυου χωρις τροποποιησεις του νερου και ειναι και σχετικα μεγαλοσωμα ωστε να μην τα πειραξουν τα σκαλαρια.
Απο φυτα μπορεις να βαλεις τα εξης:.
1.anubias,ολα τα ειδη.(τα πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα η πετρες)
2.bolbitis heudelotii (οπως η ανουμπιες)
3.crinum natans. (φυτευεις αλλα οχι ολος ο βολβος μεσα στο χαλικι)
4.valisneria (φυτευεις κανονικα)
5.Hygrophila polysperma (φυτευεις κανονικα)
6.Ceratophyllum demersum (επιφανειας η μπορεις να το πιασεις καπου)
11.Microsorium,ολα τα ειδη (μερικα ειδη φυτευονται,αλλα ειδη πιανοντε)
Τα συγκεκριμενα ειδη δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις φωτισμου,υποστρωματος και προσθηκης co2,απλα σε αυτα που θα φυτεψεις στο χαλικακι θα προσθετεις ανα 2-3 μηνες μια ταμπλετα βυθου την οποια θα θαβεις διπλα στην ριζα τους και ενα γενικο λιπασμα μια δυο φορες την εβδομαδα στην στηλη του νερου.
Απο διακοσμηση καλυτερα να βαλεις ριζες που ειναι ο αγαπημενος διακοσμος των σκαλαριων και μαλακωνει και ελαχιστα και το νερο.
Και οπως ειπε και ο σερ καλυτερα να τα κανεις εφαπαξ και οχι με δοσεις διοτι ταλαιπωρεις περισσοτερες φορες τα ψαρια.

Υ.Γ. :Πριν τα κανεις ολα αυτα καλο θα ηταν να μας πεις τις παραμετρους του νερου (ph kh) που εχεις οπως και τις μετρησεις που εχεις σε αμμωνια,νιτρικα κ.α. διοτι καλο θα ηταν να ξερουμε αυτα τα πραγματα πριν εφαρμοσεις τις προτασεις μας.


μακαρι να τα βρω τα panda....παντως τα cory μου αν και 2 δεν ειναι ιδιαιτερα ντραπαλα...
τα lemon tetra και τα glowlight tetra μου γυαλισαν κι εμενα!!!ομως τα δευτερα διαβασα πως δεν θελουν πολυ εντονο φωτισμο....και προβληματιστικα λιγο...δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι σε σχεση με αυτο και επηρεσω τα ψαρια που ειναι ηδη μεσα αλλα ουτε κι αυτα που θα βαλω μεσα να μην ειναι ανετα....εκτος κι αν πρεπει να γινει καποια αλλαγη... θα το σκεφτω....
τις επομενες μερες θα επιστρεψω και με μετρησεις...ετσι κι αλλιως δεν σκοπευω να κανω κατι αμμεσα....θελω να ειμαι σιγουρη πριν κανω τα τελικα βηματα...
επισης θα ηθελα να πω οτι σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μερικες γνωμες και ερωτησουλες. jimmy19111977 Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 10-03-09 09:33
διαφορες ερωτησουλες alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 26 16-05-08 21:37
ερωτησουλες... μελινακι Γλυκό νερό - Γενικά 15 07-03-08 14:30
2 ακομα ερωτησουλες Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-01-08 09:10
ερωτησουλες! χοχλακας φωτης Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 8 13-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13553 seconds with 15 queries