Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-08, 20:14
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή λιγη βοηθεια!

Γεια σας παιδια!χρονια πολλα κιολας....
Βασικα εμενα το προβλημα μου ειναι το εξης...πηρα πριν απο 15 μερες περιπου ενα φυτο για το μονομαχοενυδρειο μου, echinodorous λεγεται.ειχα διαβασει κι απο δω αλλα μου το ειπαν και στο καταστημα πως εινα ανθεκτικο αλλα εχουν αρχισει να κιτρινιζουν τα φυλλα του....μου εδωσαν ενα ειδικο υγρο για την φροντιδα του αλλα τιποτ'αλλο.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακομα και πολυ καλο φωτισμο.μπορει να φταιει και κατι αλλο?τι θα μπορουσα να κανω για να παρει τα πανω του?το ξερω οτι ειναι λιγο αοριστες οι πληροφοριες μου αλλα οτι μπορειτε να μου πειτε για να με βηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ!ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-08, 22:41
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες, πχ για τον φωτισμό ή τις μετρήσεις σου...

καθώς, αν μπορείς, και μια φωτό θα βοηθούσε...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-08, 23:54
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

και δες απο δω http://www.tropica.com/plant_print.asp για πιόν εχινόδορο πρόκειται, να μας πείς...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-08, 08:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Χριστός Ανέστη!

Όλα τα φυτά που φυτεύονται θέλουν υπόστρωμμα γιατί "τρώνε" από τις ρίζες τους. Τα υγρά λιπάσματα γι' αυτά τα φυτά είναι βοηθητική κι όχι ουσιαστκή "τροφή" .

Επίσης μεγάλο ρόλο παιζει και ο φωτισμός.

Είναι ανθεκτικό φυτό, αλλά μέχρι ένα ορισμένο σημείο
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-08, 09:24
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Κοίτα να δεις,
από την δική μου εμπειρία με αυτό το φυτό, χωρίς να είμαι ειδικός στα φυτά, σου λέω το εξής, εγώ δεν έβαλα υπόστρωμα ούτε λίπασμα. Σίγουρα δεν είναι στην ακμαιότερη κατάσταση που μπορεί να υπάρξει αλλά παρατήρησα μια σίγουρη βελτίωση ανάλογη με τον φωτισμό.
Οπότε απλά επειδή καταλαβαίνω την απογοήτευση σου όταν αγοράζεις κάτι για ανθεκτικό και σου βγαίνει να χρειάζεται αλλα τόσα πράγματα, βάλε σίγουρα πιο πολύ φως και πες μας αν υπάρχει καμιά βελτίωση.
χαιρετισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 09:58
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλημερα!
Καταρχην σας ευχαριστω ολους που προσπαθειτε να βοθησετε....σιγουρα θ'αλλαξω τον φωτισμο για αρχη!θα ηθελα επισης να κανω μια ερωτηση ακομα που ισως φανει χαζη σ'εσας αλλα εγω ειμαι ακομα καινουρια στο χομπυ....τι ακριβως ειναι το υποστρωμα?!οσο για τις μετρησεις η αληθεια ειναι οτι εχω ενα τεστ (δεν θυμαμαι τι μαρκα) το οποιο ειναι 5 σε 1, ειναι κατι λωριδες που τις βουτας στο νερο και αναλογα με τα χρωματα καρταλαβαινεις αν τα πραγματα ειναι καλα.δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο....μπορειτε να προτεινετε καποια τεστ για πιο αναλυτικα αποτελεσματα?γιατι απο τα καταστηματα,ειδικα οταν ακουνε οτι εχεις μονομαχο σου λενε "μια χαρα ειναι αυτο"....
ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-08, 10:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Για να φυτέψεις φυτά σε γλάστρα βάζεις χώμα και τα φυτεύεις! Υπόστρωμμα είναι το "χώμα" του ενυδρείου. Εδώ θα βρεις τις πληροφορείες που χρειάζεσαι:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/boden.htm

Τα τεστ σε ταινία δεν είναι τόσο αξιόπιστα, δοκίμασε τα υγρά τεστ. Είναι βέβαια πιο ακριβά αλλά πολύ πιο σίγουρα!

Όταν πας σε πετ και ρωτήσεις "γι' αυτό" τι να πάρω; τότε παίρνεις ότι σου δώσουν. όταν όμως σιγουρευτείς, για το τι θέλεις και το ζητήσεις κατ' ευθείαν, δεν σου δείνουν άλλα κι άλλα ... συνήθως! ΄

Ρώτα πρώτα εδώ και θα σου απαντήσουν πολλοί για κάθε περίπτωση τι χρειάζεσαι, οπότε θα ζητάς εφοδιασμένη με τις απαραίτητες γνώσεις.

Τον φωτισμό να τον μελετήσεις πριν τον αλλάξεις. Αν βάλεις ισχυρότερη λάμπα απ' όσο πρέπει θα γεμίσεις άλγη.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-08, 10:16
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Περίμενε,
να τα πάρουμε σιγα-σιγά. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? έχεις κάποιο άλλο φυτό μέσα? αν ναι ποιό και σε τι κατάσταση είναι?
τι έχει ο βυθός σου? χαλίκι ή άμμο?
Ο μονομάχος είναι μια χαρά? (χρώμα, φτερά, κολύμπι, μάτια, λέπια)
Για το τεστ πες μας τι λέει πάνω. Ph? NH4?
Φίλτρο?
για πες τα μας αυτά και ίσως βρούμε αν είναι όλα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-08, 15:47
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας!
λοιπον...το ψαρακι μου πιστευω οτι ειναι καλα.εχει ασπρισει λιγο κατω απο το στομα (οχι σαν βαμβακι ομως ευτυχως σαν να εχει χασει το χρωμα του απλα) αλλα μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο το κρυο γιατι στην αρχη δεν ειχα θερμοστατη,ομως δεν εχει προχωρησει αλλο το ασπρισμα.τωρα για την ουρα του η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι οπως στην αρχη αλλα οχι κατι σοβαρο....μπορουν καπως να διορθωθουν αυτα?ολα τα υπολοιπα μια χαρα,κολυμπαει κανονικα και τρωει κανονικα.επισης παλιοτερα εκανε φωλια ενω τωρα δεν εχει ξανακανει,δεν ξερω σημαινει κατι κακο αυτο???το ενυδρειο ειναι 10-15 λιτρα και εχω αμμο κατω.ο εχινοδορος ειναι το μονο φυτο που εχω προς το παρον.τωρα για τις μετρησεις θα πρεπει μαλλον να παρω καποιο πιο αξιοπιστο τεστ για να σας πω αναλυτικα...θα ηταν ευκολο να μου προτεινει καποιος καποιο συγγεκριμενο?και για το φωτισμο?
ευχαριστω πολυ κι ελπιζω να μην σας κουραζω απλα χρειαζομαι οση βοηθεια γινεται για να ζει καλα το ψαρακι μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-08, 15:49
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

της API ειναι πολυ καλα τα τεστ, παντος μακρια απο sera ...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-08, 15:53
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

α!ξαχασα να πω και για το φιλτρο...πηρα ενα μικρο απλο φιλτρακι με μπλε σαν σφουγγαρι μεσα....δεν ξερω αν τα λεω καλα και για τις μετρησεις οπως ειπα και πριν δεν ελεγαν κατι συγγεκριμενο ειναι ενα τεστ με ταινιες που το βουτας στο νερο και καταλαβαινεις απο το χρωμα αν ειναι ολα ενταξει.υποτιθεται οτι ολα ειναι σε κανονικα επιπεδα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-08, 15:57
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

για πες μας τα αποτελεσματα των τεστ...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-08, 16:04
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

αλλη μια συμπληρωση!νομιζω οτι το φυτο ειναι echinodorus ozelot green με καθε επιφυλαξη παντα...
ευχαριστω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
για πες μας τα αποτελεσματα των τεστ...
αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια...καποια στιγμη ομως θα τα γραψω αναλυτικα,θα παρω και καλυτερα τεστ και θα σας δωσω συγγεκριμενες πληροφοριες για να μπορειτε κι εσεις να με βοηθησετε καλυτερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kourba : 05-05-08 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-08, 16:20
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Θα σου εξηγήσω.
Όταν λεμε τι τεστ είναι εννοουμε ποιά παράμετρο του νέρου μετράει.
Δηλαδή μετράει το PH? την αμμωνία (ΝΗ3, ΝΗ4)?
Θα το δεις πάνω γραμμένο. ακόμα και αν δεν καταλάβεις τι είναι απλά πες μας τι λέει πάνω.
Κοιτα, εγώ λεω κάντο και το τεστ. (ακολούθα οδηγίες) και πες μας τι βγήκε. Όσο και αν μη αξιόπιστο τεστ να είναι δεν μπορεί να κάνει το ασπρο μαύρο. Τώρα κοιτα να δεις. Οι μονομάχοι είανι ανθεκτικά ψαράκια. Δηλαδή δεν είναι οτι θα παέι κατι στραβά και την άλλη μέρα θα επιπλέουν. Αυτό σημαίνει όμως ότι για να μην είναι καλύτερα από οταν τον πήρες κάτι παέι στραβα (στα πετσοπ δεν είναι ποτέ σε άριστη κατασταση). Όποτε το φυτό ήταν μια καλή ενδειξη αλλά το πρόβλημα είναι αλλού.
Μην ανυσηχεις, θα το βρούμε, και το ψαράκι θα είναι τέλεια. δεν έχει τίποτα σοβαρό αφου τρώει και κολυμπάει. Θα γίνει μια χαρά.
Α, και για την θερμοκρασία το νερό αποκλείεται να είναι τόσο κρύο που να τα προκαλέι όλα αυτά. ειδικά αυτές τις μέρες τώρα.
περιμένουμε νέα σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-08, 16:49
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kourba Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλη μια συμπληρωση!νομιζω οτι το φυτο ειναι echinodorus ozelot green με καθε επιφυλαξη παντα...
ευχαριστω!
Το φυτό γίνεται πολύ μεγάλο για τα λίτρα σου και τα echinodorus εκτιμούν την ύπαρξη υποστρώματος (υπάρχουν και πολλά φυτά που τρέφονται κυρίως από τα φύλλα) αλλά δεν θα το συνιστούσα για τόσο μικρό ενυδρείο , μπορείς όμως να βάζεις λίπασμα με μορφή ταμπλέτας στίς ρίζες με προσοχή και βαθεία .

Σε μικρά ενυδρεία μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε κατάληλα σε μέγεθος ξύλα ή πέτρες και να δέσουμε ανούμπιες , φτέρες και moss . Τα βγάζουμε πανεύκολα γιά καθάρισμα . Αν θέλεις να φυτέψεις κάτι , οι κρυπτοκορίνες είναι ότι πρέπει και πάντα να ελέγχεις το μέγεθος που φτάνει ότι φυτό παίρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-08, 17:10
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου εξηγήσω.
Όταν λεμε τι τεστ είναι εννοουμε ποιά παράμετρο του νέρου μετράει.
Δηλαδή μετράει το PH? την αμμωνία (ΝΗ3, ΝΗ4)?
Θα το δεις πάνω γραμμένο. ακόμα και αν δεν καταλάβεις τι είναι απλά πες μας τι λέει πάνω.
Κοιτα, εγώ λεω κάντο και το τεστ. (ακολούθα οδηγίες) και πες μας τι βγήκε. Όσο και αν μη αξιόπιστο τεστ να είναι δεν μπορεί να κάνει το ασπρο μαύρο. Τώρα κοιτα να δεις. Οι μονομάχοι είανι ανθεκτικά ψαράκια. Δηλαδή δεν είναι οτι θα παέι κατι στραβά και την άλλη μέρα θα επιπλέουν. Αυτό σημαίνει όμως ότι για να μην είναι καλύτερα από οταν τον πήρες κάτι παέι στραβα (στα πετσοπ δεν είναι ποτέ σε άριστη κατασταση). Όποτε το φυτό ήταν μια καλή ενδειξη αλλά το πρόβλημα είναι αλλού.
Μην ανυσηχεις, θα το βρούμε, και το ψαράκι θα είναι τέλεια. δεν έχει τίποτα σοβαρό αφου τρώει και κολυμπάει. Θα γίνει μια χαρά.
Α, και για την θερμοκρασία το νερό αποκλείεται να είναι τόσο κρύο που να τα προκαλέι όλα αυτά. ειδικά αυτές τις μέρες τώρα.
περιμένουμε νέα σου
αυτο το τεστ ειναι 5 σε 1 δηλαδη ειχε μετρηση για αμμωνια ph (δεν τα θυμαμαι και ολα...δεν ειμαι και σπιτι..) οσο για το ψαρακι παλια ειναι που δεν ειχε το καταλληλες συνθηκες τωρα ολα και θερμοστατη εχει και φιλτρο ολα κανονικα.μηπως η ελειψη τους στην αρχη του προκαλεσε κατι ανεπανορθωτο?! παντωσ η συμ[εριφορα του ειναι μια χαρα ουτε στον πατο καθεται ουτε τιποτα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτό γίνεται πολύ μεγάλο για τα λίτρα σου και τα echinodorus εκτιμούν την ύπαρξη υποστρώματος (υπάρχουν και πολλά φυτά που τρέφονται κυρίως από τα φύλλα) αλλά δεν θα το συνιστούσα για τόσο μικρό ενυδρείο , μπορείς όμως να βάζεις λίπασμα με μορφή ταμπλέτας στίς ρίζες με προσοχή και βαθεία .

Σε μικρά ενυδρεία μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε κατάληλα σε μέγεθος ξύλα ή πέτρες και να δέσουμε ανούμπιες , φτέρες και moss . Τα βγάζουμε πανεύκολα γιά καθάρισμα . Αν θέλεις να φυτέψεις κάτι , οι κρυπτοκορίνες είναι ότι πρέπει και πάντα να ελέγχεις το μέγεθος που φτάνει ότι φυτό παίρνεις.
αυτο δεν το ηξερα ειναι η αληθεια... ειναι πολυ ομορφο φυτο παντως...εχω σκοπο να το κανω κι αυτο με το ξυλο!πηγα να παρω ενα ετοιμο κι εκανε 48 euro!!! θα το ψαξω ομως περισσοτερο....
δηλαδη για να καταλαβω θα παω σ'ενα μαγαζι και θα ζητησω υποστρωμα?κι αυτοι θα καταλαβουν η θα με ρωτανε τι ειδος κλπ???για να μην μπερδευτω ρωταο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kourba : 05-05-08 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-08, 18:14
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

για υποστρωμα δες αυτο...
http://www.tetra.de/tetra/go/4252345...d=48&lang_id=2
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-08, 10:13
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

καλημερα!
επεστρεψα με πιο αναλυτικες πληροφοριες σημερα κι ελπιζω να σας βοηθησω για να με βοηθησετε....λοιπον.....το τεστ της tetra με τις ταινιες εχει μετρησεις για: ΝΟ3 ΝΟ2 GΗ ΚΗ PH πιο συγγακριμενα: NO3=0
NO2= 0-1
GH= 16
KH=10
PH=7.6
επισης εκανα και 2 διαφορετικα υγρα τεστ για αμμωνια, ενα της tetra κι ενα αλλο και δεν εχω.
παντως επειδη διαβασα ενα οδηγο διαγνωσης προβληματων εδω στο forum μαλλον πρεπει να φταιει ο ελειπης φωτισμος.τελος παντων περιμενω τις απαντησεις σας και τις προτασεις σας κι ευχαριστω και παλι για την μεχρι τωρα βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-08, 10:46
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

δεν επρεπε να εχεις ουτε νο2... μηπως ταΐζεις πολύ και δεν τρωγετε όλη η τροφή?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-08, 10:50
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν επρεπε να εχεις ουτε νο2... μηπως ταΐζεις πολύ και δεν τρωγετε όλη η τροφή?
βασικα ψιλομπερδευτηκα λιγο με τις ταινιες γιατι ειναι με χρωματα και η διαφορα ειναι μηδαμινη οποτε δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρη για τις μετρησεις δυστηχως μεχρι να παρω καποιο αλλο τεστ,παντως οχι δεν το ταιζω πολυ και οσο ριχνω το τρωει ολο,ειμαι απο πανω και το παρακολουθω...παντως μπορω να κανω κατι προληπτικα ετσι ωστε να μην εχω προβλημα?οι αλλες μετρησεις ειναι καλες?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-08, 14:59
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Θα σε συμβούλευα σε τόσο μικρό ενυδρείο και επειδή είσαι ακόμη αρχάρια , να ξεχάσεις το υπόστρωμα και να πας στην λύση της ταμπλέτας και αν χρειαστεί ρίχνεις και λιπάσματα σε υγρή μορφή , εκτός αν σκοπεύεις να φυτέψεις κάποιο γκαζόν . Τα φυτά που σου ανέφερα δεν χρειάζονται καθόλου το υπόστρωμα .
Υπ' όψιν ότι βάζεις 2 εκ υποσ/μα και από πάνω 5 εκ ψιλό , ουδέτερο χαλικάκι , σύνολο 7 εκ από το περιορισμένο ύψος του ενυδρείου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-08, 16:18
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

[quote=gaia;259491]Θα σε συμβούλευα σε τόσο μικρό ενυδρείο και επειδή είσαι ακόμη αρχάρια , να ξεχάσεις το υπόστρωμα και να πας στην λύση της ταμπλέτας και αν χρειαστεί ρίχνεις και λιπάσματα σε υγρή μορφή , εκτός αν σκοπεύεις να φυτέψεις κάποιο γκαζόν . Τα φυτά που σου ανέφερα δεν χρειάζονται καθόλου το υπόστρωμα .
Υπ' όψιν ότι βάζεις 2 εκ υποσ/μα και από πάνω 5 εκ ψιλό , ουδέτερο χαλικάκι , σύνολο 7 εκ από το περιορισμένο ύψος του ενυδρείου σου.

μαλλον θ'ακολουθησω τη συμβουλη σου γιατι το ενυδρειο μου δεν ειναι ψηλο αλλα μακρυ οποτε...αν δεν σου ειναι κοπος ριξε μια ματια και στις μετρησεις να πεις καμια γνωμη...και καποια προταση για φωτισμο ισως???
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-08, 17:44
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για τις μετρήσεις, το είπες και μόνη σου.. Δύσκολο με τις ταινίες να διακρίνεις χρώματα.. Αν δεις π.χ. το pH μετά από 40 δευτερόλεπτα, και μετά από 60 δευτερόλεπτα, άλλα λέει τη μία, άλλα λέει την άλλη..

Όσο για τις αγορές και τα ψώνια.. Επειδή είσαι στην αρχή.. Μη βιαστείς να πάρεις οτιδήποτε! Ψάξιμο, διάβασμα, μοιράζεσαι τις απορίες σου, και μετά.. Και εγώ, και φαντάζομαι πολλοί άλλοι, έχουμε πετάξει αρκετά λεφτά λόγω άγνοιας/ασχετοσύνης/βιασύνης σε άχρηστα ή σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν.. Μην εμπιστεύεσαι απόλυτα ό,τι σου λένε στα καταστήματα, να το ψάχνεις γενικά.. Και ρίξε και μια ματιά τι καταστήματα έχεις στην περιοχή κοντά σου, για να διαλέξεις σιγά σιγά το καλύτερο..

Να ακούσεις όσα γράφει η gaia, είναι λίγα τα λίτρα σου για υπόστρωμα (θα θες μετά και μπόλικο χαλίκι από πάνω, για να το συγκρατεί, και θα χάσεις μεγάλο μέρος από το ύψος σου).. Όπως επίσης, σε τόσο λίγα λίτρα, υπάρχει και μεγάλος κίνδυνος για να γεμίσεις άλγες, αν μπλέξεις με υποστρώματα.. Ο ίδιος κίνδυνος βέβαια υπάρχει και με τις ταμπλέτες, όπως λέει και η gaia, πρέπει να την βάλεις βαθιά στο χαλίκι, που σημαίνει ότι και πάλι θέλεις πολύ χαλίκι.. Το ίδιο και για τα υγρά λιπάσματα.. Καλύτερα μή ρίχνεις τίποτα τώρα στην αρχή.. Τα φυτά αργής ανάπτυξης, με τις αλλαγές νερού, και σε συνδυασμό με τα "απόβλητα" των ψαριών, τα παίρνουν τα στοιχεία που χρειάζονται..

Για φυτά, θα πρότεινα κι εγώ (αφού σου αρέσει κι εσένα) να διαλέξεις μία ωραία ρίζα (μη βιαστείς και πάλι, ψάξε για όμορφο σχήμα..) και να δέσεις πάνω κάποια ανούμπια νάνα, ή/και java moss.. (και μήν αγοράσεις το έτοιμο ξύλο με τα φυτά πάνω! μπορείς να το κάνεις και μόνη σου, όπως το θέλεις εσύ!) Ρίξε μια ματιά και εδώ για φυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Και για ό,τι άλλο.. Η παρέα όλη εδώ είναι φανταστική, και θα σε βοηθήσει σε κάθε απορία!
Το μόνο κακό είναι ότι αν κολλήσεις το μικρόβιο, ξεκίνα να "σουτάρεις" βιβλιοθήκες, για να κάνεις χώρο για ενυδρεία!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-08, 19:06
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο κακό είναι ότι αν κολλήσεις το μικρόβιο, ξεκίνα να "σουτάρεις" βιβλιοθήκες, για να κάνεις χώρο για ενυδρεία!
ασε, εγω εχω πεταξει γραφειο, τραπεζακι, βιβλια, τον παλιο υπολογιστη...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-05-08, 11:18
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις μετρήσεις, το είπες και μόνη σου.. Δύσκολο με τις ταινίες να διακρίνεις χρώματα.. Αν δεις π.χ. το pH μετά από 40 δευτερόλεπτα, και μετά από 60 δευτερόλεπτα, άλλα λέει τη μία, άλλα λέει την άλλη..

Όσο για τις αγορές και τα ψώνια.. Επειδή είσαι στην αρχή.. Μη βιαστείς να πάρεις οτιδήποτε! Ψάξιμο, διάβασμα, μοιράζεσαι τις απορίες σου, και μετά.. Και εγώ, και φαντάζομαι πολλοί άλλοι, έχουμε πετάξει αρκετά λεφτά λόγω άγνοιας/ασχετοσύνης/βιασύνης σε άχρηστα ή σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν.. Μην εμπιστεύεσαι απόλυτα ό,τι σου λένε στα καταστήματα, να το ψάχνεις γενικά.. Και ρίξε και μια ματιά τι καταστήματα έχεις στην περιοχή κοντά σου, για να διαλέξεις σιγά σιγά το καλύτερο..

Να ακούσεις όσα γράφει η gaia, είναι λίγα τα λίτρα σου για υπόστρωμα (θα θες μετά και μπόλικο χαλίκι από πάνω, για να το συγκρατεί, και θα χάσεις μεγάλο μέρος από το ύψος σου).. Όπως επίσης, σε τόσο λίγα λίτρα, υπάρχει και μεγάλος κίνδυνος για να γεμίσεις άλγες, αν μπλέξεις με υποστρώματα.. Ο ίδιος κίνδυνος βέβαια υπάρχει και με τις ταμπλέτες, όπως λέει και η gaia, πρέπει να την βάλεις βαθιά στο χαλίκι, που σημαίνει ότι και πάλι θέλεις πολύ χαλίκι.. Το ίδιο και για τα υγρά λιπάσματα.. Καλύτερα μή ρίχνεις τίποτα τώρα στην αρχή.. Τα φυτά αργής ανάπτυξης, με τις αλλαγές νερού, και σε συνδυασμό με τα "απόβλητα" των ψαριών, τα παίρνουν τα στοιχεία που χρειάζονται..

Για φυτά, θα πρότεινα κι εγώ (αφού σου αρέσει κι εσένα) να διαλέξεις μία ωραία ρίζα (μη βιαστείς και πάλι, ψάξε για όμορφο σχήμα..) και να δέσεις πάνω κάποια ανούμπια νάνα, ή/και java moss.. (και μήν αγοράσεις το έτοιμο ξύλο με τα φυτά πάνω! μπορείς να το κάνεις και μόνη σου, όπως το θέλεις εσύ!) Ρίξε μια ματιά και εδώ για φυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Και για ό,τι άλλο.. Η παρέα όλη εδώ είναι φανταστική, και θα σε βοηθήσει σε κάθε απορία!
Το μόνο κακό είναι ότι αν κολλήσεις το μικρόβιο, ξεκίνα να "σουτάρεις" βιβλιοθήκες, για να κάνεις χώρο για ενυδρεία!

καταρχην καλημερα!
λοιπον για να τα παρουμε με τη σειρα....σιγουρα θα προμηθευτω πιο αξιοπιστα τεστ,σιγουρα θ'αλλαξω φωτισμο καθως νομιζω οτι ειναι και η κυριοτερη αιτια που αρρωστησε το φυτο μου,δεν θα βαλω υποστρωμα και βλεπουμε....θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις.....
οσο για το...μικροβιο μου εχει ηδη μπει....αλλα μ'αρεσει πολυ!
απλα καμια φορα απογοητευομαι....ευτυχως που ειστε κι εσεις και βοηθατε παιδια!!!!
και παλι ευχαριστω πολυ πολυ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μονομαχοενυδρειο.. Λιγη βοηθεια.. boom Bettas 8 24-04-08 10:27
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46
Λιγη βοηθεια περι aquascaping Nik25 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 22-05-06 17:26
Λιγη βοηθεια παρακαλω iki28 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 28-01-06 22:59
ΘΕΛΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! (νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα) maria_nik Χρυσόψαρα 16 07-06-04 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09515 seconds with 15 queries