Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-05, 16:12
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

ΟΚ! Guppies χωρίς τιγράκια τότε. Το σκέφτομαι εναλλακτικά. Πόσα θα μπορούσα να βάλω; Συνδυασμός με άλλα ψαράκια;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-05, 16:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

1 αρσενικο με 2 θηλυκα για αρχη - αν δεν εχεις άλλα ειδη-θηρευτες κι εχει κρυψωνες το ενυδρειο (φυτα), συντομα θα εχεις αρκετα μωρα.

Για συνδυασμους τι να σου πω - εγω και οι περισσοτεροι εδω, ειμαστε υπερ του ενα ή δυο ειδων σε ενα ενυδρειο, ειναι πολυ πιο ενδιαφερον γιατι μπορεις να δεις τα ψαρια σε καλη κατασταση και συμπεριφορα, απο οτι σε μια μιξη βαλε λιγο κοκκινακι και λιγο μπλεδακι κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-05, 16:27
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ με την άποψη αυτή! :P
Ευχαριστώ και πάλι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-05, 19:54
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Τα ζωοτόκα έχουν το κακό της συνεχούς ανάμιξης ανάμεσα σε ψαράκια με το ίδιο βιολογικό υλικό (κοινώς ανάμεσα σε αδελφάκια) που οδηγεί συχνά σε προβλήματικές γέννες. Είναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου να ξεκινήσεις με 2 αρσενικά 4 θυληκά για να έχεις πιο πλούσιο γεννετικό υλικό και καθώς πολλαπλασιάζονται (σαν τρελά!) να αρχίσεις να κάνεις ανανέωση εισάγοντας νέα ψάρια, ώστε να περιορίσεις το interbreeding.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-05, 21:33
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

A μάλιστα! Αλλά όταν λέμε ανανέωση, εννοούμε να δίνουμε κάποια ψαράκια κάπου και να παίρνουμε άλλα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-05, 02:32
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Ακριβώς και όχι μόνο μια απλή ανανέωση αλλά έχεις και την δυνατότητα να διασταυρώσεις διάφορα είδη από γκαπάκια και να βγάλεις και τα ανάλογα χρώματα.Πάντως να είσαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα δεν θα σε διαψεύσει.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-05, 03:29
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Aυτό που μου είπες φίλε Ιορδάνη με ενθουσίασε ακόμη περισσότερο στο να επιλέξω γκαπάκια. Έχει πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσω μια τέτοια διαδικασία. Σ' ευχαριστώ πολύ. Πόσα ψαράκια όμως θα μπορώ να κρατήσω το μέγιστο στο ενυδρείο μου χωρίς να έχω πρόβλημα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-05, 17:04
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλημέρα κοίταξε σε για ένα ενυδρείο των διαστάσεών σου θα έλεγα το πολύ 20 με 25 αλλά εξαρτάται και από το φίλτρο που έχεις και γενικά με το όλο σετ απ του ενυδρείου σου.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-05, 22:19
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Αν μπείς στη διαδικασία breeding τότε θα χρειαστείς και άλλα ενυδρεία.. Αλλιώς θα έχεις μέσα σε λίγους μήνες περισσότερα guppy απ' όσα μπορείς να κρατήσεις, τα οποία θα συνεχίσουν να αναπαράγονται με τρελούς ρυθμούς.
Οι λύσεις είναι:
Ή αφήνεις τη φύση να κάνει τη δουλειά της, δηλαδή τα αφήνεις να γεννούν στο κυρίως ενυδρείο και όσα ζήσουν έζησαν (μάλλον ελάχιστα δηλαδή)
Ή θα χρειαστείς και άλλα ενυδρεία για να γεννούν ανενόχλητες οι θυληκιές που θα επιλέγεις και να μεγαλώνεις τα μικρά έως ότου να μπορέσεις να τα βάλεις στο κυρίως ενυδρείο.
Είναι ενδιαφέρουσα διαδικασία, αλλά είναι επίσης εύκολο να γεμίσεις με πολλά ψάρια που δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις, στην προσπάθειά σου να βγάλεις νέα χρώματα. Σου μιλάω εκ πείρας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-05, 23:26
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχω δύο αρσενικά και τέσσερα θηλυκα για ξεκίνημα, σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να έχω γεννητούρια;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-05, 02:24
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Και σε ένα μήνα μπορείς να δεις και γέννα,ή μπορεί και σε λιγότερο αν η θυληκιά έχει γονημοποιηθεί ήδη όταν ήταν στο μαγαζί.Καλό θα ήταν να μην αγοράσεις φουσκωμένη θυληκιά από το μαγαζί γιατί συνήθως μετά από γέννα πεθαίνουν και μετά ψάχνεις να βρείς τα αίτια.Δεν ξέρεις πόσες γέννες έχει κάνει μέχρι στιγμής αλλά και την ηλικία της.Να σημειωθεί επίσεις στα πρακτικά ότι με μια γονιμοποίηση η θυληκιά μπορεί να δώσει και 3 γέννες με ένα συνολικό αριθμό 30 με 40 μωρά,δεν είναι τυχαίο που τα λένε εκατομυρριόψαρα.Στο δικό μας ενυδρείο που είναι πυκνοφυτεμένο έχουμε αφήσει την μαμά φύση να δράσει μόνη της για να μπορέσουμε να κοντρολάρουμε κάπως την κατάσταση.Όποτε θα σου πρότεινα να βάλεις αρκετά φυτά για δημιουργήσεις κρυψώνες για τα μικρά καμία ρίζα mopani π.χ..Ένα είναι το μόνο σίγουρο ότι πολύ σύντομα θα γίνεις "χαζομπαμπάς".
Η τελική απόφαση είναι δική σου αν θα κάνεις την λύση με τα φυτά ή θα έχεις και μερικά άλλα μικρότερα για γεννήστρες.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-05, 08:58
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Τα θυληκά γεννούν κάθε 28-30 μέρες περίπου. Μια θυληκιά μπορεί να γεννήσει μέχρι και 6 φορές μετά απο μια γονιμοποίηση, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι θα είναι σίγουρα γκαστρωμένη όταν την πάρεις και κάπου μέσα στον πρώτο μήνα θα σου κάνει και τα πρώτα μωρά. Υπάρχουν και περιπτώσεις βέβαια όπου λόγω stress μπορεί να μη γεννήσει για κάνα μήνα.
Μην χρησιμοποιήσεις τις γεννήστρες που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Ή κάνε αυτό που σου πρότεινε ο Ιορδάνης (πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και ας αποφασίσει η μαμά φύση) ή φτιάξε ένα μικρό ενυδρείο - γεννήστρα.
Ανάλογα με το μέγεθος της θυληκιάς κάθε γέννα μπορεί να σημαίνει 10 - 50 μικρά (ίσως και παραπάνω απο 50...). Ο χαρακτηρισμός εκατομμυριόψαρα είναι πολύ εύστοχος!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-07-05, 11:38
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αγόρασα ήδη ένα αρσενικό και ένα θηλυκό για ξεκίνημα του ενυδρείου. Μην τα βάλω όλα μαζί και έχω πρόβλημα στον κύκλο του ενυδρείου. Σε λίγες ημέρες θα συμπληρώσω κι άλλα δύο και ούτω καθ' εξής μέχρι να φτάσω τα δύο αρσενικά και τα τέσσερα θηλυκά. Ο προβληματισμός μου είναι ότι το θηλυκό που απέκτησα μου φαίνεται κάπως. Δεν είχα δει ποτέ θηλυκό γκαπάκι και ο υπάλληλος μου είπε ότι έτσι είναι τα θηλυκά. Δηλαδή ολόκληρο γκρίζο και με γκρίζα ουρά όχι και τόσο καλοσχηματισμένη. Σε site όμως που έχω δει με φωτογραφίες γκάπις, τα θηλυκά έχουν χρώμα στην ουρά και είναι πιο στρογγυλεμένες οι ουρίτσες τους. Μήπως ήταν αποτυχημένη αγορά;

Υ.Γ. Αν έχω γεννητούρια, θα γίνω χαζομαμά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-05, 19:45
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Υπάρχουν διάφορα μεγέθη στις θηλυκιές και ανάλογα πάνε και οι ουρίτσες τους. Μπορεί δηλαδή μια να έχει πιο μεγάλη, άλλη πιο μικρή κλπ. Σε γενικές γραμμές οι θυληκιές είναι γκρίζες στο σώμα και έχουν κάποιο χρώμα στην ουρά. Δεν είναι θέμα αποτυχίας ή επιτυχίας ότι η δικιά σου δεν έχει. Όταν αρχίσει να γεννάει θα βγάζει διάφορα χρώματα στα ψαράκια που θα κάνει, ανάλογα με τα χρώματα των αρσενικών που έχει το ενυδρείο σου. Αν έχει και η ίδια χρώμα τότε θα εμφανίζεται και αυτό στα γεννητούρια.
Αν το ενυδρείο σου είναι καινούργιο μη βιαστείς να βάλεις ψαράκια, να μετράς αμμωνία συχνά και να βεβαιωθείς ότι στρώθηκε πριν αρχίζεις να το γεμίζεις ψαράκια.
Αν θέλεις guppakia δε χρειάζεται να αγοράσεις. Έχω εγώ μπόλικα που προτιμώ να τα χαρίσω σε χομπίστες παρά σε μαγαζιά..
Άντε και καλά γεννητούρια.... χαζομαμά!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-07-05, 19:57
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Oπωσδήποτε με μετρήσεις αμμωνίας θα συνεχίσω να προσθέτω ψαράκια. Στο φίλτρο μου έχω βάλει μακαρονάκι καινούριο, δύο σφουγγαράκια, ένα λεπτόκοκκο κι ένα χοντρόκοκκο από στρωμμένο ενυδρείο. Επίσης αρκετό χαλίκι κι ένα βράχο από στρωμμένο ενυδρείο με χρυσόψαρα, οπότε ο κύκλος μου μάλλον θα γίνει γρήγορα.
Ευχαριστώ για την προσφορά σου στα γκαπάκια. Όταν είναι θα σου πω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-05, 01:27
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα και εύχομαι να γίνεις γρήγορα "χαζομαμά" και θα δεις που σε λίγο καιρό θα ψάχνεις άτομα να χαρίζεις και εσύ.Αν μπορείς πές μας και τι μετρήσεις έχεις.Τώρα ο κύκλος του Αζώτου μπορεί να γίνει πιο γρήγορα αλλά καλό θα ήτανε να περίμενες προτού βάλεις τα γκαπάκια σου και μάλιστα δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάλεις όλα μαζί κατευθείαν 2 αρσενικά με 6 θυληκά.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-07-05, 14:31
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα τις μετρήσεις μου και όλα είναι μηδενικά. Αμμωνία, nitrites, nitrates, όλα. Προφανώς ακόμα δεν έχει παραχθεί μετρήσιμη αμμωνία. Δεδομένο ότι έχω και δύο αληθινά φυτά μέσα στο ενυδρείο. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δω. Βέβαια τα ψαράκια μπήκαν στο ενυδρείο δυόμισι ημέρες πριν. Τί να προλάβουν να κάνουν;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-07-05, 12:17
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

'Εκανα ξανά τις μετρήσεις μου σήμερα και ακόμα όλα δείχνουν 0. Οι ήδη υπάρχουσες αποκίες μήπως κινδυνεύουν εφόσον δεν τρέφονται με αμμωνία ακόμη; Στο ενυδρείο έχω και δύο φυτά, που όσο νά' ναι απορροφούν και αυτά αμμωνία. Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω κανένα ψαράκι ακόμη;

Υ.Γ. Έχω φύγει από την Αθήνα, θα το αναλάβει ο σύζυγος... Ρε παιδιά, τί ωραία που είναι η θάλασσα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-05, 13:30
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Βασικά, εγώ θα σου έλεγα να προσθέσεις μερικά guppακια ακόμη. Τα σφουγγάρια σου είναι από στρωμμένο ενυδρείο οπότε δε βρίσκω το λόγο να ανησυχείς. Προσωπικά νομίζω ότι είναι λογικό να μετράς NH3=0.
Η θάλασσα είναι υπέροχη γενικά, πρόσεξε όμως μη γυρίσεις και αρχίσεις να ρωτάς αντι για guppy, για ζωντανό βράχο και μετρήσεις θαλασσινού ενυδρείου :P
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-05, 00:51
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Επέστρεψα και όλα είναι μια χαρά. Οι μετρήσεις μου δείχνουν άψογες και έχω τώρα τρία αρσενικά και τρεις θηλυκιές που μου χαρίσανε κάτι γείτονες. Έχω βάλει και δύο πλάτις καθώς και τρία γυάλινα. Συμβιώνουν μια χαρά και δε δείχνει να υπάρχει κανένα πρόβλημα συμβίωσης. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Α και μιά ερώτηση ακόμα: αν έχω γεννητούρια, φαντάζομαι τα μικρά θα είναι πολύ μικρά. Δεν υπάρχει ενυδρείο προς το παρόν για να φιλοξενήσει τα νεογέννητα, οπότε θα βάλω ακόμα δυο πυκνά και εύκολα φυτά, να κρυφτούν. Αν όμως έχω απώλειες τί γίνεται με τα νεκρά; Θα μπορώ να τα δω για να τα βγάλω από μέσα; Θα πρέπει να ψάχνω συνέχεια ε; Αν παραμείνουν νεκρά μέσα στο ενυδρείο, δεν κινδυνεύει το ph; Τί κάνετε εσείς οι υπόλοιποι; Επίσης αν παραφορτωθεί το ενυδρείο με τα γεννητούρια, δεν κινδυνεύω από αμμωνία crash;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-08-05, 01:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Α και μιά ερώτηση ακόμα: αν έχω γεννητούρια, φαντάζομαι τα μικρά θα είναι πολύ μικρά. Δεν υπάρχει ενυδρείο προς το παρόν για να φιλοξενήσει τα νεογέννητα, οπότε θα βάλω ακόμα δυο πυκνά και εύκολα φυτά, να κρυφτούν. Αν όμως έχω απώλειες τί γίνεται με τα νεκρά; Θα μπορώ να τα δω για να τα βγάλω από μέσα; Θα πρέπει να ψάχνω συνέχεια ε; Αν παραμείνουν νεκρά μέσα στο ενυδρείο, δεν κινδυνεύει το ph; Τί κάνετε εσείς οι υπόλοιποι; Επίσης αν παραφορτωθεί το ενυδρείο με τα γεννητούρια, δεν κινδυνεύω από αμμωνία crash;
Αν υπάρξουν απώλειες του τύπου έχασα 1-2 νεογέννητα θα έχεις μηδαμινές επιπτώσεις στο ενυδρείο σου.
Βλέπεις είναι πολύ μικρά σε μέγεθος για να κάνουν σοβαρή ζημιά.
Αν είναι μεγάλα ή πολλά σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου σου, σίγουρα θα έχεις πρόβλημα.
Η ύπαρξη νεκρού ψαριού δεν έχει επίδραση στο ΡΗ αλλά θα σου ανεβάσει το ΝΟ3, δηλ. τα νιτρικά.
Και ναι καλά κατάλαβες όσο περισσότερα ψάρια τόσο μεγαλύτερη ποσότητα παραγώμενης αμμωνίας κ.ο.κ.
Θα το αντιμετωπίσεις με αραίωμα του πληθυσμού (δωρεές κλπ) μεγαλύτερο ενυδρείο (Αμήν...ευχή σε όλους μας) ή συχνότερες αλλαγές νερού, μέχρι ένα όριο βέβαια γιατί δεν θα χωρέσουν όλα τα γκαποπαιδιά σου μέσα μετά από πολλές γέννες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-08-05, 01:30
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Αν όμως έχω απώλειες τί γίνεται με τα νεκρά;
Αφησε την φυση να κάνει την δουλειά της
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Αν παραμείνουν νεκρά μέσα στο ενυδρείο, δεν κινδυνεύει το ph?
Δεν θα έχεις πρόβλημα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Επίσης αν παραφορτωθεί το ενυδρείο με τα γεννητούρια, δεν κινδυνεύω από αμμωνία crash;
Οχι δεν κυνδυνεύεις γιατί η βιολογία προσαρμόζεται.
Θα ήταν ακριβώς σαν να πρόσθετες ενα μεγαλύτερο ψάρι μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-05, 01:33
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07010 seconds with 12 queries