Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-22, 12:39
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Προσπάθεια εξισορρόπησης του ενυδρείου μου

Καλή σας ημέρα, καλό μήνα και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και πάντα σας διαβάζω για απορίες που προκύπτουν κατά διαστήματα. Ήρθε η ώρα όμως να γίνω μέλος, γιατί ήθελα να έχω μια πιο άμεση επαφή.
Να συστηθω, λοιπόν... Το όνομα μου είναι Ιουλία και ζω στον Πειραιά. Έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού 120 λίτρων που τρέχει εδώ και 5 χρόνια. Ήταν φυτεμένο και είχε 18 ψαράκια. Σε γενικές γραμμές πήγαινε καλά. Πρόσφατα δεν το φρόντιζα όσο έπρεπε λόγω πολλών προβλημάτων που αντιμετώπιζα και άλλαξα και τον φωτισμό. Έβαλα μια λάμπα led sunsun 28W, 7500K και 2470lumen.
Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο, αλλά από εκείνη την στιγμή άρχισαν τα προβλήματα. Κάποια από τα ψαράκια τα έχασα, ίσως και λόγω ηλικίας, γιατί τα είχα πολλά χρόνια. Όμως το χειρότερο είναι ότι γέμισα άλγη. Για την ακρίβεια πρέπει να είχα διαφόρων ειδών άλγη. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα φυτό, διότι λόγω της αλγης καταστράφηκαν όλα και επίσης ενώ έχω κάπως τακτοποιήσει το θέμα της φροντίδας του ενυδρείου μετά από κάθε αλλαγή νερού και καθαρισμό συνεχίζει να εμφανίζεται στο βυθό από την επόμενη κιόλας ημέρα ένα πράσινο παχύ στρώμα που μπορείς να το πιάσεις και να το αφαιρέσεις.
Επίσης, σήμερα παρέλαβα κάποια πράγματα που είχα παραγγείλει και θέλω να προσθέσω στο ενυδρείο.
α) Μακαρονι 1lt για αντικατάσταση, διότι το παλιό λόγω ρύπων και αλάτων μου φαίνεται πως έχει φράξει. Σκέφτομαι να το αλλάξω σταδιακά.
β) Aquaforest lava soil 5 lt για να το προσθέσω στο βυθό. Λόγω αυτής της πράσινης γλιτσας που εμφανίζεται στον πυθμένα κάθε φορά που την αφαιρώ παίρνω και χαλίκι μαζί και το υλικό έχει μειωθεί. Επίσης, νομίζω ότι θα είναι καλό και για τα νέα φυτά.
γ) Νέα φυτά γιατί είναι απαραίτητα, αν και είναι λίγα. Σκοπεύω να πάρω κι άλλα.
δ) Μια αντλία 600lt/h, η οποία τελικά δεν χωρά μέσα στην αντίστοιχη θήκη του φίλτρου. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό και έχει τρία χωρίσματα.
ε) Επιπλέον σκέφτομαι να ξεκινήσω να χορηγώ Co2 με τον γνωστό αυτοσχέδιο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που σας κούρασα. Επισυνάπτω και κάποιες φωτό. Μία με το πράσινο στρώμα επάνω στο βυθό και μια με το φίλτρο.
Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_133658.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_133711.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  28,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-22, 13:18
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλησπέρα Ιουλία.
Για να βοηθήσουμε είναι καλύτερα να μας κάνεις στην παρακάτω φόρμα μια πιο αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

Τι φωτισμό είχε πρίν το ενυδρείο; Γιατί όταν αλλάζουμε φωτισμό απότομα μπορεί να μας φέρει κάποια προσωρινή αστάθεια σε μερικά φυτά ή και ανάπτυξη άλγης αλλά το μια απλή αλλαγή λάμπας να φταίει για όλα αυτά που περιγράφεις, είναι μάλλον απίθανο...

Αυτό το πράσινο που έχεις στον πυθμένα δεν είναι άλγη! Είναι κυανοβακτήριο (ΒΒΑ) και για την εμφάνισή του δεν είναι υπεύθυνο το φως...

Για να αντιμετωπιστεί η εικόνα που βλέπουμε στις φωτο θα χρειαστεί αρκετή δουλειά, υπομονή και να κάνεις σωστά τα βήματα με την σειρά που πρέπει να γίνουν. Αλλά όλα γίνονται.
Συμπλήρωσε σε παρακαλώ περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου και θα την βρούμε την λύση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-22, 14:20
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ενθάρρυνση. Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί λίγο...
Σας παρουσιάζω λοιπόν το ενυδρείο μου.
Οι μετρήσεις είναι σημερινές και θέλω να κάνω αλλαγή για να προσθέσω και τα νέα υλικά που παρέλαβα.
Οι αλλαγές είναι εβδομαδιαίες τις τελευταίες εβδομάδες και η θερμοκρασία μετρημένη με εξωτερικό αυτοκόλλητο θερμόμετρο.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x30x40
Όγκος: 120 lt
Κατηγορία: Γλυκού νερού/ Κοινωνικό
Φυτά: Όχι
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 Pakistani loach, 2 Μελανοταινιες, 4
Χήρες και 4 μικρά κόκκινα που δεν
θυμάμαι το όνομα τους...
Διακοσμητικά υλικά: 2 πέτρες και ένα συνθετικό σπίτι για
το Pakistani, ψιλό χαλίκι για
υπόστρωμα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Όχι
Φωτισμός: 1 φωτιστικό led sunsun 7500K 2470lm
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: Ναι: Βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι
Θερμοστάτης: Όχι τώρα, μόνο το χειμώνα
Λίπανση: Αυτή τη στιγμή οχι
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαίες
Θερμοκρασία: 30
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_151751.jpg
Εμφανίσεις:  173
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_151800.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  39,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_151810.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  43,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_151817.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_151828.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  35,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-22, 16:30
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ok, τώρα βλέπουμε καλύτερα την κατάσταση...

Λοιπόν, δεν θεωρώ ότι με μια απλή αλλαγή νερού και με το να βάλεις μέσα τα καινούργια υλικά θα καταφέρεις τίποτα αν δεν καθαριστεί καλά το ενυδρείο σου. Αλλο τρόπο εγώ δεν βλέπω εκτός απο ένα "restart". Aν κάποιος θεωρεί ότι ένας μη έμπειρος χομπίστας μπορεί να λύσει όλα αυτά τα θέματα ταυτόχρονα χωρίς restart, ας πει την άποψή του...

Restart σημαίνει ότι θα πρέπει να βγουν τα ψάρια, να καθαριστεί το φίλτρο, η γυάλα, το χαλίκι και μετά να ξαναμπούν μέσα. Το καθένα θέλει τον τρόπο του βέβαια για να καθαριστεί όπως πρέπει, καλά, να μην σου πεθάνει η βιολογία του φίλτρου, να μην σου στρεσαριστούν τα ψάρια κλπ. Αν αποφασίσεις να το κάνεις, θα σου πω πως...

Τα 5lt απο το υπόστρωμα που πήρες είναι λίγο. Τα φυτεμένα θέλουν 5 πόντους ύψος στον βυθό, δηλαδή 13-15lt απο αυτό. Που κοστίζει φυσικά. Μπορείς βέβαια - αν είναι 5 πόντους- να καθαρίσεις το παλίο χαλίκι και να χρησιμοποιήσεις αυτό. Θα μπορούσε να μπεί και σε συνδιασμό με το καινούργιο. Οχι ανακατεμένο βέβαια αλλά το καθένα σε συγκεκριμένο σημείο...

Το φως 7 ώρες είναι υπερβολικό για μη ώριμο φυτεμένο! Αν πας έτσι το πιθανότερο είναι ότι οι άλγες θα σου φτάσουν στην κρεβατοκάμαρα
Θα πας με άναμα 4-4,5 ώρες στην αρχή και μετά - εφ όσον δεν έχεις άλγες- κάθε 15 μέρες θα αυξάνεις κατά 30 λεπτά.

Διοξείδιο δεν χρειάζεσαι, υπάρχουν πολλά και ωραία εύκολα φυτά για να φτιάξεις ένα φυτεμένο κουκλί αρκεί να ρωτάς, να ακούς και να μην πάς να πάρεις ότι νάναι ή ότι σε "συμβουλέψει" ενας καταστηματάρχης που δεν τον ξέρεις...

Οτι αποφασίσεις πες μας, θα βοηθήσουμε όπου μπορούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-22, 17:59
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δεν θα είχα αντίρρηση να κάνω restart, αλλά δεν έχω ιδέα πως... Ούτε ξέρω αν έχω τα αξεσουάρ ή τις δυνατότητες. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τα βήματα αυτής της διαδικασίας. Θα ήταν πολύ βοηθητικό για να δω αν μπορώ να τα καταφέρω.
Αν δεν κάνω αυτό θα μπορούσε να υπάρχει κάποια άλλη λύση; Ας πούμε πλήρης συσκότιση του ενυδρείου για 4-5 ημέρες;
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julia : 02-09-22 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-22, 09:10
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Προσπάθεια θεραπείας κυανοβακτηριου με συσκότιση

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!
Σε προηγούμενο μνμ μου με τίτλο "Προσπάθεια εξισορρόπησης του ενυδρείου μου" είχα πάρει απάντηση από τον G_AQUA ότι το πρόβλημα της δεξαμενής μου έχει να κάνει με το κυανό.
Αποφάσισα, λοιπόν, να ξεκινήσω από σήμερα την θεραπεία με πλήρη συσκότιση. Θα κάνω σιφοναρισμα βυθού, καθαρισμό τζαμιών, διακοσμητικών και φίλτρου με αλλαγή νερού στο 50%. Θα ταισω καλά και θα σκεπάσω για 5 ημέρες. Όταν περάσουν οι μέρες θα κάνω την ίδια διαδικασία για να απομακρύνω το νεκρό κυανοβακτηριο.
Να πω εδώ ότι έχω προσθέσει κάτω χαμηλά έναν κυκλοφορητή 600lt/h. Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω Blue exit.
Πώς τα βλέπετε;

Ευχαριστώ
Ιουλία
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-22, 10:23
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το ενυδρείο εκτός των άλλων έχει ΒΒΑ η οποία δημιουργήθηκε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Η πλήρης συσκότιση μπορεί ίσως να δώσει βοήθεια στο σύμπτωμα (ΒΒΑ) αλλά δεν αντιμετωπίσεις τις αιτίες που την προκάλεσαν (και αυτή και όλα τα άλλα) θα σου ξαναεμφανιστεί γρήγορα. Η ΒΒΑ θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί και με οξυζενέ αλλά ισχύει ότι είπα και πιο πάνω για τις αιτίες...

Στην ουσία το restart που σου προτείνω θα το έκανες λίγο πολύ και μόνη σου! Γιατί δεν γίνεται να αλλάξεις βυθό ή να βάλεις και άλλον χωρίς να βγει ο παλιός ή να βγουν τα ψάρια. Ούτε να καθαρίσεις/αλλάξεις υλικά στο φίλτρο χωρίς να σταματήσει να λειτουργεί. Ε, αφού θα το έκανες αυτά τα δύο, κάνε και άλλες 2-3 δουλειές να...τελειώνεις μια και καλή!

Λοιπον, σε μια μεγάλη λεκάνη, κουβά, μικρότερο ενυδρείο κλπ- όπου τέλος παντων μπορείς- θα βάλεις νερό του ενυδρείου και στην συνέχεια θα μεταφέρεις εκεί τα ψάρια. Αν έχεις αεραντλία, βάλτη τους όσο θα παραμείνουν εκεί...

Σε έναν άλλο κουβά (λεκάνη κλπ) θα βάλεις πάλι νερό απο το ενυδρείο. Θα βγάλεις το φίλτρο, θα το ανοίξεις και θα ξεπλύνεις/στίψεις (με νερό του ενυδρείου) ελαφρά τα σφουγγάρια του, το μακαρόνι κλπ. Θέλουμε απο τα υλικά να φύγουν - αν υπάρχουν- "μπουκώματα αλλά δεν θέλουμε να φύγει όλη η "πρασινίλα", ή "γλίτσα" που έχουν μέσα! Θέλουμε να μείνει μια καλή ποσότητα γιατί αυτή είναι η βιολογία σου. Αν θές να αντικαταστήσεις μια μικρή ποσότητα απο "μακαρόνι" κάντο. Αλλά ρίξε πάνω του την βιολογία, την "γλίτσα" απο το παλιό. Αφου τα καθαρίσεις, θα ξαναβάλεις τα υλικά στο φίλτρο και αυτό στην συνέχεια θα το βουλιάξεις στον κουβά ώστε να μην μείνει χωρίς νερό η βιολογία που κράτησες. Αν έχεις την δυνατότητα το φίλτρο να δουλεύει μέσα στον κουβά/λεκάνη/ μπανιέρα που το έχεις βάλει προσωρινά, ακόμα καλύτερα. Πολύ καλύτερα!

Στην συνέχεια θα βγάλεις όλο το νερο που έχει μείνει στο ενυδρείο και θα βγάλεις και το χαλίκι. Θα καθαρίσεις καλά την γυάλα. Οχι με χημικά. Με νεράκι, ξύδι ή απλό οξυζενέ αν έχει πιάσει άλατα που δεν φεύγουν εύκολα. Μετά καλό ξέπλυμα με νερό.

Αν βάλεις το καινούργιο χαλίκι, ξέπλυνέ το καλά πρώτα. Οπως σου είπα, 5lt για φυτεμένο δεν φτάνουν. Αν κρατήσεις το παλιό θα πρέπει κι αυτό να το ξεπλύνεις πολύ καλά! Να βγάλει ότι "βρωμία" έχει μέσα του. Μετά θα το ρίξεις πίσω μέσα στην γυάλα. Θα βάλεις νερό (με αντιχλώριο) και το φίλτρο. Θα το αφήσεις να δουλέψει κανά 3ωρο και μετά θα επιστρέψεις πίσω τα ψάρια φροντίζοντας το νερό (του καθαρού ενυδρείου και του δοχείου που θα κράταγες) να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε θερμοκρασία....

Για 24 ώρες ούτε θα ταίσεις ούτε θα ανάψεις τα φώτα. Και τις επόμενες ημέρες θα κάνεις τακτικά μετρήσεις να δεις που είναι οι τιμές σου.

Αν έχεις παλιά φυτά μην τα βάλεις αν δεν τα καθαρίσεις απο άλγες. Και καλύτερα να αποφύγεις πυθάρια, γλάστρες , ζαρντινιέρες και οτιδήποτε μη φυσικό υλικό στο ενυδρείο σου...

Οπως βλέπω το ενυδρείο σου το άδειασμα, το καθάρισμα και η αρχική επαναλειτουργία (χωρίς ψάρια) θα σου πάρει κανά 2 ώρο αν δουλεύεις συντονισμένα ή έχεις βοήθεια. Μπορεί να πάει και λίγο παραπάνω. Δεν χρειάζονται βιασύνες και άγχος αλλά ούτε απο την άλλη να καθυστερήσεις υπερβολικά.Αν γίνει σωστά το restart θα σου εξασφαλίσει ότι (σχεδόν) μηδενίζεις απο τα προβλήματα που κουβαλούσε πρίν το νερό, ο βυθός, το φίλτρο και μπορείς να ξεκινήσεις πάλι μια νέα προσπάθεια σε μια πολύ πιο υγιή βάση...

Μετά θα δεις τι θα κάνεις με νέα φυτά, όπως σου είπα υπάρχουν πολλά και εύκολα. Να προτιμήσεις σε πρώτη φάση εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης. Και - στην αρχή- όπως σου είπα, το φως θα το ανεβάζεις σιγά-σιγά...

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ή κάτι που έγραψα δεν είναι ξεκάθαρο, ρώτα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-22, 13:03
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πολύ ωραία! Οι συμβουλές σου ιδιαίτερα χρήσιμες και κατατοπιστικές. Οπότε αναβάλλω τη συσκότιση και κάνω restart. Ο Θεός βοηθός...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ένα πολύ φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτά θα ήταν μία λύση στην αναστολή εμφάνισης αλγεων και κυανοβακτηριου. Και αν ναι με ποιους τρόπους μπορώ να το διατηρήσω - συντηρήσω;

Ευχαριστώ πολύ
Ιουλία
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-22, 16:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ο θεός στα ενυδρεία μας είμαστε...εμείς, ο κανονικός έχει άλλες σκοτούρες

Το να σου πεί κάποιος ότι αν έχεις πολλά φυτά δεν θα έχεις άλγες, δεν θα στο πεί. Οι άλγες στα φυτεμένα είναι πάντα εκεί, "παραμονεύουν" κι εμείς απλά με τον καιρό μαθαίνουμε να τις αντιμετωπίζουμε αλλά κυρίως να τις προλαβαίνουμε. Δεν υπάρχει καμία μαγική "λύση" λοιπόν...

Οχι βιασύνες, ευκολα φυτά στο ξεκίνημα, περισσότερα γρήγορης, λιγότερα αργής ανάπτυξης, μερικές ταμπλέτες για λίπανση, οχι υπερβολές στον αριθμό των ψαριών, όχι υπερβολές στο φως, τακτικές αλλαγές νερού και έγκαιρες μετρήσεις του νερού μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια σωστή αρχή και τα περιθώρια να το φέρεις σιγά-σιγά σε ισορροπία χωρίς σοβαρά προβλήματα. Απο εκεί και πέρα, διαβάζεις, ρωτάς, μαθαίνεις.
Εχεις την εντύπωση πως όταν ξεκίνησα στα φυτεμένα κι εγώ και οι περισσότεροι, δεν βρεθήκαμε στην θέση σου; Μην την έχεις...

Το κυανοβακτήριο σου δεν έχει να κάνει με τα φυτά. Διάβασε τα σχετικά άρθρα.

Κάνε το restart με το καλό και μετά για τα υπόλοιπα τα ξαναλέμε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-22, 22:25
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ...
Έκανα σήμερα ένα πολύ καλό καθάρισμα βυθός, τζάμια, διακοσμητικό υλικό και φίλτρο. Έχω σκοπό να κάνω το restart το ΣΚ γι' αυτό το λόγο έκανα παρά πολλά σήμερα, ώστε να έχω λιγότερα τότε... Όσων αφορά στο μακαρόνι έκανα ένα πλύσιμο και στην ουσία πρόσθεσα στο παλιό το καινούριο. Αφαίρεσα ελάχιστο από το παλιό. Παρακάτω θα επισυνάψω λίγες φωτογραφίες σημερινές.
Σχετικά με τα πολλά φυτά έκανα την ερώτηση ακριβώς επειδή έχω διαβάσει ότι τα φυτά καταναλώνουν τα θρεπτικά συστατικά που βρίσκονται σε περίσσεια και άρα επιφέρουν μια ισορροπία. Προσπαθώ να διαβάζω όσο γίνεται, αλλά μάλλον αυτό που υπερτερεί είναι η εμπειρία.
Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με το υπόστρωμα που πήρα το AF Lava Soil. Να αγοράσω άλλο ένα 5lt και να το βάλω σε συνδυασμό με το παλιό; Π.χ. το ψιλό χαλίκι μπροστά και το νέο που είναι και σκούρο πίσω; Ή να πάρω 2 ακόμα 5lt και να αντικαταστήσω το παλιό εξολοκλήρου;
Και τέλος όταν θα βγάλω όλο το νερό για το restart και αφού καθαρίσω τα πάντα θα γεμίσω μόνο με νέο νερό; Για την βιολογία είναι η ερώτηση, αν και φαντάζομαι ότι θα επανέλθει με τις τρεις ώρες επαναλειτουργίας του φίλτρου που θα έχει και το βιολογικό υλικό. Σωστά;
Και τα φυτά ποτέ να τα βάλω; Την ίδια ημέρα; Ή κάποια άλλη;
Πολλές οι ερωτήσεις και νιώθω ότι σε επιβαρύνω. Όπως και να 'χει η βοήθεια σου είναι πολύτιμη ως τώρα.

Καλό βράδυ
Ιουλία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220905_224853.jpg
Εμφανίσεις:  145
Μέγεθος:  55,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220905_224906.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  55,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220905_224915.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  57,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220905_224924.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  60,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220905_224930.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  54,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-22, 12:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Υπάρχουν περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται δυο διαφορετικών ειδών χαλίκια αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να οριοθετείται το καθένα τον χώρο του ώστε να αποφύγεις την ανάμιξή τους. Δεν δεν είναι πάντα καλύτερο στο μάτι, δεν είναι πάντα ότι καλύτερο...γενικώς και κυρίως δεν είναι πάντα πρακτικό. Βασικά, σπάνια είναι πρακτικό. Οπότε θα σου έλεγα να πας με ενός είδους βυθό. Είναι όμως και θέμα….τσέπης αυτό…

Ισχύει ότι τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα, βοηθάνε στο να καταναλωθούν διάφορα «βλαβερά» στοιχεία πχ τα πολλά νιτρικά και να έρθει πιο γρήγορα ισορροπία στο ενυδρείο. Δεν είναι όμως «πανάκεια», θέλω να πω πως το ότι έχουμε πολλά φυτά δεν σημαίνει ότι μπορούμε να παραμελούμε τις ρουτίνες καθαρισμού ή να κάνουμε άλλου είδους υπερβολές στο αριθμό των ψαριών ή πειράματα στον φωτισμό, την λίπανση κλπ και να περιμένουμε ότι επειδή έχουμε φυτά, δεν θα έχουμε προβλήματα…

Νερό ναι, θα βάλεις όλο καινούργιο. Από την στιγμή που το φίλτρο σου θα λειτουργεί όπως είπαμε σε ένα κουβά όσο εσύ θα κάνεις ότι κάνεις με τον βυθό σου, δεν θα χάσει βιολογία ή ακόμα και κάτι χαθεί θα μπορέσει να την αναπληρώσει σχετικά σύντομα...

Φυτά μπορείς να βάλεις την ίδια μέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-22, 15:06
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-22, 10:24
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Λοιπόν, νέα αρχή! Έκανα ότι μπορούσα και ευελπιστώ για το καλύτερο... Θα ήθελα όμως και πάλι την συνδρομή σας για να αποφύγω πιθανά λάθη.
Το restart έγινε εδώ και 2-3 ημέρες. ¶δειασα όλο το ενυδρείο, καθάρισα πολύ σχολαστικά, το πέρασα εξολοκλήρου με οξυζενέ, έβαλα νέο βυθό και φυτεψα. Σας επισυνάπτω και νέες φωτό για να το δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας.
Έχω κάποια ερωτήματα όμως...
α) Τι κάνω με τη λίπανση; Το νέο υπόστρωμα είναι εμπλουτισμένο (Aquaforest Lava Soil) και ο κατασκευαστής συστήνει να λιπαίνουμε προσεκτικά.
β) Φωτισμός. Αυτή τη στιγμή τα φώτα ανάβουν 4,5 ώρες.
γ) Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα 50%;
δ) Θα ήταν χρήσιμη η προσθήκη Co2, έστω και diy, γιατί σκέφτομαι να το επιχειρήσω;

Ευχαριστώ πολύ
Ιουλία
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-22, 10:31
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ξέχασα να βάλω τις φωτογραφίες, οπότε τις βάζω εδώ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220919_195749.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  75,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220919_195741.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  90,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220919_195734.jpg
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220919_195728.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  56,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-22, 11:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κατ αρχάς αραίωσε τα φυτά σου, τα έχεις φυτέψει το ένα πολύ κοντά στο άλλο.
Οπως ξέρεις τα φυτά μεγαλώνουν και η τοποθέτηση τόσο κοντά θα εμποδίσει το φως και την αναπτύξή τους. Ηδη έτσι όπως τα έχεις βάλει αυτό θα συμβεί. Που να μεγαλώσουν κι όλας...

Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσεις day1 την λίπανση, πιθανόν να μην χρειαστεί για κάποιες εβδομάδες ακόμα. Αλλά αν θες να τα βοηθήσεις να πάρεις ταμπλέτες "γενικής χρήσης" και να τις βυθίσεις βαθιά στο χαλίκι σου. Οχι ακριβώς κάτω απο την ρίζα του φυτού αλλά στο πλάι. Μην το παρακάνεις στην αρχή. Πάρε ένα κουτί, βγάλε 2-3, σπάστες στην μέση και τοποθέτησε ένα μικρό κομμάτι σε κάθε φυτό. Φρόντισε να πάνε κάτω-κάτω στο υπόστρωμα, να μην υπάρχει περίπτωση να σου βγούν στην επιφάνεια....

Μην μπλεξεις με "υγρά" λιπάσματα ακόμα γιατί απαιτούν μια σχετική εμπειρία και το πιθανότερο είναι να σε δυσκολέψουν παρά να σε διευκολύνουν στα αυτή την φάση.

Για τον φωτισμό θεωρώ καλά είσαι για αρχή, θα το δεις ανάλογα με την ανάπτυξη των φυτών σου. Μείνει εκεί για 2-3 βδομάδες και αν δεις ότι σου αναπτύσονται και δεν έχεις άλγες, πρόσθεσε ακόμα μισή ώρα...
Βέβαια κάποιες μορφές άλγης κάποια στιγμή θα εμφανιστούν. Αλλά αν κάνεις αυτά που πρέπει θα τις περιορίσεις κατά πολύ μέχρι να κάνουν τον κύκλο τους και να φύγουν...

Το τι αλλαγές νερού θα κάνεις θα σου το δείξουν οι μετρήσεις που θα κάνεις στο νερό. Αν οι τιμές σου είναι χαμηλές, τότε δεν χρειάζεται 50%. Μπορείς και μικρότερη. Οχι ότι πειράζει να κάνεις και 50% συνέχεια, έτσι; Απο την άλλη, αν οι τιμές σου είναι ψηλές μπορεί να χρειαστεί και 50% και 60% και περισσότερο απο μια φορά την εβδομάδα.

Η προσθήκη CO2 είναι πάντα χρήσιμη στα φυτεμένα είτε έχεις εύκολα φυτά είτε όχι. Οπότε δεν τίθεται ερώτημα περι "χρησιμότητας". Το ερώτημα είναι αν είναι απαραίτητη για τα φυτά που έχεις. Οχι, δεν είναι. Θα έλεγα προς το παρόν να το αφήσεις στην άκρη. Το να κάνεις όλα τα υπόλοιπα σωστά και να μάθεις τις ρουτίνες του ενυδρείου σου είναι πολύ πιο σημαντικό απο το να βάλεις diy διοξείδιο.


σσ: Αυτό το ρημάδι το βαρέλι μου έχει βγάλει το μάτι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-22, 13:30
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Χαχαχα!!!.. Έχεις δίκιο για το ρημάδι το βαρέλι... Ήταν μια πολύ πρόχειρη λύση για κρυψώνα του Pakistani μου. Κανονικά εκεί υπήρχε μια καρύδα, αλλά από την πολύ άλγη και το τρίψιμο κάθε τόσο έσπασε!.. Σου υπόσχομαι θα το αλλάξω σύντομα.
Σε κάποιο σημείο, λες : "Βέβαια κάποιες μορφές άλγης κάποια στιγμή θα εμφανιστούν. Αλλά αν κάνεις αυτά που πρέπει θα τις περιορίσεις κατά πολύ μέχρι να κάνουν τον κύκλο τους και να φύγουν...". Τι ακριβώς εννοείς με το να κάνω αυτά που πρέπει για να περιορίσω τις άλγες μέχρι να κάνουν τον κύκλο τους;
Σχετικά με τις μετρήσεις, θα κάνω στο τέλος της εβδομάδας όπου και θα ανανεώσω το νερό. Θα τις αναρτήσω κι εδώ και μου λες τη γνώμη σου...
Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές. Το αραίωμα των φυτών θα το κάνω με την αλλαγή του νερού.

Καλή συνέχεια
Ιουλία
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-22, 12:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εννοώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ενυδρείων σε κάποια φάση στο ξεκίνημά τους (και όχι μόνο...) αντιμετωπίζουν θέματα με άλγες. Είτε μιλάμε για πράσινη, είτε για σποτ στο τζάμι είτε για διατομική είτε για τριχοειδή κλπ.
Ακόμα και ώριμα ενυδρεία έμπειρων στο χόμπι, αν αφεθούν ή τα παραμελήσουν για μερικές εβδομάδες, θα εμφανιστούν άλγες. Βασικά, είναι πάντα εκεί, μέσα, ποτέ δεν φεύγουν. Απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να πάρουν το πάνω χέρι...

Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί. Πήγαινε προσεκτικά χωρίς βιασύνες και υπερβολές σε φως και λίπανση, κάνε τις αλλαγές νερού τακτικά, τον καθαρισμό ρουτίνας όπως πρέπει και ότι άλγη βγει αν την πάρεις χαμπάρι νωρίς και την αντιμετωπίσεις έτσι όπως πρέπει κάθε φορά, θα φύγει απροβλημάτιστα.
Δεν υπάρχει λόγος να μπούμε τώρα σε μια θεωρητική κουβέντα τι να κάνεις "αν" και "όταν" εμφανιστεί κάποια άλγη. Οταν θα, τότε θα το δούμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιτέλους μία σοβαρή προσπάθεια στυσήματος ενυδρείου drakona Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 30-07-14 21:55
το νεο μου 80 λτ (2ρη προσπάθεια) jpappas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 29-02-12 10:24
Παρουσίαση Ενυδρείου (Πρώτη προσπάθεια) Aquablue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 03-11-10 16:37
Προσπάθεια anasios Θαλασσινό νερό - Γενικά 30 30-07-08 19:56
Προσπάθεια Νο 2 chrisx Δίσκοι 14 29-03-07 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10203 seconds with 15 queries